B. Kollár: Vždy budem presadzovať pomoc našim susedom, pretože zachovanie dobrých a priateľských slovensko-maďarských vzťahov je nesmierne dôležité Vytlačiť stránku / Print page

30. 6. 2020 17:00

Budapešť /Bratislava 30. júna (Kancelária NR SR) - Počas prvej oficiálnej návštevy v Budapešti dnes predseda NR SR B. Kollár absolvoval stretnutia so všetkými troma najvyššími ústavnými činiteľmi, a to s predsedom Národného zhromaždenia L. Kövérom, predsedom vlády V. Orbánom a prezidentom J. Áderom. Diskutovali aj o dôležitosti Vyšehradskej skupiny na všetkých úrovniach medzištátnych vzťahov, a taktiež o vzájomnej pomoci počas uplynulej pandémie koronavírusu a o ďalšej podpore a rozvíjaní slovensko-maďarskej spolupráce.

Predseda NR SR Boris Kollár dnes aj s parlamentnou delegáciou odcestoval na oficiálnu návštevu do Budapešti. Pracovnú cestu zahájil oficiálnym stretnutím so svojím partnerom Lászlóm Kövérom, predsedom Národného zhromaždenia Maďarska. „Po Českej republike, ktorú som v súlade s tradíciou navštívil ako prvú krajinu po nástupe do funkcie, moja druhá cesta vedie do Maďarska a potvrdzuje tak význam, ktorý prikladáme našim dobrým susedským vzťahom,“ skonštatoval v úvode utorkovej návštevy predseda B. Kollár. Spoločné rokovanie zahájili predsedovia ešte dopoludnia v príjemnej priateľskej atmosfére a venovali sa v ňom aj posilňovaniu medziparlamentnej spolupráce. Aj tá by mohla podľa oboch predstaviteľov vo významnej miere prispieť k ďalšiemu pozitívnemu rozvoju dvojstranných slovensko-maďarských vzťahov. „Máme záujem pokračovať v dialógu našich zákonodarných zborov a okrem stretnutí na najvyššej úrovni chceme naďalej zintenzívňovať aj interakcie na úrovni parlamentných výborov a parlamentných skupín priateľstva,“ zdôraznil v tejto súvislosti predseda NR SR B. Kollár.

Svojmu partnerovi, predsedovi maďarského parlamentu, B. Kollár na stretnutí potvrdil pozitívny vzťah SR k zoskupeniu V4, v rámci ktorého je podľa neho kľúčové presadzovanie pomoci susedným krajinám, s ktorými má Slovensko historickú spätosť. Predsedovia parlamentov sa venovali aj téme budúcnosti EÚ a spolupráci v rámci nej. Zhodli sa na tom, že únia je výnimočný formát, v rámci ktorého je však veľmi dôležité zachovať si aj národné, domáce tradície.

Predseda B. Kollár na rokovaní s L. Kövérom taktiež uviedol, že už počas predchádzajúcich štyroch rokov v opozícii bolo hnutie Sme rodina podporovateľom menšinovej politiky. Ako potvrdil aj podpredseda G. Grendel v rámci dnešného stretnutia s predsedom parlamentu L. Kövérom, maďarská komunita má aj aktuálne v národnej rade podporu. V závere rokovania obaja predsedovia ešte vyjadrili spoločné presvedčenie, že ich stretnutia by sa mohli uskutočňovať častejšie, napredujúc tak vo výnimočných priateľských vzťahoch.

Po prehliadke historickej budovy maďarského parlamentu predseda Národnej rady SR Boris Kollár položil vence k Pamätníku maďarských hrdinov na Námestí hrdinov v Budapešti. Následne sa presunul na budapeštiansky úrad vlády, kde sa stretol s premiérom V. Orbánom. „Veľmi si vážim dnešnú návštevu a stretnutie s pánom premiérom Viktorom Orbánom,“ uviedol v úvode stretnutia predseda
B. Kollár. V oficiálnom rozhovore sa obaja predstavitelia venovali spoločným výzvam v sociálnej oblasti, najmä v súvislosti s marginalizovanými rómskymi komunitami, ktoré sú početné aj v Maďarsku. Predseda slovenského parlamentu zároveň na stretnutí s V. Orbánom vyzdvihol maďarské návrhy zákonov smerujúce na podporu rodín, ktoré sú podľa neho vzorom aj pre slovenskú legislatívu. Boris Kollár premiérovi Orbánovi taktiež poďakoval za konštruktívnu medzištátnu spoluprácu počas uplynulej pandémie koronavírusu. Práve vďaka nej sa podarilo realizovať repatriácie slovenských občanov zo zahraničia, ako aj umožniť tranzit niekoľkým stovkám Slovákov cez územie Maďarska za účelom ich návratu na Slovensko. „Som veľmi rád, že vďaka koordinácii pri uvoľňovaní hraničného režimu sme mohli od 5. júna pristúpiť k otvoreniu spoločných hraníc s Maďarskom, ktoré zabezpečuje bez obmedzení vzájomný vstup občanov do našich krajín,“ uviedol na stretnutí predseda parlamentu
B. Kollár.

V rámci svojej utorkovej cesty do Budapešti prijal predsedu NR SR Borisa Kollára na zdvorilostnej návšteve aj prezident Maďarskej republiky János Áder. Počas tohto a aj predchádzajúcich oficiálnych rokovaní s predsedom parlamentu L. Kövérom a premiérom V. Orbánom predsedu NR SR B. Kollára sprevádzali aj podpredseda slovenského parlamentu G. Grendel a poslanec Ľudovít Goga. Išlo o prvú zahraničnú cestu parlamentnej delegácie pod vedením predsedu Národnej rady SR Borisa Kollára v tomto volebnom období smerujúcu do susedného Maďarska.

Deň v parlamente

<- ->