NRSR: Poslanci stiahli z rokovania návrh vytvoriť Národný cintorín v Bratislave Vytlačiť stránku / Print page

4. 5. 2021 13:38

Bratislava 4. mája (TASR) - Poslanci Národnej rady (NR) SR napokon nebudú rokovať o návrhu legislatívy, ktorým mal popri Národnom cintoríne v Martine vzniknúť aj Národný cintorín v Bratislave. Predkladatelia novely zákona o Bratislave stiahli svoj návrh z rokovania. Na májovej schôdzi sa nebude rokovať ani o návrhu novely zákona o štátnom občianstve, minister vnútra Roman Mikulec (OĽANO) požiadal, aby sa o legislatíve rokovalo až na ďalšej riadnej schôdzi. V úvode schôdze o tom informoval predseda NR SR Boris Kollár (Sme rodina).
      Koaliční poslanci navrhovali, aby národný cintorín vznikol povýšením bratislavského Ondrejského cintorína. Mal byť logickým pokračovaním Národného cintorína v Martine z 19. storočia, ktorý je už zaplnený. K návrhu mali výhrady okrem opozície aj niektorí koaliční poslanci. Proti návrhu vystúpili aj poslanci Mestského zastupiteľstva v Martine. Iniciovali petíciu, v ktorej vyjadrili nesúhlas s tým, aby bol za národný cintorín Slovákov vyhlásený iný ako ten v Martine.
      O návrhu na zriadenie druhého národného cintorína v Bratislave rokoval začiatkom apríla predseda Matice slovenskej Marián Gešper s predkladateľom návrhu Milošom Svrčekom (Sme rodina). Zhodli sa, že v rámci zákona zostane zachovaná jedinečnosť Národného cintorína v Martine. Hovorkyňa matice Veronika Grznárová pre TASR uviedla, že sa rozprávali o legislatíve, ktorá by mala vytvoriť systém cintorínov a hrobov významných osobností s osobitným štatútom. "Matica slovenská od začiatku považovala systematickú a koncepčnú starostlivosť o hroby slovenských osobností za jediné efektívne riešenie. Prvý návrh zákona na vytvorenie druhého národného cintorína totiž obchádzal iné, v mnohých ohľadoch významnejšie cintoríny a hrobové miesta. Príkladom sú Cintorín pri Kozej bráne a Cintorín Slávičie údolie, ktoré sa síce tiež nachádzajú v Bratislave, ale pôvodný návrh zákona s nimi nijako nepočítal," skonštatovala hovorkyňa.
      Plénum sa na májovej schôdzi nebude zaoberať ani novelou zákona o štátnom občianstve, ktorá má zmierniť podmienky straty slovenského občianstva po prijatí občianstva iného štátu. Rokovať o nej má až na schôdzi, ktorej začiatok je naplánovaný na 15. júna.
      Predseda parlamentného ústavnoprávneho výboru Milan Vetrák (OĽANO) zároveň z aktuálneho rokovania stiahol návrh novely zákona o rozpočtových pravidlách verejnej správy. Navrhoval v nej, aby využitie prostriedkov z finančnej rezervy premiéra mohla po novom posudzovať špeciálna komisia. Zriadená mala byť ako poradný orgán predsedu vlády.


      sum luc lem pop

Deň v parlamente

<- ->