NRSR: Schválila reformu národných parkov,správa pozemkov prejde pod envirorezort Vytlačiť stránku / Print page

14. 12. 2021 22:58

Bratislava 14. decembra (TASR) - Poslanci Národnej rady (NR) SR v utorok večer schválili reformu národných parkov. Správa štátnych pozemkov v národných parkoch sa má presunúť pod rezort životného prostredia. Reformu podporilo 75 zo 76 prítomných hlasujúcich poslancov, proti bol jeden, nikto sa nezdržal. V pléne bolo v skutočnosti viac poslancov, no počas hlasovania vytiahli karty. Podpredseda parlamentu Gábor Grendel (OĽANO) po hlasovaní ukončil 51. schôdzu NR SR. Na riadnej schôdzi by sa mali poslanci opäť zísť až vo februári 2022.
      Reformu nepodporili opoziční poslanci ani klub Sme rodina, pri hlasovaní vytiahli karty, systém ich vykázal ako neprítomných. Proti bol Ján Mičovský z OĽANO. Reformu okrem poslancov za OĽANO, SaS a Za ľudí podporili aj nezaradení poslanci Miroslav Kollár a Tomáš Valášek.
      Presun pozemkov pod envirorezort má zabezpečiť jednotnú správu štátnych pozemkov na území národných parkov. Autori novelizácie tvrdia, že pre štát nie je efektívne, ak sa o územie v národnom parku starajú dve štátne organizácie.
      Prevodom správy štátnych pozemkov sa podľa poslancov vytvoria "podmienky na náležité a efektívne zabezpečenie primárneho cieľa národných parkov, ochrany prírody a biodiverzity, ako aj na plnenie záväzkov vyplývajúcich zo smerníc Európskej únie v oblasti ochrany prírody".
      Poslanci schválili aj pozmeňujúci návrh koaličných poslancov. Pre zjednotenie krokov prechodu správy pozemkov v národných parkoch a fungovania jednotnej správy v týchto územiach sa tak majú zriadiť správy jednotlivých národných parkov. Spravovať a obhospodarovať budú hnuteľný i nehnuteľný majetok štátu, ktorý bude predmetom prechodu správy. Budú mať obdobnú pôsobnosť ako Štátna ochrana prírody (ŠOP) SR "s tým rozdielom, že ich územná pôsobnosť bude obmedzená a budú spravovať pozemky vo vlastníctve štátu v národných parkoch, ktoré budú predmetom prechodu správy". V prechodných ustanoveniach vymedzuje tiež obsah práv a povinností, ktoré správa národného parku ako nový správca nadobudne získaním správy pozemkov.
      Legislatívna zmena upravuje aj prechod správy pozemkov vrátane podielov na pozemkoch a spoločných nehnuteľnostiach vo vlastníctve štátu v správe Slovenského pozemkového fondu. Novela spresňuje aj pojem organizácia ochrany prírody a krajiny. Dopĺňa sa tiež ustanovenie upravujúce zloženie rady národného parku.
      Reforma má nadobudnúť účinnosť od 15. januára 2022, niektoré jej ustanovenia od apríla 2022.


      sum luc lef pac

Deň v parlamente

<- ->