Predseda NR SR B. Kollár: Švédsko môže byť pre nás inšpiráciou v oblasti rozvoja demokracie Vytlačiť stránku / Print page

9. 9. 2021 15:00

Bratislava 9. septembra 2021 (Kancelária NR SR) - Predseda NR SR Boris Kollár dnes v reprezentačných priestoroch Bratislavského hradu prijal predsedu Parlamentu Švédskeho kráľovstva A. Norléna. Spoločne diskutovali predovšetkým o rozvoji demokracie a koronavíruse.

Predseda parlamentu Boris Kollár sa vo štvrtok predpoludním stretol s predsedom Parlamentu Švédskeho kráľovstva A. Norlénom. Prijatie sa uskutočnilo v rámci oficiálnej návštevy predsedu Parlamentu Švédskeho kráľovstva v SR. „Som rád, že som Vás mohol privítať na Bratislavskom hrade. Ste pre nás inšpiráciou, nakoľko patríte ku krajinám s najviac vyspelou demokraciou,“ uviedol predseda NR SR B. Kollár. Dnešné stretnutie vytvorilo priestor pre potvrdenie záujmu o ďalší rozvoj bilaterálnych parlamentných vzťahov. „Teší ma, že po krátke odmlke spôsobenej koronakrízou môžete opäť pracovať na prehlbovaní vzájomnej spolupráce. Slovensko vnímame ako ambicióznu krajinu v rámci Európskej únie,“ povedal predseda Riksdagu A. Norlén.

Švédske kráľovstvo tento rok oslavuje 100. výročie prijatia demokracie, pri tejto príležitosti organizuje švédsky parlament niekoľko sprievodných podujatí, ktorých účelom je vzdelávať verejnosť o demokratických princípoch. Podobný zámer má aj slovenský parlament, ktorý v júni tohto roku podpísal deklaráciu o spolupráci s rakúskym parlamentom. Jej cieľom je snaha priblížiť mladých ľudí bližšie k demokracii a parlamentarizmu. „Boli by sme radi, ak by sme túto spoluprácu mohli rozšíriť aj so švédskym parlamentom,“ dodal B. Kollár.

Jednou z nosných tém rokovania bolo aj očkovanie proti vírusu Covid-19. Obaja predsedovia si vzájomne vymenili informácie a skúsenosti o priebehu očkovania obyvateľov, pričom sa zhodli, že očkovanie je jedinou cestou ako sa vyhnúť reštriktívnym opatreniam. „Miera zaočkovanosti vo Švédsku je na úrovni 80%. V súčasnosti sa zameriavame na komunity, ktoré očkovanie odmietajú,“ konštatoval A. Norlén. „Švédsku môžeme túto vysokú mieru zaočkovanosti závidieť. Rovnako ako u nás, tak aj vo Švédsku, sú hospitalizovaní s ťažkým priebehom choroby predovšetkým nezaočkovaní,“ dodal na záver predseda parlamentu B. Kollár.

Deň v parlamente

<- ->