P. PAŠKA: Ukrajina patrila a má patriť Ukrajincom Vytlačiť stránku / Print page

6. 2. 2014 14:57

Bratislava/Moskva 6. februára (TASR) – Ukrajina patrila a má patriť Ukrajincom, tvrdí predseda Národnej rady SR Pavol Paška (Smer-SD), ktorý o nepokojoch na Ukrajine hovoril dnes v Moskve so svojím ruským náprotivkom Sergejom Naryškinom, šéfom dolnej komory ruského parlamentu, Štátnej dumy.
Naryškin podľa Pašku zopakoval stanovisko, že situácia na Ukrajine je vnútorná záležitosť tejto krajiny. Paška nie je spokojný s názormi, že ide o boj medzi Európou a Ruskom.
"Nie som celkom spokojný s interpretáciou, že ide o zápas medzi Európou a Ruskom, komu bude patriť Ukrajina. Ukrajina patrila a má patriť ľuďom, Ukrajincom, národu, a oni si majú zvoliť štandardným slobodným spôsobom, ako a s kým chcú spolupracovať," vyhlásil po stretnutí s Naryškinom Paška.
Obaja politici hovorili aj o spolupráci medzi svojimi krajinami; otvorili aj tému cien plynu. Paška pripomenul, že vďaka rozhodnutiu vlády SR sa štát opäť stane 100-percentným vlastníkom Slovenského plynárenského priemyslu (SPP). Kabinet chce podľa Paškových slov dohodnúť s Gazpromom stabilitu cien plynu pre slovenské domácnosti.
"Z hľadiska globálnej stratégie by to cenové rozhodnutie malo byť aj pre slovenských spotrebiteľov oveľa príjemnejšie," uviedol.
S Naryškinom sa zhodli, že slovensko-ruské vzťahy sú dobré. Paška by prijal zlepšenie ekonomickej spolupráce. Teší ho, že sa do slovenských škôl vracia ruština. "Je to dobré - ruská kultúra, umenie, história vždy mali čo ponúknuť," vysvetlil.
Predsedu NR SR čaká počas oficiálnej návštevy Ruska aj cesta do Petrohradu, kam sa z Moskvy presunie dnes večer. Okrem iného sa tam stretne s petrohradským gubernátorom Georgijom Poltavčenkom a tiež s predsedom zákonodarného zhromaždenia Petrohradu Viačeslavom Makarovom.
Tak ako v Moskve, aj v Petrohrade chce Paška podporiť podnikateľské fórum. Rozhovory medzi slovenskými a ruskými podnikateľmi priniesli už podpisy niekoľkých memoránd o spolupráci. Paška považuje za dôležité podporovať takéto aktivity.
"Považujem za nevyhnutnú podporu aj to, čo nazývam parlamentná ekonomická diplomacia," uzavrel.
Paška si dnes uctil aj pamiatku padlých vojakov, na Hrob neznámeho vojaka pri Kremli slávnostne položil vence. Šéf NR SR má rokovať aj s Valentinou Matvijenkovou, predsedníčkou ruského parlamentu, Federálneho zhromaždenia. V Petrohrade si kladením vencov tiež pripomenie 70. výročie oslobodenia vtedajšieho Leningradu od fašistickej blokády.
Späť do vlasti sa Paška s delegáciou vráti v piatok večer.
(osobitná spravodajkyňa TASR Viera Kulichová) dem
Kľúčové slová: SR-Rusko-Paška-návšteva-oficiálna-Naryškin-Ukrajina
Source: 20140206TBB02439
Podobný text
© TASR. Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.

Deň v parlamente

<- ->