Vyhľadávanie v prepise rozpravy Vytlačiť stránku / Print page

Záznamy vystúpení sú evidované v rámci systému prepisu vystúpení do textovej podoby. Tieto texty sú k dispozícii až od 5. volebného obdobia a kvôli autorizácii sú k dispozícii vždy až nejaký čas po samotnom vystúpení.

Výsledok vyhľadávania v záznamoch rozpravy NR SR

 
14. 5. 2021 10:23:12 - 10:24:03 28. schôdza NR SR - 8.deň - A. dopoludnia Tlač 517 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Benčík, Ján (ZA ĽUDÍ) - poslanec NR SR Vystúpenie s faktickou poznámkou  
Ďakujem za slovo pán predsedajúci. Pán predseda zareagujem iba na jednu vec z vášho emotívneho prejavu, ktoré sa, tá sa očividne týkala toho, čo som tu predniesol ja . Vy ste teda vyslovili názor, že nejaký prokurátor sa nemá čo vyjadrovať, no je to bývalý prokurátor, v súčasnosti okresný sudca a samozrejme je aj občanom Slovenskej republiky a ako taký, pochopiteľne právo vyjadrovať sa má.
A k tomu čo ste, teda ďalšej vašej úvahe, že teda je tu na to, aby plnil to, čo tu príjmu poslanci Národnej rady, tak to je názor úplne scestný preboha živého. Veď súdna moc je nezávislá a kde by sme sa tak dostali, keby sudca bol viazaný nejakými rozhodnutiami či už celej alebo časti Národnej rady. (Reakcia predsedu NR SR "Pán Benčík, vy ste mimo potom. Vy nechápete kde sedíte. Si to naštudujte, ste poslancom Národnej rady, máte zákony.")
14. 5. 2021 9:45:09 - 9:46:25 28. schôdza NR SR - 8.deň - A. dopoludnia Tlač 517 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Benčík, Ján (ZA ĽUDÍ) - poslanec NR SR Vystúpenie s faktickou poznámkou  
Chcem povedať, že samozrejme som za humanizáciu podmienok či už vo väzbe alebo vo výkone trestu, aj za nejaké neoprávnené, nespravodlivé zachádzanie s obvinenými, či odsúdenými. Zároveň však chcem povedať, že absolútne odmietam nepodložené útoky na ministerku spravodlivosti, vyšetrovateľov, sudcov či prokurátorov a pracovníkov Zboru väzenskej a justičnej stráže, ktorí sú tu bez dôkazov obviňovaní dokonca z vraždy.
Dovoľte, aby som teraz prečítal pár viet zo stanovisko, ktoré k tomuto problému dnes zaujal bývalý prokurátor a v súčasnosti sudca Okresného súdu v Michalovciach: Som presvedčený o tom, že niet na Slovensku takého dôležitého človeka, kvôli ktorému by sa mal rýchlo a bez dlhšej odbornej debaty meniť zákon. Ak taký je, tak sa potom treba pýtať, prečo je pre niekoho taký dôležitý a čo všetko vie na iných. A potom sa treba tiež pýtať, čoho sa boja tí, čo takéto riešenie presadzujú. A potom sa treba pýtať, prečo máme na Slovensku znovu našich ľudí. Slovensko nepotrebuje znovu našich ľudí a už vôbec nepotrebuje kvôli nim meniť zákony. Slovensko potrebuje zákonnosť a spravodlivosť rovnakú pre všetkých. Ďakujem.
10. 5. 2021 19:22:40 - 19:23:26 29. schôdza NR SR - 1.deň - B. popoludní Tlač 444 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Benčík, Ján (ZA ĽUDÍ) - poslanec NR SR Vystúpenie s faktickou poznámkou   (text neprešiel jazykovou úpravou)
205.
Ďakujem pekne za slovo. Pán Taraba, keď sa zapájate do odvolávania pani ministerky a máte na jej adresu pomerne dosť výčitiek, tak sa vás chcem opýtať na to. Čo pravdy na informáciách, ktoré kedysi napísal nejaký Denník S, miliónové dlhy, firmy bez tržieb a obchodný partner, ktorý mal blízko k mafii. Tomáš Taraba figuruje v desiatke firiem a jeho spoločníkom v nich je bývalý pracovník Slovenskej informačnej služby Peter Košč, ktorý sa údajne stretáva s bosom mafiánskej skupiny sýkorovcov Róbertom Lališom. Pokiaľ viem, po tomto pánovi Petrovi Koščovi je momentálne vyhlásené celoštátne pátranie. Čo máte s ním spoločné ešte?
10. 5. 2021 18:38:54 - 18:40:16 29. schôdza NR SR - 1.deň - B. popoludní Tlač 444 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Benčík, Ján (ZA ĽUDÍ) - poslanec NR SR Vystúpenie s faktickou poznámkou   (text neprešiel jazykovou úpravou)
179.
Ja chcem poďakovať, ak by ste mladíkovi pánovi poslancovi Mizíkovi, že má takú dojemnú starostlivosť o môj vek pokročilý. (Smiech.)
Pána Suju chcem ubezpečiť teda, že tak ako som nespomínal obete nejakých z radov teda polície, ktorým ublížili trebárs obyvatelia osád, rovnako som ale nespomínal ani obete jeho bývalého zamestnávateľa, mafiánskeho bosa, mnohonásobného vraha Mikuláša Černáka.
Pánovi Jarjabkovi iba v krátkosti. No keď sa pozastavujete nad tým, že ako vedenie RTVS vydalo nejaké snáď na objednávku stanovisko, ja chcem len pripomenúť, že to vedenie ale stále to, ktoré ste tam inštalovali vy, no.
A pánovi Takáčovi, tomu, z čoho vy viníte pani ministerku Kolíkovú, tomu sa už venovala ona sama, ja myslím, že to dosť presvedčivo všetko vysvetlila, aj ďalší moji predrečníci z radov koalície, najmä Ondrej Dostál to dosť podrobne sa tomu venoval a vysvetlil tie veci a vysvetlil nepodstatne. Tak ja som považoval za dôležité skôr poukázať na to, ako je ten film, viete, má názov, že pozri na to, kto to, pozeraj, kto to hovorí.
10. 5. 2021 18:14:37 - 18:25:31 29. schôdza NR SR - 1.deň - B. popoludní Tlač 444 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Benčík, Ján (ZA ĽUDÍ) - poslanec NR SR Vystúpenie v rozprave   (text neprešiel jazykovou úpravou)
159.
Vážený pán predsedajúci, vážená pani ministerka, málopočetné dámy a páni, sme tu, pretože opozícia navrhuje odvolanie ministerky spravodlivosti Márie Kolíkovej. V súvislosti s ňou vyslovila niektoré obvinenia, indície či podozrenia týkajúcich sa nielen jej samotnej, ale hlavne jej príbuzných. Treba ale dodať, že k opozícii sa v tejto veci verejne pridala jedna z koaličných strán, ktorá síce tvrdí, že spolu s opozíciou za odvolanie ministerky hlasovať nebude, ale jej konania a motívy, ktoré ju často k tomu vedú, sú pre námetom na zamyslenie.
Kontrola tých, ktorým občania vo voľbách zverili moc, predsa aby v ich mene správali krajinu, aby čestne a spravodlivo hospodárili s peniazmi, ktorými vo forme daní prispievajú na jej chod a bezproblémové fungovanie, na jej bezpečnosť a obranu, je svätým právom občanov, slobodných médií aj opozičných politikov. Potiaľto je všetko v poriadku. Občania, novinári aj opoziční či koaliční politici majú právo klásť otázky. Netreba však strácať zo zreteľa, či sú tie otázky relevantné, kto tie otázky kladie a v neposlednom rade aj to, či má na to morálne právo. Či vyslovením nepodložených obvinení nechce iba mútiť vodu, prekryť vlastné kauzy a pochybenia alebo dokonca odstrániť osobu, ktorá tým, ktorí obviňujú, prekáža.
Venujme sa teraz tým, ktorí odvolanie navrhujú, a ich morálnemu profilu či možným motívom. Nie je žiadnym tajomstvom, že po dvanástich rokoch vládnutia tu zanechali neblahé dedičstvo a dobiehajú ich následky toho, akým spôsobom spravovali zverenú krajinu. Nejeden ich nominant či dokonca osobný priateľ sedí v kolúznej väzbe, čaká, ako to s ním dopadne, a možno uvažuje, či po vzore iných nezačne s vyšetrovateľmi spolupracovať a neuľahčí si vlastný osud. Nuž a práve to je nielen strašiakom, ale aj možným motívom útokov na ministerku, ktorá ako keby personalizáciou boja za očistu súdnictva a prokuratúry.
Nezabudli sme, ako pred časom Robert Fico narušil slávnostný akt demisie svojej vlády bezočivým výrokom o tom, že nikam neodchádza, sprevádzaným nehanebným úškrnom. Tento cynický úškľabok sa nedá zabudnúť, najmä ak nám ho predseda SMER-u svojím konaním neustále pripomína. Jeho snahu po návrate však reálne ohrozujú najmä spomínaní nominanti a kamaráti, ktorí sú vo väzbe, a obavy z toho, či nezačnú „spievať“. Aj to, kto a kedy ich bude nasledovať. Preto jeho priam hmatateľná nervozita, preto jeho dojemná starostlivosť o podmienky vo väzbe, ktorá ho počas 12 rokov panovania netrápila o nič viac ako bzukot múch. Preto jeho neospravedlniteľné útoky na sudcov, prokurátorov či policajných vyšetrovateľov, ktorým sľubuje, že sa budú v budúcnosti zodpovedať, preto jeho útok na ministerku spravodlivosti, preto útoky na firmu jej nebohého otca, útoky na jej brata či spájanie s pokleskom jej nevlastnej sestry.
Obavy trojnásobného expremiéra v čase, keď neviditeľná ruka už možno píše na stenu to známe mene tekel, sú reálne a vedú ho čoraz trápnejším útokom. Reálne sú preto, že nielen my si pamätáme, ako sa hlas podobný hlasu chvastal, že získal za činnosť svojej strany milióny vlastnou hlavou. Preto si pamätáme, ako kvôli získaniu moci vytvoril koalíciu s Vladimírom Mečiarom, ktorý je spájaný s únosom prezidentovho syna a jeho ľudia dokonca s vraždou Róberta Remiáša. Tým istým Vladimírom Mečiarom, ktorému štyri roky pred tým v rámci predvolebnej diskusie sľuboval, že presadí prijatie zákona o preukazovaní majetku a Mečiarova Elektra prepadne v prospech štátu. A tiež to, že s jeho HZDS do koalície nikdy nepôjde. Ako to dopadlo, vieme a doposiaľ v jeho poslaneckom klube pôsobí nemenovaný poslanec Mečiarovho pochybného bratstva.
Pretože si pamätáme, ako dlhé roky blokoval zrušenie Mečiarových amnestií, bránil i výkonu spravodlivosti a ako ich zrušením nakoniec súhlasil iba pod masívnym tlakom verejnosti a možno s vedomím, že je už aj tak neskoro.
Pretože si pamätáme, ako spolu so svojou pravou rukou Robertom Kaliňákom verejne potupili a prenasledovali mladú študentku Hedvigu Malinovú, ktorá nakoniec bola nútená hľadať útočisko v zahraničí.
Pretože si pamätáme, ako s Kaliňákom verejne podporili policajtov, ktorí v Moldave nad Bodvou surovo mlátili Rómov, aj to, ako zastal Milana Mazureka, ktorý po jeho odsúdení za rasistické výroky na adresu Rómov. Trestný zákon pozná pojem schvaľovania trestného činu. Osobne nechápem, ako môže byť jeden poslanec za nejaký trestný čin odsúdený a inému, ktorý to verejne schvaľuje, sa neskriví vlas na hlave.
Pretože si pamätáme, že podľa spisu Gorila v Gorilinom byte na Vazovovej ako jediný z aktívnych politikov popíjal svoju obľúbenú Colu práve Robert Fico.
Pretože si pamätáme, koho podnájomníkom bol v luxusnom komplexe Bonaparte na Napoleonovom vŕšku. Áno, bolo to v byte odsúdeného daňového podvodníka, pričom samotný expremiér neváhal hovoriť o iných ako daňových a pozemkových podvodníkoch napriek tomu, že za nič z toho neboli odsúdení. Hoci v súvislosti s tými svojimi sa často rád odvoláva na prezumpciu neviny.
A pamätáme sa aj na to, v akom stave byt zanechal, keď ho na základe dlhotrvajúceho tlaku verejnosti a médií bol konečne po rokoch nútený opustiť. Videl som v Ružomberku bytovku, v ktorej bývali členovia ruskej posádky po ich nedobrovoľnom odchode, tam tiež chýbali nejaké vodovodné batérie, umývadlá či záchodové misy. Ale s tým, v akom stave zanechal byt poslanec Fico, sa to porovnať ani zďaleka nedá. Jediné, čo to môže pripomínať, je Rím v roku 455, keď ho dobili vandali.
A pamätáme si aj to, ako počas volebnej kampane v roku 2016 vyvolával hystériu v súvislosti s utečencami, o ktorých masovom príchode nie je doposiaľ ani chýru, ani slyhu, slychu a pomohol tým dostať sa do parlamentu extrémistom.
Apropo, pán Fico, kde je a na čo slúži slávna protiimigrantská bariéra za milión eur, ktorú ste onehdy pred voľbami roku 2016 tak okázalo predvádzali s Kaliňákom v Rusovciach?
Pamätáme sa, ako predseda SMER-u svoju vládu vydával za hrádzu proti extrémizmu až to svojimi konšpiráciami o Sorosovi spolu so svojimi podržtaškami, najmä s obdivovateľom obskúrnych diktátorov, ktorý neváha vo výtvarnom priestore pošpiniť a okydať kohokoľvek, koho si zoberie na mušku a nezastaví sa ani pred poškodzovaním (pozn. prepis.: nezrozumiteľne povedané) v záujme Slovenskej republiky, stále jedným z nich.
Pamätáme si, ako Robert Fico nazýva novinárov hajzlovými pavúkmi, hyenami, jedovatými hadmi či špinavými protislovenskými prostitútkami a nikdy sa za to neospravedlnil. Dokonca ani potom, keď jedného z nich zavraždili a v súčasnosti má dokonca drzosť hovoriť v súvislosti s vraždou a nastavenými protestmi ako o plánovanom spiknutí za účelom zvrhnutia jeho vlády. Pretože si pamätáme, ako z bývalej mafiánskej milenky urobil svoju asistentku a hlavnú štátnu radkyňu, ktorú na hanbu Slovenska a svojej manželky vodil so sebou na rokovania s celosvetovo rešpektovanými autoritami, napriek ich oprávneným výhradám.
Pamätáme si kauzy ako pozemky v Slávkove, sociálne podniky pod taktovkou SMER-u, ktoré síce neprinášali veľký osoh sociálne odkázaným, ale o to viac ľuďom blízkym SMER-u. Mýtny tender, TIPOS, Paškove bačovanie v zdravotníctve, tetu Anku, maséra Kostku, predražené IT služby, Počiatkovu návštevu na jachte v Monaku vybavenú žltou kartou, Bašternáka, Norberta Bödöra a jeho výpalníctvá a práčku úplatkov, tunelovanie agrodotácií, (pozn. prepis.: nezrozumiteľne povedané) rožkov, (pozn. prepis.: nezrozumiteľne povedané) a jeho kšefty, tunelovanie baní a balenie peňazí do alobalu, milé posedenia a bujaré oslavy v Zlatom kľúčiku.
Pamätáme si, ako mafián Kočner v Threeme nazýva nominantku SMER-u a bývalú štátnu tajomníčku svojou opičkou, ako táto za úplatky vybavila rozsudky a manipulovala súdy v jeho prospech a v prospech jeho ľudí. Pamätáme si aj šéfa Štátnych hmotných rezerv, ktorý o predsedovi SMER-u hovoril ako o svojom priateľovi. Toho, ktorého nominoval na Ústavný súd, kde aj sám chcel nájsť vytúžené útočisko a (pozn. prepis.: nezrozumiteľne povedané) vrodenej skromnosti výhradne v roli šéfa súdu. Toho, ktorý usilovne zhromažďoval rezervy, síce nie pre štát, ale pre seba a svoju rodinu aj v podobe zlatých tehličiek.
Pamätáme si vašich nominantov, úplatných policajných prezidentov a ďalších vysokých policajných funkcionárov, ktorí skončili vo väzbe, ako sa ukázalo, boli hanbou Policajného zboru. Karel Kryl vo svojej piesni Veličenstvo kat napísal aj tieto slová: „Na rohu ulice vrah o morálce káže.“ A ja sa nemôžem ubrániť dojmu, že aj návrh (pozn. prepis.: nezrozumiteľne povedané), ktorý tu práve rokujeme, sú tie slová, sa tie slová hodia ako uliate.
Plne podporujem ministerku Máriu Kolíkovú. Odmietam obvinenia na jej adresu.
A už iba doplním, že rovnako, ako bránim ministerku Máriu Kolíkovú, ktorá zastupuje poslanecký klub, ktorého som súčasťou, by som v prípade podobne absurdných obvinení zo strany SMER-u bránil aj ministrov iných koaličných strán, napríklad Jána Budaja, Ivana Korčoka, Richarda Sulíka, Jara Naďa či Milana Krajniaka.
V závere prehlasujem, že príspevok som si napísal sám, nič mi nediktovala ani nedopĺňala Mária Kolíková. Takže v reakciách si toto môžete ušetriť. Odporúčam jednu prípadne vtipnú poznámku, lebo keďže mu to nepísala Kolíkova, ale písal si to sám, tak to tak aj vyzeralo.
Ďakujem za pozornosť. (Potlesk.)
1. 4. 2021 20:09:15 - 20:10:45 25. schôdza NR SR - 7.deň - B. popoludní - 01.04.2021 Tlač 488 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Benčík, Ján (ZA ĽUDÍ) - poslanec NR SR Vystúpenie s faktickou poznámkou   (text neprešiel jazykovou úpravou)
200.
Veľmi správne tu zaznelo, že tu ide v podstate o medicínsky a právnický problém. V oblasti medicíny sa budem vždy skôr riadiť odporúčaniami absolventa skutočnej, reálnej lekárskej fakulty, napríklad pána Mareka Krajčího, ako nejakého facebookového doktora bromhexin and vodka.
Čo sa týka oblasti práva, dám si povedať od kolegov Vetráka alebo Dostála, a nie od nejakého mladíka, ktorý kedysi tak intenzívne hlásal do sveta svoju túžbu po splynutí s Alahom či obcovanie s Alahom.
Pred nami sú veľkonočné sviatky, je to najväčší kresťanský sviatok, ale ako sviatky blížiacej a prebúdzajúcej sa jari a prebúdzajúcej sa prírody ju oslavujú aj neveriaci. Tieto sviatky sú spojené u nás s mimoriadnou mobilitou, mimoriadnou intenzitou stretávania sa ľudí, rodinnými návštevami, polievačkami, šibačkami, preto sa domnievam, že akékoľvek uvoľnenie opatrení teraz práve v tejto predveľkonočnej dobe by malo mimoriadne tragické následky. A kvôli tomu prosím všetkých váhajúcich koaličných, ale aj opozičných poslancov, aby zvážili a napriek tomu, že chápem ich výhrady, aby predsa len zahlasovali za predĺženie núdzového stavu. (Potlesk a skandovanie.)
30. 3. 2021 18:19:29 - 18:20:13 25. schôdza NR SR - 5.deň - B. popoludní - 30.03.2021 Tlač 483 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Benčík, Ján (ZA ĽUDÍ) - poslanec NR SR Vystúpenie s faktickou poznámkou   (text neprešiel jazykovou úpravou)
183.
Ďakujem. No veď, pán Suja, veď práve o to ide, aby sme sa stále nevyhovárali, že tamtí, takí veľkí a onakí kapitalisti, a čo ja viem kto, ale aby sme mysleli, hovorili za seba, mysleli na seba, aby sme my konali, a nie sa vyhovárali, pretože nielen do tých krajín alebo z tých krajín, kde sú tie drevá, ale toto drevo putuje aj od nás, a nie, nie v podobe sofistikovaných výrobkov, ale v podobe guľatiny, ktorá odchádza Pánboh vie kde, a ešte Pánboh vie, kto na tom zarába. (Povedané so smiechom.) Veď aj o tom sa vie.
A čo sa týka, Rado, teba, tak nie sme tak, ty si vlastne nesúhlasil, ale vlastne nie so mnou, ale myslel si s tým, čo som prečítal. Tak že len tak.
Ďakujem.
30. 3. 2021 18:09:16 - 18:15:51 25. schôdza NR SR - 5.deň - B. popoludní - 30.03.2021 Tlač 483 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Benčík, Ján (ZA ĽUDÍ) - poslanec NR SR Vystúpenie v rozprave   (text neprešiel jazykovou úpravou)
177.
Ďakujem za slovo, pán predsedajúci.
Pán minister, dámy, páni, témou tejto rozpravy je jedna z najväčších petícií v dejinách Slovenskej republiky. Jej téma sa týka každého obyvateľa nielen Slovenska, ale prakticky celej Zeme, a preto je detinské sa tu hádať a handrkovať o tom, či ju podpísalo 80, 100 alebo 128-tisíc ľudí, to predovšetkým.
Keďže sa táto problematika týka naozaj každého, je rovnako detinské, aby sme tuná jedných označovali za nejakých ekoteroristov, ekobláznov, aby sme o Grete Thunberg hovorili ako o nejakej bláznivej osobe, ale rovnako dôležité je aj to, čo tu síce teraz nezaznelo, ale niekde to zaznieva, aby sme ľudí, ktorí na to pozerajú z ekonomického hľadiska ako priateľ Rado Kazda, aby sme týchto označovali za nejakých necitlivých vydriduchov, ktorým nezáleží na ničom inom, len na doláre či eure a život ľudí a planéty im je ľahostajný.
Vážení priatelia, asi nikto nepochybuje, že klimatická kríza je realitou. A nikto nespochybňuje ani to, že na jej existencii má veľký problém ľudstvo a jeho činnosť, či ide o priemysel a jeho emisie, naďalej spaľovanie fosílnych pliav..., fosílnych palív, extenzívne poľnohospodárstvo či vyrubovanie lesov a pralesov. Pred očami nám miznú veľké plochy amazonského pralesa, pralesy v Afrike či v juhovýchodnej Ázii, v dôsledku otepľovania sa roztápajú ľadovce v Arktíde, Grónsku, čo vo vysokých pohoriach, v dôsledku čoho stúpa hladiny morí a v dohľadnej dobe sa môže stať, že ostrovné štáty ležiace na koralových atoloch zmiznú pod vodou, rovnako pobrežné časti konting..., kontin..., viacerých kontinentov, v Ázii napríklad Bangladéš, Holandsko, pretože v súčasnosti 40 % svetovej populácie žije vo vzdialenosti do 100 km od pobrežia a podľa odhadov vyše 200 mil. ľudí žije na pobreží do výšky len 5 m nad morom.
Realitou je vysychanie rozsiahlych oblastí a rozširovanie púští, čo naozaj môže viesť k tomu, že sa dajú do pohybu nie desiatky tisíc ani státisíce, ale stámilióny až miliarda ľudí, klimatických migrantov, čo teda naozaj môže spôsobiť veľmi vážne problémy na celom svete, samozrejme. Pohľad na miznúci prales v Amazónii pre nás môže byť nejaký taký trochu vzdialený, akurát nás sa akože netýka, aj keď sú to pľúca, alebo aj mne sa zdá to povedať, ale aj my na Slovensku predsa vídame, aj nám nie je cudzí pohľad na holoruby na svahoch a vieme, čo to spôsobuje.
Klimatická kríza je tu a ohrozuje naozaj celé ekosystémy, nielen ľudstvo, ale aj všetky organizmy a živočíchy a rastliny na celej zemi. Aj naša malá krajina čelí čoraz väčším suchám, horúčavám, nedostatku zrážok, záplavám, silnejším búrkam a podobne. Je najvyšší čas konať, aby naši potomkovia o 50 až 100 rokov mohli na nás pozerať ako na ľudí, ktorí si uvedomili všetky hrozby a začali konať. Postavme sa preto k tejto petícii čelom, vyhlásme stav klimatickej núdze a naštartujme proces, na ktorého konci bude zelenšie, zdravšie a bezpečnejšie Slovensko. Hoci nie sme počtom veľkým národom, môžeme sa jasne prihlásiť k veľkej a dôležitej zmene. Podľa mňa tá Zem nás potrebuje tu a teraz. Aj v mene mojich synov v vnukov prosím, počúvajme jej hlas.
A teraz, ak dovolíte, ešte by som chcel v krátkosti prečítať výzvu, poslal mi ju človek, ktorého si veľmi vážim, pán doktor Mikuláš Huba a je pod ňou podpísaná jedna aj Liliana Rástocká za Slovenskú klimatickú iniciatívu, ktorá kandidovala za stranu Za ľudí.
Vážená pani poslankyňa, vážený pán poslanec, tento týždeň máte prerokovať a následne hlasovať o uznesení, ktoré je rekciou na petíciu Klíma ťa potrebuje. Radi by sme vám pripomenuli, že vyše 127-tisíc ľudí ju v rekordnom čase podpísalo, pretože chápu naliehavosť problému klimatickej zmeny. Obávajú sa aj dôsledkov a očakávajú, že aj slovenskí politici budú čo najadresnejšie a bezpodmienečne túto krízu riešiť.
Namiesto toho však už mesiace sleduje boj o to, či vôbec Národná rada petíciu prerokuje. Na marcovej schôdzi Národnej rady sme počuli hlasy, ktoré skôr vyznievajú, že prerokovanie tejto petície je akýmsi benevolentným ústupkom, a nie snahou politikov riešiť jeden z najzávažnejších problémov, ktorému dnes čelíme. Slovenky a Slováci si uvedomujú závažnosť klimatickej zmeny a požadujú jej riešenie. Požiadavky petície zneli jasne. A je veľmi znepokojivé, že v súčasnom uznesení nie sú dostatočne odrazené. Navyše o jeho znenie zjavne neustále prebiehajú vyjednávania, ktorých výsledkom je formálna deklarácia. Desiatky rokov popierania klimatickej vedy, málo ambicióznych politík, ústupkov znečisťovateľom a nedostatočných krokov nás dovedie do dnešnej situácie, ktorá je viac ako kritická. Práve pre tieto náročné časy dokazujú, že niektoré problémy nemožno riešiť straníckymi bojmi, ideológiou voľného trhu a pekne znejúcimi vyhláseniami, ale ráznym konaním podľa odporúčaní odborníkov. A tí už dosť dlho bijú na poplach. Ako zodpovední zvolení zástupcovia občanov a občianok Slovenskej republiky by ste mali takéto pálčivé problémy riešiť bez vyzvania. Boli ste však k tomu vyzvaní vyše 127-tisíc ľuďmi a teraz vás aj my zástupcovia a zástupkyne organizácií, ktoré sa venujú ochrane klímy, vyzývame, aby ste prijali uznesenie, v ktorom bude vyhlásený stav klimatickej núdze.
Je tu ešte pár slov, ale myslím, že to, čo tu je, azda ju vlastne vyrieši ten pozmeňujúci návrh poslankyne Marcinkovej. Ďakujem za pozornosť.
25. 2. 2021 10:59:31 - 11:01:08 24. schôdza NR SR - 2.deň - A. dopoludnia Tlač 430 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Benčík, Ján (ZA ĽUDÍ) - poslanec NR SR Vystúpenie s faktickou poznámkou   (text neprešiel jazykovou úpravou)
45.
Chcem povedať, že chápem mnohé výhrady opozičných poslancov ku kvalite predloženého materiálu. Konečne vyjadril sa k tomu aj kolega Ondrej Dostál, ktorý, myslím si, svojím spôsobom sa snažil prispieť k tomu, aby ten materiál bol kvalitnejší a pokiaľ viem, svojím spôsobom k tomu prispela aj moja asistentka, ktorá je fakt šikovná právnička. Ale nechcem sa vyjadrovať teda viacej k tomuto.
Ešte snáď k tomu, že aj mňa mrzí, že tu nie sú viacerí členovia vlády, najmä minister zdravotníctva a napríklad aj pán premiér.
A konkrétne k tomu, čo povedal pán Mazurek, len jedna vec. On totižto spochybnil nebezpečnosť tej britskej variácie toho vírusu zmutovaného. Je tu taká, taká jedna zaujímavá vec. Desiateho februára zomrela matka renomovanému futbalovému trénerovi Jürgenovi Kloppovi v Nemecku, on je Nemec totižto. Trénuje veľkoklub FC Liverpool vo Veľkej Británii. Jürgen Klopp vzhľadom na to, že sú tu platné určité opatrenia, nemohol ísť na pohreb vlastnej matky. Myslíte si, že tie opatrenia sú prijaté ako len tak? Keby ten vírus nebol nebezpečný, že by bol zákaz cestovania z Veľkej Británie do Nemecka? Alebo si myslíte, že človek ako Jürgen Klopp, keby teda to nebolo také, by si nemohol presadiť nejakú výnimku, ako je to zvykom teda v krajinách, ktoré tak natoľko nerešpektujú platné pravidlá? Ja si myslím, že nie.
29. 1. 2021 14:09:12 - 14:11:04 23. schôdza NR SR - 4.deň - A. dopoludnia Tlač 377 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Benčík, Ján (ZA ĽUDÍ) - poslanec NR SR Vystúpenie s faktickou poznámkou   (text neprešiel jazykovou úpravou)
238.
Áno, iba v krátkosti. Ďakujem všetkým teda za tie súhlasné reakcie a konečne aj za tie nesúhlasné, tak len v krátkosti.
Pán Mizík, nikto od vás nežiada, aby ste sa tu bičovali ako nejaký de... tancujúci derviš z obdobia Mahdího povstania v Sudáne, no ale ako chlap by ste snáď mohli niečo povedať na tú tému stránky Volá hlas Gemeru a Ľudová strana Naše Slovensko, kde bolo iks príspevkov podpísaných práve vami a ešte nejakým pánom, ktorý si dáva teda meno podľa jedného francúzskeho kráľa. A nikdy ste netvrdili, že by ste to neboli ostatne napísali, takže stačí sa priznať sa k tomuto a zachovať sa ako chlap.
Pán Kočiš, ako viete, že vy ste, ako ja vraj viem, že či ste extrémista. No ja som napríklad o vás ešte nikdy netvrdil, že ste extrémista, ale tým, že ste povedali, tvrdili teda dokonca, že pán Mazurek bol odsúdený za názory ako nejaké, a to dokonca nejakým politickým objednaným súdom, na objednávku, tak ste sa svojím spôsobom tak trochu zaradili.
Pán Suja, názor pani ministerky Milanovej som ja verejne odsúdil, pranieroval som, a dokonca ma vyhľadala a sama sa mi za ten názor ospravedlnila. Prečo nebola odsúdená? No neviem, ja som na... keby bol na ňu niekto podal nejakú žalobu, možno by mala problém.
Pán Beluský, citovali ste pána Lipšica, no ja s právnymi názormi pána Lipšica, ovplyvnenými zrejme jeho štúdiom v Spojených štátoch, nemienim polemizovať, je to jeho názor. Uvidíme ako, či má, či aj dneska sa s ním bezvýhradne stotožňuje.
Pán Schlosár, no, treba pozerať na historický kontext, keď spomínate, že Štúr a ďalší národovci boli odsúdení. Štúr a ostatní nežili v dobe, žili v dobe dávno pred holokaustom. Viete, takže treba pozerať aj na historický kontext.
Ďakujem.
29. 1. 2021 13:40:02 - 13:53:15 23. schôdza NR SR - 4.deň - A. dopoludnia Tlač 377 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Benčík, Ján (ZA ĽUDÍ) - poslanec NR SR Vystúpenie v rozprave   (text neprešiel jazykovou úpravou)
218.
Vážený pán predsedajúci, vážené panie poslankyne, vážení páni poslanci, skôr ako začnem hovoriť to, čo mám pripravené, pár slov predkladateľovi a obhajcovi tohoto návrhu zákona.
Pán Mazurek, vy hovoríte zas, že človek nemá byť trestaný za vyslovenie hlúpeho názoru. Tak sa teda vráťme do roku 2015, aj keď ste sa za to ospravedlnili a urobili nejaké kvázi pokánie, tak si povedzme, k čomu vtedy došlo, aký môže mať dôsledok, aké môžu mať dôsledok nejaké slová, ktoré sú vyslovené. Vy svojím blasfemickým revom ste vtedy jednoznačne prispeli k tomu, že tu bol vyprovokovaný útok na štyri moslimské ženy a tri maličké deti. Na základe toho, čo ste vy tam kričali, na ne lietali kamene a keby boli trafili niektorého z tých malých detí, mohlo to mať teda naozaj fatálne následky. A tieto dva javy, medzi tými dvomi javmi neexistuje len nejaká náhodná korelácia, medzi tými existuje jasná príčinná kauzalita. Pretože vy ste niečo kričali, teda boli to akože len slová, ktoré by nemali byť trestné, a na základe toho došlo k nejakému skutku, ktorý mohol fatálne skončiť. Takže treba byť opatrný s takými rečami, že nejaké slová nemôžu mať nejaké fatálne následky.
No a teraz k tomu návrhu zákona. Členovia a dnes už aj bývalí členovia extrémistickej politickej strany, ktorí tvrdia, že nie je extrémistická, navrhujú zrušenie extrémistických trestných činov a priestupkov. Neviem si predstaviť lepší dôkaz o tom, veď sú sami extrémisti. Poďme sa na ich návrh pozrieť detailnejšie.
Vo všeobecnej časti dôvodovej správy uvádzajú, že cieľom predloženého návrhu je zaviesť ochranu úplnej slobody prejavu obyvateľov, vychádzajúcej z čl. 26 Ústavy Slovenskej republiky. Je pravda, že takto deklarovaný cieľ znie o trochu lepšie, ako keby bolo pravdivo uvedené, že cieľom návrhu je podpora extrémizmu a beztrestnosť extrémistov, ktorí sú len predkladateľmi tohoto návrhu.
Len pre úplnosť pripomeniem, že tu Milan Mazurek bol právoplatne odsúdený za spáchanie trestného činu hanobenia národa, rasy a presvedčenia podľa § 423 Trestného zákona za rasistické výroky v rádiu Frontinus. Marian Kotleba bol zatiaľ neprávoplatne odsúdený za spáchanie trestného činu založenia, podpory a propagácie hnutia smerujúceho k potlačeniu základných ľudských práv a slobôd podľa § 421 Trestného zákona za rozdávanie šekov s rasistickou a nacistickou symbolikou. Stanislav Mizík bol trestne stíhaný za spáchanie trestného činu hanobenia národa, rasy a presvedčenia podľa § 423 Trestného zákona a za výrobu extrémistického materiálu podľa § 422a Trestného zákona za šírenie nenávistných výrokov. Trestu unikol, lebo sa nepodarilo preukázať, že ten príspevok uverejnil on sám. Keby bol chlap, tak by sa k tomu prihlásil.
Niet preto divu, že sa páni zamerali práve na tieto trestné činy, ktoré navrhujú zrušiť. Mimochodom, zrejme nie je náhoda, že ten návrh prichádza práve v čase, kedy sa ešte nerozhodlo právoplatne odsúdením Mariana Kotlebu. Ak by totiž tento návrh bol schválený a nadobudol účinnosť ešte pred tým, ako by rozhodol Najvyšší súd, znamenalo by to pre Mariana Kotlebu úplnú beztrestnosť. Dobre počujete, úplnú beztrestnosť. Niet totiž trestného činu bez zákona a retroaktivita v prospech páchateľa je v trestnom práve prípustná.
Vráťme sa ale k odôvodneniu, kde argumentujú ochranou úplnej slobody prejavu. Ide totiž o najtypickejší argument extrémistov, ktorí ale, žiaľ, neraz preberajú aj iní, dokonca tí, ktorí by mali extrémizmus vyšetrovať. Žiadna sloboda nie je úplná, ako mylne tvrdia predkladatelia. Takéto tvrdenie je znakom nepochopenia fungovania demokratického právneho štátu.
Moja sloboda sa končí tam, kde začína sloboda druhého, povedal kedysi John Locke a mnohí ďalší. Alebo ešte inak: Sloboda tvojej päste končí na špičke môjho nosa. Každá sloboda má svoje hranice vrátane slobody prejavu, čomu zodpovedá aj znenie čl. 26 Ústavy Slovenskej republiky, na ktorý sa aj navrhovatelia odvolávajú. Ale v ods. 3 je jasne uvedené, že slobodu prejavu možno obmedziť zákonom, ak ide o opatrenia v demokratickej spoločnosti nevyhnutné na ochranu práv a slobôd iných, bezpečnosť štátu, verejného poriadku, ochranu verejného zdravia a mravnosti. A práve obmedzenie šírenia extrémizmu je nevyhnutné v demokratickej spoločnosti na ochranu práva a slobôd iných, ale aj bezpečnosti štátu a verejného poriadku. To nie je žiadna totalita, ako sa snažia navrhovatelia podsunúť, ale, naopak, demokracia, v ktorej ide sloboda ruka v ruke so zodpovednosťou a v ktorej sa chránia práva všetkých, nielen vybranej, vyvolenej skupiny obyvateľov.
Aj v Dohovore o ochrane ľudských práv a základných slobôd je v čl. 10 uvedené, že každý má právo na slobodu prejavu, ale aj to, že výkon tejto slobody, pretože zahŕňa povinnosti aj zodpovednosť, môže podliehať podmienkam, obmedzeniam alebo sankciám, ktoré stanovuje zákon a ktoré sú nevyhnutné v demokratickej spoločnosti okrem iného v záujme národnej bezpečnosti, verejnej bezpečnosti, na predchádzanie nepokojom alebo zločinnosti či na ochranu práv iných. Okrem toho je v dohovore v čl. 17 uvedené, že nič v tomto dohovore sa nesmie vykladať ako oprávnenie pre štát, skupinu alebo osobu vykonávať činnosť alebo uskutočniť skutok s cieľom narušiť práva alebo slobody v dohovore zakotvené, alebo na obmedzovanie týchto práv a slobôd vo väčšom rozsahu, než je stanovené v dohovore.
Európsky súd pre ľudské práva taktiež nepovažuje a priori za porušenie dohovoru, ak sú nenávistné prejavy trestané dokonca aj trestom odňatia slobody, a teda ak štát považuje určité prejavy za trestné z hľadiska Trestného práva. Európsky súd pre ľudské práva napríklad uviedol: "Tolerancia a úcta k rovnakej dôstojnosti všetkých ľudských bytostí predstavuje základ demokratickej pluralitnej spoločnosti. Napriek uvedenému môže byť z principiálneho hľadiska nevyhnutné v niektorých demokratických spoločnostiach postihovať alebo dokonca brániť takým formám prejavu, ktoré sú založené na netolerancii, ktoré šíria, podnecujú, podporujú alebo ospravedlňujú nenávisť... za predpokladu, že akékoľvek uložené formálne požiadavky, podmienky, obmedzenia alebo sankcie sú primerané legitímnemu sledovanému cieľu." Ide o prípad Erbakan proti Turecku, rozsudok bol 6. júla 2006, ods. 56.
Trestné stíhanie extrémistických prejavov teda nie je ako také ani v rozpore s ústavou, ani dohovorom, ani judikatúrou Európskeho súdu pre ľudské práva.
Niektorí si možno povedia, že ide "len" o slová či symboly. Lenže tieto slová a symboly nie sú nevinné a ich šírenie má svoje reálne dôsledky. Medzi tie najzávažnejšie súvislosti s predmetnými trestnými činmi patrí podnecovanie k nenávisti voči skupinám obyvateľov, ktoré šíritelia považujú z nejakého dôvodu za tých druhých, za nepriateľov, či dokonca menejcenných občanov. Aby k takýmto nenávistným činom nedochádzalo, je nutná prevencia. A tá prevencia spočíva aj v tom, že sa niektoré extrémistické prejavy považujú za trestné činy či tie menej závažné za priestupky a ich páchanie sa trestá.
Mimochodom, uvedená skupina poslancov navrhuje v ďalšom článku (tlač 378) aj zrušenie extrémistických priestupkov, teda požaduje absolútnu beztrestnosť šírenia extrémizmu, čo je absolútne neakceptovateľné.
Navrhovatelia v dôvodovej správe ako vzor uvádzajú Spojené štáty americké, čo je naozaj pomerne zaujímavé a paradoxné, pretože pri každej inej príležitosti považujú práve Spojené štáty priam za triedneho nepriateľa. Ide tak len o ďalší príklad alibizmu. Veď práve v tomto týždni pri príležitosti prijímania bezpečnostnej stratégie sme si vypočuli toho o Spojených štátoch z úst predkladateľov toho naozaj dosť.
Píšu, že tamojší model sa osvedčil a samoregulačný efekt spoločnosti vytlačil všetky pochybné alebo nenávistné skupiny obyvateľstva na úplný okraj spoločnosti. Paradoxne bol tento návrh predložený Národnej rade len deň po tom, kedy v USA vtrhli Trumpovi priaznivci do budovy Kapitolu a skončilo sa to okrem iného stratou siedmich životov. Aj toto je totiž dôsledok "len" šírenia slov. Len pripomeniem, že poslanec Európskeho parlamentu Milan Uhrík tieto udalosti, ktoré sa odohrali v Kapitole, pochválil a tým, ktorí tam vnikli, v podstate vyjadril podporu.
Ďalším negatívnym príkladom toho, čo môže spôsobiť, čo môžu spôsobiť slová, je prípad Jaromíra Baldu, ktorý sa stal prvým odsúdeným v Českej republike za teroristický útok. V lete 2017 totiž zoťal dva stromy, ktoré padli na železničnú trať a len vďaka duchaprítomnosti vlakvedúceho či strojvodiča nedošlo k nejakým obetiam na životoch. Snažil sa to nafingovať ako dielo moslimov, aby z nich ľudia mali strach. Jeho čin bol dôsledkom politiky SPD, strany SPD Tomio Okamuru, ktorá šírila nenávisť aj voči tejto skupine ľudí. A všetci, ktorí máme pamäť, si dobre pamätáme, že práve voči týmto skupinám ľudí u nás šírili a šíria nenávisť práve predkladatelia tohto návrhu novely zákona. Aj v tomto príklade je vidno, aké reálne dôsledky môže mať šírenie nenávisti hoci "len" verbálne. Aj holokaust a genocída Tutsiov, jedného milióna Tutsiov v Rwande začali slovami.
Na záver sa chcem vyjadriť všeobecne že k extrémizmu a k jeho vzťahu k slobode prejavu. Extrémizmus je v súčasnosti obrovským spoločenským problémom, ktorý naberá na sile, a to nielen na Slovensku. V Európe sa množia extrémistické útoky. Ak nebudeme extrémizmus potláčať už v jeho zárodku, môže prerásť do násilných činov. Situáciu zhoršuje v posledných rokoch rozmach internetu a sociálnych sietí. Extrémizmus sa u nás dostal, žiaľ, aj do zákonodarného zboru a výsledkom toho je aj tento legislatívny návrh.
Znepokojuje ma v tejto súvislosti aj akékoľvek zľahčovanie extrémizmu či oslabovanie štruktúr, ktoré sa majú venovať jeho vyšetrovaniu. S takýmito krokmi zásadne nesúhlasím. Naopak, domnievam sa, že boj proti extrémizmu by mal byť v Slovenskej republike prioritou a mala by sa mu venovať zvýšená pozornosť. Ak by sa tak dialo už skôr, myslím, že by sme na tom neboli až tak zle, ako sme na tom v súčasnosti. Extrémizmus je veľkou hrozbou pre demokraciu, aj keď sa niektorí extrémisti snažia svoje aktivity vydávať, naopak, za boj za demokraciu, čo považujem obzvlášť za odporné.
Ctím si slobodu vrátane slobody slova, nie som však zástancom bezbrehej slobody slova, najmä ak som väčšinu života prežil počas vlády režimu, ktorý slobodu slova všemožne obmedzoval a potieral. Ale ani naša ústava, ani Európsky dohovor o ochrane ľudských práv a základných slobôd, ani Európsky súd pre ľudské práva nepovažujú slobodu prejavu za bezbrehú.
Nestotožňujem sa ani s argumentom, že extrémistov nemáme stíhať, lebo z nich urobíme martýrov. Prax dokazuje opak. Trestné stíhanie je veľmi efektívne na elimináciu extrémizmu. Ak aj nejakého martýra vyprodukuje, jeho gloriola martýra dlho nevydrží.
Je na nás, aby sme určili, kde budú hranice slobody prejavu, je však našou povinnosťou chrániť demokraciu pred tými, ktorí ju zneužívajú a snažia sa o jej oslabenie či odstránenie. Práve preto som za zachovanie extrémistických trestných činov a priestupkov, za zachovanie špecializácie orgánov činných v trestnom konaní na ich vyšetrovanie a vôbec za limitovanie slobody prejavu tam, kde je to nevyhnutné na ochranu práv iných a zachovanie demokracie.
Ďakujem za pozornosť. (Potlesk.)
29. 1. 2021 12:41:59 - 12:43:05 23. schôdza NR SR - 4.deň - A. dopoludnia Tlač 376 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Benčík, Ján (ZA ĽUDÍ) - poslanec NR SR Vystúpenie s faktickou poznámkou   (text neprešiel jazykovou úpravou)
167.
Téma platov poslancov je, samozrejme, legitímna aj úvahy o jej prípadnom znížení. Ovšem pýtam sa, či hovorí o tom ten pravý. Pretože potom pán poslanec Mazurek, ako ste vystúpili z klubu strany, za ktorú ste boli zvolený, a po tom, ako ste v minulosti kritizovali vašich kolegov, či už Kolesára, ktorého ste nazvali zradcom, zradil všetkých a ešte emotívne ste sa vyjadrovali na adresu Špánika, ktorý váš klub opustil, či nezvažujete aj vy, že by ste mali teda opustiť rady poslancov a či teda každý, nieže znížená suma, či tá, ktorá je teraz, ale každý jeden cent, ktorý vám bude vyplatený, nie je vyplatený neoprávnene.
A ešte potom jedna otázka na tému teda tých platov, či je pravdou informácia, ktorá bola v minulosti medializovaná, že pán Marian Kotleba ako predseda strany okrem teda toho naozaj nie veľmi skromného platu poberal zo straníckej pokladnice aj mesačný príspevok vo výške 1 100 alebo 1 200 eur. Neviem, či to je pravda.
29. 1. 2021 11:46:52 - 11:48:02 23. schôdza NR SR - 4.deň - A. dopoludnia Tlač 390 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Benčík, Ján (ZA ĽUDÍ) - poslanec NR SR Vystúpenie s faktickou poznámkou   (text neprešiel jazykovou úpravou)
115.
Veľmi pekne ďakujem predkladateľom za návrh tohoto zákona, ktorý rieši vec, ktorá teda skutočne zohyzďuje už dlhé roky veľmi peknú našu slovenskú krajinu. Teší ma aj to, že kompetencie majú prejsť viac do rúk samosprávy, ktorá je predsa len bližšie k občanom a pozná lepšie ich názory a potreby.
Chcem povedať, že ja v rámci svojich zamestnaní, kde som pôsobil, či to bolo pred rokom ´89, alebo po roku ´89, som prešiel Slovensko krížom-krážom, z východu na západ, zo severu na juh a najazdil som po ňom v rámci práce viac ako milión kilometrov. No pred rokom ´89 sme nemali bilbordy, ale snáď pred každou dedinkou a mestom stáli nejaké ohyzdné kladivá, kosáky, červené hviezdy a podobné monštrá, no a po roku ´89 ich plynule nahradilo množstvo bilbordov, megabordov a tejto, týchto nepekných vecí, ktoré nám skutočne hyzdia pohľad, pohľad na našu krajinu.
27. 1. 2021 11:33:10 - 11:33:27 23. schôdza NR SR - 2.deň - A. dopoludnia Tlač 221 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Benčík, Ján (ZA ĽUDÍ) - poslanec NR SR Vystúpenie s faktickou poznámkou   (text neprešiel jazykovou úpravou)
116.
Ďakujem za slovo. Budem stručný. Chcem iba povedať, že návrh zákona, vďaka ktorému budú občania - obyvatelia Slovenska, a teda aj moji synovia a vnuci jesť zdravšie potraviny, rád podporím. Ďakujem.
12. 1. 2021 16:51:08 - 16:51:47 21. schôdza NR SR - 1.deň - B. popoludní Tlač 380 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Benčík, Ján (ZA ĽUDÍ) - poslanec NR SR Vystúpenie s faktickou poznámkou   (text neprešiel jazykovou úpravou)
78.
Ja by som sa chcel vyjadriť iba k tvrdeniu, že tá vakcinácia nie je žiadnym riešením. Keby v minulosti bolo ľudstvo vypočulo takýchto rozumbradov, ako ste vy, pán Mazurek, dodnes by nám deti zomierali na osýpky, dodnes by ľudia zomierali na tuberkulózu, dodnes by sme stretávali ľudí, ktorí teda mali to šťastie a prežili detskú obrnu a videli by sme, aké následky zanechala na ich telách.
Môžte toto, naozaj takéto nezmysly rozprávať? Vy sa za to vôbec ani nehanbíte, pán Mazurek? Fakt by ma to zaujímalo. (Reakcia z pléna.)
9. 12. 2020 14:25:40 - 14:27:27 18. schôdza NR SR - 10.deň - B. popoludní Tlač 357 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Benčík, Ján (ZA ĽUDÍ) - poslanec NR SR Vystúpenie s faktickou poznámkou   (text neprešiel jazykovou úpravou)
12.
Pán poslanec Mazurek, vy rovnako ako váš predseda a mnohí členovia vášho klubu, teda okrem pána primára Urbana, ktorý tomu naozaj rozumie, sústavne zľahčujete pandémiu COVID-19, ktorá si už vyžiadala na svete viac ako milión životov. A vyhľadala si aj životy vašich priaznivcov, ktorých ste ovplyvnili vašimi hlúpymi rečami. Rehoľný kňaz redemptorista pán Miroslav Čajka sa tiež verejne na svojom profile vysmieval zo všetkých opatrení, z nosenia rúška a podobne, až skončil v nemocnice a umrel. Neskoro bolo k tomu, že keď prosil o modlitby.
Tak isto ďalší pán minulý týždeň zomrel z Veľkého Krtíša, zomrel v nemocnici v Lučenci po tom, ako pozval vaše, prijal vaše pozvanie na demonštráciu 17. novembra. Tiež neveril, že to je nejaká epidémia.
No a čo sa týka vašich rečí o nejakom roku ’39, o fašizme, diktatúre, o transportoch. Čo si, už si nespomínate, čo ste napísali (ruch v sále a zaznievanie gongu) pred 5 rokmi o jednom pánovi. Bojoval proti alkoholizmu, zrušil vplyv židovských bánk, oslobodil krajinu, za celú svoju činnosť nevzal ani jeden plat, každá nemecká dedina mala svoju telocvičňu, ihrisko, plaváreň, malé podnikanie bolo úplne slobodné, zaviedla sa vyrovnaná mzda, v Nemecku bola najsilnejšia ekonomika, krajina s najsilnejšou armádou, malo najmenej samovrážd, to všetko za šesť rokov vlády. Mohol by som pokračovať donekonečna, proste história úplne prekrútená víťazmi a Chazarmi. Neobhajujem žiadny režim, ale o tretej ríši vieme iba lži a rozprávky o 6 milionách, miliónoch a mydlách zo Židov. O Hitlerovi sa učia samé klamstvá.
Ale ja si myslím, že klamstvá tú rozprávate skôr vy.
12. 11. 2020 14:24:58 - 14:25:49 17. schôdza NR SR - 1.deň - B. popoludní Tlač 334 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Benčík, Ján (ZA ĽUDÍ) - poslanec NR SR Vystúpenie s faktickou poznámkou   (text neprešiel jazykovou úpravou)
28.
Pán poslanec, ak na tom, čo ste hovorili, niečo je, tak podobne ako pán Baránik si myslím, že je, sú na rade orgány činné v trestnom konaní a ako hovorí váš bývalý nemenovaný kolega, padni komu padni, nech to vyšetria a s prípadnými vinníkmi sa vysporiadajú.
Ja si tu však dnes pripadám tak vcelku ako takom zvláštnom sne. Pretože autentický mladý fašista nám tu nadáva do fašistov a niekto, ktorého nominanti jeden za druhým končia vo vyšetrovacej väzbe, nás tu obviňuje zo zlodejstva.
Karel Kryl mal taký, taký text, viete, a prosím vás, berte to tak trochu ako hyperbolu, že "na rohu ulice vrah o morálce káže". No ale ja mám také déja vu, keď, teda z vás a tých ostatných, tu dnes počúvam.
12. 11. 2020 10:16:43 - 10:17:37 17. schôdza NR SR - 1.deň - A. dopoludnia Tlač 333 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Benčík, Ján (ZA ĽUDÍ) - poslanec NR SR Vystúpenie s faktickou poznámkou   (text neprešiel jazykovou úpravou)
73.
Na margo vystúpení kolegov z opozície by som chcel povedať len pár slov. Samozrejme, každá kritika... (Prerušenie vystúpenia predsedajúcim.)

Laurenčík, Milan, podpredseda NR SR
74.
Pán poslanec, musíte reagovať na predrečníka.

Benčík, Ján, poslanec NR SR
75.
No, na predrečníka s tým, čo hovoril pán Susko, veľký problém nemám, len by som chcel pripomenúť jedno, v akej situácii sa nachádzame. A tú situáciu ilustruje e-mail, ktorý mi poslal jeden pán z Čadce: "Včera sme sa rozlúčili s naším milovaným tatom Jozefom T. S ťažkým zápalom pľúc sedel osem hodín minulú stredu v nemocnici v Čadci. Bola plná. Až večer ho previezli cez štyri okresy do Považskej Bystrice. Zomrel na druhý deň večer na COVID oddelení. Sanitky tu počujeme ďaleko častejšie ako inokedy."
Ďakujem.
5. 11. 2020 14:39:24 - 14:40:28 16. schôdza NR SR - 8.deň - B. popoludní Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Benčík, Ján (ZA ĽUDÍ) - poslanec NR SR Vystúpenie s faktickou poznámkou   (text neprešiel jazykovou úpravou)
23.
Ďakujem pekne za odpoveď. Asi sa zhodneme v jednom. Veľký ruský spisovateľ Alexander Solženicyn kedysi povedal, že "najväčším nebezpečím pre" fungovanie, "zdravé fungovanie spoločnosti je nepotrestané zlo". Toto zlo vidím, že sa prejavuje aj teraz a je to o to horšie, že žijeme v období pandémie, aká nemá na svete aj v Európe už sto metrov, sto rokov žiadnej obdoby, a napriek tomu, že je vyhlásený núdzový stav, dochádza k takýmto veciam ako.
A ešte jedna vec, by som vás poprosil, keby ste tlmočili pánovi ministrovi.
To, čo tam bolo snáď najodpornejšie, boli tie vystúpenia, vulgárne vystúpenia tých maličkých detí. Pokiaľ viem, matka tých dievčatiek bola stotožnená, ale otec toho chlapca nie. A pritom ten chlapec tam práve vykrikoval, že Matoviča treba zabiť a dodal ešte, že tuším, že aj Radičovú a Čaputovú. Myslím si, že by bolo dobré sa pozrieť aj na toho pána otca, ktorý tam s tým chlapčekom bol. Ja som napísal blog a tam sú jeho fotografie, myslím, že by to nemal byť až taký problém.
Ďakujem pekne.
3. 11. 2020 18:20:55 - 18:21:59 16. schôdza NR SR - 6.deň - B. popoludní Tlač 225 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Benčík, Ján (ZA ĽUDÍ) - poslanec NR SR Vystúpenie s faktickou poznámkou   (text neprešiel jazykovou úpravou)
208.
Pán Blaha, vy ste sa tváril, že ste veľmi pohoršený tým, že niekto si dovolí vôbec prirovnať fašizmus a komunizmus. Tuná kolega vám vypočítal tie, ten počet obetí týchto dvoch neľudských režimov a myslím si, že nie je tam ani o čom, nad čím rozmýšľať. A keď to porovnáte na nejakú jednu misku váh, nejaké, ako zločinný systém predstavujete kapitalizmus, tak ja vám teda zopakujem len slová Michaila Gorbačova, ktorý kedysi povedal, že zatiaľ, čo my sme sa tu tvárili, že budujeme socializmus, tak zatiaľ ho vybudovali vo Švédsku. A viete, Švédsko je kapitalistická krajina, ak neviete, pán Blaha.
No a ešte jednu vec k tej príbuznosti. Vy ste začali svojho času, v roku 2016, keď sa kotlebovci dostali do parlamentu, tak ste ich začali statusmi nejako akosi vychovávať a usmerňovať, no a skončili ste tak, že tie vaše statusíky vám lajkuje polovica kotlebovcov a s veľkým nadšením ich zdieľajú na svojich stránkach. Nebadáte tú príbuznosť tých ideológií?

Deň v parlamente

<- ->