B. Kollár: Konflikt na Ukrajine je vojnou o ďalší civilizovaný svet Vytlačiť stránku / Print page

29. 3. 2022 15:50

  Bratislava 29. marca (TASR) - Vojenský konflikt na Ukrajine je nielen vojnou medzi naším východným susedom a Ruskom, ale bojom o ďalší civilizovaný svet. Vyhlásil to predseda Národnej rady (NR) SR Boris Kollár (Sme rodina) po stretnutí s ukrajinským veľvyslancom na Slovensku Jurijom Muškom a ďalšími ukrajinskými politickými predstaviteľmi. Ocenil odvahu i zomknutosť Ukrajiny. Dodal, že Slovensko sa bude snažiť aj naďalej Ukrajine pomáhať humanitárne i vojenskými spôsobmi. V reprezentačných priestoroch Bratislavského hradu Kollár v utorok prijal aj primátora ukrajinského mesta Melitopoľ Ivana Fedorova a poslankyne Verchovnej rady Ukrajiny Olenu Khomenko a Mariu Mezentsevu.
      "Toto nie je vojna medzi Ruskom a Ukrajinou. Toto je vojna o ďalší civilizovaný svet, či budeme nakoniec žiť v mieri, alebo si povieme, že nová spoločenská politická norma bude taká, že si jeden silný rozhodne, ty nebudeš existovať, teba zrušíme a ty nemáš ukotvenie. Po týchto výmysloch si bude rozoberať jednotlivé krajiny," skonštatoval Kollár s tým, že po Ukrajine by sme mohli byť "druhí na rade" spolu s pobaltskými štátmi. "Nebudeme rešpektovať akýkoľvek územný nárok kohokoľvek ani na jeden meter štvorcový Ukrajiny," doplnil. Kollár si myslí, že aj na Slovensku by si podľa takejto rétoriky mohol niekto povedať, že nie sme ukotvení a existujeme len niečo cez 30 rokov a že si našu krajinu môžeme rozobrať. Pripomenul, že SR nikdy neuznala Kosovo a ani Krym ako ruský.
      Ukrajinská poslankyňa Maria Mezentseva označila pomoc zo strany Slovenska za mimoriadnu a príkladnú. Rovnako ako Kollár si myslí, že na Ukrajine sa odohráva zápas týkajúci sa celého sveta. "Nebojujeme iba za našu krajinu, bojujeme za celú Európu a bezpečnosť vo svete," dodala. Ukrajina podľa nej verí, že nastane mier v krajine i celej Európe.
      Starosta mesta Melitopoľ opísal, ako Ruská federácia zmenila taktiku, okupuje ukrajinské mestá a vytvára v nich humanitárnu katastrofu. "V súčasnosti moje mesto nemá nič, čo je potrebné pre bežné fungovanie, chýbajú lieky, potraviny," skonštatoval.
      Šéf NR SR v súvislosti s výzvou slovenských europoslancov zakázať vstup predstaviteľov Ruskej federácie a Bieloruska do NR SR zopakoval, že svoj postup bude koordinovať s krajinami V4. Túto tému chce otvoriť aj na nadchádzajúcom stretnutí Slavkovskeho formátu, ktorého súčasťou je okrem Slovenska aj Česká republika a Rakúsko. "V prípade, že nájdeme spoločnú reč a povieme si, že to budeme týmto spôsobom riešiť, SR neostane stáť bokom," uzavrel.

Deň v parlamente

<- ->