Berlín: Predseda NR SR rokoval so šéfkou Bundestagu o Ukrajine a EÚ Vytlačiť stránku / Print page

14. 3. 2024 23:17

Berlín/Bratislava 14. marca (TASR) – Predseda Národnej rady SR Peter Pellegrini viedol vo štvrtok v Berlíne rozhovory s predsedníčkou nemeckého Spolkového snemu Bärbel Basovou, ktoré boli venované situácii v EÚ, konfliktu na Ukrajine i bilaterálnym vzťahom.
        Ešte pred začiatkom rozhovorov položil veniec k berlínskemu Pamätníku zavraždených Židov Európy. TASR o tom informovali z odboru komunikácie s médiami a verejnosťou Kancelárie NR SR.
        Pellegrini a Basová vyjadrili presvedčenie, že vzťahy medzi oboma krajinami sú na vysokej úrovni bez otvorených otázok, pričom Nemecko patrí k najvýznamnejším ekonomických partnerom Slovenska.
        Šéf NR SR predsedníčku Bundestagu podľa vlastných slov informoval o celom procese zmeny trestných kódexov na Slovensku.
        Pellegrini nemeckú partnerku oboznámil s tým, ako si Slovensko voči Ukrajine plní komerčné dodávky, poskytuje jej humanitárnu pomoc i technickú podporu. Spomenul opravárenské zariadenie na východe Slovenska, zriadené spolu s nemeckou firmou Rheinmetall.
        Obaja politici sa zhodli v otázke aktuálneho rozhodnutia Spolkového snemu, ktorý nesúhlasí s dodaním zbraňových systémov Taurus na Ukrajinu, pretože by to znamenalo aj potrebu vyslania nemeckých vojakov.
        V otázkach EÚ Pellegrini konštatoval, že pohľady našich krajín sa nie vždy zhodujú. Basová je zástankyňou rozhodovania kvalifikovanou väčšinou v ďalších oblastiach, s čím podľa Pellegriniho Slovensko nesúhlasí, pretože by sa tak podľa jeho názoru stalo pasívnym prijímateľom rozhodnutí väčších krajín. "V tomto si budeme musieť každý hájiť svoj národný záujem," uviedol Pellegini.
        V otázke rozširovania EÚ podotkol, že Slovensko patrí ku krajinám, ktoré v plnej miere podporujú prijatie štátov západného Balkánu do Únie. "Pokiaľ EÚ tento priestor opúšťa, získavajú vplyv iné veľmoci," zdôraznil s tým, že veľmi aktívne sú v tomto regióne Rusko a Čína.
        Pred rozhovormi Pellegrini navštívil Pamätník zavraždených Židov Európy, ku ktorému položil veniec. Tento pamätník podľa jeho slov pripomína obete vraždenia ľudí len preto, že patrili k nejakému etniku. "Som rád, že som si dnes aj ako predseda parlamentu mohol uctiť obete druhej svetovej vojny, konkrétne všetkých viac ako šesť miliónov zabitých Židov," povedal.


        gon rsc

Deň v parlamente

<- ->