JUSTÍCIA: Predsedu Súdnej rady SR by mal menovať prezident na návrh šéfa ÚS Vytlačiť stránku / Print page

18. 2. 2014 13:28

Bratislava 18. februára (TASR) – Nového predsedu Súdnej rady SR vyberie prezident z dvoch kandidátov, ktorých bude predkladať predseda Ústavného súdu (ÚS) SR. Takýto návrh na zmeny v justícii dnes predstavil minister spravodlivosti Tomáš Borec (nominant Smeru-SD) po rokovaní s predsedom parlamentu Pavlom Paškom (Smer-SD) a zástupcami justície.
"Pre mňa sa tento dialóg nekončí nielen na odbornej úrovni súdnictva, ale chcem, aby pokračoval na politickej úrovni a na pôde zákonodarcov. To znamená, chcem na základe dnešného stretnutia osloviť predsedov opozičných poslaneckých klubov, aby v čo najbližšom čase, ak to bude možné ešte tento týždeň, a by som s nimi zorganizoval stretnutie a otvorili by sme nielen odbornú, ale aj politicko-ústavnú rovinu tohto problému," povedal Paška. Pripomenul, že Smer-SD nemá v parlamente ústavnú väčšinu a niektoré avizované zmeny v justícii jej úpravu budú vyžadovať.
Borec doplnil, že podľa jeho návrhu by predsedu Súdnej rady mal byť po novom ústavným činiteľom. "Pokiaľ by to mal byť sudca, tak by nemal vykonávať svoju funkciu sudcu počas doby vykonávania funkcie predsedu Súdnej rady," povedal Borec. Spôsob kreovania predsedu Najvyššieho súdu SR by sa podľa neho meniť nemal, teda aj naďalej by ho volili členovia Súdnej rady.
UPOZORNENIE: Správa bude rozšírená.
pec vs
Kľúčové slová: SR-MS-Borec-Paška-justícia-zmeny
Source: 20140218TBB01955
Podobný text
© TASR. Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.

Deň v parlamente

<- ->