NRSR: Účastníci národného boja za oslobodenie dostanú príplatok 630 eur Vytlačiť stránku / Print page

22. 6. 2021 17:39

Bratislava 22. júna (TASR) - Účastníci národného boja za oslobodenie v septembri dostanú 630 eur ako jednorazový príplatok k finančnému príspevku. Vyplýva to zo zákona o poskytovaní príspevku účastníkom národného boja za oslobodenie a vdovám a vdovcom po týchto osobách, ktorý v utorok schválili poslanci Národnej rady (NR) SR. Cieľom má byť jednak ocenenie účasti v národnom boji za oslobodenie, ale aj zlepšenie sociálnej situácie priamych účastníkov odboja.
      "Pri príležitosti 75. výročia skončenia druhej svetovej vojny, ktoré sme si pripomenuli v roku 2020, sa považuje za významné oceniť osoby, ktoré sa ako príslušníci československej armády na Slovensku či v zahraničí, ako príslušníci spojeneckej armády a ako partizáni priamo 'so zbraňou v ruke' alebo ako pomocníci partizánov zúčastnili na vojenských operáciách počas druhej svetovej vojny. Tieto osoby v boji za slobodu a demokraciu riskovali svoj život, ako aj životy svojich rodinných príslušníkov. Nespochybniteľnou mierou prispeli k víťazstvu nad fašizmom a sú vzorom a inšpiráciou predovšetkým pre mladých ľudí, aby si vážili hodnoty mieru a slobody," argumentujú predkladatelia.
      Legislatíva má nadobudnúť účinnosť 1. augusta tohto roka. Jednorazový príspevok tak má následne platiteľ dôchodku oprávneným osobám vyplatiť do 30. septembra 2021.


      luc tur

Deň v parlamente

<- ->