V Komjaticiach za účasti predsedu NR SR B. Kollára odhalili pomník Trianonu Vytlačiť stránku / Print page

25. 6. 2021 14:24

Komjatice 25. júna (TASR) - V Komjaticiach odhalili v piatok v parku pred obecným úradom pomník „Trianon - 100+1 rokov“ za účasti predsedu Národnej rady SR Borisa Kollára.
      "Dnešné národné štáty na území bývalého Rakúsko-Uhorska sú demokratické, plnohodnotné členské štáty Európskej únie. Bez zmluvy z Trianonu by nikdy nemohlo dôjsť medzi nimi k reálnej rovnoprávnej spolupráci. Rešpektovanie tejto zmluvy je vkladom do stability stredoeurópskeho priestoru," povedal Kollár, ktorý zdôraznil, že uplynulých vyše 100 rokov po podpísaní tejto zmluvy pri jej rešpektovaní bolo 100 rokov mieru v strednej Európe.
      Na slávnostnom akte boli prítomní aj bývalý prezident SR Ivan Gašparovič, veľvyslanci ČR a Japonska, diplomati, poslanci NR SR a predstavitelia štátnej správy a regionálnej samosprávy.
      Bronzová socha symbolizujúca dlane chrániace slovenský dvojkríž na trojvrší, umiestnená na žulovom podstavci, je dielom akademickej sochárky Margaréty Horákovej.
      Trianonskú mierovú zmluvu, ktorá vymedzila hranice Maďarska a Československa po rozpade Rakúsko-Uhorska v závere prvej svetovej vojny, podpísali 4. júna 1920 v paláci Veľký Trianon pri Paríži predstavitelia Dohody (teda Británie, Francúzska, Spojených štátov a Talianska) a Maďarska.
      Ako dôsledok Trianonskej zmluvy zostalo v Maďarsku sedem miliónov z 20,8 milióna obyvateľov predošlého Uhorska. Dovedna 72 percent územia Uhorska pripadlo spojeneckým krajinám a Maďarsko stratilo prístup k moru, ktorý malo prostredníctvom Chorvátska.
      Hoci Maďarsko zmluvu podpísalo a ratifikovalo, s novým stavom sa nezmierilo. Poslanci maďarského parlamentu 31. mája 2010 rozhodli, že výročie podpisu zmluvy sa bude každoročne pripomínať pamätným dňom, ktorý bol stanovený na 4. júna ako Deň národnej spolupatričnosti.

Deň v parlamente

<- ->