P. Paška a G. S. Poltavčenko by chceli jednoduchšie vízové pravidlá Vytlačiť stránku / Print page

7. 2. 2014 12:58

Bratislava/Petrohrad 7. februára (TASR) - Vízové pravidlá medzi Slovenskom a Ruskom by bolo dobré zjednodušiť. Zhodli sa na tom predseda Národnej rady SR Pavol Paška a petrohradský gubernátor Georgij S. Poltavčenko počas oficiálnej návštevy slovenskej delegácie v Petrohrade.
Zjednodušenie vízovej povinnosti závisí podľa Pašku aj od podpísania strategického partnerstva EÚ a Ruska. "My ako členská krajina Schengenu musíme rešpektovať pravidlá. Ruská strana už dnes pre zjednodušenie umožňuje ľuďom z EÚ navštíviť bez víz Ruskú federáciu na 72 hodín," uviedol Paška s tým, že zjednodušeniu vízovej povinnosti musí predchádzať dohovor v rámci schengenského priestoru. Podľa neho by bolo dobré nájsť taký mechanizmus schengenského vízového systému, ktorý by nekomplikoval rozvoj ekonomických vzťahov či turizmu.
Podľa Pašku Slovensko má záujem o ruských investorov, preto treba bariéry ich podnikania odstraňovať. "Stačí sa pozrieť na naše hory, ako nám klesá počet návštevníkov z Ruska alebo z krajín bývalého Sovietskeho zväzu. A často je ten dôvod drahý a komplikovaný vízový režim. A takisto je to potom aj v obchode a vzájomnej ekonomickej spolupráci," povedal Paška.
Paškova delegácia pricestovala na oficiálnu návštevu Ruska v stredu večer (5.2.). Počas návštevy absolvoval Paška sériu rokovaní vrátane stretnutia s predsedom Štátnej dumy Federálneho zhromaždenia Ruskej federácie (FZ RF) Sergejom J. Naryškinom. Na Piskarievskom cintoríne si kladením vencov pripomenul 70. výročie oslobodenia Leningradu od fašistickej blokády. Počas blokády zomreli stovky tisíc ľudí, väčšina z nich je pochovaných na tomto cintoríne.
Predseda parlamentu vzal do Ruska so sebou okrem niekoľkých poslancov aj slovenských podnikateľov. V Moskve sa zúčastnili na Burze kontaktov podnikateľov SR-RF, v Petrohrade na podnikateľskom fóre v Petrohradskej obchodno-priemyselnej komore. Späť do vlasti sa Paška s delegáciou vráti dnes večer.
(osobitná spravodajkyňa TASR Viera Kulichová) vs
Kľúčové slová: SR-Rusko-Paška-návšteva-oficiálna-Petrohrad-víza
Source: 20140207TBB01692
Podobný text
© TASR. Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.

Deň v parlamente

<- ->