Pripomíname si výročie narodenia Milana Rastislava Štefánika Vytlačiť stránku / Print page

21. 7. 2021 11:30

Bratislava 21. júla (Kancelária NR SR)

Milan Rastislav Štefánik bol slovenský diplomat a politik, astronóm, vojenský letec, brigádny generál ozbrojených síl Francúzska, fotograf, zakladateľ 1. Česko-Slovenskej republiky z roku 1918. A práve dnes si pripomíname výročie jeho narodenia.

Štefánikov pôvod, detstvo a vzdelanie predurčilo jeho celoživotný hlboký príklon k národovectvu a obhajovaniu slovenských požiadaviek, jeho humanizmus i mravnú čistotu.

Počas univerzitných štúdií v Prahe sa rýchlo zblížil s českou kultúrou a vedeckou spoločnosťou. Na pôde spolku Detvan sa zrodilo jeho presvedčenie o potrebe úzkej česko-slovenskej spolupráce a neskôr o ich spoločnom štátnom usporiadaní.

Fotografoval, kreslil, písal, zbieral umenie, prekvapoval svojimi vynálezmi - vynašiel napr. dômyselnú rozkladaciu fajku, špeciálne traky na nohavice a pod., či obľúbenými kúzelníckymi trikmi. Po ukončení sa presadil ako vedec astronóm vo vysoko konkurenčnom parížskom prostredí. Za publikované vedecké práce získal vo Francúzsku uznanie aj viacero vysokých vyznamenaní.

Po vypuknutí 1. svetovej vojny sa venoval politike a diplomacii. Bojoval v radoch francúzskej armády ako letec. Zohral aj významnú úlohu pri oboznamovaní politických predstaviteľov štátov Dohody aj svetovej verejnosti o vytvorení novej koncepcie povojnovej Európy.

Na základe známosti s predstaviteľmi najvyšších spoločenských kruhov Francúzska, uviedol do nich aj T. G. Masaryka a Eduarda Beneša. Vo februári roku 1916 spoločne založili v Paríži Národnú radu československú ako vrcholný orgán československého zahraničného odboja. Bol jej podpredsedom.

Spolu s Tomášom Garriguom Masarykom a Eduardom Benešom sa stal kľúčovou osobnosťou pri založení 1. Česko-Slovenskej republiky 28.októbra 1918.

R. Štefánik bol podpredsedom Československej národnej rady, ministrom vojny v Dočasnej vláde československej a následne aj v novovzniknutej ČSR. 4. mája 1918 však tragicky zahynul po páde lietadla Caproni CA 33 pri svojom návrate z Talianska do Bratislavy.

Význam a aktuálnosť odkazu M. R. Štefánika nie je len v tom, že bol jedným zo zakladateľov spoločného štátu Čechov a Slovákov. Svojou prenikavou inteligenciou, vzdelaním a zvláštnym čarom osobnosti sa stal zakladateľom obratnej čs. diplomacie.

FOTO: TASR

Deň v parlamente

<- ->