NRSR: Plénum pokračuje v riadnej schôdzi, rokovalo o pomoci cestovkám Vytlačiť stránku / Print page

30. 6. 2021 9:23

Bratislava 30. júna (TASR) - Cestovným kanceláriám by mala byť poskytnutá návratná finančná výpomoc na vrátenie zálohových platieb klientom, pre ktorých neboli zrealizované náhradné zájazdy. Počíta s tým návrh zákona o niektorých mimoriadnych opatreniach vo finančnej oblasti v súvislosti s ochorením COVID-19. Plénum o právnej norme rokuje v skrátenom legislatívnom konaní. Poslanci Národnej rady (NR) SR v stredu ráno pokračujú v rokovaní riadnej 32. schôdze. Napoludnie by mala odštartovať schôdza venovaná odvolávaniu ministra financií Igora Matoviča (OĽANO).
      Novela zákona o zájazdoch podľa Ministerstva financií (MF) SR priniesla čiastočné riešenie zmiernenia dosahov pandémie vo forme ochrany práv spotrebiteľov, a to vrátením zálohových platieb vo forme vystavených oznámení o náhradnom zájazde. Dohodnúť sa s klientom na náhradnom zájazde sú však cestovné kancelárie povinné do 31. augusta tohto roka. Ak k takejto dohode v stanovenom termíne nedôjde, do nasledujúcich 14 dní sú cestovky povinné vrátiť klientom plné zálohy. Celkový objem takýchto záloh predstavuje približne 55 miliónov eur. Keďže ide o návratnú pomoc zo štátnych finančných aktív, opatrenie podľa MF nebude mať vplyv na rozpočet verejnej správy.
      Návrhom zákona sa rieši nové opatrenie finančnej pomoci pre cestovné kancelárie. Návratné finančné výpomoci im majú umožniť preklenúť časové obdobie aktuálneho nedostatku likvidity, potrebnej na vrátenie záloh klientom za stornované zájazdy, respektíve na zaplatenie nových záloh na novozazmluvnené hotely v iných destináciách, ako boli pôvodne zazmluvnené, ak sa s klientmi dohodnú na náhradných zájazdoch do iných destinácií.
      Mimoriadna schôdza by sa mala uskutočniť v stredu od 12.00 h. Pre opakovanú neuznášaniaschopnosť pléna sa totiž v utorok (29. 6.) večer nekonala. Po viac ako hodinovom čakaní na otvorenie schôdze z pléna odišli opoziční poslanci, ktorí schôdzu iniciovali. Kritizovali koalíciu za to, že naťahuje otvorenie rokovania a neoznámila im dôvod.


      alh sum mia

Deň v parlamente

<- ->