Amsterdamská zmluva Vytlačiť stránku / Print page

Podpísaná: 2. októbra 1997

Účinná od: 1. mája 1999

Amsterdamská zmluva je výsledkom Medzivládnej konferencie vedúcich predstaviteľov členských štátov Európskej únie, ktorá sa začala na zasadnutí Európskej rady v marci 1996 v Turíne a skončila v júni 1997 v Amsterdame. Zmluva mala rozhodujúci význam pre budúcnosť procesu európskeho zjednocovania. Mala vytvoriť rámec pre Európsku úniu, ktorá je prístupná ľuďom, silná a schopná konať a prijímať nových členov.

Cieľom zmluvy bolo pripraviť EÚ na globalizáciu ekonomiky a súvisiace problémy, na boj proti terorizmu, medzinárodný zločin a obchodovanie z drogami, ekologické a ďalšie problémy, a to prostredníctvom definitívneho odstránenia zostávajúcich prekážok týkajúcich sa slobody pohybu, posilnenia bezpečnosti a zefektívnenia inštitucionálnej štruktúry EÚ. Zmluva mala aj ambíciou posilniť postavenie Európy, pri riešení svetových otázok.

Amsterdamská zmluva zjednotila tzv. „tri piliere“ (Európske spoločenstvá, spoločná zahraničná a bezpečnostná politika, spolupráca v rezortoch spravodlivosti a vnútra), tvoriace podstatu fungovania Európskej únie od prijatia Maastrichtskej zmluvy v roku 1993. Takisto zmenila, doplnila a prečíslovala články v Zmluve o EÚ a v Zmluve o ES.

  Amsterdamská zmluva  (3 423 KB)

Deň v parlamente

<- ->