Vyhľadávanie v prepise rozpravy Vytlačiť stránku / Print page

Záznamy vystúpení sú evidované v rámci systému prepisu vystúpení do textovej podoby. Tieto texty sú k dispozícii až od 5. volebného obdobia a kvôli autorizácii sú k dispozícii vždy až nejaký čas po samotnom vystúpení.

Výsledok vyhľadávania v záznamoch rozpravy NR SR

 
16. 6. 2025 22:14:05 - 22:29:25 35. schôdza NR SR - 13.deň - B. popoludní Tlač 733 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Kišš, Štefan (PS) - poslanec NR SR Vystúpenie s faktickou poznámkou   (text neprešiel jazykovou úpravou)
Ďakujem pekne. Pán Mikloško, ja nemám žiadny ďalší argument alebo doplnenie iba som vám chcel povedať, že vám ďakujem za tento prejav a vlastne za to, že ste sa vrátili, a že ste tu s nami. Nebol to prvý zásadný prejav, ktorý ste tuto v pléne mali a som rád, že som si ho mohol vypočuť. Ďakujem pekne.
10. 6. 2025 10:28:12 - 10:30:12 35. schôdza NR SR - 9.deň - A. dopoludnia Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Kišš, Štefan (PS) - poslanec NR SR Vystúpenie s faktickou poznámkou  
Pán kolega, ako ste povedali, mali sme tu, mali sme tu taký piatoček, posledný piatok. Ako ste povedali, obrazne povedané, štyria sme tu, ale, ale boli celý čas, teda miestami aj doslova štyria. Ja, kolega Viskupič, kolega Jakab a, a pán poslanec Hajko. Ale boli tu viacerí a aj, aj, aj sa zapájali. A áno, aj pán minister si to tu odsedel a musím aj povedať aj to, že to jeho jedno vystúpenie, na ktoré sa teda nedalo reagovať, ale, ale bolo, bolo v princípe korektné a on v podstate nenamietal tie veci, ktoré, ktoré sme, ktoré sme tu povedali a povedal aj takú vec, že odmieta demagógiu, čo ho teda beriem, beriem za slovo. A tá, tá škoda alebo to, čo sa stalo už, už sa, už sa neodstane len tak, tak to je za nami, ale čo ešte stále môžeme urobiť, je začať, je začať napravovať tie veci. A teda môže to urobiť vláda, ktorá má na to nástroje v rukách. Takže ja aj, aj pána ministra pozívam dnes na trinástu, kedy zvolávame mimoriadku o, o tej...
=====
10. 6. 2025 10:09:06 - 10:11:04 35. schôdza NR SR - 9.deň - A. dopoludnia Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Kišš, Štefan - poslanec NR SR Vystúpenie s faktickou poznámkou  
Ďakujem pekne, kolegovia, za doplnenia. Vyzdvihol by som to, že presne tak, že keby sme mali aspoň tie, aspoň tie cesty alebo, alebo všetky služby také, aké, aké by sme si za tie peniaze zaslúžili. Lenže, lenže služby a životná úroveň sa približuje skôr k tomu Uzbekistanu a dane skôr k Francúzsku, Nemecku a ďalším západným krajinám. No pôvodne sme chceli, aby to bolo naopak, ale Ficove vlády to urobili ináč.
No a k tej transakčnej dani ešte by som chcel doplniť, že dnes máte možnosť, pán minister, pán predsedajúci Danko, dokončiť to, čo sme tuná v pléne začali minulý týždeň - otvoriť schôdzu, prejsť druhým a tretím čítaním ten návrh pána Danka, aby sme aspoň, aspoň sčasti podnikateľov tú daň čo najskôr zrušili, a ideálne aby sme ju zrušili hneď všetkým a urobili to čo najskôr. Lebo, pán minister, áno, však veď už dnes úplne všetci, úplne všetkým je jasné, že škoda sa stala, že tá transakčná daň je nešťastná. A vy veľa to vraciate tým, že no ale kde na to nájdem peniaze. No vy dobre viete, že aj tento rok sa na to už dajú nájsť peniaze, ak by ste, aby ste naozaj chceli, tak tie návrhy na ministerstve máte. A keby aj náhodou nie, náhodou nie, čo sa určite dá, ale povedzme že nie, a keby ste prišli na rouchou za investormi a vysvetlili im tento príbeh, som si úplne istý, úplne istý, že ho kúpia, pretože 500 miliónov v čistých výdavkoch alebo teda v ušlých príjmoch je nič oproti tým škodám, ktoré na ekonomike takáto daň spôsobuje v podobe straty investícií a pracovných miest.
10. 6. 2025 9:59:08 - 10:01:18 35. schôdza NR SR - 9.deň - A. dopoludnia Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Kišš, Štefan (PS) - poslanec NR SR Vystúpenie v rozprave  
A vytvárate krajinu, kde si ministri z najluxusnejších áut občanom odkazujú, že za to všetko zdražovanie vlastne môže niekto iný. Veď to nie vy, len hocikto iný.
Slovensko je po vašom vládnutí, nebude krajinou budúcnosti, ale už vôbec nie, ak naozaj uskutočníte aj ďalší nájazd na II. dôchodkový pilier. Opäť pripomínam, o koľko ste prišli v dôsledku Ficových zásah do II. piliera, si môžete pozrieť na našej dôchodkovej kalkulačke. A Slovensko bude krajinou, krajinou rent pre papalášov a do krajiny nevnášate víziu, ale len ideologické spory. Veď aj tento týždeň, alebo teda v najbližších dňoch sa očakáva, že budeme viesť debatu o dvoch pohlaviach v ústave, ale nebudeme viesť debatu o tom, že ako zlepšiť budúcnosť ľudí, aké opatrenia sa nám plánujete priniesť, ako sa môže dariť viacej ekonomike alebo môže, môže sa dariť viacej ľuďom. Namiesto toho nám prinesiete novelu ústavy, ktorá nič nevyrieši. A vytvárate Slovensko nevzdelané, ktoré spomedzi seba vyháňa tých najlepších. V Európskej únii nás počas Ficových vlád predbehli všetci a vám to nielenže neprekáža, vy to ešte aj prehlbujete a zjavne vám to vyhovuje.
Ale mnohému z toho sa ešte dá zabrániť a keď sa my dostaneme k moci, budeme robiť všetko pre to, aby sme všetky tie negatívne trendy, ktoré podporujete, otočili. No a mnohé z toho sa dá zastaviť aj skôr a netreba čakať do roku 2027. Stačí nájsť odvahu. Odvahu, že nie je pravda to, čo som povedal a že vám ide, že vám nejde len o vlastný luxus, o vily v Chorvátsku či haciendy z eurofondov, len treba tú odvahu nájsť. No a ja vám teda v záujme všetkých občanov na Slovensku, aby ste ju našli a začali robiť opatrenia aj pre nich.
Ďakujem. (Potlesk.)
10. 6. 2025 9:44:08 - 9:59:27 35. schôdza NR SR - 9.deň - A. dopoludnia Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Kišš, Štefan (PS) - poslanec NR SR Vystúpenie v rozprave  
... vstupovala do platnosti transakčná daň, ktorú opäť na konci dňa zaplatia iba ľudia a v konečných cenách tovarov, ktoré, ktoré podnikatelia predávajú. No a okrem toho, samozrejme, daňový bonus, chystáte sa aj na prídavky, zvýšili ste zdravotné odvody a ešte by sa dalo aj chvíľu pokračovať. No a potom ešte mimochodom medzičasom Európska komisia vydala správu tzv. country report, čo je taká dlhšia správa v súvislosti s európskym semestrom, ktorá reaguje na, reaguje na túto správu o úpadku, ktorú každá krajina vydá, potom ten európsky semester prebieha tak, že Komisia vydá svoju správu a vydáva aj odporúčania, tzv. country specific recomendetions.
No a ja sa týmto správam venujem už dlhšie, s pánom Karasom sme tu mali v piatok takú výmenu, pán Karas, ja som ako úradník, ako kariérny úradník, tak ako tisíce iných ľudí, pracoval na ministerstve za minulej vlády, aj za vlád SMER-u. A moja práca do veľkej miery bola o týchto európskych reportoch a chodil som do Bruselu vlastne negocioval, ako tie, na tej pracovnej úrovni, ako tie odporúčania vyzerajú, diskutovali sme o našich pripomienkach o týchto správach.
No a chcem vám povedať jednu vec, že ja som si teda túto správu prečítal, ktorá vyšla minulý týždeň, a takúto nádielku si za tých 20 rokov, ktorú dostalo Slovensko, nepamätám. Tam sú mnohé, mnohé veľmi, veľmi zásadné tvrdenia od tej Európskej komisie, na ktorú, o ktorej teda rozprávate, akí ste vy suverénni, ale keď príde na lámanie chleba, tak, samozrejme, potom, potom vždycky sklopíte uši, pretože, pretože rozumiete tomu, že nám posiela peniaze, takže, takže vždy potom ste, len poslušne súhlasíte s tým, s tým, čo hovorí Európska únia, ale táto správa má teda veľmi, veľmi zásadné tvrdenia a ja by som rád počul od pána ministra, členov vlády, čo na ňu hovoríte. A napríklad v súvislosti s dépeháčkou hovorí, že: „Tieto zvýšenia predstavujú riziko zaťaženia spotreby a zníženie motivácie investovať. Vyššie dane navyše majú inflačný účinok a vedú k ďalšiemu zhoršovaniu konkurencieschopnosti." Neskôr ešte Európska komisia trošku pritvrdila, dostanem sa k tomu neskôr.
No a toto všetko je o úpadku za tento rok, alebo teda posledný rok, odkedy, odkedy je tu štvrtá vláda Roberta Fica. Ale za, keby sme si zosumarizovali pokrok za 14 rokov, ktorý vládnete dokopy vo všetkých štyroch vládach, tak je tu ešte iná tisícka mesačne a síce, keby sme mali priemernú pobaltskú vládu, tak priemerný plat rodiny s dvoma deťmi mohol byť o tisíc eur mesačne v čistom viac. Keď si vezmete, že dnes je hrubá mzda 1 500, že povedzme že niečo tisíc, niečo tisíc plus, keď k tomu ešte prirátame sociálne dávky, tak povedzme, že priemerná domácnosť dostáva niekde medzi dvoma-troma tisíckami, tak mohli mať, mohli mať o jednu celú tisícku, teda minimálne o tretinu až polovicu viac, ako majú dnes, keby sme mali priemernú pobaltskú vládu a nie vládu Roberta Fica. Pamätáte sa na sľub Dzurindov o dvojnásobných platoch? Potom sa viedla aj vedie stále polemika, či to doručil, nedoručil, diskutuje sa o tom. No môžem vám povedať, že Robert Fico doručil polovičné platy za svojich 14 rokov hospodárenia a vládnutia.
Aký pokrok ste priniesli podnikateľom a živnostníkom? No, v prvom rade, samozrejme nič nové, priniesli ste hlúpu transakčnú daň a týmto ničíte malé firmy a odrádzate nových podnikateľov. Pán minister, aj pán Andrej Danko pochopil, že aká je toto do neba volajúca hlúposť a inicioval to, o čom sme tuná minulý, minulý týždeň hlasovali. A viete, sú rôzne zlé politiky, ktoré ste už jednak zaviedli a ktoré nezodpovedné krajiny a populisti zavádzajú, príklad vyššie dane z práce, zdravotné odvody sme tu mali, alebo znížite odvody do II. piliera, čím znižujete budúce príjmy slovenských občanov. Ale táto transakčná daň je unikátna, pretože na takýto nápad ešte neprišiel nikto okrem Maďarov a, viete, za posledných tých 15 rokov nás predbehli v ekonomickej prosperite vlastne už všetky krajiny, ktoré boli vtedy za nami, okrem jednej, viete ktorej? Maďarska.
No a ja sa stále nestačím čudovať, že toto ste, toto ste vlastne zaviedli aj so všetkým staffom, ktorý na ministerstve máte. Mňa by fakt zaujímalo, že čo vám, čo vám vaši kolegovia povedali. Čo vám povedali štátni? Či len servilne prikyvovali, že teda je to dobrý nápad, lebo prinesie nejaké peniaze, ktoré sú, samozrejme, otázne? Alebo čo vám povedali vaši kolegovia z IFP? Opýtali ste sa vôbec? Pretože ja si neviem vysvetliť, ako takéto niečo ste naozaj mohli s čistým svedomím zaviesť.
No a teda ono celé sa to udialo tak, že to bol nápad ministra, ministra financií, resp. po stretnutí s maďarským ministrom prišiel s touto iniciatívou. Takže dve krajiny, krajiny stagnácie a úpadku majú túto transakčnú daň. A viete, pán minister, s takouto reputáciou sa chcete uchádzať o guvernéra alebo viceguvernéra NBS. No Boh ochraňuj NBS, ak takto budete manažovať túto inštitúciu.
A nad rámec transakčnej dane teda ste podnikateľom priniesli úplný chaos v systéme DPH. Absurdnosti ako rôzne sadzby jedla, či, podľa toho, či sú na tanieri alebo si ich zoberiete so sebou, alebo taký pokrok v daňových únikoch. Neexistuje žiadna stratégia lepšieho výberu. Pamätám si jednu tlačovku, na ktorej ste prezentovali, že teda máte nejakú stratégiu, akurát dokument som dodnes žiadny nevidel, opravte ma, ak nejaký existuje, ale proste som ho nenašiel nikde. Akurát ste povedali, že predstavujete QR kód. Takže QR kód pre podnikateľov je vaša daňová stratégia.
No a výsledkom manažmentu daní je, že dnes, a to už vieme povedať na dátach, ktoré sú dostupné, aj keď nie je ich veľa, že výber všetkých daní v skutočnosti klesá. Vy odmietate naše návrhy na elektronické daňové priznania, na antibyrokratické balíčky, niekoľkokrát sme ich tuná predstavili ako poslanecké návrhy, nikdy neboli prijaté. No a kto bude asi chcieť investovať v takejto krajine s takýmto podnikateľským prostredím, daňami, odvodmi a byrokraciou, ktorú Slovensko ponúka. No nikto. A možno ešte, možno ešte tí Číňania, s ktorými sa tak teraz intenzívne kamarátite, ale ak sa tak aj stane, tak jedno je isté, bude to sakra drahé a v každom prípade naše investície na Slovensku, tiež tu už to bolo povedané, sú suverénne najnižšie v regióne. No a táto vláda podnikateľom pomáha asi tak, že oni vlastne už nepotrebujú žiadnu konkurenciu, pretože vláda ich, vláda ich dusí a ničí dostatočne, že ich možno zničí aj sama bez toho, aby ich zničili konkurenti.
No a spomínaná správa Európskej komisie. Dlhá pasáž o tom, aké je na Slovensku podnikateľské prostredie. Už sme hovorili o východných platoch a západných daniach, teda východných nízkych platoch a západných vysokých daniach, hovorili sme o administratívnej záťaži, toto všetko veľmi podrobne Európska komisia vo svojej správe rozoberá a záver je konštatovanie, že na, v dôsledku dlhých a zložitých administratívnych postupov, nepredvídateľného regulačného prostredia a rýchlo sa meniacich právnych predpisov, to je to, jak tuná stále prinášate rôzne pozmeňováky, a nedostatočného investičného plánovania na Slovensko, okrem iného najhoršie podmienky na podnikanie v EÚ. Najhoršie podmienky v celej EÚ. Toto je jeden z výsledkov vašej vlády.
Aký pokrok ste priniesli mladým ľuďom? Každý z nich nosí na pleciach 17-tisíc eur dlh, ktorý do konca roku 2027, ak teda dovládnete, bude, bude každý občan Slovenska niesť. A ten dlh sa za štyri roky zvýšil viac ako štyritisíc. To znamená len výsledok hospodárenia vlády, ktorá si sľúbila stabilizáciu dlhu, píše tak v programovom vyhlásení vlády, bude dlh na každého občana, a teda nielen, nielen mladých, ale mladí, starí, ženy, muži, batoľatá, dôchodcovia, každý bude v priemere zadlžení o 17-tisíc eur, a to o štyritisíc eur viac za štyri roky, ktoré vládnete. No a okrem toho ste im pridali vyššie zdravotné odvody, nižšie odvody do II. piliera a ukrátili ste tak mladú generáciu o stovky eur mesačne na ich budúcich dôchodkoch. A ja pozývam všetkých, aby si pozreli našu kalkulačku na www.cenazafica.sk, dôchodková kalkulačka, tam si na základe svojho veku a príjmu môžte vyrátať, o koľko vás dokopy všetky opatrenia štyroch Ficových vlád, bolo ich nemálo a boli dramatické, pripravili na budúcom dôchodku. A sú to veľmi nepríjemné čísla. Robili sme anketu v uliciach, mnohí ľudia nám povedali, že radšej to ani nechcú vedieť, lebo potom sa dostanú do depresie. Takže to je tiež jeden z výsledkov Ficových vlád.
No a keď hovoríme o mladých, tak to hovoríme len o tých, ktorí tu ešte ostali, tých, ktorí s touto krajinou a vašimi vládami ešte, ešte nevzdali, ale, bohužiaľ, takýchto ľudí je čoraz menej a ak bude táto politika pokračovať, tak ten exodus bude pokračovať tiež. No a vyháňate mladých ľudí z krajiny a premieňate Slovensko na krajinu, kde mladí nechcú žiť a budovať hodnoty, investovať svoju energiu a nechcú žiť v takejto ruskej gubernii ani v medzinárodnej izolácii, do ktorej nás ťaháte. No a vy ponúkate len dve perspektívy, život v zahraničí alebo život v dlhoch.
Aký pokrok ste zabezpečili dôchodcom a sociálne zraniteľným? No tá inflácia a vyššia dépeháčka dramaticky zdraželi v podstate všetko, skoro milión Slovákov dnes žije na pokraji chudoby, len za posledný rok vašej vlády to bolo 38-tisíc ľudí navyše a vaša sociálna politika, akože sociálna, ktorá je v skutočnosti veľmi cynická, len predstiera pomoc, no a okamžite ju kompenzuje vyššími nákladmi na život. Jedine dôchodcom dávate do jedného vrecka 13. dôchodok a potom z druhého vrecka im vyťahujete peniaze tým zdražovaním, zvyšovaním daní a ďalšími opatreniami. Všetkým ostatným občanom len vyberáte.
No ale v jednej oblasti pokrok nastal, a to je, a to je samotná vláda. A ten pokrok v papalášizme dosahuje úroveň, ktorú, za ktorú by sa nemuseli hanbiť ani hollywoodske hviezdy. A vyššie platy, mercedesy, tryskáče, už sme o tom hovorili, dvojnásobné platy ale pre členov vlády, nie pre občanov, videli sme aj Formulu 1, špeciál na futbal, jednoducho keď to všetko zrátam, tak ten papalášizmus má aj makroekonomické vplyvy, lebo väčšinou sa hovorí, že však veď platy, veď jasné, síce dvojnásobné, ale pre členov vlády, ale to neni dokopy významná suma pre verejné financie. Ale keď si zrátame všetko, tak už je, sú to desiatky miliónov eur, teda celý papalášizmus má dnes cenovku 70 mil. eur a, bohužiaľ, ešte ďalej narastá a ak si chcete pozrieť všetky zbytočné výdavky, ktoré dosiahla Ficova vláda nielen na papalášizmus, tak tá cenovka dnes je 5,5 mld. eur. A presne toľko stála táto vláda občanov od roku 2023. A ak chcete vedieť podrobnosti, tak si tie čísla rozmenené na jednotlivé položky môžte tiež pozrieť na našej webovej stránke www.cenazafica.sk.
No a tá cena za vládnutie je pre Slovensko privysoká. Vládna koalícia páli miliardy, ktoré sme zaplatili na daniach a ktoré si štát požičiava na účet našich detí. A Slovensko si určite zaslúži viac, aj skutočný pokrok a nie vládu papalášov, populistov a ekonomických diletantov. Ak by sme ich nemali, resp. ak to bude takto ďalej pokračovať, tak tie nožnice medzi, medzi príjmami na Slovensku a v okolitých krajinách sa budú ďalej zväčšovať a za pár rokov to bude rozdiel o ďalšiu, o ďalšiu tisícku v čistom na výplatných páskach na mzdách všetkých ľudí.
No a akú krajinu odovzdávate, ak to, nedajbože, dotiahnete až do volieb 2027? Krajinu, ktorá nie je pre mladých ľudí, ako to už aj oni pochopili, mnohí z nich, krajinu, ktorá nie je ani pre zahraničných investorov, ktorí by mohli prinášať lepšie pracovné miesta, ale neprinesú. Slovensku zabetónujete osud montážnej dielne teda do vtedy, kým firmy nezačnú odchádzať ešte viac na východ a potom tu ostanú hladové doliny, poznáte príbeh Detroitu. Slovensko po vašom vládnutí bude ešte viac krajinou rozdielnych rodín, keďže vaše vládnutie vyženie ešte viac ľudí do zahraničia. A vytvárate krajinu, kde si ministri z najluxusnejších áut občanom odkazujú, že za to všetko zdražovanie vlastne môže niekto iný, že to nie vy, len hocikto iný. Slovensko po vašom vládnutí nebude krajinou budúcnosti a už vôbec nie, ak naozaj uskutoč....
=====
10. 6. 2025 9:41:50 - 9:41:50 35. schôdza NR SR - 9.deň - A. dopoludnia Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Kišš, Štefan (PS) - poslanec NR SR -  
Dobré ráno všetkým, už mi ide čas.
Dobré ráno vážený pán minister, kolegyne, kolegovia. Vláda vydala svoju správu v ktorej hodnotí, ako sa darí ekonomike no a už tu bolo povedané poslancom Julom Jakabom. Volá sa výročná správa o pokroku, ale jej skutočné pravé meno je výročná správa o úpadku Slovenska. Ak má byť toto pokrok, čo ste predviedli za jeden a pol roka, tak jediný smer, ktorým ťaháte slovenskú ekonomiku je rýchlo ku dnu, a je to k vysokému dlhu a dokonca musíme konštatovať po tom, po všetkých krokoch, ktoré ste urobili, aj medzinárodnej izolácii. A táto správa nie je vôbec o pokroku, je skôr o úpadku ekonomickom, sociálnom, aj morálnom. No a ja by som teraz vo svojom vystúpení rád rozmenil na drobné tento pokrok, ktorý priniesla táto vláda, ktorý priniesla rodinám, mladým ľuďom, podnikateľom a živnostníkom, dôchodcom a sociálne slabším. A napokon aj, ako tento pokrok priniesla sebe, samotná vláda svojim predstaviteľom.
Rodiny, ako sa prejavil pokrok v rodinách. Dnes vieme, že po tom 3 % zvýšení DPH si každá rodina celkom pekne priplatí zo svojho rozpočtu. Za všetko, čo potrebuje na svoj život, stovky eur mesačne navyše. Priemerná rodina s priemerným platom, dvoma deťmi, tisíc eur navyše. To zvýšenie DPH o 3 % zdraželo úplne všetko, od chleba, mlieka, školské pomôcky, detské oblečenie, voľnočasové aktivity. Jednoducho všetko je dnes drahšie a nepomôže ani kozmetická úprava vo zvýhodnení niektorých položiek na 5 %, ktorá tak akurát priniesla chaos obchodníkom, ale skutočne ceny neznížila a výsledok je, že od januára máme jednu z najvyšších inflácií, ktorá sa ešte potom ďalej akceleruje po tom, čo vstúpila do platnosti transakčná daň, ktorú opäť na konci dňa zaplatia iba ľudia v konečných cenách tovarov, ktoré podnikatelia predávajú. No a okrem toho samozrejme daňový bonus, chystáte sa aj na prídavky, zvyšujúce zdravotné odvody a ešte by sa dalo aj chvíľ....
=====
6. 6. 2025 12:52:51 - 12:52:51 35. schôdza NR SR - 8.deň - A. dopoludnia Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Kišš, Štefan (PS) - poslanec NR SR Vystúpenie v rozprave  
Ďakujem pekne. Pekný deň, ešte raz. Ja len krátko by som chcel nadviazať na to, čo už bolo povedané. A teda, áno, v tej legislatíve vidíme jeden prílepok, alebo teda viaceré prílepky, ale k jednému z nich sa chcem vyjadriť a to je teda k tej zvýhodnenej depehačke. Okrem teda bezlepkových tam sú ešte aj noviny a časopisy, ktoré vychádzajú menej ako štyrikrát do týždňa, dve rôzne zvýhodnené depehačky a ja mám len teda jednu otázku k tomuto, pán minister, že teda, že prečo obidve tieto úpravy a za koľko. Lebo to som sa zatiaľ nedozvedel. Vy to asi tie prepočty máte, môžem sa mýliť, ale nenašiel som to nikde v tej dokumentácii, že koľko nás to teda bude stáť. A teraz to nehodnotím, kolega Štefunko sa vyjadril k tej jednej výnimke. Len teda by sme chceli vedieť účet, pretože a ten širší kontext je a bavili sme sa o tom pri záverečnom účte. Možno ešte budeme pri tej správe o pokroku, čo je taký širší dokument. Ale teda, keď musíte naháňať každý milión, ako ste myslím tak nejak parafrázujem, povedali sám, čo teda sedí, tak toto sú nejaké ďalšie peniaze, ktoré utekajú. A otázka kde za ne na ne zohnať. A ak dovolíte, že ten širší kontext je samozrejme makroekonomický alebo teda vplyv na verejné financie. Vy ste povedali, že vy nemáte žiadnu kauzu, takže áno, super, že chvalabohu, že to tak je, že máme ministra financií, ktorý je v tomto zmysle čistý. Nie je to úplne samozrejmosť tuto v parlamente. A, ale teda, ak dovolíte, tak trošku akože teraz prenesiem, že vaša "kauza", za ktorú nie je trestnoprávny dôsledok, ale je významná, je ten rastúci dlh a neznižujúci sa deficit, pretože to má implikácie finančné a na konci dňa to má implikácie na životy ľudí, pretože sa to nejako premieta do ich životnej úrovne. Takže moja otázka je účet, kde na to zohnať. A tak isto ste povedali, že odmietate demagógiu, tak to tiež chcem naozaj bez akejkoľvek irónie oceniť, len si dovolím k tomu ešte takú poznámku. Tak potom, ak teda takýto predpoklad si beriete na seba, tak potom asi tá tlačovka o tom odpočte práce Ministerstva financií asi nebola úplne, úplne šťastná. A tiež oceňujem, že v tom vašom vystúpení ste v podstate nešli do tých väčšine tých argumentov, ktoré som tu predniesol, s výnimkou asi tých ratingoviek, čo teraz vravím, že sú celkom ľahko dohľadateľné, ale teda beriem, že asi viaceré tie dáta alebo sa s nimi stotožňujete a že vám sedia, len teda ten politický príbeh na tlačovke bol trochu iný. To je všetko za mňa. Ďakujem pekne.
6. 6. 2025 12:03:22 - 12:04:56 35. schôdza NR SR - 8.deň - A. dopoludnia Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Kišš, Štefan - poslanec NR SR Vystúpenie s faktickou poznámkou  
Gašpar, Tibor, podpredseda NR SR:
Ďalšia v poradí, alebo ďalší v poradí pán poslanec Kišš.
6. 6. 2025 10:42:50 - 10:42:51 35. schôdza NR SR - 8.deň - A. dopoludnia Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Kišš, Štefan - poslanec NR SR Vystúpenie s faktickou poznámkou  
Ďakujem pekne Majo. Ak dovolíte. Taká širšia reakcia. Ja som myslel, že sa ide prihlásiť pán Karas. Však mi to tam hovoril, že, že zareaguje a teda reagujem na tú, na to interné to čo sme tu mali pán predsedajúci, že koalícia s nami vôbec nediskutuje. Vôbec nijako. Ani na finančnom výbore a teda teraz som už fakt čakal, že aspoň faktickú dostanem, že si môžeme niečo povedať. Tak ja vás vyzývam jednak, jednak členov finančného výboru pán Karas. Tak mi povedzte čo bolo nesprávne v tom prejave, ktorý som dnes mal. Schválne som sa ho snažil poňať technickejšie. Mal som tam veľa čísel. Nerozumiem, že to nie je ideálne z hľadiska, že pozornosti objektívne dávať akože príliš veľa čísel absorbovať. Ale jednoducho som chcel, aby to bolo, aby to bolo technické, pretože tých 9 klámst ste ministra podľa mňa bolo celkom silných a tam teda ako som uviedol vo svojom prejave veľmi, veľmi pravdy nebolo. No a, a to isté by som si rád vypočul reakciu od ministra financií. Ten mi tam jedine vyrušoval za mojim chrbtom tak ako teraz. Strašne ťažko sa pritom človek sústredí, keď má, keď má niečo rozprávať ostatným kolegyniam, kolegom a ľuďom, ktorí, ktorí za to pozerajú ale, ale nejaké objektívne oponentúry som sa bohužiaľ za toto volebné obdobie zatiaľ nedočkal. Budem rád ak príde tu alebo príde na finančnom výbore len to musí na to musí byť vôľa na dvoch stranách. Ďakujem.
6. 6. 2025 10:29:11 - 10:42:49 35. schôdza NR SR - 8.deň - A. dopoludnia Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Kišš, Štefan (PS) - poslanec NR SR -  
.. o jeden stupeň z a2 na a3. V decembri 2024 teda pred pol rokom. Na začiatku to neurobili. Ešte vyhodnocovali, povedali, že okej. Počkáme o rok. Už zhoršili. Tretia agentúra Standar and Poor´s nezhoršila raiting, ale zhoršila takzvaný výhľad. Teda ako keby sa priblížila k zhoršeniu ratingu ale samotný rating, samotný rating to nezhoršilo. Udialo sa to v apríly 2025. Pár dní predtým ako ste toto prezentovali na tej, na tej tlačovke. Klamstvo č. 5. úspešný predaj dlhopisov pre ľudí. A teraz tuto môžeme mať polemiku. Otázka je čo znamená úspech. Ak je úspech množstvo tak, tak potom uznávam. Predali ste, predali ste veľa a rýchlo. A teraz bez irónie a s úplnou vážnosťou chcem povedať, že to bol celkom výkon, ktorý sa vám podaril a stojí to, stojí to za zmienku za to, že sa vám to takto podarilo jednak zmobilizovať ľudí alebo teda ešte predtým to technicky zorganizovať, zmobilizovať ľudí, ktorí to vykúpili za myslím, že tri dni. Dokonca aj ja som si chcel kúpiť a som nestihol. Som sa chcel pochváliť pánovi ministrovi ako verím, že nezbankrotujeme. Ale, ale som nestihol. Ináč by som si ho kúpil. Ale teda z tohto pohľadu musím naozaj uznať donútili ste message všetkým, ktorým si kúpili tí dosiahli celkom, celkom dobrý deal. A tak isto myslím si, že akékoľvek opatrenie, ktoré vláda robí, ktoré zlepší prístup občanov ku kapitálu, ku peniazom, ktoré zlepšuje ich finančnú gramotnosť ako napríklad v tomto príklade tak, tak stojí za zmienku. A za pochvalu. Ale tá cena bola pomerne vysoká. A je to ako som spomínal dobrý deal pre tých ľudí akurát, že ten deal zaplatia všetci daňoví poplatníci, pretože ten, ten dvojročný dlhopis, ktorý teda vláda mi to volá dva ten dvojročný má úrok 3 % a v tom čase sa naše dvojročné dlhopisy obchodovali za 2,3 %. Teda rozdiel 0,7. ten druhý štvorročný dlhopis mal úrok 3 a pol percenta alebo teda výnos pre občanov. A štvorročné dlhopisy predalo Slovensko myslím, že tento alebo minulý týždeň z výnosov 2,5 %. Teda rozdiel, rozdiel 1 %. Čiže z pohľadu, z pohľadu štátu to bol drahý predaj. Z pohľadu tých čo si kúpili majú, majú pomerne solídny výnos na to čo si kúpili. Klamstvo č. 6 plnenie fiškálnych pravidiel. No a teraz túto som ochotný uznať, že o tom môžeme polemizovať, pretože je pravda, že tie fiškálne pravidlá EÚ v tomto roku ste splnili. Čo ste nesplnili na začiatku boli výdavkové limity, ktoré boli tiež predmetom fiškálnych pravidiel ale medzi tým sa novelizovali fiškálne pravidlá v EÚ. Poskytli zľavu všetkým krajinám a do tej zľavy sa už Slovensko zmestilo. Ale čo je zaujímavé a to stojí za pozornosť je, že, že ako, ako a prečo sa zmenili tie pravidlá. Vzhľadom na rastúce obranné výdavky sa Európska únia rozhodla, dohodla teda na so všetkými členskými štátmi, že poskytne zľavu ak krajina míňa na obranu. No a tá zľava sa uplatňuje od roku 2021. Kedy Slovensko míňalo 1 a pol percenta HDP. Ďalší rok 22 alebo 23 už boli výdavky na obranu 2 % HDP. Teda pred vašou, predtým ako ste nastúpili. V ďalšom roku opäť 2 % a táto vláda si uplatnila tu, tú tých extra pol percenta na vyše a však nezvýšila obrany výdavky. Zvýšila ju ešte, ešte minulá vláda ich teda. Ale sú nastavené tak, že umožňujú túto zľavu uplatniť takto spätne. No, ale ako som povedal. Tuto, tuto môžeme teda polemizovať. Som ochotný uznať, že ich nie je 9 ale možno iba 8. No, ale v každom prípade č. 7 boj proti daňovým únikom. Pán minister ako sa zlepšujú, ako sa zlepšuje daňový výber? Pretože ako pozerám, tak pozerám výber všetkých daní skutočnosti klesá v pomere ekonomike samozrejme. Všetkých. DPH, DPPO, DPFO, všetkých. Stratégia samozrejme neexistuje. Respektíve minister financií s prezidentom finančnej správy ohlásili nejakú stratégiu na tlačovke. Niečo hovorili. Povedali, že bude QR kód. Ale, ale nejaký dokument alebo nejaké, nejaké viditeľné kroky alebo ich odpočet sme zatiaľ nevideli. A ja by som vás teda rád aj vyzval, že ja som si tieto čísla musel, musel prerátať, pretože sú pomerne akože možno netransparentné je silné slovo ale veľmi ťažko sa dajú, sa dajú dohľadať aký je vlastne aktuálny výber, výber daní objektivizovaný teda. Taký efektívny, za ktorý, za ktorý môže táto vláda. Alebo teda akákoľvek. A mne to vychádza, že všetky dane klesajú. Ale ak chcete poďme, poďme sa o tom baviť, že kde vlastne máme tú stratégiu. A ako, ako si tieto záväzky plníte. Klamstvo č. 8, výhodné podmienky pre živnostníkov a malé firmy. Mne to príde trošku odtrhnuté od reality. Neviem či ste videli nejakého živnostníka aj na živo v poslednej dobe, keď si toto tvrdenie ste si dovolili povedať. Ale skúste sa nabudúce spýtať napríklad robotníkov, ktorí budú montovať niečo u vás doma alebo, alebo na stavbe aké výhodné podmienky ste im pripravili. Ja si teda nepamätám nejakú reformu podnikania žiadnej Ficovej vlády. Ani, ani tejto. Namiesto toho, čo sme za posledný rok a pol videli je transakčná daň a ten, ten chaos v DPH-áčkach, ktorý dodnes majú podnikatelia. Hneď po nástupe vyššie zdravotné odvody a žiadne zjednodušenie podnikania. Nám tu ste dva krát odmietli náš návrh v parlamente na elektronické daňové priznanie a 5 krát ste odmietli náš antibiokratický balíček. No a napokon klamstvo č. 9. Že vraj ste rozostavali, rozinvestovali Slovensko. Podpora prílevu zahraničných investícií a rastu HDP. No tak hneď v úvode som rozprával o tej, o tej flešovke štatistického úradu ako sa nám znížil rast. V roku 2025 ešte pred ním teda pred týmto flešom sa očakávalo 1,5 % HDP rast za celý rok. V Českej republike 3,6 teda o 2 % viac. Maďari 3,4, Poliaci 3,3. Celý, všetci naši susedia rastú o 2 % rýchlejšie. No a máme suverénne najnižší podiel zahraničných investícii v našom regióne. Kým Slovensko získalo zahraničný kapitál na úrovni 1 % HDP, teda asi miliarda plus, miliarda niečo. Tak všetky krajiny v regióne majú 2 a pol % HDP. A k tomu je teda tento obrázok dopoludnia, lebo to boli, to boli dáta v minulom roku a tento obrázok dopĺňa ďalší pokles ako som hovoril na začiatku. V poslednom štvrť roku minulého roka 11 %, prvý štvrť rok dáta, ktoré vyšli dnes 7, 8 %. Myslím, že 7,4 tam bolo. No a čo mi ešte prišlo celkom vtipné, že vlastne vy pritom a bol som v relácii s jedným s pánom Kalivodom s poslancom za HLAS teda ale, že vy sa vlastne chválite, že aké ste priniesli investície a hovoríte o VOLVO a o GOSHION. Jak sa to číta? Japonsky čínsky GOSHION. Však ale to sú investície, ktoré boli dohodnuté za minulej vlády a vy teraz prezentujete, že ako vy ste priniesli investície. No, tak sa pýtam. Aké ďalšie investície ste priniesli. No a toto sú výsledky ak hovoríte, že podporujete príval investícií tak sa len vlastne usvedčujete, že sa vám to nedarí. A dávate ďalší dôkaz o tom, že najlepšie urobíte, keď, keď to položíte, pretože takýmto spôsobom sa ľudia na Slovensku nebudú mať lepšie. A vy nie ste sociálni demokrati, neznižujete dlh, nepomáhate ľuďom, nelákate zahraničné investície. Stále ste len taký bežní vládcovia karpatského typu, ktorí sa dostali k moci. Objavil luxus, vyššie platy a užívajú si to. A tak veľmi sa bojíte, že, že by ste o ten luxus prišli, že ste, že ste kvôli tomu ochotní poprie aj úplne, úplne jasné pravdy. Aj to, že keď sú napísané čiernymi písmenkami na bielom papieri. Ďakujem pekne.
6. 6. 2025 10:14:11 - 10:29:30 35. schôdza NR SR - 8.deň - A. dopoludnia Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Kišš, Štefan (PS) - poslanec NR SR Vystúpenie v rozprave  
A druhá poznámka pred tým, ako prejdem k tomu, čo som si aj pripravil, čo vám chcem povedať, a to si len chcem tuto otvoriť, dnes ráno vyšiel flash-údaj Štatistického úradu o štvrťročnom HDP. Tempo rastu slovenskej ekonomiky v prvom kvartáli spomalilo na 0,9 %, najpomalší medziročný rast za dva roky. Technicky, pán minister mal veľa technických pojmov vo svojej, vo svojej, vo svojom vystúpení. Hospodárstvo ťahá naďalej domáca spotreba, vývoz sa vrátil k rastu. Ale čo ma na tom najviac zaujalo, tretí štvrťrok za sebou klesal, klesali investície. V tomto prvom štvrťroku klesli o 8 %, po prepade v minulom štvrťroku na konci minulého roku klesli o 11,4 %. Inými slovami, investície na Slovensku idú, idú strmo nadol. A tuto nemôžte hovoriť o Amerike, o clách, ja neviem, o Nemecku, to je, to je vec, vec Slovenska. No.
K tomu sa ešte mimochodom dostanem, ale teda svoje, svoje vystúpenie by som chcel štrukturovať okolo, okolo deviatich klamstiev ministra financií, ktoré prezentoval na tlačovej konferencii, keď ho cez kontrolný deň navštívil pán premiér, presnejšie prezentoval ich pán premiér, pán minister tam zaškrtával týchto deväť klamstiev na tabuli, alebo teda mám za to, že ten podklad ste pripravili vy. (Reakcia z pléna.) Hneď sa k tomu dostanem. Presne.
No. To prvé je, že stabilizácia rozvrátených financií bývalou vládou. No ako som povedal v úvode, ak toto je stabilita, tak ďakujem pekne. Vám dlh rastie doteraz a bude rásť, a to ešte rýchlejšie ako ste predpokladali ešte pred pol rokom. V takzvanej správe o pokroku, ktorú dnes tiež ešte rokujeme na konci ministrových bodov, podľa mňa o pokroku je v tejto správe iba názov a ja rozumiem, prečo sa to tak volá, lebo to je jednotná nomenklatúra Európskej únie, ale teda veľmi o pokroku som sa tam nedozvedel, ale teda čo je podstatné, je, sú tam dáta alebo teda očakávania za budúcnosť a tie hovoria o tom, ako bude dlh naďalej rásť a bude rásť rýchlejšie, ako ste ešte pred pol rokom v rozpočte očakávali. A môžme tuná teraz hovoriť prepočty na HDP a tak, to je akože taká, taká klasika pri makroekonomických štatistikách. Ja som si to prerátal aj na, aj na občana. Dlh na konci roku 2023 na jedného občana, keď ste nastúpili do vlády, teda niekedy v októbri, v novembri, bolo, bol 12 500 eur, ku koncu roka 2024 stúpne na 4 300, teda stúpol. Čiže len doteraz to bolo o viac ako dva a pol tisíc, no a do konca vášho volebného obdobia, podľa teda dát, ktoré prezentuje minister financií, stúpli na 17-tisíc. Teda len za vaše obdobie narastie dlh na každého občana, mladí, starí, muži, ženy, dôchodcovia, batoľatá, všetci, 4 300 eur.
A k tej, čo voláme Ficovej drahote, tak môžeme prirátať aj tento, aj tento Ficov dlh a len za toto volebné obdobie narastie o týchto, je táto cenovka 4 300 eur. A ja viem, že pre vás to nie je veľká suma, ale nech si každý občan preráta, ako dlho musí pracovať na to, aby zarobil 4 300 eur. Občan s priemernou mzdou musí na to pracovať tri mesiace.
No a dlh rastie preto, lebo vy v skutočnosti nekonsolidujete, iba predstierate konsolidáciu. Toto už tiež vieme, ale aj v tom materiáli sa nachádzajú údaje o deficite, ktorý za dva a pol roka táto vláda nezníži. Keď ste nastúpili, 4,7 % v októbri roku ´23, do konca roku, tohto roku, za dva aj niečo rokov vládnutia je očakávaný deficit dnes niekde medzi 5 a 5,2 %. Tá očakávačka je zhoršená podľa Rady pre rozpočtovú zodpovednosť oproti tomu, čo predpokladá rozpočet.
Budem rád, pán minister, ak nám vysvetlíte tie, tie dôvody, čo je, čo je v tej štruktúre alebo teda váš, vaše zrkadlo, Rada pre rozpočtovú zodpovednosť očakáva, očakáva päť, päťpercentný deficit.
Klamstvo č. 2. Dôraz na zachovanie sociálneho štandardu. No ono to v tej logike SMER-u sa za sociálny štandard považuje, keď dajú ľuďom nejakú dávku. Síce nezarobili, ale rozdajú. Teda v tomto prípade, predpokladám alebo resp. vy to aj takto komunikujete, že to sú trináste dôchodky. Inými slovami, dôchodcom do jedného vrecka dávate a všetkým ľuďom z druhého vrecka vyberáte. A jedným z dôsledkov, ale veľmi vážnym, je, že v roku 2024 po štrnástich rokoch vlád Roberta Fica je takmer milión ľudí pod alebo teda ohrozených chudobou. Takmer pätine občanov hrozí chudoba. A medziročne v minulom roku toto číslo počas vášho teda vládnutia narástlo o 38-tisíc.
Pozrel som sa aj hlbšie, ako sa, ako sa to vykazuje, a teda tzv. jednočlenná domácnosť alebo teda občan, ktorý žije sám s príjmom 509 eur na mesiac, je človek ohrozený chudobou. Druhý rozmer... A takýchto ľudí je na Slovensku 780-tisíc. Druhý rozmer takzvanej závažnej materiálnej a sociálnej deprivácie tých ľudí je vyše 400-tisíc. Sú, to sú ľudia, ktorí si nemôžu dovoliť slušné bývanie, lieky, prístup ku vzdelaniu ani nehovorím, k základnej hygiene, jednoducho k úplne, úplne bazálnym veciam, ktoré človek potrebuje pre dôstojný život. A ja viem, že vy sa už neviete dočkať, kedy skončí táto schôdza, aby ste mohli ísť na dovolenky, ale a skoro milión ľudí na Slovensku na dovolenky nepôjde, pretože žije z mesiaca na mesiac a má ledva na svoju vlastnú obživu. A oni najviac, najviac cítia tú, to zdražovanie, tú, dôsledky vašej, vašej politiky.
No a čo je pri tom najzarážajúcejšie, že ono sú to vlastne väčšinou vaši voliči. Vy si hovoríte sociálni demokrati, na svoje, na seba si peniaze nájdete vždy, ale v skutočnosti ich beriete tým, ktorí sú na tom najhoršie.
No a keď teda sa bavíme o sociálnom štandarde, tak sa pozrime, ako tento sociálny štandard ste v minulom roku aj rozpočtovými opatreniami dosiahli. Za prvé, drasticky ste zvýšili dépeháčku, tá spôsobila výrazný nárast inflácie, ktorá, teda pravidlá, najsilnejšie dopadá na nízkopríjmových a veľmi kozmeticky, aby som bol, aby som bol úplne, úplne korektný, pán Blcháč, to, to mohla zlepšiť tá zvýhodnená dépeháčka pre vybrané niektoré potraviny. Avšak ľudia si kupujú aj, aj iné veci ako vajíčka alebo chlieb, alebo čo všetko je medzi tými základnými, päťpercentnými potravinami, a to všetko ostatné zdraželo výrazne. Zaviedli ste transakčnú daň, ktorá je priam devastačná, likviduje firmy, likviduje investície, komplikuje život ľuďom, majú v tom jednak chaos, jednak ak dosahovali nejaké zisky, musia ich minúť na transakčnú daň, ak nedosahovali zisky, tak majú veľmi ťažký život a rozmýšľajú, či prežijú, čo sa týka svojho podnikania.
No a nad rámec toho ste ešte predtým zvýšili zdravotné odvody pre podnikateľov aj pre zamestnancov, znížili ste odvod do II. piliera, pravdepodobne to spravíte znovu, to bude pokračovať tá najväčšia krádež Ficových vlád, ktorú, ktorú sme na Slovensku za jeho štrnásť rokov zažili. No a tak ďalej, dalo by sa pokračovať.
Mimochodom ak teda by ste si chceli pozrieť, o koľko vás obral Robert Fico a jeho štyri vlády na dôchodkoch, ak ste, ak ste sporiteľom v II. pilieri, tak si môžte pozrieť na webovej stránke www.cenazafica.sk, vyrátať si, o koľko vás obral na dôchodku a tiež si tam môžte pozrieť, koľko sú všetky tie zbytočné výdavky, o ktorých tuná už veľakrát hovoríme, aj kolega Viskupič ich spomínal, minule ich veľmi, veľmi podrobne rozoberal, jednoducho to, čo ste zbytočne minuli a nepomohli tým občanom, má dnes cenovku a ktorá narastá, 5,5 miliardy eur. (Reakcia z pléna.) Škoda, škoda, no, mohli ste to použiť lepšie. (Reakcia z pléna.) Ja som bol vo vláde? (Povedané so smiechom. Reakcia z pléna.) Jaj, pán Karas, dobre, okej. (Reakcie z pléna.)
A viete, aký je rozdiel medzi minister... viete, aký je rozdiel medzi minister, politik a úradník? (Zaznievanie gongu.) Ďakujem, ale ja s pánom Karasom rád podebatujem. Pán Karas totiž na výbore nehovorí nikdy nič. Jedine číta pozmeňováky, ktoré (reakcia z pléna), jedine číta pozmeňováky, ktoré mu nosí pán Kamenický. Ale ja s vami rád podebatujem, však veď môžme. (Reakcia z pléna.) Takže, ale domáca úloha č. 1, pán Karas (reakcia z pléna), ďakujem, prvá, prvá úloha, rozdiel medzi, medzi minister, politik a úradník, dobre? Dobre. Poďme ďalej, aby som to stihol.
Klamstvo č. 3. Najlepšia dlhodobá udržateľnosť verejných financií od roku 2018. Pán minister, chybička, od roku 2019, ste si to mohli pozrieť, keď už ste takto sa rozhodli napekať. Takže od roku 2019. Áno, je pravda, že máme lepšiu dlhodobú udržateľnosť ako, ako sme mali v roku 2019. Ale viete, čo sa stalo v roku 2019? Siedmeho mája po tom, čo abdikoval vtedajší guvernér, minister financií, vtedajší, Peter Kažimír bol menovaný za guvernéra, a ministrom financií sa 7. mája 2019 menovaním prezidenta stal Ladislav Kamenický. V roku 2019 výrazne narástla, technickým jazykom, dlhodobá udržateľnosť. Ťažko sa mi to ilustruje za pultíkom, toto by som najradšej ukázal na obrázku, ale ak by ste si to chceli pozrieť, tak v roku 2018 bola dlhodobá udržateľnosť 1,6. Bola na tom pásme nízke až stredné riziko a povedzme tak, že okej, z hľadiska dlhodobej udržateľnosti, a v roku 2019 stúpla na 4,9. Na hranicu pásma takzvaného vysokého rizika dlhodobej udržateľnosti. A stalo sa to preto, lebo minister financií Kamenický, premiér Pellegrini schválili niekoľko opatrení, ktoré vtedy nezasiahli deficit, nezasiahli priamo rozpočet v roku, ale zasiahli dlhodobú udržateľnosť. Mnohé dôchodkové opatrenia, také, také systémové, ktoré, ktoré majú dlhodobý vplyv.
A viete, dlhodobá udržateľnosť je aj o tom, či môžete s čistým svedomím povedať, že sa dočkajú ľudia dôstojnej budúcnosti a dôstojného dôchodku. Na základe takýchto dát vieme, že dnes, že ak by ste takto pokračovali ďalej, tak sa ho nedočkajú. A koniec koncov to vysvedčenie o tom, ako to s našou udržateľnosťou je, sme dostali aj od trhov a ratingových agentúr, a teda nebolo to dobré a k tomu sa dostanem hneď, o chvíľu. No ale každopádne oproti roku 2019 ste tú udržateľnosť mierne znížili o 4,9 na 4,1. (Reakcia z pléna.) Šesť celá dva v roku 2023. (Reakcia z pléna.) Áno. A zo 4,9, odkedy ste vládli naposledy. (Reakcia z pléna.) No. A akými opatreniami? Okrem, okrem, okrem akože konsolidácie?

Žiga, Peter, podpredseda NR SR
Pán poslanec Kišš, prosím, nediskutujte, hovorte k veci, lebo potom na vás reagujú, stáva sa z toho už potom diskusia (reakcie z pléna). Nemyslím si. Však hovorte všeobecne k veci, poukážte na (reakcia z pléna), pán Pročko, s vami sa nerozprávam momentálne.
Pán poslanec Kišš, hovorte k téme, neoslovujte poslancov, lebo potom čakajte, čakáte reakciu a potom z toho tu vznikne debata. Myslel som si, že to bude také kultivované. Nečakal som od vás, že to budete takýmto spôsobom...

Kišš, Štefan, poslanec NR SR
Okej. A ďakujem. Ale poviem vám, poviem vám dve poznámky, keď už teda, že mne to nevadí, lebo to je jediná diskusia, ktorú s ministrom mám. On, on zareaguje jedine na konci, keď už sa naňho nedá reagovať, do žiadne relácie so mnou nejde, toto je jediná možnosť, kedy s ním môžem diskutovať. A na esemesky neodpovedá mimochodom, ale to je jedno. (Potlesk.)
Klamstvo č. 4. Potvrdenie ratingov Slovenska. Že vraj nám všetky tri významné svetové agentúry potvrdili rating. No tak tuto mi odpálilo dekel, ako sa hovorí.
Pán minister, vy máte analytikov u seba a veľmi schopných, väčšinu z nich poznám ešte zo svojich čias, ale od nich ste tento podklad nedostali, to mi je jasné, pretože toto klamstvo si viete overiť za jednu minútu googlenia. Jednoducho si dajte do Googlu rating Slovenska, ako sa menil, a zistíte, že dve z troch ratingoviek nám zhoršili rating, odkedy, odkedy nastúpila táto vláda. Agentúra Fitch zhoršila rating o jeden stupeň z A na A- v decembri 2023. Hneď po tom, ako ste nastúpili. Agentúra Moody´s zhoršila rating o jeden stupeň z A2 na A3 v decembri 2024, teda pred pol rokom. Na začiatku to neurobili, ešte vyhodnocovali, povedali, že okej, počkáme, o rok už zhoršili. Tretia agentúra Standard and Poor´s nezhoršila rating, ale zhoršila takzvaný výhľad, teda ako keby sa priblížila
=====
6. 6. 2025 10:12:20 - 10:12:21 35. schôdza NR SR - 8.deň - A. dopoludnia Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Kišš, Štefan (PS) - poslanec NR SR Vystúpenie v rozprave  
Pekný deň všetkým. Vážený pán minister, kolegyne, kolegovia. Na úvod dve také poznámky, resp. jedna príhoda, jedna aktualita. Príhoda je z finančného výboru, ktorý bol k tomuto bodu, kde sa stala taká až bizarná vec, že vlastne koaliční poslanci, ktorí na tom výbore boli, pri rokovaní k tomuto bodu, vlastne popreli čierne písmenká na bielom papieri. Tam som vystúpil ohľadom jedného grafu, ktorý tam je o tom, ako sa vyvíja dlh, ktorý v roku 2024, to je správa o záverečnom účte, čiže pohľad späť, v roku 2024 narástol o 3,7 percentuálneho bodu, v roku 2022 a 2023 klesol o 2,5 a o 2,1. No a ja som tam na túto vec nasvietil, sme sa o tom rozprávali, pán minister ako vravel, bol o tomto informovaný a pán štátny tam akože sedel a bolo mu to trochu nepríjemné, lebo v rámci svojej nejakej kolegiality sa k tomu akože nechcel vôbec vyjadriť, ale to máte v materiáli napísané. Minulý rok narástol dlh o 3,7 percentuálneho bodu HDP. Predchádzajúce dva roky pritom klesal hrubý dlh. A pán minister urobil poznámku, že to bolo kvôli predzásobeniu v minulom roku, pretože ešte priaznivé podmienky, ARDAL si predzásobil cash. OK. Akurát, že ten dlh rastie aj v tomto roku, čiže vlastne len v jednom alebo v druhom roku, ale dokopy jednak v oboch rastie a za celé dva roky rastie a rýchlejšie, ako ste plánovali. A druhá poznámka, predtým ako prejdem k tomu, čo som si aj pripravil, čo vám chcem povedať a to si len chcem tuto otvoriť. Dnes ráno vyšiel flash údaj Štatistického úradu o štvrťročnom HDP. Tempo rastu slovenskej ekonomiky v prvom kvartáli spomalilo na 0,9 %
=====
3. 6. 2025 11:52:03 - 11:53:19 35. schôdza NR SR - 5.deň - A. dopoludnia Tlač 876 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Kišš, Štefan - poslanec NR SR Vystúpenie spoločného spravodajcu  
Vážený pán predseda, vážené pani poslankyne, páni poslanci, v súlade s § 73 zákona o rokovacom poriadku som bol určený výborom za spravodajcu k uvedenému návrhu zákona. Predkladám informáciu k predloženému návrhu.
Návrh spĺňa náležitosti podľa rokovacieho poriadku a legislatívnych pravidiel tvorby zákonov. Súčasťou predloženého návrhu je aj stanovisko ministerstva financií a Ministerstva hospodárstva Slovenskej republiky. Zo znenia uvedeného návrhu zákona je zrejmý účel navrhovanej úpravy.
Vychádzajúc z oprávnení, ktoré pre mňa ako spravodajcu vyplývajú z § 73 zákona o rokovacom poriadku, odporúčam, aby sa Národná rada po všeobecnej rozprave uzniesla na tom, že návrh zákona prerokuje v druhom čítaní. V súlade s rozhodnutím predsedu Národnej rady navrhujem, aby návrh zákona prerokovali Výbor Národnej rady pre financie a rozpočet a Ústavnoprávny výbor Národnej rady Slovenskej republiky. A za gestorský výbor navrhujem Výbor Národnej rady pre financie a rozpočet. Zároveň odporúčam, aby výbory uvedený návrh prerokovali do 5. septembra 2025 a gestorský výbor do 8. septembra 2025.
Pán predsedajúci, prosím, otvorte rozpravu k uvedenému návrhu zákona.
Ďakujem.
29. 5. 2025 18:53:18 - 18:54:54 35. schôdza NR SR - 3.deň - B. popoludní Tlač 876 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Kišš, Štefan - poslanec NR SR Vystúpenie s faktickou poznámkou  
108.
Dobre, tak na záver dňa ďakujem, Darina, tých príbehov sme už počuli viacero nielen z Oravy, zo Spiša, v podstate kdekoľvek zo Slovenska. Ja som chcel takto na záver dňa vlastne aj poďakovať pánovi Dankovi a SNS za to, že predložili tento návrh. Vlastne som si uvedomil, že vlastne nám otvorili tlač pre nás, lebo my tu vystupujeme, tak možno len taký priateľský apel, že však veď skúste povedať aj vy príbehy, ktoré ste počuli o transakčnej dani, myslím, že je to dobré nazvučiť, aby sme lepšie ilustrovali to, že o akej absurdite sa tu bavíme. Vďaka, že ste toto navrhli. Ja som tu, medzitým počas Darininej rozpravy pribudli dvaja-traja poslanci, ale teda ak teda správne rátam, tak traja z SNS, traja z HLAS-u, smeráci to už vzdali úplne, na nich asi tu potrebujeme apelovať v tomto najviac, aby teda nenasledovali možno tentokrát svojich hluchých a slepých šéfov, ktorí teda už sú asi jediní na Slovensku, ktorí ešte hovoria o tom, že daň je nezrušiteľná a že sa nedá nijakým spôsobom obísť, tak dúfam, že vám to vydrží do utorkového hlasovania, aby sme aspoň časť tejto absurdity v utorok eliminovali.
Ďakujem pekne.
29. 5. 2025 17:44:36 - 17:56:57 35. schôdza NR SR - 3.deň - B. popoludní Tlač 876 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Kišš, Štefan (PS) - poslanec NR SR Vystúpenie v rozprave  
86.
... čo teda propaganda SMER-u hovorí, čo, samozrejme, nie je, ale prečo si teda ubližovať ešte viacej tým, že zavedú, zavedú takúto, takúto hlúposť.
No a, samozrejme, druhá absurdita, ktorú sa nám snaží propaganda SMER-u nahovoriť, že sa to ľudí nedotkne. A to už je také, že ani niekedy neviete, čo už na to povedať. Tak, za prvé, aj tí podnikatelia, živnostníci, malí podnikatelia a všetci, tiež sú to ľudia mimochodom, to za prvé. A za druhé, títo páni sú teda hluchí a slepí a tvária sa, že nevidia, že to, ako sa zaviedla transakčná daň, tak má vplyv na ekonomiku, má vplyv na ceny a na konci dňa ju pocítia všetci, teda bežní občania, aj ktorí nepodnikajú, ale prejaví sa to na ich cenách. No a už sme videli, že to veľmi zabolelo vás, koalíciu, keď sa toho 1. apríla začala ľuďom cinkať na účtoch každá transakcia, ktorá sa, ktorá sa im zúčtovala a ktorá im teda zobrala dodatočne peniaze. No a čo urobia podnikatelia? Tak, samozrejme, môžu si, môžu si znížiť zisk, ale ak ho nemajú, tak ho musia preniesť do cien. No a to je to, čo sa v týchto týždňoch, mesiacoch už teda deje.
No a o tom, že to je vlastne, všetky tie argumenty sme už vlastne počuli, tak nebudem ich teraz akože všetky tuná replikovať, ale, hej, ako je to daň z dýchania a vlastne celé je to, celé je to vlastne absurdné. Podnikateľ zaplatí túto daň ešte pred tým, ako dokáže niečo vyrobiť. Čiže ani nevyrobí zisk, vlastne ešte nič, ale už musí platiť. A platí ju aj malý elektronický obchod, ktorému niekto vrátil tovar a on mu zaň vráti peniaze. A vôbec takýchto absurdít sme za posledné týždne už počuli veľa. My teda chodíme po Slovensku, naposledy sme boli na Orave a tam sme počuli tiež kopec príbehov.
Alebo ešte tak širšie. Keď začneme diskusiu s podnikateľmi alebo s občanmi, ale teraz špecificky s podnikateľmi, a pýtame sa, že čo vás trápi, tak ono sa to vždy v druhej až štvrtej vete zvrtne na to, že vlastne je to transakčná daň. A také príbehy z Oravy boli napríklad, že v obciach, mestách blízko pohraničia poľského, tak tam podnikateľ musí platiť transakčnú daň a hneď za hranicou desať kilometrov ďalej Poliak nemusí platiť daň. Tak ako k tomu príde tento podnikateľ, ktorý takúto konkurenčnú výhodu vlastne stratil. Alebo ďalšie príbehy o tom, ako mnohí nám hovorili, že vlastne keď majú zisk, zarobia si nejaké peniaze, často ich investujú do miestnej komunity, na športoviská, na školy, zdravotnícke zariadenia, kultúrne podujatia, všeličo. To, čo nám povedali, tak dnes už nemôžme pomáhať svojej komunite, musíme to zaplatiť Lacovi a vláde na ich akože konsolidáciu.
A jeden z príbehov, ktorý bol podľa mňa úplne najzávažnejší, a to je dobrá ilustrácia toho, ako dusíte tú ekonomiku, bol príbeh jednej väčšej firmy, ktorá nechcela byť menovaná, ale povedali nám, oni prišli na Oravu pred viac ako desiatimi rokmi, no a sme sa rozprávali s tými ľuďmi z tej firmy a oni, že no ale dnes by tento investor už na Oravu neprišiel, keby mal prísť za týchto podmienok. A to mimochodom nie je len transakčná daň, samozrejme, je to, je to viacero vecí a vôbec celá politika SMER-u, ktorá za štrnásť rokov nám priniesla v podstate masový odchod ľudí zo Slovenska, z oravských obcí, miest a nielen z nich, v princípe po celom Slovensku.
Týchto štrnásť rokov nám napríklad prinieslo aj to, že keby sme namiesto štyroch vlád, už štyroch vlád SMER-u mali len priemerne výkonnú pobalstskú vládu, tak každá rodina mohla mať dnes alebo v priemere o tisíc eur viacej. Dvaja rodičia s dvoma deťmi v čistom každý mesiac o tisíc eur viac, keby u nás rástla ekonomika, rástli platy tak ako priemerne v Pobaltí.
A tých výdavkov, ktoré sú až absurdné alebo úplne zbytočné, tých je, samozrejme, ďaleko viac. Len táto štvrtá vláda Roberta Fica priniesla zbytočné výdavky za 5,5 mld. eur. Ja vás teda pozývam všetkých, najmä poslancov za SMER, na našu webovú stránku cenazafica.sk, kde si nájdete všetky zbytočné výdavky, ktoré ste tuto v parlamente schválili, alebo tie, ktoré si teda vyrobili aj bez parlamentu, mnohé papalášske výdavky a zbytočné nákupy, ktoré sme tuto v parlamente neschvaľovali, ale sú súčasťou tých 5,5 mld. A, samozrejme, súčasťou je aj transakčná daň, ktorú ešte stále teda pán Kamenický tvrdí, že vyberie z nej 700 mil., ale teda tomu už, tomu už dnes nikto neverí.
No a ako hovorí kolega Truban, kto neušetrí čas, nevie ušetriť ani peniaze, takže ja to nebudem veľmi naťahovať, ale chcel by som povedať, že nad týmto by ste sa mohli zamyslieť. Nerád, nerád to hovorím, ale hovorili sme vám to, hovoril som to ministrovi Kamenickému tuto keď teda ste nad tým začali premýšľať, aj ďalším, a za mňa je to najhoršie opatrenie, aké vlády SMER-u prijali. Samozrejme, tá konkurencia je veľká, ale toto je jeden, jedna z najhorších vecí, alebo najhoršia, ktorú ste urobili. No a ako, keď teda si s tým neviete poradiť, tak to radšej nerobte vôbec. Ďakujem pekne. (Potlesk.)
29. 5. 2025 17:40:30 - 17:40:30 35. schôdza NR SR - 3.deň - B. popoludní Tlač 876 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Kišš, Štefan (PS) - poslanec NR SR Vystúpenie v rozprave  
86.
Dobrý deň prajem všetkým, že, pani poslankyne, páni poslanci. Ja by som chcel oceniť túto iniciatívu pána podpredsedu Danka, podpredsedu parlamentu, tak pomyselne mu aj zatlieskať, lebo sa mu podarilo niečo, čo sa v politike len tak často nevidí. Najprv zahlasovať za zákon, ktorý následne sám verejne, verejne vysmeje. Ešte pred pár týždňami to bolo nevyhnutné konsolidačné opatrenie, dnes je to už hlúpa daň, ktorá ničí ekonomiku a ľudia 1. apríla zistili, ako im transakčná daň dusí podnikanie, ako začína zvyšovať ceny, aká je zbabraná, má more chýb a nakoniec musela byť opakovane opravovaná a ten prínos do štátneho rozpočtu je veľmi otázny. Ale to, že to, o tom dnes takto môžeme rozprávať, musíme, musíme oceniť, ale je pravda, že vlastne tej dani nikto nerozumie, nikto ju nechce, ale všetci za ňu platíme.
No ale teda tvrdím, že aj keď teda super, že ju máme, teda jej čiastočnú úpravu dnes na stole, ale tvrdím, že je to málo a je to neskoro. A prečo je to málo, že skutočné riešenie by bolo oveľa jednoduchšie a elegantnejšie a teda zrušiť ju celú, ako zavádzanie rôznych kostrbatých výnimiek, škrabania sa cez hlavu opravovania, ale každé oslabenie už schválenej transakčnej dane je krok správnym smerom, avšak aj to, ako je dnes navrhnutá, to ešte nestačí. My ale v každom prípade na každé zmenšenie tej hlúpej transakčnej dane, teda ju podporujeme a ponúkame aj naše hlasy.
A ponúkame naše hlasy aj na to, že teda to, že o tom rokujeme až teraz a len v prvom čítaní, tak je to neskoro a my ponúkame aj zrýchlenie, kolega Truban vám o tom neskôr povie viac o tej technike, ale máme za to, alebo teda našou ambíciou je, aby aj to druhé čítanie prebehlo čo najskôr, aby sme mohli čo najskôr zrušiť tú daň aspoň čiastočne, a keď sa podarí napríklad presvedčiť kolegov z SNS alebo ďalších, aj vás zo SMER-u, tak zrušiť túto daň aj celú.
No a dnes to už všetci vidia, že je to, že je to hlúpa daň, aj pán Danko to hovorí, hovoria to podnikatelia, hovoria to odborári, hovoria to jednoducho všetci, nechcel by som na nikoho zabudnúť. Akurát sú dvaja páni, ktorí si to ešte nevšimli alebo teda asi nepriznali – sú to páni Fico a pán Kamenický, a tvária sa, že sú hluchí a slepí, a že transakčná daň je že nezrušiteľná a vlastne sa nijak ináč nedá fungovať, len zaviesť túto hlúpu daň, ktorá dusí ekonomiku.
No a čo ma ešte zaujala, vôbec tá logika týchto babrákov, že pán Kamenický začal komunikovať, samozrejme, iste všetci dobre poznáte tú smerácku pesničku, ako za všetko na tomto svete môžu predchádzajúce vlády, vlády Ódora, Hegera, Matoviča, takže vlastne to je ich daň. Transakčná daň je daň vlastne týchto, týchto vlád. No a teraz som nad tým tak rozmýšľal, že vlastne čo to je za logiku, že to je ako keby vás niekto kopne do kolena a vy sa kopnete ešte raz, lebo vlastne vás už raz kopli do kolena, lebo vlastne vás to bude bolieť ešte viacej. Tak to je transakčná daň. Tak vlastne máme problémy s verejnými financiami, aj keby to tak bolo, čo teda propaganda SMER-u hovorí, čo, samozrejme, nie je, ale prečo si teda ubližovať ešte viacej tým, že zavedú, zavedú takúto, takúto hlúposť.
No a, samozrejme, druhá absurdita, ktorú sa nám snaží propaganda SMER-u ...
=====
4. 2. 2025 16:29:50 - 16:40:56 30. schôdza NR SR - 1.deň - B. popoludni Tlač 703 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Kišš, Štefan (PS) - poslanec NR SR Vystúpenie s faktickou poznámkou   (text neprešiel jazykovou úpravou)
77.
Ďakujem pekne. Ja by som to teda zhrnul asi v takom zmysle, že jednak možno na úvod gratulujem ministrovi zdravotníctva, že sa mu podarilo zahasiť tento prúser, ktorý ste si tu spôsobili. A ten prúser má svoju cenovku v podobe zmätku a v podobe peňazí, ktoré nás to bude stáť. A teda musím konštatovať, že ste hrozní amatéri a ten amaterizmus ide hlavne teda na úkor teda koalície, ale teda hlavne samotného premiéra a ministra financií. Pretože to, čo sa tu, to, čo ste sa pokúsili, je najprv ušetriť 200 mil. na zdravotníkoch, potom veľmi rýchlo ste vymäkli, už to bolo len 100 mil. ešte tuto v parlamente, keď sme mali konsolidáciu. Prúser ďalej pokračoval, musel nastúpiť minister zdravotníctva do tých dlhých rokovaní, ktoré musel absolvovať. Popritom ste chceli ešte zatvárať lekárov a nakoniec tu máme dohodu, ktorá bude ešte drahšia, ako na začiatku tých 200 mil., ktoré ste chceli ušetriť. Takže bude nás to stáť viac a určite nič proti lekárom, naopak, doprajeme takémuto dôležitému povolaniu, akurát že ten výsledok, ktorý ste chceli dosiahnuť, je teda opačný. A rád by som takisto zdôraznil, že peňazí bude menej na zdravotnú starostlivosť ako výsledok tohto procesu, pretože na platy zdravotníkov, zdravotníckych pracovníkov, lekárov dokopy oproti stavu pred tým, ako ste sa o toto pokúšali, bude viac, ale ministerstvo financií konštatuje, že to bude, resp. tento zákon, že to bude v rámci schválených limitov, to znamená bude menej na cétečká, na lieky, na samotné zdravotnícke úkony, pretože ten istý balík peňazí sa prerozdeľuje ináč. Ale tiež by som chcel oceniť to zlepšenie transparentnosti a manažmentu, ktoré súčasťou tejto dohody je, je tam niekoľko bodov, tie už teraz nestihnem, ale to je tá... (Prerušenie vystúpenia časomerom.)
3. 12. 2024 11:14:34 - 11:29:53 23. schôdza NR SR - 6.deň - A. dopoludnia Tlač 537 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Kišš, Štefan (PS) - poslanec NR SR -   (text neprešiel jazykovou úpravou)
21.
Ďakujem.
Ako konsolidácia, tak aj rozpočet je podvod na občanoch. Vláda nešetrí na sebe, ľuďom berie, sebe dáva. Prináša Ficovu drahotu, teda zdražovanie kvôli výrazne vyššej DPH a ďalším opatreniam a nepomôže tomu ani zvýhodnená sadzba na vybrané tovary a služby. Prináša dusenie ekonomiky v podobe hanebnej dane z finančných transakcií a ďalších opatrení, zvyšujúcich náklady na podnikanie a odrádza podnikateľov aj občanov podnikať a žiť na Slovensku. Stovky eur vyberie ľuďom z peňaženiek a kvôli babráctvu a zbytočným nákupom ako napríklad business jety za 80 mil. eur nebude deficit po viac ako 2 rokoch tejto vlády nižší a dlh bude rásť do konca volebného obdobia napriek sľubu vlády ho stabilizovať. Je to tiež rozpočet minulosti a prehlbujúcej chudoby.
Progresívne Slovensko bude hlasovať proti. (Potlesk.)
2. 12. 2024 12:25:41 - 12:29:52 23. schôdza NR SR - 5.deň - A. dopoludnia Tlač 558 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Kišš, Štefan - poslanec NR SR Vystúpenie v rozprave   (text neprešiel jazykovou úpravou)
64.
Dobrý deň ešte raz, ďakujem pekne. Ja som sa do tejto rozpravy prihlásil hlavne preto, lebo som nedostal odpovede na otázky, na ktoré sa pýtam. A to, o čom teraz rokujeme, je tiež rozpočet. V podstate sme si, sme sa porozprávali o mnohom posledné, posledné vyše dva dni a tuto argumenty už nebudeme opakovať s výnimkou jedného, o chvíľu poviem, ale teda sedí, že tento dokument je, je rozpočet, ktorý posielame do Bruselu, sú to tie isté veci, o ktorých sme sa rozprávali, len napísané trošku iným jazykom, nazvime to analytickejšie a viacej, viacej zhora. Pojednáva o tom, aký bude dlh, aký bude deficit a čo s tým, čo sa k tomu vláda zaväzuje spraviť. A v tomto dokumente sa najlepšie a najpriamejšie môžete dočítať o tom, o čom sme hovorili aj v rozprave k tomu, teda k tomu riadnemu rozpočtu, a to, že to je rozpočet rastúceho dlhu. Aj v tomto dokumente, a teda tuná si môžete nájsť ten kontrast, kde vláda hovorí, že dlh bude naďalej rásť, napriek svojmu sľubu stabilizovať verejný dlh, a to vôbec zadlžovanie, ktoré každý občan Slovenskej republiky dlhuje, keď to prerátame na hlavu.
A takisto si tu môžete pozrieť, že vláda je optimistickejšia ako všetci ostatní naokolo, najmä teda Európska komisia, kde opäť na konci dokumentu vidíme, ako to vidí Komisia s vývinom dlhu, a v inom materiáli, ktorý teda nebol predložený do pléna, ale rozprávali sme sa o ňom na výbore, a v tom materiáli Rady pre rozpočtovú zodpovednosť vidíme, že ten dlh bude rásť ešte rýchlejšie, ako predpokladá ministerstvo financií. Keď to zhrniem, tak na konci toho obdobia dosiahne podľa RRZ, resp. podľa Európskej komisie niekde okolo 64 %. Ministerstvo financií si myslí, že to bude „iba" 60,5 %. No ale ja som sa nedozvedel teda odpoveď, že čo s tým ide vláda robiť, pretože sa očakáva, že 2 % HDP nájde v predvolebnom roku, to sú asi 2 mld. a viacej sme sa nedozvedeli o tom, ako to chce dosiahnuť.
Ale tuto, v tomto materiáli, a na to sa chcem teda špecificky opýtať pána ministra, keď môžem na chvíľku vyrušiť, vám ušla taká jedna veta, že vláda v rámci konsolidácií plánuje výraznejší príklon k zdaňovaniu majetku, kde zváži okrem iného zavedenie transakčnej dane a environmentálnym daniam, kde zváži úpravy v registračnom poplatku motorových vozidiel, ktoré by malo zohľadňovať množstvo vyprodukovaných emisií, na strane 18. A teda tu sa to dá akože z rôznych uhlov na to, na to našliapnuť. Jeden je, že, neviem, či to tam iba zabudli akože vypustiť alebo, alebo prečo sa len tak mimochodom taká veta objavila, ale každopádne mňa by zaujímala tá stratégia, že teda aj keď ste tu len mimochodom, ale tak mohli by ste nám povedať, že ako nad tým rozmýšľate, že či toto je súčasťou toho balíčka, ktorý očakávame, alebo teda aká je tá stratégia na ďalšie, na ďalšie tri roky. Pretože idete z roka na rok, z ruky do úst, ale tu chýba nejaká, nejaká výraznejšia alebo teda zrozumiteľnejšia koncepcia, pretože systémové veci, pán minister, sa nedajú urobiť spôsobom z ruky do úst, potrebujete k nim pristúpiť systematickejšie, napríklad aj rozdať úlohy, ktoré trvajú dlhšie, ale na konci nejakého obdobia, nejakého projektového plánu prinášajú, prinášajú nejaké výsledky. Takže budem rád, keď mi rozvediete túto vetu z vášho materiálu.
Ďakujem.
2. 12. 2024 12:03:00 - 12:13:20 23. schôdza NR SR - 5.deň - A. dopoludnia Tlač 497 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Kišš, Štefan - poslanec NR SR Vystúpenie v rozprave   (text neprešiel jazykovou úpravou)
52.
Pekný deň všetkým. Pán predsedajúci, vážený pán minister, ja len krátko. Ukončili sme relatívne dlhú rozpravu o rozpočte. Tento materiál, ktorý tu máme, je dá sa povedať odpočet rozpočtu toho minuloročného. A kým by sme tomu nadchádzajúcemu rozpočtu dali niekoľko prívlastkov, napríklad rozpočet minulosti, Ficovej drahoty alebo rastúceho dlhu, tak v rozprave teda vystúpilo pomerne málo, resp. skoro žiadni koaliční poslanci, ale vystúpil minister financií, tak tie vystúpenia by som nazval vystúpenia výhovoriek a celá tá rozprava sa opäť niesla v duchu, kto za to môže, nie aké máme riešenia. Takže pán minister si možno pomýlil rozpravu, že teraz by mal hovoriť o tom, že kto za to môže, kto sa pričinil akými peniazmi o zhoršenie alebo zlepšenie stavu. Tak ak dovolíte, tak pár poznámok k tomu. Ak dovolíte. (Rečník sa otočil za seba.) Hej, dobre, ale nedá sa tak rozprávať.
Ak dovolíte, tak v tomto, v tomto materiáli sa hovorí, že deficit v roku 2023 končí vo výške 5,2 %, keď ste preberali moc, preberali vládu, tak očakávaný deficit bol 4,7 %. A zároveň v priebehu tohto roka sa ten deficit ešte zvýšil, ako sme viackrát v tejto rozprave hovorili. A na konci budúceho roka sa vlastne oproti tomu východisku, odkedy ste prebrali moc, ani vlastne nezníži. To najdôležitejšie, a ja by som si želal, aby som o tomto hovoril poslednýkrát v živote, asi sa mi to nenaplní, ale už sme to tu párkrát omieľali a minister financií to opäť pred chvíľou nám začal rozprávať o tom znovu, že za jeho posledného ministrovania mala vláda deficit 1 % HDP. Akurát opäť vám nepovedal, že to bolo v lepších časoch a tom čase 17 krajín Európskej únie malo prebytky. To znamená, šetrilo si na tie horšie časy, ktoré veľmi rýchlo, bohužiaľ, prišli, a nenašetril na tie ťažké opatrenia, ktoré prirodzene museli nastať.
No a v tejto súvislosti opäť, pán minister rád rozpráva o MOM-kách, o vakcínach a ďalších opatreniach, ale napríklad nehovorí o tom, že počas covidu išli masívne peniaze, obrovské sumy, stovky miliónov, miliardy eur na pomoc priamo firmám, priamo ľuďom. Pretože, a spomeňte si na to, podniky boli zatvorené, teda firmy, podniky, ale aj podniky v zmysle reštaurácie a krčmy. A jednoducho v tom čase išli obrovské peniaze na to, aby sme vôbec prežili my ako ľudia, aj firmy ako svoje podnikanie. Prečo nehovoríte aj o týchto výdavkoch, ktoré prirodzene stáli nejaké peniaze. A ja som za to, že nech sa vyšetria MOM-ky. Ale ako to chcete, pán minister, dosiahnuť, keď na čele vyšetrovania covidu je dezinformátor a propagátor kadečoho, plochej Zemi, neviem, hovorí tu, niečo tu blúzni o bioterorizme v súvislosti s vakcínami a neviem, čo všetkom. Ako môžme viesť normálnu, slušnú diskusiu o proticovidových opatreniach, keď s takýmito ľuďmi vládnete a takýto ľudia vám dávajú rozpočtové požiadavky, ktoré potom musíme naplniť a potom máme deficity a dlh také, ako tu o nich hovoríme.
Ďalšia poznámka. Aj v tomto reporte sa nachádzajú údaje o tom, a minister financií o tom pred chvíľou hovoril, že aký by sme mali dlh, keby vláda nerobila nič. Dovolím si povedať, že vašou úlohou nie je nerobiť nič, ste vláda, ste pri moci, nemali by ste sa vyhovárať, ale robiť opatrenia, ktoré zabezpečia to, aby tu nenastala tá Ficova drahota alebo takéto, takéto zvyšovanie dlhu, ktoré ešte stále aj napriek dvom rokom uťahovania opaskov kvôli nezodpovednosti vlády nastanú.
Ďalšia, ďalšia vec. Opäť predmetom aj tejto správy je tá legislatívna smršť, ktorá nastala na konci minulého parlamentného obdobia, kedy parlament, ten predchádzajúci, prijal rôzne opatrenia, myslím, že boli dokopy za 1,3 mld. eur, ak sa nemýlim, štrukturálne, to znamená, očakávali výdavky aj do ďalších rokov. A pán minister financií rád hovorí, že vlastne on za to nemôže, pretože za minulej vlády sa schválili nejaké opatrenia. Tak potom prečo ste ich nezrušili, keď teda sú také, také škodlivé. Mohli ste prísť, tento parlament vám ešte vtedy schvaľoval veci, ktoré, ktoré ste chceli, tak ste mohli prísť a povedať, že tieto opatrenia sú nesprávne, môže za nich zlý predchádzajúci parlament a mohli ste ich zrušiť. Neurobili ste to, tak sa dnes nevyhovárajte.
Takisto sme počuli, že na školstvo ide o 240 mil. eur viac, tak som sa zasmial. Fakticky je to asi správne, akurát, že, akurát, že inflácia zje viacej ako tých 240 mil. eur, to znamená v reálnom vyjadrení, tak ako sme hovorili, výdavky na vzdelávanie, tak ako je na zdravotníctvo, rásť a mnohé ďalšie, kde to potrebujeme, rásť nebudú. A naopak budú rásť výdavky na platy vlády, aj pána ministra financií, na doživotné renty, jedného dôchodcu sme, teda tento parlament už schválil, druhý dôchodca je ešte v legislatívnom procese pred druhým čítaním. Takisto sa našli peniaze na kamerové systémy, našli sa peniaze na luxusné business jety za 80 mil., našli sa na, peniaze na mnohé nepotrebné priority od ministerstva športu pána Danka až po kadečo všetko, avšak na to, aby sa rozumne nastavili peniaze na priority, na to sa peniaze nenašli. (Ruch v sále.) No však keď...
No a ďalšia vec, pán minister sa nám pochválil, že v správe z roku ´23 sa zlepšuje výber niekoľkých daní. Opäť, keby sme to premostili, v tomto roku sa výber daní zhoršuje. S tým sa nepochválil. Takže tu platí tá otázka, veľmi sa teším na tie, na skutočnú stratégiu lepšieho výberu daní, zatiaľ sme videli len tlačovku, kde sa budeme môcť teda pozrieť na to, že akým spôsobom sa vláda chystá bojovať s výberom daní. Z toho, čo vidíme na základe dát za posledné štyri štvrťroky, vidíme, že sa jej to veľmi nedarí. A ja sa opäť pýtam, že ako v konštelácii s touto krehkou sedemdesiat šestkou tu v parlamente, kedy ledva prechádzajú zákony, koaliční, koaličníci sa hádajú, určite sa hádajú ešte viacej v kuloároch ako na verejnosti, ale teda nemohli sme si nevšimnúť, ako v tejto konštelácii chce minister financií zabezpečiť lepší výber daní. Neviem si to úplne predstaviť, aj keď by som si rád želal, aby sa mu to podarilo.
A posledná poznámka, ešte pán minister rád rozpráva o tom, jak vehementne konsoliduje, že ho za to pochválil Brusel, tak ja si dovolím povedať, že konsolidujete, lebo musíte a konsolidujete toľko, koľko musíte, kvôli tomu, aby vám ešte finančné trhy požičali. Zatiaľ sa nám to darí a pevne verím, že sa to, že v tom budete pokračovať takým spôsobom, aby ste našli aj financie na financovanie štátneho rozpočtu aj na budúci rok, ale opäť sa pýtam, ako to chcete dosiahnuť v krehkej koalícii so sedemdesiat šestkou, kedy tu každý má svoje, svoje požiadavky a dokopy budú tvoriť až makroekonomický vplyv, a ako to chcete dosiahnuť, keď nepoznáme žiadnu stratégiu riadenia dlhu. Zatiaľ po roku, vyše roku vládnutia len avizujete lepší výber daní, seriózny plán šetrenia na sebe či už v podobe komplexnejšej revízie výdavkov alebo vôbec zmysluplných auditov sme nevideli a jednoducho chýba koncepcia a chýba vízia riadenia verejných financií.
Ako už bolo spomenuté, jednak v závere roka ´23, takisto v tomto roku aj v ďalších vláde, vláde chýba vízia a tie priority, ako nastavuje verejné financie, veľmi nepomáhajú tomu, aby sa na Slovensku žilo lepšie, to, čo ste ľuďom sľubovali, skôr to pomáha tomu, aby sa im žilo horšie, aby doľahla na ľudí tá Ficova drahota a rastúce zadlžovanie.
Ďakujem.

Deň v parlamente

<- ->