NRSR: Pokračuje debata k vládnemu programu, písomne sú prihlásení ešte traja Vytlačiť stránku / Print page

22. 4. 2016 9:29

 Bratislava 22. apríla (TASR) - Štvrtým dňom pokračuje a pôde Národnej rady SR rozprava k Programovému vyhláseniu vlády (PVV). Do rozpravy sú ešte písomne prihlásení traja poslanci, potom bude ešte možnosť prihlásiť sa ústne.
      Očakáva sa, že sa prihlásia asi dve desiatky členov snemovne, hlasovanie o vládnom programe tak príde na rad až budúci týždeň. Nová vláda Smeru-SD, SNS, Mosta-Híd a #Siete potrebuje od parlamentu získať dôveru, ktorú musí vysloviť minimálne 76 zákonodarcov. Štvorkoalícia sa v parlamente môže oprieť o 81 poslancov.
      Do rozpravy k PVV bolo písomne prihlásených 42 prevažne opozičných poslancov. Kým opozícia vládny program kritizuje pre jeho nejednoznačnosť či nízku ambicióznosť, koaliční poslanci a predstavitelia vlády ho považujú za dobrý základ pre ďalšie obdobie.
      Vicepremiér pre investície Peter Pellegrini (Smer-SD) konštatoval, že vláda chce prinášať kontinuitu a pokrok. "Pri jej koaličnom zložení a silnom odbornom zázemí má historickú šancu prekonať staré deliace čiary, ktoré od vzniku SR vytvárali zbytočné bariéry. Pre Slovensko sa vytvorila reálna možnosť sústrediť sa na zvládnutie nových výziev. V tomto smere je dôležitou úlohou vlády realizovať dôveryhodnú, transparentnú a spoločensky akceptovateľnú politiku," podotkol.
      Na druhej strane podpredseda najsilnejšej opozičnej strany SaS Ľubomír Galko je presvedčený, že premiér Robert Fico, ministri vnútra, financií a hospodárstva Robert Kaliňák, Peter Kažimír a Peter Žiga (všetci Smer-SD) by mali odísť. To je totiž podľa jeho slov jediná možnosť, aby nová vláda dostala šancu bojovať s korupciou či urobila potrebné zmeny v justícii, zdravotníctve aj školstve. "Inak to bude len jedno ďalšie trápenie a veľké sklamanie," myslí si.

Deň v parlamente

<- ->