Vyhľadávanie v prepise rozpravy Vytlačiť stránku / Print page

Záznamy vystúpení sú evidované v rámci systému prepisu vystúpení do textovej podoby. Tieto texty sú k dispozícii až od 5. volebného obdobia a kvôli autorizácii sú k dispozícii vždy až nejaký čas po samotnom vystúpení.

Výsledok vyhľadávania v záznamoch rozpravy NR SR

 
17. 3. 2023 13:01:45 - 13:06:08 88. schôdza NR SR - 4.deň - A. dopoludnia Tlač 1386 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Pročko, Jozef (OĽANO) - poslanec NR SR Vystúpenie v rozprave   (text neprešiel jazykovou úpravou)

17. 3. 2023 12:02:10 - 12:03:05 88. schôdza NR SR - 4.deň - A. dopoludnia Tlač 1491 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Pročko, Jozef (OĽANO) - poslanec NR SR Vystúpenie s faktickou poznámkou   (text neprešiel jazykovou úpravou)

17. 3. 2023 11:29:54 - 11:31:54 88. schôdza NR SR - 4.deň - A. dopoludnia Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Pročko, Jozef (OĽANO) - poslanec NR SR Vystúpenie s faktickou poznámkou   (text neprešiel jazykovou úpravou)
No už sme tu v rozpravách aj vo faktických počuli, že učitelia matematiky budú mať problém s tým, že budeme menej matematiky. Počuli sme, že bude menej slovenčiny, tak slovenčinári budú mať problémy. Počuli sme, že niektorí riaditelia budú mať s tým veľké problémy, pretože školy nie sú vybavené. Počuli sme, že niektoré inštitúcie protestujú proti tomu, výchovno-vzdelávacie, pretože sú s tým problémy. Všade počujem, že sú problémy. Ja tomu rozumiem, že aj cirkevné školy budú mať s tým určité problémy, ale tak ako ma vyzval pán Gröhling, aby som zavolal riaditeľovi cirkevnej školy, tak som zavolal riaditeľovi cirkevnej školy a on povedal, že s tým nemá problém. Tak dajú, dajú jednu, poobede dajú jedno náboženstvo, dajú po, o jednej hodine poobede. To je o tom, že naozaj je to dohoda, je to vec, je to vec rozumu, vec spoločnej dohody, nájsť to riešenie. Vždy bude niekto nespokojný. Vždy bude niekto rozprávať, že prečo tá telesná výchova má byť tri hodiny, prečo nedáme informatiky tri hodiny? Prečo nedáme dejepisu tri hodiny? Prečo náboženstva nedáme tri hodiny? Všade vo svete, naozaj všade vo svete, a opakujem to stále, tá telesná výchova všade vo svete je na prvom mieste, pretože chcú mať zdravý národ.
O tomto je tento zákon, o tomto je táto novela. Nič iné nechceme, aby boli deti zdravé. A tu sa musia naozaj tej väčšine tých zdravých detí prispôsobiť všetci. A musíme nájsť to riešenie, to riešenie.
17. 3. 2023 10:41:57 - 10:43:09 88. schôdza NR SR - 4.deň - A. dopoludnia Tlač 1491 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Pročko, Jozef (OĽANO) - poslanec NR SR Vystúpenie s faktickou poznámkou   (text neprešiel jazykovou úpravou)
Ďakujem. No mňa mrzí, že pán bývalý minister tu nie je, pretože aj včera našiel len problémy, len problémy, len problémy, ako sa to nedá, ako sa to nedá a odišiel. Dnes to isté. Prišiel ako sa to nedá, len problémy, len problémy, len problémy a je preč. Naozaj musím na teba reagovať, že presne je to o tom, že, že nájsť to riešenie je veľmi jednoduché. Tridsať rokov, tridsať rokov sa to tu nerieši a naozaj naša mládež je v takom stave, v akom je. Tak kedy to spravíme, keď nie teraz. Kedy, keď nie teraz. A ten, ten naozaj faktor toho, že tie deti, ktoré teraz nešportujú, tak nemajú žiadne uplatnenie. Veď to dieťa, keď, keď nemá tie pohybové návyky, tak stráca naozaj nielen zdravotne. A ten športový a reprezentačný faktor je veľmi dôležitý. Maďari majú päť hodín telesnej výchovy. A viete, kde sú pred nami v športoch, doháňajú nás už v hokeji nás doháňajú. Prečo? Pretože majú päť hodín telesnej výchovy. A my hľadáme stále, príde Gröhlig ako sa to nedá, ako sa to nedá, ako sa to nedá, ako sa to nedá.
17. 3. 2023 10:30:37 - 10:32:37 88. schôdza NR SR - 4.deň - A. dopoludnia Tlač 1491 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Pročko, Jozef (OĽANO) - poslanec NR SR Vystúpenie s faktickou poznámkou   (text neprešiel jazykovou úpravou)
Tak Braňo Gröhling, včera si dával mantry o tom, že máme málo telocviční, keď sme ti povedali, že všetko sa dá, tak si zmenil mantru na to, že nie sú peniaze, keď sme povedali, že aj peniaze sú, tak dnes si dal kresťanskú mantru. No mňa si, Braňo, odvalil. Ty si zástanca toho, aby kresťanské deti mohli mať náboženstvo a pozor vy kresťania, pozor vy kresťania, vy si uberáte hodnotu, vy si uberáte náboženstvo. No tak som zavolal riaditeľovi náboženskej školy, ako si povedal, vieš, čo mi povedal, Braňo, že vieš čo Jožo, v najhoršom prípade, on je telocvikár, v najhoršom prípade spravíme krúžky náboženské potom. Braňo, ty hľadáš všetko ako sa to nedá. Chytáš sa tu za tú svoju krásnu vyholenú hlavu a dávaš si ju do tohto dole a robíš tu gestá, že bože čo títo tu trepú. Braňo, ty namiesto toho, aby si naozaj hľadal riešenie, aby si pomáhal, aby tie deti, tak ako ti povedal Kašper a ostatní, že všade, teda vo veľkých krajinách je päť hodín telesnej výchovy, tak ty nám tu dávaš svoje mantry, ako sa to nedá, ako sa to nedá, ako sa to nedá. No Braňo, keby si ty bol so mnou vo firme, ja ťa vykopnem hneď. Ja ťa hneď vykopnem, veď ty, ty len to hľadáš, ako sa to nedá a nie ako sa to dá. Nie to ako poďme, poďme to urobiť spôsobom. A keď sme ti vyvrátili tie tvoje mantry, že sa to dá, dá, dá, tak zajtra prídeš s čím? Dneska si prišiel s tým, že my kresťania teda ty inak to musím povedať, že ty a Cigániková ste v tomto úžasní. Vy tu vytvárate, keď nejaký problém je, tak začnete ideológiu a začnete kresťanov. No Braňo ja som väčší liberál ako ty a to my ver, to mi ver. Takže Branko, prosím ťa, ja prosím, prosím, nehľadaj to, ako sa to nedá, ale hľadaj to, ako sa to dá. Ty zase vystúpiš a povieš, no viete, ale to zoberieme žiakom ich výchovný proces a budú horší z matematiky. Tak dáš ďalšie. Braňo, telesná výchova je potrebná.
17. 3. 2023 9:40:23 - 9:41:43 88. schôdza NR SR - 4.deň - A. dopoludnia Tlač 1491 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Pročko, Jozef (OĽANO) - poslanec NR SR Vystúpenie s faktickou poznámkou   (text neprešiel jazykovou úpravou)
Ďakujem. Milá kolegyňa, a naozaj dotkla si sa zdravotne, zdravotných oslabení a zdravotných problémov a dnes tu už tak zaznelo aj, že naozaj, že veľa, veľa detí zneužíva benevolenciu lekárov. Ale to je zase na tom, aby sme my, ktorí tu sedíme, spravili pre to všetko, aby lekári nedávali tým deťom zdravotné oslabenia, aby ich uvoľňovali z hodín telesnej výchovy. No a ja chcem vidieť tú školu, kde dve tretiny žiakov, dve tretiny žiakov sú zdravotne oslabení, tak tú školu chcem vidieť a osobne pani poslankyňu poprosím, aby ma zobrala na tú školu, kde majú dve tretiny žiakov telesné oslabenie. Ale opakujem ešte raz, to najdôležitejšie, že určite my, zákonodarci, tu musíme urobiť všetko pre to, aby lekári nedávali deťom, ktoré nechcú cvičiť, aby im nedávali rôzne oslabenia, aby ich uvoľňovali z hodín telesnej výchovy len preto, lebo deti to nechcú a rodičia im to vybavia. Je to na nás.
17. 3. 2023 9:35:44 - 9:40:20 88. schôdza NR SR - 4.deň - A. dopoludnia Tlač 1491 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Pročko, Jozef (OĽANO) - poslanec NR SR -   (text neprešiel jazykovou úpravou)
Ďakujem. Milá kolegyňa, naozaj dotkla si sa...
=====
17. 3. 2023 9:18:01 - 9:20:01 88. schôdza NR SR - 4.deň - A. dopoludnia Tlač 1491 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Pročko, Jozef (OĽANO) - poslanec NR SR Vystúpenie s faktickou poznámkou   (text neprešiel jazykovou úpravou)
No ja ďakujem kolegom. Chcem len podotknúť jednu vec, že včera tu rozprave zaznela ešte jedna vec, že keď teraz sa zaplatí tá zvyšná hodina, takže sa už bude môcť teda cvičiť a bude môcť byť tá tretia hodina. A ja som sa len tak chcel spýtať, lebo argument bol, že nemáme telocvične, nemáme priestory a teraz keď sa zaplatí tá hodina, ta už budú tie priestory, už bude. No nehľadajme to ako sa to nedá, ale opakujem, hľadajme to ako sa to dá. Lebo ja rozumiem aj mojim kolegom matematikárom, fyzikárom a dejepisárom, že chcú mať viac tých hodín. Ale čo je dôležité, čo je naozaj najdôležitejšie pre to dieťa, je to zdravie, je to zdravie. A vždy sa to dá. Keď ministerstvo školstva vydá smernicu a bude vysoko špecifikovaná na jednotlivé tie školy keď tie, keď tie školy budú si môcť prispôsobiť aj tú telesnú výchovu svojim podmienkam tak sa to vždy bude dať.
No a zo včerajška ešte jedna taká vec, že naozaj tam bolo, že veľa detí je zdravotne oslabených v súčasnej dobe. No ja som mal diplomovú prácu na vysokej škole kritériá klasifikácie pohybovej výkonnosti zdravotne oslabených žiakov a robili sme to naozaj celoštátny výskum sa robil, pretože nebolo vtedy, neboli tie kritériá dané. Takže nie kotúľ vpred a kotúľ vzad, ako to Suja na svojej stránke prezentuje, ale, ale takúto celoštátnu prácu som mal. Ale chcem povedať, že a treba zapojiť aj zdravotne oslabených, lebo naozaj aj zdravotne oslabené deti môžu športovať v rámci svojich možností. A aj to je veľmi dôležité, veľmi dôležité, veľmi. Takže ďakujem a ešte raz chcem poprosiť všetkých kolegov naprieč celému politickému spektru čo tu sedia, že tá telesná výchova pre naše deti a zvýšenie jej počtu je veľmi, veľmi dôležité. Ďakujem.
17. 3. 2023 9:06:49 - 9:13:20 88. schôdza NR SR - 4.deň - A. dopoludnia Tlač 1491 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Pročko, Jozef (OĽANO) - poslanec NR SR Vystúpenie v rozprave   (text neprešiel jazykovou úpravou)
Milá jedna kolegyňa a deviati kolegovia, jedenásti kolegovia, pardon, aj pán právnik. Pekné dobré ráno, vám všetkým želám. Ja nebudem dlhý, ja len chcem povedať, že aj ja som, teda už som to hovoril aj ja som jeden z tých, ktorí učili telesnú výchovu , skončil som fakultu telesnej výchovy a športu a nie, že som hlboko presvedčený, ale je to naozaj veľmi dôležitá vec, aby sme dali tri hodiny telesnej výchovy. Ja som za päť hodín telesnej výchovy. Máme päť hodín slovenčiny na základných školách, deväť, pardon, áno v prvom ročníku, v prvom stupni, v prvom ročníku tak, takže ja som naozaj za to, aby sme mali telesnú výchovu, pretože ten zdravotný faktor, o ktorom tu hovorila kolegyňa Horváthová, je veľmi dôležitý. Sami dobre viete, aké máme deti, ako nám deti vyrastajú, v akom prostredí, ako sú ovplyvnené technológiami, ktoré namiesto toho, aby ich dali, alebo namiesto, aby športovali, tak tie deti sa venujú mobilom, počítačom a činnosti okolo týchto nových technológií.
Počul som tu od pána bývalého ministra Gröhlinga ako sa to nedá, naozaj mňa to veľmi, veľmi iritovalo, pretože ja som učil telesnú výchovu a chcem vám povedať príbeh. Ja som vyrastal ako syn školníka a určite mnohí z vás si pamätajú ako sa vtedy učila telesná výchova. My sme mali telesnú výchovu pod bránou v škole, v starej škole, nemali sme telocvičňu. Vtedy telocvične vôbec neboli a ak boli, tak len naozaj vo vybraných mestách krajských, dokonca ani okresné mestá niektoré nemali telocvične, a tá telesná výchova sa učila. Nie je pravda, čo hovoril pán Gröhling a zavádzal, ale zavádzal naozaj na základe informácií, ktoré si ministerstvo vypracovalo, tak ako si ministerstvo vypracovať informácie, ktoré budú rozprávať, že inštitúcie a školy nechcú telesnú výchovu, tak keby som bol ja minister školstva, tak si vypracujem informácie, ktoré budú rozprávať, že školy chcú telesnú výchovu. Ale tu nejde o to, že či tí riaditelia chcú telesnú výchovu, tu ide o to, čo chceme my pre naše deti. Ak chceme, aby naše deti boli zdravé, aby naše deti boli životaschopné, aby nemali skoliózy ako sa to tu hovorilo, aby nemali rôzne obezity a cukrovky, tak tá telesná výchova je potrebná. Je potrebné viesť naše deti k športu a urobiť všetko pre to, nie rozprávať o tom ako sa to nedá, ale urobiť všetko pre to.
Ja keď som učil telesnú výchovu, tak mne na prvú hodinu telesnej výchovy prišli tri dievčatá a ostatné mali problémy, nemohli lebo mali buď svoje dni, alebo ich bolela ruka, hlava a mali rôzne problémy. Ja som tú telesnú výchovu učil spôsobom, že na ďalšie hodiny mi chodili všetky žiačky
===== Ja som tú telesnú výchovu učil spôsobom, že na ďalšie hodiny mi chodili všetky žiačky a všetky žiačky cvičili tú telesnú výchovu. Keď som sa ich spýtal, veď dievčatá, vy máte svoje dni, ale nie, nie, nie, my budeme cvičiť. Je to aj o tom, o tom prístupe toho človeka a toho pedagóga a s Karolom sme sa o tom rozprávali, že naozaj tí telocvikári možno to kedysi bolo trochu iné a ja si tiež pamätám svojich kolegov, keď som učil, ktorí dali loptu žiakom a tí žiaci zobrali loptu a kopali si. Je to o prístupe, ale to nie je len o prístupe telocvikára, ale ja o prístupe matematikára, fyzikára. Keď vie ten fyzikár zaujať tak je to dobré. Ja keď som na základnej škole, ja som na základnej nemal matematiku, lebo ma učila moja triedna a tá učila tak matematiku, že som mal čisté jednotky.
Na strednej škole som miloval biológiu, lebo môj triedny profesor bol biológ a tiež učil biológiu spôsobom, že som hltal tú biológiu. Ale ja som vo svojom živote mal šťastie na telocvikárov, ktorí ma priviedli k športu. Ja som aktívne športoval, ktorí ma priviedli k športu a aj vďaka nim, aj vďaka nim som vyštudoval fakultu telesnej výchovy a športu a chcel som ísť učiť telesnú výchovu. Ja chcem povedať len jedno, plne podporím, plne podporím a podporujem od začiatku to čo robí Karol, to čo robil aj Rišo Nemec, to čo robili Mária Šofranko, to čo robil Šefčík, Vons a ďalší naši, Garstková, ospravedlňujem sa. To čo robili aj kolegovia Kašper ako to podporujú, takže veľmi, veľmi, veľmi kvituje prácu mojich kolegov poslancov a som plne presvedčený, že aj saskári podporia tento zákon a nájdeme spoločnú cestu na to, aby naše deti cvičili tri hodiny telesnej výchovy. Nie sú problémy a všetky problémy, ktoré sú sa dajú nádherne vyriešiť, či už sú to telocvične, či už je to nedostatok pedagógov, všetko sa dá vyriešiť, všetko sa dá. A ako Karol povedal, ja tiež od malička ja nemám rád keď niekto rozpráva, že to sa nedá, to sa nedá, to nevieme. Toto keď mi niekto povie, tak s takým človekom ja nechcem spolupracovať. Dá sa. Takže milé vy oklieštené plénum, milí Slováci, ktorí si pozriete tento môj vstup, ja som hlboko presvedčený, že každý jeden človek, normálny človek na Slovensku, otec, matka chce aby jeho deti boli zdravé. A telesná výchova a zvýšenie počtu telesných, hodín telesnej výchovy toto zaručí. Robme všetko preto, aby sme mali zdravé deti. Ďakujem.
17. 3. 2023 9:06:49 - 9:13:20 88. schôdza NR SR - 4.deň - A. dopoludnia Tlač 1491 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Pročko, Jozef (OĽANO) - poslanec NR SR Vystúpenie v rozprave   (text neprešiel jazykovou úpravou)
Milá jedna kolegyňa a deviati kolegovia, jedenásti kolegovia, pardon, aj pán právnik. Pekné dobré ráno, vám všetkým želám. Ja nebudem dlhý, ja len chcem povedať, že aj ja som, teda už som to hovoril aj ja som jeden z tých, ktorí učili telesnú výchovu , skončil som fakultu telesnej výchovy a športu a nie, že som hlboko presvedčený, ale je to naozaj veľmi dôležitá vec, aby sme dali tri hodiny telesnej výchovy. Ja som za päť hodín telesnej výchovy. Máme päť hodín slovenčiny na základných školách, deväť, pardon, áno v prvom ročníku, v prvom stupni, v prvom ročníku tak, takže ja som naozaj za to, aby sme mali telesnú výchovu, pretože ten zdravotný faktor, o ktorom tu hovorila kolegyňa Horváthová, je veľmi dôležitý. Sami dobre viete, aké máme deti, ako nám deti vyrastajú, v akom prostredí, ako sú ovplyvnené technológiami, ktoré namiesto toho, aby ich dali, alebo namiesto, aby športovali, tak tie deti sa venujú mobilom, počítačom a činnosti okolo týchto nových technológií.
Počul som tu od pána bývalého ministra Gröhlinga ako sa to nedá, naozaj mňa to veľmi, veľmi iritovalo, pretože ja som učil telesnú výchovu a chcem vám povedať príbeh. Ja som vyrastal ako syn školníka a určite mnohí z vás si pamätajú ako sa vtedy učila telesná výchova. My sme mali telesnú výchovu pod bránou v škole, v starej škole, nemali sme telocvičňu. Vtedy telocvične vôbec neboli a ak boli, tak len naozaj vo vybraných mestách krajských, dokonca ani okresné mestá niektoré nemali telocvične, a tá telesná výchova sa učila. Nie je pravda, čo hovoril pán Gröhling a zavádzal, ale zavádzal naozaj na základe informácií, ktoré si ministerstvo vypracovalo, tak ako si ministerstvo vypracovať informácie, ktoré budú rozprávať, že inštitúcie a školy nechcú telesnú výchovu, tak keby som bol ja minister školstva, tak si vypracujem informácie, ktoré budú rozprávať, že školy chcú telesnú výchovu. Ale tu nejde o to, že či tí riaditelia chcú telesnú výchovu, tu ide o to, čo chceme my pre naše deti. Ak chceme, aby naše deti boli zdravé, aby naše deti boli životaschopné, aby nemali skoliózy ako sa to tu hovorilo, aby nemali rôzne obezity a cukrovky, tak tá telesná výchova je potrebná. Je potrebné viesť naše deti k športu a urobiť všetko pre to, nie rozprávať o tom ako sa to nedá, ale urobiť všetko pre to.
Ja keď som učil telesnú výchovu, tak mne na prvú hodinu telesnej výchovy prišli tri dievčatá a ostatné mali problémy, nemohli lebo mali buď svoje dni, alebo ich bolela ruka, hlava a mali rôzne problémy. Ja som tú telesnú výchovu učil spôsobom, že na ďalšie hodiny mi chodili všetky žiačky
===== Ja som tú telesnú výchovu učil spôsobom, že na ďalšie hodiny mi chodili všetky žiačky a všetky žiačky cvičili tú telesnú výchovu. Keď som sa ich spýtal, veď dievčatá, vy máte svoje dni, ale nie, nie, nie, my budeme cvičiť. Je to aj o tom, o tom prístupe toho človeka a toho pedagóga a s Karolom sme sa o tom rozprávali, že naozaj tí telocvikári možno to kedysi bolo trochu iné a ja si tiež pamätám svojich kolegov, keď som učil, ktorí dali loptu žiakom a tí žiaci zobrali loptu a kopali si. Je to o prístupe, ale to nie je len o prístupe telocvikára, ale ja o prístupe matematikára, fyzikára. Keď vie ten fyzikár zaujať tak je to dobré. Ja keď som na základnej škole, ja som na základnej nemal matematiku, lebo ma učila moja triedna a tá učila tak matematiku, že som mal čisté jednotky.
Na strednej škole som miloval biológiu, lebo môj triedny profesor bol biológ a tiež učil biológiu spôsobom, že som hltal tú biológiu. Ale ja som vo svojom živote mal šťastie na telocvikárov, ktorí ma priviedli k športu. Ja som aktívne športoval, ktorí ma priviedli k športu a aj vďaka nim, aj vďaka nim som vyštudoval fakultu telesnej výchovy a športu a chcel som ísť učiť telesnú výchovu. Ja chcem povedať len jedno, plne podporím, plne podporím a podporujem od začiatku to čo robí Karol, to čo robil aj Rišo Nemec, to čo robili Mária Šofranko, to čo robil Šefčík, Vons a ďalší naši, Garstková, ospravedlňujem sa. To čo robili aj kolegovia Kašper ako to podporujú, takže veľmi, veľmi, veľmi kvituje prácu mojich kolegov poslancov a som plne presvedčený, že aj saskári podporia tento zákon a nájdeme spoločnú cestu na to, aby naše deti cvičili tri hodiny telesnej výchovy. Nie sú problémy a všetky problémy, ktoré sú sa dajú nádherne vyriešiť, či už sú to telocvične, či už je to nedostatok pedagógov, všetko sa dá vyriešiť, všetko sa dá. A ako Karol povedal, ja tiež od malička ja nemám rád keď niekto rozpráva, že to sa nedá, to sa nedá, to nevieme. Toto keď mi niekto povie, tak s takým človekom ja nechcem spolupracovať. Dá sa. Takže milé vy oklieštené plénum, milí Slováci, ktorí si pozriete tento môj vstup, ja som hlboko presvedčený, že každý jeden človek, normálny človek na Slovensku, otec, matka chce aby jeho deti boli zdravé. A telesná výchova a zvýšenie počtu telesných, hodín telesnej výchovy toto zaručí. Robme všetko preto, aby sme mali zdravé deti. Ďakujem.
17. 3. 2023 9:06:49 - 9:13:20 88. schôdza NR SR - 4.deň - A. dopoludnia Tlač 1491 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Pročko, Jozef (OĽANO) - poslanec NR SR Vystúpenie v rozprave   (text neprešiel jazykovou úpravou)
Milá jedna kolegyňa a deviati kolegovia, jedenásti kolegovia, pardon, aj pán právnik. Pekné dobré ráno, vám všetkým želám. Ja nebudem dlhý, ja len chcem povedať, že aj ja som, teda už som to hovoril aj ja som jeden z tých, ktorí učili telesnú výchovu , skončil som fakultu telesnej výchovy a športu a nie, že som hlboko presvedčený, ale je to naozaj veľmi dôležitá vec, aby sme dali tri hodiny telesnej výchovy. Ja som za päť hodín telesnej výchovy. Máme päť hodín slovenčiny na základných školách, deväť, pardon, áno v prvom ročníku, v prvom stupni, v prvom ročníku tak, takže ja som naozaj za to, aby sme mali telesnú výchovu, pretože ten zdravotný faktor, o ktorom tu hovorila kolegyňa Horváthová, je veľmi dôležitý. Sami dobre viete, aké máme deti, ako nám deti vyrastajú, v akom prostredí, ako sú ovplyvnené technológiami, ktoré namiesto toho, aby ich dali, alebo namiesto, aby športovali, tak tie deti sa venujú mobilom, počítačom a činnosti okolo týchto nových technológií.
Počul som tu od pána bývalého ministra Gröhlinga ako sa to nedá, naozaj mňa to veľmi, veľmi iritovalo, pretože ja som učil telesnú výchovu a chcem vám povedať príbeh. Ja som vyrastal ako syn školníka a určite mnohí z vás si pamätajú ako sa vtedy učila telesná výchova. My sme mali telesnú výchovu pod bránou v škole, v starej škole, nemali sme telocvičňu. Vtedy telocvične vôbec neboli a ak boli, tak len naozaj vo vybraných mestách krajských, dokonca ani okresné mestá niektoré nemali telocvične, a tá telesná výchova sa učila. Nie je pravda, čo hovoril pán Gröhling a zavádzal, ale zavádzal naozaj na základe informácií, ktoré si ministerstvo vypracovalo, tak ako si ministerstvo vypracovať informácie, ktoré budú rozprávať, že inštitúcie a školy nechcú telesnú výchovu, tak keby som bol ja minister školstva, tak si vypracujem informácie, ktoré budú rozprávať, že školy chcú telesnú výchovu. Ale tu nejde o to, že či tí riaditelia chcú telesnú výchovu, tu ide o to, čo chceme my pre naše deti. Ak chceme, aby naše deti boli zdravé, aby naše deti boli životaschopné, aby nemali skoliózy ako sa to tu hovorilo, aby nemali rôzne obezity a cukrovky, tak tá telesná výchova je potrebná. Je potrebné viesť naše deti k športu a urobiť všetko pre to, nie rozprávať o tom ako sa to nedá, ale urobiť všetko pre to.
Ja keď som učil telesnú výchovu, tak mne na prvú hodinu telesnej výchovy prišli tri dievčatá a ostatné mali problémy, nemohli lebo mali buď svoje dni, alebo ich bolela ruka, hlava a mali rôzne problémy. Ja som tú telesnú výchovu učil spôsobom, že na ďalšie hodiny mi chodili všetky žiačky
===== Ja som tú telesnú výchovu učil spôsobom, že na ďalšie hodiny mi chodili všetky žiačky a všetky žiačky cvičili tú telesnú výchovu. Keď som sa ich spýtal, veď dievčatá, vy máte svoje dni, ale nie, nie, nie, my budeme cvičiť. Je to aj o tom, o tom prístupe toho človeka a toho pedagóga a s Karolom sme sa o tom rozprávali, že naozaj tí telocvikári možno to kedysi bolo trochu iné a ja si tiež pamätám svojich kolegov, keď som učil, ktorí dali loptu žiakom a tí žiaci zobrali loptu a kopali si. Je to o prístupe, ale to nie je len o prístupe telocvikára, ale ja o prístupe matematikára, fyzikára. Keď vie ten fyzikár zaujať tak je to dobré. Ja keď som na základnej škole, ja som na základnej nemal matematiku, lebo ma učila moja triedna a tá učila tak matematiku, že som mal čisté jednotky.
Na strednej škole som miloval biológiu, lebo môj triedny profesor bol biológ a tiež učil biológiu spôsobom, že som hltal tú biológiu. Ale ja som vo svojom živote mal šťastie na telocvikárov, ktorí ma priviedli k športu. Ja som aktívne športoval, ktorí ma priviedli k športu a aj vďaka nim, aj vďaka nim som vyštudoval fakultu telesnej výchovy a športu a chcel som ísť učiť telesnú výchovu. Ja chcem povedať len jedno, plne podporím, plne podporím a podporujem od začiatku to čo robí Karol, to čo robil aj Rišo Nemec, to čo robili Mária Šofranko, to čo robil Šefčík, Vons a ďalší naši, Garstková, ospravedlňujem sa. To čo robili aj kolegovia Kašper ako to podporujú, takže veľmi, veľmi, veľmi kvituje prácu mojich kolegov poslancov a som plne presvedčený, že aj saskári podporia tento zákon a nájdeme spoločnú cestu na to, aby naše deti cvičili tri hodiny telesnej výchovy. Nie sú problémy a všetky problémy, ktoré sú sa dajú nádherne vyriešiť, či už sú to telocvične, či už je to nedostatok pedagógov, všetko sa dá vyriešiť, všetko sa dá. A ako Karol povedal, ja tiež od malička ja nemám rád keď niekto rozpráva, že to sa nedá, to sa nedá, to nevieme. Toto keď mi niekto povie, tak s takým človekom ja nechcem spolupracovať. Dá sa. Takže milé vy oklieštené plénum, milí Slováci, ktorí si pozriete tento môj vstup, ja som hlboko presvedčený, že každý jeden človek, normálny človek na Slovensku, otec, matka chce aby jeho deti boli zdravé. A telesná výchova a zvýšenie počtu telesných, hodín telesnej výchovy toto zaručí. Robme všetko preto, aby sme mali zdravé deti. Ďakujem.
17. 3. 2023 9:06:49 - 9:13:20 88. schôdza NR SR - 4.deň - A. dopoludnia Tlač 1491 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Pročko, Jozef (OĽANO) - poslanec NR SR Vystúpenie v rozprave   (text neprešiel jazykovou úpravou)
Milá jedna kolegyňa a deviati kolegovia, jedenásti kolegovia, pardon, aj pán právnik. Pekné dobré ráno, vám všetkým želám. Ja nebudem dlhý, ja len chcem povedať, že aj ja som, teda už som to hovoril aj ja som jeden z tých, ktorí učili telesnú výchovu , skončil som fakultu telesnej výchovy a športu a nie, že som hlboko presvedčený, ale je to naozaj veľmi dôležitá vec, aby sme dali tri hodiny telesnej výchovy. Ja som za päť hodín telesnej výchovy. Máme päť hodín slovenčiny na základných školách, deväť, pardon, áno v prvom ročníku, v prvom stupni, v prvom ročníku tak, takže ja som naozaj za to, aby sme mali telesnú výchovu, pretože ten zdravotný faktor, o ktorom tu hovorila kolegyňa Horváthová, je veľmi dôležitý. Sami dobre viete, aké máme deti, ako nám deti vyrastajú, v akom prostredí, ako sú ovplyvnené technológiami, ktoré namiesto toho, aby ich dali, alebo namiesto, aby športovali, tak tie deti sa venujú mobilom, počítačom a činnosti okolo týchto nových technológií.
Počul som tu od pána bývalého ministra Gröhlinga ako sa to nedá, naozaj mňa to veľmi, veľmi iritovalo, pretože ja som učil telesnú výchovu a chcem vám povedať príbeh. Ja som vyrastal ako syn školníka a určite mnohí z vás si pamätajú ako sa vtedy učila telesná výchova. My sme mali telesnú výchovu pod bránou v škole, v starej škole, nemali sme telocvičňu. Vtedy telocvične vôbec neboli a ak boli, tak len naozaj vo vybraných mestách krajských, dokonca ani okresné mestá niektoré nemali telocvične, a tá telesná výchova sa učila. Nie je pravda, čo hovoril pán Gröhling a zavádzal, ale zavádzal naozaj na základe informácií, ktoré si ministerstvo vypracovalo, tak ako si ministerstvo vypracovať informácie, ktoré budú rozprávať, že inštitúcie a školy nechcú telesnú výchovu, tak keby som bol ja minister školstva, tak si vypracujem informácie, ktoré budú rozprávať, že školy chcú telesnú výchovu. Ale tu nejde o to, že či tí riaditelia chcú telesnú výchovu, tu ide o to, čo chceme my pre naše deti. Ak chceme, aby naše deti boli zdravé, aby naše deti boli životaschopné, aby nemali skoliózy ako sa to tu hovorilo, aby nemali rôzne obezity a cukrovky, tak tá telesná výchova je potrebná. Je potrebné viesť naše deti k športu a urobiť všetko pre to, nie rozprávať o tom ako sa to nedá, ale urobiť všetko pre to.
Ja keď som učil telesnú výchovu, tak mne na prvú hodinu telesnej výchovy prišli tri dievčatá a ostatné mali problémy, nemohli lebo mali buď svoje dni, alebo ich bolela ruka, hlava a mali rôzne problémy. Ja som tú telesnú výchovu učil spôsobom, že na ďalšie hodiny mi chodili všetky žiačky
===== Ja som tú telesnú výchovu učil spôsobom, že na ďalšie hodiny mi chodili všetky žiačky a všetky žiačky cvičili tú telesnú výchovu. Keď som sa ich spýtal, veď dievčatá, vy máte svoje dni, ale nie, nie, nie, my budeme cvičiť. Je to aj o tom, o tom prístupe toho človeka a toho pedagóga a s Karolom sme sa o tom rozprávali, že naozaj tí telocvikári možno to kedysi bolo trochu iné a ja si tiež pamätám svojich kolegov, keď som učil, ktorí dali loptu žiakom a tí žiaci zobrali loptu a kopali si. Je to o prístupe, ale to nie je len o prístupe telocvikára, ale ja o prístupe matematikára, fyzikára. Keď vie ten fyzikár zaujať tak je to dobré. Ja keď som na základnej škole, ja som na základnej nemal matematiku, lebo ma učila moja triedna a tá učila tak matematiku, že som mal čisté jednotky.
Na strednej škole som miloval biológiu, lebo môj triedny profesor bol biológ a tiež učil biológiu spôsobom, že som hltal tú biológiu. Ale ja som vo svojom živote mal šťastie na telocvikárov, ktorí ma priviedli k športu. Ja som aktívne športoval, ktorí ma priviedli k športu a aj vďaka nim, aj vďaka nim som vyštudoval fakultu telesnej výchovy a športu a chcel som ísť učiť telesnú výchovu. Ja chcem povedať len jedno, plne podporím, plne podporím a podporujem od začiatku to čo robí Karol, to čo robil aj Rišo Nemec, to čo robili Mária Šofranko, to čo robil Šefčík, Vons a ďalší naši, Garstková, ospravedlňujem sa. To čo robili aj kolegovia Kašper ako to podporujú, takže veľmi, veľmi, veľmi kvituje prácu mojich kolegov poslancov a som plne presvedčený, že aj saskári podporia tento zákon a nájdeme spoločnú cestu na to, aby naše deti cvičili tri hodiny telesnej výchovy. Nie sú problémy a všetky problémy, ktoré sú sa dajú nádherne vyriešiť, či už sú to telocvične, či už je to nedostatok pedagógov, všetko sa dá vyriešiť, všetko sa dá. A ako Karol povedal, ja tiež od malička ja nemám rád keď niekto rozpráva, že to sa nedá, to sa nedá, to nevieme. Toto keď mi niekto povie, tak s takým človekom ja nechcem spolupracovať. Dá sa. Takže milé vy oklieštené plénum, milí Slováci, ktorí si pozriete tento môj vstup, ja som hlboko presvedčený, že každý jeden človek, normálny človek na Slovensku, otec, matka chce aby jeho deti boli zdravé. A telesná výchova a zvýšenie počtu telesných, hodín telesnej výchovy toto zaručí. Robme všetko preto, aby sme mali zdravé deti. Ďakujem.
16. 3. 2023 19:12:45 - 19:14:39 88. schôdza NR SR - 3.deň - B. popoludní Tlač 1491 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Pročko, Jozef (OĽANO) - poslanec NR SR Vystúpenie s faktickou poznámkou   (text neprešiel jazykovou úpravou)
Ďakujem. Škoda, že si to nestihol. Ja budem reagovať, nechcel som teda, dvakrát som sa odhlásil, dvakrát prihlásil, ale keď si tam spomenul tú sexuálnu výchovu, v prvom rade chcem povedať, že naozaj ja som to počul ten žart, aby si teda ľudia nemysleli, že si vymýšľaš, ale ja, vieš, Marek, ja som človek, ktorý verí v Boha, ja som liberál, ja so m aj demokrat, dokonca sociálny demokrat, neziskovku mám dlhé roky, som aj učiteľ telesnej výchovy a myslím si, že tá sexuálna výchova by mala byť zaradená do vyučovacieho procesu, pretože naozaj v súčasnej dobe internet a prístup mladých ľudí k internetu je tak devalvujúci, ich názory a naozaj tí mladí ľudia by mali dostať informácie od svojho pedagóga, ktoré budú láskavé, ktoré budú milé, aby naozaj tá sexuálna výchova a ich postoj k tomu sexu bol veľmi, veľmi pozitívny a veľmi kladný a nebolo to len naozaj o tom, že vieme si niečo pozrieť na internete, takže ja naozaj, ja chválim za toto ministerstvo školstva, že toto chcelo zaviesť spôsobom aký je naozaj pre mladých ľudí veľmi v súčasnej dobe potrebný, ale chcem reagovať aj na tú disponibilnú hodinu. Vieš, Marek, trošku tiež to chcem odľahčiť, že aj ja viem že o čom ste sa rozprávali s Karolom a nechceš, aby tých hodín ubudlo, ale napríklad aj na náboženstve sa dá robiť telesná výchova, veď môžme ísť vonku ako si povedal a naozaj toho Boha môžeme spomínať pri športovom výkone, takže Marek, kľudne sa dá zladiť aj náboženstvo so športom. Nielen sexuálna výchova.
16. 3. 2023 18:04:42 - 18:05:45 88. schôdza NR SR - 3.deň - B. popoludní Tlač 1491 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Pročko, Jozef (OĽANO) - poslanec NR SR Vystúpenie s faktickou poznámkou   (text neprešiel jazykovou úpravou)
Ďakujem veľmi pekne. Pán bývalý minister školstva no ja budem, pôjdem do rozpravy určite. Ja som učil telesnú výchovu dva roky. To čo si tu porozprával, bolo jedno neskutočné vystúpenie bývalého ministra školstva, ktorý rozprával, ako sa to nedá, ako to nemôžeme, lebo máme všetko podložené faktami. Budem v rozprave, ale toto musím povedať. Keď si povedal o tom, že ako žiaci nebudú chcieť športovať a ako žiaci budú na základe toho, že im toto spravíme, nebudú chcieť mať vzťah ku športu, tak toto, keď si povedal, milý pán Gröhling, tak ti poviem, Braňo, mi je ľúto, že ty si bol minister školstva, keď si povedal, ako ty vieš, že žiaci budú odmietať športovať a budú mať nechuť k telesnej výchove, lebo my zaradíme tretiu telesnú výchovu. Braňo, máš veľký potlesk a spýtam sa ťa. Koľko si ty odučil hodín? Kde si ty učil, Braňo? Ďakujem.
14. 3. 2023 18:56:59 - 18:57:50 88. schôdza NR SR - 1.deň - B. popoludní Tlač 1379 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Pročko, Jozef (OĽANO) - poslanec NR SR Vystúpenie s faktickou poznámkou   (text neprešiel jazykovou úpravou)
No ja absolútne s tebou súhlasím pán poslanec Kremský, len dobre si podotkol. Vieš, saskári zas vymysleli niečo a keď som ich v tej prvej faktickej poznámke skritizoval, že vymysleli niečo čo vyberá ľuďom peniaze. No tak počul si Viskupiča, on začal s matematikou namiesto toho aby povedal, prepáčte Slováci, pokazili sme to, teraz to idem naprávať, teraz to idem robiť. Ja by som tiež chcel apelovať na kolegov, aby dodržiavali dohody, pretože za posledný polrok, čo ono, za posledný rok tie saskárske dohody na čom sme sa dohodli, tak v pondelok sme sa dohodli, v utorok to už neplatilo, v stredu to bolo úplne niečo iné. Takže ja by som tiež chcel apelovať na saskárov a na Viskupiča, dodržujte dohody, dodržujte dohody, čo u vás vôbec ale vôbec neplatí.
14. 3. 2023 18:43:12 - 18:45:13 88. schôdza NR SR - 1.deň - B. popoludní Tlač 1379 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Pročko, Jozef (OĽANO) - poslanec NR SR Vystúpenie s faktickou poznámkou   (text neprešiel jazykovou úpravou)
Ďakujem pekne. Pán Viskupič, keby si bol 3 minúty hovoril, tak to dáš. Na pána, mal si len povedať, že, prepáčte, Slováci, zase SaS-ka urobila zákon, ktorý vyťahuje ľuďom peniaze z peňaženky. Marián, povedal si krásnu vetu. Tento zákon prináša nižšiu úsporu pre vodičov a celý čas si sa obracal na kolegu Kremského, a tuná s pánom kolegom to napravíme, no a ideme to napraviť a budeme to naprávať a chceme to napraviť a budeme to urobiť tak, aby sa to napravilo a bude sa to naprávať. Povedal si krásnu vetu, že celý ten zákon sa pripravil preto, lebo viete, aby sa dodržala ekológia, aby sa aj nové autá kupovali. Marián, sú tu aj staré autá, veľa ľudí má staré autá a práve tento zákon urobil to, že Slováci, ktorí majú tieto autá, musia platiť oveľa väčšie peniaze. Ja som rád, že Peter Kremský to ide teraz naprávať a ja budem hlasovať za to, aby sa to, čo ste pobabrali, napravilo. Aby nebola, ako si povedal, nižšia úspora pre Slovákov, aby Slováci mali vyššiu úsporu. Marián, ty si kráľ v ekonomických veciach, ty si predseda finančného výboru, ale ja by som ti ani jednu, ani jednu firmu nezveril. Ani jednu jedinú firmu riadiť. V štátnej správe ty môžeš robiť, pretože tam ty nerobíš nič okrem toho, že len pripravuješ zákony, ktoré vyťahujú ľuďom peniaze, ale v súkromnom, poprosím, môžte upozorniť pána poslanca Cmoreja, aby bol ticho.

Blanár, Juraj, podpredseda NR SR
Pán poslanec Cmorej. Nech sa páči, pán poslanec.

Pročko, Jozef, poslanec NR SR
Ja by som naozaj len povedal, že SaS-ka riadne tento zákon domrvila.
17. 2. 2023 10:25:31 - 10:25:31 83. schôdza NR SR - 11.deň - A. dopoludnia Tlač 1386 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Pročko, Jozef (OĽANO) - poslanec NR SR Vystúpenie s faktickou poznámkou  
Videli sme vystúpenie človeka, ktorý jednoznačne obhajuje záujmy poľovníckej loby, obhajuje záujmy tých, ktorí poľujú na Slovensku tak, ako poľujú, ľudí, ktorí si tu podmanili poľovníctvo, ktorí sprivatizovali poľovníctvo. Táto naša novela je v súlade so zákonom, ktorý pripravuje ministerstvo pôdohospodárstva. Sedeli sme s nimi. Naozaj je v absolútnom súlade, nič tam nie je proti tomu, čo pripravuje ministerstvo. Všetky pripomienky, ktoré ministerstvo dostalo, my sme tu akceptovali, a v tejto novele sú. Túto novelu predkladáme preto, lebo chceme, aby naozaj v tomto volebnom období išlo to, čo povedal kolega Fecko, aby išiel ten poľovný zákon, aby naozaj poľovníci, ktorí chcú poľovať, a normálni poľovníci, nie poľovníci ako Suja, Lebocký a ďalší, ktorí naozaj poľujú spôsobom, ktoré s poľovníctvom nemá nič spoločného.
My chceme, aby tu naozaj tá zver, ktorá je premnožená, aby tá zver nerobila škody pôdohospodárom. My chceme, aby to poľovníctvo sa dostalo tam, kde bolo pred rokom 2009. Lebocký si sprivatizoval, pretože je to smerácky bývalý poslanec, si sprivatizoval poľovníctvo a poľovník sa nemôže rozhodnúť, kde sa bude registrovať. Štát mu určil, že ty sa budeš registrovať u nás. A kde je tu sloboda? Kde je tu demokracia pre tých poľovníkov?
Tento zákon nie je o tom, o čom vás, milí poľovníci, strašia Suja a spol., že OĽANO chce zlikvidovať poľovníctvo. Tento zákon je o tom, aby poľovníctvo opäť bolo cťou, aby bolo nie tým, čím urobili oligarchovia... (Prerušenie vystúpenia časomerom.)
17. 2. 2023 9:55:31 - 9:55:31 83. schôdza NR SR - 11.deň - A. dopoludnia Tlač 1357 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Pročko, Jozef (OĽANO) - poslanec NR SR Vystúpenie s faktickou poznámkou  
Ja ďakujem veľmi pekne.
Ja to veľmi vítam, naozaj, človek, ktorý miluje zvieratá, musí milovať aj ľudí. A keď niekto rozpráva, že ochraňujeme len zvieratá, neochraňuje Ľudí, tak naozaj to je úbohé. Žiaľbohu aj tu v tomto pléne sú ľudia, ktorí, ktorí sa tvária, že majú radi človeka, ale ku zvieratám sa správajú neskutočne arogantne. A láska človeka k zvieraťu je, je vyjadrením lásky k prírode.
Ja tento zákon veľmi vítam, lebo naozaj to, čo predkladatelia hovoria, je veľká pravda a deje sa to. A my ako ľudia, svoju ľudskosť máme prejavovať práve tým, že tým nevinným tvorom, ktorým ubližujú a ktorí sami seba nevedia chrániť, pretože človek, tvor ľudstva im robí zle. Ja to veľmi vítam a kto za tento zákon nezahlasuje, kto tu rozpráva, že nebude za zákon hlasovať, tak len deklaruje to, že nemá v sebe žiadnu ľudskosť. Pretože opak je pravdou. Tento parlament, koaličný, ktorý aj zostal, nerobí nič iné, len pomáha ľuďom a pomáhať ľuďom bude, ale treba pomáhať tým, ktorí sa o seba nevedia postarať.
Takže ďakujem predkladateľom a mylsím, že drvivá väčšina mojich kolegov z OĽANO to podporí.
15. 2. 2023 12:10:11 - 12:10:11 83. schôdza NR SR - 9.deň - A. dopoludnia Tlač 1317 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Pročko, Jozef (OĽANO) - poslanec NR SR Vystúpenie s faktickou poznámkou  
Milý kolega, veľmi presne si pomenoval veci. Žiaľbohu, dlhé roky sa tento problém tu neriešil a obrovské milióny, obrovské milióny tu stopili smerácki predstavitelia, ktoré išli na tento problém. Úžeru za dlhé roky, ktoré, pôsobím v treťom sektore, sme riešili veľakrát. Najväčší problém je tam to, že tí ľudia nechcú vypovedať. Darmo chcete riešiť úžeru, keď tí ľudia nechcú vypovedať. A ja som, ja súhlasím absolútne s tým, aby sa naozaj, aby polícia riešila úžerníkov a všetkých tých, ktorí majú obrovské majetky. Však keď sa prejdete po Detve a tie obrovské majetky nad Detvou, skadiaľ tí ľudia nabrali tie majetky? Nech to ľudia poriešia, nech to polícia porieši. Odkiaľ nabral? Čo bol úžerník ten človek? Alebo čo? Vypaľoval ľudí? Alebo čo robil? Nech to pozrú, odkiaľ nabrali majetky.
Rómsky problém je veľmi jednoduchý, naozaj. Je tam dôslednosť a to, že zákon by sa mal uplatňovať rovnako. Ale sám si to aj povedal v rozprave, že veď vieš, oni vytrhnú tento problém a používajú smrť človeka, vždy používajú smrť človeka ako nástroj svojej propagandy. To, čo urobili, aj keď zomrel ten chlapec, každú smrť, každú smrť človeka využívajú a robia to takýmto spôsobom. To je, to je nechutné, lebo ja som sa stretol za svoj život naozaj s ľuďmi, či to už boli Rómovia, alebo či to boli bieli s tým, že vždy rozhodovalo, či bol dobrý človek alebo zlý človek, lebo zavraždí vždycky len zlý človek. A už to tu dnes bolo povedané, že naozaj všetci odsudzujeme tú vraždu bez rozdielu, bez rozdielu. Ale tak ako zavraždil ten Róm, tak vraždia aj bieli. Jediná vec, čo sa tu dnes deje, je to, že to opäť využívajú na svoju propagandu.
9. 2. 2023 11:50:42 - 11:52:38 83. schôdza NR SR - 6.deň - A. dopoludnia Tlač 1317 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Pročko, Jozef (OĽANO) - poslanec NR SR Vystúpenie s faktickou poznámkou   (text neprešiel jazykovou úpravou)
98.
Milý kolega Vetrák, darmo ty môžeš povedať fakty, darmo ty môžeš prečítať naozaj relevantné dôkazy o tom, že to, čo tvrdí SaS-ka o našom populizme, nie je populizmus, ale je to pomoc ľuďom, oni si aj tak pôjdu svoje, oni aj tak išli svoje. Mne sa strašne páči jak včera, vieš, ten, to, tá, to ich farizejstvo, jak včera Dostál mňa dostal, že som hlasoval so smerákmi, ja som hlasoval úplne slobodne, ale to, keď to oni tvrdia, ktorí hlasovali za povalenie vlády so smerákmi, každý jeden z nich by sa mal pozrieť aj Baránik do zrkadla a tak si napľuť do toho zrkadla, jak som hlasoval s tým Ficom a s tým Pellegrinim, jak som sa s nimi spojil. To je, to je farizejstvo. Vieš, ty im darmo povieš fakty, ty im darmo povieš, že počúvajte, vy ste sa spolčili s tým Ficom, veď Fico, Pellegrini chodia tam za Sulíkom dopredu tuná, Cigániková tu pri mne chodí k Pellegrinimu a dohadujú si veci. To je, to je farizejstvo, to je, toto sú oni. Ale čo je na tom najkrajšie, ale čo naozaj mňa na SaS-ke najviac dojalo, je to, že ty im povieš tieto fakty a Viskupič ti z voleja povie svoje, svoje protiargumenty, ktoré s realitou nemajú nič spoločné. Oni tvrdia, oni rozprávajú o buldozéri, o bagri. A čo robila Kolíková, to bolo čo? To bol galaktický vesmírny raketoplán, ktorý tu celý parlament tak, tak prešiel, že to nebolo možné.
Viskupič a partia okolo, vy si pozrite a pozametajte si vlastný buldozérový park a vlastné buldozére, ktoré ste aj na rokovaniach na vláde, ktoré ste tlačili a ktoré ste robili. Potom, potom môžete rozprávať o iných buldozérikoch.

Deň v parlamente

<- ->