Predseda NR SR Boris Kollár dnes privítal svojho švajčiarskeho partnera, predsedu Rady kantónov SZ Hansa Stöckliho Vytlačiť stránku / Print page

29. 9. 2020 16:00

Bratislava 29. septembra (Kancelária NR SR) - Napredovanie v rozvoji medziparlamentných vzťahov aj spolupráca na úrovni konkrétnych parlamentných výborov boli témami dnešného vzájomného rozhovoru predsedu Národnej rady SR Borisa Kollára a predsedu Rady kantónov Spolkového zhromaždenia Švajčiarskej konfederácie Hansa Stöckliho. Tí sa dnes stretli na spoločnom rokovaní, ktoré sa dotklo aj diskusie o konkrétnych opatreniach na podporu fungovania hospodárstva počas pandémie koronavírusu.

Bratislavský hrad bol dnes miestom mimoriadneho stretnutia predsedu Národnej rady SR Borisa Kollára a predsedu Rady kantónov Spolkového zhromaždenia Švajčiarskej konfederácie Hansa Stöckliho. Dnešné rokovanie bol skutočným vyjadrením záujmu o ďalšie prehlbovanie kontaktov medzi krajinami na parlamentnej úrovni, ktoré boli doposiaľ sporadické. Realizovanie stretnutí najvyšších predstaviteľov parlamentov bolo limitované najmä tradičnými každoročnými zmenami na postoch vo švajčiarskom Spolkovom zhromaždení. Obaja predsedovia sa dnes zhodli na tom, že potenciál, ktorý sa vo vzťahoch parlamentov oboch krajín ponúka, by si zaslúžil vyššiu mieru ich využitia. „Veríme, že vzťahy medzi našimi parlamentmi sa v nadchádzajúcom období postupne zintenzívnia,“ uviedol predseda Boris Kollár. Priestor je podľa neho najmä v spolupráci parlamentných výborov, napríklad zahraničných výborov, výborov pre vzdelávanie a výborov pre hospodárske záležitosti.

Aj napriek tomu však dnes obaja predstavitelia zákonodarných zborov s potešením konštatovali, že vzťahy medzi oboma krajinami sú veľmi dobré, čoho sú dôkazom najmä pravidelné stretnutia na expertnej úrovni v rôznych oblastiach. „Slovenská republika by rada využila potenciál slovenských inovatívnych spoločností v spolupráci so švajčiarskymi univerzitami na budovanie verejno-prospešných projektov,“ konštatoval v tejto súvislosti B. Kollár.

Boris Kollár s Hansom Stöcklim sa na dnešnom rokovaní venovali aj téme koronakrízy. Keďže Švajčiarsko bolo aj súčasťou programu repatriačných letov EÚ, predseda Národnej rady SR vyjadril H. Stöcklimu poďakovanie za pomoc pri repatriácii šiestich slovenských občanov. Predmetom spoločného rozhovoru boli tiež opatrenia švajčiarskej vlády na podporu fungovania hospodárstva počas pandémie Covid-19. „Zaujímala nás dnes najmä otázka dostupnosti pomoci pre malých a stredných podnikateľov, startupy a inovatívne spoločnosti a spôsob ako sa Švajčiarsko vyrovnáva s touto otázkou, čo by sme sa mohli od Švajčiarska naučiť aj my,“ zhrnul predseda B. Kollár.

Na prijatí sa za Národnú radu SR dnes zúčastnili aj podpredseda NR SR M. Laurenčík a poslanci Ľ. Goga a M. Kéry.

 

Deň v parlamente

<- ->