Podpredseda NR SR Peter Žiga: Umelá inteligencia znamená revolúciu, ale potrebuje jasné pravidlá Vytlačiť stránku / Print page

15. 10. 2024 17:15

Ženeva 15. október 2024 (Kancelária NR SR) - Podpredseda NR SR Peter Žiga, poverený právomocami predsedu NR SR sa vo švajčiarskej Ženeve zúčastnil 149. zhromaždenia Medziparlamentnej únie. Hlavnou témou zhromaždenia bolo využitie vedy, technológie a inovácií pre mierovejšiu a udržateľnejšiu budúcnosť a to aj v kontexte vzostupu využívania umelej inteligencie.

Zástupcovia národných parlamentov na zhromaždení diskutovali nielen o využívaní technológií ale aj o ich regulácii. „Umelá inteligencia, digitalizácia, ochrana osobných údajov, výskum a inovácie a boj proti dezinformáciám sú oblasti, ktorým sa venuje Európska Únia a na diskusiu je okrem slovenskej vlády pripravená aj Národná rada Slovenskej republiky,“ priblížil vo svojom diskusnom príspevku zastupujúci predseda NR SR Peter Žiga. Medzi výzvy pri využívaní technológií patrí ich dvojaké použitie, pričom v záujme mierového využívania je potrebná regulácia s využitím inovácií. Národné parlamenty a vlády by mali zvýšiť svoju schopnosť pružne reagovať na technologický pokrok. „Každá nová a prevratná technológia je prínosom a súčasne rizikom. To, čo vidíme v prípade umelej inteligencie, už nie je len pokrok, ale revolúcia vo všetkých ohľadoch. Nastáva prirodzené obdobie účinnej regulácie a pravidiel. Musíme si jasne určiť hranice, za ktorými je už využitie umelej inteligencie neprípustné, neetické a nebezpečné,“ zdôraznil Peter Žiga.

Dôležitým bodom je aj oblasť technologickej nezamestnanosti. Technológie a automatizácia prinášajú riziká pre pracovné miesta, najmä v tak vysoko priemyselne orientovanej krajine akou je Slovensko. Na tieto sociálno-ekonomické vplyvy by sa krajiny mali pripraviť, snažiť sa ich zmierniť a využiť novú priemyselnú revolúciu vo svojej prospech. „Parlament zohráva v týchto diskusiách významnú úlohu, pretože zloženie poslancov reprezentuje hlas verejnosti. Súčasnosť si vyžaduje opatrný, ale flexibilný prístup,“ doplnil vo svojom príhovore zástupcom národných parlamentov podpredseda NR SR.

Medziparlamentná únia so sídlom v Ženeve združuje parlamenty krajín už od roku 1889. Jej cieľom je posilniť parlamentnú prax, podporovať demokratické hodnoty a zlepšovať spoluprácu medzi parlamentmi na globálnej úrovni. Členmi MPÚ je 180 národných parlamentov.

Deň v parlamente

<- ->