P. PAŠKA: Previerkami sudcov sme asi trafili do osieho hniezda Vytlačiť stránku / Print page

18. 9. 2014 15:28

Bratislava 18. septembra (TASR) - Schválením plošných previerok sudcov, ktoré boli Ústavným súdom (ÚS) SR pozastavené, zrejme politici trafili na citlivé miesto a do osieho hniezda. Myslí si to predseda NR SR Pavol Paška (Smer-SD), ktorý mal nad zmenami Ústavy SR politickú gesciu.
"Ak chceme spoločnosti ponúknuť dôveryhodného sudcu, musí prejsť previerkou. To, že previerky boli zásadnou požiadavkou Smeru-SD, je všeobecne známe. Od začiatku vyvolali veľké obavy najmä u sudcov, ktorí sú pre ľudí značne nedôveryhodní. Je to ale len asi päť percent celej reformy súdnictva," podotkol Paška s tým, že proces reformy beží ďalej a prináša prvé výsledky. "Nenaplnili sa kuvičie hlasy o harabinizácii súdnictva," upozornil.
Smer-SD bude teraz čakať na konečný verdikt ÚS o previerkach sudcov. Ak by súd rozhodol o ich protiústavnosti, Paška sa ako gestor bude snažiť nájsť takú formuláciu, aby sa žiaden sudca nemohol vyhnúť mechanizmu previerky.
Plénum ÚS na stredajšom (18.9.) neverejnom zasadnutí rozhodlo o pozastavení účinnosti tých častí noviel zákonov, ktoré sa týkajú sudcovských previerok. Návrh na ÚS, aby posúdil, či je preverovanie sudcovskej spôsobilosti v súlade s Ústavou SR, podal 1. septembra podpredseda Súdnej rady Ján Vanko. Novozvolená predsedníčka Súdnej rady Jana Bajánková sa k ústavnej sťažnosti pripojila.
UPOZORNENIE: TASR ponúka k správe videozáznam a zvukový záznam.
map ed
Kľúčové slová: SR-Paška-ÚS-sudcovia-previerky-pozastavenie-VIDEO-ZVUK
Source: 20140918TBB01993
Podobný text
© TASR. Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.

Deň v parlamente

<- ->