Predseda NR SR B. Kollár: Záleží nám na tom, aby Čierna Hora bola úspešným príbehom európskej integrácie Vytlačiť stránku / Print page

15. 7. 2021 14:30

 Bratislava 15. júla 2021 (Kancelária NR SR) - Hlavným cieľom návštevy prezidenta Čiernej Hory Mila Djukanoviča v Slovenskej republike bolo predovšetkým vyjadrenie podpory SR pre pokračovanie proeurópskeho a transatlantického smerovania Čiernej Hory a taktiež urýchlenie transformačných a reformných procesov v krajine na jej ceste do EÚ.
 
Predseda NR SR B. Kollár privítal prezidenta Čiernej Hory J. E. pána Mila Djukanoviča vo štvrtok napoludnie na Bratislavskom hrade počas jeho prebiehajúcej oficiálnej návštevy v SR. V úvode stretnutia spoločne vyjadrili spokojnosť s úrovňou bilaterálnych vzťahov. „Vítam, že na návštevu Slovenska ste pricestovali v období, v ktorom si Čierna Hora pripomenula 15. výročie obnovenia nezávislosti. Som zároveň rád, že k obnoveniu nezávislosti Čiernej Hory v roku 2006 mohli napomôcť aj slovenskí diplomati“, poznamenal šéf parlamentu Boris Kollár. Ako ďalej uviedol B. Kollár, naše krajiny majú k sebe veľmi blízko vzhľadom na spoločnú minulosť a bolo by pre nás veľkou výhodou, ak by sa Čierna Hora dostala do „našej európskej rodiny“, čím by sa posilnil vzájomný obchod a služby.

Podľa slov prezidenta M. Djukanoviča sa Čierna Hora toho času sústredí na jej púť k členstvu v EÚ. „Reformy v našich regiónoch sú v súčasnosti veľmi intenzívne. Som za to, že Slovensko rozumie Západnému Balkánu a snaží sa pomôcť na našej ceste k európskej integrácií“, uviedol prezident M. Djukanovič. „Čiernu Horu vnímame ako bratský národ. Sme si jazykovo blízki a výrazne prepojení. Mojim partnerom vo formáte V4 budem tieto žiadosti Balkánu na zajtrajšom stretnutí v Maďarsku tlmočiť, V4 určite drží s Balkánom“, doplnil ho šéf parlamentu.

Predseda Národnej rady B. Kollár na spoločnom stretnutí potvrdil, že podporuje reaktivizáciu, v minulosti veľmi intenzívnej, medziparlamentnej spolupráce, ktorá bola utlmená z dôvodu celosvetovej pandémie. „Slovenská republika je aj naďalej pripravená podporovať Čiernu Horu v reformných a transformačných procesoch odovzdávaním našich slovenských skúseností z prístupového procesu do EÚ. Ako vhodnú formu podpory integračných ambícií Čiernej Hory vidím napr. v zorganizovaní stretnutia Výboru NR SR pre európske záležitosti a  výboru pre európsku integráciu Parlamentu Čiernej Hory“, navrhol predseda NR SR B. Kollár. Prezident M. Djukanovič vidí budúcnosť spolupráce oboch krajín predovšetkým v oblastiach turizmu, energetiky či rozvoja infraštruktúry. „Cestovný ruch je v Čiernej Hore veľmi dynamický a perspektívny, naše územie je stabilné. Stali sme sa zodpovednejšími voči sami sebe a boli by sme spoľahlivým susedom Západného Balkánu“, dodal prezident Čiernej Hory M. Djukanovič. „Budeme bojovať za Západný Balkán. Záleží nám na tom, aby Čierna Hora bola úspešným príbehom európskej integrácie “, uzavrel šéf parlamentu B. Kollár.

 

Deň v parlamente

<- ->