Vyhľadávanie v prepise rozpravy Vytlačiť stránku / Print page

Záznamy vystúpení sú evidované v rámci systému prepisu vystúpení do textovej podoby. Tieto texty sú k dispozícii až od 5. volebného obdobia a kvôli autorizácii sú k dispozícii vždy až nejaký čas po samotnom vystúpení.

Výsledok vyhľadávania v záznamoch rozpravy NR SR

 
19. 4. 2024 10:07:20 - 10:09:20 12. schôdza NR SR - 4.deň - A. dopoludnia Tlač 151 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Pročko, Jozef - poslanec NR SR Vystúpenie s faktickou poznámkou   (text neprešiel jazykovou úpravou)

19. 4. 2024 9:34:17 - 9:36:17 12. schôdza NR SR - 4.deň - A. dopoludnia Tlač 151 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Pročko, Jozef - poslanec NR SR Vystúpenie s faktickou poznámkou   (text neprešiel jazykovou úpravou)

18. 4. 2024 15:40:11 - 15:45:22 12. schôdza NR SR - 3.deň - B. popoludní Tlač 199 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Pročko, Jozef (SLOVENSKO) - poslanec NR SR Vystúpenie s faktickou poznámkou   (text neprešiel jazykovou úpravou)
Ďakujem veľmi pekne. Mne sa strašne páči, keď dáš naozaj faktické vysvetlenie, a keď ty Ondrej Dostál povieš, že bod 31 je prílepok a nemal by tam byť. On by tam nemal byť. Teda nemalo by sa o ňom hlasovať, ale realita je taká, že sa bude o ňom hlasovať. Že to zase zvalcujú a zase to bude tak ako chce vládna väčšina. Čiže darmo my povieme, že to je protizákonné, že to nie je v rámci rokovania a v rámci zákona. Oni si to aj tak ten paragraf urobia tak ako to chcú a ešte si potom aj zatlieskajú.
18. 4. 2024 10:13:39 - 10:15:33 12. schôdza NR SR - 3.deň - A. dopoludnia Tlač 137 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Pročko, Jozef - poslanec NR SR Vystúpenie s faktickou poznámkou   (text neprešiel jazykovou úpravou)
16. 4. 2024 15:53:10 - 15:54:28 12. schôdza NR SR - 1.deň - B. popoludní Tlač 198 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Pročko, Jozef (SLOVENSKO) - poslanec NR SR Vystúpenie s faktickou poznámkou   (text neprešiel jazykovou úpravou)
Ďakujem. No Veronika hovorila si o pošliapavaní práv ľudí. Už táto schôdza od začiatku naznačuje, že akou cestou pôjdeme. Samé skrátené legislatívne konania, ale čo je najhoršie na tom je, že naozaj oni, im nezáleží na tom, že čo, čo tento národ potrebuje. Im nezáleží na občanoch. Im záleží na ich vlastných kšeftoch a to, to je to čo tu budeme aj počas tejto schôdzi zažívať, ale jedna vec je tam taká krásna čo si povedala naozaj, že aj keď je dobrá vec aj keď dobrá vec sa pripravuje, tak oni to zmenia a vyte, vytunelujú všetko. To je, to je ich predražia a to, to je to čo tu budeme počúvať najbližšie obdobie a ja som hlboko presvedčený, že národ toto vidí a že národ im to všetkým spočíta.
16. 4. 2024 14:21:09 - 14:23:09 12. schôdza NR SR - 1.deň - B. popoludní Tlač 261 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Pročko, Jozef - poslanec NR SR Vystúpenie s faktickou poznámkou   (text neprešiel jazykovou úpravou)
Tak máme tu ďalšie skrátené legislatívne konanie. Pokračujú v tom valcovaní hranatom čo tu začali a zdôvodňujú toto naozaj veľmi, veľmi vážne, že môžu prísť o život už aj ľudia, strašia a strach to je to čo sme tu počúvali. No, chvalabohu, že už teda nepôjdu tí vojaci na tú Ukrajinu, už to skončilo. Na vami spomínaných výjazdových rokovaniach vlády sa rozdávajú peniaze len svojim, teda podľa ich rétoriky našim ľuďom. A sám ste povedali na aké absurdity sa rozdávajú. Oni v podstate to je, to je ich filozofia podporiť svojich nohsledov, svojich ľudí, ktorí sú im zaviazaní. Oni všetko riešia tak, tak ako oni chcú. Tu neexistuje nejaká diskusia verejná. Naozaj si smerohlas a esenes urobili zo Slovenska a zo Slovákov svojich otrokov, svojich otrokov. Pol roka, povedali ste presne, po ich vládnutí sa všetko začína rúcať, ale krásna je ich rétorika. Oni sa aj ozvú a povedia vám, že ste táraj, že tu tárate a potom povie v nasledujúcich sekundách, že ale poďme robiť všetko slušne, ale najskôr vás nazve tárajom. A keď ich upozorníte a keď im dokážete, že čo robia zle a ako to robia zle, že najprv si naozaj riešili svoje, svoje kšefty a svoje obvinenia, lebo sa báli väzenia, tak vám povedia, že to tá predchádzajúca vláda všetko spôsobila. To je ich rétorika. Oni všetko to čo zlé urobia a to ako to robia naozaj laicky, čo laicky, ako to robia mafiánsky, tak povedia tá predchádzajúca vláda toto všetko teraz spôsobila. Mafiáni a zlodeji nám vládnu.
28. 2. 2024 14:40:18 - 14:42:15 9. schôdza NR SR - 17.deň - B. popoludní Tlač 155 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Pročko, Jozef (SLOVENSKO) - poslanec NR SR Vystúpenie s faktickou poznámkou  
Na filozofa Kaliňáka, ktorý dostal od strýka byť z peňazí, ktoré nado...
=====
28. 2. 2024 14:40:17 - 14:42:51 9. schôdza NR SR - 17.deň - B. popoludní Tlač 155 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Pročko, Jozef (SLOVENSKO) - poslanec NR SR Vystúpenie s faktickou poznámkou  
Na filozofa Kaliňáka, ktorý dostal od strýka byť z peňazí, ktoré nadobudli spôsobom, akým nadobudli nebudem reagovať. A Tibor, osem rokov ste mohli Matoviča odsúdiť, ale vy používate len jednu tú banálnu záležitosť, že je daňový podvodník. Keď bol daňový podvodník, čo ste ho neodsúdili. A kde sa stratili, z akej polície Tibor tie dokumenty Ficovho brata, daňového podvodníka. Tibor, kde sa to stratilo. Milý Tibor, to sa stratilo, keď ty si tam bol milý Tibor. A tu rozprávaš o tom, že, že ja vám tu rozprávam, že je mafián. Veď Počiatek o vás milý Tibor rozprával, že Fico ukradol dve miliardy. Fico ukradol dve miliardy. Aj so Slotom. Tak čo vám mám rozprávať, že ste čo, úžasní, fantastickí kamoši, alebo že ste zlodeji, keď váš šéf kradol. A vieš a čo mám iné rozprávať. Ty tu rozprávaš o nás veci, ale dať si vlastného syna, ktorý absolútne nemá, nemá schopnosť riadiť SIS, dať si ho po tom, ako sa ten chlapec vyhrážal vo videách smrťou a zabitím. Odchádzaš milý Tibor, nevypočuješ si to milý Tibor? Takže to je to, čo mne vadí na vás, že naozaj vy sa, vy ktorí ste si písali obvinení tento zákon, vy sa takto kryjete. Vy sa takto kryjete. Takže nerozprávaj mi ty milý Tibor o tom, čo ja rozprávam, pretože vy ste dávno mohli Matoviča zatvoriť za osem rokov, ale vytvárate len bludy a klamete a šírite, šírite naozaj klamstvá. To je to, čo robíte. No a teraz ste si udelili amnestiu. Veď sa nechaj vyšetriť milý Tibor súdmi. Prečo sa Tiborko nedáš vyšetriť normálnymi súdmi, prečo vám ten Žilinka dáva 363-ky milý Tibor. No preto, lebo ste posratí až za ušami milý Tibor.
28. 2. 2024 14:27:13 - 14:36:44 9. schôdza NR SR - 17.deň - B. popoludní Tlač 155 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Pročko, Jozef - poslanec NR SR Vystúpenie v rozprave  
Ďakujem veľmi pekne. Na záver nechám dve minúty Gáborovi Grendelovi, môjmu kolegovi, aby s faktickou poznámkou skončil toto vaše trápenie, pretože vetrím, že si pán Susko veľmi rád vypočuje Gábora Grendela. Takže nechám mu dve minúty.
Začnem tým, čo sa tu naozaj deje. A to je to, že nám beriete naše právo. Beriete nám naše právo vystupovať. Lámete to, robíte naozaj obštrukcie také, ktoré nikto nikdy tu nerobil. Ja si pamäták, keď sme odvolávali Fica, keď pri odvolávaní Fica dostali poslanci koalície papier, ktorý tu všetci čítali, dokonca aj Galis vtedy čítal, všetci, všetci. Nikto, kto nevystupoval dovtedy, všetci tu sedeli a čítali. Tiež sme ich mohli zrušiť, tiež sme im mohli spraviť to, čo spravili oni nám. Zrušiť im rozpravu. Veď pre Boha, odvolávanie Fica, čo sa majú čo vykecávať a robili si tu , robili si tu populistickú reklamu tak, ako to robia na hodine otázok a ja by som vás chcel poprosiť, kolegovia, zvážte, či budete na hodine otázok dávať nejakú otázku Ficovi. Pretože aby vám urážal vaše rodiny, aby tu Fico predviedol to, čo predviedol pri Peťovi Pollákovi, keď mu dal normálnu otázku a s odporným, odporným spôsobom tento klamár začal klamať o podplácaní. On, ktorý tam mal svojich ľudí v rómskych osadách, ktorí naozaj robili strašné veci. Takže viete, dáte mu otázku a on štyri a pol minúty nakladá, nakladá opozičným politikom a potom minútu akože odpovedá. Najhoršie je na tom, nielen že nám berú slovo, ale nám aj skáču. Keď my začneme takto vykrikovať, tak nás upozornia. Myslíte, že ich teraz niekto upozorní? Myslíte, že ich niekto upozorní, že vykrikujú? Nikto. Pravda je. Na zdravie. Toto sú oni. Toto sú oni. Zoberú vám slovo, zoberú vám slovo, a keď dostanete to slovo, tak vás ešte, ešte valcujú, ešte vás aj valcujú.
Tieto manipulácie, čo oni robia a tento zákon je vlastne o tom, čo tu celý čas robili. Prečo Fico svoju nenávisť nerieši iným spôsobom, ale takto cez tento zákon? No pretože špeciálna prokuratúra mu išla po krku. Naozaj sa konečne tu začali vyšetrovať zločiny Ficovej vlády. Obvinení, 130 obvinených nochsledov je super vec. Z toho odsúdených štyridsať, štyridsať. No a čo Ficovi začalo najviac vadiť? Začali mu najviac vadiť tí, ktorí začali rozprávať. Pretože kradli a dali im možnosť. Počúvaj, máš možnosť, povedz pravdu a my ti znížime trest. Je to normálne. A tí ľudia začali rozprávať. A toho sa Fico a odsúdení a obvinení, ktorí písali tento zákon, tento zákon písali obvinení ľudia. A toto je také odporné, nechutné, že to nemá obdobu. Tento zákon nepísali odborníci na právo, ale písali to obvinení zločinci. Veď toto je, toto je nechutné. A títo obvinení zločinci tlačia, tlačia, tlačia, poďme, musíme to rýchle zmeniť. Ale nerobia len toto, robia iné svinstvá. Urobia o vás video, pošlú Migaľa natočiť video niekde ku kaštieľu klamstvo, klamstvo a toto klamstvo im prejde bez toho, že by sa tu, že by sa tu udialo. Ale tí istí, čo tieto videá natáčajú potom berú covidové, covidové dotácie a tie covidové dotácie používajú napríklad na videoklip svojej dcéry. Verím, že to ten Kotlár , čo vyšetruje tú covidovú, covidovú pandémiu, o ktorej tvrdil, že COVID neexistuje, tak si pozri aj na Migaľa a na jeho dotácie, ktoré zneužil. Verím, že to spraíví. Viete, rozprávajú o nás, že sme daňoví podvodníci, rozprávajú o nás rôzne klebety. Nikdy to nedo..., viete, nedokážu, to, ale budú o vás toto svinstvo šíriť. A prečo to svinstvo šíria? Pretože musia prekryť a zakryť svoje zločiny. A toto im vyhovuje. Toto im naozaj vyhovuje.
Skrátenie naozaj premlčacej doby, podľa mňa to bol ich zámer. Oni potrebovali urobiť nejakú fintu. To nebol podľa mňa omyl. Oni to urobili naschvál. Potrebovali urobiť niečo, aby mohli povedať: ,,Pozrite, akí sme my veľkí, toto my vám vrátime.". Špeciálnu prokuratúru zrušia, Špeciálny súd zrušia, NAKA-u zrušia, všetko zrušia a Gašpar, Para, Žiga a ďalší dostanú amnestie. A nielen to. Tu v tejto republike sa bude môcť beztrestne kradnúť. Bude sa môcť beztrestne kradnúť! Samozrejme, že slušní ľudia nebudú kradnúť, keď nekradli doteraz, ale zločinci tu budú kradnúť. A si predstavte, že nejaký politik uchmatne 80 mil., tak čo dostane? Podmienku. Robo Fico to zariadil. Fico je kráľ. Fico je neskutočný kráľ. On sa tu za 12 rokov naučil veľkým ťahom z Prahy. Ale toto, čo prevádza teraz, už nemá obdobu ani s diktatúrou na Kube ani v Severnej Kórei. Fico je arogantný človek. Ficovi je už všetko jedno. Keď som videl tie zábery z Prahy, čo mu tam odkazovali, ako mu tam nakladali ľudia, ktorí žijú, ktorých Fico vyhnal do zahraničia a mladý ľudia, tak som si uvedomil, že viete koľko ľudí odišlo kvôli Robovi Ficovi do zahraničia? Koľko ľudí, koľko ľudí Fico vyhnal preč, mladých slušných ľudí, kvôli jeho politike? Strašné.
Viete, vy klamete o všetkom. Klamete tu o deficite, klamete tu o inflácii, klamete tu o všetkom. Za všetko je zod..., sú zodpovedné predchádzajúce vlády. To, že horalka stála za našej vlády 37 centov a teraz to zvyšujete a povedali ste, že potraviny budú lacnejšie. V predvolebných sľuboch ste klamali a rozprávali ste, že potraviny budú lacnejšie. Kde sú lacnejšie potraviny? Prezidentský kandidát Pellegrini nám sľuboval lacnejšie potraviny. Čo ste si splnili? Sami ste si dali pre seba. Zvýšili ste si platy na ministerstvách. Vaši predstavitelia budú mať veľké platy. Rozprávali o nás, ako my, ako my sme to tu zdevastovali. A ja vám to zopakujem. My, keď sme prišli, my, keď sme prišli do vládnutia, tak tam v tej pokladnici boli 1,5 mld. Jeden a pol miliardy počas vašej vlády. Jeden a pol miliardy. My sme tam nechali 8,5 mld. Tak aké vládnutie? Všetky ratingové agentúry rozprávali, že sme naozaj naozaj sa správali veľmi zodpovedne. Ako sa právate vy? Idete kúpiť, idete kúpiť Východoslovenské železiarne. Super! Nie je z čoho, ale Taraba povie takúto populistický, populistický žvást, lebo je to pekné. Lebo je to výborné. Naozaj ste, ste ľudia bez kože na tvári. Rozprávate a dávate si také statusy o sociálnom cítení, o sociálnom cítení a dôchodcov Fico za 12 rokov vlády pridal pár centíkov, pár centíkov. V čom ste vy zodpovední? V čom? Viete, v čom ste zodpovední? V držaní pusy a v hlasovacích automatoch. Fico vám prikáže, ako máte hlasovať a hlasujete. Nechodíte do práce, nie ste tu. Teraz sa tu zhromažďujete, lebo o chvíľočku budeme hlasovať, ale keď je tu rozprava, tak tu nikto z vás nie je. Sú tu dvaja, traja. Dvaja, traja. Nechodíte do práce, prípadne sa vyberiete do Dubaja, keď máte predsedať parlamentu a tam si užívate svoje radovánky. Je to choré, je to tak. ktorý slovenský občan, keď má prácu, sa môže ísť vybrať do Dubaja na dovolenku? Ktorý?
Prihláste sa do rozpravy. Viete, veď on vás neupozorní, ale nevykrikujte. Prihláste sa do rozpravy. Toto ste vy hrdinovia, toto ste vy hrdin..., zbabelci, ktorí vykrikujete tam spoza lavíc. Jasné, že vás predsedajúci ne, neupozorní. Hučíte tu a, a vykrikujete. Ste zbabelci. A ako povedal Mečiar, gágaji, prďúsi a táraji ste. Tárate v každej jednej rozprave. Jednoducho ste skupinka zločinecká, ktorá podporuje svojho mafiánskeho šéfa Fica a ja si ešte nechám na záver reakciu vo faktickej. Takže hanba, ste hanba Slovenska. Nič iné.
28. 2. 2024 14:20:54 - 14:22:55 9. schôdza NR SR - 17.deň - B. popoludní Tlač 155 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Pročko, Jozef - poslanec NR SR Vystúpenie s faktickou poznámkou  
Michal, hovoril si presne o tom, o tom, že demokracia je lámaná a mal si veľkú pravdu. Vieš, niektorí ti budú rozprávať určite, že to boli kvôli našej obštrukcii čo sme tu robili, že sme čítali bodky a čiarky, ale to vôbec nie je pravda. Každý poslanec Michal má právo, má právo vystúpiť v tej rozprave akokoľvek to je. No lenže oni to potrebovali schváliť veľmi rýchle, oni to potrebovali schváliť naozaj promptne, pretože Gašpar, Lindtner, Para a ďalší, potrebovali zabezpečiť si tú beztrestnosť. To znamená, že ak teraz toto pozerajú ľudia a pozerajú to, tak verím, že si urobia úsudok z toho, že vládna koalícia tu už päťkrát, päťkrát zobrala právo poslancom vystupovať v rozprave. A to im nevadí. Oni ti budú rozprávať, že viete robili ste tu obštrukcie a toto je aká obštrukcia čo spravili päťkrát, to ani obštrukcia nie je Michal, to je odporné, nechutná, antidemokratické odporné svinstvo čo urobili. Pretože keby toto spravila naša koalícia v minulom volebnom období, tak Susko vyskočí z kože. To by si videl ako taký ako Ľupták by sa tu hádzali vtedy, keby tu boli, o zem a rozprávali o tom, že čo je toto, čo vy si to dovoľujete, veď my chceme rozprávať. No my nemôžme, my sme nemohli rozprávať ani dnes. Zobrali nám faktické poznámky, nemohli sa vyjadrovať, nemohli sme mať vystúpenia v rozprave. A toto je to, čo si oni obhajujú spôsobom im bežný.
Vy ste tu robili obštrukcie. Aká obštrukcia je vystúpenie v rozprave. Aká obštrukcia je povedať si svoj názor. Ja sa k tomu bude ešte venovať vo svojej rozprave hlbšie. Ďakujem.
27. 2. 2024 17:18:09 - 17:18:09 9. schôdza NR SR - 16. deň - A. dopoludnia Tlač 155 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Pročko, Jozef (SLOVENSKO) - poslanec NR SR Vystúpenie s faktickou poznámkou  
Odbornosť a morálka sú dve veci. Odborne podľa mňa Susko dobre zdatný naozaj, vyzná sa veď v minulom volebnom období nám nakladal a naozaj dával veľmi pádne právne dôvody, ale tá morálka je úplne niekde inde. A darmo mu Ondrej Dostál povieš a vysvetlíš, že toto porušuje, toto je zlé, tu je to zlé. Darmo dostáva aj vo faktických poznámkach právne argumenty, čo robia zle, ako to robia zle, ako valcujú právo. Nie. Jemu je to jedno. Mne to príde ako v tých komunistických časoch za socializmu, keď naozaj boli zákony, ktoré, ktoré jednoducho vyhovovali vyvoleným. Ktoré papalášom komunistickým dávali moc. Susko? Vie, že tieto zákony sú zlé, že to porušuje európske práva, že tieto zákony sú proti ľudskosti. Susko to dobre vie a môžeme mu, teda ja, ja som len vecné hľadisko, ale naozaj tu právnici môžu rozprávať a najmä ty Ondrej o, o obludnostiach, ktoré tam majú. Môžete mu rozprávať, že toto nie je dobré, tento zákon ste urobili zle, tento paragraf je zlý. On to vie. Je odborne zdatný. Ale jeho morálny profil, morálny profil tohto človeka a nie len jeho, morálny profil celej koalície je tak obludný a tak nechutný, že to naozaj nemá v dejinách Slovenska obdobu. Oni vedia, že robia svinstvo. Oni vedia, že to svinstvo sa deje aj protiprávne, ale zopakujem to tretíkrát, môžeš mu rozprávať čokoľvek, oni to zvalcujú. Ich hranatý valec tak zvalcuje spravodlivosť, že s tým neurobíme nič. Nič. Majú 79 hlasov a tých 79 privádza Slovensko do záhuby.
27. 2. 2024 16:32:53 - 16:32:53 9. schôdza NR SR - 16. deň - A. dopoludnia Tlač 155 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Pročko, Jozef - poslanec NR SR Vystúpenie s faktickou poznámkou  
Hovoril si o zneužívaní moci. Ja mám taký jeden príklad. Na vojne v Tachove sme mali takých ako niektorí tuná sedemdesiati deviati, ktorí naozaj v civilnom živote boli absolútne nuly, boli to nímandi, ktorí keď sa dostali na vojnu, tak ako mazáci ubližovali ľuďom, ubližovali, robili im zle. A dnes to vidíme presne tu. Niektorí sa dostali k moci preto, lebo Fico si ich vybral a zneužívajú svoje postavenie a ubližujú, ubližujú vedome, je to choré. Hovoril si, že občania majú právo sa postaviť na odpor. No, vieš, smutné je, že 70 % Slovákov nechcelo zlodejov a kšeftárov, ale 30 % ľudí nám ich sem dali. Je dôležité, aby tých 70 % ľudí sa naozaj zmobilizovalo, lebo vidia, čo sa tu deje a vidia čo tu ten Fico stvára. Vyzval si ich, aby stiahli túto novelu o ktorej vedia, že je zlá a vedia to veľmi dobre, vedia, že Ústavný súd urobí rázny krok a naozaj toto ich svinstvo zmetie zo stola. Ale pre Fica, Gašpara, Kaliňáka, Žigu a ďalších, ďalších pár obvinených pre ktorých je to písané, ktorí to písali obvinení, tak im stačí jeden deň. Jeden deň, by si zachránili zadky, aby si zachránili svoju kožu a im je to jedno. A je smutné, že niektorí vedia o čom Fico bol. Veď aj tu sedí teraz v sále jeden, ktorý o ňom povedal v 2021, že Fico je zlý, arogantný človek. A kto uveril tomuto človeku, tak si nezaslúži slušne žiť. Je to pán Huliak, ktorý dnes a povedal si presne o tom, že čo robia s rozpravou, ktorý dnes takto znásilnil rozpravu svojim návrhom a tu sedí a povedal o Ficovi, že to je zlý človek a kto mu uveril si nezaslúži slušne žiť. Dnes si s ním podáva ruky.
27. 2. 2024 15:32:56 - 15:32:57 9. schôdza NR SR - 16. deň - A. dopoludnia Tlač 155 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Pročko, Jozef - poslanec NR SR Vystúpenie s faktickou poznámkou  
(Povzdych)
Pán minister ... ja by som tu teraz mohla stáť ... a cítiť sa víťazne, a povedať vám, že mali sme pravdu. Ja som vám to hovorila, opravujete to ... čo ste sami pokazili, ale viete čo? Myslíte si, že mám ten pocit? Nemám. Ostal vo mne od toho 8. februára pocit nesmierneho sklamania, frustrácie a blenu, pretože v ten deň a v deň pred tým, keď som za vami naivne a v dobrej viere prišla a upozornila som vás na to, čo sa deje. Ja som si naozaj myslela, že v záujme tej témy, že ste toto naozaj nechceli a že to reálne a rýchlo opravíte ešte v ten deň alebo na druhý deň v súlade s rokovacím poriadkom s možnosťami, ktoré boli. A že si celé toto ušetríme, že tu nebudeme počúvať tri týždne o tom aké sú motivácie žien alebo iných preživších a obetí znásilnenia. Absurdné tvrdenia o tom, čo si kedy má žena všimnúť. Že tu nebudeme počúvať klamstvá o tom ako je na prospech obetí znásilnenia a iných sexuálne motivovaných trestných činov, ak sa skráti premlčacia doba. Vec, ktorá je v odbornej verejnosti, opakovane, opakovane vyvrátená. Pretože my už nežijeme v štyridsiatych alebo v päťdesiatych rokoch.
My sme v dvadsiatom prvom storočí, kde obete a preživšie znásilnenia verejne hovoria o tom čo sa im stalo, aj po pätnástich aj po dvadsiatich rokoch aj po tridsiatich rokoch. Kde právna veda v tejto oblasti jednoznačne preukázala, že sú to práve preživšie, ktoré potrebujú čo najdlhší čas, ideálne žiadnu premlčaciu dobu, aby mohli v čase keď budú samy chcieť a budú na to pripravené tento trestný čin ... ohlásiť a rozhodnúť sa, že idú do toho ďalšieho bolestného .... trestného stíhania, ktoré im neprinesie nič iné len opakovanú viktimizáciu. Toto všetko sme si mohli ušetriť. Kopu rečí, kopu klamstiev, kopu stereotypov a hlavne obrovský kopec legitímnych obáv a tráum, ktoré ste podľa mňa spôsobili tým stovkám, ak nie tisícom slovenských a iných žien, ktoré tu žijú na našom území, ale aj samozrejme mužom a chlapcom ako správne vždy podotýka .... pani ex-ministerka spravodlivosti pani Kolíková. Pretože pri sexuálne motivovaných trestných činoch a znásilnení nejde nakoniec len o ženy a dievčatá, ale vy ste im týmto spôsobili traumu a obavy o tom, že trestný čin, na ktorý, ktorý bol na nich spáchaný môže byť premlčaný. Že už nikdy sa nedomôžu ... spravodlivosti, ak by čo len sa niekedy rozhodli, že pôjdu na tú políciu a začnú to trestné stíhanie a podstúpia celú tú tortúru.

Toto všetko sme si mohli naozaj ušetriť, ak by ste sa vy toho šiesteho, siedmeho, ôsmeho februára celá vládna koalícia, nielen vy aaa ja si nemyslím, že ste v tomto jediný zodpovedný. Ak by sa celá táto strana tejto miestnosti bola vtedy rozhodla, že práva preživších a obetí znásilnenia a sexuálne motivovaných trestných činov sú dôležitejšie ako beztrestnosť a ako zrušenie Úradu špeciálnej prokuratúry, ale nie to sa samozrejme nestalo. Pretože bolo treba znova dokázať, a veľmi podobne ako je podstata trestného činu znásilnenia, pretože to je predsa o moci, preto je to rodovo podmienené násilie. Pretože ... forma rodovo podmieneného násilia, pretože je to v podstate spôsob kedy páchateľ verí, že má moc, že má právo nad obeťou, jej telom, nad jej intimitou a, že túto moc môže zneužiť. Vy ste sa veľmi podobným spôsobom rozhodli, že zneužijete svoju moc, ktorú máte ako koalícia. Svoju prevahu, a že je vám úplne jedno aký následok to vyvolá. Ste sa nad tým vôbec nezamysleli, bolo vám to šumafuk.
Prosto ste sa rozhodli, že je potrebné zrušiť UŠP, že je potrebné zabezpečiť beztrestnosť, znížiť tresty za korupciu, skrátiť premlčacie lehoty, tak aby to vlastne vyhovovalo všetkým tým obvineným a trestne stíhaným ľudom, čo sú či už súčasťou tejto vládnej koalície alebo sú na ňu nejakým spôsobom napojení a naviazaní.

Rozhodli ste sa, že budete ignorovať preživšie a obete znásilnenia. A že ste si mysleli možno, že však nejako sa to uprace, že veď z tohto sa nič nestane. Veď kto už by sa len tu postavil ... za tie obete. A potom ste zrazu zistili, že to tak nie je. Že to tu kazí prezidentskú kampaň, že to vzbudzuje verejné pohoršenie, že sa vás na to pýtajú novinári, no tak ste sa naveľa naveľa rozhodli, že to teda idete opravovať, ale takým spôsobom, (Povedané s pobavením) že namiesto toho aby ste si vy priznali chybu, alebo aspoň čokoľvek povedali, že ste sa pomýlili, že to bolo nedopatrenie. Ja neviem hocičo uveriteľné, vy tu prosto stále tvrdíte, že vy veríte na skracovanie premlčacích dôb pri znásilnení, ale kvôli verejnej mienke alebo kvôli ako sme sa včera bavili na Ústavnoprávnom výbore vraj panike a hystérii legitímne obavy obetí a verejnosti zo skracovania premlčacích dôb pri znásilnení tu boli nazývané panikou a hystériou.

Tak s takýmito absurdnými dôvodmi, ktoré znova a znova len prehlbujú vlastne tie stereotypy a tie klamstvá, tie hoaxy, ktoré sa týkajú rodovo podmieneného násilia a znásilnenia ako trestného činu. Tu idete vlastne obhajovať neobhájiteľné. To že ste reálne spravili zle, že ste napísali veľmi neodborným spôsobom diletantskú novelu Trestného zákona. Kde ste si nevšimli, pretože napriek tomu, že vy ste včera nám na Ústavnoprávnom výbore povedali, že .... že predsa ste to vedeli, alebo teda .... nerobili ste to v nevedomosti. Ja si naďalej myslím, že tak vy ako aj ďalší členovia a členky vlády, ktorí nemali ani tú odvahu nám tu prísť tu na hodinu otázok nám to povedať.
Pozdravujem týmto pani ministerku Dolinkovú, pána ministra.... už som zabudla, že ktorých troch sme si to.... Druckera, ..... ešte koho..... ešte tretieho sme si sem zavolali, ale oni sa radšej dali ospravedlniť, lebo nám neboli schopní do očí povedať a odpovedať na jednoduchú otázku. Že či vedeli alebo nevedeli keď na vláde hlasovali za túto novelu, že bude skracovať aj premlčanie znásilnenia a iných násilných trestných činov? Tak vlastne vy ste nám včera viac-menej povedali na Ústavnoprávnom výbore, že ste vraj o tom vedeli. Ja som presvedčená, o tom, že ste o tom nevedeli. Buď viete tak dobre klamať, alebo .... teda ja neviem tak dobre čítať ľudí ako som si doteraz myslela, že že to viem. Ale podľa mňa pravda je taká, že vy ste to prosto nevedeli, že ste tú novelu nechali niekomu napísať.... tým svojim poradcom, ktorí tiež si potrebujú zabezpečiť beztrestnosť a prosto tým, že to neprešlo riadnym medzirezortným pripomienkových konaním, tým že ste to nedali pozrieť odborníkom, tak sa stalo, že ste si vôbec nevšimli a vôbec vám nenapadlo, lebo sa trestnému právu nevenujete, že je tu taký.....
27. 2. 2024 15:32:56 - 15:32:56 9. schôdza NR SR - 16. deň - A. dopoludnia Tlač 155 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Pročko, Jozef (SLOVENSKO) - poslanec NR SR Vystúpenie s faktickou poznámkou  
Ďakujem, začnem tým posledným čo si povedal o tom ako naozaj tuna masakrujú ....rozpravu a ako upierajú jediné právo, ktoré má opozičný politik a to je vystúpiť v rozprave. Toto som ja nezažil, toto som počas minulého volebného obdobia nikdy nezažil. Nikdy som nezažil, to že by takýmto spôsobom valcovali jediné právo poslanca vystúpiť v rozprave. Aj dnes to urobili na hulváta a v minulom volebnom období keby sme čo len jeden jediný krát toto boli urobili. Tak to by ste videli toho spravodlivého Suska, ten by bol vyskočil z kože. Ten by bol tak vrieskal a aaa rozprával o tom, že ako my demokraciu ničíme, ako ničíme právo poslanca. To by ste sa čudovali. Teraz? Pozrite sa na neho. Je mi ľúto tohoto človeka, ktorého takto zneužili, lebo zneužili ho. Fico si z neho urobil ministra spravodlivosti, ktorý mu robí čo chce. A spravodlivosť, spravodlivosť by mala byť... mala platiť pre všetkých to znamená, že každý jeden poslanec, tu v pléne by sa mal vyjadriť podľa svojho vedomia, svedomia, ale mal by mať právo sa vyjadriť k rozprave. Aj dnes nám to zobrali a videli ste Huliaka, ktorý v roku 2021, že kto uverí Ficovi si nezaslúži lepší život, tak dnes tento Huliak zdvihol ruku. Prihlásil sa a povedal: No skráťme rozpravu. Toto všetko sa vám tak vráti, tak sa vám toto všetko vráti, že budete banovať.
27. 2. 2024 13:37:20 - 13:37:21 9. schôdza NR SR - 16. deň - A. dopoludnia Tlač 155 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Pročko, Jozef - poslanec NR SR Vystúpenie s faktickou poznámkou  
No apelovať na poslancov koalície je ako naozaj hádzať hrach na stenu. A ten hrach je ešte aj tvrdý, takže sa dobre odráža od ich steny.
Ja viem, že každý jeden z poslancov koalície vie, čo je dobré. Som hlboko presvedčený, že každý jeden z nich má v sebe aj dobro, aj zlo. Je len na nich, ktorú z týchto dvoch vlastností nechajú v sebe prerásť, či to dobro, alebo to zlo. Každý jeden z nich podľa mňa vie, že tieto premlčacie doby, a nielen tieto premlčacie doby, ale aj celý ten zákon je ušitý pre obvinených zločincov zo smerohlasu. Ja som hlboko presvedčený, že každý jeden z koaličných poslancov vie, že Susko na príkaz Fica ušil tento zákon s obvinenými, tento zákon písali obvinení ľudia. A keď toto si uvedomí každý jeden Slovák, že tento zákon písali tí obvinení, ktorým tento zákon umožňuje, aby sami seba amnestovali, tak každý jeden normálny človek si povie, veď to je odporné, to je svinstvo.
Tak keď každý jeden z týchto koaličných poslancov, ktorý má svedomie, o tomto vie, tak nemôže dopustiť, aby takéto svinstvo tu prešlo. Oni to dopustili.
Ty si ich vyzýval, Igor, a apeloval si na nich. Na čo si apeloval, keď už toto svinstvo potvrdili? Každý jeden z nich má svoje rodiny.
27. 2. 2024 13:18:22 - 13:18:23 9. schôdza NR SR - 16. deň - A. dopoludnia Tlač 155 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Pročko, Jozef - poslanec NR SR Vystúpenie s faktickou poznámkou  
Hovorili ste pán poslanec o tom, že ráno Gašpar predloží A, poobede je už B a na druhý deň dajú C. Potom to C negujú, dajú B a potom dajú zase A. A o tri dni už neplatí ani A, ani B, ani C, ale dajú niečo úplne iné. Oni rozprávali o chaose, ja som nezažil väčší chaos ako tu vytvárajú, ako tu Pellegrini láme rokovací poriadok, ako porušuje rokovací poriadok. My s Ondrom, s Ondrejom máme veľmi veľa spoločného, spolu sme chodili na akcie, takže to čo rozpráva som chcel rozprávať aj ja. Ale potvrdím to, aj mne to vadilo. Vy ste vystupovali a vkuse vám tam ten pán skákal do reči, vkuse. Ja som čakal, že sa prihlási s faktickou poznámkou, aby porozprával a nielen vám skákal do reči, lebo naozaj to človeka veľmi vyrušuje a nemáme inak právo reagovať ako takto. Myslíte, že ho Žiga čo len trošičku upozornil aby vám neskákal do reči? No nie. Viete, celá táto fraška čo tu predvádzajú, celá táto ich absurdita je otrasná. Ja som nezažil na Slovensku počas novodobých dejín také lámanie spravodlivosti ako tu predvádzajú títo naozaj zločinom organizovaní poslanca. Pretože my máme premiéra Slovenskej republiky o ktorom, to budem stále tvrdiť, Počiatek povedal, že je to zlodej, že so Slotom ukradli 2 miliardy. Im to nevadí ani jednému, im je to jedno, im je to tým 79 im je to jedno. No a spravodajca, ktorý teda sa môže prihlásiť s faktickou, prípadne do rozpravy, vám skáče do vašej rozpravy. Ja som toto ešte nezažil.
27. 2. 2024 12:50:12 - 12:52:12 9. schôdza NR SR - 16. deň - A. dopoludnia Tlač 155 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Pročko, Jozef - poslanec NR SR Vystúpenie s faktickou poznámkou  
Ja som hlboko presvedčený, že toto presne si Pellegrini vybojoval, aby bol za pekného v kampani, nech sa to tu rieši, pretože Pellegrini potrebuje, aby ľudia rozprávali aký je zlatučký, milučký ako Peťo Pellegrini toto všetko krásne vyriešil. Toto je Pellegriniho kampaň a ... mu ju robíte. Vy ste hovorili, Susko, že ste sa toto všetko konzultovali s odborníkmi, s kým s Lintnerom, zase, s Parom, s Gašparom, s obvinenými? S ktorými odborníkmi ste čo konzultovali? Tak zavádzate, vy negujete negáciu vlastnej negácie, vy ste úchvatný príklad najnespravodlivejšieho človeka na svete. Vy ste minister spravodlivosti, a toto, čo ste tu zase predviedli je strašné. Čo vy rozprávate o štatistikách, v týchto prípadoch štatistiky absolútne nemajú žiaden zmysel, každý jeden prípad, každý jeden prípad je špecifický. O akých štatistikách rozprávate, zase ste zavádzali ako Glück, ten boxerista, ten agresor, ktorý dostal od Gašpara SMS-ku, a v tej SMS-ke posplietal také veci, že normálny človek, normálny človek sa toho nemôže ani len chytiť, že žena, ktorú znásilnia, má možnosť pri skrátenej, pri skrátených termínoch sa čím skôr priznať. Susko toto, veď toto nemôžete rozprávať ako normálny človek, ale ako Ficov nohsled, ktorý musí robiť, čo Fico prikáže, toto robíte. Absolútne sú tu štatistiky úplne, úplne preč. Viete, to je také smutné, čo robíte aj toto skrátené legislatívne konanie. Namiesto toho, aby ste celý ten zákon boli pripravili v poriadku, aby sa naozaj k tomu mohli vyjadriť odborníci, nie. Lámete spravodlivosť na Slovensku ako nikto, nikdy v dejinách Slovenska, Susko. Vy ste fakt hanba, pre mňa ste hanba. Ja som vás tu zažil ako ste bojovali za spravodlivosť, teraz bojujete za obvinených zločincov.
27. 2. 2024 10:39:32 - 10:43:13 9. schôdza NR SR - 16. deň - A. dopoludnia Tlač 155 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Pročko, Jozef (SLOVENSKO) - poslanec NR SR Vystúpenie s faktickou poznámkou  
Ich sociálna politika je sociálna politika pre našich ľudí. Ich jeden z najväčších našich ľudí raz povedal, že volič je extrement a toto je ich sociálna politika. Vo voľbách robiť krásne vystúpenia, nádherné rozprávať, chodiť na traktoríku, chodiť so psíčkom na prechádzky. Ale potom, keď sa vládne, tak najprv zvýšiť sebe platy, najprv zvýšiť svojim kamarátom dotácie súkromným, napríklad súkromným poisťovniam a potom ľudia. Ale ľudia dostanú nieže 200 euro, ale 100 euro. Nieže ľudia budú dostávať tie istoty, ktoré, ktoré sme im dali, ale zoberieme im.
A ja súhlasím naozaj, že treba sa pozerať na to, odkiaľ zobrať tie peniaze, ale nepovedzte mi, že tu sedí jeden, jeden človek v parlamente teraz, ktorý by nedal sociálne odkázaným ľuďom. Ľudom, ktorí to najviac potrebujú. Nehovorte mi, že aj Viskupič by nedal ľudom, ktorí potrebujú peniaze. Ja Mariána poznám a verím, že je to človek, ktorý nebude rozprávať o tom, že odkiaľ zoberieme peniaze, ale dajme tie peniaze.
Ja si myslím, že sociálna politika sa nerobí tým, že príde sem niekto a bude rozprávať o tom, že toto by sme mohli urobiť a toto. My sme to urobili a ja som na to hrdý, že sa to robilo v predchádzajúcom volebnom období. Ja som sem neprišiel sedieť a baviť sa so zlodejmi tam vzadu vo fajčiarni a, a tu im nadávať. Veď keď, keď si myslím o Dankovi, že išiel do Dubaja a naozaj tam išiel v čase pracovného, pracovných povinností, keď tu mal sedieť, tak mu teraz nebudem hovoriť: No, Andrejko, ako si sa tam mal v tom Dubaji s tou kráskou? Bolo to odporné a nechutné! Mal tu sedieť a pracovať.
27. 2. 2024 10:00:08 - 10:02:07 9. schôdza NR SR - 16. deň - A. dopoludnia Tlač 155 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Pročko, Jozef - poslanec NR SR Vystúpenie s faktickou poznámkou  
V poslednom čase určite všetci zaznamenali veľkú naozaj iniciatívu za zrovnoprávnenie platov žien. Absolútne to vítam. Musím povedať, že naozaj spoločnosť, ktorej som majiteľom, je možno jedna z mála na Slovensku, kde ženy majú vyššie platy ako muži, a je to treba. Treba naše ženy podporiť, pretože fakt matky a staré matky a naše sestry starajú sa o deti, starajú sa o to, aby naše rodiny mali zabezpečené svoje, svoju budúcnosť. Takže treba im pomôcť. Ale nielen o tom rozprávať, nielen o tom hrať sa a dávať karafiátky, ale reálne. A ja som veľmi rád, že v predchádzajúcom volebnom období naozaj sme pomáhali. A mám neziskovú organizáciu 25 rokov a tí ľudia počas Fica čo mali, čo dostávali, ako, ako ich ten zločinec, ten sociálny netvor týral tým, že naozaj rozdával takým, čo sa skrývajú teraz v zahraničí. Jedna vec je veľmi naozaj dôležitá, ktorá tam v tvojej reči zaznela, a to je to, že tie peniaze sú, len ne, sa nemôže sa kradnúť. Z čoho dá, z čoho dá, keď, keď naozaj, ako povedal Počiatek v tej nahrávke o Ficovi, že ukradli aj so Slotom dve miliardy? Tak z čoho dajú? Z čoho dajú, keď kradnú? Keď rozkradli celú republiku. A toto sa ide diať znovu. Z čoho budeme dávať tým, tým matkám a tým rodinám, keď Európska únia povedala, že ten Fico, čo teraz robí, tak my vám dáme, my vám zabránime, aby ste dávali, dostávali eurofondy. Toto je ich sociálna politika! Zabezpečiť svojich ľudí a rozprávať v predvolebnej kampani, ako pomôžu rodinám. Pomáhajú sami sebe.
27. 2. 2024 9:37:41 - 9:37:41 9. schôdza NR SR - 16. deň - A. dopoludnia Tlač 155 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Pročko, Jozef - poslanec NR SR Vystúpenie s faktickou poznámkou  
Ďakujem veľmi. Sociálna pomoc a sociálna politika je pri rozpravách a pri vystúpeniach Roberta Fica a smerohlasáckej zločineckej organizácie na dennodennom poriadku. Ale oni o tom len rozprávajú. Michal, hovoril si o tom, že toto je veľmi dobrá pomoc. Vieš, Mišo, oni ti budú rozprávať, že kde na to zobrať peniaze a presne už tu zaznelo, kde zobrali peniaze na zvýšenie svojich platov. Kde zobrali peniaze na Dankov darček stomiliónový, stomiliónové Ministerstvo športu? Kde zobrali tie peniaze? Ale peniaze na to, aby sa pomohlo ľuďom nie sú. Vieš, oni ti budú rozprávať tie bludy, že vlastne oni dávajú tie kvietky za stranícke peniaze, ktoré získali vo voľbách. No a tie peniaze majú od koho? Od tých ľudí alebo od štátu? Vieš, Fico je veľký hrdina, ale to je taký, taký fakt sociálny netvor, že to nemá obdobu. Sebe zvýši plat. Ja som zvedavý ako budú hlasovať za tento zákon. Mne je veľmi ľúto, že napríklad za tento zákon treba chodiť na našimi opozičnými poslancami a prosiť ich o podporu, lebo aj mne bolo povedané, že som neprosil o podporu na hmotnú zodpovednosť. To treba prosiť o podporu na hmotnú zodpovednosť? Hmotnú zodpovednosť podľa mňa by mal každý normálny politik chcieť, aby ukázal, že nie je zlodej. Tento zákon je skvelý, výborný a absolútne ho podporím. Vieš, spytoval si sa ako budú hlasovať prezidentskí kandidáti. No tak Pellegrini bude hlasovať tak, že babičkám po dedinách bude rozprávať, lebo teraz si dal pauzičku, bude on rozprávať, že ako on bude, ako to bude dobré a matkám bude rozprávať, že to bude skvelé. Vieš, Michal, ľudia otupievávajú, pretože namiesto toho, aby chodili do práce, si chodia užívať do Dubaja a ľuďom nadávajú do bláznov. Blázni, ktorí sú fluktuanti a absentéri. Tak čo myslíš, ako bude hlasovať fluktuant a absentér?

Deň v parlamente

<- ->