P.PELLEGRINI: Naším záujmom je, aby sme pamiatky na hrade čo najlepšie ochránili Vytlačiť stránku / Print page

3. 12. 2014 15:56

Bratislava 3. decembra (TASR) – Ďalšia etapa obnovy Bratislavského hradu a najmä výstavba garáží vzbudila množstvo zbytočných emócií a mylných informácií. Záujmom vedenia parlamentu je čo najlepšie ochrániť nájdené archeologické pamiatky. Vyhlásil to dnes na tlačovej konferencii v Bratislave predseda Národnej rady SR Peter Pellegrini, ktorý predtým rímsko-keltské nálezy pozrel osobne.
Šéf parlamentu tvrdí, že nejde o výstavbu garáží pre poslancov NR SR, ale pre ľudí, ktorí budú po rekonštrukcii môcť navštevovať kultúrno-spoločenské podujatia v areáli hradu. Odmieta tvrdenia, že by boli nálezy poškodené. "Do dnešného dňa z tých štyroch nálezísk neboli poškodené žiadne pamiatky, ktoré sa tam našli. Sú zatiaľ zakonzervované a požiadal som zhotoviteľov, aby vykonávali len tie stavebné práce, ktoré sa nedotýkajú týchto nálezov," povedal Pellegrini, ktorý poznamenal, že kvôli tomu došlo aj k zmenám v projektovej dokumentácii.
Podľa neho je hlavnou snahou pamiatky ochrániť, a preto sa chce obrátiť aj na medzinárodné inštitúcie a v krátkej dobe pozve do Bratislavy odborníka z Talianska, Rímskeho archeologického inštitútu. "Majú v tom jednu z najväčších praxí, kde sa pri rozvoji mesta Rím často stretnú s nálezmi podobného typu. Budem chcieť vedieť, akú techniku a technológiu používajú, ktoré veci sa rozhodujú sprístupniť, a ktoré zdokumentujú a nechávajú na pôvodnom mieste," uviedol predseda NR SR. Zároveň dodal, že môže na Bratislavskom hrade dôjsť ku kombinácií týchto rôznych metód. "Odborníci určia, kedy je lepšie pamiatku len zdokumentovať a radšej opätovne zasypať, ako ju ukázať," podotkol.
Vedúci Kancelárie NR SR Daniel Guspan na tlačovej konferencii uviedol, že v najbližšom čase má dôjsť k obnove internetovej stránky rekonštrukcie Bratislavského hradu, ktorá má ponúknuť návštevníkom aj online zábery stavebných prác. "Je to preto, aby nevznikali podozrenia, že niečo chceme skryť," povedal Guspan.
Peter Jurkovič z Krajského pamiatkového úradu (KPÚ) Bratislava skonštatoval, že s nálezmi sa narába zodpovedne a všetko je ošetrené záväznými nariadeniami KPÚ. "Vyčlenili sme kvôli tomu špeciálne človeka, ktorý sa pravidelne zúčastňuje kontrolných dní a jeho činnosť je podchytená v stavebnom denníku. Tieto nálezy sú kontrolované," spresnil. Ako ďalej uviedol, cieľom pamiatkového úradu je zachovanie týchto pamiatok a ich prezentácia v budúcnosti.
S tým súhlasí aj Ivan Masár z architektonickej kancelárie, ktorá projekčne a návrhovo zabezpečuje obnovu hradu. "Doteraz navrhované riešenie je také, že nálezy pod nádvorím budú prezentované v origináli v krycej stavbe, tak isto budú prezentované nálezy pod "gaštanmi", nálezy pod podlahou jazdiarne by nemali byť priamo prezentované, alebo len ich malý detail," vysvetlil Masár. Podľa neho zvyšky v poslednej nálezovej lokalite by mali byť ochránené, zakryté a zasypané. Taktiež tvrdí, že jeden silne poškodený južný pilier sa po dohode so Slovenským národným múzeom môže vystaviť v jeho expozičných priestoroch.
S výstavbou garáží na Bratislavskom hrade a následným ohrozením archeologických pamiatok nesúhlasí viac ako 6000 ľudí, ktorí sa podpísali pod otvorenú výzvu a medzi ktorými sú viacerí historici, archeológovia, aktivisti či študenti. Výzvu adresovali predsedovi NR SR a odovzdali ju v jeho kancelárii v pondelok (1.12.). Jej koordinátori dnes o 17.00 h plánujú pred NR SR proti ohrozeniu pamiatok protestovať.
UPOZORNENIE: TASR ponúka k správe zvukové záznamy, videozáznam a fotoreportáž.
gru ed
Kľúčové slová: SR-NRSR-Pellegrini-garáže-hrad-pamiatky-FOTO-VIDEO-ZVUK
Source: 20141203TBB00319
Podobný text
© TASR. Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.

Deň v parlamente

<- ->