MONITOR: P. Paška: Ochrana manželstva je aj pre Smer-SD dlhodobá téma Vytlačiť stránku / Print page

2. 3. 2014 11:58

Bratislava 2. marca (TASR) - Hodnota rodiny a ochrana manželstva je tak pre KDH, ako aj pre vládny Smer-SD dlhodobá téma. V dnešnej relácii televízie TA3 V Politike to vyhlásil predseda NR SR Pavol Paška (Smer-SD) na margo piatkovej (28.2.) dohody s kresťanskými demokratmi na ústavných zmenách, ktoré okrem noviniek v justícii obsahujú aj prenos definície manželstva ako zväzku muža a ženy zo zákona o rodine do Ústavy SR.
Paška pripustil, že rodina v tradičnom ponímaní je zrejme ohrozená. "Či sa to niekomu páči, alebo nie, inštitút manželstva muža a ženy je základom pre ďalší rozvoj. Ak je tu spoločenská objednávka, treba to určite podporiť," povedal. Podľa Pašku sú to témy, ktoré ľudí na Slovensku trápia a ak by niekto urobil prieskum a pozrel sa na štatistiky a odozvy ľudí, tak bezpochyby zistí, že postavenie rodiny a ochrana manželstva ľudí zaujíma.
Šéf parlamentu zároveň odmietol, že by zo strany Smeru-SD a KDH išlo o kšeft a predvolebný marketingový ťah. "Je to normálny racionálny prístup v prospech Slovenska. Ideme ďalej, ku konečnému zneniu nás čaká ešte dlhá cesta," podotkol.
Politické obchodovanie odmietol aj podpredseda KDH Pavol Abrhan. "Je to návrh na otvorenie diskusie. Sú tam totiž témy, pri ktorých formulácia ešte nie je vyšpecifikovaná," poznamenal. Abrhan je tiež presvedčený, že doplnenie ústavy o nové vety definujúce manželstvo ako zväzok muža a ženy môže drvivá väčšina občanov podporiť. "Manželstvo je jedinečným zväzkom jedného muža a jednej ženy. SR manželstvo všestranne chráni a napomáha jeho dobru," znie navrhovaný doplnok do najvyššieho zákona štátu. V súčasnej Ústave SR sa na túto tému píše: "Manželstvo, rodičovstvo a rodina sú pod ochranou zákona. Zaručuje sa osobitná ochrana detí a mladistvých."
Abrhan aj Paška odmietli, že by sa ich návrh negatívne vymedzoval voči ostatným názorom či prejavom. "Táto ústavná zmena sa toho vôbec netýka. V ústave by ale mali byť myšlienky a tézy, ktoré ctí väčšina našej spoločnosti. To, že považujeme za najideálnejší stav manželstvo muža a ženy, neznamená, že sa negatívne vymedzujeme. Neznamená to, že o to, čo je mimo manželstva, sa štát nebude starať," deklaroval Abrhan.
Aj Paška tvrdí, že nejde o žiadne represívne opatrenie a nezasahuje nijako do menšinových práv. "Určite to neurobí z párov rovnakého pohlavia občanov druhej kategórie," uistil. Zároveň pripustil, že do budúcna sa budú riešiť otázky majetkových práv či množstva ďalších drobností, ktoré párom rovnakého pohlavia komplikujú život.
Rovnako v prospech krajiny sú podľa oboch politikov, ktorých debata sa niesla v zmierlivom tóne, aj zmeny v justícii. Z tých nateraz vypadlo zavedenie bezpečnostných previerok pre všetkých 1400 sudcov tak, ako chcel Smer-SD. Opozícia s tým mala problém. Paška však avizuje, že ak sa v druhom čítaní do novely nedostane nejaká forma kontroly či preverenia spôsobilosti sudcov, Smer-SD za konečné znenie nezahlasuje a návrh tak neprejde. Abrhan uistil, že KDH je na diskusiu pripravené. "Chceme nájsť takú formuláciu, ktorá by bola komfortná pre čo najväčší počet poslancov," avizoval.
Smer-SD a KDH sa však už teraz dohodli na oddelení funkcií predsedu Najvyššieho súdu SR a Súdnej rady SR a zrušení trestnoprávnej imunity sudcov. Pôvodný zámer Smeru-SD, aby šéfa Súdnej rady vyberal prezident, vypadol, vyberať si ho majú členovia rady.
map ed
Kľúčové slová: SR-monitor-TA3-V politike-Paška-Abrhan-ústava-dohoda
Source: 20140302TBA00062
Podobný text
© TASR. Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.

Deň v parlamente

<- ->