Predseda parlamentu A. Danko sa zúčastní spomienkovej slávnosti k založeniu mesta Malý Kereš slovenskými kolonistami Vytlačiť stránku / Print page

18. 5. 2018 8:45

Bratislava 18. mája (Kancelária NR SR) - Predseda NR SR Andrej Danko zajtra 19. mája 2018 odcestuje na  pracovnú návštevu do maďarského mesta Malý Kereš, kde sa zúčastní spomienkovej slávnosti pri príležitosti 300. výročia znovuzaloženia mesta Malý Kereš slovenskými kolonistami. „Slovensko vždy považovalo a aj považuje Slovákov v zahraničí za integrálnu národnú súčasť, ich život a dejiny za súčasť slovenských národných dejín a ich kultúra je súčasťou aj nášho národného kultúrneho dedičstva.“ Povedal predseda NR SR Andrej Danko. 

História tejto malej  maďarskej obce je pre Slovákov naozaj zaujímavá. V jej dejinách predstavuje kľúčový historický míľnik obdobie vytláčania osmanských vojsk z Uhorska a následne aj nadväzujúce stavovské povstanie pod vedením Františka II. Rákociho. Uvedené skutočnosti mali zásadné dopady na miestnu populáciu a obec takmer zanikla. Do zúboženej dediny pozvali aj slovensky hovoriacich kolonistov zo severo-uhorských žúp Orava, Tekov, Turiec, Nitra, Hont a Novohrad,  pričom osídľovania sa zúčastnili tiež Slováci z Peštianskej župy. 

Odvtedy prešlo už 300 rokov a tento významný historický míľnik si zajtra predstavitelia parlamentov Slovenska a Maďarska uctia aj odhalením pamätného reliéfu na ktorom je nadpis: „Pán nám vždy pomohol! Z vďačnosti na pamiatku slovenským zakladateľom mesta“.

Okrem spomienkovej slávnosti sa predseda parlamentu Andrej Danko stretne aj s predsedom Národného zhromaždenia Maďarska pánom Lászlóom Kövérom, ako aj s predstaviteľmi miestnej slovenskej národnostnej samosprávy.

Deň v parlamente

<- ->