Predseda NR SR Boris Kollár v stredu dopoludnia prijal v parlamente veľvyslankyňu Rumunska S. Arhire Vytlačiť stránku / Print page

22. 7. 2020 13:30

Bratislava 22. júla (Kancelária NR SR) - Spoločné stretnutie predsedu parlamentu B. Kollára s veľvyslankyňou Rumunska v SR S. Arhire sa zameralo predovšetkým na zhodnotenie výnimočných vzájomných bilaterálnych vzťahov. A to aj v kontexte historických udalostí a prepojení prostredníctvom početnej slovenskej komunity žijúcej v Rumunsku. B. Kollár zároveň na dnešnom prijatí vyjadril aj oficiálne pozvanie pre predsedu Rumunského parlamentu na návštevu SR počas tohtoročných osláv 76. výročia SNP.

Na pôde parlamentu dnes predseda NR SR Boris Kollár prijal mimoriadnu a splnomocnenú veľvyslankyňu Rumunska v SR J. E. pani Steluţu Arhire. V spoločnom rozhovore sa venovali najmä komplexnému zhodnoteniu úrovne bilaterálnych vzťahov medzi oboma krajinami, ktoré sú podľa nich priateľské a nadštandardné. Podľa vyjadrenia predsedu NR SR B. Kollára tvoria podstatný podiel na kvalite vzájomných vzťahov aj historické udalosti. Práve v súvislosti s blížiacim sa 76. výročím SNP predseda slovenského parlamentu vyzdvihol na dnešnom prijatí aj obetu rumunských vojakov pri oslobodzovaní slovenského územia v období 2. svetovej vojny. „Nikdy nezabudneme obetu rumunských vojakov počas 2. svetovej vojny, ktorí bojovali na Slovensku a podieľali sa na oslobodení tretiny nášho územia, pričom viac ako 11 tisíc z nich položilo svoje životy,“ uviedol predseda parlamentu. Zároveň predseda B. Kollár na stretnutí požiadal veľvyslankyňu S. Arhire aby tlmočila a odovzdala jeho partnerovi, predsedovi Rumunského parlamentu, aj oficiálne pozvanie na návštevu Slovenska, práve počas celoštátnych osláv 76. výročia Slovenského národného povstania, kde bude mať čestné miesto.

Ďalšie významné prepojenia medzi Slovenskom a Rumunskom formujú podľa predsedu slovenského parlamentu a veľvyslankyne Rumunska aj putá a väzby, ktoré vytvára naša slovenská menšina v Rumunsku. „Veľmi ma teší výnimočná úroveň jej podpory z rumunskej strany, a to najmä prostredníctvom širokých možností, ktoré sú slovenskej menšine v Rumunsku zo strany štátu poskytované na udržanie svojej identity a tradícií,“ skonštatoval na dnešnom stretnutí predseda B. Kollár. Zároveň vyjadril želanie, že by veľmi rád Rumunsko navštívil, aby celú krajinu bližšie spoznal, a osobne sa stretol práve aj s členmi tejto komunity Slovákov žijúcich v Rumunsku.

Predseda NR SR Boris Kollár spolu s veľvyslankyňou S. Arhire sa taktiež počas uplynulého prijatia zhodli na tom, že partnerská výmena medzi oboma krajinami má už tradične aktívny a priateľský charakter. Ten majú obe strany záujem naďalej rozvíjať nielen v bilaterálnej rovine, ale aj multilaterálnej, predovšetkým v rámci našich členstiev v EÚ a NATO.

Deň v parlamente

<- ->