B. BYSTRICA: Digiškola je "srdcovkou" P. Pellegriniho, deťom dáva rovnaké šance Vytlačiť stránku / Print page

8. 6. 2015 15:51

Banská Bystrica 8. júna (TASR) – Digiškola na kolesách sa dnes zastavila na Námestí SNP v Banskej Bystrici. Je jedným z 18 miest na Slovensku, kde si školáci, učitelia i rodičia v putovnej digitálnej učebni, vybavenej tabletmi a interaktívnou tabuľou, mohli vyskúšať vzdelávanie najmodernejšou metódou. Ako môže vyzerať trieda v 21. storočí a digitálny vzdelávací obsah, Banskobystričanom ukázal predseda NR SR a digitálny líder Peter Pellegrini.
Kamión s ukážkovou učebňou križuje celé Slovensko a bude ešte niekoľko týždňov. Roadshow Digiškola je dnes v polovici, doteraz ju navštívilo vyše 200 škôl a zhruba 500 žiakov. Ako Pellegrini priznal, tento národný projekt Elektronizácia vzdelávacieho systému regionálneho školstva, ktorý realizuje ministerstvo školstva a je spolufinancovaný zo štrukturálnych fondov, je jeho "srdcovou záležitosťou".
"Pred dvomi rokmi skrsla myšlienka, aby sme do našich tried priniesli najmodernejšiu technológiu, aby sme oživili vyučovanie. Čo je však pre nás najdôležitejšie, aby sme mladej generácii dali digitálne zručnosti, pretože nová doba si ich z roka na rok vyžaduje stále viac," konštatoval predseda NR SR v súvislosti s významom národného projektu.
Ako tiež zdôraznil, digitálne technológie nesmú byť len výsadou detí pochádzajúcich zo silnejších sociálnych vrstiev, a preto je dôležité, aby štát v školách vytváral také podmienky, aby sa s nimi naučili robiť všetky deti bez ohľadu na to, aký je ich sociálny status a z akej sociálnej vrstvy pochádzajú.
Pellegrini tiež poznamenal, že spočiatku sa obával, ako zareagujú samotní pedagógovia. "Začať vyučovať s použitím moderných technológií nie je jednoduché, ale môžem potvrdiť, že naši učitelia sú skvelí. Absolvujú školenia a už dnes na mnohých školách reálne prebieha výučba na tabletoch," dodal.
V rámci projektu získali materské, základné (ZŠ) a stredné školy (SŠ) s výnimkou Bratislavského samosprávneho kraja doteraz 5680 digitálnych setov pozostávajúcich z interaktívnej tabule a notebookov. Tabletové učebne dnes fungujú na 1029 slovenských ZŠ a SŠ, vyučujú sa v nich viaceré predmety. Školy využívajú 20.000 tabletov.
UPOZORNENIE: TASR ponúka k správe fotoreportáž, videozáznam a zvukový záznam.
ekc von
Kľúčové slová: SR-Digiškola-roadshow-projekt-národný-BBX-VIDEO-ZVUK
Source: 20150608TBA01982
Podobný text
© TASR. Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.

Deň v parlamente

<- ->