Predseda parlamentu Boris Kollár prijal nového predsedu vlády Českej republiky Petra Fialu Vytlačiť stránku / Print page

11. 1. 2022 17:00

Bratislava 11. januára 2022 (Kancelária NR SR) - Bilaterálne vzťahy oboch krajín, súčasná pandemická situácia či ekonomické problémy boli témami stretnutia predsedu NR SR Borisa Kollára a predsedu vlády ČR Petra Fialu. Na rokovaní sa zúčastnila aj poslankyňa Národnej rady SR Monika Kozelová, ktorá je zároveň predsedníčkou parlamentnej skupiny priateľstva s Českou republikou.

            Predseda Národnej rady SR Boris Kollár dnes v reprezentačných priestoroch Bratislavského hradu privítal nového predsedu vlády Českej republiky Petra Fialu. V úvode spoločného stretnutia ocenili dlhodobo dobré vzťahy oboch krajín. „Obdivujem Slovensko a moja návšteva len potvrdzuje naše dobré a priateľské vzťahy,“ povedal český predseda vlády, pričom vyzdvihol vysokú úroveň medziparlamentnej spolupráce. Predseda parlamentu Boris Kollár doplnil, že si veľmi váži nadštandardné vzťahy medzi Českou a Slovenskou republikou. „Česi a Slováci majú spoločnú históriu a naše rodinné prepojenia sú viditeľné vo všetkých aspektoch aj v súčasnosti,“ dodal šéf slovenského parlamentu.

Jednou z tém bilaterálneho rokovania bola aj pandemická situácia. „V našej krajine sa snažíme obmedzovať zahraničné pracovné cesty ako aj osobné kontakty medzi ľuďmi,“ objasnil český premiér. Obaja ústavní činitelia sa zhodli, že prvotný šok z pandémie je síce za nami, ale spoločnosť je zo situácie unavená. „Náš národ je ubolený. Gastro segment, cestovný ruch a podnikatelia trpia. A je možné, že nás čakajú ešte väčšie problémy, ako napríklad rast cien hypoték či úverov. Pozitívum vidím aspoň v tom, že nám výrazne nestúpla miera nezamestnanosti,“ vysvetlil Boris Kollár.

Časť rokovania venovali aj diskusii o ekonomických problémoch, ktoré trápia obe krajiny. Vyslovili znepokojenie nad zvyšovaním cien energií, infláciou či dopadoch pandémie koronavírusu na podnikateľov. „Vidím problém aj v malých obciach, pretože sa tu výrazne znižuje kvalita života. Chceme bojovať aj proti inflácii, aj keď to nebude jednoduché,“ povedal Petr Fiala. Podobnú obavu má aj šéf slovenského parlamentu.

Dnešné oficiálne prijatie predsedu vlády ČR Petra Fialu predsedom Národnej rady SR Borisom Kollárom reflektuje dlhodobú tradíciu, podľa ktorej prvé zahraničné cesty ústavných činiteľov oboch krajín na začiatku ich funkčného obdobia smerujú do Bratislavy resp. Prahy.

 

Deň v parlamente

<- ->