Predseda NR SR Boris Kollár dnes prijal delegáciu ukrajinských poslancov Vytlačiť stránku / Print page

6. 5. 2022 19:00

Bratislava 6. mája (Kancelária NR SR) – Doterajšia pomoc Slovenska pre Ukrajinu v súvislosti s vojenským konfliktom s Ruskou federáciou, postoj našej krajiny vzhľadom na súčasnú situáciu či prehlbovanie medziparlamentnej spolupráce boli témami dnešného stretnutia predsedu Národnej rady SR Borisa Kollára s delegáciou poslancov Najvyššej rady Ukrajiny. Šéf slovenského parlamentu podporil ukrajinský ľud a poznamenal, že ich odhodlanie vidí celý svet.

Predseda Národnej rady SR Boris Kollár v piatok dopoludnia na pôde parlamentu prijal delegáciu poslancov Najvyššej rady Ukrajiny na čele s Anatolijom Vjačeslavovyčom Kosťukhom, predsedom ukrajinsko-slovenskej Skupiny priateľstva. Stretnutie sa uskutočnilo na základe iniciatívy predsedu slovenskej parlamentnej Skupiny priateľstva s Ukrajinou Petra Pčolinského.

Hlavným cieľom ukrajinskej delegácie bola návšteva ukrajinskej komunity v účelovom zariadení Kancelárie NR SR v Častej-Papierničke, ktorá prišla na územie Slovenskej republiky po vypuknutí vojny. Zúčastnili sa taktiež na dnešnom rokovaní v rámci 65. schôdze NR SR. „Vítam Vás v Národnej rade Slovenskej republiky a som rád, že tu s Vami dnes môžem stretnúť osobne,“ privítal delegáciu predseda Národnej rady SR Boris Kollár.

Šéf slovenského parlamentu vyjadril ukrajinským poslancom úplnú podporu vzhľadom na aktuálne prebiehajúci konflikt na Ukrajine. „Som hrdý na to, ako sa Slovensko postavilo k situácii na Ukrajine. Sme spoľahlivým susedom a dobrým priateľom Ukrajiny. Je naša povinnosť pomáhať Vašej krajine najlepšie ako vieme. Ukázali sme to nielen politickými vyhláseniami, ale aj konkrétnymi krokmi,“ poznamenal predseda NR SR Boris Kollár. Za slovenskú podporu a pomoc Ukrajine poďakovali aj poslanci ukrajinského parlamentu. Taktiež vyjadrili úprimnú vďaku za empatiu Slovákov a ich pomoc pre vojnových utečencov z Ukrajiny. V tejto súvislosti predseda NR SR dodal, že v tejto pomoci budeme pokračovať aj naďalej v maximálnej možnej miere. „Chcem Vás ako predseda parlamentu ubezpečiť o podpore Slovenskej republiky a aj nášho parlamentu pre Ukrajinu. Ukrajina nebojuje len za seba, bojuje aj za nás a našu slobodu. Vaše odhodlanie vidí celý svet,“ povedal Boris Kollár.

Na dnešnom stretnutí sa diskutovalo aj o vzájomnej spolupráci na parlamentnej úrovni. Predseda Národnej rady SR ukrajinskú delegáciu uistil, že má osobný záujem nielen pokračovať, ale aj ďalej prehlbovať vzájomnú medziparlamentnú spoluprácu.

Dnešného prijatia ukrajinskej poslaneckej delegácie sa za Národnú radu SR zúčastnili taktiež predseda slovenskej parlamentnej Skupiny priateľstva s Ukrajinou Peter Pčolinský a poslanci Miloš Svrček a Zita Pleštinská.

Deň v parlamente

<- ->