B. Kollár: Spoluprácu s Uzbekistanom v hospodárskej oblasti treba zintenzívniť Vytlačiť stránku / Print page

17. 4. 2023 10:55

Bratislava/Taškent 17. apríla (TASR) – Slovensko by malo s Uzbekistanom zintenzívniť spoluprácu v hospodárskej oblasti a otvárať tunajším podnikateľom dvere. Skonštatoval to predseda Národnej rady (NR) SR Boris Kollár (Sme rodina) počas pondelkovej návštevy hlavného mesta Uzbekistanu Taškent, informuje osobitná spravodajkyňa TASR.
        "Vzájomná výmena nie je tak veľká, ide medziročne o zhruba 23 až 25 miliónov dolárov. To je veľmi málo, asi na úrovni jednej firmy. Potrebujeme zintenzívniť vzťahy," zdôraznil Kollár po stretnutiach s predsedníčkou Senátu (horná komora parlamentu) Tanzilou Narbajevou a s predsedom Legislatívnej komory (dolná komora parlamentu) Nurdindžonom Ismoilovom.
        Šéf NR SR informoval, že uzbecký minister priemyslu by mal spolu s podnikateľmi navštíviť Slovensko. "Deklarovali sme pánovi predsedovi, že sa budeme snažiť otvoriť sa podnikateľom, aby sa obchod zintenzívnil," skonštatoval.
        Spolupráca medzi oboma krajinami má podľa Kollára potenciál v oblasti poľnohospodárstva aj zdravotníctva. "Je tu napríklad silná podnikateľská skupina okolo slovenského honorárneho konzula v Uzbekistane," dodal s tým, že na Slovensko by sme mali priniesť podnikateľské možnosti, ako aj umožniť umiestniť naše výrobky v Uzbekistane.
        Kollár informoval, že skupina priateľstva medzi SR a Uzbekistanom dostala pozvanie navštíviť Slovensko a na návštevu Slovenska pozval predsedníčku Senátu. Kollár sa v pondelok stretol aj s podpredsedom vlády Uzbeckej republiky Džamšidom Chodžajevom.


        (osobitná spravodajkyňa TASR Mária Šumichrastová) bre ima

Deň v parlamente

<- ->