Viaceré vládne návrhy a výročné správy úradov čakajú poslancov na siedmej parlamentnej schôdzi Vytlačiť stránku / Print page

12. 5. 2020 14:15

Bratislava 12. mája (Kancelária NR SR) - Poslanci sa budú aj na siedmej schôdzi Národnej rady SR zaoberať návrhmi zákonov, ktoré pripravili viaceré rezorty ako reakciu na vzniknutú pandemickú situáciu. Svojho poslaneckého mandátu sa hneď v úvode schôdze ujala poslankyňa Mária Šofranko, ktorá sa rokovania parlamentu doposiaľ nezúčastňovala kvôli práceneschopnosti. Plénum počas aktuálnej schôdze uskutoční aj voľbu zástupcu do Dozornej rady Sociálnej poisťovne.
 
V utorok popoludní predseda Národnej rady SR Boris Kollár otvoril siedmu parlamentnú schôdzu. Z dôvodu pokračujúceho rokovania výborov predseda informoval o posunutí jej začiatku až na 14-tu hodinu.

Do programu aktuálnej parlamentnej schôdze je celkovo zaradených 24 bodov. Z toho je sedem vládnych návrhov zákonov z rezortu zdravotníctva, rezortu obrany, z dielne ministerstva financií, rezortu kultúry a z rezortu práce, sociálnych vecí a rodiny, ako aj z dielne podpredsedu vlády a podpredsedníčky vlády pre investície a informatizáciu, ktoré budú prerokované v skrátenom legislatívnom konaní. V úvode schôdze dnes zároveň zložila sľub poslankyňa klubu OĽaNO Mária Šofranko, a ujala sa tak svojho poslaneckého mandátu.

Zástupcovia poslaneckých klubov sa na dnešnom grémiu pred schôdzou dohodli na postupe rokovania o skrátených legislatívnych návrhoch. Tie by mali prejsť obdobným spôsobom ako počas predchádzajúcich schôdzí. Teda po prerokovaní návrhov na skrátené legislatívne konania plénum pristúpi k  prvým čítaniam o vládnych návrhoch zákonov. Po ich odhlasovaní do druhého čítania sa schôdza preruší na čas potrebný k zasadnutiu príslušných výborov. V rokovaní o vládnych návrhoch v druhom čítaní by mali poslanci opäť pokračovať pravdepodobne už v stredu ráno od 10.30 hodiny. Následné hlasovania o prerokovaných bodoch by sa mali ďalšie dni uskutočňovať už v štandardných časoch dopoludnia a popoludní.

Pravidelné výročné správy úradov budú v pléne prednesené v stredu 13. mája od 14-tej hodiny. Poslancom bude prezentovaná správa verejného ochrancu práv, správy komisárky pre deti a komisárky pre osoby so zdravotným postihnutím, správa o stave vysielania v SR, správu o činnosti Rady pre vysielanie a retransmisiu, ako aj správy Národnej banky Slovenska, Najvyššieho kontrolného úradu a Slovenského pozemkového fondu. Pri tejto príležitosti je avizovaná účasť pani prezidentky SR Zuzany Čaputovej, ktorá by si mala v stredu popoludní prísť do národnej rady vypočuť správu verejnej ochrankyne práv. Zároveň poslancov v tento deň čaká aj voľba zástupcu navrhnutého vládou do Dozornej rady Sociálnej poisťovne, ktorá je naplánovaná v stredu po hlasovaní o 17-tej hodine.

V prípade ak by schôdza vzhľadom na neprerokované body programu mala pokračovať aj ďalší týždeň, poslanci by podľa dohody z dnešného grémia zahájili rokovanie opäť v utorok ráno o 9-tej hodine.

Deň v parlamente

<- ->