Andrej Danko: Slovenský parlament dnes ukázal svoju vyzretosť, konflikty nebudem nikdy riešiť násilím Vytlačiť stránku / Print page

20. 2. 2020 0:00

Kancelária NR SR - Predseda Národnej rady Slovenskej republiky Andrej Danko poďakoval poslancom parlamentu za ich prístup počas bojkotu niektorých zákonodarcov. Rozpravu sa tak podarilo otvoriť síce až na tretí rokovací deň, avšak predišlo sa zbytočnému násiliu.

Dva dni blokovania rečníckeho pultu boli podľa šéfa parlamentu skúškou vyspelosti poslancov Národnej rady SR. „Vnímal som, že prvé dni rokovania boli emocionálne vypäté. Sú štáty, v ktorých by takéto situácie skončili konfliktom. Vždy však budem presvedčený, že vyspelé štáty, medzi ktoré Slovenská republika patrí, by sa nikdy nemali uchýliť k takýmto riešeniam. Preto rokovací poriadok, ktorý prešiel z mojej iniciatívy zmenami, nerátal s parlamentnou strážou v rokovacej sále ani ničím podobným,“ priblížil Andrej Danko.

Zároveň pripomenul, že vykázaním poslancov zo sály vyčerpal všetky inštitúty, s ktorými môže podľa platných uznesení narábať. Rokovanie o zákone podľa rokovacieho poriadku musí vždy začať od rečníckeho pultu, preto bol pripravený ich do pléna umiestniť niekoľko. „Videli ste však, že ich hneď obsadili, boli sme teda pripravení aj na verziu, že by sa rozprava začala priamo z miesta určeného pre člena vlády. Ešte raz chcem poďakovať všetkým, ktorí pomohli zachovať dôstojnosť Národnej rady SR a že sme ukázali, že sme civilizovaný národ,“ zdôraznil predseda parlamentu.

Rovnako apeloval na podpredsedov Národnej rady SR, aby ho pri vedení schôdze prišli prestriedať. „Nesúvisí to s ich politickou stranou, sú podpredsedami Národnej rady SR, a teda všetkých poslancov. Ja som vždy viedol schôdzu, aj keď ju zvolala opozícia,“ dodal.

 

 

Deň v parlamente

<- ->