NRSR: I. Matovič ustál odvolávanie v parlamente, zostáva vo funkcii ministra Vytlačiť stránku / Print page

30. 6. 2021 21:28

Bratislava 30. júna (TASR) - Minister financií Igor Matovič (OĽANO) zostáva vo funkcii. Plénum Národnej rady (NR) SR ho pri stredajšom hlasovaní podržalo. Za vyslovenie nedôvery Matovičovi bolo 51 zo 135 prítomných poslancov. Proti hlasovalo 67 a zdržalo sa 17 zákonodarcov. Odvolávanie iniciovali opoziční nezaradení poslanci okolo Petra Pellegriniho, pod návrh sa podpísali aj Smer-SD a ďalší nezaradení poslanci.
      Návrh na odvolanie Matoviča podporili poslanci Smeru-SD, ĽSNS a nezaradení. Proti bol klub Sme rodina a OĽANO okrem Jána Krošláka, ktorý sa zdržal. Rovnako sa zdržalo päť poslancov Za ľudí, štyria boli proti. SaS sa pri hlasovaní zdržala.
      V rozprave k návrhu na vyslovenie nedôvery šéfovi rezortu financií v stredu vystúpilo viac ako desať poslancov, najmä z opozície. Hlasovaním sa zároveň skončila mimoriadna 34. schôdza parlamentu. Vo štvrtok (1. 7.) ráno budú poslanci pokračovať v riadnej schôdzi.
      Poslanci v návrhu na vyslovenie nedôvery uviedli, že Matovič nesie zodpovednosť za právny rozvrat štátu a jeho inštitúcií, nakladanie s financiami v čase plošného testovania a nakupovania vakcíny Sputnik či konflikt vo vláde s koaličným partnerom Richardom Sulíkom (SaS). Minister podľa nich nesie politickú zodpovednosť aj za "nepripravenosť vlády na tretiu vlnu pandémie".
      Skonštatovali, že vláda nezvláda ani ekonomickú a fiškálnu oblasť boja s koronakrízou. "Kľúčovú časť zodpovednosti za tento stav nesie Igor Matovič," zdôraznili poslanci v návrhu. Spomenuli aj "vojnu" v bezpečnostných zložkách štátu. Vinia ho aj z poškodenia dobrého mena SR v zahraničí. Pokračovanie Matoviča v kresle vicepremiéra a ministra financií považujú za neúnosné a škodlivé pre Slovenskú republiku.
      Minister financií v pléne vyhlásil, že opozícia sa ho chce zbaviť a vyštvať z politiky. "Budem bojovať dovtedy, dokým ma fyzicky neodstránite. Budem robiť všetko, aby ste ma nezlomili," zdôraznil s tým, že chce robiť všetko pre to, aby sa opäť k moci nedostal Smer-SD či odídenci z tejto strany. Obhajoval aj nákup ruskej vakcíny Sputnik V. Opozícia sa nemusí podľa Matoviča obávať o rozpočtovú zodpovednosť.


      alh mdu sum luc ala

Deň v parlamente

<- ->