Predseda NR SR Boris Kollár odcestoval do Prahy na Konferenciu predsedov parlamentov Európskej únie Vytlačiť stránku / Print page

24. 4. 2023 19:40

Bratislava 24. apríla (Kancelária NR SR) - Počas dvojdňovej konferencie sa lídri parlamentov európskych krajín budú venovať najmä ruskej agresii na Ukrajine a úlohe Európskej únie v globálnej spolupráci demokratických krajín. Cieľom konferencie predsedov je podporovať úlohu parlamentov a realizovať spoločnú prácu na podporu medziparlamentných aktivít.
 
Témou prvého dňa fóra boli ruská agresia na Ukrajine a reakcia Európskej únie v širšom geopolitickom kontexte, vrátane problematík rozšírenia EÚ, energetickej bezpečnosti a povojnovej rekonštrukcie. Ako hlavní rečníci k téme vystúpili Elżbieta Witek (predsedníčka poľského Sejmu), Andreas Norlén (predseda švédskeho Riksdagu) a Meritxell Batet Lamaña (predsedníčka španielskeho Kongresu poslancov).

V rámci širšej diskusie sa prítomným prihovoril aj predseda Národnej rady SR Boris Kollár. „Je dôležité zachovanie jednoty Európskej únie, pretože to je jediný jazyk, ktorému Rusko rozumie. Taktiež je potrebná efektívna koordinácia našich pozícií a aktivít s ostatnými partnermi,“ poznamenal šéf slovenského parlamentu.

Zároveň dodal, že obnova a povojnová rekonštrukcia Ukrajiny musí ísť ruka v ruke s realizáciou potrebných reforiem s integračným výhľadom. „Slovensko je pripravené pomôcť a podeliť sa o svoje skúsenosti,“ dodal predseda parlamentu v závere.

Druhý deň konferencie budú témami úloha Európskej únie v globálnej spolupráci demokratických krajín a problém závislosti členských štátov na totalitných režimoch z hľadiska informačnej vojny, dezinformácií, bezpečnosti dodávateľských reťazcov či strategickej autonómie. Ako hlavní rečníci v tejto časti vystúpia Roberta Metsola (predsedníčka Európskeho parlamentu), Tomasz Grodzki (predseda poľského Senátu) a Wolfgang Sobotka (predseda Národnej rady Rakúska).

Pri príležitosti pracovnej cesty absolvuje šéf slovenského parlamentu dve bilaterálne rokovania s mimoriadnymi hosťami tohtoročnej konferencie. Krátko predpoludním sa predseda Národnej rady SR stretne s predsedom Národného zhromaždenia Srbskej republiky pánom Vladimirom Orlićom a neskôr absolvuje bilaterálne rokovanie s predsedom Najvyššej rady Ukrajiny pánom Ruslanom Štefančukom.

Konferencia predsedov parlamentov je každoročne organizované fórum, na ktorom sa zúčastňujú predsedovia parlamentov členských štátov EÚ, predseda Európskeho parlamentu ako aj predsedovia parlamentov kandidátskych krajín. Konferencia je platformou pre výmenu názorov, informácií a skúseností medzi predsedami parlamentov o témach, ktoré súvisia s úlohou parlamentov a organizáciou parlamentných funkcií, ako aj pre podporu spoločných činností, a to aj s ohľadom na formy a nástroje medziparlamentnej spolupráce.

Deň v parlamente

<- ->