36.
Ďakujem za slovo.
Ďakujem, Dávid, za tvoje vystúpenie. Nebudem môcť hovoriť, sme tu viacerí aktívni a neaktívni športovci a vieme, že aké je dôležité v našich životoch šport a prečo by sme mali podporovať šport aj na Slovensku. Bohužiaľ, viem, že na Slovensku viac peňazí nevyrieši problémy a nie hlavne s takýmto, takýmto spôsobom. V reakcii na návrh novely zákona o športe sa musíme jednoznačne postaviť proti akejkoľvek zmene, ktorá by znížila úroveň transparentnosti a verejnej kontroly. Ako si zdôraznil aj ty, Dávid, aj naša kolegyňa Natália, zníženie limitov na zverejňovanie finančných správ a rušenie funkcie kontrolórov v menších športových zväzoch predstavujú riziko pre efektívne a zodpovedné využívanie verejných prostriedkov. Financovanie športu musí byť adresné, transparentné a pod prísnou kontrolou. Novela zákona by mala byť prepracovaná, tiež s tým súhlasím, a naším cieľom by bolo, malo byť posilniť a nie oslabiť mechanizmy zodpovednosti.
|
6.
Ďakujem.
Dámy a páni, nadviažem na rečníka s pomerne čerstvou informáciou. Strana SNS na čele s ministerkou Šimkovičovou a pánom večným pochybovateľom o existencii gravitácie Machalom chcú zaviesť špeciálne hodiny mediálnej výchovy na školách. Ak by to nebolo tak vážne, je to na smiech. Ľudia šíriaci dezinformácie, komunikujúci konzistentne klamstvá sa chcú dostať do verejných škôl a poskytovať vyvážené informácie o médiách deťom. Takže vyvážené spravodajstvo v novej televízii, v ktorej sa bude vysielať zmes spravodajských relácií z online vysielania TV Slovan. Následne vyvážené informovanie žiakov na školách pánom Machalom o existencii paranormálnych javov a do toho verejné dišputy o neexistencii covidu, plochosti Zeme, židovskom sprisahanectve a zombíkoch od top prispievateľov strany SNS na sociálnych sieťach. Veď sloboda prejavu, každý, kto má iný, opačný názor, má dostať na verejnosti priestor, aby ho vyjadril. Sme v tridsiatych rokoch 20. storočia v Nemecku.
|
26.
K tomuto návrhu zákona existuje veľa dôvodov, prečo to nepodporiť. Ja by som však podotkol tri také hlavné dôvody, prečo nepodporím tento návrh zákona.
Ako sme si už zvykli, neprebehla k tomuto zákonu žiadna verejná diskusia. Ak je jedným z cieľov tohto zákona priniesť dôveryhodnosť a participáciu verejnosti, poslanci a poslankyne úplne ignorujú verejný diškurz. Tým, že organizácia získa nálepku zahraničnej podpory, opäť v diškurze, ktorý sa na tému finančnej podpory na Slovensku vedie, bude predstavovať toto označenie iba a výlučne stigmu a bude viesť k obmedzovaniu ich slobody združovať sa.
Po tretie, berieme si príklad z Maďarska, avšak tento návrh zákona je ešte prísnejší. Súdny dvor EÚ pri maďarskom zákone dospel k záveru, že ich zákon zaviedol diskriminačné obmedzenia v súvislosti s darmi zo zahraničia. Je to teda nielen opak cesty k transparentnosti, slobode prejavu a združovania, ale aj porušením našej, či európskej legislatívy. Tento návrh zákona preto nepodporím.
|
48.
Ďakujem za slovo.
Ďakujem, Julo, za tvoje vystúpenie. Súhlasím s tebou, že od začiatku, ako táto vládna koalícia nastúpila, počúvame, v akom sú stave financie, ako je vybrakovaná štátna kasa. Začalo to s trinástymi dôchodkami, teda nesplneným sľubom od prezidentského kandidáta Petra Pellegriniho, ktorý sľúbil dôchodcom, že im vyplatí 640 eur. Zrazu prišli na to, že sme na gréckej ceste a že nebudú vyplatené tie financie, ktoré sľubovali svojim voličom a voličkám.
Na náš tlak z opozície našli 200 mil., po pár dní zrazu zase našli 200 mil. a vyplatili plošne všetkým dôchodcom 300 eur namiesto 640. Sebe áno, ľuďom nie. Sebe si dokázali zvýšiť platy o päťtisíc eur, teda o nejakých 96 %, ale štátnym zamestnancom ani o jeden cent. Je to smutné. Sebe si dokázali zabezpečiť alebo sa snažia zabezpečiť beztrestnosť a opäť obyčajným ľuďom týmto krokom bude len ublížené.
A späť k daňovému bonusu. Ja tento návrh určite podporím a som veľmi rád za túto iniciatívu z nášho hnutia. Škoda, že tu nie je pán Glück, ktorý tak pekne sa snažil obhájiť zníženie premlčacích dôb. Možno, bol by som zvedavý, ako by sa snažil obhájiť to, prečo nevyplatiť ženám, našim slovenským matkám 100 eur ako daňový bonus.
|
82.
Ďakujem, vám kolegovia, kolegyne za faktické poznámky.
Díky, Peťo, za opravu, ospravedlňujem sa. Tak, odznelo tu, odzneli tu, ja si myslím, že veľmi veľmi dobré argumenty k tomu, aby, aby sme s tým začali konečne niečo robiť. Vieme, že prečo to je dôležité.
A čo sa týka nás tu v parlamente šiestich Rómov, si myslím, že to, že sme Rómovia, nie je len tá zodpovednosť, že teraz my budeme zastávať iba Rómov v parlamente, vôbec. Kto si, kto si to myslí, tak sa mýli, my nechceme zastupovať iba Rómov, my chceme zastupovať všetkých občanov Slovenska, lebo sme boli zvolení s ľuďmi, nie len s Rómami. (Potlesk.)
|
74.
Ďakujem za slovo, pán podpred... (rečník sa obrátil k predsedajúcemu), predseda, zdravím vás, kolegyne, kolegovia. Pevne verím, že budete so mnou súhlasiť s tézou, ktorú otvorím.
Po septembrových voľbách v roku 2023 môžme konštatovať, že fašisti, neonacisti a popierači holokaustu nie sú v parlamente. Ak vyjadrím svoj subjektívny názor, čo hodnotím z hľadiska výsledku volieb ako vysoko pozitívne, je to presne táto skutočnosť. Uhrík, Mazurek, bývalý nitriansky nácek Ďurica a iní a im podobní, ako si hovoria, vlastenci stratili mandát zastupovať občanov v parlamente. Áno, zastupuje ich na sociálnych sieťach, ale s tým sa, bohužiaľ, v tejto chvíli nič robiť.
Som preto rád, že sa tu nemusím konfrontovať s ľuďmi, ktorí si nespomínajú na históriu druhej svetovej vojny. Som rád, že nemusím byť konfrontovaný s názorom, že keď niekto nie je historik, nemá názor na historické udalosti. Asi rozumiete tejto irónii. Ako by povedal klasik, zatiaľ si to užívam.
Teraz poďme k trošku vážnejšie a možno aj ja budem aj, aj trošku osobný. Dneska tu už zaznelo niekoľko osobných príbehov alebo príkladov zo, zo života Rómov. Bolo tu spomenuté, čo sa nám prihodilo na kampani, to, tuším, že to bolo v septembri, keď sme v Spišskej Novej Vsi chceli navštíviť jeden, jeden podnik. Chceli sme sa občerstviť, dať si kávu s mojimi kolegami a bola tam zhodou okolností aj moja manželka, ktorá v tej dobe bola už tehotná, ale na základe toho, že sme boli Rómovia a chceli sme si slušne sadnúť, fakt dať si len kávu, pohár vody a ísť ďalej, na základe toho, že sme Rómovia, ani tá tehotná žena nedostala ani len pohár vody. V tej chvíli vo mne fakt že eva... evokovali rôzne, rôzne emócie. Viacerí, viacerí nás kontaktovali, ako aj Lukáš spomínal, nabralo to veľmi veľkú vlnu na sociálnych sieťach. Malo to presne, ako hovorí kolega, milión vili... videní, tisícky zdieľaní. Dostali sme stovky správ v ten deň. Po týždni, po mesiaci, do dnešného dňa dostávame podnety od ľudí, že toto isté zažívajú a stretávajú v rôznych kútoch Slovenska.
Ako sme vtedy konali? Sme podali trestné oznámenie na tento podnik, prípad je stále živý, stále sa to rieši a možno toto bude tak, taký ten zlomový bod alebo, alebo niečo, čo prelomí tie ľady a ukáže ľuďom, že treba bojovať a netreba sa vzdávať. Aj keď sa nám stane skrivodlivosť, postavíme sa k tomu, tak ako sme sa postavili my a budeme bojovať za to, aby sme mohli žiť aj my v slušnej demokratickej krajine bez toho, aby sme boli odcudzovaní, aby sme boli vyčlenení, segregovaní, diskriminovaní.
Veľa ľudí nám písalo vtedy, že sa boja alebo sa báli k tomu, k takýmto veciam vyjadrovať, lebo nevedeli, ako, ako majú konať. A my s naším konaním vlastne sme im dali nejaký návod nejakú motiváciu a viacerí ľudia sa pochválili, že, že proste stalo sa, sa im niečo podobné, nejaká podobná situácia a oni išli na tú políciu, skontaktovali inštitúcie, ktoré ich môžu zastupovať v takýchto prípadoch, a už sa ich vec vyšetruje a boli na seba hrdí, že konečne sa postavili voči tomu zlu a voči tým veciam, za ktoré oni ani nemôžu. My tiež za to nemôžme, ako sme sa narodili, že sme sa narodili ako Rómovia. Nikto za to nemôže, akú má farbu pleti, ale môžme za to, akí sme ľudia. Ako sa hovorí, že rasisti, rasistami sa nerodíme, ale sa stávame. A presne toto, toto je aj možno taký môj odkaz pre, pre aktuálnych rodičov alebo dospelých ľudí, aby nehovorili svojím deťom, že keď nebudú poslúchať, že zavolajú Cigáňov, ktorí ich zoberú. Nie je to správne. Cigáni, Rómovia nikoho nezoberú. Nikomu nechceme ublížiť. Chceme tu žiť, chceme byť prínosom v tejto krajine a chceme byť akceptovaní.
Čo sa týka generačnej chudoby, segregáciu na školách máme tu, už to bolo dneska spomenuté viackrát, viacerí kolegovia sa k tomu vyjadrili. Je to problém, ktorý je veľmi, veľmi obsiahly a veľmi, veľmi vyžaduje ľudí, ako sme my, ktorí chcú konať v tejto veci, aby sa to posunulo, aby sa to konečne začalo riešiť. Aby sme tu nevytvárali rómske triedy, aby sme tu nevytvárali rómske školy, aby, aby Rómovia nemuseli sedieť v zadných laviciach a neboli prede... pre... predelení do špeciálnych škôl, len na základe toho, že neovládajú dobre slovenský jazyk alebo nemajú vyvinutú až tak tie motorické schopnosti, lebo nenavštevovali škol... predškolskú dochádzku, že neabsolvovali. Vlastne zamerajme sa na to, aby sme tieto priestory, tieto možnosti pre týchto ľudí vytvorili, aby sa mohli už v tom útlom rannom veku sa tým veciam venovať a sa zlepšovať a vďaka tomu, vďaka týmto veciam, našim krokom si myslím, že raz budú títo ľudia schopní sa začleniť do našej spoločnosti, budú prínosom do našej ekonomiky... ekonomiky, budú môcť sa kvalitne zamestnať a prispievať do štátu. A konečne možno raz prestaneme uka... poukazovať na Rómov, že sú poberačmi sociálnych dávok, lebo nie je to tak. Samozrejme, poberajú niektorí, takisto ako aj z majority alebo aj z iných menším. Však je to veľmi fajn, že aj, aj štát takto podporuje tých ľudí, ktorí, ktorí majú túto životnú situáciu. Rómov sa to týka obzvlášť, určite, ale len my to môžme zmeniť.
Čo sa týka generačnej chudoby, musíme si uvedomiť, že veľmi ťažké sa z tohto čarovného kruhu dostať. Ja sám som zažil takéto obdobie vo svojom živote, keď sa moji rodičia rozviedli, stratili sme náš domov, stratili sme všetko a sme ostali takmer na ulici. Potom sme dostali pomo... pomocnú ruku od starostu obce, ktorý bol nie Róm, ale sme vždy boli slušní, rodina. Študoval som, chodil som na základnú školu, mal som dobré známky, boli sme slušní, mali sme dobré vzťahy v dedine, tak nám poskytol jedno bývanie, ktoré bolo nejak akože v hroznom stave, ale v tej dobe pre nás nič iné neexistovalo ako, ako riešenie, tak sme sa nasťahovali do domu, kde nebola elektrina, nebola voda, nebol, nebola sprcha, a žili sme v chudobe. Po odchode otca z rodiny sme nemali, nemali finančné prostriedky nejaké a zažívali sme veľkú chudobu.
Proste ja poznám hlad, poznám chlad, poznám, čo to je nemať, a bolo to veľmi náročné obdobie, samozrejme, ma to veľmi posilnilo. Tak ako aj Anežka spomínala, že len vďaka svojej mame sa, sa im podarilo z toho dostať, ja to tiež môžem potvrdiť, že súdržnosť rodiny bola v tej dobe u nás veľmi silná. A stále to pretrváva.
Veľakrát som zo školy utekal deväť kilometrov domov, lebo som nemal na autobus, ale moje, moja mama nechcela odo mňa nič viac, len aby som mal vzdelanie, aby som bol vyštudovaný, aby som raz mohol sa zamestnať a byť prínosom a pomôcť svojej rodine, svojej komunite a byť dobrým človekom. To je to najdôležitejšie, si myslím, že na tomto svete, aby sme boli dobrými ľuďmi. Nezáleží na tom, či sme bieli, či sme čierni, žltí, hocijakí.
A budem veľmi rád, ak toto, tento náš návrh zákona posuniete aspoň do, do druhého čítania a ukážete trošku empatie a to, že chcete dobre. (Potlesk.)
|
52.
Ďakujem za slovo.
Nefunkčný zákon o preukazovaní pôvodu majetku spôsobuje celé roky škody pre občanov, teda daňových poplatníkov.
Určite doprajem človeku, ktorý svoj majetok, svoje bohatstvo nadobudne, alebo nadobudol čestným spôsobom, len na druhej strane špekulantom, ktorí zbohatli nečestným spôsobom, treba šliapnuť na otlaky, lebo takýmto spôsobom okrádajú našu krajinu, našu budúcnosť a budúcnosť našich detí. Podľa sedliackeho rozumu keď niekto svoj majetok nadobudol poctivo, nemôže mať problém nezahlasovať za tento návrh zákona.
Aj preto znova s veľkým dôrazom vyzývam prezidentského kandidáta Petra Pellegriniho, aby sa prestal vyhovárať a konečne poslal novelu Trestného zákona na zverejnenie v Zbierke zákonov.
Ďakujem.
|
40.
Ďakujem vám, kolegovia, kolegyne, za faktické poznámky a tých prípadov, príkladov netransparentnosti máme tu toľko, že by sme tu mohli menovať ďalšie tri dni a tri noci.
A pritom by som len v krátkosti tiež ešte raz pristúpil k tomu, aby som vyzval prezidentského kandidáta Petra Pellegriniho, aby prestal robiť handru z Ústavného súdu a poslal novelu Trestného zákona na zverejnenie v Zbierke zákonov.
Ďakujem.
|
22.
Ďakujem za slovo, pán predsedajúci.
Milí kolegovia, milé kolegyne, aj ja by som chcel apelovať na prezidentského kandidáta Petra Pellegriniho a v úvode svojho vystúpenia ho chcem vyzvať, aby prestal robiť handru z Ústavného súdu a poslal novelu Trestného zákona na zverejnenie v Zbierke zákonov. A teraz by som chcel k problematike preukazovania pôvodu majetku verejných funkcionárov. Je na Slovensku ukážkou nefunkčnosti a diletanstva predovšetkým vďaka lídrom súčasnej koalície. Nefunkčný zákon o preukazovaní pôvodu majetku spôsobuje celé roky finančné škody pre občanov, mimochodom daňových poplatníkov. Od Nežnej revolúcie zakrýva korupciu verejných činiteľov a pomáha trestnej činnosti. Táto situácia podkopáva dôveru v právny štát a demokraciu, keď ľudia na Slovensku roky vidia náhle bohatnutia mafiánov, politikov a špekulantov, ktorí si beztrestne užívajú pochybný majetok. Pri novele Trestného zákona ste sa doslova oháňali štatistikami a príkladmi dobrej praxe zo zahraničia.
Vaše vystúpenia či v rozpravách, alebo faktických poznámkach boli plné výskumov, ukazovateľov, príkladov, ako by sme mali ísť ruka v ruke so zahraničím. A teraz, dámy a páni, práve na základe príkladov dobrej praxe spomeniem aspoň dve krajiny, kde preukazovanie pôvodu majetku nie je Columbova žena, o ktorej každý hovorí, len ju nikto nevidel.
Prvá krajina je Rumunsko. V Rumunsku sa protikorupčné orgány odvážili zhabať majetok šéfa vládnucich sociálnych demokratov, ktorý bol vyšetrovaný nielen pre podozrenie zo zneužitia fondov Európskej únie, ale aj zo založenia zločineckej siete a zneužitia právomoci verejného činiteľa. Aj my na Slovensku máme niekoľko výrazných politických osobností sociálnej demokracie. Nejdem naznačovať, že sa má stať s nimi to, čo v Rumunsku, možno skôr by som rád pripomenul, že tu máme sociálneho demokrata, ktorý tesne po voľbách 2020 založil politickú stranu na zelenej lúke, bez peňazí, bez priazne svojho šéfa zo strany, z ktorej po dvadsiatich rokoch odišiel. Dnes po štyroch rokoch je mesiac pred prezidentskými voľbami pasovaný takmer za víťaza.
Pozor! Nemyslím tým Harabina, ten vyhrá bez ohľadu na to, či sú voľby, alebo nie. Mám na mysli pána predsedu parlamentu. Pretože ten pri novinárskej otázke, odkiaľ berie peniaze na kampaň, odkiaľ má peniaze na auto, tak s blaženým úsmevom na tvári povie: "Auto mám požičané od sestry, peniaze na kampaň nám dávajú sympatizanti, prípadne musíme ich naškrabkať."
Dámy a páni, nemusíme sa vo všetkom podobať európskym vyspelým krajinám. Nemusíme opakovať, verklíkovať to, čo sa povie niekde mimo našu krajinu. Stačí, ak bude pre nás motiváciou príklad dobrej praxe. Ak si zoberieme príklad z Rumunska či Talianska v prípade tohto návrhu zákona. Neopakujme po nich, skúsme sa im však aspoň v prvom roku, v prvom kroku priblížiť. Spomenul som Taliansko, to je tá druhá krajina, ako pozitívny príklad pre inšpiráciu. V Taliansku boli prijaté zmeny zákonov zamerané na boj proti mafii a nelegálne nadobudnutému majetku. Medzi existujúce nástroje patrí široký okruh možností aj preventívneho zabavenia majetku v prípadoch korupcie, napomáhaniu trestnej činnosti, sprenevery a podobne. Taliani zaviedli inštitút súdnej kontroly spoločností v prípade konkrétneho nebezpečenstva infiltrácie mafiou. Výsledkom sú každoročne zabavené milióny eur, nehnuteľnosti, podniky a motorové vozidlá, ktoré pripadnú štátu. Po prijatí tejto novely zákona a filozofie prístupu ako v Taliansku by každý populista mohol skákať meter do výšky. Viete, prečo? Ak totižto zhabete podvodníkom milióny eur, nemusíte brať ľuďom. Môžete im zvyšovať mzdy, seniorom dôchodky, rodinám s deťmi prídavky. U nás je to ale tak, že sa tu kradne a stále platí staré známe: ak neukradneš, okrádaš vlastnú rodinu.
Pokiaľ si neuvedomíme, aké je nesmierne dôležité prijať novelu tohto zákona, nemá zmysel komunikovať, deklarovať, dokonca bojovať s korupciou. Opäť budeme mať plné ústa boja so zlom. Opäť deklarujeme protikorupčnú politiku a nakoniec to skončí ako vždy, zmetie sa to zo stola.
Poďme diskutovať o preukazovaní pôvodu majetku. Dajme občanom najavo, že si ich vážime. Nie tým, že ženám 8. marca prinesiete kvet. Nie tým, že si na tlačovky požičiavate predsedu jednoty dôchodcov. Nie tým, že si zvyšujete platy. Nie tým, že si do vysokých funkcií, funkcií verejnej moci nominujete doslova toxické osobnosti s toxickými kontaktmi.
Poďme diskutovať o tom, kto sme, či vieme transparentne preukázať, odkiaľ máme majetok, nehnuteľnosti a peniaze. Pretože ak niekto síce nikdy okrem verejnej funkcii nič nerobil, ak nikdy nepracoval, nikdy okrem, nikde okrem Národnej rady, i keď to trvalo 30 rokov, nemôže mať taký majetok, nemôže disponovať takou nehnuteľnosťou. A to, že disponuje, to, že to nemusí preukázať, je len dôkazom toho, ako si neváži obyčajných ľudí, ako ich ignoruje a je mu úprimne jedno, ako žijú.
Nechcem moralizovať, poviete si, som ešte mladý, čo ja tu mám hovoriť starým bardom v politike, čo majú robiť. Ale práve preto, že som obyčajný mladý človek, doteraz som bol aj zamestnaný aj ako v kuriérskej spoločnosti, bol som aj študentom vysokej školy a popritom som stíhal byť aj vrcholovým športovcom, vás v tejto chvíli vyzývam, aby sme dali šancu tomuto návrhu. Má zmysel hovoriť o boji proti korupcii, má zmysel bojovať proti klamárom, podvodníkom, mafiánom v bielych golieroch. Šliapnime im na otlaky, má to zmysel.
Bol to premiér, predseda SMER-u Robert Fico, kto takmer pred dvadsiatimi rokmi presadil zákon o preukazovaní pôvodu majetku. Keď ho predstavoval, hovoril, že slovenskú spoločnosť dlhodobo traumatizuje a demoralizuje skutočnosť, že príslušné štátne orgány nie sú spôsobilé účinne zakročiť proti osobám, ktoré žijú nad svoje pomery a majetok získali nepoctivo.
Opäť nechcem byť patetický, ale ako na, na vás pôsobí prejav pána premiéra spred 20 rokov, keď hovoril, že našu spoločnosť traumatizuje a demoralizuje skutočnosť, že tu máme doslova ako húb po daždi ľudí, ktorí nevedia, nedokážu preukázať svoj pôvod majetku? Dnes po dvadsiatich rokoch má štvrtú možnosť niečo s tým spraviť. On je totižto tu od roku 2005. Nikde dovtedy nebol. Stále ho platí štát, teda obyvatelia tejto krajiny. Čo v tejto oblasti na oplátku pre obyvateľov urobil on?
Pán premiér, máte možnosť ukázať svojim poslancom pri schvaľovaní tejto novely palec hore. Palec hore, ktorý umožní ďalšiu vecnú diskusiu o boji proti korupcii. Je to len na vás. Ja za seba poviem, ja novelu podporím.
Ďakujem.
|
|
120.
Ďakujem za slovo. A ďakujem, Ľubo, za tvoju, za tvoje vystúpenie.
Áno, kým v iných krajinách fungujú prísne mechanizmy na preverovanie a vyšetrovanie pôvodu majetku, na Slovensku dlhé roky fungujú podvodníci, mafiáni alebo organizované skupiny, ktorých pôvod majetku je nejasný alebo preukázateľne vysoko nad ich oficiálne majetkové pomery. A kvôli nefunkčnému zákonu naďalej vládne táto nespravodlivosť a podvodníci si svoj majetok môžu pokojne užívať aj naďalej. Sociálni demokrati, či z HLAS-u, alebo SMER-u, dlhodobo komunikujú, ako veľmi im záleží na zlepšovaní životných podmienok obyvateľov, ako sa chcú postarať o seniorov a aktuálne ako veľmi im záleží na tom, aby fungovala spravodlivosť na Slovensku. Priamym dôkazom je tá hanebná novela Trestného zákona.
Ak ide poslancom vládnej koalície o dobro tejto spoločnosti, nemali by mať absolútne žiadny problém s posunutím tohto návrhu zákona do ďalšieho čítania a hlasovať aj nohami. Ak to bude naopak a nepodporia ho, poukážu zase len na svoju DNA a to je klamstvo, ignorantstvo a populizmus.
|
16.
Ďakujem, pani kolegyňa, za vaše vystúpenie. Zareagujem na to, čo v závere ste povedali, aby to bolo posunuté do druhého čítania. Tiež s tým súhlasím a chcem tomu veriť, že koaliční poslanci zahlasujú a posunie sa to do druhého čítania.
Samotná poradňa pre ľudské práva, ktorá robila ten veľký výskum, kde otvorila túto tému, vám všetkým napísala korektný mail, aby ste to podporili. Je to veľmi dôležité. Rómky sú plnohodnotné občianky tejto krajiny. Ak si vážime ženy tejto kra... v tejto krajine, ak si vážime aj rómske ženy, toto je to najmenej, čo môžeme urobiť. Nemôžeme ako predstavitelia verejnej moci za to, čo sa dialo, práve preto neopakujme kroky predstaviteľov štátu za socializmu. Skúsme to opraviť.
Ďakujem.
|
|
10.
Ďakujem všetkým za faktické poznámky.
Áno, je to veľmi citlivá téma a vlečie sa to s nami už vyše 50 rokov a stále sme sa nedokázali s tým vysporiadať, čo je veľmi smutné vo vyspelej krajine, kde mnohým ženám bolo ublížené. Zobrali im to najvzácnejšie, čo, čo mohli. Ja si myslím, že stať sa matkou je to najkrajšie povolanie na svete, a viem to aj podľa mojich skúseností, lebo pred týždňom sa mi narodila dcéra a je to krásne obdobie a neviem si predstaviť, neviem si fakt predstaviť, čo by som robil, alebo ako sa, ako by sa cítila moja manželka, moja žena, na ktorej by vykonali takýto ohavný čin. Je to hrozné. Je to hrozné. Neviem si to predstaviť, fakt, že ako by som sa ja zachoval ako človek, ako otec. Je to veľmi, veľmi citlivá téma, áno. A musíme to, musíme to, samozrejme, riešiť a verím tomu, že tú podporu tu v pléne dostaneme, nájdeme. A nielen kvôli tomu, že teraz, teraz pome niečo robiť, len aby, ale fakt sú to, sú to veľmi dôležité veci. A toto je z našej strany, si myslím, že to najmenej, čo môžme, môžme spraviť pre tie ženy, pre ich rodiny. Aj keď tú bolesť tie financie, to ospravedlnenie nič proste nevyrieši.
A ešte, pán kolega, by som na vás, že áno, že ženy boli uvedené do omy... (Prerušenie vystúpenia časomerom.)
|
2.
Ďakujem za slovo, pán predsedajúci. Dobré ráno prajem všetkým kolegom.
Sterilizácie sa uskutočňovali s falošným a klamlivým zámerom zastaviť pôrodnosť rómskych žien a boli komunikované, čo je teda úplne zvrátené, ako dobrovoľný, nenútený a uvedomelý akt, s ktorým ženy ne... súhlasili. Podľa svedeckých výpovedí, ktoré boli uverejnené v komplexnej štúdii poradne pre občianske a ľudské práva z roku 2002, ženy boli uvedené do omylu, zavádzané, čo sa neskôr potvrdilo aj odopieraním a neumožnením prístupu k ich osobnej zdravotnej dokumentácii.
Kolegovia a kolegyne, ide o zločiny, ktorých rozsah mapujeme od 70. rokov 20. storočia. Je tomu viac ako 50 rokov, kedy sa po prvýkrát objavili prípady žien, voči ktorým bol smerovaný tento zločin proti ľudskosti. Nech mi je odpustené, ale slovami poslanca, ktorého priezvisko je v preklade šťastie, budú tieto zločiny už dávno premlčané. Lebo veď je to viac ako 50 rokov po incidente a len ťažko budeme hľadať a skúmať, do akej miery a či vôbec má tá žena pravdu a je hodnoverná. Slovami klasika, prečo to nepovedali hneď. A teda nespadá tam ani posledný identifikovaný prípad spred viac ako 20 rokov, ktorý sa ale udial nie v totalite, ale už v demokratickom zriadení.
Pán poslanec, ktorého meno je v preklade šťastie, si zrejme ale absolútne neuvedomuje, že prijatím jeho filozofického prístupu by sme týmto spôsobom nemohli ani dnes na tomto mieste práve teraz komunikovať o odškodnení žien, ktoré boli násilne sterilizované. Lebo veď premlčacia doba prešla, zabudnime na to, poďme sa najesť. Opäť tak prijímame tézu tohto, po novom už aj historika, tak tie ženy to mali povedať hneď, ako sa to stalo. Mali sa postaviť z lôžka, brutálne ubolené a unavené, a okamžite zalarmovať Verejnú bezpečnosť s podozrením, že bolo neoprávnene zasiahnuté do ich reprodukčných práv a porušené ich základné ľudské práva, a trvať na trestnom oznámení v tom čase, predpokladám, na riaditeľa miestnej nemocnice. Okamžite v súlade s týmto oznámením sa im opäť podľa tézy tohto odborníka malo dostať komplexnej špecializovanej podpory a pomoci zo strany pomáhajúcich profesií, aby dokázali s čo najmenšími následkami prejsť cez túto traumatickú skúsenosť.
Dámy a páni, prepáčte mi to ironizovanie, ale ani pred 50 rokmi, ani pred 20 rokmi, ani teraz nemáme vybudovaný komplex služieb pre ženy, ktoré zažívajú či zažili nejaký prejav násilia, tak v partnerskom vzťahu, prípadne aj čo sa týka sterilizácie. Musím pripomenúť, že ešte pred pár rokmi sa na policajnej akadémii učili študenti z textov, kde autor učebnice písal o potencionalite znásilnenia ženy a takzvanej provokujúcej obeti len na základe toho, že nosí krátku sukňu, či ide do parku a provokuje tak znásilnenie. A teraz analogicky predstavme si rok 1970. Rómovia a Rómky sú cieľová skupina, nie národnostná menšina. Nazerá sa na nich ako ľudí, ktorí sú výsostne objektom sociálnej politiky. Zároveň v tomto období štát silno presadzuje pronatalitnú sociálnu politiku, teda podporuje mladých ľudí v tom, aby mali deti. Táto politika sa realizuje rôznymi opatreniami, zľavami úľavami, ale viete čo(?), netýka sa to Rómov. Pretože oni majú viac detí už pred zavedením týchto opatrení. Tak čo urobíme, aby sa zastavil, slovami Mariána Kotlebu, nekontrolovateľný nárast počtu cigánskej populácie? Budeme sterilizovať ženy. Kto nám kedy dokáže, že ide o naše, ide z našej strany o zločin? Veď im dáme hneď po pôrode podpísať nejaké tlačovo, o ktorom ich uvedieme do omylu, ale budeme mať ich prehlásenie, v ktorom súhlasia s dobrovoľnou sterilizáciou. A keď sa budú sťažovať, kto im uverí? Veď niektoré dostanú za to aj nejaké peniaze.
Druhýkrát opakujem, aby ste mi prepáčili to ironizovanie, my sme sa však nikam za tých 50 rokov neposunuli. Ani v nazeraní na postavenie žien v spoločnosti, ani v oblasti prevencie násilia, ani v pohľade na postavenie Rómov v našej krajine. 24. novembra 2021, symbolicky v deň pred Medzinárodným dňom boja proti násiliu na ženách, vláda Slovenskej republiky odsúdila porušovanie ľudských práv dotknutých žien a ospravedlnila sa za sterilizácie v rozpore s právom. Teraz je pred nami ďalší pozitívny krok: finančne odškodniť ženy, ktorým tento štát tak veľmi ublížil.
Áno, v poslednom období sme možno viac konfrontovaní s tým, že legislatíva skôr ženy chrániť nebude, prípadne im rovno ublíži, my však pevne veríme, že tento návrh zákona prejde a poslanci a poslankyne vládnej koalície ho nezhodia zo stola. Ak to nepodporíte, rád by som vedel, čo je primárny dôvod, čo sú motívy, pre ktoré to zhodíte zo stola. Čo je motivácia, veď ide iba o rómske ženy. Za našu platformu budeme vďační za každé jedno symbolické áno. Teda "áno" v boji proti násiliu na ženách, "áno" v boji proti násilným sterilizáciám, "áno" proti diskriminácii rómskych žien.
Ďakujem. (Potlesk.)
|
135.
Ďakujem za slovo. Sterilizácie sa uskutočňovali s falošným a klamlivým zámerom zastaviť pôrodnosť rómskych žien. Boli komunikované najmä zo strany vedúcich pracovníkov, nemocníc a zdravotníckych zariadení ako dobrovoľný, nenútený a uvedomelý akt, s ktorým ženy súhlasili.
Podľa svedeckých výpovedí, ktoré boli uverejnené v komplexnej štúdií poradne pre občianske a ľudské práva z roku 2002, ženy boli uvedené do omylu, zavádzané, čo sa neskôr potvrdilo aj odpieraním a neumožnením prístupu k ich osobnej zdravotnej dokumentácii. Týmto krokom sa len potvrdila téza, že vtedajšia vládna garnitúra schvaľovala vykonávanie sterilizácií ako prostriedku na reguláciu pôrodnosti sociálne slabších vrstiev, ktoré sa uskutočňovalo najmä u rómskych žien.
Regulovanie počtu detí bolo a je zásahom do osobnej integrity a je v rozpore s vtedajšou premisou podpory pronatalitnej rodinnej politiky, bohužiaľ, iba vo vzťahu k ženám z majoritnej časti obyvateľstva, keďže Rómovia a Rómky boli vnímaní ako nechcený objekt sociálnej politiky štátu.
Teraz je pred nami ďalší pozitívny krok: finančne odškodniť ženy, ktorým tento štát tak veľmi ublížil. Áno, v poslednom období sme možno viac konfrontovaní s tým, že legislatíva skôr ženy chrániť nebude, prípadne im rovno ublíži, čo je aj prípad premlčacích lehôt pri sexuálnom násilí, prípadne znásilnení. My však pevne veríme, že tento návrh zákona prejde a poslanci a poslankyne vládnej koalície ho nezhodia zo stola.
Ďakujem.
|
130.
Dámy a páni z vládnej koalície, vy tu idete schváliť pozmeňujúci návrh Trestného zákona, na základe ktorého znížite premlčaciu dobu za zločin znásilnenia a sexuálneho zneužívania z dvadsať na desať rokov. V praxi to znamená, že ochrana obetí, najmä žien a dievčat nebude zabezpečená. Toto nemá nič spoločné s restoratívnou preventívnou justíciou, nemá to nič spoločné s ochranou žien pred násilím, nemá to nič spoločné s odbornosťou, o ktorej doslova na uliciach ste hulákali. Vyhrali ste voľby, využívate a zneužívate, čo sa dá. Presne ako sexuálni predátori, ktorých touto novelou chránite. Hanbite sa.
A pán Vlk, keby som žena, tak by som došiel za vami a opľul by som vás do ksichtu, lebo nič viac si nezaslúžite za svoje výroky, nič viac. (Potlesk.)
|
80.
Pán Hlina, ďakujem za vaše vystúpenie. Vy ste spomínali, že máte dve dcéry. Mne štyri dni dozadu sa narodila dcéra a bojím sa, že bude musieť vyrastať v tejto krajine, kde ženy nie sú a nebudú chránené, kde zločincom nebude hroziť pomaly už nič. Dámy a páni z vládnej koalície, vy ste skrátili premlčaciu dobu za zločin znásilnenia na polovicu z dvadsať na desať rokov a týka sa to aj sexuálneho zneužitia maloletých. Mali ste plné ústa restoratívnej justície, ako budete naprávať páchateľov trestnej činnosti a pomáhať obetiam. Ako im chcete pomáhať? Lebo vraj nikto takmer dvadsať rokov nemyslel. Teraz tým pozmeňujúcim schváleným návrhom im, prosím, ako pomôžete. To, čo ste urobili, nie je už ani hanba, ani prúser, je to výsledok morálneho úpadku vašich osobností. Ak môžem hodnotiť sto dní vášho vládnutia, tak cez vetu: Prišli ste, využili ste, zneužili ste. To, čo po vás zostane, je morálne bahno. Dobre sa v ňom vykúpte! (Potlesk.)
|
287.
Ďakujem, pán poslanec Hargaš, za vaše vystúpenie.
Veľmi sa mi páčil moment, keď ste oslovili svedomie koaličných poslancov. Oni sa snažili prerušiť vašu, váš prejav, vaše vystúpenie. Sa mi páčili vaše argumenty, vaše fakty, lebo sú nevyvrátiteľné. A toto zaklopalo na ich svedomí. Chceli vás vyrušiť, nepodarilo sa im to. Keď to nevyšlo, tak zdrhli zo sály, a neviem, jak sa ten pán poslanec volá, lebo ešte nebola možnosť, aby sme ho spoznali, nakoľko si myslím, že ešte ani, aspoň jednu faktickú poznámku nedal, a keby mali čisté svedomie vládni poslanci, tak by nemali problém tu ostať si to vypočuť, poprípade aj zareagovať. Bohužiaľ, to tak nie je, čo mi je fakt že ľúto.
Neviem, či viete, ale aktuálne každý piatok hrajú v jednej komerčnej televízii večer o 20.30 h Harryho Pottera. Bude tomu tak aj dnes. Prepáčte, nechcem si z toho robiť srandu, ale napadá mi taká analógia, že v tomto filme sa deti v škole učia mágií, čarodejníctvu, na hodinách s učiteľmi. Milí občania, ak by ste chceli vidieť, ako v realite, pozor, nie v rozprávke, v realite, vyzerajú hodiny klamstva, manipulácie a konšpirácií, nepozerajte dnes Harryho Pottera, ale pustite si verejné vystúpenie vládnej koalície.
|
181.
Ďakujem pani poslankyňa za vaše vystúpenie. Vy ste spomínali porušovanie ľudských práv. Tak k tejto téme by som sa chcel vyjadriť aj ja. Pán premiér so svojimi kamarátmi na tlačových konferenciách, kde dokonca viseli esesácke kabáty, deklaroval, že keď príde k zmene na politickej scéne po voľbách, prinesie do vládnutia pokoj, rozvahu, odbornosť a stabilitu. Každý deň sme mohli pozerať, prípadne počúvať jeho slová o ochrane ľudských práv, ktoré boli v rokoch 2020 - 2022 neustále porušované. Mohli ste nadobudnúť pocit, že už aj keď ste otvorili chladničku, vybehol z nej na vás Fico a kričal na vás, ako tento štát chráni a podporuje zlodejov, mafiánov a ako sa tu kradne a porušujú práva ľudí vo vyšetrovacích väzbách. A teraz otvoríte tú chladničku a opäť z nej, bohužiaľ, vykrikuje pán Fico, ako touto novelou Trestného zákona zabezpečí dlho očakávaný poriadok, stabilitu a spravodlivosť. Pán Fico, veď využijem vaše prirovnanie: Ak niečo chodí ako kačka, kváka ako kačka, je to proste kačka. Toto je revanš a vy potrebujete zachrániť svojich ľudí. Tuto už nejde vôbec o záujem obyčajných ľudí, ktorí žijú tu na Slovensku.
Ďakujem ešte raz za vaše vystúpenie.
|