Predseda NR SR B. Kollár dnes na Bratislavskom hrade privítal predsedu českého Senátu M. Vystrčila Vytlačiť stránku / Print page

24. 6. 2020 15:45

Bratislava 24. júna (Kancelária NR SR) - Spoločné riešenia ekonomických dopadov pandémie koronavírusu aj rozširovanie medziparlamentnej spolupráce medzi slovenským a českým zákonodarným zborom na úrovni výborov, boli témami dnešného rokovania predsedu Národnej rady SR B. Kollára a predsedu Senátu Parlamentu ČR Miloša Vystrčila. Po ukončení oficiálneho prijatia predsedovia spoločne otvorili výstavu Poklad Inkov na Bratislavskom hrade a položili vence k pamätníkom T. G. Masaryka a M. R. Štefánika v Bratislave.

Bratislavský hrad bol v stredu dopoludnia miestom spoločného stretnutia predsedu Národnej rady SR Borisa Kollára a predsedu Senátu Parlamentu Českej republiky Miloša Vystrčila. Ten navštívil SR na základe pozvania predsedu Borisa Kollára počas jeho nedávnej návštevy v Českej republike, v rámci ktorej sa stretol s predsedami oboch komôr českého parlamentu. Predseda Senátu Parlamentu ČR Miloš Vystrčil poznamenal, že si veľmi váži dnešnú návštevu, ktorá je vôbec jeho prvou na pôde Národnej rady SR. „Vnímame Vás ako našich bratov, naše vzťahy sú nadštandardné,“ reagoval predseda B. Kollár.

Obaja predstavitelia vo vzájomnom rozhovore počas rokovania zhodnotili, že ustupujúca pandémia našťastie nedosiahla v SR a ČR v číslach tak hrozivé straty na životoch ako tomu bolo doposiaľ v iných krajinách. „Veľmi ma teší, že situácia nám umožnila opätovné otváranie hraníc. Je symbolické, že prvé hranice, ktoré sme plne otvorili sú práve tie medzi Slovenskom a Českom. Okrem rodinných, historických a citových väzieb, to obom krajinám pomôže aj zmierniť dopady epidémie,“ uviedol šéf NR SR B. Kollár. Podľa oboch predsedov však možno očakávať, že ekonomické dopady budú oveľa rozsiahlejšie. Aj z tohto dôvodu sa predseda B. Kollár spolu s predsedom M. Vystrčilom počas dnešného oficiálneho rokovania venovali aj téme ekonomických dopadov koronakrízy a podpory zo strany EÚ. „Považujeme za vhodné a prínosné pre obe krajiny, aby sa čerpanie finančných prostriedkov z EÚ konzultovalo spoločne, medzištátne medzi ČR a SR,“ uviedol dnes predseda NR SR s tým, že nikto nemohol byť dostatočne pripravený na ekonomické dopady pandémie. Aj predseda českého Senátu M. Vystrčil doplnil, že teraz je dôležité spoločne zvládnuť obdobie po kríze a úspešne naštartovať ďalšie procesy, v rámci ktorých budeme ako krajiny jednoznačne spolupracovať. V súvislosti s čerpaním eurofondov a finančnej pomoci EÚ predseda B. Kollár podotkol, že SR má vo všeobecnosti dlhodobo problémy s čerpaním týchto prostriedkov, a to vzhľadom na mieru korupcie, ktorá v tejto oblasti v minulosti bola. Boris Kollár na dnešnom stretnutí taktiež  dotazoval českú stranu, či existuje v ČR systém na prerozdelenie pomocných finančných prostriedkov, čo by podľa vyjadrenia predsedu NR SR malo prebiehať nanajvýš zodpovedne.

Dnešné oficiálne rokovanie na Bratislavskom hrade sa venovalo aj dôležitému prehlbovaniu medziparlametných vzťahov, pričom členovia delegácie predsedu českého Senátu M. Vystrčila vyjadrili, že by uvítali ich rozšírenie aj o ďalšie stretnutia na úrovni výborov. Predstavitelia Senátu Parlamentu ČR zároveň ponúkli aktívnu pomoc pri organizovaní takýchto typov stretnutí. Podpredseda Národnej rady SR Juraj Šeliga, ktorý sa taktiež zúčastnil dnešného oficiálneho prijatia, v rozhovore s českými partnermi zhodnotil, že vzťahy medzi oboma krajinami sú podľa neho nadštandardné a váži si príchod kolegov zo Senátu Parlamentu ČR.

Členovia oboch delegácií sa dnes zároveň dohodli na tom, že keď sa uvoľnia ďalšie opatrenia a nebudú pretrvávať riziká, pripravia spoločné zasadnutie Senátu a Národnej rady SR.

Po ukončení rokovaní obaja predsedovia prestrihnutím pásky slávnostne otvorili a zahájili svetovú výstavu v Rytierskej sieni Bratislavského hradu s názvom Poklad Inkov, ktorú si po skončení oficiálnej časti programu návštevy aj spoločne pozreli. Popoludní sa predseda B. Kollár s predsedom M. Vystrčilom presunuli k pamätníkom T. G. Masaryka a M.R. Štefánika v Bratislave, kde si položením vencov uctili týchto dvoch velikánov a významných štátnikov československých dejín.

Deň v parlamente

<- ->