Vyhľadávanie v prepise rozpravy Vytlačiť stránku / Print page

Záznamy vystúpení sú evidované v rámci systému prepisu vystúpení do textovej podoby. Tieto texty sú k dispozícii až od 5. volebného obdobia a kvôli autorizácii sú k dispozícii vždy až nejaký čas po samotnom vystúpení.

Výsledok vyhľadávania v záznamoch rozpravy NR SR

 
19. 4. 2024 11:07:09 - 11:09:09 12. schôdza NR SR - 4.deň - A. dopoludnia Tlač 199 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Vašečka, Richard - poslanec NR SR Vystúpenie s faktickou poznámkou   (text neprešiel jazykovou úpravou)
Ďakujem za slovo, pán predsedajúci. Pán poslanec hovoril vo svojom vystúpení dosť výrazne k dosť výraznej časti o tom legislatívnom procese a hovoril o tom, že teda nestačí, že sa dozvieme zásadnú zmenu na výbore a potom máme niekoľko dní na to, aby sme na to reagovali. Ja by som sa skúsil na to pozrieť pozitívne. Dalo sa to robiť aj horšie, mohlo to byť predložené aj dnes ešte len prvýkrát teoreticky, ale dalo by sa to urobiť aj lepšie. A mne sa páči, že konečne vystupujú vo faktických poznámkach aj koaliční poslanci a v jednej z nich zaznel taký názor s ktorým sa ja stotožňujem a povedal by som ho aj keby nezaznel v tej faktickej poznámke, že ten priestor sa dá stále vylepšiť. To znamená, že naozaj a pán poslanec to povedal aj vo svojom vystúpení, vieme prerušiť toto rokovanie, vieme oddialiť hlasovanie, znovu otvoriť rozpravu a baviť sa o týchto veciach. Evidentne je tu záujem. Ja sledujem od rána túto rozpravu, niečo v sále, niečo na monitore a je záujem k tomu vystupovať. Totižto ak, ak sa takýmto spôsobom niečo stane, tak potom sa deje v Národnej rade v sále to čo sa deje, že sa proste opoziční poslanci hlásia, lebo vlastne nemáme inú možnosť ako k tomu, ako na to zapôsobiť, ako vyvolať tú zmenu a potom poviem tak ako prakticky sa naťahujú tie schôdze, lebo sa neurobilo to čo sa malo urobiť v iných časoch, v iných priestoroch, v iných termínoch, tak sa to potom supluje tu v sále a potom je z toho, ale to nie je podstatné ako povedal pán poslanec, že je to vlastne nuda, že každý začína opakuje a pripomína toto. Pretože to takto nejde, nie je to tak dobré. A ja si myslím, že je teda ochota. Počul som aj vo vyjadreniach koaličných poslancov sa o tom baviť. Takže je dobré, že sa to nerobilo horšie, ale stále sa to dá urobiť lepšie aj čo sa týka toho procesu a ja vás vyzývam, aby ste to urobili.
18. 4. 2024 17:08:18 - 17:09:56 12. schôdza NR SR - 3.deň - B. popoludní Tlač 199 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Vašečka, Richard (SLOVENSKO) - poslanec NR SR Vystúpenie s procedurálnym návrhom   (text neprešiel jazykovou úpravou)
Pán predsedajúci, ja by som chcel požiadať, že ak chcete všeobecný súhlas, že zrušíme hlasovanie, v podstate hovoríme o tom, že budeme hlasovať teraz naposledy v štvrtok večer a až v stredu, tak že keby ste mohli aj uviesť dôvody, že máme už zrušené hlasovanie v piatok, v utorok dopoludnia o jedenástej a teraz v utorok o sedemnástej, tak poprosím aj do budúcna, prípadne aj teraz nám môžte vysvetliť, že prečo je tá požiadavka nehlasovať, aby sme vedeli, možno bola legitímna a boli by sme súhlasili.
Ďakujem.
27. 2. 2024 9:10:54 - 9:12:54 9. schôdza NR SR - 16. deň - A. dopoludnia Tlač 155 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Vašečka, Richard - poslanec NR SR Vystúpenie s faktickou poznámkou  
Ďakujem za slovo, pán predsedajúci. No, toto je rozdiel medzi prorodinnou politikou a sociálnou politikou. Prorodinná politika podporuje rodiny, ktoré sú zodpovedné, ktoré pracujú, ktoré sa chcú postarať o seba, aby mali dostatok, aby sme im zobrali menej. Nie je to rozdávanie cudzích peňazí, ale ponechanie vlastných peňazí, preto je to daňový bonus. Preto je to pre matky, ktoré potom ako porodili, vychovali deti, boli na tzv. materskej dovolenke na rodičovskom príspevku, nastúpia do práce. Logicky, napr. už len kvôli praxi, alebo ďalším okolnostiam, sú znevýhodnené, čo sa týka kariérneho postupu, ale zároveň urobili nielen pre seba a pre svoju rodinu, ale aj pre Slovensko, veľmi záslužnú činnosť, ak majú deti, vychovávajú ich. Deti sú nádej, sú budúcnosť, tak týmto pracujúcim matkám, opakujem, pracujúcim matkám, ktoré nastúpia do zamestnania, tento návrh zákona priznáva daňový bonus. Je to vlastne úplne konkrétny a podľa mňa, veľmi správny a dobrý krok na vyrovnávanie aj mzdových rozdielov medzi mužmi a ženami, ktoré nevyplývajú veľmi často len z rozdielnosti pohlaví, ale práve z toho, že ženy sú matky a ako matky vypadávajú z toho kariérneho postupu, a na ten čas, keď sú s deťmi doma, ten čas, ktorý je veľmi dôležitý.
Ak má niekto iné, iný, lepšie riešenie, tak sem s ním, dá sa ešte zareagovať aspoň faktickými na vystúpenie ďalších poslancov, ktorí sú prihlásení do rozpravy, ale ak nemáme lepšie riešenie, tak toto, si myslím, že je veľmi dobré riešenie, ktoré treba podporiť. Ja by som tiež chcel podobne ako pán poslanec Šipoš, ktorému ďakujem za vystúpenie, vyzvať podporme tento návrh zákona, minimálne teraz v prvom čítaní. Ďakujem.
23. 2. 2024 15:59:36 - 16:00:13 9. schôdza NR SR - 15. deň - A. dopoludnia Tlač 155 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Vašečka, Richard (SLOVENSKO) - poslanec NR SR Vystúpenie s faktickou poznámkou  
Ďakujem veľmi pekne za slovo, pán predsedajúci. O minútku máme 16.00, končí nám šichta, a to špeciálne teraz tak apel na nás chlapov, že mnohým našim ženám, mnohým matkám šichta nekončí, takže ja by som chcel využiť tie, túto poslednú minútu na to, ak chcete, ja vás tak povzbudzujem, teraz nie kvôli zákonu, nie kvôli rečníkom vystupujúcim, skúsme trochu zatlieskať teraz na záver šichty našim ženám a matkám. Ak chcete, pridajte sa. (Potlesk.)
Ďakujem a prajem pekný víkend.
23. 2. 2024 15:50:49 - 15:50:50 9. schôdza NR SR - 15. deň - A. dopoludnia Tlač 155 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Vašečka, Richard - poslanec NR SR Vystúpenie s faktickou poznámkou  
Ďakujem pekne.
Ja len krátko, kolegovia, keďže ste v podstate vyjadrili poďakovanie a súhlas, myslím, že máme všetci takéto nastavenie a je dôležité naozaj mať takéto odvážne myšlienky. A ďakujem Igorovi, že vlastne prišiel s takou myšlienkou, že nerozmýšľal o tom, že niekde dáme 3,50 a ta, však 3,50 je tiež fajn, ale tým nerobíme nič zásadného jednak ani v ekonomickej pomoci a už vôbec nie v tom, v tom zmenení zmýšľania, zmeniť zmýšľanie.
Viete, máme teraz pôstne obdobie a mottom pôstneho obdobia je pokánie. A pokánie doslovne, to slovo v gréckom origináli znamená zmenu zmýšľania. A myslím, že pri tomto zákone ide o zmenu zmýšľania, že sa začneme inak pozerať na matky, na rodiny s deťmi, že to nie je len o nejakých tabuľkách, nie je to o nejakom socializme, ale naozaj o takých úplne základných prirodzených hodnotách, a to je úcta k matke, úcta k materstvu a ich ocenenia, hoci ako zaznelo u viacerých kolegov, to nie je niečo, čo sa dá vyčísliť peniazmi a určite sto eur nenahradí tie rôzne obety, odrieknutia, znevýhodnenia, ktoré žena, ktorá sa rozhodne byť matkou, prijať deti na seba berie.
Samozrejme, verím tomu, že absolútna väčšina žien to ani tak ekonomicky alebo číselne neberie a že tá veľká radosť z detí, z nového života, z toho, že môžu byť matkami, tak prevýši akékoľvek ekonomické straty, ale my máme túto lásku, túto materinskú lásku ohodnotiť, oceniť, poďakovať sa aj tým, že ukážeme tým matkám, že okej, ale to, čo vám môžeme nahradiť, to urobíme. Nemôžme urobiť všetko, ale neviem, ako vysvetlíme, že neurobíme nič.
23. 2. 2024 15:30:42 - 15:40:03 9. schôdza NR SR - 15. deň - A. dopoludnia Tlač 155 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Vašečka, Richard - poslanec NR SR Vystúpenie v rozprave  
Vážený pán predsedajúci, ďakujem za slovo.
Vážený pán navrhovateľ, kolegovia, kolegyne, tak vás takto pred záverečnou srdečne pozdravujem. Veľmi dôležitá téma, matky, podpora matiek, ocenenie pracujúcich matiek, pretože hovoríme o pracujúcich matkám, tie, ktoré pracujú, ktoré nastúpili do práce po tom, ako mali, vychovali deti a ktoré odvádzajú dane do štátneho rozpočtu, inak by sme nemohli hovoriť o daňovom bonuse. A ja sa musím priznať, že ja nie som socialista a myslím si, že sa tu niekedy pletú tieto veci, že keď dvaja robia to isté, nemusí to byť to isté. Pre vládu v minulom volebnom období bola typická rodinná politika alebo prorodinná politika, nie sociálna a už vôbec nie socialistická politika. Medzi sociálnymi opatreniami a prorodinnými opatreniami je rozdiel. Sociálne opatrenia sú primárne zamerané na chudobných, teda na tých, ktorí z rôznych dôvodov nevedia zabezpečiť určitú úroveň príjmov pre, pre svoju rodinu, pre seba samých, ale prorodinné opatrenia sú zamerané na podporu rodín, rodín s deťmi.
Jeden známy tak povedal veľmi peknú vetu, keď sme sa o tomto bavili, že čo polievaš, to rastie. Keď polievame iba, selektívne iba tých, ktorí sú v nejakej hmotnej núdzi, ktorí sú, nazvime to ľudovo, chudobní, no tak tým podporujeme ich, to je dobré, samozrejme, to nie je zlé, ale je chyba, že nepodporujeme aj tých, ktorí majú rodiny, majú deti, majú aj dostatok detí, majú aj viac detí ako je obligátnych jedno-dve, ale zároveň sú schopní si slušne zarobiť a platia preto aj slušné dane. My si myslíme, že treba podporovať rodiny, že netreba robiť len sociálnu politiku, ale treba robiť aj prorodinnú politiku. Sociálna a prorodinná politika nie sú to isté. A myslím si, že veľmi vhodným nástrojom je práve daňový bonus.
Ja spomeniem teda daňový bonus, ktorý je na rodiny s deťmi, ktoré sme zaviedli za našej vlády a páči sa mi to, lebo časť daní, ktoré niekto odvedie, časť peňazí, ktoré si zarobí, ktoré vyprodukuje, tak sa mu vracajú späť do jeho rodiny s deťmi. Nie je to pre bohatých, ale je to pre tých, ktorí sú zodpovední, pracovití, usilovní, úspešní a majú deti, chcú mať deti, majú ich, vychovávajú ich a určite investujú tie peniaze z toho daňového bonusu, teda ich peniaze, ktoré im nezoberieme, do, do svojej rodiny, do svojich detí pre ich vyššiu vzdelanostnú úroveň. Keď sme sa vtedy o tom rozprávali, tak sme rozmýšľali, akým spôsobom to urobiť, bolo v hre aj akési krúžkovné, ako to bolo ľudovo nazvané, prečo, lebo to sme chceli, aby, aby toto sa dialo, aby tie deti mohli chodiť na rôzne krúžky, či už športové, či už kultúrne, prírodovedecké a tak ďalej, nakoniec sa to uskutočnilo formou takého komplexného, že sú detské prídavky, tie sú pre všetkých a daňový bonus, ktorý je pre tých, ktorí odvádzajú dane a vlastne z tohto môžu podporovať aj tie krúžky. Teraz hovoríme o daňovom bonuse, ktorý je pre matky, ktoré vychovali deti.
Znova, je to vec, ktorá je veľmi taká, taká dôležitá nielen z hľadiska peňazí, z hľadiska financií, z hľadiska zákona o daniach, ale z hľadiska celej spoločnosti. Ocenenie nielen matiek ako takých, ale vôbec ich práce, ich činnosti, to znamená, že vykonávajú veľmi záslužnú prácu nielen pre svoje deti, to je skoro samozrejmé, aj keď nie vždy alebo nie automaticky, ale vykonávajú veľmi záslužnú činnosť aj pre celú spoločnosť. Mať deti a mať dobre vychované deti je veľký bonus, veľké plus pre spoločnosť, preto si myslím, že to je len to minimum, čo môžme urobiť, že naozaj týmto matkám, ktoré pracovali, ale neboli nejak tým ocenené alebo len veľmi málo a naopak obetovali veľkú časť svojej kariéry, takže im to vrátime vo forme daňového bonusu.
A ďalší taký príklad ešte, aby som to zasadil do kontextu, je vlastne taký rodičovský bonus, ktorý je popri dôchodkov, na ktorý som tiež veľmi hrdý, resp. veľmi ho oceňujem, som veľmi rád, že funguje, pretože áno, dôchodcov chceme podporovať, hovorili sme o 13. dôchodkov a tak ďalej, ale myslím, že je veľmi dobré brať do úvahy to, že tí, ktorí mali deti, vychovávali tie, tie deti, sú na Slovensku, pracujú tu, platia dane, že čosi z toho tí rodičia majú, to, čo odopreli, tak niečo z toho sa im vráti. A znova, nejde len o nejaké tie eurá, desiatky, možno stovky eur, v ktoromkoľvek z týchto prípadov, ale aj o to ocenenie. Vážime si ľudí, ktorí príjmu deti, ktorí ich vychovávajú, ktorí popritom sú zodpovední, usilovní, pracovití, starajú sa, že sa im to nejakým spôsobom vráti, tým matkám pri nástupe po prá... do práce, keď skončí to obdobie, ako to tu bolo vysvetlené, tej tzv. materskej dovolenky, toho rodičovského príspevku a znova začínajú pracovať a nejakým spôsobom dobiehajú ten hendikep.
Konkrétny príklad z našej rodiny, predtým, ako som sa stal poslancom, 15 rokov som bol učiteľom a z tých 15 rokov moja manželka bola 12 rokov na materskej alebo na rodičovskom, teda bola doma s deťmi. Takže z tých 15 rokov ona pracovala 3 roky ako učiteľka, tiež je učiteľka, a ja 15. To je úplne jasné, hej? To znamená, že tým, že ona zostala doma s deťmi, zvyčajne do toho veku aspoň 3 rokov, tak v podstate už len, už len kvôli bežným tabuľkám, ktoré platia pre učiteľov, tak mala 12-ročné meškanie za moju, za mojím príplatkom na základe praxe. Samozrejme, my ako rodina sme sa pre to rozhodli, snažili sme sa, aby sme vedeli s tým ekonomicky vyjsť, ale v každom prípade si viem predstaviť, že by sme prijali to, keď manželka nastúpila znova do práce, tak že tento hendikep, ktorý vznikol práve tým, že bola doma taký dlhý čas, tak že by bol vyrovnaný.
Takže tento, tento návrh zákona nie je, nie je socialistický, nie je sociálny, ako by sme niekomu chceli dať nejakú almužnu, ale je to prorodinný, promaterský zákon, ktorý podporuje rodiny, ktorý podporuje ženy, ktorý oceňuje ženy matky a ktorý vyrovnáva určitú nespravodlivosť. Zákon má byť spravodlivý, predovšetkým spravodlivý a toto naozaj si myslím, že je spravodlivosť. Veľmi často sa hovorí o tom, že ženy sú diskriminované a pravdepodobne áno, v niektorých oblastiach aj sú a myslím si, že riešenie pomocou nejakých umelých kvót alebo iných riešení, ktoré, ktoré sú také, asi najlepšie slovo, umelé, tak nie, tieto, tieto riešenia nefungujú, ale toto je prirodzený spôsob, ktorý umožňuje ženám, ktoré nechcú niekomu visieť na krku, ale, ale naopak sú pracovité, idú do práce, tak dostávajú potom ten bonus, ktorý im môže vyrovnať ten ich hendikep.
Takže v každom prípade vás chcem požiadať nie kvôli ekonomike alebo kvôli predkladateľom zákona, ale kvôli matkám, kvôli ženám, kvôli Slovensku, kvôli deťom, aby ste tento zákon podporili. Samozrejme, že v druhom čítaní sa dá baviť o tom, že či tá okrúhla suma 100 eur je veľa, málo, či by mala byť nejak stanovená, naviazaná na nejakú priemernú alebo minimálnu mzdu, to sú všetko technické detaily, o ktorých sa dá rozprávať. Ale skutočne keď budeme v utorok o tomto zákone hlasovať, tak myslím si, že sa budú mnohí pozorne, budú to mnohí pozorne sledovať a urobia si na základe toho názor a keď príde nielen Medzinárodný deň žien, ale najmä Deň matiek v máji, tak že si povedia, okej, to je pekné všetko, pekné je dostať kvietky, pekné je potriasť rukou, ale takéto ocenenie, to spoločenské ocenenie, by mohlo byť náhodou formo... napríklad formou takéhoto zákona. Ak máte lepšie riešenie, nech sa páči, sem s ním, my ho radi podporíme, ale toto je podľa mňa výborné riešenie a zatiaľ žiadne iné nevidím, nepočujem, takže poprosím vás o podporu tohto zákona a všetkým tým, ktorí ho vypracovali, presadzujú ho a budú zaňho hlasovať, chcem poďakovať aj za moju manželku, aj za našu maminu, za to, že si ich vážime, že ich vieme oceniť. Ďakujem.
21. 2. 2024 11:09:24 - 11:09:25 9. schôdza NR SR - 13. deň - A. dopoludnia Tlač 155 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Vašečka, Richard - poslanec NR SR Vystúpenie s faktickou poznámkou  
vymazať nadbytočný prázdny rámček
=====
21. 2. 2024 11:03:46 - 11:05:46 9. schôdza NR SR - 13. deň - A. dopoludnia Tlač 155 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Vašečka, Richard (SLOVENSKO) - poslanec NR SR Vystúpenie s faktickou poznámkou  
Ďakujem za slovo, pán predseda.
Ja som naozaj hovoril v rozprave o vás, a preto aj kolegovia reagovali, a preto vás vyzývame k tomu, myslím, že to politicky chápete, aby ste ten, tú novelu zákona, ktorú pani prezidentka podpísala, poslala, poslali vy na ministerstvo spravodlivosti a uverejnil sa v Zbierke zákonov. Naozaj nepokladáme to za dôstojné a ja som to osobne za tých dvanásť rokov politického života ako poslanec Národnej rady nezažil, minimálne si to nepamätám, ak tam boli nejaké prestoje, tak boli maximálne technické. To znamená, že toto je dôležitá súčasť postoja k takej transparentnosti, čistote politického života. Ja ďakujem kolegom za to, že to tiež podporili, že v reakciách vo faktických poznámkach hovorili o rôznych veciach, zvlášť pán poslanec Galko zdôraznil tú bezpečnosť, a takisto ďalší kolegovia, aké je dôležité pre náš politický život, aby sme mali funkčný zákon o preukazovaní majetku a že budeme pozorne sledovať a nenecháme to zamiesť pod koberec, budeme to komentovať a budeme v tomto úsilí pokračovať, nie je to teraz nejaký náš výstrel do vzduchu, alebo to, čo sme si zlátali za posledných pár dní či týždňov, je to naozaj náš dlhodobý cieľ a ak budete vy v tom lepší a úspešnejší, budeme vám gratulovať, pretože nie je zákon pre nás alebo pre vás, je to zákon pre Slovensko a ideálne, aby to bolo súčasťou nastavenia novej politickej kultúry, ktorú by sme na Slovensku chceli mať.
Takže ďakujem kolegom za ich reakcie, aj všetkým, ktorí počúvajú, prajem pekný deň, ďakujem.
21. 2. 2024 10:34:56 - 10:40:30 9. schôdza NR SR - 13. deň - A. dopoludnia Tlač 155 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Vašečka, Richard (SLOVENSKO) - poslanec NR SR Vystúpenie v rozprave  
...vyzerá, že som sa znova zapol. Smola. Dobre. Vtedy, keď ľudia majú takýto, takýto motív, tak naozaj aj tie dane, neviem kto to hovoril, pán spravodajca hovoril, že nie sú prekvapení, že majú zaplatiť dane, že majú dať faktúry, že majú priznať príjem, pretože vidia, že áno, má význam takémuto štátu dať peniaze, pretože tie peniaze budú budú využité dobre, a tí ktorí ho spravujú a tí ktorých sme si zvolili, sa tak správajú. Chcem uviesť jeden príklad, ten som mal pripravený hoci hovorím vo voľnom prednese a to je napríklad môj internet banking, od istého času sa súvisí to s mojou verejnou funkciou, musím pri každej platbe uvádzať účel platby a zdroj peňazí a práve minule som sa nad tým zamyslel, že nikde medzi tými možnosťami nie je možnosť úplatok. Že ja tam mám samé legálne možnosti. Môžem dar, dedičstvo, zo zamestnania, predal som nejakú nehnuteľnosť, to znamená, že keď by som to dostal, keby som to dostal ako úplatok, tak ja to tam reálne nemôžem označiť. A to chcem povedať, že že nám nepomôžu formality, dokonca ani prísne formality. Nám pomôže účinný reálne účinný zákon, ktorý skutočne bude, nie naháňať niekoho či má správne vyplnené tlačivo, aj to je dôležité, ale či naozaj reálne vie odhaliť to, či niekto žije si nad pomery, či niekto má iné evidentne iné zdroje živobytia, než sú známe. A pri verejných osobách je to dôležité. Ja nemám rád formalizmy, ja niekedy radšej radšej prídem o pár eur, než by som mal vypisovať nejaký bloček, nejaký papier atď, nie som formalista. Nevolám po tom, aby sme sprísnili formuláre, ay sme sprísnili nejaké tlačivá, ale hovorím o tom, aby sme mohli prijať reálne účinný zákon na ktorom sa dohodneme. Viete, keby prišla vládna koalícia s návrhom, sme všetci politici, sme tu zvolení 150, sme tu neviem z koľkých politických parlamentných strán, zvolávame okrúhly stôl, bavme sa o tom, ako dobre nastaviť tento zákon, určite by som rád takúto vec podporil. A bolo by úplne krásne a ideálne, aby takýto návrh zákona bol spoločný koalično-opozičný. Povedzme aspoň na úrovni ústavnej väčšiny, odhlasovaný. To by bolo skutočne dobré, ale pokiaľ to je iba prestreľovanie, že keď sme v opozícii, tak vtedy predkladáme také zákony a koalícia je pokojná, pretože vie, že to neprejde, dokonca aj keby keby to opoziční kolegovia podporili, tak stále nemáme 76 hlasov, my preto nepredkladáme ten zákon pretože by sme chceli pretlačiť svoju predstavu my chceme pretlačiť myšlienku. Myšlienku, ku ktorej sa vehementne hlásil už aj Robert Fico, tak ako viackrát citovala pani predkladateľka. A naozaj je to potrebné, je to jeden zo zákonov, ktorý je potrebný. Je to, ako to povedala Veronika, je to súčasť protimafiánskeho balíčka lebo bohužiaľ štát špeciálne na Slovensku je veľmi dobrým prostredím pre organizovaný zločin. Ako to povedal jeden jeden z politikov, že na Slovensku nemáme ropu, tak sa každý snaží navŕtať štátny rozpočet. A pokiaľ je to dovolené, pokiaľ to prechádza, pokiaľ to funguje, tak sa niektorí, možno nie väčšina, ale niektorí sa budú usilovať to urobiť. Budú sa usilovať, aby takéto niečo urobili.
Zastavím sa ešte k jednej veci, nejde tu len o jednotlivcom, ale aj o politické strany. A preto si myslím, že táto rozprava je dôležitá a napriek tomu, že kolegov zvlášť z koalície to zdržuje, pretože chcú veci odrokovať a ísť. A mnohí tu ani nie sú, česť tým, ktorí tu sú. Hej česť, tým ktorí tu sú. Tak je dôležité, že zazneli v rozprave viaceré veci, napríklad, že nejde len o to ako citujeme a spomíname najmä hlavy tých strán a tých najznámenjších politikov, premiéra Slovenskej republiky, predsedu Národnej rady Slovenskej republiky, ale vôbec, ako povedal pán poslanec Tankó vo svojom prejave v roku 2020 vznikla strana HLAS, na zelenej lúke, zrazu obrovské percentá v prieskumoch, jednoducho po týchto voľbách je veľmi úspešná. Pozor, pozor, nezávidím a ja uznávam osobnú popularitu Petra Pellegriniho a dobrú politickú prácu. To nie je problém, to vôbec nie je problém. TO vám gratulujem v tom slova zmysle, že keď ste si vybojovali taký výsledok, okej, to je v poriadku, ale financovanie veľkej strany, ktoré sa odvoláva, no uznajte, na sestru alebo naškrabkali sme si, alebo ľudia nám dávajú. Vyvoláva otázky a je dobré pre dobro Slovenska, nie pre opozíciu, pre dobro Slovenska, aby tieto otázky boli zodpovedané. Aby bolo povedané, že samozrejme pozrite sa, tu je to takto, toto je takto, pretože ľudia sa na nás pozerajú a nech je to akokoľvek a to nie je bič proti koalícii, to je na všetkých nás, akokoľvek konáme, vyjadrujeme sa a ľudia sa pozerajú ako ako zodpovieme na to, odkiaľ tie peniaze sú. Keď to povieme a hlavne keď je to v poriadku a my môžeme povedať, že je to v poriadku, je to skvelé. A ja sa tu dotknem toho o čom hovorili viacerí rečníci predo mnou lebo to súvisí, je to súčasť tiež toho správania, že som tu štvrté volebné obdobie a videl som všeličo, zažil so všeličo, ale napríklad také veci, že niekto prinesie v skrátenom legislatívnom konaní novelu Trestného zákona, ktorá ale že absolútne zásadným spôsobom mení tieto veci v skrátenom legislatívnom konaní. Keby sme ako opozícia neboli zasiahli, tak ešte pred Vianocami 2023 a potom, keď teda je to šupito presto, ako sa hovorí, je to schválené, tak potom premiér, nevie nájsť pero, ako ako sa hovorí, trvá mu šesť dní zatiaľ to podpíše, potom to pošle pani prezidentke a keď pani prezidentka naozaj, ktorá úplne bežne zvažuje zákony, pretože funguje ako druhá komora senátu, alebo druhá ko koro pardon komora parlamentu, ako senát. Tak to po ťažkom zvažovaní, pretože bola naozaj v ťažkej situácii podpíše a pošle, tak sa dozvedáme, že teraz zase je problém s perami alebo s poštou alebo s mailom na stránke Národnej rady. A my sme poslanci Národnej rady a máme právo sa k tomu vyjadrovať, máme právo to žiadať, aby teda ten výsledok bol poslaný. A samozrejme, že je to istá hra o čas, ale v tejto chvíli treba dať priestor Ústavnému súdu, aby na základe zákonných možností, napríklad opozičných poslancov mohol rozhodovať o tejto veci.
A my máme teraz prezidentskú kampaň, máme tu kandidátov, bolo to tiež spomenuté, ja som si to vlastne ani neuvedomil, ale pán poslanec Šipoš, predseda poslaneckého klubu, vlastne nám nás upozornil, pripomenul nám, že tu máme troch prezidentských kandidátov medzi poslancami Národnej rady. Pána predsedu Národnej rady Pellegriniho, Pána podpredsedu Národnej rady Danka a pána poslanca Igora Matoviča. A ja myslím, že je to dôležité, aby sa ľudia pozerali ako títo poslanci konajú a najmä ako hlasujú.
A v utorok 27. ak sa nemýlim, februára budeme mať veľké hlasovanie, tak ste si to odsúhlasili a počas toho hlasovania sa bude hlasovať aj o tomto zákone. A ja si myslím, že určite by si Michal mal zobrať žiadosť teda mal by mal by žiadať čas na poradu klubov pred tým hlasovaním, ktoré úplne odôvodnená, aj z dôvodu iných a jasne tam upozorniť na toto. Dobre si pozerajte ako budú hlasovať prezidentskí kandidáti lebo to nie sú reči, to nie sú na billboardoch heslá, ale ako bude hlasovať a prepáčte použijem priezviská ako bude hlasovať Pellegrini, ako bud ehlasovať Danko. ako bude hlasovať Matovič. A nech mu povie vám je ľahko v opozícii vy môžte hlasovať ako chcete. No áno, v tomto slova zmysle áno, ale v tom prípade deklarujte a povedzte napríklad pre tým hlasovaním, my nepodporíme tento návrh, ale už sme dali ministrovi spravodlivosti alebo ministrovi financií za úlohu pripraviť zákon, funkčný zákon o preukazovaní pôvodu majetku a to budem brať okej, dobre niečo sa deje. A uvidíme potom či to bude pravda, či sa bude niečo diať. Či to dokážete tak rýchlo ako ste dokázali rýchlo sfuknuť novelu Trestného zákona, alebo ďalšie o ktoré sa pokúšate, pretože v skrátených legislatívnych konaniach ste vyrazili ako Bolt v šprinte proste na 100 metrov, to žiadna vláda nestihla za tých pár dní. Takéto niečo urobiť.
Takže ja vás teraz chcem požiadať kolegovia aj z opozície aj z koalície o podporu tohto návrhu do druhého čítania. Budeme mať dosť veľkú prestávku medzi schôdzami, táto schôdza možno v utorok hlasovaním skončí, ťažko povedať, ale najbližšia schôdza začína myslím nejakého 16. apríla, takže budeme mať minimálne mesiac a pól na to, aby sme sa potom mohli baviť o tom o tom druhom čítaní, pretože ak to teraz zarežete v prvom čítaní, možno aj pre tých novších, tak to znamená, že takýto zákon pól roka predložiť nemôžete. Ak toho pól roka využijete na to, aby ste pripravili iný kvalitný návrh zákona a to znamená rátajme koncom augusta podáte do podateľne alebo príde z vlády taký návrh zákona okej, môže byť. Ale ak je to naozaj neochota, takýto zákon vôbec prijať a žiť v takých kalných vodách, zahmlievať, tak potom je to hanba. A potom si treba spytovať svedomie prečo by slovenskí občania mali voliť ľudí, ktorí vehementne sa bijú do hrude, že takýto zákon potrebujeme, že je to pre nich politická priorita a neurobia vôbec nič.
A zakončil by som tým, čo hovoril pán spravodajca, keď spomínal, že Robert Fico, ja som vtedy začínal aj s pánom poslancom Škripekom v 2012 roku sme tu začínali ako nováčikovia poslanci a SMER mal 83 poslancov a vtedy mohli naozaj prijať prakticky čokoľvek troška potrebovali na ústavné návrhy zákonov, ešte s niekým sa dohodnúť. A aj to sa im podarilo v niektorých prípadoch. Prečo za 4 roky pokojného vládnutia žiaden kovid, žiadna kríza, žiadna inflácia, žiadna vojna, nič, nič. Veď následne aj prudko padli v prieskumoch a ďalších voľbách získali oveľa menej.
A my sme tu preto, aby sme vám to pripomenuli. Že naozaj, ak vy budete sľubovať ľuďom veci a toto je jedna z nich a nebudete ich robiť, tak ak to nepripomenul novinári, ak si na to nespomenú voliči, tak my sme tu preto, aby sme to pripomenuli. Ale nielen preto, aby sme vám poškodili vo voľbách, isto, to je súboj, ale preto, aby sme vás dotlačili k tomu, aby sa funkčný zákon o preukazovaní majetku prijal či už tak lebo onak. Teraz máte šancu, ja vám odporúčam, aby ste zahlasovali za tento návrh zákona, aby sme ho pustili do druhého čítania, aby sme ho pridelili pridelili výborom a potom sa bavme ďalej.
Áno, zarežete v auguste máte ďalší termín budeme to pozorne sledovať či takýto zákon predložíte vy a urobíte niečo kvalitné, lepšie, aby to bolo dobré pre bezpečnosť Slovenskej republiky aj pre povzbudenie občanov,ktorým to dlžíme, ktorým sme to sľubovali. Ďakujem vám za pozornosť.
21. 2. 2024 10:33:05 - 10:33:05 9. schôdza NR SR - 13. deň - A. dopoludnia Tlač 155 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Vašečka, Richard (SLOVENSKO) - poslanec NR SR Vystúpenie v rozprave  
Dobrý deň. Pozdravujem všetkých, ktorí tu sedia, rokujú, počúvajú. Toto je dôležitý návrh zákona nie, len preto, že ho predkladáme my a, že si to myslíme. Taká odbočka som učiteľ a žiaci sa ma opakovane pýtali "Aj vy si myslíte pán profesor, že váš predmet je najdôležitejší?". A nejde teda, len o taký vlastný pocit dôležitosti, ale o to, že naozaj tento zákon je objektívne dôležitý a opakovane to tu bolo povedané. Nemusím to opakovať, že nie len pre nás a nie len podľa nás, ale ja Robert Fico, ktorý je štvrtý krát premiérom Slovenskej republiky sa tak vyjadril. A skutočne by sme nemali tieto veci brať na ľahkú váhu. Okej, dobre. Nesedia vám predkladatelia návrhu zákona, nedáte v duchu tradície a zvyklosti, ktoré sú v slovenskom parlamente šancu opozičnému návrhu, dobre. Ale v tom prípade minimálne tak urýchlene ako ste cítili potrebu v skrátenom legislatívnom konaní podať novelu trestného zákona alebo návrh zákona o oznamovateľoch proti spoločenského správania, ktorý ste nakoniec posunuli a pravdepodobne stiahnete, tak aby ste v takomto zrýchlenom procese nemusí byť to, nemusí to byť SLK môže to znamenať, len že to pôjde teda okamžite do riadneho procesu a pri dobrej práci môžme do konca roka úplne kvalitne prijať dobrý zákon. Samozrejme podľa mňa skvelý signál by bolo keby ste tento návrh zákona podporili v prvom čítaní. Prekvapili by ste, príjemne by ste prekvapili, a keď v druhom čítaní budete hovoriť, že tento zákon sa nedá opraviť treba, treba pripraviť inými sa síce s myšlienkou stotožňujeme a preto sme to podporili v prvom čítaní, ale treba pripraviť iný. Nech sa páči. Urobte to. Pripravte. Nech je tu funkčný návrh zákona. Ešte k tomu učiteľovi, ktorého som spomínal. Keď som začal vo svojom profesnom živote po skončení vysokej školy, mali sme, uzavreli sme manželstvo s manželkou. To sa tak väčšinou s manželkou robí, že? A 15 rokov svojho teda aj manželského, rodinného a učiteľského alebo profesného života som bol učiteľom, s ktorých s tých 15 rokov drvivú väčšinu bola manželka na materskej. To znamená, že naše príjmy boli také aké si viete predstaviť na základe učiteľského platu a materskej. Bolo to krásne obdobie, šťastné obdobie. Veľmi rád by som sa doňho vrátil, ale deti rastú. Absolútne ani tento návrh zákona ani môj životný postoj ani toto moje vystúpenie nie je motivované tým, že by som niekomu závidel, nedoprial BMWčka neviem aké autá, domy, vily. Nech sa páči. Ak ste sa k takým vymoženostiam dostali legálnou cestou zarobili ste si, dali ste spoločen, spoločnosti niečo užitočné za čo vám to spoločnosť vrátila nech sa páči. Tak isto nemám problém s tým, že premiér má, že premiér Slovenskej republiky nemyslím tento konkrétne, ktorý koľvek premiér a ministri, že majú slušný plat. S tým nemám problém. Ak je to pre dobro Slovenskej republiky je to v poriadku. Takým spôsobom ste to teraz urobili to je trocha na pováženie, ale to si vysvetlujte svojim voličom, či sú s tým okej alebo nie. Čiže, ale čo chcem povedať. Naozaj nás nevedie žiadna závisť alebo túžba špárať sa niekomu v súkromnom živote, ale myslím, že veľmi dobrú poznámku mal pán poslanec Galko. Hovoril. o bezpečnostnej previerke a to naozaj súvisí s bezpečnosťou štátu. Tu, keď niekto je bohatý nie je nebezpečné nie je to problém. Áno, niektorí ľudia možno závidia, niektorí mu nedoprajú, ale to nie je problém. Pani kolegovia poprosil by som vás tam v rohu napríklad (Zaznievanie gongu.) či, áno. Ako poviete. Ja mám úctu k starším. Pán Galis idem k veci. Je to naozaj ohrozenie bezpečnosti štátu ak najvyšší predstavitelia, zástupcovia politického života, politické strany majú nekalé financovanie. Prečo sa robí bezpečnostná previerka, prečo poslanca Galka predpokladám, že to bolo, keď si sa stal ministrom obrany vtedy, tak ho preverovali. Pretože ide o bezpečnosť štátu keby naozaj mal nejaké nekalé finančné toky tak ho niekto môže na tom vydierať. A na základe toho, čo už aj dnes v rozprave bolo povedané tak je podozrenie, že niektorých verejných činiteľov aj na najvyšších miestach aj v Národnej rade môžu vydierať sú vydierateľní. A to je veľmi nebezpečné. Samozrejme netýka sa to len financií, ale my teraz hovoríme o preukazovaní majetku. Hovorili sme o krajinách ako, ako Rumunsko ako Taliansko. Som presvedčený, že to je aj v ďalších krajinách, kde naozaj sa na základe zákona, dobrého zákona, spravodlivého zákona, funkčného zákona darí takéto vysporiadať. Iste bol by prehnaný idealizmus myslieť si, že orgány činné v trestnom konaní alebo nejaký zákon, súdy odhalia úplne všetko. Ale je veľmi dobré ak sú účinné nástroje a z veľkej časti sú úspešné, keď sa používajú. A zároveň, že to slúži na odradenie iných od takéhoto konania to je veľmi dôležité. Aby to nebolo tak, že niekto je obvinený, dokonca ľudia na najvyšších miestach pre mňa je šokujúce napríklad stále je to pre mňa prekvapujúce, že špeciálny prokurátor, mali sme špeciálneho prokurátora, ktorý bol proste priamo na to určený, aby rôznym takýmto organizovaným trestným činnostiam bránil. Mal to špeciálne poverenie, špeciálne vybavenie, a že tento človek je odsúdený na dlhé roky väzenia, pretože bol obvinený a právoplatne odsúdený. A ja nikomu neprajem zle. Viete ja som opatrný s výrokmi, že "Niekoho do basy". Ale spravodlivosť je dôležitá aj pre odradenie alebo povzbudenie naopak iných. Možno to zoberme nie z negatívneho hľadiska, ale z pozitívneho, že ak ľudia vidia, že spravodlivosť je odmeňovaná je úspešná a nespravodlivosť je potrestaná, perzekvovaná (ticho)
21. 2. 2024 10:06:31 - 10:14:57 9. schôdza NR SR - 13. deň - A. dopoludnia Tlač 155 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Vašečka, Richard (SLOVENSKO) - poslanec NR SR -  
Ďakujem za slovo, pán predsedajúci. Pani poslankyňa, pani navrhovateľka Remišová, ďakujem za veľmi dobré vystúpenie, napriek tomu, že si ma predbehla, už som myslel, že idem, ale keď som si ťa vypočul, som rád, že si vystúpila. Veľmi vhodne si zhrnula tie najdôležitejšie body a hlavne dôvody predloženia tohto návrhu, skutočne také niečo potrebujeme, hovorí sa o tom na Slovensku a naozaj je potrebné teraz neviesť z toho nejaký politický boj, alebo politikárčenie, je to pre dobro Slovenskej republiky, je to pre čistotu politického života a ak sa politici tak verejne vyjadrujú ako si ich citovala, napr. súčasný premiér Robert Fico, tak potom sa treba tých slov držať, pretože tak jednoznačné vyjadrenia, potom oprávnene voliči očakávajú, že budú splnené, ak náhodou nebudú chcieť podporiť tento návrh zákona, potom nech urýchlene začnú pracovať na inom, funkčnom, kvalitnom zákone, lebo inak sú to všetko len reči a ľudia sa z reči nenajedia a Slovensko nebude postupovať dopredu, nebude napredovať len z reči.
A chcem sa vrátiť aj k tomu, čo si povedala v úvode svojho vystúpenia, a tak isto aj ja vo svojej faktickej poznámke, chcem s plnou vážnosťou vyzvať predsedu Národnej rady, prezidentského kandidáta Petra Pellegriniho, aby prestal naťahovať Ústavný súd a bezodkladne poslal novelu Trestného zákona na zverejnenie v Zbierke zákonov. Ďakujem.
21. 2. 2024 9:53:06 - 9:55:06 9. schôdza NR SR - 13. deň - A. dopoludnia Tlač 155 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Vašečka, Richard - poslanec NR SR Vystúpenie s faktickou poznámkou  
Ďakujem pekne, na úvod svojej faktickej poznámky chcem tiež vyzvať prezidentského kandidáta Petra Pellegriniho, aby prestal robiť handru z Ústavného súdu a okamžite poslal novelu Trestného zákona na zverejnenie v Zbierke zákonov.
Kolega Tankó hovoril o preukazovaní pôvodu majetku v prípade politikov, že by nemali mať problém preukazovať ako a odkiaľ nadobudli svoje nehnuteľnosti a hnuteľné veci, ktoré vlastnia resp. používajú a ukázať, že tieto korelujú s ich oficiálnymi príjmami.
a s týmto absolútne súhlasím a dovolím si povedať, že takého niečo by mala byť dokonca povinnosť pre všetkých poslancov, ktorí si chcú uplatniť mandát poslanca Národnej rady.
V septembri 2020 som získal bezpečnostnú previerku, predchádzalo tomu niekoľko mesačné preverovanie a poviem vám, že mne aj mojej manželke tak prevetrali celý môj hnuteľný aj nehnuteľný majetok, a naše príjmy a hypotéky a pôžičky, že im neušlo ani euro. Ja som vysvetľoval aj doslova pár eurové pohyby na účte za posledných x rokov. Keby bolo na mne, tak takúto bezpečnostnú previerku by mal povinnosť získať každý poslanec parlamentu, každý člen vlády a všetci ľudia na kľúčových pozíciách v štáte vo verejných funkciách. K tomu, ale treba naozaj veľmi veľkú politickú odvahu, také niečo prijať a uviesť do slovenskej legislatívy a rozumiem tomu, že to nie je také jednoduché a preto ako významný a vhodný medzi krok alebo úvodný krok vidím ja osobne práve tento návrh zákona o preukazovaní pôvodu majetku, ktorý prerokúvame. Teda nie u všetkých, a nie kompletne bezpečnostná previerka, ale aspoň preverenie majetku tých, kde jeho výška, hodnota vyslovene bije do očí a je už na pohľad jasné, že nie je v súlade s oficiálnymi príjmami.
21. 2. 2024 9:49:54 - 9:51:24 9. schôdza NR SR - 13. deň - A. dopoludnia Tlač 155 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Vašečka, Richard (SLOVENSKO) - poslanec NR SR Vystúpenie s faktickou poznámkou  
Ďakujem veľmi pekne. Ďakujem pánovi poslancovi Tankóvi za jeho vystúpenie. Veľmi sa mi páčilo, pán kolega. Je novým poslancom a mal veľmi dobré vystúpenie, ktoré bolo aj vtipné, ale nebolo v prvom rade nejakou zábavou, ale vážnou rečou, ktorá jasne pomenovala to, kde je problém. On tiež hovoril podobne ako, to zdôrazňujeme my všetci, aby ako súčasť toho boja za spravodlivosť, aby sa dodržiavali ústavné procesy, zákonné procesy, a preto aj ja vo svojej faktickej poznámke chcem vyzvať prezidentského kandidáta a predsedu Národnej rady Petra Pellegriniho, aby sa prestal naťahovať s Ústavným súdom a poslal novelu Trestného zákona bez meškania na zverejnenie v Zbierke zákonov.
K tomu vystúpeniu, naozaj, máme tu veci, ktoré sa udiali. To nie je, že dneska sme niečo objavili, včera sme niečo objavili. Vlastne posledné štvrťstoročie hovoríme o tom, spomínali sme Vladimíra Mečiara, spomínali sme vznik strany SMER, potom vznik strany HLAS. Nejde o to, úprimne mňa nezaujíma a nikomu nezávidím ako si žije svoj osobný súkromný život, pokiaľ si zarobil, má čestné peniaze. Nech je bohatý, nech sa mu darí, nech je zdraví, nech peniaze užíva. Ale skutočne ako politici, ako poslanci, ako politické strany sme službe verejnosti a je veľmi dôležité, aby sme neboli pod rôznymi finančnými tlakmi, aby sme neboli niekomu zaviazaný, že sme sa dostali nejakým nekalým spôsobom k peniazom, ktoré sú nespravodlivo získané, nespravodlivo zarobené. To je to najväčšie nebezpečenstvo. Nie to, by sme niekomu závideli jeho peniaze, ale to, že potom nekoná človek v najlepšom záujme občanov Slovenskej republiky, ale v záujme svojich sponzorov. A toto nechceme, preto tento zákon.
Ďakujem. Ďakujem za slovo pán predsedajúci. Viliam, ďakujem aj za tvoj prejav a na úvod svojej faktickej by som tiež chcela vyzvať prezidentského kandidáta Petra Pellegriniho, aby prestal robiť handru z Ústavného súdu a poslal novelu Trestného zákona na zverejnenie v Zbierke zákonov. Vrátim sa k tvojmu prejavu. Keď sa pozrieme na predchádzajúce vlády Roberta Fica, tak akoby sa vrece pretrhlo s ľuďmi ako Bašternák, Kičura a mnoho ďalších. No a keď taký obyčajný človek, ktorý poctivo pracuje celý život, od rána do večera, rok čo rok, šetrí každý cent, aby mohol kúpiť, aby si mohol kúpiť vlastný byt, auto, alebo aby svojim deťom doprial lepšiu budúcnosť. A potom ten poctivý človek vidí takých Kičurovcov a Baštrnákovcov ako sa vedľa nich usadzujú, jazdia v luxusnom aute, bývajú v honosnej vile a užívajú si život bez starostí alebo vidí ako sa nejaký politik kúpe v luxusnom kaštieli a pritom jeho majetok pochádza z korupcie, z kradnutia a podvodov. Pocit nespravodlivosti v takýchto situáciách je prirodzený a pochopiteľný. Je frustrujúce vidieť ako tí, ktorí sa správajú neeticky a nelegálne profitujú na úkor tých, ktorí poctivo pracujú a dodržiavajú pravidlá. A práve tento návrh zákona prináša spravodlivosť a umožňuje úradom pozrieť sa na prsty takýmto podvodníkom. Som naozaj zvedavá na hlasovanie, pretože tam sa ukáže, kto sa bojí preukázať pôvod svojho majetku a kto má čisté svedomie.
Ďakujem
21. 2. 2024 9:49:54 - 9:51:24 9. schôdza NR SR - 13. deň - A. dopoludnia Tlač 155 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Vašečka, Richard (SLOVENSKO) - poslanec NR SR Vystúpenie s faktickou poznámkou  
Ďakujem veľmi pekne. Ďakujem pánovi poslancovi Tankóvi za jeho vystúpenie. Veľmi sa mi páčilo, pán kolega. Je novým poslancom a mal veľmi dobré vystúpenie, ktoré bolo aj vtipné, ale nebolo v prvom rade nejakou zábavou, ale vážnou rečou, ktorá jasne pomenovala to, kde je problém. On tiež hovoril podobne ako, to zdôrazňujeme my všetci, aby ako súčasť toho boja za spravodlivosť, aby sa dodržiavali ústavné procesy, zákonné procesy, a preto aj ja vo svojej faktickej poznámke chcem vyzvať prezidentského kandidáta a predsedu Národnej rady Petra Pellegriniho, aby sa prestal naťahovať s Ústavným súdom a poslal novelu Trestného zákona bez meškania na zverejnenie v Zbierke zákonov.
K tomu vystúpeniu, naozaj, máme tu veci, ktoré sa udiali. To nie je, že dneska sme niečo objavili, včera sme niečo objavili. Vlastne posledné štvrťstoročie hovoríme o tom, spomínali sme Vladimíra Mečiara, spomínali sme vznik strany SMER, potom vznik strany HLAS. Nejde o to, úprimne mňa nezaujíma a nikomu nezávidím ako si žije svoj osobný súkromný život, pokiaľ si zarobil, má čestné peniaze. Nech je bohatý, nech sa mu darí, nech je zdraví, nech peniaze užíva. Ale skutočne ako politici, ako poslanci, ako politické strany sme službe verejnosti a je veľmi dôležité, aby sme neboli pod rôznymi finančnými tlakmi, aby sme neboli niekomu zaviazaný, že sme sa dostali nejakým nekalým spôsobom k peniazom, ktoré sú nespravodlivo získané, nespravodlivo zarobené. To je to najväčšie nebezpečenstvo. Nie to, by sme niekomu závideli jeho peniaze, ale to, že potom nekoná človek v najlepšom záujme občanov Slovenskej republiky, ale v záujme svojich sponzorov. A toto nechceme, preto tento zákon.
Ďakujem. Ďakujem za slovo pán predsedajúci. Viliam, ďakujem aj za tvoj prejav a na úvod svojej faktickej by som tiež chcela vyzvať prezidentského kandidáta Petra Pellegriniho, aby prestal robiť handru z Ústavného súdu a poslal novelu Trestného zákona na zverejnenie v Zbierke zákonov. Vrátim sa k tvojmu prejavu. Keď sa pozrieme na predchádzajúce vlády Roberta Fica, tak akoby sa vrece pretrhlo s ľuďmi ako Bašternák, Kičura a mnoho ďalších. No a keď taký obyčajný človek, ktorý poctivo pracuje celý život, od rána do večera, rok čo rok, šetrí každý cent, aby mohol kúpiť, aby si mohol kúpiť vlastný byt, auto, alebo aby svojim deťom doprial lepšiu budúcnosť. A potom ten poctivý človek vidí takých Kičurovcov a Baštrnákovcov ako sa vedľa nich usadzujú, jazdia v luxusnom aute, bývajú v honosnej vile a užívajú si život bez starostí alebo vidí ako sa nejaký politik kúpe v luxusnom kaštieli a pritom jeho majetok pochádza z korupcie, z kradnutia a podvodov. Pocit nespravodlivosti v takýchto situáciách je prirodzený a pochopiteľný. Je frustrujúce vidieť ako tí, ktorí sa správajú neeticky a nelegálne profitujú na úkor tých, ktorí poctivo pracujú a dodržiavajú pravidlá. A práve tento návrh zákona prináša spravodlivosť a umožňuje úradom pozrieť sa na prsty takýmto podvodníkom. Som naozaj zvedavá na hlasovanie, pretože tam sa ukáže, kto sa bojí preukázať pôvod svojho majetku a kto má čisté svedomie.
Ďakujem
21. 2. 2024 9:49:54 - 9:51:24 9. schôdza NR SR - 13. deň - A. dopoludnia Tlač 155 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Vašečka, Richard (SLOVENSKO) - poslanec NR SR Vystúpenie s faktickou poznámkou  
Ďakujem veľmi pekne. Ďakujem pánovi poslancovi Tankóvi za jeho vystúpenie. Veľmi sa mi páčilo, pán kolega. Je novým poslancom a mal veľmi dobré vystúpenie, ktoré bolo aj vtipné, ale nebolo v prvom rade nejakou zábavou, ale vážnou rečou, ktorá jasne pomenovala to, kde je problém. On tiež hovoril podobne ako, to zdôrazňujeme my všetci, aby ako súčasť toho boja za spravodlivosť, aby sa dodržiavali ústavné procesy, zákonné procesy, a preto aj ja vo svojej faktickej poznámke chcem vyzvať prezidentského kandidáta a predsedu Národnej rady Petra Pellegriniho, aby sa prestal naťahovať s Ústavným súdom a poslal novelu Trestného zákona bez meškania na zverejnenie v Zbierke zákonov.
K tomu vystúpeniu, naozaj, máme tu veci, ktoré sa udiali. To nie je, že dneska sme niečo objavili, včera sme niečo objavili. Vlastne posledné štvrťstoročie hovoríme o tom, spomínali sme Vladimíra Mečiara, spomínali sme vznik strany SMER, potom vznik strany HLAS. Nejde o to, úprimne mňa nezaujíma a nikomu nezávidím ako si žije svoj osobný súkromný život, pokiaľ si zarobil, má čestné peniaze. Nech je bohatý, nech sa mu darí, nech je zdraví, nech peniaze užíva. Ale skutočne ako politici, ako poslanci, ako politické strany sme službe verejnosti a je veľmi dôležité, aby sme neboli pod rôznymi finančnými tlakmi, aby sme neboli niekomu zaviazaný, že sme sa dostali nejakým nekalým spôsobom k peniazom, ktoré sú nespravodlivo získané, nespravodlivo zarobené. To je to najväčšie nebezpečenstvo. Nie to, by sme niekomu závideli jeho peniaze, ale to, že potom nekoná človek v najlepšom záujme občanov Slovenskej republiky, ale v záujme svojich sponzorov. A toto nechceme, preto tento zákon.
Ďakujem. Ďakujem za slovo pán predsedajúci. Viliam, ďakujem aj za tvoj prejav a na úvod svojej faktickej by som tiež chcela vyzvať prezidentského kandidáta Petra Pellegriniho, aby prestal robiť handru z Ústavného súdu a poslal novelu Trestného zákona na zverejnenie v Zbierke zákonov. Vrátim sa k tvojmu prejavu. Keď sa pozrieme na predchádzajúce vlády Roberta Fica, tak akoby sa vrece pretrhlo s ľuďmi ako Bašternák, Kičura a mnoho ďalších. No a keď taký obyčajný človek, ktorý poctivo pracuje celý život, od rána do večera, rok čo rok, šetrí každý cent, aby mohol kúpiť, aby si mohol kúpiť vlastný byt, auto, alebo aby svojim deťom doprial lepšiu budúcnosť. A potom ten poctivý človek vidí takých Kičurovcov a Baštrnákovcov ako sa vedľa nich usadzujú, jazdia v luxusnom aute, bývajú v honosnej vile a užívajú si život bez starostí alebo vidí ako sa nejaký politik kúpe v luxusnom kaštieli a pritom jeho majetok pochádza z korupcie, z kradnutia a podvodov. Pocit nespravodlivosti v takýchto situáciách je prirodzený a pochopiteľný. Je frustrujúce vidieť ako tí, ktorí sa správajú neeticky a nelegálne profitujú na úkor tých, ktorí poctivo pracujú a dodržiavajú pravidlá. A práve tento návrh zákona prináša spravodlivosť a umožňuje úradom pozrieť sa na prsty takýmto podvodníkom. Som naozaj zvedavá na hlasovanie, pretože tam sa ukáže, kto sa bojí preukázať pôvod svojho majetku a kto má čisté svedomie.
Ďakujem
21. 2. 2024 9:49:54 - 9:51:24 9. schôdza NR SR - 13. deň - A. dopoludnia Tlač 155 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Vašečka, Richard (SLOVENSKO) - poslanec NR SR Vystúpenie s faktickou poznámkou  
Ďakujem veľmi pekne. Ďakujem pánovi poslancovi Tankóvi za jeho vystúpenie. Veľmi sa mi páčilo, pán kolega. Je novým poslancom a mal veľmi dobré vystúpenie, ktoré bolo aj vtipné, ale nebolo v prvom rade nejakou zábavou, ale vážnou rečou, ktorá jasne pomenovala to, kde je problém. On tiež hovoril podobne ako, to zdôrazňujeme my všetci, aby ako súčasť toho boja za spravodlivosť, aby sa dodržiavali ústavné procesy, zákonné procesy, a preto aj ja vo svojej faktickej poznámke chcem vyzvať prezidentského kandidáta a predsedu Národnej rady Petra Pellegriniho, aby sa prestal naťahovať s Ústavným súdom a poslal novelu Trestného zákona bez meškania na zverejnenie v Zbierke zákonov.
K tomu vystúpeniu, naozaj, máme tu veci, ktoré sa udiali. To nie je, že dneska sme niečo objavili, včera sme niečo objavili. Vlastne posledné štvrťstoročie hovoríme o tom, spomínali sme Vladimíra Mečiara, spomínali sme vznik strany SMER, potom vznik strany HLAS. Nejde o to, úprimne mňa nezaujíma a nikomu nezávidím ako si žije svoj osobný súkromný život, pokiaľ si zarobil, má čestné peniaze. Nech je bohatý, nech sa mu darí, nech je zdraví, nech peniaze užíva. Ale skutočne ako politici, ako poslanci, ako politické strany sme službe verejnosti a je veľmi dôležité, aby sme neboli pod rôznymi finančnými tlakmi, aby sme neboli niekomu zaviazaný, že sme sa dostali nejakým nekalým spôsobom k peniazom, ktoré sú nespravodlivo získané, nespravodlivo zarobené. To je to najväčšie nebezpečenstvo. Nie to, by sme niekomu závideli jeho peniaze, ale to, že potom nekoná človek v najlepšom záujme občanov Slovenskej republiky, ale v záujme svojich sponzorov. A toto nechceme, preto tento zákon.
Ďakujem. Ďakujem za slovo pán predsedajúci. Viliam, ďakujem aj za tvoj prejav a na úvod svojej faktickej by som tiež chcela vyzvať prezidentského kandidáta Petra Pellegriniho, aby prestal robiť handru z Ústavného súdu a poslal novelu Trestného zákona na zverejnenie v Zbierke zákonov. Vrátim sa k tvojmu prejavu. Keď sa pozrieme na predchádzajúce vlády Roberta Fica, tak akoby sa vrece pretrhlo s ľuďmi ako Bašternák, Kičura a mnoho ďalších. No a keď taký obyčajný človek, ktorý poctivo pracuje celý život, od rána do večera, rok čo rok, šetrí každý cent, aby mohol kúpiť, aby si mohol kúpiť vlastný byt, auto, alebo aby svojim deťom doprial lepšiu budúcnosť. A potom ten poctivý človek vidí takých Kičurovcov a Baštrnákovcov ako sa vedľa nich usadzujú, jazdia v luxusnom aute, bývajú v honosnej vile a užívajú si život bez starostí alebo vidí ako sa nejaký politik kúpe v luxusnom kaštieli a pritom jeho majetok pochádza z korupcie, z kradnutia a podvodov. Pocit nespravodlivosti v takýchto situáciách je prirodzený a pochopiteľný. Je frustrujúce vidieť ako tí, ktorí sa správajú neeticky a nelegálne profitujú na úkor tých, ktorí poctivo pracujú a dodržiavajú pravidlá. A práve tento návrh zákona prináša spravodlivosť a umožňuje úradom pozrieť sa na prsty takýmto podvodníkom. Som naozaj zvedavá na hlasovanie, pretože tam sa ukáže, kto sa bojí preukázať pôvod svojho majetku a kto má čisté svedomie.
Ďakujem
21. 2. 2024 9:32:05 - 9:33:57 9. schôdza NR SR - 13. deň - A. dopoludnia Tlač 155 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Vašečka, Richard - poslanec NR SR Vystúpenie s faktickou poznámkou  
Ďakujem za slovo pán predsedajúci. Ďakujem pánovi poslancovi Krátkemu za jeho vystúpenie. Tiež naviažem na to o čom hovoril vo svojej rozprave. Som tu štvrté volebné obdobie a viem že sa tu diali rôzne obštrukcie. Ale to, aby sa takýmto nedôstojným spôsobom zaobchádzalo so zákonmi, ktoré boli schválené Národnou radou to som ešte nevidel. Aby sa vyslovene kalkulovalo na vláde a potom aj v Národnej rade a robili sa vyslovene zlomyseľné naťahovačky, ktoré nezodpovedajú duchu Ústavy, duchu zákona, tak to som nevidel. To znamená, ak poslanec Národnej rady, ktorý som tiež volil predsedu, podpredsedov Národnej rady, tak sa ako poslanec Národnej rady pridávam k tej výzve a apelujem, aby pán predseda našej Národnej rady Slovenskej republiky poslal ten zákon tam kde ho má poslať, aby to nezdržiaval, aby takýmto spôsobom naozaj Ústavný súd, ktorý je strážcom ústavnosti, strážcom zákonnosti, aby nebol paralyzovaný. A nemyslím si, že toto je naše právo a toto je správe. A k samotnému zákonu by som chcel povedať aj v rozprave kde aj na základe vlastnej skúsenosti viem, že súčasný, súčasný zákon je len formálny, neúčinný a ten ktorý sme predložili my, ktorý odôvodnila pani poslankyňa Remišová je niečo, čo by bol naozaj reálny nástroj. Nemali by sme tu mať iba nejaké formalitky, nemali by sme len formálne akože dodržujeme zákonné lehoty, akože dodržujeme nejaké formuláre sa tváriť, ale naozaj ísť, aby zákon prinášal spravodlivosť, práve a nielen nejaké formálne vytáčky. Ďakujem.
20. 2. 2024 16:35:17 - 16:37:17 9. schôdza NR SR - 12.deň - B. popoludní Tlač 155 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Vašečka, Richard (SLOVENSKO) - poslanec NR SR Vystúpenie s faktickou poznámkou  
Ďakujem veľmi pekne za vaše reakcie, kolegovia. Ja by som naozaj chcel podčiarknuť to, že štátny sviatok je niečo, čo naozaj štát slávi oslavuje, čo je preňho významné a týmto štátom je Slovenská republika, Slovensko. Keď sa pozrieme na stránku vlády, tak tam máme štátne sviatky 1. január deň vzniku našej republiky, 5. júl sviatok svätého Cyrila a Metoda, 29. august výročie SNP, 1. september deň Ústavy Slovenskej republiky, 28. október deň vzniku samostatného Československého štátu bez toho, že by to bol teda deň pracovného pokoja a 17. november Deň boja za slobodu demokraciu. Potom máme dni pracovného pokoja a potom máme pamätné dni a ja myslím, že z tej tretej tabuľky prvý dátum a to je práve 25. marec, je v rámci kalendárneho roka prvý pamätný deň, tak si myslím, že, že ten kto je na prvom mieste napríklad v kategórii BNA v majstrovstvách sveta v hokeji, tak postupuje do A-čka, tak ja si myslím, že tento 25. marec je dobrý deň na to, aby mohol postúpiť do A-čka medzi štátne sviatky Slovenskej republiky ako deň zápasu za ľudské práva a bude to niečo, na čo naozaj môžme byť hrdí čo si ešte mnohí aj pamätáme, zažili sme, nie je to niečo z histórie takej dávnej, kto už ktorú si už pomaly nikto nepamätá, lebo máme len z knižiek, mnohí ešte žijú, ktorí sa aj aktívne zaslúžili, takže si myslím, že teraz je vhodný čas, netreba čakať, kým pamätníci zomrú alebo odídu do dôchodku, ale treba to spraviť a skutočne tento sviatok tam má svoje miesto v tomto A-čku v tej prvej tabuľke medzi štátnymi sviatkami Slovenskej republiky. Ďakujem.
===== Mnohí ešte žijú, ktorí sa aj aktívne zaslúžili, takže si myslím, že teraz je vhodný čas, netreba čakať, kým pamätníci zomrú, alebo odídu do dôchodku, ale treba to spraviť a skutočne tento sviatok tam má svoje miesto v tomto A-čku, v tej prvej tabuľke medzi štátnymi sviatkami Slovenskej republiky. Ďakujem.
20. 2. 2024 16:35:17 - 16:37:17 9. schôdza NR SR - 12.deň - B. popoludní Tlač 155 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Vašečka, Richard (SLOVENSKO) - poslanec NR SR Vystúpenie s faktickou poznámkou  
Ďakujem veľmi pekne za vaše reakcie, kolegovia. Ja by som naozaj chcel podčiarknuť to, že štátny sviatok je niečo, čo naozaj štát slávi oslavuje, čo je preňho významné a týmto štátom je Slovenská republika, Slovensko. Keď sa pozrieme na stránku vlády, tak tam máme štátne sviatky 1. január deň vzniku našej republiky, 5. júl sviatok svätého Cyrila a Metoda, 29. august výročie SNP, 1. september deň Ústavy Slovenskej republiky, 28. október deň vzniku samostatného Československého štátu bez toho, že by to bol teda deň pracovného pokoja a 17. november Deň boja za slobodu demokraciu. Potom máme dni pracovného pokoja a potom máme pamätné dni a ja myslím, že z tej tretej tabuľky prvý dátum a to je práve 25. marec, je v rámci kalendárneho roka prvý pamätný deň, tak si myslím, že, že ten kto je na prvom mieste napríklad v kategórii BNA v majstrovstvách sveta v hokeji, tak postupuje do A-čka, tak ja si myslím, že tento 25. marec je dobrý deň na to, aby mohol postúpiť do A-čka medzi štátne sviatky Slovenskej republiky ako deň zápasu za ľudské práva a bude to niečo, na čo naozaj môžme byť hrdí čo si ešte mnohí aj pamätáme, zažili sme, nie je to niečo z histórie takej dávnej, kto už ktorú si už pomaly nikto nepamätá, lebo máme len z knižiek, mnohí ešte žijú, ktorí sa aj aktívne zaslúžili, takže si myslím, že teraz je vhodný čas, netreba čakať, kým pamätníci zomrú alebo odídu do dôchodku, ale treba to spraviť a skutočne tento sviatok tam má svoje miesto v tomto A-čku v tej prvej tabuľke medzi štátnymi sviatkami Slovenskej republiky. Ďakujem.
===== Mnohí ešte žijú, ktorí sa aj aktívne zaslúžili, takže si myslím, že teraz je vhodný čas, netreba čakať, kým pamätníci zomrú, alebo odídu do dôchodku, ale treba to spraviť a skutočne tento sviatok tam má svoje miesto v tomto A-čku, v tej prvej tabuľke medzi štátnymi sviatkami Slovenskej republiky. Ďakujem.
20. 2. 2024 16:35:17 - 16:37:17 9. schôdza NR SR - 12.deň - B. popoludní Tlač 155 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Vašečka, Richard (SLOVENSKO) - poslanec NR SR Vystúpenie s faktickou poznámkou  
Ďakujem veľmi pekne za vaše reakcie, kolegovia. Ja by som naozaj chcel podčiarknuť to, že štátny sviatok je niečo, čo naozaj štát slávi oslavuje, čo je preňho významné a týmto štátom je Slovenská republika, Slovensko. Keď sa pozrieme na stránku vlády, tak tam máme štátne sviatky 1. január deň vzniku našej republiky, 5. júl sviatok svätého Cyrila a Metoda, 29. august výročie SNP, 1. september deň Ústavy Slovenskej republiky, 28. október deň vzniku samostatného Československého štátu bez toho, že by to bol teda deň pracovného pokoja a 17. november Deň boja za slobodu demokraciu. Potom máme dni pracovného pokoja a potom máme pamätné dni a ja myslím, že z tej tretej tabuľky prvý dátum a to je práve 25. marec, je v rámci kalendárneho roka prvý pamätný deň, tak si myslím, že, že ten kto je na prvom mieste napríklad v kategórii BNA v majstrovstvách sveta v hokeji, tak postupuje do A-čka, tak ja si myslím, že tento 25. marec je dobrý deň na to, aby mohol postúpiť do A-čka medzi štátne sviatky Slovenskej republiky ako deň zápasu za ľudské práva a bude to niečo, na čo naozaj môžme byť hrdí čo si ešte mnohí aj pamätáme, zažili sme, nie je to niečo z histórie takej dávnej, kto už ktorú si už pomaly nikto nepamätá, lebo máme len z knižiek, mnohí ešte žijú, ktorí sa aj aktívne zaslúžili, takže si myslím, že teraz je vhodný čas, netreba čakať, kým pamätníci zomrú alebo odídu do dôchodku, ale treba to spraviť a skutočne tento sviatok tam má svoje miesto v tomto A-čku v tej prvej tabuľke medzi štátnymi sviatkami Slovenskej republiky. Ďakujem.
===== Mnohí ešte žijú, ktorí sa aj aktívne zaslúžili, takže si myslím, že teraz je vhodný čas, netreba čakať, kým pamätníci zomrú, alebo odídu do dôchodku, ale treba to spraviť a skutočne tento sviatok tam má svoje miesto v tomto A-čku, v tej prvej tabuľke medzi štátnymi sviatkami Slovenskej republiky. Ďakujem.

Deň v parlamente

<- ->