Vyhľadávanie v prepise rozpravy Vytlačiť stránku / Print page

Záznamy vystúpení sú evidované v rámci systému prepisu vystúpení do textovej podoby. Tieto texty sú k dispozícii až od 5. volebného obdobia a kvôli autorizácii sú k dispozícii vždy až nejaký čas po samotnom vystúpení.

Výsledok vyhľadávania v záznamoch rozpravy NR SR

 
27. 5. 2021 10:44:31 - 10:46:22 28. schôdza NR SR - 9.deň - A. dopoludnia - 27.05.2021 Tlač 532 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Tomáš, Erik (-) - poslanec NR SR Vystúpenie s faktickou poznámkou  
Vážený pán predseda Kollár, ja neviem, kde ste vy prišli na to, že druhá vlna začala až v januári, to isté už povedal aj minister Krajniak pred pár dňami, tak neviem, či vy ste odborníci na pandémiu, alebo máme tu skutočných odborníkov, lebo v septembri sa začala druhá vlna a v septembri sa začali vymýšľať všetky rôzne opatrenia aj vrátane už čiastočných lockdownov, aj vrátane tej nezmyselnej atómovej zbrane pána Matoviča a podobne, takže tam sa už reagovalo na druhú vlnu. A to, čo sa stalo v januári, bolo len dôsledkom zlých rozhodnutí a fatálnych rozhodnutí vlády. Takže druhá vlna sa začala už na jeseň a vtedy tí ľudia od vás potrebovali pomoc. A nehovorí to ja, ale medzinárodné zdroje, medzinárodný menový fond, ale aj domáce zdroje, Rada pre rozpočtovú zodpovednosť, Národná banka Slovenska, že tá finančná pomoc bola jedna z najslabších v Európskej únii.
Len jeden príklad za všetky, my strana HLAS - sociálna demokracia sme navrhovali zvýšenie pandemickej OČR ešte v septembri, zmietli ste to, vládna koalícia, zo stola a potom ste s tým víťazoslávne prišli v apríli, aj to len na jeden mesiac. A ľudia tak prišli v priemere o 500 eur.
Takže to, čo my kritizujeme, nie je to, že sa navyšujú nejaké výdavky, ktoré je potrebné minúť v tomto roku aj na sociálne účely, samozrejme nikdy by sme to nekritizovali a nejde teda z našej strany o žiadnu schizofréniu, pretože my len hovoríme, že vy jednoducho neviete tie výdavky míňať, alebo to tým ľuďom nedávate napriek tomu, že tá druhá vlna bola, resp. ich míňate na také sprostosti, ako 500 alebo pol miliardy na antigénové testy. Takže v tomto je podstata aspoň kritiky strany HLAS - sociálna demokracia.
12. 5. 2021 14:40:38 - 14:41:42 28. schôdza NR SR - 6.deň - B. popoludní Tlač 444 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Tomáš, Erik (-) - poslanec NR SR Uvádzajúci uvádza bod   (text neprešiel jazykovou úpravou)
28.
Ja len veľmi krátko. Priznám sa, že trochu ma mrzí malý záujem o diskusiu o tejto téme. Ja pevne verím, že slovenský parlament má záujem o zdravotne ťažko postihnutých ľudí, pretože títo hádam tú pomoc potrebujú najviac. Tak aj keď bol takýto nezáujem, chcem poprosiť, a ešte sa vrátim aj ku kolegyni pani Drábikovej, super, že sa tá reforma robí, aspoň to teda avizujete, ale už pred rokom povedal minister Krajniak, že sa reforma začne robiť a zatiaľ žiadnu nevidíme tak ako v iných oblastiach. A preto kým teda, ak vám mám veriť, že sa nejaká reforma robí, kým sa tá reforma neurobí, toto je pre danú chvíľu podľa mňa veľmi, veľmi dobré riešenie a to musíte uznať aj vy, a preto aj vás chcem poprosiť, aj váš poslanecký klub a vôbec celú vládnu koalíciu, aby ste stlačili to tlačidlo "za" a pomohli nateraz aspoň takto týmto ľuďom, ktorí to naozaj potrebujú.
Ďakujem veľmi pekne.
12. 5. 2021 14:38:10 - 14:38:21 28. schôdza NR SR - 6.deň - B. popoludní Tlač 444 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Tomáš, Erik (-) - poslanec NR SR Vystúpenie s faktickou poznámkou   (text neprešiel jazykovou úpravou)
24.
Pán Kočiš, ja chcem len poďakovať za podporu tohto zákona od človeka, ktorý má skúsenosti z praxe, s týmto si to cením o to viac. Ďakujem.
12. 5. 2021 14:21:07 - 14:25:43 28. schôdza NR SR - 6.deň - B. popoludní Tlač 444 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Tomáš, Erik (-) - poslanec NR SR Vystúpenie   (text neprešiel jazykovou úpravou)
14.
Ďakujem veľmi pekne, pán predsedajúci. Vážení kolegovia, kolegyne, pán minister, keď vás tu vidím, tak vás privítam, dovoľte, aby som v krátkosti uviedol novelu zákona o peňažných kompenzáciách ťažkého zdravotného postihnutia. Je to v princípe veľmi jednoduché a tí, ktorí sa venujú sociálnej oblasti, budú hneď presne vedieť, o čom hovorím.
V roku 2018 sa po diskusii so zástupcami zdravotne ťažko postihnutých podarilo dohodnúť to, aby dva kľúčové príspevky, a teda príspevok na opatrovanie a príspevok na osobnú asistenciu, sa odvíjali podľa stúpania minimálnej mzdy. Tá dohoda bola aj napĺňaná ešte vládou Petra Pelleginiho a v roku 2019, vždy k prvému júlu to je, tak aj k tomu 1. júlu boli oba spomínané príplatky vlastne navýšené podľa spomínanej dohody. V roku 2020 ale po nástupe vlády Igora Matoviča minister Krajniak upravil dohodnutým spôsobom len opatrovateľský príspevok, ale príspevok na osobnú asistenciu už nie, s tým alebo s vysvetlením, že do roka pripraví reformu týchto príspevkov. No ale keďže sme sa pozerali do legislatívnych procesov, medzirezortného pripomienkového konania a nenašli sme nič z dielne ministerstva práce na túto tému a 1. júl sa už blíži a keď chceme legislatívne to stihnúť aspoň teoreticky v Národnej rade k 1. júlu, tak sme teda predložili novelu spomínaného zákona.
Tá spočíva v tom, že chceme uzákoniť oba príspevky tak, že budú naviazané na minimálnu mzdu. Príspevok na opatrovanie chceme uzákoniť tak, aby bol vždy na úrovni čistej minimálnej mzdy a príspevok na osobnú asistenciu chceme uzákoniť tak, aby predstavoval 1,4-násobok hodinovej hrubej minimálnej mzdy. Pri príspevku na osobnú asistenciu je to 1,4-násobok aj preto, lebo tento príspevok podlieha zdaňovaniu a navyše, samozrejme, osobný asistent nie je príbuzný opatrovaného človeka, tak ako je to v prípade príspevku na opatrovanie, kde, ako mnohí určite viete, sa o zdravotne ťažko postihnutého človeka stará blízka rodina.
A zároveň ten príspevok na osobnú asistenciu chceme navrhnúť na takej úrovni kvôli tomu, lebo vlastne tá starostlivosť zodpovedá v princípe tretiemu stupňu minimálnej mzdy a náročnosti práce na treťom stupni minimálnej mzdy. Opakujem, všetko toto bolo dohodnuté na stretnutí so zdravotne ťažko postihnutými ešte v roku 2018, ale keďže nevidíme žiadnu garanciu a záruku, že by vláda túto dohodu, nová vláda, napĺňala, tak to chceme dať do zákona.
My si totiž myslíme a nielen my, ale aj Medzinárodná organizácia práce, že akákoľvek aktivita, ktorá poskytuje tovar alebo službu, a teda aj starostlivosť o príbuzného alebo o ťažko postihnutého alebo starostlivosť vo všeobecnosti ... má mať charakter práce, a tým pádom by mala tomu zodpovedať aj odmena alebo príjem za tú prácu. Čiže veľmi jednoduchá novela zákona, všetko je to prepočítané, veľmi jednoduchá zmena, ktorá by určite potešila zdravotne ťažko postihnutých ľudí.
Hovoril som o tom v piatok aj s komisárkou pre zdravotne ťažko postihnutých pani Stavrovskou. Tiež tento krok ocenila. Uvidíme, čo sa stane.
Nemáme teda veľké oči pri tom, čo sme počúvali od koaličných poslancov, samozrejme, česť výnimkám, pri 300-eurovom príspevku, ale ak by reálne chceli pomôcť tejto skupine ľudí, teda skupine hendikepovaných ľudí, tak by len zobrali tie svoje ruky a stlačili to tlačitko za. Uvidíme, ako to dopadne, že či odignorujú aj túto skupinu ľudí alebo nie. Ja chcem touto cestou za predkladateľa poprosiť o podporu k tomuto návrhu zákona.
Ďakujem pekne.
12. 5. 2021 14:06:24 - 14:08:22 28. schôdza NR SR - 6.deň - B. popoludní Tlač 444 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Tomáš, Erik (-) - poslanec NR SR Vystúpenie s faktickou poznámkou   (text neprešiel jazykovou úpravou)
6.
Pán kolega, ja už po tej obednej prestávke ani neviem, že či ste podporili alebo nepodporili ten náš návrh. Z tých faktických poznámok poslancov za OĽANO pána Pročka a pána Šefčíka(?), pána Šefčíka, lebo jeden hovorí, že to bolo populistické, druhý, že nebolo populistické. Takže ja neviem, či som sedel na tom istom bode alebo pri tej istej rozprave, ale ja som teda pochopil, že to podporujete, ale že, samozrejme, v tom druhom čítaní budete žiadať nejaký pozmeňujúci návrh, aby sa upravila adresnosť. Ja ako jeden z navrhovateľov a predkladateľov zákona to vnímam ako opodstatnenú diskusiu. Otázka bude, že či sa nájde nejaké kritérium, ako to nastaviť, pretože z vládnutia máme skúsenosti, že nájsť nejaké kritérium a hranicu, kto ešte na to právo má a kto nemá, je veľmi náročné a citlivé a väčšinou to tú spoločnosť napokon rozdelí. Čiže asi toľko.
Toto je, samozrejme, môj konkrétny návrh, že v druhom čítaní sa o tom určite môžeme porozprávať. A keď prídeme na niečo racionálne, tak určite s tým budeme súhlasiť. Rovnaká požiadavka bola od SME RODINA.
No a od OĽANO už nečakať nič. Pán Šefčík tu neustále opakuje a (reakcia z pléna) verklíkuje... nevykrikuj tam, prihlás sa. Ja reagujem na pána Kočiša (reakcia z pléna), že vraj my sme nič neurobili pre rodiny. To je niečo neuveriteľné. Takto klamať v priamom prenose, ja už to tu nebudem päťstýkrát opakovať, najmä s tou valorizáciou toho prídavku na dieťa, keď ich Matovič a spol. nepodporili dvojnásobné navýšenie detského prídavku, tak to je fakt smiešne. Je to smutné. Ale to, že nechcú tým rodinám dať, to je len ich svedomie. Pevne verím, že SME RODINA vydrží, lebo som počul, že sa strhla koaličná kríza kvôli tomu, tak že vydrží zajtra do jedenástej a hádam to aspoň posunieme do druhého čítania a budeme sa rozprávať o tom ako ďalej.
Ďakujem pekne.
12. 5. 2021 11:37:09 - 11:37:32 28. schôdza NR SR - 6.deň - A. dopoludnia Tlač 444 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Tomáš, Erik (-) - poslanec NR SR Vystúpenie s faktickou poznámkou   (text neprešiel jazykovou úpravou)
93.
Ďakujem veľmi pekne. Z vyjadrení kolegov poslancov vyplýva, že postupne sa zliepa tá podpora pre prídavok na dieťa vo výške 300 eur, čo zvyšuje jeho šancu na úspech minimálne v prvom čítaní, a preto len chcem poďakovať aj skupine poslancov okolo pána Tarabu za podporu. Ďakujem pekne.
12. 5. 2021 10:59:24 - 11:00:44 28. schôdza NR SR - 6.deň - A. dopoludnia Tlač 444 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Tomáš, Erik (-) - poslanec NR SR Vystúpenie s faktickou poznámkou   (text neprešiel jazykovou úpravou)
84.
Pán Krajčír a pán Borguľa, ja veľmi pekne ďakujem, že aj ďalší členovia SME RODINA vyjadrili podporu tomuto návrhu. Ja už to tak beriem, že asi celý klub hnutia SME RODINA to podporí, takže veľká vďaka za všetky tie rodiny.
Pán Herák, vám ďakujem za kompliment, čo sa týka komunikácie. V dobrom vám vravím, nemôžete hovoriť o tom, že nie ste prívržencom Igora Matoviča, lebo by ste mohli sám sebe ublížiť, musíte vážiť slová.
A čo sa týka tej pomoci rodín, ja predsa stále súhlasím s vami, že rodinám treba stále viac a viac pomáhať, ďalej. Ale nesúhlasil som s jedným vaším výrokom, že sa tu nič pre ne neurobilo. A vymenoval som vám všetky tie opatrenia, ktoré neboli žiadne valorizačné zvýšenia, ale jasné, rapídne zvýšenia, či už rodičovský príspevok, materská dávka a podobne. A súhlasím aj s vami, že aj prídavok na dieťa je veľmi nízky, len 25 eur, ale musím vám opäť pripomenúť, že sme navrhovali jeho zdvojnásobnenie a hnutie OĽANO bolo tým hnutím, ktoré zablokovalo schôdzu o zvýšení prídavku na dieťa. Takže preto mi pripadá veľmi nekorektné, farizejské a neférové z vašej strany kritizovať naše predchádzajúce postupy.
Ďakujem pekne.
12. 5. 2021 10:47:47 - 10:55:33 28. schôdza NR SR - 6.deň - A. dopoludnia Tlač 444 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Tomáš, Erik (-) - poslanec NR SR Vystúpenie v rozprave   (text neprešiel jazykovou úpravou)
76.
Vážený pán predsedajúci, kolegovia a kolegyne, v posledných dňoch sa začalo veľa hovoriť o prorodinnej politike a ja som tomu veľmi rád. Ale je čas, aby sa o nej len prestalo hovoriť a aby sa slová premietli do skutkov.
A preto si myslím, že my poslanci za stranu HLAS – sociálna demokracia, ale uznávam, aj opoziční politici, ktorí tento náš návrh podporujú, majú úplné právo, úplné právo predkladať takýto návrh zákona, ktorý ide opäť pomáhať rodinám.
Ak pán Matovič dokáže bezostyšne klamať, a dokonca pán poslanec Herák ho v tom dnes podporil, že rodinám sa počas posledných rokov vôbec nepomáhalo, tak je to od nich neuveriteľné, ale neuveriteľné klamstvo. Pán Herák dokázal dnes povedať, že roky rokúce sa tu pre rodiny nič neurobilo. Toto je proste pre mňa nepochopiteľné, respektíve, možno pán Herák ešte je príliš mladý na to, aby zaznamenal nejakú históriu v sociálnej oblasti. (Reakcia z pléna. Zaznievanie gongu.) Pán Herák, ja vám chcem pripomenúť podobne ako vášmu šéfovi straníckemu, ku ktorému tak vzhliadate. Predpokladám, že vy ste ešte stále v tej skupine vzhliadačov, lebo už sa delíte na vzhliadačov a kritikov Igora Matoviča. Ale vy ste zjavne vzhliadač Igorovi Matovičovi, tak vám chcem pripomenúť, čo za posledné roky sa pre rodiny urobilo. Opäť vám to tu poviem a si to môžete aj zapísať.
Čiže zaviedli sme príspevok pri narodení prvého, druhého a tretieho dieťaťa.
Po druhé, materskú dávku sme zvýšili na úroveň čistej mzdy. Materská dávka sa poberá 34 týždňov, v čom sme možno úplne najlepší v Európskej únii, a dokonca materskú dávku už môžu poberať aj otcovia.
Zvýšili sme rodičovský príspevok pri nepracujúcich rodičov na 270 eur, pri pracujúcich na 370 eur. Ešte ani za tento zvýšený rodičovský príspevok nebol schopný pán Matovič hlasovať v pléne, pretože on vtedy do práce nechodil. A on bude hovoriť, že sme pre rodiny nič neurobili.
Pokračujem ďalej, zaviedli sme obedy zadarmo pre škôlkarov a pre deti základných škôl. Už ste ich zrušili. Už 450-tisíc detí nemá právo na tieto obedy zadarmo.
Zaviedli sme vlaky zadarmo pre študentov a žiakov. Doteraz platia. Síce ich chcela SAS-ka zrušiť, ale napokon toto by už bolo asi veľmi neúnosné, tak ste od toho ustúpili.
Vysporiadali sme sa s náhradným výživným, pán Herák a pán Matovič. Podľa nových pravidiel náhradným výživným v prípade drvivej väčšiny rodičov vieme pokryť to súdom stanovené výživné.
Zaviedli sme dotácie na lyžiarske kurzy, na školy v prírode, ktorý si tak pochvaľujú nielen učitelia, rodičia, žiaci, ale aj predstavitelia cestovného ruchu.
A vy budete tvrdiť, že tu sa nič neurobilo pre rodiny? Čo ste urobili vy? Čo urobilo to slávne hnutie OĽANO pre rodiny? Nič. Tehotenská dávka, berieme. V tomto volebnom období jedno jediné opatrenie, tehotenská dávka. Podporili sme to automaticky.
A preto prejdem ku konštruktívnejšiemu tónu. Ja vás chcem poprosiť, pán Herák aj celý klub OĽANO, zamyslite sa, však je to veľmi jednoduché. Je to jednorazový prídavok na dieťa vo výške 300 eur. Jednorazový výdavok. Máme približne milión stotisíc nezaopatrených detí vo veku do 25 rokov. Čiže ten jednorazový výdavok bude približne na úrovni 330 miliónov eur.
Viete dobre, čo tie rodiny prežívali počas toho roka pandémie a naďalej prežívajú. Najviac sa tá pandémia dotkla práve rodín. Ony na to doplatili. Pretože finančná pomoc vlády zlyhala. Zlyhali sme po zdravotnej, ale zlyhali sme aj po ekonomickej a sociálnej stránke. Nie my to hovoríme. Ale medzinárodné autority aj domáce autority, že finančná pomoc na Slovensku bola jedna z najslabších v Európskej únii. A opakujem, najviac na to doplatili rodiny. Pretože buď živiteľ rodiny nemohol ísť do práce, lebo bola prevádzka zatvorená, alebo nemohol ísť do práce, lebo musel byť v karanténe, alebo nemohol ísť do práce, lebo jeho dieťa muselo zostať doma na dištančnom vzdelávaní a rodina stratila príjem. Respektíve sa jej príjem výrazne znížil.
Tak preto chceme tej rodine aspoň po tom roku takto pomôcť. Takto adresne. Nieže len stratila príjem, ale ešte sa jej zvýšili náklady. Pretože to dištančné vzdelávanie, veď veľa z vás má deti, niečo stojí. Aj tá technika, aj to pripojenie na internet.
Čiže skúsme odhodiť tie politické tričká. Skúsme ich vyzliecť pre túto chvíľu. Skúsme aspoň raz nájsť konštruktívny tón a nenaťahovať sa tu, kto čo urobil, kto čo neurobil. Toto je čisté ako krištáľ, tento návrh, a zvládnuteľný finančne. Nie tie báchorky o rodinnom prídavku 200 eur za dve a pol miliardy eur. To dobre viete, že to je neúnosné. Aj tu vám chcem pripomenúť, pán Herák, že bolo to hnutie OĽANO, ktoré keď sme chceli zdvojnásobiť prídavok na dieťa, tak zablokovalo schôdzu a nepodarilo sa to. Ale to bol reálnejší výdavok, približne 330 miliónov, ako teraz pri tomto jednorazovom výdavku.
Takže spojme sa. Spojme sa a podporme tento prídavok na dieťa. Máte z čoho. Napožičiavali ste si peniaze, len za minulý rok ste zadlžili túto krajinu o 10 miliárd eur, to znamená o 1 800 eur na hlavu vrátane nemluvniat, vrátane dôchodcov. Nemíňajte ich na hlúposti ako antigénové testy. Nemíňajte pol miliardy eur na neefektívne antigénové testy len preto, aby si zarobil váš štátny tajomník na MOM-kách alebo trnavská firmička. Nemíňajte! Máte dosť peňazí, dajte ich rodinám. Bude to stáť 330 miliónov eur. Jednorazovo. Spojme sa. Urobme to.
Chcem pri tejto príležitosti poďakovať aj poslaneckému klubu SMER – SD, aj ostatným opozičným poslaneckým klubom. Chcem poďakovať, samozrejme, hnutiu SME RODINA, ale neviem teraz, či iba pánovi Pčolinskému, pretože on sám povedal, že to on osobne bude hlasovať za tento prídavok na dieťa. Tak neviem, či je to názor celého hnutia SME RODINA. Špeciálne sa chcem obrátiť na hnutie SME RODINA: Podajte nám tú pomocnú ruku. Nie nám, tým rodinám, pretože aj váš predseda Boris Kollár sľúbil podporu tomuto návrhu pôvodne. Tak verím tomu, že Boris Kollár je chlap a že dodrží slovo. Ak je to tak, že slovo pána Pčolinského znamenalo, že hnutie SME RODINA celé ako celok podporí tento poslanecký návrh z našej dielne, tak tlieskam.

-----------------------------------------

A chcem poprosiť aj ostatných koaličných poslancov, aby to naozaj zvážili, lebo to nie sú peniaze ani pre stranu HLAS – sociálna demokracia, ani pre iné politické strany, ale pre ťažko pandémiou skúšané rodiny.
Ešte raz veľmi pekne ďakujem.
7. 5. 2021 12:40:03 - 12:40:03 28. schôdza NR SR - 4.deň - A. dopoludnia Tlač 444 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Tomáš, Erik (-) - poslanec NR SR Vystúpenie s faktickou poznámkou  
Vážená pani komisárka, my už sme spolu spolupracovali a na naozaj dobých veciach, ja som veľmi rád, že sa v minulom volebnom období podarilo pre zdravotne ťažko postihnuté osoby aj niečo dosiahnuť. Narážam nato, že sa podarilo opatrovateľský príspevok resp. príspevok na opatrovanie, ktorý slúži na opatrovanie blízkych zvýšiť až na úroveň čistej minimálnej mzdy a rovnako sa teším, že po určitom dlhom období sa v roku 2018 poradilo zvýšiť príspevok na osobnú asistenciu. Je mi trochu ľúto, že to sa nedostalo do zákona, aby títo ľudia pri tých dvoch kľúčových príspevkoch mali určitú istotu a preto vás chcem aj informovať touto cestou, že na prebiehajúcej schôdzi Národnej rady je náš návrh z dielne HLAS-sociálna demokracia, aby sa teda príspevok na opatrovanie definitívne uzákonil tak, aby závisel a bol naviazaný na minimálnu mzdu a príspevok na osobnú asistenciu, aby predstavoval 1,3 násobok hodinovej hrubej minimálnej mzdy pretože vieme, že osobní asistenti musia platiť aj dane. Takže toto je náš návrh, ktorý je v pléne, dúfame, že koalícia aj keď je to opozičný návrh si ten návrh dobre prečíta, pretože by to bola naozaj veľká pomoc pre zdravotne ťažko postihnutých ľudí a v kútiku duše dúfame, že by mohol nájsť aj podporu. Ďakujem pekne.
7. 5. 2021 12:38:58 - 12:40:00 28. schôdza NR SR - 4.deň - A. dopoludnia Tlač 444 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Tomáš, Erik (-) - poslanec NR SR Vystúpenie s faktickou poznámkou  
Vážená pani komisárka, my už sme spolu spolupracovali a na naozaj dobrých veciach. Ja som veľmi rád, že sa v minulom volebnom období podarilo pre zdravotne ťažko postihnuté osoby aj niečo dosiahnuť. Narážam na to, že ...
======
5. 5. 2021 11:03:23 - 11:04:14 28. schôdza NR SR - 2.deň - A. dopoludnia Tlač 444 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Tomáš, Erik (-) - poslanec NR SR Vystúpenie s procedurálnym návrhom   (text neprešiel jazykovou úpravou)
93.
Ďakujem pekne, pán predsedajúci. (Zaznievanie gongu.) Chcem vás požiadať, aby ste dali, prosím, hlasovať o mojom procedurálnom návrhu, ktorý máte aj v písomnej podobe. Navrhujem, aby podpredseda parlamentu Juraj Šeliga vzhľadom na medializované informácie o tom, že flagrantne porušil protipandemické opatrenia tým, že navštívil reštauráciu, bol vo vnútorných priestoroch a bolo to po 21. hodine, ktoré priniesol týždenník Plus 7 dní, aby predstúpil pán podpredseda parlamentu pred plénum a vysvetlil svoje správanie a zároveň aby aj zvážil svoje zotrvanie vo funkcii. A, samozrejme, to isté platí aj pre pani predsedníčku výboru pre sociálne veci pani Žitňanskú. Ďakujem pekne. (Reakcia z pléna.)
4. 5. 2021 14:48:06 - 14:51:09 28. schôdza NR SR - 1.deň - B. popoludní Tlač 438 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Tomáš, Erik (-) - poslanec NR SR Vystúpenie v rozprave   (text neprešiel jazykovou úpravou)
58.
Vážený pán predsedajúci, vážený pán minister, kolegovia, kolegyne, dovoľte, aby som krátko tiež vystúpil v rozprave k tomuto bodu.
Vážený pán minister, hneď na úvod chcem povedať, že ja osobne podporím tento zákon a budem hlasovať za a rovnaké odporúčanie dám aj svojim kolegom v strane HLAS - sociálna demokracia, pretože je naozaj správne prijať určitú platformu, ktorá bude znamenať aspoň akú-takú istotu pre zamestnancov v prípade, že dôjde k neobvyklým okolnostiam a títo zamestnanci budú naďalej dostávať aspoň časť svoje mzdy. A priznám sa, že napriek tomu, že som vaším asi najtvrdším kritikom v parlamente, tak som vás chcel konečne pochváliť. Ale úplne nemôžem. (Smiech v sále.)
Pán minister, úplne nemôžem, pretože naozaj na úvod a tak isto to povedal aj môj predrečník pán Richter, vyzeral veľmi sľubne, najmä tá inšpirácia nemeckým kurzarbeitom, ale napokon z toho vznikla taká poloprázdna nádoba. Z toho vášho zákona, pretože síce systém je nastavený, ale chýbajú peniaze. Asi to ovládate a možno nie všetci to vedia, že nemecký kurzarbeit je vystavaný trochu inak, prakticky nezávisle na vláde, kde časťou odvodov prispievajú zamestnanci do kurzarbeitu a časťou zamestnávatelia. Viem, že bolo pre vás politicky citlivé zvyšovať odvody najmä pre zamestnancov alebo na strane zamestnancov, ale kvôli vašim dobrým vzťahom so zamestnávateľmi aj na strane zamestnávateľov, takže táto inšpirácia veľmi rýchlo padla. Potom sa hovorilo o nejakom pretransformovaní fondu v nezamestnanosti a napokon to dopadlo tak, že celá tá schéma, ktorá je vymyslená, nemá finančné krytie a je závislá len od toho, ako v danom momente bude k tomu pristupovať tá-ktorá vláda. Ak to tak nie je, tak ma pokojne opravte v záverečnej reči, ale komunikoval som na túto tému aj so sociálnymi partnermi a viem, že napokon aj odborári mi potvrdili, že síce na tripartite podporili tento váš návrh, ale tá ich podpora je veľmi, veľmi krehká.
Takže škoda, že sa nevymyslel aj finančný rámec, tiež trvalo udržateľný a tiež v takom kontexte, aby ľudia mali istotu, čiže toto je tá vec, ktorá mne osobne prekáža, ale na druhej strane nebráni mi to, a môžem to zopakovať, aby som ja aj moji kolegovia zo strany HLAS - sociálna demokracia tento návrh zákona podporili, pretože je určite aspoň v takejto forme dobrý pre zamestnancov.
Ďakujem pekne.
3. 5. 2021 19:13:22 - 19:15:22 27. schôdza NR SR - 2.deň - B. popoludní Tlač 525 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Tomáš, Erik (-) - poslanec NR SR Vystúpenie s faktickou poznámkou  
Ďakujem veľmi pekne, kolegovia, za faktické poznámky za tie vecné a pozitívne, tam už nemám prečo reagovať, aby som na niekoho nezabudol. Začnem svojím kamarátom Jožkom Pročkom. Pokojne si Jožko tlieskajte čomu chcete. Aj som to už dnes povedal. Tlieskajte si aj tomu, že ľudia zahynuli, zomreli. Tlieskajte si aj rozpočtu, ktorý má miliardovú, ktorý urobí miliardovú sekeru. Aj tomu ste tlieskali. Tlieskajte si aj zrušeniu 13. dôchodku. Pokojne si tlieskajte všetci ako to ináč robíte. Ja to za správne nepovažujem a tým pádom odpovedám aj pánovi Herákovi, ktorý hovoril, že som tu v sále nejak usmieval lebo niečo podobné. Ja som mal veľmi vážny prejav. A chcem vám pán Herák pripomenúť, že váš expremiér Igor Matovič povedal, že mnohým z týchto obetí sa dalo zabrániť. Tak už aspoň, keď k nemu tak vzhliadate, aspoň jemu by ste mohli veriť.
Pán Pollák, to video moje pôjde len na Facebooku, aby sme si to rovno vyriešili tak, ako si dávajú facebookové videá aj mnohí vaši politici, takže to bola fakt taká trošku poznámka mimo. Ďalej, pán Borguľa, viete, vy ste boli jediný taký osobný. Ja by som teda do toho neskĺzol, ale keď chcete ja tiež môžem hovoriť a merať určitú tému nejakými jednotkami. Napríklad jedna borguľa, ale ešte to nechám chvíľu. Dobre. Čiže ja nechcem takto osobne. Pretože, viem o jednej téme, ktoré by som vedel jednotkou borguľa merať, ale nechám vás tak. A nezmeníte nič na tom a použil som fakty, ako to bolo pri 13. dôchodku, ako to bolo pri minimálnej mzde, ako ste postupovali ako SME RODINA v opozícii, ako postupujete teraz. Dal som si veľmi presne pozor aké čísla hovorím. Pán Kašper, odovzdávali sme mimochodom našu vládu s nezamestnanosťou na historickom minime, nejakých 5 % a rovnako aj historické čísla sme mali aj v iných ukazovateľoch. A pána Šefčíka, môjho obľúbenca, som si nechal nakoniec. Pán Šefčík a na koho chrbte sa to vyviezol pán Matovič do politiky? Na koho? V akej strane? V SaS, tak prosím vás, už prestaňte, otvárate tú tému niekoľkokrát. Pozrite sa pred vlastný prah.
3. 5. 2021 18:32:33 - 18:51:48 27. schôdza NR SR - 2.deň - B. popoludní Tlač 525 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Tomáš, Erik (-) - poslanec NR SR Vystúpenie v rozprave  
Ďakujem pekne. Vážený pán predsedajúci, vážený pán premiér, vážení až traja členovia vlády, chcem využiť aj prítomnosť pána premiéra lebo som ho vlastne celý deň ja tu nevidel ale netvrdím, že tu nebol celý deň ale len pozriedka. Pán premiér, myslíte si, že je úctivé, že sa preberá programové vyhlásenie vlády a členov vlády je tu ako šafránu. Väčšinou je tu len jeden člen vlády počas programového vyhlásenia vlády, chcem vám povedať, že je to základný dokument, ktorým sa vláda bude riadiť a idete žiadať o dôveru zo strany parlamentu a parlament je nadriadený orgán vlády tak by sme možno očakávali trochu viac úcty nielen k poslancom ale aj k občanom Slovenskej republiky. A viete čo sa dnes pán premiér stalo, chvíľu dokonca Národná rada nemohla rokovať lebo tu nebol ani jeden člen vlády. Pol hodinu parlament nemohol rokovať. Pán premiér, je to správne? Potom prišla pani ministerka kultúry ani sa len za to neospravedlnila, takže som čakal aj keď vidím, že aj vy ma ignorujete, že aspoň vy prídete a poviete, pardon prepáčte. No nič, zdá sa, že je všetko rozhodnuté a preto už nikoho nezaujíma názor poslancov ale už si musíme na tú aroganciu vlády zvykať. Zajtra o desiatej sa hlasovaním skončí toto trápne divadlo, ktoré niekto na začiatku krízy prepytujem nazval rekonštrukcia vlády. Už viac ako rok má Slovensko vládu chaosu, amaterizmu, fatálnych zlyhaní, volebných podvodov, deštrukcie sociálneho štátu a medzinárodnej hanby.
Ani po tejto chôdzi sa nič nezmení, bude tu tá istá vláda chaosu, amaterizmu, fatálnych zlyhaní, deštrukcie sociálneho štátu a medzinárodnej hanby. Opäť zasadnú do vládnych stoličiek tie isté tváre a parlament ich vládnym valcom potvrdí, pardon s výnimkou jedného ministra pretože ak by sa aj pán Krajčí ako minister zdravotníctva vrátil už by to bol úplný výsmech občanom do tvári. Zmení sa len toľko, že skutočný premiér Igor Matovič nebude na úrade vlády ale na ministerstve financií čiže len si vymení budovu ale ako vidíme na tlačovky už aj používa budovu úradu vlády. A formálny premiér Eduard Heger bude asi najlepšie plateným hovorcom v dejinách Slovenska. Dokonca ešte aj s benefitmi ako ochranka a limuzína. Neverím, že by som sa mýlil resp. pre krajinu by bolo lepšie, a by som sa mýlil. Vláda sa ani len nesnaží skrývať, že nie je nová vláda čo potvrdzuje aj nové programové vyhlásenie vlády, ktoré sa od predchádzajúceho líši len naozaj kozmetickými detailami. Je naozaj zarážajúce, že vláda ani po ročnej skúsenosti s pandémiou nereflektuje na túto najhlbšiu krízu od 2. svetovej vojny. Ani teraz tak ako v predchádzajúcom programovom vyhlásení vlády sa v novom dokumente nenachádza žiadny plán žiadna filozofia ani žiadne východiská ako z toho von. Nepoučila sa táto vláda z fatálnych vlastných zlyhaní, ktorých výsledkom je 11 800 obetí k dnešnému dňu. Nie nebudem ten, ktorý bude tvrdiť, že všetkých 11 800 obetí ide na vrub vlády. Samozrejme, že nie. Ale mnohým z nich sa dalo zabrániť a mnohé z týchto obetí doplatili na spomínané fatálne zlyhania vlády.
Keď som videl pána Igora Matoviča v tejto rozprave ako sa postavil za tento pult a mala slzy na krajíčku, išiel sa rozplakať pomaly tak som si myslel, že mu je ľúto tých obetí, že sa ospravedlní pozostalým tých obetí. Ale je to ten istý Igor Matovič, ktorý ľutoval sám seba. Opäť tu za týmto pultom ľutoval sám seba s tým, že on robil všetko v poriadku, za nič sa neospravedlnil a samozrejme vinní boli všetci ostatní pani prezidentka, opozícia, vedci a ešte neviem koho. Veď ten Igor Matovič už má v podstate len ten poslanecký klub OĽANO, nuž nikoho nemá. Už tá jeho dôvera klesla na nejakých 15 % čo je naozaj asi len poslanecký klub OĽANO a zopár skalných sympatizantov. A ešte mu aj tlieskali, ešte mu aj tlieskali za tento výkon. 11 800 obetí a vy tlieskate dámy a páni. Keď si myslíte, zatlieskajte Jožko Pročko zatlieskaj ešte aj teraz 11 800 obetí, tlieskajte si, ak myslíš, že je to správne v poriadku. Pretože chcem aj teba aj všetkým prítomným kolegom parlamente povedať, že bol to Igor Matovič a exminister Krajčí ale aj ďalší členovia vlády, ktorí nesú hlavnú zodpovednosť zato, že Slovensko bolo dlhé týždne majstrom sveta v tempe pribúdania obetí a ešte dámy a páni, aj v súčasnosti je siedme najhoršie na svete v počte obetí na milión obyvateľov. Toto je výsledok vlády prvého roka vlády Igora Matoviča a vy to mu dámy a páni z vládnej koalície tlieskate. Fakt smutné.
Igor Matovič a spol, totiž podcenili druhú vlnu pandémie, Igor Matovič a spol, vymysleli nezmyslené plošné testovanie, ktoré nič nevyriešilo naopak podľa viacerých vedeckých názorov ešte pomohlo rozšíriť nákazu ale hlavne bolo na toto plošné testovanie použitých použité milióny testov asi 30 miliónov testov, ktoré už doteraz stáli daňových poplatníkov takmer pol miliardu eur. Počujete dobre, pol miliardu eur. Viete koľko nemocníc by sa dalo postaviť z pol miliardy eur kvalitných dobrých nemocníc pretože vždy tak kritizujete zdravotníctvo za predchádzajúcich vlád. Pán minister, myslím, zdravotníctva je tu myslím, že desať, desať kvalitných nemocníc. Za tú pol miliardu na antigénové testy. Igor Matovič a spol, neprijali tvrdší lockdown na Vianoce, škoda, že už pán Krajčí odišiel sa
chcel som sa mu pozerať priamo do očí keď mu to budem hovoriť, pretože pán Krajčí potvrdil, že pred Vianocami na rokovaní vlády navrhoval tvrdší lockdown a všetci prítomní mali čísla resp. mali analýzy, že pokiaľ sa neprijme tak v januári budú na Slovensku tragické čísla. Napriek tomu vláda tento tvrdší lockdown neprijala, napriek tomu, že členovia vlády vedeli, že budú zomierať ľudia a napriek tomu sa to neprijalo. A potom sa to aj potvrdilo tragickými číslami najhoršími na svete v januári a vo februári. Igor Matovič a spol, neobjednali dostatok vakcín výsledkom čoho bolo, že naši rodičia alebo starší starí rodičia museli ponižujúco súťažiť na internete kto sa k vakcíne dostane.
===== ... a potom sa to aj potvrdilo tragickými číslami najhoršími na svete v januári a vo februári. Igor Matovič a spol. neobjednali dostatok vakcín, výsledkom čoho bolo, že naši rodičia alebo starí rodičia museli ponižujúco súťažiť na internete, kto sa k vakcíne dostane. Fakt skvelé, úžasné. Igor Matovič a spol. uzavreli zjavne nevýhodnú zmluvu na nákup vakcíny Sputnik, ktorou sa navyše doteraz neočkuje napriek všetkým prísľubom. Myslím, že aj pán Heger povedal, že začiatkom mája sa začne očkovať. Neočkuje sa. Napriek tomu, že slovenskí občania túto vakcínu zjavne chcú. Ale ešte aj toto Igor Matovič domrvil. Ešte aj toto. No a Igor Matovič a spol. nechali národ napriek sľubom v štichu, pretože z hľadiska finančnej pomoci je Slovensko podľa viacerých zdrojov na chvoste Európskej únie a nie sú to len slovenské zdroje, nie je to len Národná banka Slovenska, nie je to len Rada pre rozpočtovú zodpovednosť, nehovoria to len živnostníci, Asociácia zamestnávateľských zväzov, ale aj medzinárodné inštitúcie ako Medzinárodný menový fond. Igor Matovič a spol. teda spôsobili chaos nebývalých rozmerov, ktorý viedol k stratám na životoch, existenčným problémom ľudí a hospodárskym škodám. A preto si myslím, že Igor Matovič a spol. nemôžu čeliť len politickej zodpovednosti, ale aj trestnoprávnej a hmotnoprávnej zodpovednosti. Samozrejme ja tu nie som sudca, ani prokurátor, ani vyšetrovateľ a nebudem robiť to, čo robíte vy, vládni politici, že hneď dopredu odsudzujete, len si myslím, že by sa na to mali orgány činné v trestnom konaní určite zamerať a vyniesť nejaký verdikt, nech je akýkoľvek.
Keď som hovoril, že táto vláda je aj vládou volebných podvodov, tak so samozrejme vyargumentujem. Aj v tomto Programovom vyhlásení tak ako v predchádzajúcom vláda presviedčala ľudí, že skončí s takzvanými našimi ľuďmi v štátnej správe a namiesto nich nominuje odborníkov. Ten prvý rok ukázal ako to tá vláda s tými odborníkmi myslela. Sú také vypuklé príklady, skôr pikošky, že lesník riadi detské kardiocentrum, teda Detskú fakultnú nemocnicu v Bratislave a hutník kardiocentrum v Košiciach a na čele Všeobecnej zdravotnej poisťovne je bývalý manažér Penty, tej Penty, voči ktorej tak Igor Matovič bojoval, ale potom tu máme také plošnejšie príklady. Napríklad úrady práce boli obsadené straníckymi úderkami hnutia Sme rodina, ale ešte vypuklejší príklad, šéfov všetkých okresných úradov obsadzovali stranícke úderky OĽaNO. Nevyberali ich v transparentných výberových konaniach na ministerstve vnútra, pod ktorý okresné úrady patria, nechajte ma hovoriť, potom si môžte faktickú poznámku položiť alebo priamo tie úrady, nie, stranícke úderky OĽaNO vyberali všetkých šéfov okresných úradov. A OĽaNO to dotiahlo úplne do tých najpodrobnejších detailov, tú výrobu tých takzvaných našich ľudí, pretože dokonca predstavilo zákon, ktorý zatiaľ nechalo v šuflíku, podľa ktorého, dámy a páni, mali ešte aj riaditeľov sekcií a odborov rôznych úradov vyberať minister alebo premiér. Doslova sa v tom zákone v dôvodovej správe píše, to je proste niečo neuveriteľné, že chcú vytvoriť novú generáciu úradníkov, ktorá sa stotožní so smerovaním a cieľmi súčasnej vlády. Apolitickí úradníci sa mali takto zodpovedať vláde. Fakt dokonalé. Vy ste z kategórie takzvaných našich ľudí urobili doslova piedestál. Vy ste ju povýšili o niekoľko levelov. Takto ste podviedli svojich voličov, ktorým ste tvrdili pred voľbami niečo iné a dokonca niečo iné máte napísané aj v Programovom vyhlásení vlády.
Igor Matovič a spol. sa stále profilujú ako antikorupčná vláda. Ale aj tu sú trhliny, dámy a páni, po prvé sa chcem spýtať poslancov OĽaNO, ktorí tu pripomínajú a niekedy aj oprávnene kauzy predchádzajúcich vlád ako je možné, že právnik blízky OĽaNO vyhral v piatich inštitúciách pod kontrolou OĽaNO vo fingovaných súťažiach, kde súťažili tie isté firmy. To sa patrí? To je v poriadku? Toto nie je problém? Alebo mám ďalší príklad. Z dielne vlády pochádza novela zákona o verejnom obstarávaní, veľmi dôležitá, viete, čo o nej povedalo päť antikorupčných organizácií o tejto novele z vašej dielne? Nie opozícia, ale Transparency International, Amnesty International, Zastavme korupciu, že táto novela zákona vytvára riziko klientelizmu a korupcie vo výške jednej miliardy eur na jeden rok. Tak toľko zákon z dielne antikorupčnej vlády. Dokonca aj peniaze z toho aktuálneho plánu obnovy sa nemajú deliť, podľa pani Remišovej, nie podľa mňa, podľa potrieb rezortov a teda ľudí, ale podľa toho, s akým výsledkom skončili vládne strany vo voľbách a tento kľúč stranícky vymyslel podľa pani Remišovej pán Matovič. Úžasný antikorupčný bojovník. A keby už aj prídeme na tú vašu obľúbenú tému stíhaných nominantov, tak vám chcem pripomenúť, že už aj vy máte vysoko postavených stíhaných nominantov, už aj vy. Lenže na rozdiel od vás, na rozdiel od vás ja nebudem nikoho súdiť a ja poviem, že aj tu platí prezumpcia neviny a nikdy, a nikdy nepoviem nič dopredu, kým nerozhodnú orgány činné v trestnom konaní. Toto určite robiť na rozdiel od vás nebudem. Pretože rešpektujem zákon a rešpektujem konanie týchto orgánov.
A vláda podviedla ľudí aj v tretej veci a to v sociálnej oblasti. Viete, že sa jej venujem a tu budem tiež nekompromisný. Sľuboval Igor Matovič a Boris Kollár ľuďom pred voľbami to, že nezrušia sociálne opatrenia z dielne tejto vlády, z dielne predchádzajúcej vlády, sľubovali alebo nie? Mám vám tie citáty nájsť? Dušovali sa, že to neurobia. Boris Kollár dokonca aj po zostavení vlády tvrdil, že nie. A čo sa dialo? Čo sa stalo? Väčšina z opatrení, ktoré sme prijali v predchádzajúcom volebnom období, boli buď zrušené alebo okresané. Hnutie Sme rodina hlasovalo za trinásty dôchodok a ich minister práce, samozrejme s pomocou vládnej koalície, zrušil trinásty dôchodok a nahradil ho štátnou sociálnou dávkou. To isté sa stalo pri obedoch zadarmo. Najprv za to hlasovali a potom 450 tisíc detí prišlo o obedy zadarmo.
Hnutie Sme rodina hlasovalo aj za vyššiu minimálnu mzdu vo výške 659 eur na tento rok, ale napokon sa vstúpilo do automatu a znížila sa na 623 eur. Dôsledkom toho tejto zmeny tohto zákona bolo aj to, že sa odlepili príplatky za prácu počas noci, sviatkov a víkendov a tým pádom ľudia ťažko pracujúci v noci a počas sviatkov a víkendov prišli o tieto príplatky a znížila sa im mzda. Zmrazili sa minimálne dôchodky a zrušil sa dôchodkový strop. Je to podvod na voličoch alebo nie? Keď ste im tvrdili, že na to nesiahnete. No je to podvod. Je to jeden volebný podvod a mrzí ma aj to, že snaží sa strana HLAS - sociálna demokracia prichádzať so sociálnymi zákonmi aj v tejto dobe, keď sme v opozícii a vieme, že je to ťažké, ale dejú sa také zvláštne veci, že v septembri navrhneme pandemickú OČR zvýšiť tak, aby v princípe pokrývala čistú mzdu, vy ju ten september neprijmete a o pol roka ju schválite. Vtedy, keď už žiaci idú do škôl. To je také typické pre vás. Tak som zvedavý ako sa zachováte pri tom príspevku alebo prídavku na dieťa vo výške 300 eur, jednorázovom, ktorý teraz predkladáme na riadnej schôdzi, Boris Kollár najprv sľúbil podporu, potom už len hovoril o nejakej inšpirácii, tak som zvedavý či aspoň teraz Boris Kollár bude ako chlap alebo sa zachová ako chlap a dodrží svoje slovo.
No a na záver rozoberiem aj ten prívlastok vláda medzinárodnej hanby. Viete, Igor Matovič one time šaškuje pred kamerami v Bruseli, next time pod parazolom francúzskeho prezidenta. Potom si robí vtípky zo Zakarpatskej Ukrajiny čo musí hasiť minister zahraničných vecí, potom začne bez toho, aby o tom diplomatická služba vedela, behať po Moskve a po Budapešti, dokonca nemá v spore o zákon o občianstve podržať maďarského ministra zahraničných vecí na úkor toho nášho, ja sa čudujem, že pán Korčok ako kariérny diplomat dokáže kvôli tomu, kvôli tej stoličke, kvôli tomu teplému miestečku takto byť prilepený na tej stoličke, pretože keby mal nejakú sebaúctu pán Korčok, tak už dávno po týchto excesoch Igora Matoviča by nezastával tú funkciu ministra zahraničných vecí.
Ako som teda povedal. Ste vládou chaosu, amaterizmu, fatálnych zlyhaní, volebných podvodov, deštrukcie sociálneho systému a medzinárodnej hanby. Za rok vám nedôveruje už vyše 80 % ľudí, myslím vláde. Drvivá väčšina národa si už neželá túto vládu a napriek tomu sa táto vláda opäť derie do funkcií. Opäť. Signifikatný je taký váš taký ten posledný, posledná téma tejto vlády aktuálna, Igorovi Matovičovi je asi trošku smutno za tým volebným číslom 25 %, len nechápem, prečo má potrebu si to kompenzovať 25-percentnou DPH-čkou, zvýšenie DPH-čky na 25 %. Prečo si túto frustráciu mus kompenzovať na ľuďoch. Pretože zvýšenie DPH 25 % znamená obrovské zdražovanie a najviac sa dotkne práve tých slabých, tých nízkopríjmových ľudí, dôchodcov a podobne. Skvelý nápad. Skvelý prvý krok Igora Matoviča vo funkcii ministra financií. Už to asi horšie ani nemôže byť, aby som bol naozaj vážny.
Takže z týchto dôvodov chcem oznámiť to, čo je samozrejme prirodzené a logické, že všetci poslanci za stranu HLAS - sociálna demokracia budú hlasovať proti vysloveniu dôvery tejto vláde a ja viem, že koaličný valec v podobe poslancov vládnych tú vládu podrží a podporí, pretože tie platy poslancov sú veľmi motivujúce, ale dnes petičný výbor odovzdal pani prezidentke stovky tisíc podpisov a ja verím, že tí ľudia tam vonku zmenia v referende a skončia tento marazmus na Slovensku. Ďakujem pekne.
3. 5. 2021 18:32:33 - 18:51:48 27. schôdza NR SR - 2.deň - B. popoludní Tlač 525 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Tomáš, Erik (-) - poslanec NR SR Vystúpenie v rozprave  
Ďakujem pekne. Vážený pán predsedajúci, vážený pán premiér, vážení až traja členovia vlády, chcem využiť aj prítomnosť pána premiéra lebo som ho vlastne celý deň ja tu nevidel ale netvrdím, že tu nebol celý deň ale len pozriedka. Pán premiér, myslíte si, že je úctivé, že sa preberá programové vyhlásenie vlády a členov vlády je tu ako šafránu. Väčšinou je tu len jeden člen vlády počas programového vyhlásenia vlády, chcem vám povedať, že je to základný dokument, ktorým sa vláda bude riadiť a idete žiadať o dôveru zo strany parlamentu a parlament je nadriadený orgán vlády tak by sme možno očakávali trochu viac úcty nielen k poslancom ale aj k občanom Slovenskej republiky. A viete čo sa dnes pán premiér stalo, chvíľu dokonca Národná rada nemohla rokovať lebo tu nebol ani jeden člen vlády. Pol hodinu parlament nemohol rokovať. Pán premiér, je to správne? Potom prišla pani ministerka kultúry ani sa len za to neospravedlnila, takže som čakal aj keď vidím, že aj vy ma ignorujete, že aspoň vy prídete a poviete, pardon prepáčte. No nič, zdá sa, že je všetko rozhodnuté a preto už nikoho nezaujíma názor poslancov ale už si musíme na tú aroganciu vlády zvykať. Zajtra o desiatej sa hlasovaním skončí toto trápne divadlo, ktoré niekto na začiatku krízy prepytujem nazval rekonštrukcia vlády. Už viac ako rok má Slovensko vládu chaosu, amaterizmu, fatálnych zlyhaní, volebných podvodov, deštrukcie sociálneho štátu a medzinárodnej hanby.
Ani po tejto chôdzi sa nič nezmení, bude tu tá istá vláda chaosu, amaterizmu, fatálnych zlyhaní, deštrukcie sociálneho štátu a medzinárodnej hanby. Opäť zasadnú do vládnych stoličiek tie isté tváre a parlament ich vládnym valcom potvrdí, pardon s výnimkou jedného ministra pretože ak by sa aj pán Krajčí ako minister zdravotníctva vrátil už by to bol úplný výsmech občanom do tvári. Zmení sa len toľko, že skutočný premiér Igor Matovič nebude na úrade vlády ale na ministerstve financií čiže len si vymení budovu ale ako vidíme na tlačovky už aj používa budovu úradu vlády. A formálny premiér Eduard Heger bude asi najlepšie plateným hovorcom v dejinách Slovenska. Dokonca ešte aj s benefitmi ako ochranka a limuzína. Neverím, že by som sa mýlil resp. pre krajinu by bolo lepšie, a by som sa mýlil. Vláda sa ani len nesnaží skrývať, že nie je nová vláda čo potvrdzuje aj nové programové vyhlásenie vlády, ktoré sa od predchádzajúceho líši len naozaj kozmetickými detailami. Je naozaj zarážajúce, že vláda ani po ročnej skúsenosti s pandémiou nereflektuje na túto najhlbšiu krízu od 2. svetovej vojny. Ani teraz tak ako v predchádzajúcom programovom vyhlásení vlády sa v novom dokumente nenachádza žiadny plán žiadna filozofia ani žiadne východiská ako z toho von. Nepoučila sa táto vláda z fatálnych vlastných zlyhaní, ktorých výsledkom je 11 800 obetí k dnešnému dňu. Nie nebudem ten, ktorý bude tvrdiť, že všetkých 11 800 obetí ide na vrub vlády. Samozrejme, že nie. Ale mnohým z nich sa dalo zabrániť a mnohé z týchto obetí doplatili na spomínané fatálne zlyhania vlády.
Keď som videl pána Igora Matoviča v tejto rozprave ako sa postavil za tento pult a mala slzy na krajíčku, išiel sa rozplakať pomaly tak som si myslel, že mu je ľúto tých obetí, že sa ospravedlní pozostalým tých obetí. Ale je to ten istý Igor Matovič, ktorý ľutoval sám seba. Opäť tu za týmto pultom ľutoval sám seba s tým, že on robil všetko v poriadku, za nič sa neospravedlnil a samozrejme vinní boli všetci ostatní pani prezidentka, opozícia, vedci a ešte neviem koho. Veď ten Igor Matovič už má v podstate len ten poslanecký klub OĽANO, nuž nikoho nemá. Už tá jeho dôvera klesla na nejakých 15 % čo je naozaj asi len poslanecký klub OĽANO a zopár skalných sympatizantov. A ešte mu aj tlieskali, ešte mu aj tlieskali za tento výkon. 11 800 obetí a vy tlieskate dámy a páni. Keď si myslíte, zatlieskajte Jožko Pročko zatlieskaj ešte aj teraz 11 800 obetí, tlieskajte si, ak myslíš, že je to správne v poriadku. Pretože chcem aj teba aj všetkým prítomným kolegom parlamente povedať, že bol to Igor Matovič a exminister Krajčí ale aj ďalší členovia vlády, ktorí nesú hlavnú zodpovednosť zato, že Slovensko bolo dlhé týždne majstrom sveta v tempe pribúdania obetí a ešte dámy a páni, aj v súčasnosti je siedme najhoršie na svete v počte obetí na milión obyvateľov. Toto je výsledok vlády prvého roka vlády Igora Matoviča a vy to mu dámy a páni z vládnej koalície tlieskate. Fakt smutné.
Igor Matovič a spol, totiž podcenili druhú vlnu pandémie, Igor Matovič a spol, vymysleli nezmyslené plošné testovanie, ktoré nič nevyriešilo naopak podľa viacerých vedeckých názorov ešte pomohlo rozšíriť nákazu ale hlavne bolo na toto plošné testovanie použitých použité milióny testov asi 30 miliónov testov, ktoré už doteraz stáli daňových poplatníkov takmer pol miliardu eur. Počujete dobre, pol miliardu eur. Viete koľko nemocníc by sa dalo postaviť z pol miliardy eur kvalitných dobrých nemocníc pretože vždy tak kritizujete zdravotníctvo za predchádzajúcich vlád. Pán minister, myslím, zdravotníctva je tu myslím, že desať, desať kvalitných nemocníc. Za tú pol miliardu na antigénové testy. Igor Matovič a spol, neprijali tvrdší lockdown na Vianoce, škoda, že už pán Krajčí odišiel sa
chcel som sa mu pozerať priamo do očí keď mu to budem hovoriť, pretože pán Krajčí potvrdil, že pred Vianocami na rokovaní vlády navrhoval tvrdší lockdown a všetci prítomní mali čísla resp. mali analýzy, že pokiaľ sa neprijme tak v januári budú na Slovensku tragické čísla. Napriek tomu vláda tento tvrdší lockdown neprijala, napriek tomu, že členovia vlády vedeli, že budú zomierať ľudia a napriek tomu sa to neprijalo. A potom sa to aj potvrdilo tragickými číslami najhoršími na svete v januári a vo februári. Igor Matovič a spol, neobjednali dostatok vakcín výsledkom čoho bolo, že naši rodičia alebo starší starí rodičia museli ponižujúco súťažiť na internete kto sa k vakcíne dostane.
===== ... a potom sa to aj potvrdilo tragickými číslami najhoršími na svete v januári a vo februári. Igor Matovič a spol. neobjednali dostatok vakcín, výsledkom čoho bolo, že naši rodičia alebo starí rodičia museli ponižujúco súťažiť na internete, kto sa k vakcíne dostane. Fakt skvelé, úžasné. Igor Matovič a spol. uzavreli zjavne nevýhodnú zmluvu na nákup vakcíny Sputnik, ktorou sa navyše doteraz neočkuje napriek všetkým prísľubom. Myslím, že aj pán Heger povedal, že začiatkom mája sa začne očkovať. Neočkuje sa. Napriek tomu, že slovenskí občania túto vakcínu zjavne chcú. Ale ešte aj toto Igor Matovič domrvil. Ešte aj toto. No a Igor Matovič a spol. nechali národ napriek sľubom v štichu, pretože z hľadiska finančnej pomoci je Slovensko podľa viacerých zdrojov na chvoste Európskej únie a nie sú to len slovenské zdroje, nie je to len Národná banka Slovenska, nie je to len Rada pre rozpočtovú zodpovednosť, nehovoria to len živnostníci, Asociácia zamestnávateľských zväzov, ale aj medzinárodné inštitúcie ako Medzinárodný menový fond. Igor Matovič a spol. teda spôsobili chaos nebývalých rozmerov, ktorý viedol k stratám na životoch, existenčným problémom ľudí a hospodárskym škodám. A preto si myslím, že Igor Matovič a spol. nemôžu čeliť len politickej zodpovednosti, ale aj trestnoprávnej a hmotnoprávnej zodpovednosti. Samozrejme ja tu nie som sudca, ani prokurátor, ani vyšetrovateľ a nebudem robiť to, čo robíte vy, vládni politici, že hneď dopredu odsudzujete, len si myslím, že by sa na to mali orgány činné v trestnom konaní určite zamerať a vyniesť nejaký verdikt, nech je akýkoľvek.
Keď som hovoril, že táto vláda je aj vládou volebných podvodov, tak so samozrejme vyargumentujem. Aj v tomto Programovom vyhlásení tak ako v predchádzajúcom vláda presviedčala ľudí, že skončí s takzvanými našimi ľuďmi v štátnej správe a namiesto nich nominuje odborníkov. Ten prvý rok ukázal ako to tá vláda s tými odborníkmi myslela. Sú také vypuklé príklady, skôr pikošky, že lesník riadi detské kardiocentrum, teda Detskú fakultnú nemocnicu v Bratislave a hutník kardiocentrum v Košiciach a na čele Všeobecnej zdravotnej poisťovne je bývalý manažér Penty, tej Penty, voči ktorej tak Igor Matovič bojoval, ale potom tu máme také plošnejšie príklady. Napríklad úrady práce boli obsadené straníckymi úderkami hnutia Sme rodina, ale ešte vypuklejší príklad, šéfov všetkých okresných úradov obsadzovali stranícke úderky OĽaNO. Nevyberali ich v transparentných výberových konaniach na ministerstve vnútra, pod ktorý okresné úrady patria, nechajte ma hovoriť, potom si môžte faktickú poznámku položiť alebo priamo tie úrady, nie, stranícke úderky OĽaNO vyberali všetkých šéfov okresných úradov. A OĽaNO to dotiahlo úplne do tých najpodrobnejších detailov, tú výrobu tých takzvaných našich ľudí, pretože dokonca predstavilo zákon, ktorý zatiaľ nechalo v šuflíku, podľa ktorého, dámy a páni, mali ešte aj riaditeľov sekcií a odborov rôznych úradov vyberať minister alebo premiér. Doslova sa v tom zákone v dôvodovej správe píše, to je proste niečo neuveriteľné, že chcú vytvoriť novú generáciu úradníkov, ktorá sa stotožní so smerovaním a cieľmi súčasnej vlády. Apolitickí úradníci sa mali takto zodpovedať vláde. Fakt dokonalé. Vy ste z kategórie takzvaných našich ľudí urobili doslova piedestál. Vy ste ju povýšili o niekoľko levelov. Takto ste podviedli svojich voličov, ktorým ste tvrdili pred voľbami niečo iné a dokonca niečo iné máte napísané aj v Programovom vyhlásení vlády.
Igor Matovič a spol. sa stále profilujú ako antikorupčná vláda. Ale aj tu sú trhliny, dámy a páni, po prvé sa chcem spýtať poslancov OĽaNO, ktorí tu pripomínajú a niekedy aj oprávnene kauzy predchádzajúcich vlád ako je možné, že právnik blízky OĽaNO vyhral v piatich inštitúciách pod kontrolou OĽaNO vo fingovaných súťažiach, kde súťažili tie isté firmy. To sa patrí? To je v poriadku? Toto nie je problém? Alebo mám ďalší príklad. Z dielne vlády pochádza novela zákona o verejnom obstarávaní, veľmi dôležitá, viete, čo o nej povedalo päť antikorupčných organizácií o tejto novele z vašej dielne? Nie opozícia, ale Transparency International, Amnesty International, Zastavme korupciu, že táto novela zákona vytvára riziko klientelizmu a korupcie vo výške jednej miliardy eur na jeden rok. Tak toľko zákon z dielne antikorupčnej vlády. Dokonca aj peniaze z toho aktuálneho plánu obnovy sa nemajú deliť, podľa pani Remišovej, nie podľa mňa, podľa potrieb rezortov a teda ľudí, ale podľa toho, s akým výsledkom skončili vládne strany vo voľbách a tento kľúč stranícky vymyslel podľa pani Remišovej pán Matovič. Úžasný antikorupčný bojovník. A keby už aj prídeme na tú vašu obľúbenú tému stíhaných nominantov, tak vám chcem pripomenúť, že už aj vy máte vysoko postavených stíhaných nominantov, už aj vy. Lenže na rozdiel od vás, na rozdiel od vás ja nebudem nikoho súdiť a ja poviem, že aj tu platí prezumpcia neviny a nikdy, a nikdy nepoviem nič dopredu, kým nerozhodnú orgány činné v trestnom konaní. Toto určite robiť na rozdiel od vás nebudem. Pretože rešpektujem zákon a rešpektujem konanie týchto orgánov.
A vláda podviedla ľudí aj v tretej veci a to v sociálnej oblasti. Viete, že sa jej venujem a tu budem tiež nekompromisný. Sľuboval Igor Matovič a Boris Kollár ľuďom pred voľbami to, že nezrušia sociálne opatrenia z dielne tejto vlády, z dielne predchádzajúcej vlády, sľubovali alebo nie? Mám vám tie citáty nájsť? Dušovali sa, že to neurobia. Boris Kollár dokonca aj po zostavení vlády tvrdil, že nie. A čo sa dialo? Čo sa stalo? Väčšina z opatrení, ktoré sme prijali v predchádzajúcom volebnom období, boli buď zrušené alebo okresané. Hnutie Sme rodina hlasovalo za trinásty dôchodok a ich minister práce, samozrejme s pomocou vládnej koalície, zrušil trinásty dôchodok a nahradil ho štátnou sociálnou dávkou. To isté sa stalo pri obedoch zadarmo. Najprv za to hlasovali a potom 450 tisíc detí prišlo o obedy zadarmo.
Hnutie Sme rodina hlasovalo aj za vyššiu minimálnu mzdu vo výške 659 eur na tento rok, ale napokon sa vstúpilo do automatu a znížila sa na 623 eur. Dôsledkom toho tejto zmeny tohto zákona bolo aj to, že sa odlepili príplatky za prácu počas noci, sviatkov a víkendov a tým pádom ľudia ťažko pracujúci v noci a počas sviatkov a víkendov prišli o tieto príplatky a znížila sa im mzda. Zmrazili sa minimálne dôchodky a zrušil sa dôchodkový strop. Je to podvod na voličoch alebo nie? Keď ste im tvrdili, že na to nesiahnete. No je to podvod. Je to jeden volebný podvod a mrzí ma aj to, že snaží sa strana HLAS - sociálna demokracia prichádzať so sociálnymi zákonmi aj v tejto dobe, keď sme v opozícii a vieme, že je to ťažké, ale dejú sa také zvláštne veci, že v septembri navrhneme pandemickú OČR zvýšiť tak, aby v princípe pokrývala čistú mzdu, vy ju ten september neprijmete a o pol roka ju schválite. Vtedy, keď už žiaci idú do škôl. To je také typické pre vás. Tak som zvedavý ako sa zachováte pri tom príspevku alebo prídavku na dieťa vo výške 300 eur, jednorázovom, ktorý teraz predkladáme na riadnej schôdzi, Boris Kollár najprv sľúbil podporu, potom už len hovoril o nejakej inšpirácii, tak som zvedavý či aspoň teraz Boris Kollár bude ako chlap alebo sa zachová ako chlap a dodrží svoje slovo.
No a na záver rozoberiem aj ten prívlastok vláda medzinárodnej hanby. Viete, Igor Matovič one time šaškuje pred kamerami v Bruseli, next time pod parazolom francúzskeho prezidenta. Potom si robí vtípky zo Zakarpatskej Ukrajiny čo musí hasiť minister zahraničných vecí, potom začne bez toho, aby o tom diplomatická služba vedela, behať po Moskve a po Budapešti, dokonca nemá v spore o zákon o občianstve podržať maďarského ministra zahraničných vecí na úkor toho nášho, ja sa čudujem, že pán Korčok ako kariérny diplomat dokáže kvôli tomu, kvôli tej stoličke, kvôli tomu teplému miestečku takto byť prilepený na tej stoličke, pretože keby mal nejakú sebaúctu pán Korčok, tak už dávno po týchto excesoch Igora Matoviča by nezastával tú funkciu ministra zahraničných vecí.
Ako som teda povedal. Ste vládou chaosu, amaterizmu, fatálnych zlyhaní, volebných podvodov, deštrukcie sociálneho systému a medzinárodnej hanby. Za rok vám nedôveruje už vyše 80 % ľudí, myslím vláde. Drvivá väčšina národa si už neželá túto vládu a napriek tomu sa táto vláda opäť derie do funkcií. Opäť. Signifikatný je taký váš taký ten posledný, posledná téma tejto vlády aktuálna, Igorovi Matovičovi je asi trošku smutno za tým volebným číslom 25 %, len nechápem, prečo má potrebu si to kompenzovať 25-percentnou DPH-čkou, zvýšenie DPH-čky na 25 %. Prečo si túto frustráciu mus kompenzovať na ľuďoch. Pretože zvýšenie DPH 25 % znamená obrovské zdražovanie a najviac sa dotkne práve tých slabých, tých nízkopríjmových ľudí, dôchodcov a podobne. Skvelý nápad. Skvelý prvý krok Igora Matoviča vo funkcii ministra financií. Už to asi horšie ani nemôže byť, aby som bol naozaj vážny.
Takže z týchto dôvodov chcem oznámiť to, čo je samozrejme prirodzené a logické, že všetci poslanci za stranu HLAS - sociálna demokracia budú hlasovať proti vysloveniu dôvery tejto vláde a ja viem, že koaličný valec v podobe poslancov vládnych tú vládu podrží a podporí, pretože tie platy poslancov sú veľmi motivujúce, ale dnes petičný výbor odovzdal pani prezidentke stovky tisíc podpisov a ja verím, že tí ľudia tam vonku zmenia v referende a skončia tento marazmus na Slovensku. Ďakujem pekne.
3. 5. 2021 18:32:33 - 18:51:48 27. schôdza NR SR - 2.deň - B. popoludní Tlač 525 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Tomáš, Erik (-) - poslanec NR SR Vystúpenie v rozprave  
Ďakujem pekne. Vážený pán predsedajúci, vážený pán premiér, vážení až traja členovia vlády, chcem využiť aj prítomnosť pána premiéra lebo som ho vlastne celý deň ja tu nevidel ale netvrdím, že tu nebol celý deň ale len pozriedka. Pán premiér, myslíte si, že je úctivé, že sa preberá programové vyhlásenie vlády a členov vlády je tu ako šafránu. Väčšinou je tu len jeden člen vlády počas programového vyhlásenia vlády, chcem vám povedať, že je to základný dokument, ktorým sa vláda bude riadiť a idete žiadať o dôveru zo strany parlamentu a parlament je nadriadený orgán vlády tak by sme možno očakávali trochu viac úcty nielen k poslancom ale aj k občanom Slovenskej republiky. A viete čo sa dnes pán premiér stalo, chvíľu dokonca Národná rada nemohla rokovať lebo tu nebol ani jeden člen vlády. Pol hodinu parlament nemohol rokovať. Pán premiér, je to správne? Potom prišla pani ministerka kultúry ani sa len za to neospravedlnila, takže som čakal aj keď vidím, že aj vy ma ignorujete, že aspoň vy prídete a poviete, pardon prepáčte. No nič, zdá sa, že je všetko rozhodnuté a preto už nikoho nezaujíma názor poslancov ale už si musíme na tú aroganciu vlády zvykať. Zajtra o desiatej sa hlasovaním skončí toto trápne divadlo, ktoré niekto na začiatku krízy prepytujem nazval rekonštrukcia vlády. Už viac ako rok má Slovensko vládu chaosu, amaterizmu, fatálnych zlyhaní, volebných podvodov, deštrukcie sociálneho štátu a medzinárodnej hanby.
Ani po tejto chôdzi sa nič nezmení, bude tu tá istá vláda chaosu, amaterizmu, fatálnych zlyhaní, deštrukcie sociálneho štátu a medzinárodnej hanby. Opäť zasadnú do vládnych stoličiek tie isté tváre a parlament ich vládnym valcom potvrdí, pardon s výnimkou jedného ministra pretože ak by sa aj pán Krajčí ako minister zdravotníctva vrátil už by to bol úplný výsmech občanom do tvári. Zmení sa len toľko, že skutočný premiér Igor Matovič nebude na úrade vlády ale na ministerstve financií čiže len si vymení budovu ale ako vidíme na tlačovky už aj používa budovu úradu vlády. A formálny premiér Eduard Heger bude asi najlepšie plateným hovorcom v dejinách Slovenska. Dokonca ešte aj s benefitmi ako ochranka a limuzína. Neverím, že by som sa mýlil resp. pre krajinu by bolo lepšie, a by som sa mýlil. Vláda sa ani len nesnaží skrývať, že nie je nová vláda čo potvrdzuje aj nové programové vyhlásenie vlády, ktoré sa od predchádzajúceho líši len naozaj kozmetickými detailami. Je naozaj zarážajúce, že vláda ani po ročnej skúsenosti s pandémiou nereflektuje na túto najhlbšiu krízu od 2. svetovej vojny. Ani teraz tak ako v predchádzajúcom programovom vyhlásení vlády sa v novom dokumente nenachádza žiadny plán žiadna filozofia ani žiadne východiská ako z toho von. Nepoučila sa táto vláda z fatálnych vlastných zlyhaní, ktorých výsledkom je 11 800 obetí k dnešnému dňu. Nie nebudem ten, ktorý bude tvrdiť, že všetkých 11 800 obetí ide na vrub vlády. Samozrejme, že nie. Ale mnohým z nich sa dalo zabrániť a mnohé z týchto obetí doplatili na spomínané fatálne zlyhania vlády.
Keď som videl pána Igora Matoviča v tejto rozprave ako sa postavil za tento pult a mala slzy na krajíčku, išiel sa rozplakať pomaly tak som si myslel, že mu je ľúto tých obetí, že sa ospravedlní pozostalým tých obetí. Ale je to ten istý Igor Matovič, ktorý ľutoval sám seba. Opäť tu za týmto pultom ľutoval sám seba s tým, že on robil všetko v poriadku, za nič sa neospravedlnil a samozrejme vinní boli všetci ostatní pani prezidentka, opozícia, vedci a ešte neviem koho. Veď ten Igor Matovič už má v podstate len ten poslanecký klub OĽANO, nuž nikoho nemá. Už tá jeho dôvera klesla na nejakých 15 % čo je naozaj asi len poslanecký klub OĽANO a zopár skalných sympatizantov. A ešte mu aj tlieskali, ešte mu aj tlieskali za tento výkon. 11 800 obetí a vy tlieskate dámy a páni. Keď si myslíte, zatlieskajte Jožko Pročko zatlieskaj ešte aj teraz 11 800 obetí, tlieskajte si, ak myslíš, že je to správne v poriadku. Pretože chcem aj teba aj všetkým prítomným kolegom parlamente povedať, že bol to Igor Matovič a exminister Krajčí ale aj ďalší členovia vlády, ktorí nesú hlavnú zodpovednosť zato, že Slovensko bolo dlhé týždne majstrom sveta v tempe pribúdania obetí a ešte dámy a páni, aj v súčasnosti je siedme najhoršie na svete v počte obetí na milión obyvateľov. Toto je výsledok vlády prvého roka vlády Igora Matoviča a vy to mu dámy a páni z vládnej koalície tlieskate. Fakt smutné.
Igor Matovič a spol, totiž podcenili druhú vlnu pandémie, Igor Matovič a spol, vymysleli nezmyslené plošné testovanie, ktoré nič nevyriešilo naopak podľa viacerých vedeckých názorov ešte pomohlo rozšíriť nákazu ale hlavne bolo na toto plošné testovanie použitých použité milióny testov asi 30 miliónov testov, ktoré už doteraz stáli daňových poplatníkov takmer pol miliardu eur. Počujete dobre, pol miliardu eur. Viete koľko nemocníc by sa dalo postaviť z pol miliardy eur kvalitných dobrých nemocníc pretože vždy tak kritizujete zdravotníctvo za predchádzajúcich vlád. Pán minister, myslím, zdravotníctva je tu myslím, že desať, desať kvalitných nemocníc. Za tú pol miliardu na antigénové testy. Igor Matovič a spol, neprijali tvrdší lockdown na Vianoce, škoda, že už pán Krajčí odišiel sa
chcel som sa mu pozerať priamo do očí keď mu to budem hovoriť, pretože pán Krajčí potvrdil, že pred Vianocami na rokovaní vlády navrhoval tvrdší lockdown a všetci prítomní mali čísla resp. mali analýzy, že pokiaľ sa neprijme tak v januári budú na Slovensku tragické čísla. Napriek tomu vláda tento tvrdší lockdown neprijala, napriek tomu, že členovia vlády vedeli, že budú zomierať ľudia a napriek tomu sa to neprijalo. A potom sa to aj potvrdilo tragickými číslami najhoršími na svete v januári a vo februári. Igor Matovič a spol, neobjednali dostatok vakcín výsledkom čoho bolo, že naši rodičia alebo starší starí rodičia museli ponižujúco súťažiť na internete kto sa k vakcíne dostane.
===== ... a potom sa to aj potvrdilo tragickými číslami najhoršími na svete v januári a vo februári. Igor Matovič a spol. neobjednali dostatok vakcín, výsledkom čoho bolo, že naši rodičia alebo starí rodičia museli ponižujúco súťažiť na internete, kto sa k vakcíne dostane. Fakt skvelé, úžasné. Igor Matovič a spol. uzavreli zjavne nevýhodnú zmluvu na nákup vakcíny Sputnik, ktorou sa navyše doteraz neočkuje napriek všetkým prísľubom. Myslím, že aj pán Heger povedal, že začiatkom mája sa začne očkovať. Neočkuje sa. Napriek tomu, že slovenskí občania túto vakcínu zjavne chcú. Ale ešte aj toto Igor Matovič domrvil. Ešte aj toto. No a Igor Matovič a spol. nechali národ napriek sľubom v štichu, pretože z hľadiska finančnej pomoci je Slovensko podľa viacerých zdrojov na chvoste Európskej únie a nie sú to len slovenské zdroje, nie je to len Národná banka Slovenska, nie je to len Rada pre rozpočtovú zodpovednosť, nehovoria to len živnostníci, Asociácia zamestnávateľských zväzov, ale aj medzinárodné inštitúcie ako Medzinárodný menový fond. Igor Matovič a spol. teda spôsobili chaos nebývalých rozmerov, ktorý viedol k stratám na životoch, existenčným problémom ľudí a hospodárskym škodám. A preto si myslím, že Igor Matovič a spol. nemôžu čeliť len politickej zodpovednosti, ale aj trestnoprávnej a hmotnoprávnej zodpovednosti. Samozrejme ja tu nie som sudca, ani prokurátor, ani vyšetrovateľ a nebudem robiť to, čo robíte vy, vládni politici, že hneď dopredu odsudzujete, len si myslím, že by sa na to mali orgány činné v trestnom konaní určite zamerať a vyniesť nejaký verdikt, nech je akýkoľvek.
Keď som hovoril, že táto vláda je aj vládou volebných podvodov, tak so samozrejme vyargumentujem. Aj v tomto Programovom vyhlásení tak ako v predchádzajúcom vláda presviedčala ľudí, že skončí s takzvanými našimi ľuďmi v štátnej správe a namiesto nich nominuje odborníkov. Ten prvý rok ukázal ako to tá vláda s tými odborníkmi myslela. Sú také vypuklé príklady, skôr pikošky, že lesník riadi detské kardiocentrum, teda Detskú fakultnú nemocnicu v Bratislave a hutník kardiocentrum v Košiciach a na čele Všeobecnej zdravotnej poisťovne je bývalý manažér Penty, tej Penty, voči ktorej tak Igor Matovič bojoval, ale potom tu máme také plošnejšie príklady. Napríklad úrady práce boli obsadené straníckymi úderkami hnutia Sme rodina, ale ešte vypuklejší príklad, šéfov všetkých okresných úradov obsadzovali stranícke úderky OĽaNO. Nevyberali ich v transparentných výberových konaniach na ministerstve vnútra, pod ktorý okresné úrady patria, nechajte ma hovoriť, potom si môžte faktickú poznámku položiť alebo priamo tie úrady, nie, stranícke úderky OĽaNO vyberali všetkých šéfov okresných úradov. A OĽaNO to dotiahlo úplne do tých najpodrobnejších detailov, tú výrobu tých takzvaných našich ľudí, pretože dokonca predstavilo zákon, ktorý zatiaľ nechalo v šuflíku, podľa ktorého, dámy a páni, mali ešte aj riaditeľov sekcií a odborov rôznych úradov vyberať minister alebo premiér. Doslova sa v tom zákone v dôvodovej správe píše, to je proste niečo neuveriteľné, že chcú vytvoriť novú generáciu úradníkov, ktorá sa stotožní so smerovaním a cieľmi súčasnej vlády. Apolitickí úradníci sa mali takto zodpovedať vláde. Fakt dokonalé. Vy ste z kategórie takzvaných našich ľudí urobili doslova piedestál. Vy ste ju povýšili o niekoľko levelov. Takto ste podviedli svojich voličov, ktorým ste tvrdili pred voľbami niečo iné a dokonca niečo iné máte napísané aj v Programovom vyhlásení vlády.
Igor Matovič a spol. sa stále profilujú ako antikorupčná vláda. Ale aj tu sú trhliny, dámy a páni, po prvé sa chcem spýtať poslancov OĽaNO, ktorí tu pripomínajú a niekedy aj oprávnene kauzy predchádzajúcich vlád ako je možné, že právnik blízky OĽaNO vyhral v piatich inštitúciách pod kontrolou OĽaNO vo fingovaných súťažiach, kde súťažili tie isté firmy. To sa patrí? To je v poriadku? Toto nie je problém? Alebo mám ďalší príklad. Z dielne vlády pochádza novela zákona o verejnom obstarávaní, veľmi dôležitá, viete, čo o nej povedalo päť antikorupčných organizácií o tejto novele z vašej dielne? Nie opozícia, ale Transparency International, Amnesty International, Zastavme korupciu, že táto novela zákona vytvára riziko klientelizmu a korupcie vo výške jednej miliardy eur na jeden rok. Tak toľko zákon z dielne antikorupčnej vlády. Dokonca aj peniaze z toho aktuálneho plánu obnovy sa nemajú deliť, podľa pani Remišovej, nie podľa mňa, podľa potrieb rezortov a teda ľudí, ale podľa toho, s akým výsledkom skončili vládne strany vo voľbách a tento kľúč stranícky vymyslel podľa pani Remišovej pán Matovič. Úžasný antikorupčný bojovník. A keby už aj prídeme na tú vašu obľúbenú tému stíhaných nominantov, tak vám chcem pripomenúť, že už aj vy máte vysoko postavených stíhaných nominantov, už aj vy. Lenže na rozdiel od vás, na rozdiel od vás ja nebudem nikoho súdiť a ja poviem, že aj tu platí prezumpcia neviny a nikdy, a nikdy nepoviem nič dopredu, kým nerozhodnú orgány činné v trestnom konaní. Toto určite robiť na rozdiel od vás nebudem. Pretože rešpektujem zákon a rešpektujem konanie týchto orgánov.
A vláda podviedla ľudí aj v tretej veci a to v sociálnej oblasti. Viete, že sa jej venujem a tu budem tiež nekompromisný. Sľuboval Igor Matovič a Boris Kollár ľuďom pred voľbami to, že nezrušia sociálne opatrenia z dielne tejto vlády, z dielne predchádzajúcej vlády, sľubovali alebo nie? Mám vám tie citáty nájsť? Dušovali sa, že to neurobia. Boris Kollár dokonca aj po zostavení vlády tvrdil, že nie. A čo sa dialo? Čo sa stalo? Väčšina z opatrení, ktoré sme prijali v predchádzajúcom volebnom období, boli buď zrušené alebo okresané. Hnutie Sme rodina hlasovalo za trinásty dôchodok a ich minister práce, samozrejme s pomocou vládnej koalície, zrušil trinásty dôchodok a nahradil ho štátnou sociálnou dávkou. To isté sa stalo pri obedoch zadarmo. Najprv za to hlasovali a potom 450 tisíc detí prišlo o obedy zadarmo.
Hnutie Sme rodina hlasovalo aj za vyššiu minimálnu mzdu vo výške 659 eur na tento rok, ale napokon sa vstúpilo do automatu a znížila sa na 623 eur. Dôsledkom toho tejto zmeny tohto zákona bolo aj to, že sa odlepili príplatky za prácu počas noci, sviatkov a víkendov a tým pádom ľudia ťažko pracujúci v noci a počas sviatkov a víkendov prišli o tieto príplatky a znížila sa im mzda. Zmrazili sa minimálne dôchodky a zrušil sa dôchodkový strop. Je to podvod na voličoch alebo nie? Keď ste im tvrdili, že na to nesiahnete. No je to podvod. Je to jeden volebný podvod a mrzí ma aj to, že snaží sa strana HLAS - sociálna demokracia prichádzať so sociálnymi zákonmi aj v tejto dobe, keď sme v opozícii a vieme, že je to ťažké, ale dejú sa také zvláštne veci, že v septembri navrhneme pandemickú OČR zvýšiť tak, aby v princípe pokrývala čistú mzdu, vy ju ten september neprijmete a o pol roka ju schválite. Vtedy, keď už žiaci idú do škôl. To je také typické pre vás. Tak som zvedavý ako sa zachováte pri tom príspevku alebo prídavku na dieťa vo výške 300 eur, jednorázovom, ktorý teraz predkladáme na riadnej schôdzi, Boris Kollár najprv sľúbil podporu, potom už len hovoril o nejakej inšpirácii, tak som zvedavý či aspoň teraz Boris Kollár bude ako chlap alebo sa zachová ako chlap a dodrží svoje slovo.
No a na záver rozoberiem aj ten prívlastok vláda medzinárodnej hanby. Viete, Igor Matovič one time šaškuje pred kamerami v Bruseli, next time pod parazolom francúzskeho prezidenta. Potom si robí vtípky zo Zakarpatskej Ukrajiny čo musí hasiť minister zahraničných vecí, potom začne bez toho, aby o tom diplomatická služba vedela, behať po Moskve a po Budapešti, dokonca nemá v spore o zákon o občianstve podržať maďarského ministra zahraničných vecí na úkor toho nášho, ja sa čudujem, že pán Korčok ako kariérny diplomat dokáže kvôli tomu, kvôli tej stoličke, kvôli tomu teplému miestečku takto byť prilepený na tej stoličke, pretože keby mal nejakú sebaúctu pán Korčok, tak už dávno po týchto excesoch Igora Matoviča by nezastával tú funkciu ministra zahraničných vecí.
Ako som teda povedal. Ste vládou chaosu, amaterizmu, fatálnych zlyhaní, volebných podvodov, deštrukcie sociálneho systému a medzinárodnej hanby. Za rok vám nedôveruje už vyše 80 % ľudí, myslím vláde. Drvivá väčšina národa si už neželá túto vládu a napriek tomu sa táto vláda opäť derie do funkcií. Opäť. Signifikatný je taký váš taký ten posledný, posledná téma tejto vlády aktuálna, Igorovi Matovičovi je asi trošku smutno za tým volebným číslom 25 %, len nechápem, prečo má potrebu si to kompenzovať 25-percentnou DPH-čkou, zvýšenie DPH-čky na 25 %. Prečo si túto frustráciu mus kompenzovať na ľuďoch. Pretože zvýšenie DPH 25 % znamená obrovské zdražovanie a najviac sa dotkne práve tých slabých, tých nízkopríjmových ľudí, dôchodcov a podobne. Skvelý nápad. Skvelý prvý krok Igora Matoviča vo funkcii ministra financií. Už to asi horšie ani nemôže byť, aby som bol naozaj vážny.
Takže z týchto dôvodov chcem oznámiť to, čo je samozrejme prirodzené a logické, že všetci poslanci za stranu HLAS - sociálna demokracia budú hlasovať proti vysloveniu dôvery tejto vláde a ja viem, že koaličný valec v podobe poslancov vládnych tú vládu podrží a podporí, pretože tie platy poslancov sú veľmi motivujúce, ale dnes petičný výbor odovzdal pani prezidentke stovky tisíc podpisov a ja verím, že tí ľudia tam vonku zmenia v referende a skončia tento marazmus na Slovensku. Ďakujem pekne.
3. 5. 2021 18:32:33 - 18:51:48 27. schôdza NR SR - 2.deň - B. popoludní Tlač 525 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Tomáš, Erik (-) - poslanec NR SR Vystúpenie v rozprave  
Ďakujem pekne. Vážený pán predsedajúci, vážený pán premiér, vážení až traja členovia vlády, chcem využiť aj prítomnosť pána premiéra lebo som ho vlastne celý deň ja tu nevidel ale netvrdím, že tu nebol celý deň ale len pozriedka. Pán premiér, myslíte si, že je úctivé, že sa preberá programové vyhlásenie vlády a členov vlády je tu ako šafránu. Väčšinou je tu len jeden člen vlády počas programového vyhlásenia vlády, chcem vám povedať, že je to základný dokument, ktorým sa vláda bude riadiť a idete žiadať o dôveru zo strany parlamentu a parlament je nadriadený orgán vlády tak by sme možno očakávali trochu viac úcty nielen k poslancom ale aj k občanom Slovenskej republiky. A viete čo sa dnes pán premiér stalo, chvíľu dokonca Národná rada nemohla rokovať lebo tu nebol ani jeden člen vlády. Pol hodinu parlament nemohol rokovať. Pán premiér, je to správne? Potom prišla pani ministerka kultúry ani sa len za to neospravedlnila, takže som čakal aj keď vidím, že aj vy ma ignorujete, že aspoň vy prídete a poviete, pardon prepáčte. No nič, zdá sa, že je všetko rozhodnuté a preto už nikoho nezaujíma názor poslancov ale už si musíme na tú aroganciu vlády zvykať. Zajtra o desiatej sa hlasovaním skončí toto trápne divadlo, ktoré niekto na začiatku krízy prepytujem nazval rekonštrukcia vlády. Už viac ako rok má Slovensko vládu chaosu, amaterizmu, fatálnych zlyhaní, volebných podvodov, deštrukcie sociálneho štátu a medzinárodnej hanby.
Ani po tejto chôdzi sa nič nezmení, bude tu tá istá vláda chaosu, amaterizmu, fatálnych zlyhaní, deštrukcie sociálneho štátu a medzinárodnej hanby. Opäť zasadnú do vládnych stoličiek tie isté tváre a parlament ich vládnym valcom potvrdí, pardon s výnimkou jedného ministra pretože ak by sa aj pán Krajčí ako minister zdravotníctva vrátil už by to bol úplný výsmech občanom do tvári. Zmení sa len toľko, že skutočný premiér Igor Matovič nebude na úrade vlády ale na ministerstve financií čiže len si vymení budovu ale ako vidíme na tlačovky už aj používa budovu úradu vlády. A formálny premiér Eduard Heger bude asi najlepšie plateným hovorcom v dejinách Slovenska. Dokonca ešte aj s benefitmi ako ochranka a limuzína. Neverím, že by som sa mýlil resp. pre krajinu by bolo lepšie, a by som sa mýlil. Vláda sa ani len nesnaží skrývať, že nie je nová vláda čo potvrdzuje aj nové programové vyhlásenie vlády, ktoré sa od predchádzajúceho líši len naozaj kozmetickými detailami. Je naozaj zarážajúce, že vláda ani po ročnej skúsenosti s pandémiou nereflektuje na túto najhlbšiu krízu od 2. svetovej vojny. Ani teraz tak ako v predchádzajúcom programovom vyhlásení vlády sa v novom dokumente nenachádza žiadny plán žiadna filozofia ani žiadne východiská ako z toho von. Nepoučila sa táto vláda z fatálnych vlastných zlyhaní, ktorých výsledkom je 11 800 obetí k dnešnému dňu. Nie nebudem ten, ktorý bude tvrdiť, že všetkých 11 800 obetí ide na vrub vlády. Samozrejme, že nie. Ale mnohým z nich sa dalo zabrániť a mnohé z týchto obetí doplatili na spomínané fatálne zlyhania vlády.
Keď som videl pána Igora Matoviča v tejto rozprave ako sa postavil za tento pult a mala slzy na krajíčku, išiel sa rozplakať pomaly tak som si myslel, že mu je ľúto tých obetí, že sa ospravedlní pozostalým tých obetí. Ale je to ten istý Igor Matovič, ktorý ľutoval sám seba. Opäť tu za týmto pultom ľutoval sám seba s tým, že on robil všetko v poriadku, za nič sa neospravedlnil a samozrejme vinní boli všetci ostatní pani prezidentka, opozícia, vedci a ešte neviem koho. Veď ten Igor Matovič už má v podstate len ten poslanecký klub OĽANO, nuž nikoho nemá. Už tá jeho dôvera klesla na nejakých 15 % čo je naozaj asi len poslanecký klub OĽANO a zopár skalných sympatizantov. A ešte mu aj tlieskali, ešte mu aj tlieskali za tento výkon. 11 800 obetí a vy tlieskate dámy a páni. Keď si myslíte, zatlieskajte Jožko Pročko zatlieskaj ešte aj teraz 11 800 obetí, tlieskajte si, ak myslíš, že je to správne v poriadku. Pretože chcem aj teba aj všetkým prítomným kolegom parlamente povedať, že bol to Igor Matovič a exminister Krajčí ale aj ďalší členovia vlády, ktorí nesú hlavnú zodpovednosť zato, že Slovensko bolo dlhé týždne majstrom sveta v tempe pribúdania obetí a ešte dámy a páni, aj v súčasnosti je siedme najhoršie na svete v počte obetí na milión obyvateľov. Toto je výsledok vlády prvého roka vlády Igora Matoviča a vy to mu dámy a páni z vládnej koalície tlieskate. Fakt smutné.
Igor Matovič a spol, totiž podcenili druhú vlnu pandémie, Igor Matovič a spol, vymysleli nezmyslené plošné testovanie, ktoré nič nevyriešilo naopak podľa viacerých vedeckých názorov ešte pomohlo rozšíriť nákazu ale hlavne bolo na toto plošné testovanie použitých použité milióny testov asi 30 miliónov testov, ktoré už doteraz stáli daňových poplatníkov takmer pol miliardu eur. Počujete dobre, pol miliardu eur. Viete koľko nemocníc by sa dalo postaviť z pol miliardy eur kvalitných dobrých nemocníc pretože vždy tak kritizujete zdravotníctvo za predchádzajúcich vlád. Pán minister, myslím, zdravotníctva je tu myslím, že desať, desať kvalitných nemocníc. Za tú pol miliardu na antigénové testy. Igor Matovič a spol, neprijali tvrdší lockdown na Vianoce, škoda, že už pán Krajčí odišiel sa
chcel som sa mu pozerať priamo do očí keď mu to budem hovoriť, pretože pán Krajčí potvrdil, že pred Vianocami na rokovaní vlády navrhoval tvrdší lockdown a všetci prítomní mali čísla resp. mali analýzy, že pokiaľ sa neprijme tak v januári budú na Slovensku tragické čísla. Napriek tomu vláda tento tvrdší lockdown neprijala, napriek tomu, že členovia vlády vedeli, že budú zomierať ľudia a napriek tomu sa to neprijalo. A potom sa to aj potvrdilo tragickými číslami najhoršími na svete v januári a vo februári. Igor Matovič a spol, neobjednali dostatok vakcín výsledkom čoho bolo, že naši rodičia alebo starší starí rodičia museli ponižujúco súťažiť na internete kto sa k vakcíne dostane.
===== ... a potom sa to aj potvrdilo tragickými číslami najhoršími na svete v januári a vo februári. Igor Matovič a spol. neobjednali dostatok vakcín, výsledkom čoho bolo, že naši rodičia alebo starí rodičia museli ponižujúco súťažiť na internete, kto sa k vakcíne dostane. Fakt skvelé, úžasné. Igor Matovič a spol. uzavreli zjavne nevýhodnú zmluvu na nákup vakcíny Sputnik, ktorou sa navyše doteraz neočkuje napriek všetkým prísľubom. Myslím, že aj pán Heger povedal, že začiatkom mája sa začne očkovať. Neočkuje sa. Napriek tomu, že slovenskí občania túto vakcínu zjavne chcú. Ale ešte aj toto Igor Matovič domrvil. Ešte aj toto. No a Igor Matovič a spol. nechali národ napriek sľubom v štichu, pretože z hľadiska finančnej pomoci je Slovensko podľa viacerých zdrojov na chvoste Európskej únie a nie sú to len slovenské zdroje, nie je to len Národná banka Slovenska, nie je to len Rada pre rozpočtovú zodpovednosť, nehovoria to len živnostníci, Asociácia zamestnávateľských zväzov, ale aj medzinárodné inštitúcie ako Medzinárodný menový fond. Igor Matovič a spol. teda spôsobili chaos nebývalých rozmerov, ktorý viedol k stratám na životoch, existenčným problémom ľudí a hospodárskym škodám. A preto si myslím, že Igor Matovič a spol. nemôžu čeliť len politickej zodpovednosti, ale aj trestnoprávnej a hmotnoprávnej zodpovednosti. Samozrejme ja tu nie som sudca, ani prokurátor, ani vyšetrovateľ a nebudem robiť to, čo robíte vy, vládni politici, že hneď dopredu odsudzujete, len si myslím, že by sa na to mali orgány činné v trestnom konaní určite zamerať a vyniesť nejaký verdikt, nech je akýkoľvek.
Keď som hovoril, že táto vláda je aj vládou volebných podvodov, tak so samozrejme vyargumentujem. Aj v tomto Programovom vyhlásení tak ako v predchádzajúcom vláda presviedčala ľudí, že skončí s takzvanými našimi ľuďmi v štátnej správe a namiesto nich nominuje odborníkov. Ten prvý rok ukázal ako to tá vláda s tými odborníkmi myslela. Sú také vypuklé príklady, skôr pikošky, že lesník riadi detské kardiocentrum, teda Detskú fakultnú nemocnicu v Bratislave a hutník kardiocentrum v Košiciach a na čele Všeobecnej zdravotnej poisťovne je bývalý manažér Penty, tej Penty, voči ktorej tak Igor Matovič bojoval, ale potom tu máme také plošnejšie príklady. Napríklad úrady práce boli obsadené straníckymi úderkami hnutia Sme rodina, ale ešte vypuklejší príklad, šéfov všetkých okresných úradov obsadzovali stranícke úderky OĽaNO. Nevyberali ich v transparentných výberových konaniach na ministerstve vnútra, pod ktorý okresné úrady patria, nechajte ma hovoriť, potom si môžte faktickú poznámku položiť alebo priamo tie úrady, nie, stranícke úderky OĽaNO vyberali všetkých šéfov okresných úradov. A OĽaNO to dotiahlo úplne do tých najpodrobnejších detailov, tú výrobu tých takzvaných našich ľudí, pretože dokonca predstavilo zákon, ktorý zatiaľ nechalo v šuflíku, podľa ktorého, dámy a páni, mali ešte aj riaditeľov sekcií a odborov rôznych úradov vyberať minister alebo premiér. Doslova sa v tom zákone v dôvodovej správe píše, to je proste niečo neuveriteľné, že chcú vytvoriť novú generáciu úradníkov, ktorá sa stotožní so smerovaním a cieľmi súčasnej vlády. Apolitickí úradníci sa mali takto zodpovedať vláde. Fakt dokonalé. Vy ste z kategórie takzvaných našich ľudí urobili doslova piedestál. Vy ste ju povýšili o niekoľko levelov. Takto ste podviedli svojich voličov, ktorým ste tvrdili pred voľbami niečo iné a dokonca niečo iné máte napísané aj v Programovom vyhlásení vlády.
Igor Matovič a spol. sa stále profilujú ako antikorupčná vláda. Ale aj tu sú trhliny, dámy a páni, po prvé sa chcem spýtať poslancov OĽaNO, ktorí tu pripomínajú a niekedy aj oprávnene kauzy predchádzajúcich vlád ako je možné, že právnik blízky OĽaNO vyhral v piatich inštitúciách pod kontrolou OĽaNO vo fingovaných súťažiach, kde súťažili tie isté firmy. To sa patrí? To je v poriadku? Toto nie je problém? Alebo mám ďalší príklad. Z dielne vlády pochádza novela zákona o verejnom obstarávaní, veľmi dôležitá, viete, čo o nej povedalo päť antikorupčných organizácií o tejto novele z vašej dielne? Nie opozícia, ale Transparency International, Amnesty International, Zastavme korupciu, že táto novela zákona vytvára riziko klientelizmu a korupcie vo výške jednej miliardy eur na jeden rok. Tak toľko zákon z dielne antikorupčnej vlády. Dokonca aj peniaze z toho aktuálneho plánu obnovy sa nemajú deliť, podľa pani Remišovej, nie podľa mňa, podľa potrieb rezortov a teda ľudí, ale podľa toho, s akým výsledkom skončili vládne strany vo voľbách a tento kľúč stranícky vymyslel podľa pani Remišovej pán Matovič. Úžasný antikorupčný bojovník. A keby už aj prídeme na tú vašu obľúbenú tému stíhaných nominantov, tak vám chcem pripomenúť, že už aj vy máte vysoko postavených stíhaných nominantov, už aj vy. Lenže na rozdiel od vás, na rozdiel od vás ja nebudem nikoho súdiť a ja poviem, že aj tu platí prezumpcia neviny a nikdy, a nikdy nepoviem nič dopredu, kým nerozhodnú orgány činné v trestnom konaní. Toto určite robiť na rozdiel od vás nebudem. Pretože rešpektujem zákon a rešpektujem konanie týchto orgánov.
A vláda podviedla ľudí aj v tretej veci a to v sociálnej oblasti. Viete, že sa jej venujem a tu budem tiež nekompromisný. Sľuboval Igor Matovič a Boris Kollár ľuďom pred voľbami to, že nezrušia sociálne opatrenia z dielne tejto vlády, z dielne predchádzajúcej vlády, sľubovali alebo nie? Mám vám tie citáty nájsť? Dušovali sa, že to neurobia. Boris Kollár dokonca aj po zostavení vlády tvrdil, že nie. A čo sa dialo? Čo sa stalo? Väčšina z opatrení, ktoré sme prijali v predchádzajúcom volebnom období, boli buď zrušené alebo okresané. Hnutie Sme rodina hlasovalo za trinásty dôchodok a ich minister práce, samozrejme s pomocou vládnej koalície, zrušil trinásty dôchodok a nahradil ho štátnou sociálnou dávkou. To isté sa stalo pri obedoch zadarmo. Najprv za to hlasovali a potom 450 tisíc detí prišlo o obedy zadarmo.
Hnutie Sme rodina hlasovalo aj za vyššiu minimálnu mzdu vo výške 659 eur na tento rok, ale napokon sa vstúpilo do automatu a znížila sa na 623 eur. Dôsledkom toho tejto zmeny tohto zákona bolo aj to, že sa odlepili príplatky za prácu počas noci, sviatkov a víkendov a tým pádom ľudia ťažko pracujúci v noci a počas sviatkov a víkendov prišli o tieto príplatky a znížila sa im mzda. Zmrazili sa minimálne dôchodky a zrušil sa dôchodkový strop. Je to podvod na voličoch alebo nie? Keď ste im tvrdili, že na to nesiahnete. No je to podvod. Je to jeden volebný podvod a mrzí ma aj to, že snaží sa strana HLAS - sociálna demokracia prichádzať so sociálnymi zákonmi aj v tejto dobe, keď sme v opozícii a vieme, že je to ťažké, ale dejú sa také zvláštne veci, že v septembri navrhneme pandemickú OČR zvýšiť tak, aby v princípe pokrývala čistú mzdu, vy ju ten september neprijmete a o pol roka ju schválite. Vtedy, keď už žiaci idú do škôl. To je také typické pre vás. Tak som zvedavý ako sa zachováte pri tom príspevku alebo prídavku na dieťa vo výške 300 eur, jednorázovom, ktorý teraz predkladáme na riadnej schôdzi, Boris Kollár najprv sľúbil podporu, potom už len hovoril o nejakej inšpirácii, tak som zvedavý či aspoň teraz Boris Kollár bude ako chlap alebo sa zachová ako chlap a dodrží svoje slovo.
No a na záver rozoberiem aj ten prívlastok vláda medzinárodnej hanby. Viete, Igor Matovič one time šaškuje pred kamerami v Bruseli, next time pod parazolom francúzskeho prezidenta. Potom si robí vtípky zo Zakarpatskej Ukrajiny čo musí hasiť minister zahraničných vecí, potom začne bez toho, aby o tom diplomatická služba vedela, behať po Moskve a po Budapešti, dokonca nemá v spore o zákon o občianstve podržať maďarského ministra zahraničných vecí na úkor toho nášho, ja sa čudujem, že pán Korčok ako kariérny diplomat dokáže kvôli tomu, kvôli tej stoličke, kvôli tomu teplému miestečku takto byť prilepený na tej stoličke, pretože keby mal nejakú sebaúctu pán Korčok, tak už dávno po týchto excesoch Igora Matoviča by nezastával tú funkciu ministra zahraničných vecí.
Ako som teda povedal. Ste vládou chaosu, amaterizmu, fatálnych zlyhaní, volebných podvodov, deštrukcie sociálneho systému a medzinárodnej hanby. Za rok vám nedôveruje už vyše 80 % ľudí, myslím vláde. Drvivá väčšina národa si už neželá túto vládu a napriek tomu sa táto vláda opäť derie do funkcií. Opäť. Signifikatný je taký váš taký ten posledný, posledná téma tejto vlády aktuálna, Igorovi Matovičovi je asi trošku smutno za tým volebným číslom 25 %, len nechápem, prečo má potrebu si to kompenzovať 25-percentnou DPH-čkou, zvýšenie DPH-čky na 25 %. Prečo si túto frustráciu mus kompenzovať na ľuďoch. Pretože zvýšenie DPH 25 % znamená obrovské zdražovanie a najviac sa dotkne práve tých slabých, tých nízkopríjmových ľudí, dôchodcov a podobne. Skvelý nápad. Skvelý prvý krok Igora Matoviča vo funkcii ministra financií. Už to asi horšie ani nemôže byť, aby som bol naozaj vážny.
Takže z týchto dôvodov chcem oznámiť to, čo je samozrejme prirodzené a logické, že všetci poslanci za stranu HLAS - sociálna demokracia budú hlasovať proti vysloveniu dôvery tejto vláde a ja viem, že koaličný valec v podobe poslancov vládnych tú vládu podrží a podporí, pretože tie platy poslancov sú veľmi motivujúce, ale dnes petičný výbor odovzdal pani prezidentke stovky tisíc podpisov a ja verím, že tí ľudia tam vonku zmenia v referende a skončia tento marazmus na Slovensku. Ďakujem pekne.
3. 5. 2021 15:12:12 - 15:13:10 27. schôdza NR SR - 2.deň - B. popoludní Tlač 525 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Tomáš, Erik (-) - poslanec NR SR Vystúpenie s faktickou poznámkou  
Janko, ty si sa na úvod svojho prejavu tak začudoval, že poslanci OĽANO sú schopní zatlieskať aj takej veci, že pol hodinu mešká člen vlády na zasadnutie parlamentu ale neviem prečo sa ty čuduješ pretože poslanci OĽANO sú schopní tlieskať úplne všetkému. Tí napríklad zatlieskali pri schválení rozpočtu s niekoľko miliardovou sekerou. Tí tlieskali aj pri tom keď sa zrušil 13. dôchodok, tí tlieskali aj pri tom keď zrušili obedy zadarmo, ba dokonca tlieskali aj pánovi Krajčímu, ktorý aj po odstúpení z funkcie tvrdil, že on všetko perfektne zvládol v pandémii, čo na to, že 11 800 obetí máme. Oni ešte aj tomu zatlieskali Janko, čiže ty sa vôbec tomu nečuduj, tu sa tento klub roztlieskávačov dobre platených za 4 300 čistého bude tlieskať len taký fukot.
3. 5. 2021 14:40:33 - 14:42:03 27. schôdza NR SR - 2.deň - B. popoludní Tlač 525 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Tomáš, Erik (-) - poslanec NR SR Vystúpenie s faktickou poznámkou  
Pani ministerka, stačilo prísť pred ten mikrofón a povedať prepáčte, ospravedlňujem sa. Ste ministerka kultúry, ale predviedli ste absolútnu nekultúru. Asi to máte v sebe všetci v tej vláde, tú aroganciu, proste pohŕdanie všetkým čo je iné ako vy. Je vás 16 vo vláde, jeden ste si nenašli čas na parlament, pripomínam na nadriadený orgán. Je to naozaj smutný pohľad na vás aj na celú vládu, keď pri tak dôležitom dokumente, ktorým je programové vyhlásenie vlády dokážete parlament ignorovať. V minulosti Igor Matovič vyskakoval ako čertík z krabičky, keď pri odvolávaní akéhokoľvek člena vlády, vrátane premiéra sa tu nesedelo. Ale toto je ešte horšie, pretože tu vláda žiada o vyslovenie dôvery. Ale zjavne koaličný valec už je pripravený, pretože poslanci vládnej koalície, česť výnimkám, sú dostatočne motivovaní svojimi vysokými platmi, takže netreba nič zdôvodňovať, netreba nič riešiť. A možno tiež prekvapím, ocením aspoň jedného odvážlivca z koalície zo SME RODINA, ktorý dokázal aspoň v tejto chvíli povedať aspoň jednu kritickú poznámku, lebo ináč sa tu už len béka, bľačí, obviňuje a nikoho opozícia nezaujíma. Je to smutné. Ešte raz opakujem, od ministerky kultúry by som očakával kultúru a nie nekultúru.
3. 5. 2021 10:36:08 - 10:38:05 27. schôdza NR SR - 2.deň - A. dopoludnia Tlač 525 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Tomáš, Erik (-) - poslanec NR SR Vystúpenie s faktickou poznámkou  
46.
Pán kolega Richter, viackrát si sa dotkol vystúpenia pána ministra práce Krajniaka v tomto pléne na k tomuto bodu. Asi si aj ty zaznamenal, že pán minister sa sarkasticky ospravedlňoval za niektoré veci, aby upozornil na to, čo sa v minulosti neurobilo a čo urobil on. Ale musím povedať alebo opýtať sa, respektíve konštatovať, za čo sa pán minister Krajniak by mal reálne ospravedlniť. Pán Krajniak by sa mal reálne ospravedlniť za to, že zrušil trinásty dôchodok a nahradil ho sociálnou dávkou napriek tomu, že on a jeho hnutie Sme rodina za neho v opozícii hlasoval. Pán Krajniak by sa mal ospravedlniť za to, že zrušil obedy zadarmo pre deti napriek tomu, že on a hnutie Sme rodina za neho v opozícii alebo za ne v opozícii hlasoval. Pán Krajniak by sa mal ospravedlniť za to, že znížil minimálnu mzdu, napriek tomu, že za ňu on a jeho hnutie hlasovalo a pán Krajniak by sa mal ospravedlniť aj za to, že nezreformoval príspevky pre zdravotne ťažko postihnutých tak ako to sľuboval. Pán Krajniak tvrdil a aj ty si to spomenul vo svojom prejave, že vraj sa tu nič neurobilo v minulosti pre rodiny. Tak chcem pánovi Krajniakovi pripomenúť, že boli sme to my, ktorí zaviedli príspevok pri narodení prvého, druhého a tretieho dieťaťa. Boli sme to my, ktorí zvýšili materskú dávku na úroveň čistej mzdy. Boli sme to my, ktorí rodičovský príspevok zvýšili pre pracujúcich na 370 a pre nepracujúcich na 270 eur a chcem tiež pripomenúť pánovi Krajniakovi aj pánovi Matovičovi, keď teraz rozdúchavajú diskusiu o prídavku na deti, že boli to oni, ktorí nepodporili stopercentné zvýšenie prídavku na dieťa, ktoré sme navrhovali. Ďakujem.

Deň v parlamente

<- ->