P. PAŠKA: Opozičná zmena majetkových priznaní neprejde, je to populizmus Vytlačiť stránku / Print page

28. 10. 2013 11:45

Bratislava 28. októbra (TASR) - Opozičný návrh na sprísnenie a sprehľadnenie majetkových priznaní verejných funkcionárov v parlamente neprejde. Potvrdil to dnes predseda NR SR Pavol Paška (Smer-SD), ktorý konanie opozičný strán označil za populizmus.
"Predloženie tohto zákona v tejto podobe a bez súhlasu širokého politického centra, najmä Smeru-SD, považujeme za populizmus, a preto tento návrh neprejde," vyhlásil Paška.
Premiér Robert Fico (Smer-SD) nedávno povedal, že nové majetkové priznania bude riešiť vládny návrh zákona a nie poslanecký, ako sa pôvodne plánovalo. Podľa jeho slov opozícia tým, že predložila zmenu ústavnej právnej normy sama, vylamuje otvorené dvere. "Na takejto téme musí prísť normálna politická dohoda, ale oni sa nechcú dohodnúť na ničom. Nenecháme sa vydierať, pokračuje príprava vládneho návrhu zákona a chceme predložiť určité opatrenia do budúcnosti," uistil Fico. Priznáva, že pôvodne mal zmenu zabezpečiť poslanecký návrh. "Ale s nimi sa nedá na ničom dohodnúť. Ak sa nechcú dohodnúť, tak nebude nič. My dáme vládny návrh zákona a väčšina bude môcť rozhodnúť," avizoval.
Na otázku, či je teda zmierený s tým, že nové majetkové priznania nebudú platiť už od januára, odvetil, že on sám nemá žiaden problém s limitmi či majetkovými priznaniami. "Všetci viete, čo mám. Moja chata je najznámejšia na Slovensku, viete kde bývam, že mám osemárovú vinicu, viete, na akom aute jazdím. Ja s tým problém nemám. Celý problém je, že opozícia odmietla akékoľvek dohody," dodal.
Vládny Smer-SD a opozícia dlhší čas rokovali o novej podobe ústavného zákona, ktorý má sprísniť a sprehľadniť majetkové priznania verejných funkcionárov. Nedohodli sa, a tak opoziční poslanci predložili novelizáciu na októbrovú schôdzi sami. Ak by to neurobili, právna norma, na schválenie ktorej je potrebných aspoň 90 hlasov, by nemohla platiť od januára. Smer-SD ju však aj na základe vyjadrení predsedu vlády nepodporí.
UPOZORNENIE: TASR ponúka k správe zvukový záznam.
map zll
Kľúčové slová: SR-NRSR-Paška-majetkové-priznania-opozícia-ZVUK
Source: 20131028TBB01285
Podobný text© TASR. Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.

Deň v parlamente

<- ->