Predseda NR SR Boris Kollár: Nitriansky závod Jaguar Land Rover je dôkazom toho, že štátna pomoc bola rýchla a efektívna Vytlačiť stránku / Print page

15. 4. 2021 17:05

Nitra/Bratislava 15. apríla 2021 (Kancelária Národnej rady SR) - Dopady koronavírusu na priemysel, pomoc štátu veľkým zamestnávateľom a podnikateľom či riešenia mobility zamestnancov. Práve tieto témy boli ústrednými bodmi rokovania predsedu Národnej rady SR Borisa Kollára so zástupcami spoločnosti Jaguar Land Rover Nitra.

Predseda parlamentu Boris Kollár vo štvrtok vycestoval na pracovné rokovanie do Nitry, kde spolu s ministrom práce, sociálnych vecí a rodiny SR Milanom Krajniakom a poslankyňou NR SR Evou Hudecovou navštívili závod Jaguar Land Rover. V úvode pracovnej návštevy sa spoločne zúčastnili na rokovaní so zástupcami spoločnosti, pričom diskutovali predovšetkým o štátnej pomoci počas pandémie koronavírusu.

 Predsedu NR SR B. Kollára zaujímalo, ako hodnotí spoločnosť Jaguar Land Rover ako jeden z najväčších zamestnávateľov na Slovensku pomoc štátu počas pandémie: „Pýtali sme sa akým spôsobom vie štát pomôcť veľkým zamestnávateľom a tiež naopak, ako môžu veľkí zamestnávatelia pomôcť štátu“. Zástupcovia spoločnosti poďakovali za veľmi rýchlu a efektívnu reakciu štátu v podobe finančnej podpory pre udržanie pracovných miest.

Napriek pretrvávajúcej pandémii, ktorá spôsobila až 13% pokles objemu výroby v tejto fabrike, sa vďaka prvej pomoci Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny SR podarilo udržať pracovné miesta v nitrianskom závode. Ako ďalej vyzdvihol šéf parlamentu: „Uvítal som správu od vedenia spoločnosti, že aj napriek pretrvávajúcej pandémii koronavírusu plánujú prijať až 600 nových zamestnancov a rovnako aj ich subdodávatelia vytvoria ďalších 300 pracovných miest“. Fabrika tak ponúkne prácu takmer 1000 novým ľuďom a to už do tohto leta.

 Na spoločnom rokovaní diskutovali aj o probléme s mobilitou zamestnancov. Predseda NR SR B. Kollár otvoril možnosť štátneho nájomného bývania ako alternatívy pre zamestnancov, ktorí musia do práce denne dochádzať veľkú vzdialenosť. „Dostali sme kladnú odpoveď, že veľkí zamestnávatelia sú ochotní pomôcť štátu aj v tejto oblasti. Budeme na tom spolupracovať s celým priemyslom, aby sme týmto spôsobom aj cez vybudovanie štátnych nájomných bytov vedeli dostať pracovnú silu k výrobným závodom“ uzavrel B. Kollár.

Deň v parlamente

<- ->