Pani poslankyňa, od vás to neprekvapuje, pretože samozrejmá vec, rozvrat právneho štátu nikto viac nespravil na Slovensku ako vy pri reforme právneho štátu. To nehovorím ja, to hovoria sudcovia, ktorí sú tuná. Sudcovský zbor je rozvrátený. To je vám povedali v médiách, všade. Takže vy máte čo najmenej k právnemu štátu hovoriť, pretože jednoducho stanovisko vaše ešte porušovanie zákonu, to ešte možnože vás trafí zákon zneužitia právomocí verejného činiteľa. Hovorili ste o Slovenskej informačnej službe, o správe, tá správa je dvanásť rokov nepremlčaná. Takže, pani Kolíková, počkajte, keď bude táto správa ďalej, pretože jednoducho nič ste ako ministerka nerobili. Dokonca keď pani Čaputová zvolala poradu, ste sa jej zúčastnili. Vy ako ministerka ste mali hovoriť k veci. Tu ste takisto nehovorili nič, hovorili ste o všetkom možnom, nielen o zákone, ktorý dneska prejednávame. Takže by som vás poprosil a potom záver. Veď keď ste odišli ZA ĽUDÍ s pani Remišovou, čo ste tu predvádzali? Vy máte čo najmenej čo poúčať každého v tejto sieni. (Potlesk.)
|
20.
Pán poslanec, vláda reagovala veľmi rýchle a pružne, nakoniec konzultovala, bolo to prerokované so stavovskými organizáciami, pretože automobilový priemysel sa dostáva do obrovskej krízy. Nemci idú prakticky do krízy takej, že padlo zhruba tritisíc firiem a predpokladajú tú krízu, že minimálne tri roky, prakticky kde budú v recesii. Nehovoriac o tom, že Nemcom končia licencie, ktoré sú z hľadiska Číny nielen z hľadiska osobných áut, ale aj nákladných, čiže tá situácia v Európe z hľadiska automobilového priemyslu je veľmi zložitá, ale nielen v automobilovom, ale vôbec v celom strojárstve. Takže tento zákon je, bol veľmi potrebný a samozrejmá vec, pomôže firmám preklenúť tú zložitú situáciu, ktorá bude.
Druhá vec, otázka je ako sa zachová bankový sektor proste v Európe, resp. americký bankový sektor, kde sú hlavne namočené európske banky. Táto recesia, ktorá je, tvrdia Nemci, že bude väčšia ako bola v roku 2008. Takže tento zákon je správny a verím pevne, že vláda príde ešte s ďalšími opatreniami na to, aby pomohla firmám.
|
20.
Zákon je veľmi dobrý, pán minister. Tak jako pokiaľ sa týka, či je to ZMOS, alebo sú to stavovské organizácie, všetci sa vyjadrili. Nezakrývajme si oči, tento problém je dlhoročný. Tento zákon aspoň začína riešiť veci a, samozrejme, že nevyrieši nič, tak ako sa nevyriešili dodneska bytové otázky alebo aj iné veci, ale dneska tu máme dostatok pracovných miest v poľnohospodárstve, máme proste pri stavebných prácach. Je len otázne, jak starostovia, ale aj ďalší podnikatelia to využijú. Proste vítam, že tento zákon došiel, pretože viem, aké problémy boli v sociálnej poisťovni s problematikou, ktorá tu je dneska na stole a ktorá tu ešte bude dlhé roky.
Ale neviem, prečo kritizujete, keď niečo dobré dojde, proste tejto, tejto snemovni je všetko, čo dojde, zlé, čo predloží koalícia. Veď sa už zamyslite nad tým, prosím vás. Chceme riešiť ten problém, ktorý je tu sto rokov.
|
28.
A mňa prekvapuje všetkých. aký máte strach. Niektorí ste možno ešte ani nežili, kedy Málinec a prakticky Zvolenská slatina už bola v 50-tych rokoch, respektíve bola zaujímavá a keď sa stavala Liptovská Mara, respektíve nielen Liptovská Mara ale Oravská priehrada, pretože viem túto záležitosť celú, keď som sedel na ministerstve životného prostredia. Málinec je len za tých podmienok schopný stavať sa, ale nie tu robíte strašiaka, keď budú ceny energie také, aké sú dneska. Keby boli ceny, za iných okolností sa, prakticky doba návratnosti je niekde úplne inde. To je to isté ako vodné dielo Gabčíkovo alebo proste ďalej. Vy strašíte ľudí stále, ktorý tam je. Veď tam boli dokonca už aj vysťahovaní ľudia v tých 60-tych rokoch, pretože jedna tá nádrž mala slúžiť na chladiacu pre vodu pre Jaslovské Bohunice. Nepoznáte dôverne veškerú záležitosť, ktorá okolo týchto nádrží je a robíte okolo nich paniku, a proste ľudí presviedčate, že proste chceme robiť neviem čo. Tá nádrž a tá vodná elektráreň, keby sa začala stavať, ešte nie je EIA, ani nič neni spravené, bude trvať, vy tu nebudete, ani žiť nebudete, to bude dvadsať rokov trvať, keď by ste ju chceli dneska, desať rokov minimálne, keby ste chceli dneska tam tú vodu spraviť. To je to isté, ako keby sme chceli dokončiť toto tu, čo je nie variant C, ale vodné dielo Gabčíkovo.
Tak, prosím vás, nestrašte ľudí a vôbec samosprávu a celú záležitosť. A každý primátor alebo starosta, ktorý mal by možnosť získať takúto investíciu, tak musí veľmi pekne poďakovať.
|
111.
Pán poslanec, začali ste transakčnou daňou, potom ste prešli voľbou amerického prezidenta. Nebudem sa vracať k transakčnej dani, pretože osem dní funguje, uvidíme, aký bude výsledok. Chcem sa vrátiť ale k iným veciam.
Už ste zabudli, že aký rozpočet pripravil a keď máte taký obrovský strach, Ódorová vláda. Bola deväť mesiacov, čo spravila, mohla vykryť samosprávam. Keď bol daňový bonus, tak vieme aká, ktorá samospráva, čo stratila. Nespravila dohromady nič. Máte stále obavu, čo SMER. SMER tu vládol 14 rokov a bude vládnuť ďalej, pretože vládne dobre. Takže aby ste sa vaše plače, ktoré su tuná, prešli ste k clám. Samozrejmá vec. Po clách, vám poviem, že ešte bude padať celý finančný trh. A ešte vám vymenujem ďalšie veci, ktoré nás čakajú. Bude tu väčšia kríza, ako bola v roku 2008. Ale ak budete plakať, tak neviem, kde sa dostanete. Každá jedna vec, ktorú dávate,prakticky je len plač a čo robíme zle. Povedzte, čo robíme dobre. (Ruch a smiech v sále.)
Ale dobre, sa smejete. To je tak, jak sa smejete, že amerického prezidenta, ktorý tam bol štyri roky, potom štyri roky bol druhý a potom ho znova zvolil národ, budeme kritizovať, že prečo si ho zvolil, nie? Malé Slovensko, to sa mi veľmi dobre páči. A vy sa tu smejete. Progresívna politika dopadla tak, ako dopadla, ešte nedopadla, ešte bude do troch mesiacov horšie. Počkajte na veci, ktoré prídu. Ak si myslíte, že Američania nemajú pripravené veci, respektíve finančná, finančná loby americká nemá pripravené veci, tak ste veľmi na omyle. (Potlesk.)
|
18.
Pán poslanec, nehovorili ste pravdu, pretože cena plynu je ďaleko vyššia, ako bola teraz na poslednej burze, to, čo ste povedali, viete, ako sa pohybuje. To je za prvé.
Za druhé, ak sa neotvorí napriek tomu, že s SPP aj pani ministerka boli na rokovaní v Moskve, pokiaľ sa týka plynu pre Slovensko. My máme jedinú možnosť dostať plyn, a to dostávame od Maďarov, ktorá je dohodnutá, prakticky SPP má dohodnuté a rokuje s Gazpromom. Tá situácia je ďaleko zložitejšia, ako ste povedali, ale nechcem sa k tomu vyjadrovať, vyjadrím sa k tomu po prvom čítaní.
Za druhé, ten zákon je veľmi dôležitý a druhá vec, že je veľmi ťažký. Veľmi dobre viete, že aby to bolo aspoň trošku spravodlivé, treba s tým veľmi pomaly a precízne narábať. To nie je tak, že proste ako ste povedali, že je tu v šuplíku a môžme ho vytiahnuť. Môžte si pozrieť tie, to sa mení. Menia sa aj jednotlivé veci, ktoré, aké platy majú pracovníci odvtedy, resp. tí, ktorých sa to týka. Aj dôchodcov, aj ďalších hlavne.
Takže by som poprosil, keby sme venovali tomu pozornosť. A je to veľmi, je to veľmi zložitá záležitosť, nielen pokiaľ sa týka plynu, ale pokiaľ sa týka energie, elektriky.
|
14.
Pán poslanec, je pravda, že riešenie samospráv, ktoré tu bolo, resp. za predchádzajúcej vlády, kde vznikla sekera 800 mil. eur zhruba asi. Dostali čiastočne, boli odškodnené. Viac peňazí nebolo. Veľmi dobre viete. Konsolidácia verejných financií bola, je a bude ďalej, pretože to zadlženie, ktoré je, odbúraný bonus daňový a ďalšie veci, ktoré vznikli. Poviem vám, jediné možné riešenie je, a keď to vyslovím nahlas, tak budeme potrebovať vás, ak by prišla reforma verejnej samosprávy a samosprávy.
Pokiaľ nepríde reforma verejnej správy a samosprávy, budú stále živoriť. A dobre ste povedali, že bol proste rezervný fond, samozrejmá vec, pokiaľ nebudú šetriť, ešte najhoršie sú na tom, samozrejmá vec, nie veľké mestá, ale na tom sú veľmi zle malé dediny a veci. Ale jednoducho žiaden iný model nie je, to, čo, a pretože minister nieže neriešil, riešil s nimi stokrát a riešili ďalší proste, aby pripravili reformu verejnej správy. Takisto riešil aj s primátormi proste, aby navrhli riešenia, akým spôsobom to bude.
Žiadna cesta nevedia iná len k tomu, že sa k tomu budeme musieť vrátiť aj jedna strana, aj druhá, a riešiť verejnú správu tým, čo som povedal.
|
179.
Poslancom, ktorí ste reagovali, ešte by som sa vrátil k reforme verejnej správy, pretože som, tam bude mať pán minister pomerne zložitú situáciu, to, čo tam ostalo. Lebo to nie je len ten dlh, ktorý bol z covidu, ale tých 750 miliónov, miliárd, 750 miliónov, ktoré tam ostali, že bude musieť nájsť ešte počas budúceho roku.
Ale chcem sa vrátiť, prečo. Všetci ste tu plakali, že je proste treba spraviť reformu verejnej správy a samosprávy. Pokiaľ sa to nespraví, páni, je tá možnosť, keď sme to my analyzovali v Sociálnej poisťovni, zhruba 60-tisíc ľudí by sa mohlo nájsť, ktorí by sa dali použiť vo výrobnej sfére. Ale ja nebudem teraz tu hovoriť, pretože to, čo tu sme dali z hľadiska konsolidácie, tá konsolidácia nebude pokračovať, ak tie štyri roky, ja som presvedčený, že to bude ďaleko dlhšie, aby sme sa dostali k vyrovnanému rozpočtu a ešte musíme dať veľmi veľký pozor, aby sa Nemecko nedostalo do recesie.
|
169.
Vážené dámy, vážení páni, vypočul som si za tie dva dni hŕbu vecí tuná. Nebudem teraz reagovať na pána ministra, pretože povedal hodne, vrátim sa až ku koncu svojho. Lebo tu stále hovoríte, SMER vládne toľko rokov a za vinu všetko SMER. Tak poďme po reformnej záležitosti v roku 2006. 2002 - 2006, kde boli predané strategické podniky Slovenské elektrárne a Slovenský plynárenský priemysel. Slovenské elektrárne za 15 miliárd slovenských korún, Slovenský plynárenský priemysel za 8,5 miliardy, slovenské banky za 15 miliárd, oddlžené za 150 miliárd.
Poďme ďalej. Bola reforma zdravotnícka z večera do rána a dneska nás tá reforma, ktorú pán Zajac zaviedol so šiestimi zdravotnými poisťovňami, dobehla a dobieha ďalej samozrejmá vec a nenašla sa ani jedna vláda, aby v konečnej fáze zadefinovala veci, ktoré zadefinujem ja na koniec, čo by sa malo spraviť z hľadiska zdravotníctva. Poďme ďalej. Z hľadiska reformy dôchodkovej sekcie, respektíve dôchodkovej našej reformy, ktorá bola, 461 a 30. Z večera do rána vzniklo stavebné sporenie, tretí pilier, vznikol druhý pilier, keď to zoberete, do druhého piliera sa malo naliať 9 %, Mikloš mal niečo iné pripravené, pán Brocka to dal na 9 %. Povedzte mi, kde je reforma dôchodková reforma spravená v Európe tak, ako je u nás? Koľko je do druhého piliera dané, povedzte mi, v starej dvanástke? 1,7. Jak dopadol druhý pilier v Anglicku, jak dopadol v Maďarsku? Jak dopadol v Poľsku? Jak dopadol v Kanade? Zamyslite sa nad tým, že tam je 15 miliárd, s ktorými Slovenská republika, vôbec nemá nič s nimi nemá dočinenia, pretože časť bola v konzervatívnom účte, časť je v rastovom. Aký je výsledok, keď dal som úlohu Národnej banke, aby povedala každý rok, koľko bude rast na druhom pilieri.
Do dnešného dňa sme to nedostali, máte možnosť, podporte ma, aby sme dali, aby nám vysvetlili, koľko je peňazí v druhom pilieri a koľko, aký je rast tam. Berme do úvahy, ja som za to, aby sa každý staral o svoje peniaze, ale do druhého piliera nemá význam, aby boli ľudia, ktorí majú 800, do 800 euro. Sú tam také veci, ktoré nikde nie sú, že Sociálna poisťovňa vyberá peniaze, keď niekto nezaplatí do druhého piliera. Ale môžme sa vrátiť, páni z PS, a s tými, čo tu boli, čo vládli, tí to zapríčinili, ale pôjdem ďalej. Keď prídem, kedy padol, daňová, keď si zoberiete, padol daňový systém v roku 2012, áno? Takisto pokiaľ hovoríte o diaľniciach, keby bol býval Figeľ nezrušil PP projekty, ktoré boli pripravené, mohli sme byť v diaľniciach niekde inde, nehovoriac o tom, že by neboli stáli tie peniaze, ktoré je.
Ešte sa vrátim k Slovenským elektrárňam, lebo pán kolega má pravdu. Veď tie Slovenské elektrárne boli hlboko podané pod cenu, potom boli všetci precenené, a potom boli zvýšené ceny. Tam dobehli, tam narastá ten náš dlh, pretože naše podniky na to neboli pripravené.
Gabčíkovo bolo dané na tridsať rokov za jednu korunu, zmluva. Keď to chcete, pravdu počuť, podarilo sa nám dostať naspäť, že podali sme žalobu nakoniec za vlády, keď bol minister hospodárstva, sa nakoniec podarilo vysúdiť to naspäť. Vieme, koľko to robí.
Idem ďalej. To treba si povedať, že ako ten dlh narastá, lebo vy všetci sa kukáte, keď spadol daňový systém, tak dva roky sme dávali daňový systém dohromady, pretože Mikloš odmietol zaplatiť košickej firme 28 mil. a nemali nič. Daňové riaditeľstvo dávalo, bralo súvahy výsledkov a nahadzovalo to dva roky. Tak si to, povedzme si na rovinu, ako to fungovalo. Podaktorí na ministerstve financií, čo ste sedeli, viete, ako to fungovalo.
Problém bol takisto pokiaľ sa týka ministerstva vnútra, pretože tak ako je nastavený, vieme, že prečo je nastavený, chodil som do Bruselu s predsedkyňou z Najvyššieho súdu ohľadom dôchodkov. My sme ho nastavili, nepodarilo sa nám ani raz zrealizovať, pretože jednoducho rezorty silové, a teraz to nie je len ministerstvo vnútra, SIS-ka, odmietli prakticky, tak ako je, Brusel tlačil, aby sme spravili reformu aj tam s tým, že až dovŕši dôchodkový vek, tak bude môcť poberať ten dôchodok a nie ako je teraz, že ide päťdesiatročný, teraz fakticky po 25 rokoch ide do dôchodku.
A predtým bola tam ďalšia vec, ktorá bola, že predtým, keď ste odišli do dôchodku zo silových rezortov, ste museli odrobiť 15 rokov, to sme museli zmeniť, pretože Brusel to požadoval, že akékoľvek podrobenie záležitostí musia byť zarátané do dôchodkovej tejto.
Takže aby sme si nehovorili, že to, nehovoriac o kríze 2008, nehovoriac o tom, že zmluva s Enelom bola postavená tak, že sme nemali ani tú jednu tretinu, pretože mali zlatú akciu, čiže prakticky, a ešte mali podpísanú zmluvu tak, že z dividend môžu robiť výstavbu tretieho bloku. Samozrejme, nerobili nič, tunelovali, nakoniec vieme, ako dopadli, ako dopadli Slovenské elektrárne. Pokúšali sme sa Slovenské elektrárne kúpiť naspäť, nepodarilo sa to, nemali sme jednoducho na to finančné prostriedky a poviem vám preč. Pretože nesúhlasili banky, pretože tam bol úver vtedy, resp. zadlženosť 4,8 mld. No tak teraz, nakoniec sa podarilo, že Křetínský tam spravil určité úpravy a znížil to na 4,2 miliardy. Tu niektorý kolega povedal, že bol v Japonsku, samozrejme, bola sprísnená EIA , tento štvrtý blok, ktorý sa stavia, bude stáť možno 1,2, 1,8 miliardy, neviem, koľko ešte bude na dostavbu. Treba povedať jedno, že tie finančné prostriedky nie sú a keď berieme toto, čo tu je, ja sa teraz nechcem ani vyhovárať, ani nie. Tá situácia, podarilo sa mi dať dokopy s Richterom, s ministrom Sociálnu poisťovňu, že v roku 2016 sme sa pomerne blížili k vyrovnanému rozpočtu, proste sme nemali sekeru. Dneska si pozrite, za tri roky je 2,7 mld., ktoré potrebujeme dostať, naliať do Sociálnej poisťovne. Samozrejme, je to zadlženosť hlavne, kde ten problém robí zdravotníctvo, a preto hovorím jednu vec, vrátim sa k zdravotníctvu a vrátim sa potom aj k iným veciam, ktoré sú, teraz ešte pri mojom vystúpení. Pokiaľ nespravíme cisársky rez v zdravotníctve, pretože Všeobecná zdravotná poisťovňa má najhorší kmeň, má tam prebytočných zamestnancov dosť proste jednoducho. A ďalšiu vec, pokiaľ sa týka liekovej starostlivosti, resp. Rakúšania majú 11 %, Česi majú 18 %, my máme skoro 30 %, pardon 20 %, nie 30 % na lieky. Tam treba spraviť jeden poriadok.
Druhý poriadok, treba zriadiť organizáciu, ktorá bude nakupovať pre všetky fakultné nemocnice lieky.
Za tretie, nemôžme vyvážať lieky von. Nepočul som od vás ani jeden, aby ste to boli poriadne zadefinovali, že toto treba spraviť.
Za štvrté, žiaden lekár nemôže robiť tak, ako robí u nás, že príde ráno do roboty a o dvanástej alebo o desiatej odchádza preč. Tak jak je to v Pente, že keď zostane, tak bude tam sedieť a nemôže proste ani robiť pre inú organizáciu. Takže tie veci, ktoré sú a z čoho to celé vznikalo. Tam tie veci narastajú a pán kolega povedal presne, že po covide sa ešte zdravotníctvo ďaleko zhoršilo. A čo ma ešte najviac hnevá, že 50 % dostali navýšenie platu, preto som povedal, že treba to zrušiť to memorandum, a 10 % poklesli výkony. A ja nemám obavy, že tí lekári, keď odídu, ja sa pýtam, všetky fakultné nemocnice sú prezamestnané. Máme problémy so všeobecnými lekármi, máme so zubármi, máme na vidieku problémy. Ale nemáme problémy ani v Bratislave, ani v Trnave, ani v Nitre, keď si zoberiete Sociálna poisťovňa má všetky tie veci, ktoré má.
No a pokiaľ sa týka, keď sa vraciame k tomu, že konsolidácia. Veď konsolidácia je čo? Presne keby sme neboli konsolidovali, tak je to presne tie isté náklady, ktoré ste nám tu nechali. Ten rast musí byť niečím zabezpečený a čím ho zabezpečíte? Vráťme sa k ďalšej veci. 12 nadnárodných spoločností tu robí 90 % HDP. Koľko priamych daní tu zaplatia, čo podporujú? Šport, kultúru alebo čo, keď sa nad tým zamyslíme? Ešte hŕba majú daňové prázdniny. Takže tá konsolidácia sa veľmi zle robí. To nie že, teraz nemá význam sa vyhovárať. Všetci musíme sa spojiť, či je to ľavica, pravica, alebo akokoľvek, ale ťahať za jeden povraz. To je moje posolstvo s tým, že konečne sa spamätajme a druhá vec, ešte sa vrátim, lebo tu všetci kritizujete cestovný ruch.
Vzhľadom na to, že v akom stave je automobilový priemysel, nemáme jedinú možnosť, kde by sme mali investovať a spraviť strategické veci, to je cestovný ruch. Sú to Vysoké Tatry, Nízke Tatry, sú to kúpele. Postupne to dávať dohromady. Ja nechcem to dneska kritizovať, lebo tam dostali málo peňazí, ale takisto treba... zadefinovala doprava strategické investície, tak ich treba zadefinovať aj v cestovnom ruchu, to treba povedať narovinu. Ak to nezadefinujeme, žiadne výsledky z toho nebudú. To je jedna možnosť, kde môžu rásť výkony, pretože všade výkony a resp. príjmy cestovného ruchu rastú a my nemáme, ja to poviem ináč, pozrite sa na propagáciu alebo marketing Maďarov, pozrime sa, čo Maďari robia napr. v poľovníctve, kde máme takisto hodne zveri, ale mohol by som zadefinovať iné veci, ktoré z hľadiska cestovného ruchu sú, ale je to môj konflikt záujmov, lebo ja v tom podnikám, resp. moje dcéry.
Prečo to hovorím všetko? (Prerušenie vystúpenia predsedajúcim.)
|
|
124.
Že prečo tá suma je taká? To sú prakticky od začiatku, kto ten systém zavádzal a dneska ho spravuje, takže to sú tie náklady. Tak ako som ja mal v sociálnej poisťovni 40 systémov a nevedel som s tým nič spraviť, ani zrušiť, tak aj tieto systémy sú tam, či na platobné agentúry alebo tie peniaze, ktoré sú proste pokiaľ sa týka pozemkového fondu. Čakám niečo iné, čo je v poľnohospodárstve ďaleko zložitejšie, ako toto, čo ste teraz povedali, ale to je všetko proste kritika. Dobre, berem ju. Len som nepočul od vás, že prečo po dvadsiatich rokoch, keď sme vstúpili do Európskej únie, nie sú priame platby vyrovnané. Tam je hlavný problém, páni.
Ďalšie vstupy, ktoré poľnohospodári majú riešiť, to je na energiách, všetko majú, či je to nafta, benzín, alebo akékoľvek vstupy sú ďaleko vyššie, čiže nemajú tú rentabilitu, ktorú mali. My sme mali predsa výborné poľnohospodárstvo, jediný možno z poslednej alebo kto sa z toho dostal, to sú Česi, ktorí proste využili.
Ale čo dojednal náš pán komisár Figeľ, keď sme vstupovali do Európskej únie. Veď my máme aj ten problém, že zahraničné firmy môžu u nás kupovať pozemky, strategicky a všetky ostatné veci. Maďari to majú? Nemajú a ďalšie. Takže musíme sa zamyslieť celkove nad slovenským poľnohospodárstvom kde je pes zakopaný, ale berem, že máš aj určitú pravdu, že možno v tých to je. Ale my nemáme prakticky scelené pozemky ešte od Rakúska-Uhorska, mohol by som ich vymenovať, tie problémy, ktoré sú tam ďaleko väčšie, ako si ich pomenoval.
|
90.
Pán poslanec, poďme sa baviť reálne o veciach. V roku 2009 bola strata na rozpočte nasledovná, bol prakticky, sme už začali znižovať, bola vyrovnaná Sociálna poisťovňa. Za tie roky, ktoré ste vládli, ste prijali zákony, ktoré vyfabrikovali tú stratu, ktorá je. Keby sme nerobili žiadne konsolidačné opatrenia, tak tá strata by bola presne tá istá, ktorú ste nám nechali v roku 2023, 2024, 2025. Tým, že ideme, a prakticky rastie HDP o tie 2,2 %, ktoré na tento dávame, čiže o to je prakticky, aby sme znižovali jestvujúcu stratu, ktorú ste proste vyfabrikovali.
Čiže keby to, čo som povedal na začiatku, keby sme boli v roku 2024, keď sme nastúpili, zrušili všetky vaše zákony a išli proste konsolidovať, tak vtedy by sa to bolo dalo povedať. Ale toto ste nám nechali, a to sú nákladové položky, či to je v Sociálnej poisťovni, či je to v zdravotníctve, alebo v školstve, ktoré sú tuná. Ja sa vrátim k tomu, čo ste tu v ústnej, v ústnom vystúpení, to, čo ste vysvetľovali, lebo tiež tomu nerozumiete, 15 mld. je druhý pilier, ja vám všetky veci v ústnej poviem od roku 2008, kde, resp. kde nastali jednotlivé veci, lebo toto sú holé nezmysly, ktoré tu hovoríte. A tá konsolidácia prečo prišla? Pretože jednoducho ste to dostali do tejto situácie a keby to bolo išlo, keď nebudeme robiť žiadnu konsolidáciu, tak ten rast toho bude tá strata, ktorá bola, čiže rast musí ísť hore HDP.
A druhá vec, vy stále hovoríte, veď ste mali takisto možnosť, je tu 12 nadnárodných spoločností, ktoré robí 90 % HDP. Zamysleli ste sa, koľko dali z hľadiska daní? Okrem Volkswagenu prakticky daňové prázdniny a všetky ostatné veci. Títo situácia je skutočne vážna, ale... (Prerušenie vystúpenia časomerom.)
|
58.
Viete, je to zákon roka, ale človek sa musí nad niektorými vecami absolútne zamyslieť. Ja nechcem hovoriť teraz, pán poslanec, že čo je zavinené jednotlivými rokmi, ale treba si povedať jednu vec, odovzdávali sme vyrovnaný fakticky rozpočet roku 2019. Sociálna poisťovňa mala vyrovnaný rozpočet v roku 2019. Úpravami, ktoré ste začali, daňový bonus a tie všetky veci, ktoré ste spravili, sme sa dostali do rozvratu verejných financií, ktoré, nepovedali sme my, povedala to Ódorova vláda, ktorá navrhla rozpočet na rok 2024. Nechcem sa vracať, lebo to je hádzanie hrachu na stenu. Zadlžili ste verejné samosprávy, 780 mil. od vás žiadajú, neboli vyrovnané. Podpísali ste memorandum s lekármi, ktoré by som hneď zrušil. Nemám žiaden strach, že títo lekári odídu. To hovorím úplne vážne, pozrite si za posledné štyri roky, jak vzrástli rozpočet. A tu dneska kritizujem aj nášho ministra, že lieky sú dneska navýšené o 670 mil., nič by som im nedal. To hovorím smrteľne vážne. Rakúšania majú 11 %, Česi majú 18 %, my máme 29 a ešte dneska sa im navyšuje o 679 mil. lieky. Nech si spravia v liekovej politike absolútny poriadok, beriem, ale proste to, čo tu predvádzate, tak tento istý taneček bol minulý rok. Rozpočet je o 2,5 % lepší proste, ako sme ho navrhovali. Ja som presvedčený, že tak ako je tá konsolidácia navrhnutá, za tie štyri roky sa tam môžme dostať. Ale uvidíme.
|
42.
Pán poslanec, miešali ste hrušky s jablkami a vidím tomu, že vôbec nerozumiete. Neurazte sa, ja vám to teraz pekne poviem. 2002 – 2006, privatizácia energetiky, privatizácia plynárenského priemyslu, privatizácia bánk. Reforma verejnej správy, ktorá keď zoberieme druhý pilier, je koľko? 15 miliárd? Koľko majú Maďari, koľko majú Poliaci, koľko majú Česi? Nemajú.
Za ďalšie. Zvýšenie cien, precenenie energetiky, precenenie plynárov, zvýšenie cien energetiky, zvýšenie cien plynárov, privatizácia zdravotníctva. Kde, čo, prečo sme sa dostali do týchto čísel? Kríza 2008. A vymenujem vám veci, ktoré, lebo ste miešali jablká s hruškami. Nemôžte zrovnávať nezrovnateľné. Ale môžme si sadnúť a môžme si rozdiskutovať veci, ktoré proste jednoducho zvýšili ten, celý ten dlh. Ten nezavinili sme my alebo vlády ďalšie, či to bola naša vláda, Radičova alebo ktorákoľvek bola.
Jednu vec máte pravdu, že keď nastúpila vláda terajšia, mala všetky veci zrušiť, ktoré boli prijaté v roku 2023, pretože v roku 2016 som nechal vyrovnaný rozpočet v Sociálnej poisťovni. Krajniak svojím zákonom pripravil to, že je dneska tam sekera 2 mld. 700 mil. Dá sa tam spraviť určité opatrenia. Ale to všetko narastá aritmetickým dlhom, tak ako to je. Dúfam, že bude na to reagovať aj minister financií, lebo to, čo ste tu povedali, ste absolútne nezrovnávali veci. Tam sme my uni... tam nám unikli veci, ktoré, proste prečo Česi nesprivatizovali energetiku? Prečo Česi nemajú sprivatizovaný bankový sektor tak, ako sme ho my sprivatizovali? Každý prišiel sem zarábať. Automobilový priemysel alebo tých dvanásť nadnárodných spoločností, ktoré robí 90 % HDP, koľko odvedie ako právnické osoby sem? Dáva na šport, dáva na kultúru alebo na čo dáva?
Môžme si sadnúť, pán kolega, a rozobereme si to... (Prerušenie vystúpenia časomerom.)
|
38.
Pani ministerka, veľmi podrobne ste zdôvodnili, aké je vaše odvolanie. Viete, či to je Národné divadlo, kde bol odvolaný pán riaditeľ, veď ale pána riaditeľa odvolala ešte predchádzajúca pani ministerka. Nakoniec pán premiér Edko Heger naklusal a vrátil ho tam.
Nehovoria pravdu, keď hovoria, že nie sú problémy v opere, v balete, ale aj v činohre. Veď sa spýtajte jednotlivých tých, to, čo som teraz vymenoval, aké problémy sú tam a kto ich zavinil, či ich zavinila pani ministerka, alebo niekto druhý.
Je to až smiešne, jak bojujete za fondy, ktoré ste čerpali. Veď veľmi dobre povedala, že je tu hŕba mladých umelcov, hŕba iných skupín, keď raz dostanete, aby dostali aj iní ľudia. Pokiaľ sa týka... a ďalšie veci, čo ste tu hovorili o pamiatkových veciach. Ja tvrdím, že z hľadiska riadenia pamiatkov sa veci zhoršili, pretože jednoducho keď neni dostatok finančných prostriedkov, tak treba aj tam proste redukovať veci a riešiť veci tak, aby sme čo najviac pamiatok zachránili, takže ja sa nedivím, že pani ministerka keď nastúpila, tak ako v každom demokratickom štáte si ide robiť svoj vlastný program svojím vlastným postupom. A tak isto ako to ,čo tu povedala, že Milan Kňažko odvolal všetkých riaditeľov, ona odvolala z 23 šesť alebo sedem, takže bude si robiť svoju politiku a bude si ju robiť naďalej a robí ju dobre.
Samozrejmá vec, tu tie veci, ktoré nastavil voľakedy pán Maďarič, a pán Maďarič mal úplne iné, iný rozpočet, ako má pani ministerka. Len už zabúdajú podaktorí, že toľko peňazí do kultúry, ktoré išlo za vlád SMER-u, resp. za vlád Roberta Fica...
|
126.
Poslankyňa, ja len čiastočne budem reagovať, pretože spravodlivosť výnde aj tak, každého dobehne jeho vlastná minulosť.
Vrátim sa k plánu obnovy, lebo ste ju viackrát spomínali. Plán obnovy tu pani bývalá exministerka nevedela a nevedela tu ani dať, rok sa ťahali. Dokonca rečník, ktorý tu vystúpil, SLOVENSKO bolo proti, nakoniec to zobchodovali zo SME RODINA za nájomné byty, keď to chcete počuť. Tak preto aj ten plán obnovy tak vyzerá, ako vyzerá.
Poďme ďalej k tomu plánu obnovy. Ja by som vám navrhoval, aby ste na Ústavný súd pozvali sudcov z krajských alebo koho si vyberiete na a spýtali sa ich, aká tá reforma aj bola výborná. Lebo, keď prídete a stretnete sa so sudcami, stretol som sa na pohrebe Harolda Štifela a to je strach a hrúza, keď počúvam to, čo vás, a počúvam tých sudcov, sudcov, ktorí sú vo výkone. Hovoríte o paškvile. Ten paškvil budete, keď budeme platiť. Slovenská republika, lebo to vychádza z tej správy Slovenskej informačnej služby, kde od prokurátorov špeciálnej prokuratúry a vyšetrovateľov boli porušované základné práva a boli tí ľudia dávaní do väzby, ktorí nemali. Veď zavrieť riaditeľa Slovenskej informačnej služby? Keby tam bola, došla prestrelka alebo čo, veď vy vôbec neviete, o čom hovoríte. Ale to vás dobehne. Nemusíte mať obavy. Tie prípady budú iste vyšetrené. Doteraz vidím, že sme my driemali. Teraz budeme ináč konať, lebo vyzveme pána prezidenta, aby odtajnil celú správu, aby sa tie paškvily, ktoré sú tam, dostali na vedomie. Som zvedavý, čo budete potom robiť. To nie je len toto. Tu sú ešte ďalšie veci, ktoré za tých pár rokov, čo tu boli, že je to rozvrat verejných financií, že proste musíme robiť konsolidáciu, ale to vás vôbec nič nezaujíma, lebo za všetkým je strana SMER, je, za všetkým sme, samozrejme, aj politici, novinári a ľudia, ktorí v tejto republike žijú, lebo si zvolili... (Prerušenie vystúpenia časomerom.)
|
86.
Ja som rád, že si to, pán podpredseda, povedal. Ja to len trošku ešte doplním, aby PS videlo, ja budem žiadať poslancov za koalíciu, aby sme žiadali odtajnenie správy Slovenskej informačnej služby, prečítať tu ju znova a žiadame generálneho prokurátora, aby začali konať. Mal začať konať. Dávno mal byť postavený mimo prokurátorskú činnosť či jeden, aj druhý, nebudem ich menovať. Páni, veď to čo tu predvádzali, a to, čo štátna organizácia dala do tej správy, veď to je niečo strašné, ak to má byť právny štát.
Pani bývalá ministerka, pani Kolíková veď to držala, tie oznámenia, ktoré dostala, kde ich mala posunúť ďalej sudcom a riešiť, veď to držala v šuplíku. Prosím vás, to nie, že je zneužitie právomoci verejného činiteľa, ona bude musieť niesť zodpovednosť za to, čo tu predvádzala za tie štyri roky.
To nie, že je obnova a reforma súdnictva, to, čo sa tu ten cirkus predvádzal. Za rok nebola schopná spraviť reformu verejného súdnictva a bude tu kritizovať terajšieho tohto. A nehovoriac o tom, to, čo bolo na ministerstve spravodlivosti, sú tam odposluchy, kde sa dohaduje s bývalým ministrom Gálom, keď to všetko vyjde von, tak nie, že bude odsúdená. Ona vie, prečo tu chodí a prečo dneska aj nás, keď chodíme na výbor, to je proste strach a hrůza. Ona jednoducho nič iné, len ona má pravdu, a to, čo je v tej správe napísané, veď minister práce podal demisiu, lebo mal strach, že ho zavrú.
Pán Mikulec tu sedí, asi vie, o čo sa jedná. Vie, kto riadil od vás, kto riadil ministerstvo vnútra, kde sa stretávali a čo robili, to je všetko nahraté v správach, uvedomte si!
|
42.
Počúvam veľmi zaujímavé veci. Pani poslankyňa, len sa... chcem trošku doplniť.
Správa Slovenskej informačnej služby čítaná v parlamente. Zavretý šéf SIS prvý, zavretý šéf druhý. Menovala ho ktorá vláda? Ficova alebo vláda Matoviča? To bol právny štát? Páni, ešte a, dámy, to ešte nie je koniec. Potom zvolaná porada pani prezidentkou Čaputovou, kde sa zúčastnil generálny prokurátor, špeciálny prokurátor, minister vnútra, ministerka spravodlivosti. Pani ministerka spravodlivosti, pani Kolíková bývalá, ešte neskončil, neskončila táto správa, zneužitie právomoci verejného činiteľa sa týka všetkých okrem pani Čaputovej, pani prezidentky. To vás dobehne. Prečo to hovorím? Tie svinstvá, ktoré ste tu napáchali počas vlády Matoviča, Hegera, ktorý sa nehanbil a išiel presviedčať Makóa na Dunajskú, kde je tiež nahrávka.
A, keď príde k veciam, ja na záver poviem, že vyzývam generálneho prokurátora, aby začal konať v tej veci, v ktorej tá správa je. Tá správa je nepremlčaná, 10 rokov nebude.
Takže, páni, aby sme si povedali pravdu, to čo sa tu páchalo v období 2019 - 2023 za vašej vlády, za vlády a vy sa na tejto, k týmto veciam pridávate. A vás to vôbec netankuje, čo tu bolo robené. Koľko ľudí bolo súdne trestaných, a ako, jak to skončilo? Kičura, do dnešného dňa riaditeľ štátnych hmotných rezerv. Čo je? Je podané trestné oznámenie alebo bolo vôbec?
Nehanbíte sa vôbec? Priatelia, kde sme došli s týmto štátom? To, čo tu pani Kolíková bola ministerka spravodlivosti? (Potlesk.)
|
68.
Pán poslanec, ja neviem, kde chodíte, ale ja som v športe robil pomaly dvadsať rokov v zariadení, ktorá patrila telovýchovnej jednote, slovenskej telovýchove. Prosím vás, veď kto dotuje dneska šport? Keď zoberete Kmotríka, Poóra, tie telovýchovné jednoty kde sú vlastníci, všetci prerábajú, či to bol Široký na hokeji, či to bol Hrubý pri, keď to zoberete v hokeji. Ale ktorýkoľvek šport, lebo tu trieskaš, Jožko, také nezmysly, ktoré sa nedajú počúvať. A tie peniaze, ktoré aj dostanú športové zväzy, poznáš, jak sa na športových zväzoch delí? Nepoznáš, ale budeš hovoriť, že sa kradne. Tí, každý kradnú svoje vlastné peniaze, pán kolega. Veď si zober, povedz mi jeden šport na Slovensku, ktorý je ziskový. Hovoril si o lyžiarskom zväze. Tie peniaze si musel či Zuzulová, alebo Vlhová si ich musí zohnať. Ak si ich nezoženie, tak nebude mať, lebo zo slovenského športu dostane figu zo športu, pretože jednoducho na to nie je. Ja žasnem, bez toho, či tu je pán Hlina, alebo ďalší blázon, ktorý toto tu dáva. Keď tí ľudia to vonku počujú, tak jednu vec. Poór bol rád, že sa zbavil, Vilo je v takom istom... Povedzte mi jeden šport na Slovensku, ktorý proste dotuje štát alebo že na tom sa dá. Už prestaňte, prosím vás, s týmto, s touto politikou, ktorú tu robíte. Jožko, štyri roky ste tu boli, štyri roky ste dosiahli so Slovenskom tam, kde je dneska s financiami, tak prosím ťa, drž aspoň hubu.
|
50.
Pán poslanec Hlina, vieš, podnikáš v cestovnom ruchu, ale nerozumiem ti hneď od prvej chvíle, že prečo vzniklo ministerstvo cestovného ruchu, preto aj prečo vznikol fond. To vzniklo preto, aby niekto korigoval veci, ktoré sa, ak má sa rozvíjať cestovný ruch, tak tu musí byť rezort, ktorý bude korigovať veci so samosprávami, s vúckami a s ďalšími vecami, pretože jednoducho tie jednoduché strediská, ktoré tu sú, sa musia dobudovať. Tak ako proste... a poviem klasický prípad. Ako predpokladám, že môže sa dobudovať tunel z Podbanská do Zakopaného. Je to strategická záležitosť. To isté, pokiaľ sa týka fondu. Predsa fond tu bol, len bol z niečoho iného. Tí ľudia dostávali, hlavne dostali regióny, ale dostali aj súkromné firmy proste. Dneska objavujete Ameriku, pričom nechajte, nech začnú robiť, a potom začnite kritizovať, jak sa míňajú peniaze, čo je. Ja som presvedčený, že ak máme niekde na Slovensku možnosť riešiť ekonomiku a kde nám to môže priniesť do rozpočtu, tak je to cestovný ruch, kúpeľníctvo a tie veci, ktoré treba rozvíjať.
A darmo budete hovoriť aj tu, keď hovoril o Rattajovi. Keď zoberiete to, čo investovalo J&T do cestovného ruchu v Tatrách, ale či to je vo Vysokých, alebo Nízkych, som presvedčený, lebo to poznám, robím v tej celej brandži, nedostane za ďalších 20 rokov naspäť. Takže by som vás poprosil, majme toleranciu, slušnosť a nie vybíjame tu energiu nad hlúposťami, ktoré tu trieskaš, pán Hlina.
|