NRSR: Múzeum SNP bude mať aj po prechode pod rezort obrany právnu subjektivitu Vytlačiť stránku / Print page

24. 11. 2021 17:32

Bratislava 24. novembra (TASR) - Múzeum SNP bude mať aj po zmene zriaďovateľa a presune pod Ministerstvo obrany (MO) SR právnu subjektivitu. Vyplýva to z novely zákona o múzeách a o galériách a o ochrane predmetov kultúrnej hodnoty, ktorý poslanci Národnej rady (NR) SR v stredu schválili.
      Podľa novely má Múzeum SNP ako celoštátne špecializované múzeum status právnickej osoby, ktorá v oblasti dejín druhej svetovej vojny, protifašistického odboja a slovenskej spoločnosti v rokoch 1938 - 1945 vykonáva komplexnú múzejnú dokumentáciu. Okrem zbierkotvornej, vedeckovýskumnej a kultúrno-vzdelávacej úlohy má naďalej slúžiť ako ústredné informačné, metodické i koordinačné centrum pre múzejnú činnosť v oblasti svojej špecializácie.
      Zmena zriaďovateľskej pôsobnosti sa má udiať 1. januára 2022.
      Novela k rovnakému dátumu upravuje aj prechod digitalizačného centra, ktoré bolo doteraz súčasťou Múzea SNP, do pôsobnosti Slovenskej národnej galérie, takisto prechod národnej expozície v Štátnom múzeu Auschwitz – Birkenau v Osvienčime do správy Slovenského národného múzea a Múzea holokaustu v Seredi.
      Legislatívna zmena takisto dopĺňa funkčné obdobie štatutárnych orgánov a vedúcich zamestnancov múzeí a galérií. Funkčné obdobie štatutára a vedúceho zamestnanca má byť po novom päťročné, pričom je možné aj opätovné vymenovanie. Štatutárov a vedúcich zamestnancov majú vymenovať zriaďovatelia na základe výberového konania, respektíve vypočutia prihlásených kandidátov.


      luc em mac

Deň v parlamente

<- ->