Vyhľadávanie v prepise rozpravy Vytlačiť stránku / Print page

Záznamy vystúpení sú evidované v rámci systému prepisu vystúpení do textovej podoby. Tieto texty sú k dispozícii až od 5. volebného obdobia a kvôli autorizácii sú k dispozícii vždy až nejaký čas po samotnom vystúpení.

Výsledok vyhľadávania v záznamoch rozpravy NR SR

 
5. 5. 2022 11:55:51 - 11:57:30 65. schôdza NR SR - 7.deň - A. dopoludnia Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Tomáš, Erik (-) - poslanec NR SR Vystúpenie s faktickou poznámkou  
Pán predseda, my sa, my si tu už môžme aj, páni, prosím vás, rušíte ma trošku. (Prerušenie vystúpenia predsedajúcim.)

Kollár, Boris, predseda NR SR
Prosím, prestaňte sa prekrikovať, však máte na to faktické, možno si ... Kolegovia, prosím, kolegovia, prosím pekne, (hlasy z pléna) pán poslanec Tomáš nemôže dokončiť svoju faktickú poznámku. Prosím vás pekne, dobre. Poprosím, poprosím, ešte raz dajte čas, vráťte čas pánovi poslancovi Tomášovi. A kolegovia, keď vy si chcete niečo alebo sa poľúbiť, choďte hore. (Smiech v sále.) Tam si môžete pokecať. Nech sa páči, pán poslanec, máte slovo.

Tomáš, Erik, poslanec NR SR
Ďakujem pekne, pán predseda. Ja mám síce dosť silný hlas, ale toto sa nedalo prekričať. Pán predseda Pellegrini, máš úplnú pravdu. My sa tu môžme aj rozkrájať už niekoľko mesiacov, stále upozorňovať na to, že tá vláda proste stále neprichádza so žiadnou pomocou. Najprv sme čakali štyri mesiace a každý týždeň nám hovorili, analyzujeme, analyzujeme, analyzujeme, už to bude. Potom pred tromi týždňami konečne s niečím prišli, nič moc, ale oni to ani nepredložili na vládu. Nieto do parlamentu, takže stále v rukách nič nie je. Ale ako si správne poznamenal, lex Ukrajina 3 už je. Tu nemôže strane HLAS - sociálna demokracia nikto nič vytknúť čo sa týka postoja k vojne samotnej, k vojnovému konfliktu, k pomoci Ukrajincom, ale už asi opäť tri mesiace alebo dva mesiace, hovoríme o tom, že veď dobre, pomáhajme Ukrajincom, ale myslime na Slovákov. Prijmime už konečne lex Slovensko a stále to doteraz nie je. A ja sa obávam podľa včerajších vyjadrení viacerých koaličných politikov, že stále to nebude.
Čiže našou úlohou je, samozrejme, na to upozorňovať ako opozícia a predkladať riešenia. HLAS predkladá na každý mesiac, či už bolo na zníženie DPH, či už išlo o valorizáciu dôchodkov a tak ďalej a tak ďalej. No, neviem, ako s touto vládnou mašinériou pohnúť. Neviem, naozaj. Uvidíme čo sa stane, ale čoraz viac ľudí sa prepadáva do pásma chudoby a je to smutné.
5. 5. 2022 11:55:15 - 11:55:51 65. schôdza NR SR - 7.deň - A. dopoludnia Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Tomáš, Erik (-) - poslanec NR SR Vystúpenie s faktickou poznámkou  
Pán predseda, my sa, my si tu už môžme aj, páni, prosím vás, rušíte ma troška. (Prerušenie vystúpenia predsedajúcim.)

Kollár, Boris, predseda NR SR
Prosím, prestaňte sa prekrikovať, však máte na to
=====
5. 5. 2022 10:50:29 - 10:52:12 65. schôdza NR SR - 7.deň - A. dopoludnia Tlač 993 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Tomáš, Erik (-) - poslanec NR SR Vystúpenie s faktickou poznámkou  
Kolega Mazurek, tri poznámky k vášmu vystúpeniu. Prvá, máte absolútnu pravdu, že pokiaľ išlo o hon na čarodejnice, konkrétne hon na opozičných politikov, sála praská vo švíkoch. Pokiaľ ide o pomoc ľuďom, tak z koaličných poslancov až na malé výnimky nikto tu nesedí do desiatej ako povedal náš kolega, nikto. Toto je presne obraz vládnej koalície.
Po druhé, mne tiež vlasy dupkom stavajú keď vidím tie predražené megatendre na ministerstve obrany. Ja teda vôbec nespochybňujem potrebu modernizovať našu armádu. Ale v čase, keď táto koalícia hovorí, že nemá peniaze pre tých biednych ľudí, keď vidíme, že stále viac a viac ľudí sa prepadáva pod hranicu chudoby, tak mi to fakt pripadá veľmi neúprimné a my vieme, že tie peniaze majú. Jednoducho majú. Ešte raz opakujem tri a pol miliardy im daňové nadpríjmy za dva roky napožičaných 15 miliárd eur respektíve navýšenie dlhu o 15 miliárd eur. Dokonca Rada pre rozpočtovú zodpovednosť konštatovala, že deficit rozpočtu bude o pol miliardy nižší. Čiže tie peniaze tam sú. Nechápem prečo ich ľuďom nechcú dať.
No a tretia poznámka, vyhovoríte, že v uliciach sú odborári. No nielen odborári, aj Jednota dôchodcov Slovenska už spojili sily. Už mali dve tlačové besedy kde okrem týchto dvoch skupín boli ďalšie skupiny. V štrajkovej pohotovosti sú lekári a učitelia. Čiže to sociálne napätie v spoločnosti sa už dá krájať a ja nerozumiem, nerozumieme tejto vláde, že namiesto toho, aby pomáhala ľuďom, aby zmierňovala to napätie tak sa venuje čomukoľvek inému. Ďakujem.
5. 5. 2022 10:29:39 - 10:30:56 65. schôdza NR SR - 7.deň - A. dopoludnia Tlač 993 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Tomáš, Erik (-) - poslanec NR SR Vystúpenie s faktickou poznámkou  
Janko, správne si pripomenul, tak ako aj ja vo svojej reči všetky tie veci, ktoré boli urobené. Dotkol si sa toho minimálneho valorizačného mechanizmu. Ja tiež nerozumiem, prečo bol taký problém ho predĺžiť a pokračovať v ňom, veď aj my sme ho stanovili na nejaké prechodné obdobie práve kvôli tomu, aby sme videli, čo dôchodcovská inflácia urobí s dôchodkami, ako sa budú meniť. A bola to taká rezerva, taká poistka, aby dôchodcovia naozaj aspoň niečo dostali. To ma asi zo všetkého mrzí najviac a síce sa hovorí o tom, že po skoršom vyplatení trinásteho dôchodku má ešte vraj nasledovať nejaká jednorazová pomoc, ale nie je to nič konkrétne. Nič. Je to proste niečo, čo visí vo vzduchu a preto my sa snažíme navrhnúť tento štrnásty dôchodok, lebo je to konkrétna vec a pri tejto príležitosti samozrejme chcem poďakovať aj SMER-u SD, aj Republike, aj všetkým poslancom. Možno sa nejaký odvážlivec nájde aj v koalícii, ktorý by to podporil. To nie je zákon pre nás, to je zákon pre seniorov, tak stále apelujem na ich svedomie. Uvidíme, čo to s nimi urobí dnes. Ďakujem pekne
5. 5. 2022 10:11:55 - 10:13:20 65. schôdza NR SR - 7.deň - A. dopoludnia Tlač 993 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Tomáš, Erik (-) - poslanec NR SR Vystúpenie s faktickou poznámkou  
Chcem poďakovať kolegom za všetky faktické poznámky. Myslím si, že je možné v nich nájsť zhodu a takú jednu hlavnú myšlienku v tom, že naozaj pokiaľ vládna koalícia naháňa opozičných politikov alebo pokiaľ má riešiť také veci ako drogy, tak tomu venuje patričnú pozornosť samozrejme s obrovskou účasťou. Pokiaľ ide o pomoc ľuďom, pokiaľ ide o pomoc dôchodcom, mladým rodinám, zdravotne ťažko postihnutým ľuďom a všetkým týmto ohrozeným kategóriám, tak tu buď nikto nie je alebo jednoducho predkladá argumenty, ktoré sa týkajú minulosti a minulosti, a minulosti, čo samozrejme týmto ľuďom nepomôže. Čiže no naozaj ja ani aj tvrdím, že aj to vyplatenie takzvaného štrnásteho dôchodku je len takou, takou malou pomocou v celom tom komplexe, ktorý by si dôchodcovia zaslúžili a preto som hovoril o všetkých opatreniach, ktoré sme my už doteraz predkladali a preto aj hovorím o tom, že v máji bude podaný opäť návrh na mimoriadnu valorizáciu dôchodkov stranou Hlas - sociálna demokracia, ale aspoň niečo hej, pretože skoršie vyplatenie trinásteho dôchodku, už sme to tu tisíckrát povedali, je len tým, na čo mali aj tak dôchodcovia nárok, nie je to nič navyše. Ani cent navyše. Ďakujem veľmi pekne.
5. 5. 2022 9:57:20 - 10:03:12 65. schôdza NR SR - 7.deň - A. dopoludnia Tlač 993 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Tomáš, Erik (-) - poslanec NR SR Uvádzajúci uvádza bod  
Ďakujem veľmi pekne ešte raz za slovo. Kolegovia a kolegyne, ekonomická situácia na Slovensku je naozaj vážna a najviac postihuje samozrejme tie najohrozenejšie skupiny medzi, ktorých alebo medzi ktoré seniori určite patria. Včera národná rada schválila skoršie vyplatenie tzv. 13. dôchodku schválne hovorím tzv. pretože o žiadny 13. plnohodnotný dôchodok nejde, ide o sociálnu dávku a naopak táto vláda 13. dôchodok z dielne predchádzajúcich vlád zrušila. A treba povedať, že ani to skoršie vyplatenie 13. tzv. 13. dôchodku nie je žiadnym riešením, nielen podľa nás ale aj predstaviteľov Jednoty dôchodcov Slovenska, ktorí asi k tomu majú najviac čo povedať. Jednoducho skorším vyplatením 13. dôchodku sa prakticky žiadnym spôsobom seniorom nepomáha pretože oni by aj tak mali nárok na tieto peniaze a na tento objem peňazí. Musím skonštatovať, že je mi naozaj smutno ako sa vláda stavia k seniorom pretože už od jesene sme vedeli čo v tomto roku príde, aká vlna zdražovania ba dokonca aktuálne čísla prekonávajú aj tie najtemnejšie odhady. Stále o tých číslach hovoríme ale musím ich pripomenúť lebo ako som povedal neustále sa zhoršujú. Inflácia teda zdražovanie len za marec vystúpala na vyše 10 percent, dôchodcovská inflácia teda tá, ktorá sa týka samotných dôchodcov je už podľa prvých odhadov vyše 11 percent a dôchodky rástli len o 1,3 percenta. Toto je fakt. Toto proste nepustí a nejaké skoršie vyplatenie sumy na ktorú aj tak dôchodcovia majú nárok nie je opakujem žiadnym riešením.
My za stranu HLAS - sociálna demokracia tu môžeme hrdo stáť pretože už od jesene nielenže upozorňujeme ale aj navrhujeme rôzne druhy riešení pre seniorov. Najprv sme prišli s tým, aby dôchodcovia dostali jednorazový kompenzačný príspevok, bolo to podľa výšky dôchodku od 300 do 100 eur. Potom sme prišli s tým na jeseň, aby sa aspoň predĺžilo pokračovanie mechanizmu minimálnej valorizácie, ktorý spočíval dlhé roky v tom, že pokiaľ dôchodcovi nevyšla adekvátna suma na základe aktuálnej inflácie tak mu bolo garantovaných minimálne 2 percentá z priemerného dôchodku. Ten sa v súčasnosti pohybuje už vyše 500 eur, viem, že mnohých seniorovo to prekvapí ale je o tak, taká je výška priemerného dôchodku, tak keď by si vyrátali 2 percentá tak určite aspoň niečo by to bolo, aspoň by to bola tá minimálna garantovaná hranica. Potom sme prišli s ďalším keď teda Igor Matovič a spol. rozhodli o tom, že budú motivovať peniazmi k očkovaniu seniorov a iba tí, ktorí sa dali zaočkovať dostali príspevok buď 300 alebo 200 eur, my sme okamžite prišli s tým, aby aj nezaočkovaní dôchodcovia teda všetci seniori dostali 200 euro na finančnú pomoc. Aj toto vládny valec neschválil, aj toto bolo zmätené zo stola. Štvrtý návrh, ktorý sme predložili ten sa ani nedostal na rokovanie do parlamentu, oni ho normálne vyradil. Pamätáte si, navrhovali sme mimoriadnu valorizáciu dôchodkov v tejto ťažkej situácii po vzore Českej republiky kde to urobili, bohužiaľ pán Dostál na rozdiel od prípadu marihuana našiel nejaký problém v šesťmesačnej lehote a návrh sa ani len nedostal na rokovanie parlamentu. Chcem hneď z tohto miesta vyhlásiť, že v máji na tejto schôdzi bude pretože už tá šesťmesačná lehota už sa ňou nebudú môcť oháňať, čiže príde návrh do parlamentu na mimoriadnu valorizáciu dôchodkov.
No a teda keď všetko toto bolo zmietnuté zo stola tak prichádzame s ďalším riešením pre seniorov veľmi jednoduchým, teda ak už bol skoršie vyplatený ten 13. dôchodok chceme, aby bol vyplatený tzv. 14. dôchodok a to pred koncom roka tak ako sú dôchodcovia zvyknutí a v takom istom objeme. To by bola aspoň nejaká pomoc, tu by boli naozaj tie peniaze navyše a musím opäť povedať, že s takýmto riešením opäť súhlasí Jednota dôchodcov Slovenska. Preto vás chcem všetkých poprosiť, pomôžte aspoň takýmto spôsobom, my každý mesiac niečo predložíme čo sa týka dôchodcov ale aj mladých rodín a ďalej veď budeme o tom ešte hovoriť pracujúcich a pod. ale teraz sa bavíme o tomto zákone. Chcem vás všetkých poprosiť, podporte tento zákon, nie je to veľká záťaž pre štátny rozpočet, je to približne vo výške 300 miliónov eur, štátny rozpočet na to má, za dva roky sú daňové nadpríjmy 3,5 miliardy eur, napožičiavala si vláda toľko, že zvýšila dlh o 15 miliárd atď. atď. Tie peniaze sú k dispozícii, dajte ich tým, ktorí to potrebujú a jednou z týchto skupín sú dôchodcovia. Ja vás v mene ich pekne žiadam o to, aby ste podporili tento návrh zákona. Ďakujem pekne.
5. 5. 2022 9:54:24 - 9:55:05 65. schôdza NR SR - 7.deň - A. dopoludnia Tlač 993 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Tomáš, Erik (-) - poslanec NR SR Uvádzajúci uvádza bod  
Ďakujem veľmi pekne. Vážený pán predsedajúci, kolegovia, kolegyne, len krátko uvediem zákon a potom sa prihlásim ako prvý do rozpravy, aby ste mali možnosť prípadne reagovať. Je to v princípe veľmi jednoduchý a jasný zákon. Viete dobre, že Národná rada včera schválila skoršie vyplatenie tzv. 13. dôchodku. My to však nepovažujeme nielen my, ale aj Jednota dôchodcov Slovenska za žiadnu pomoc, pretože tie peniaze by dôchodcovia dostali tak, či tak a preto navrhujeme, aby dôchodcom bol vyplatený v rovnakom objeme celkom aj tzv. 14. dôchodok pred koncom roka, tak ako to dostávajú bežne. Viac sa vyjadrím v rozprave. Ďakujem pekne.
24. 3. 2022 18:14:17 - 18:18:10 60. schôdza NR SR - 7.deň - B. popoludní Tlač 923 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Tomáš, Erik (-) - poslanec NR SR Uvádzajúci uvádza bod   (text neprešiel jazykovou úpravou)
170.
Ďakujem pekne, pán predsedajúci. Kolegovia, kolegyne, keďže vláda žiadnym spôsobom na zdražovanie nereaguje, resp. reaguje len veľmi minimálne, tak my v opozícii to síce kritizujeme, ale špeciálne v strane HLAS – sociálna demokracia sa snažíme aj predkladať riešenia. A toto je jedno z ďalších riešení, z balíka riešení, ktoré predkladáme na túto schôdzu, a pokojne ten celý balík riešení môžme nazvať lex Slovensko, pretože už sme tu prijali dvakrát balík zákonov s názvami lex Ukrajina 1, lex Ukrajina 2, ale ako keby sa zabúdalo na to, že tu žijú slovenskí občania a tí naozaj tiež rovnako čelia obrovskej kríze, teda viacerým krízam, ale tej najväčšej, ktorá sa ich bytostne dotýka, je kríza zdražovania.
Treba si uvedomiť, že je tu historické zdražovanie, najvyššie za posledných 17 rokov. Inflácia za prvý kvartál tohto roka je odhadovaná na 7 % a ukazuje sa, že môže byť ešte vyššia. Okolité krajiny reagujú, Slovensko spí. Okolité krajiny svojimi príkladmi ukazujú, ako by sa to malo robiť, ale Slovensko ani tieto príklady nechce vidieť, teda vláda to nechce vidieť, nie Slovensko.
Opozícia preto predkladá po tom, čo sme predložili aj, teda znižovanie spotrebnej dane na palivá, opäť zníženie DPH na základné potraviny. Viete o tom, že ešte za predchádzajúcich vlád sa znížila DPH na základné potraviny na 10 % a práve chceme teraz v tejto dobe zdražovania ešte túto 10-percentnú daň na základné potraviny znížiť na 5 %. Sme presvedčení, že pokiaľ obchodníci premietnu toto zníženie DPH do cien, tak to ľuďom uľahčí život.
Len pre porovnanie, keď som tu hovoril o tých okolitých krajinách, poďme sa pozrieť, čo urobili ony. V Poľsku znížila vláda od 1. februára 2022 daň z pridanej hodnoty na vybrané potraviny dokonca na nulu, na nulu a zlacnila aj pohonné látky. V Maďarsku pristúpili k cenovej regulácii a pri celkovom porovnaní sú v Poľsku potraviny lacnejšie takmer o 27 %, v Česku o takmer 12 % a v Maďarsku o 10 %. Pritom z hľadiska porovnania príjmov je Slovensko vlastne z týchto krajín na chvoste. Občania sa teda môžu oprávnene pýtať na zdôvodnenie týchto najvyšších cien.
Čiže je tu ešte aj druhý faktor, že okolité ceny v tých, resp. nižšie ceny v okolitých krajinách spôsobujú ten ďalší efekt a to to, že tí občania naši si radšej pôjdu nakúpiť tam ako u nás a to vedie vlastne k znižovaniu príjmov štátneho rozpočtu. Čiže má to aj takéto efekty.
Okrem zníženia DPH na základné potraviny chceme opäť zaviesť aj nulovú daň z pridanej hodnoty na dodávanie tovaru v priamom predaji, tzv. predaji z dvora, čím, samozrejme, chceme pomôcť aj drobným obchodníkom, poľnohospodárom, ktorí takýmto spôsobom môžu svoje výrobky a produkty lepšie doručiť k občanom.
Chcem vás teda poprosiť, aby ste podporili tento návrh, rovnako ako návrh na zníženie spotrebnej dane z palív, pretože toto skutočne bezprostredne ľuďom pomôže.
Ďakujem pekne.
24. 3. 2022 18:05:17 - 18:11:21 60. schôdza NR SR - 7.deň - B. popoludní Tlač 921 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Tomáš, Erik (-) - poslanec NR SR Uvádzajúci uvádza bod   (text neprešiel jazykovou úpravou)
166.
Vážený pán predsedajúci, ďakujem veľmi pekne.
Kolegovia, kolegyne, toto je zdravotnícky zákon, čiže ja naozaj sa tejto oblasti nevenujem a nebudem ani mudrovať. Mal ho predložiť náš kolega pán Raši, ale je na pohrebe, takže dovoľte, aby som ho uviedol v zmysle dôvodovej správy.
Zákon o liekoch a zdravotníckych pomôckach, o zmene a doplnení niektorých zákonov bol novelizovaný v nedávnom období a prostredníctvom poslaneckého pozmeňujúceho a doplňujúceho návrhu sa však v priebehu legislatívneho procesu do tohto návrhu zákona dostali zmeny, ktoré neboli vopred konzultované s odbornou verejnosťou v riadnom medzirezortnom pripomienkovom konaní, čo sa v praxi po účinnosti tohto zákona ukázalo ako zásadná a systémová chyba.
Prijaté zmeny totiž významným spôsobom zasiahli do dovtedajšej praxe predpisovania liekov svojim pacientom a z dôvodu neodbornej a neodkomunikovej zmeny zapríčinili chaos, ktorý mal za následok, že mnohí pacienti ostali de facto bez liekov, ktoré nevyhnutne potrebujú. Okrem toho vzrástla nespokojnosť v radoch lekárov, ktorí nemali vedomosť o textácii zmeny zákona prijatej na poslednú chvíľu na základe pozmeňujúceho návrhu zákona poslancov.
Zákon o liekoch a zdravotníckych pomôckach v súčasnom znení umožňuje predpis liekov, zdravotníckych pomôcok a dietetických potravín viazaných preskripčným obmedzením prostredníctvom lekára s príslušnou špecializáciou. Táto úprava teda zrušila tzv. delegovanú preskripciu liekov, ktorá platila do 31. 12. 2021. Delegovaná preskripcia dávala odborným lekárom možnosť, nie povinnosť, delegovať predpisovanie liekov, ktoré odporučili pacientovi, na ich všeobecného lekára. Povinnosť predpisovať lieky pacientovi platila do času nadobudnutia účinnosti tohto zákona tak pre všeobecných lekárov, ako i pre špecialistov. Pozitívne vnímame snahu o zmenu zákona v tom zmysle, že jeho cieľom mala byť rýchlejšia a jednoduchšia dostupnosť a bezpečnosť liekov pre pacienta, jasné zadefinovanie právnej zodpovednosti lekára, ktorý lieky indikuje a predpisuje, ako i okamžité a aspoň čiastočné odbremenenie neúnosného administratívneho zaťaženia práce všeobecných lekárov.
Z dôvodu akejkoľvek absencie odbornej diskusie o schválenej zmene zákona na úrovni odborných a záujmových organizácií a spoločností všeobecných lekárov, odborných lekárov, zdravotných poisťovní, lekárnikov a pacientskych organizácií bola novela prijatá v takej podobe, ktorá má viaceré praktické i legislatívne nedostatky a tie sú spôsobilé spôsobovať pacientom vážne problémy v dostupnosti k liekom, ktoré denne užívajú.
Zmena zákona o liekoch môže byť očakávaným prínosom vo všetkých jej vyššie uvedených cieľoch, ale len za podmienky, že dôjde k jej úprave na základe konsenzu požiadaviek odbornej verejnosti.
Proti spomínanej novelizácii v schválenom znení sa postavili všetky organizácie zastrešujúce lekárov a poskytovateľov zdravotnej starostlivosti, napríklad Slovenská lekárska komora považuje nový spôsob predpisovania liekov a zdravotníckych pomôcok odporúčaných v špecializovanej ambulancii za obmedzenie prístupu pacienta ku zdravotnej starostlivosti. Asociácia poskytovateľov sociálnych služieb považuje tieto zmeny v praxi za nevykonateľné a najmä pre starších a polymorbídnych pacientoch, ktorí sa liečia na viaceré ochorenia a po novom si musia riešiť predpis liekov pri ich dlhodobom užívaní vo viacerých ambulanciách, a to viackrát ročne, sa neúnosne zaťažia pacienti i zariadenia sociálnych služieb.
Zväz ambulantných poskytovateľov upozorňuje, že novela môže byť príčinou zhoršenia dostupnosti zdravotnej starostlivosti pre pacientov. Pre niektorých môže táto zmena znamenať zbytočnú logistickú záťaž v zmysle nutnosti návštevy viacerých lekárov špecialistov len na účel predpisu chronickej liečby. Navyše všetky tieto negatívne zmeny zasiahli zdravotníctvo práve vo chvíli, kedy čelí bezprecedentnej pandemickej situácii a štát by sa mal snažiť lekárov a zdravotnícky personál čo najviac podporiť v ich práci.
Cieľom predkladanej novely zákona je v nadväznosti na uvedené odstrániť problémy aplikačnej praxe a docieliť nastavenie takého právneho stavu, ktorý v súlade so zamýšľaným cieľom zákona zlepší dostupnosť liekov pre pacientov, definuje právnu zodpovednosť lekára za preskripciu a v záujme zachovania kvality a komfortu pacienta vo vzťahu k prístupu k liekom umožní v odôvodnených prípadoch aj naďalej všeobecným lekárom predpisovať svojim pacientom lieky, ktoré odporučil lekár so špecializáciou v príslušnom špecializačnom odbore.
V tejto súvislosti je nevyhnutné vykonávacím predpisom na základe konsenzu odbornej verejnosti presne zadefinovať prípady a podmienky, v ktorých je možné dôvodne predpokladať, že zrušením delegovanej preskripcie by sa pacientovi zhoršila dostupnosť k jeho liekom, a teda v týchto prípadoch ponechať možnosť delegovanej preskripcie zo špecialistu na všeobecného lekára.
Ako príklady na diskusiu, kedy by bolo legitímne uvažovať o ponechaní delegovanej preskripcie a ktoré súčasne vychádzajú aj z reálnych požiadaviek aplikačnej praxe, sú napríklad pacienti v domovoch sociálnych služieb, imobilní pacienti, pacienti, ktorí sú dispenzarizovaní u viac ako troch špecialistov, pacienti, ktorí majú zlú geografickú dostupnosť k svojmu špecialistovi, a to napríklad vo vzdialenosti ďalej ako 30 km od miesta bydliska, celiatici a podobne.
Táto právna úprava zastabilizuje doterajší stav a sme presvedčení, že do značnej miery sa ňou odstráni aj nadmerná administratívna záťaž všeobecných lekárov, pričom ďalšími návrhmi na riešenie problematiky neprimeranej byrokratickej záťaže poskytovateľom ambulantnej starostlivosti vo všetkých špecializačných odboroch bude nepochybne potrebné sa zaoberať postupnými krokmi s dostatočným priestorom na konzultácie s odborníkmi a s možnosťou odstránenia prípadných negatívnych vplyvov zmien ešte pred ich zavedením do praxe.
Ďakujem.
24. 3. 2022 18:00:17 - 18:02:16 60. schôdza NR SR - 7.deň - B. popoludní Tlač 921 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Tomáš, Erik (-) - poslanec NR SR Uvádzajúci uvádza bod   (text neprešiel jazykovou úpravou)
162.
Pán predseda, len pre istotu, sme pri zákone o spotrebnej dani, hej, z minerálneho oleja. (Prerušenie vystúpenia predsedom.)

Kollár, Boris, predseda NR SR
Áno, spotrebná daň, tlač 921.

Tomáš, Erik, poslanec NR SR
Ďakujem pekne, lebo mám tých zákonov viac a... Ďakujem pekne, pán predseda.
Veľmi stručne, tento zákon je vlastne už od podstaty jasný. A je jasný jeho cieľ. Jednoducho chceme znížiť sadzbu spotrebnej dane na motorový benzín a plynový olej, teda motorovú naftu, obe o 20 eurocentov na liter paliva.
Je úplne evidentné, prečo to robíme. Viete dobre, že Slovensko, podobne ako aj iné krajiny čelia obrovskej vlne zdražovania a hore ide už prakticky všetko. Sú vysoké ceny potravín, vysoké ceny energií, ale aj vysoké ceny palív. A možno tí majetnejší občania majú dostatok prostriedkov na to, aby si dovolili aj ten drahší benzín, aj keď aj ich sa to dotkne. Ale neuveriteľne sa to dotkne práve tých nízkopríjmových skupín, a preto im chceme, samozrejme, takýmto spôsobom pomôcť.
Len možno pre informáciu, ceny pohonných hmôt od roku 2020 narástli zhruba o tretinu a kontinuálne rastú i v súčasnosti. Čiže opakujem, zmena je citeľná pre všetky vrstvy obyvateľstva, ale pre tých nízkopríjmových je to už doslova peklo, najmä keď vidíme, čo sa deje v okolitých krajinách.
No a toto nie je vycucané z prsta, opäť, toto riešenie. Ku podobným riešeniam už siahli okolité krajiny. Len pripomeniem, že v Poľsku znížila vláda rovnako daň na pohonné hmoty a v Maďarsku pristúpili k cenovej regulácii. A naozaj z hľadiska porovnania príjmov je Slovensko spomedzi týchto krajín na chvoste. Nie je teda na čo čakať, nie je to nič, čo by nerobili aj iné krajiny, a preto vás chcem požiadať o podporu tohto návrhu zákona.
Ďakujem pekne.
24. 3. 2022 17:54:53 - 17:55:27 60. schôdza NR SR - 7.deň - B. popoludní Tlač 912 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Tomáš, Erik (-) - poslanec NR SR Vystúpenie s faktickou poznámkou   (text neprešiel jazykovou úpravou)
154.
Ďakujem pekne.
Pán kolega, ja vám chcem iba poďakovať za podporu tohto zákona.
Vy v tej oblasti sociálnej pôsobíte dlhodobo a aj tak vyzeralo vaše vystúpenie odborné, jasné a som rád, že sa zhodujete na tejto forme dočasnej pomoci opatrovateľkám, pretože vláda sľubuje, že to prejde reformou, celé tie sociálne služby, respektíve ich financovanie, tak uvidíme, ale na tú dobu chcem sa opäť len pridať k tej výzve, odhoďte politické tričká a podporte tento zákon, dajte mu šancu.
Ďakujem.
24. 3. 2022 17:03:36 - 17:05:08 60. schôdza NR SR - 7.deň - B. popoludní Tlač 912 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Tomáš, Erik (-) - poslanec NR SR Vystúpenie s faktickou poznámkou   (text neprešiel jazykovou úpravou)
138.
Pán Stančík, vy ste taký mladý poslanec a tú spupnosť, ktorú v sebe máte, dokazujete prakticky na každom rohu. Vy ste ani neboli tu počas tej rozpravy, ale ste sa zapojili faktickou poznámkou a aj tak tá faktická poznámka vyzerala, pretože nie ja, pán Stančík, som hovoril, že sme najsilnejšia opozičná strana, nie ja, ale ja som citoval z listu Asociácie poskytovateľov sociálnych služieb, ktorí konkrétne napísali, že: "preto vítame a oceňujeme, že si nutnosť zákonného a radikálnejšieho zvýšenia platov opatrovateliek a sestier v sociálnych službách uvedomila najsilnejšia opozičná politická strana", pán Stančík. Takže mohli by ste to svoje slovo zobrať späť o tej pýche a páde, ale hlavne by ste mali dávať pozor a keď chcete sa k niečomu pripojiť, tak by ste tu mali sedieť a povedať niečo k tým opatrovateľkám a nie, prídete, len aby ste niečo povedali a potom je z toho takáto hlúposť. Ale veď každý sa zhadzuje spôsobom, akým uzná za vhodné.
A, pán Dostál, viete čo? Odchádzate z parlamentu. Ja už vás budem trochu šetriť. Ak máte pocit, že ten zákaz vizuálnych pomôcok riešil to, že nemôžete ukazovať listy v A3 formáte, ak máte naozaj tento pocit, tak mi je vás trochu ľúto. To bolo predsa urobené kvôli tomu, aby tu Matovič nebehal, ja neviem, so striekačkami a nesypal ich na hlavu svojim kolegom a podobne. Váš koaličný kolega to robil. Tak kvôli takýmto prípadom to bolo prijaté a nie kvôli tomu, aby sme listy opatrovateliek ukazovali na formáte A3.
24. 3. 2022 16:50:31 - 16:55:52 60. schôdza NR SR - 7.deň - B. popoludní Tlač 912 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Tomáš, Erik (-) - poslanec NR SR Vystúpenie v rozprave   (text neprešiel jazykovou úpravou)
126.
Ak sa na toto pozerá verejnosť, neviem, či na balkóne je aj verejnosť, a v televízii si to pozerajú opatrovateľky, tak sa asi nestačia čudovať. Nestačia čudovať. Pán Dostál, vy končíte v parlamente, odchádzate, aspoň na záver ste sa mohli rozlúčiť takým dôstojnejším spôsobom. My tu riešime platy pre opatrovateľky a vy budete riešiť vizuálne pomôcky len preto, lebo som si dovolil na A3 bez akýchkoľvek iných úprav zväčšiť list Komory opatrovateliek Slovenska a zväčšiť list Asociácie poskytovateľov sociálnych služieb Slovenska. A vy to tu budete v rozprave riešiť a ani slovíčkom sa nedotknete samotnej podstaty tej témy. To fakt myslíte vážne, že toto ľudí zaujíma? Pán Dostál, toto myslíte, že teraz opatrovateľky potrebujú počuť? Že ja som zväčšil ich list na A3?
A, pán predsedajúci, keď vás urazila moja poznámka o arogancii, no tak ja na nej trvám, pretože na jednej strane budete takou malosťou lipnúť na tom, že som ukázal tie listy v podobe A3 formátu, a na druhej strane, keď váš vládny koaličný poslanec nereaguje vo faktickej poznámke na predrečníka, čím jasne porušuje rokovací poriadok, tak hovoríte, že je to v poriadku. A toto je tá vaša malosť a toto je váš, vaša arogancia, ktorú vy predvádzate.
Ale dobre nič už ukazovať nebudem, ale pre istotu sa vráťme k podstate.
Takže ešte raz, pán Šefčík, pokiaľ ste tu hovorili o tom, jak sa vy super staráte o opatrovateľky, tak vám ešte raz prečítam to najpodstatnejšie. "Ako Komora opatrovateliek Slovenska chceme podporiť tento návrh aj kvôli našim členom, členkám, ktorí túto psychicky aj fyzicky náročnú prácu vykonávajú. Vláda Slovenskej republiky ponúka jednorazové odmeny a krátkodobé riešenia. Jednorazová odmena pracovníkov sociálnych služieb v súvislosti s mimoriadnym pracovným výkonom počas pandémie C–19 z pohľadu komory opatrovateliek nebola ani systematickým, ani spravodlivým riešením."
A druhá, teraz vám prečítam z toho listu Asociácie poskytovateľov sociálnych služieb ešte raz. "Žiadali sme k predmetnej veci stretnutie s premiérom Slovenskej republiky, ale napriek mnohým urgenciám sa premiér touto otázkou nezaoberal a zástupcov našich organizácií neprijal. Mrzí nás to, pretože strany súčasnej vládnej koalície mali zvyšovanie platov opatrovateliek vo svojich volebných programoch a táto vláda to spomína aj vo svojom programovom vyhlásení. Preto vítame a oceňujeme, že si nutnosť zákonného a radikálnejšieho zvýšenia platov opatrovateliek a sestier v sociálnych službách uvedomuje najsilnejšia opozičná a politická strana HLAS – sociálna demokracia a na rozdiel do vlády Slovenskej republiky urobila aj konkrétny krok. Jej poslanci navrhujú novelu spomenutého zákona."
Pritom obe tieto organizácie v týchto stanoviskách píšu, že sú apolitickými organizáciami a ide o konkrétny, konkrétnu podporu tohto konkrétneho návrhu zákona. Preto som vám to chcel aj ukázať, aby ste to videli, že to reálne existuje, že ten zákon je proste dobrý, nie je náročný na štátny rozpočet. Tak čo tu teraz budete rozoberať vizuálne pomôcky alebo nie?! Tomu sa venujte, obsahu! Stlačte to tlačidlo a podporte to! Nie je to náročné, je to len prechodné ustanovenie, je to len na tri roky, pretože od roku 2026 ste sľúbili reformu celého sociálneho systému. Ak tá reforma bude vyzerať jak všetky doterajšie, tak to aj tak dopadne. Tak aspoň na tie tri roky to podporte! Oni to chcú! Oni to chcú, ale oni nemajú možnosť predkladať zákony. Tak preto to predkladám aj v ich mene. Tak ako sme v mene Jednoty dôchodcov Slovenska predložili tú mimoriadnu valorizáciu, ktorú, samozrejme, pán Dostál opäť zhodil zo stola. Pokiaľ išlo o drogy, tam šesťmesačná lehota neprekážala ani pánovi Dostálovi, to sme museli riešiť hneď. Ale pokiaľ išlo o dôchodky, tak ste lipli na tej podmienke ako, ako blázni. Teraz, keď potrebujú dôchodcovia zvýšiť dôchodky, tak ste rovno ten zákon museli zhodiť zo stola. Drogy áno, dôchodcovia nie! Toto je vaše správanie, to je tá arogancia.
A ja nehovorím, že musíte, však, však si zoberte, tak prečo neprídete vy s tým nápadom? Tak to predložte vy, keď nechcete, aby to bolo že podporené, opozičný návrh, no tak zoberte a urobte! Len vy to neviete, vy to proste neviete, pritom by sa stačilo len stretnúť s tými opatrovateľkami. Všetko by vám dali, všetko by vám povedali. Nie. Nič. Ale budete tu kecať pol hodiny o vizuálnych pomôckach. Ste normálni? Toto je fakt dôležité? To ste vy, to je tá malosť.

-----------------------------------------


A napriek tomu, že to hovorím, pán Šefčík, opäť na vás apelujem. Zdvihnite ruku, stlačte tlačidlo, podporte aspoň v prvom čítaní, v druhom čítaní si to možno ešte upravte. Však urobte niečo iné! A keď nie, tak potom aspoň tu nerozoberajte vizuálne pomôcky, lebo je to až trápne. Hovorím, pozerajú sa na to verejnosť, pozerajú sa na to tie opatrovateľky. Ony túto debatu sledujú, lebo ich zaujíma. (Reakcie z pléna.) Tak keď sa chcete takto zhadzovať (zaznievanie gongu), tak sa zhadzujte, no tak nech sa páči. Nech sa páči. Ale mohli by ste to aspoň podporiť. Nič iné nežiadam. V mene tých opatrovateliek.
Ďakujem.
24. 3. 2022 16:22:20 - 16:32:42 60. schôdza NR SR - 7.deň - B. popoludní Tlač 912 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Tomáš, Erik (-) - poslanec NR SR Uvádzajúci uvádza bod   (text neprešiel jazykovou úpravou)
108.
Ďakujem veľmi pekne. Vážený pán predsedajúci, kolegovia, kolegyne, dovoľte v krátkosti uviesť túto novelu zákona o sociálnych službách.
Mnohí viete, že situácia v sociálnych službách na Slovensku je, čo sa týka personálu, už dlhodobejšie alarmujúca a súčasná doba tento personálny podstav ešte zvýrazňuje. Je to jednoducho tak, že 24-tisíc, približne 24-tisíc väčšinou opatrovateliek, prípadne opatrovateľov pracuje v zahraničí, v okolitých krajinách a potom chýbajú doma. A tým kľúčovým dôvodom, prečo to tak je, je nedostatočný príjem za takúto vážnu prácu, ktorú vykonávajú. A my si to, samozrejme, uvedomujeme. A podobne ako v iných prípadoch, aj teraz sme sa spojili s asociáciami a komorami, teda s príslušnými organizáciami, aby sme im pomohli tento problém riešiť. Jednoducho ak chceme niečo zmeniť v parlamente, mali by sme počúvať predovšetkým tých, ktorých sa to týka. Viete dobre, že sme to urobili napríklad pri tej mimoriadnej valorizácii dôchodkov, že sme sa spojili s Jednotou dôchodcov Slovenska, počúvali sme ich a v ich mene sme predložili zákon. Zmietli ste ho zo stola parlamentu, ale čo už. Vy už ste takí, ale to sa už k tomu vracať nebudem. Môžem len povedať, že určite predložíme rovnaký návrh zákona hneď, ako to bude možné.
Ale späť k tomuto zákonu. Čiže chýbajú tu opatrovateľky, chýbajú tu opatrovatelia, pracujú v zahraničí, nič sa pre to nerobí. Aj preto organizácie, ktoré zastrešujú túto skupinu, protestovali pred štátnou inštitúciou a mal som pocit, že vy vládni predstavitelia by ste si ich mali všimnúť, ale absolútne ste ich odignorovali. Nestačí, dámy a páni, len tlieskať opatrovateľkám, nestačí im len ďakovať, ako najmä v čase COVID-u pomáhajú odkázaným ľuďom. Treba pre nich aj niečo urobiť. My sme sa spojili aj s Asociáciou poskytovateľov sociálnych služieb, aj s Komorou opatrovateliek Slovenska, opatrovateľov Slovenska a predkladáme konkrétny návrh, ktorý je v súlade s ich požiadavkami.
A nie je vôbec finančne náročný, nie je to žiadny nejaký obrovský nápor na štátny rozpočet a vysvetlím vám teraz ten mechanizmus, ako ideme výraznejšie zvýšiť platby opatrovateliek, opatrovateľov, ale aj ďalších pracovníkov v sociálnych službách.
Je to v princípe veľmi jednoduché. Už teraz sa štátny príspevok, tí, ktorí sa tomu nevenujete, len vám chcem vysvetliť, že to financovanie sociálnych služieb pozostáva z troch zložiek, je tam štátny príspevok, príspevok samosprávy a, samozrejme, príspevok klienta, ale my ideme cez ten štátny príspevok zvýšiť platy opatrovateľov a opatrovateliek, a to takým spôsobom, že po prvé, v zákone naviažeme ten štátny príspevok definitívne na minimálnu mzdu. Už teraz je džentlmenská dohoda medzi vládou a poskytovateľmi sociálnych služieb ešte z našich predchádzajúcich čias na tom, že sa bude, budú ten, bude ten štátny príspevok zvyšovať podľa toho, ako bude rásť príslušná úroveň minimálnej mzdy. Ale nebolo to v zákone, tak to dávame do zákona, aby teda, viete, tie džentlmenské dohody raz môžu platiť, potom už neplatia, aby to bolo definitívne v zákone a tak jak bude stúpať minimálna mzda, bude rásť aj ten štátny príspevok.
Ale ešte k tomu, a to je to, čo požadovali spomínané asociácie, dodávame, že z toho samotného rastu pridáme každý rok ešte 30 % navyše, 30 % z toho rastu, aby bolo jasné, a to v rokoch 2023, 2024 a 2025. Je to len prechodné a dočasné ustanovenie kvôli tomu, že táto vláda sľúbila, že od roku 2026 prekope a zreformuje celé financovanie sociálnych služieb s využitím eurofondov z plánu obnovy. Sme veľmi zvedaví, čakáme, že keď to má už od roku 2026 platiť, že to o chvíľu bude na stole a budeme o tom diskutovať. Zatiaľ sa nič nedeje, ale na tú dobu, pre túto chvíľu stačí poskytovateľom sociálnych služieb toto, čo navrhujeme my. Je to presne po dohode opäť s nimi. Opakujem, naviazanie na minimálnu mzdu a k tomu rastu, každý rok v rokoch 2023, ´24 a ´25 pridať ešte 30 % navyše. Tomu rozumiete všetci.
A aby som teda len tak do vetra tu nehovoril, že je to v skutočnosti tak, tá spolupráca, tak vám chcem odcitovať podporné stanoviská spomínaných organizácií.
Začnem Komorou opatrovateliek Slovenska, toto je ich list, ktorý poslali... (Poslanec nadvihol smerom k plénu hárok papiera. Prerušenie vystúpenia predsedajúcim.)

Laurenčík, Milan, podpredseda NR SR
Pán poslanec, dovoľujem si vás upozorniť, že nemôžete používať... (Povedané súbežne s rečníkom.)

Tomáš, Erik, poslanec NR SR
Pardon, nie, nie, nie, pán predsedajúci (povedané súbežne s predsedajúcim), neporušujem rokovací poriadok,

Laurenčík, Milan, podpredseda NR SR
... porušujete rokovací poriadok. (Povedané súbežne s rečníkom.)

Tomáš, Erik, poslanec NR SR
toto je konkrétny... (Povedané súbežne s predsedajúcim.)
Pán predsedajúci, však ma nechajte dohovoriť, ja vám to vysvetlím a keď nie, tak to ukážem na A4. Toto je list opatrovateliek, ktorý je zväčšený na A3. To nie je, to nie je pomôcka.

Laurenčík, Milan, podpredseda NR SR
To je jedno, je to grafická pomôcka, ktorú nemôžete používať.

Tomáš, Erik, poslanec NR SR
Čiže, čiže ja nemôžem z A3 čítať, keby...

Laurenčík, Milan, podpredseda NR SR
Čítať môžte, ale to neukazujte.

Tomáš, Erik, poslanec NR SR
(Rečník sa zasmial.) Dobre. No dobre. To keď tu pán Matovič vypisoval tie rôzne vulgarizmy, tak to bolo v poriadku, ale ja nemôžem ukázať to, ako opatrovateľky podporujú tento zákon, dámy a páni? To myslíte vážne? To už musíte byť naozaj takýto malý, pán predsedajúci?

Laurenčík, Milan, podpredseda NR SR
Áno, je to tak, myslím to, myslím to vážne, je to v rokovacom poriadku. Môžte o tom rozprávať. (Povedané súbežne s rečníkom.)

Tomáš, Erik, poslanec NR SR
Áno, keď pán Matovič tu ukazoval vulgarizmy (povedané súbežne s predsedajúcim), tak to, ale keď ide o podporu, dobre, ja taký malý ako vy nebudem, pán predsedajúci, ale dobre. Však pokiaľ by išlo o koaličného poslanca, ale toto je tá vaša typická arogancia, ktorou sa prezentujete všetci. Nech sa páči. (Prerušenie vystúpenia predsedajúcim)

Laurenčík, Milan, podpredseda NR SR
Dovoľte, neurážajte ma, ja len dodržujem rokovací poriadok.

Tomáš, Erik, poslanec NR SR
Ja vás neurážam, ja len hovorím, že ako sa správate, ale dobre, prečítam to, ale budete to aspoň počuť teda, keď to nechcete vidieť.
Takže Komora opatrovateliek Slovenska konkrétne hovorí toto: "Ako Komora opatrovateliek Slovenska chceme podporiť tento návrh aj kvôli našim členkám, členom, ktorí túto psychicky aj fyzicky náročnú prácu vykonávajú. Vláda Slovenskej republiky ponúka jednorazové odmeny a krátkodobé riešenia. Jednorazová odmena pracovníkov sociálnych služieb v súvislosti s mimoriadnym pracovným výkonom počas pandémie C-19 z pohľadu Komory opatrovateliek nebola ani systematickým ani spravodlivým riešením. Nedostali sa k tej pomoci, ktorí zmenili miesto výkonu práce a poskytovateľa sociálnych služieb alebo pracovníci na dohodu, ktorí v tom čase nemali vykonávať inú prácu a boli odkázaní na príjem obmedzený zákonom. Aj z toho dôvodu vítame modifikáciu existujúceho mechanizmu určovania výšky príspevku pri poskytovaní sociálnych služieb, ktorý slúži na vyplácanie miezd v sociálnych službách a nastavenie spravodlivejšieho mechanizmu, ktorý bude zároveň motivačným faktorom a pomôže k zníženiu fluktuácie zamestnancov a stabilite v sociálnom sektore."
Komora opatrovateliek len, aby ste to videli. (Rečník opäť nadvihol hárok papiera. Vstup predsedajúceho.)

Laurenčík, Milan, podpredseda NR SR
Pán poslanec, ešte raz vás upozorňujem, keď to budete ukazovať, zoberiem vám slovo a normálne vás vykážem podľa...

Tomáš, Erik, poslanec NR SR
Druhá vec, pán predsedajúci, ste fakt, prejavujete neskutočnú malosť, pán predsedajúci, ale dobre. (Reakcia z pléna.)

Laurenčík, Milan, podpredseda NR SR
Porušujete rokovací poriadok...

Tomáš, Erik, poslanec NR SR
Dobre, dobre, poďme ďalej.

Laurenčík, Milan, podpredseda NR SR
... vykážem vás normálne zo sály. (Reakcie z pléna.)

Tomáš, Erik, poslanec NR SR
To je, to je proste...

Laurenčík, Milan, podpredseda NR SR
To je jedno, kto tu ostane, ale nebude porušovať rokovací poriadok. Pokračujte, prosím. (Reakcie z pléna.)

Tomáš, Erik, poslanec NR SR
Ach jaj, no dobre, ale budete to počúvať, či chcete alebo nie.
Asociácia poskytovateľov sociálnych služieb v súvislosti s týmto naším zákonom strany HLAS – sociálna demokracia píše, odkazuje a posiela aj médiám toto. Preto vítame a oceňujeme, že nutnosť... Pardon, by som teda neprečítal tú najpodstatnejšiu časť.
Čiže Asociácia poskytovateľov sociálnych služieb Slovenskej republiky hovorí toto: "Žiadali sme k predmetnej veci stretnutie s premiérom Slovenskej republiky, ale napriek mnohým urgenciám sa premiér touto otázkou nezaoberal a zástupcov našich organizácií neprijal. Mrzí nás to, pretože strany súčasnej vládnej koalície mali zvyšovanie platov opatrovateliek vo svojich volebných programoch a táto vláda to spomína aj vo svojom programovom vyhlásení..." Počúvate dobre, vládni poslanci, čo vám odkazujú? "Preto vítame a oceňujeme, že si nutnosť zákonného a radikálnejšieho zvýšenia platov opatrovateliek a sestier v sociálnych službách uvedomuje najsilnejšia opozičná politická strana HLAS – sociálna demokracia a na rozdiel od vlády Slovenskej republiky urobila aj konkrétny krok; jej poslanci navrhujú novelu zákona o sociálnych službách."
To neukážem (poslanec položil svoje podklady na rečnícky pult), preboha, lebo ma už tu vyvedie parlamentná stráž. Takže chcem vás, páni poslanci z vládnej koalície, napriek všetkému poprosiť, je to opozičný návrh, ale je to návrh zákona, ktorý oceňujú aj Asociácia poskytovateľov sociálnych služieb, aj Komora opatrovateliek Slovenska. Chcem vás vyzvať a poprosiť, odhoďte politické tričká, nepolitikárčite a podporte tento návrh zákona, tak ako to opatrovateľky potrebujú. Opakujem, nestačí im tlieskať, nestačí im ďakovať, treba im konkrétne pomáhať.
Ďakujem veľmi pekne.
17. 3. 2022 18:21:53 - 18:22:19 60. schôdza NR SR - 3.deň - B. popoludní Tlač 916 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Tomáš, Erik (-) - poslanec NR SR Vystúpenie s faktickou poznámkou  
Ďakujem pekne. Ja len chcem využiť túto príležitosť na to, aby som konštatoval, že poslanci za stranu Hlas samozrejme podporia tento zákona dofinancovanie matice slovenskej, tých pokusov už tu bolo niekoľko a toto je náš úplne jasný postoj čím chceme vyjadriť aj náš vzťah k Matici slovenskej. Ďakujem.
16. 3. 2022 16:53:29 - 16:55:29 60. schôdza NR SR - 2.deň - B. popoludní Tlač 867 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Tomáš, Erik (-) - poslanec NR SR Vystúpenie s faktickou poznámkou  
Pán Šefčík si myslí, že to dôchodcom pomôže a pritom samotní dôchodcovia si myslia, že to žiadna pomoc nie je. Viete, pán Šefčík, áno, mám rád fakty a preto by ste asi vy, keď sa nevenujete sociálnej oblasti, nemali o faktoch zo sociálnej oblasti hovoriť. Opäť ste povedali nezmysel, hlúposť, naštudujte si to. Ešte raz. Dôchodcovská inflácia sa určuje na základe prvého polroka predchádzajúceho roka celého. Takže tu nehovorte, že teraz dôchodcovská inflácia 10. Musíte vychádzať z prvého polroka, prvého polroka. No, takže netárajte hlúposti, prosím vás. A keď sa chcete vyjadrovať, tak naozaj argumentačne.
A pán kolega Mazurek, mali ste pravdu, že teda Igor Matovič hľadá celú škálu výhovoriek od prázdnej špajzy až po Putina. Ináč to je naozaj cynické sa vyhovárať na utečencov, že kvôli utečencom teda nemá pre Slovákov, resp. slovenských občanov. Pritom Európska únia sľúbila preplatenie nákladov na utečencov. Sám pán premiér Heger povedal, že to bude asi na úrovni 100 %. Takže je to len ďalšia smiešna výhovorka.
Pán Suja, máte pravdu. Igor Matovič hovoril, že za 12 rokov sa vraj ukradlo 30 mld. eur. Keď dobre rátam, tak 2,5 mld. ročne. Tak kde sú po dvoch rokoch? Kde je tých 5 mld.? Kde je tých 5 mld.? Tu sa fakt ponúkajú len dve možnosti, pán Šefčík. Prvá možnosť je, že klamal, čo samozrejme, klamal, lebo to bol od začiatku holý ekonomický nezmysel. Alebo druhá, že kradnete rovnako. Iné vysvetlenie nie je. Ale naozaj na tieto, na tieto hlúposti aj zbytočne reagovať, lebo sme vedeli, že pri štátnom rozpočte, pri výdavkoch vtedy za našich čias 17, 18 mld., aby to bola suma nejaká, to nikto, myslím, že len jeden novinár si dal námahu, aby to spochybnil. Ostatní, samozrejme, nie. Ale ja by som sa naozaj rád venoval téme vecne.
====
16. 3. 2022 16:53:28 - 16:55:28 60. schôdza NR SR - 2.deň - B. popoludní Tlač 867 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Tomáš, Erik (-) - poslanec NR SR Vystúpenie s faktickou poznámkou  
Veľmi pekne ďakujem za slovo, pán predseda. Pán kolega Tomáš, ako ste veľmi správne poznamenali vo svojej rozprave, dôchodcovská inflácia stúpa takým závratným a takým zničujúcim tempom, že tá najzraniteľnejšia skupina obyvateľstva na Slovensku, ktorou naozaj dôchodcovia sú, pretože títo dôchodcovia po odpracovaní 40 a viac rokov žijú zo smiešnej žobračenky, nie z dôchodku. A taký brutálny a taký neúnosný nárast všetkých druhov komodít od tepla, od nájomného, od elektriny, od vodného a stočného, od gigantického nárastu cien potravín jednoducho nie je možné udržať a každý jeden dôchodca obracia to jedno euro nie trikrát ako doteraz v ruke, ale možno aj tridsaťkrát.
Každý jeden rozumný a príčetný človek, ktorý o sebe tvrdí, že má nejaké sociálne cítenie, a to pán minister financií Matovič vždy tvrdil, keď bol takým krikľúňom opozície ako on sociálne zmýšľa, ako on to sociálne vidí, práve teraz vidíme čo je to za sociálneho netvora. To, že dôchodcovia majú nárok, stále budem rozprávať na "13. dôchodok" je jednoducho holý fakt. Či ten 13. dôchodok by dostali v decembri alebo podľa tohto návrhu zákona bude vyplatený v júni je absolútne a lauter jedno. Toto nie je opatrenie, ktoré by malo životnú úroveň dôchodcov nejakým zázračným spôsobom zvýšiť alebo spôsobiť nejaký šok, z ktorého by sa ten dôchodca nevedel spamätať. Jednoducho toto opatrenie je iba posunutím toho čo ten dôchodca dostane tak či tak o polroka. Systém opatrenia, ktorý by dôchodcom umožnil prežiť túto ťažkú situáciu je naozaj valorizácia dôchodkov, valorizácia primeranou sumou. Na toto by malo ministerstvo myslieť a týmto spôsobom by sme sa mali uberať. Ináč tým dôchodcom naozaj nevieme pomôcť. ...novinár si dal námahu, aby to spochybnil. Ostatní, samozrejme, nie. Ale ja by som sa naozaj rád venoval téme vecne.
16. 3. 2022 16:53:28 - 16:55:28 60. schôdza NR SR - 2.deň - B. popoludní Tlač 867 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Tomáš, Erik (-) - poslanec NR SR Vystúpenie s faktickou poznámkou  
Veľmi pekne ďakujem za slovo, pán predseda. Pán kolega Tomáš, ako ste veľmi správne poznamenali vo svojej rozprave, dôchodcovská inflácia stúpa takým závratným a takým zničujúcim tempom, že tá najzraniteľnejšia skupina obyvateľstva na Slovensku, ktorou naozaj dôchodcovia sú, pretože títo dôchodcovia po odpracovaní 40 a viac rokov žijú zo smiešnej žobračenky, nie z dôchodku. A taký brutálny a taký neúnosný nárast všetkých druhov komodít od tepla, od nájomného, od elektriny, od vodného a stočného, od gigantického nárastu cien potravín jednoducho nie je možné udržať a každý jeden dôchodca obracia to jedno euro nie trikrát ako doteraz v ruke, ale možno aj tridsaťkrát.
Každý jeden rozumný a príčetný človek, ktorý o sebe tvrdí, že má nejaké sociálne cítenie, a to pán minister financií Matovič vždy tvrdil, keď bol takým krikľúňom opozície ako on sociálne zmýšľa, ako on to sociálne vidí, práve teraz vidíme čo je to za sociálneho netvora. To, že dôchodcovia majú nárok, stále budem rozprávať na "13. dôchodok" je jednoducho holý fakt. Či ten 13. dôchodok by dostali v decembri alebo podľa tohto návrhu zákona bude vyplatený v júni je absolútne a lauter jedno. Toto nie je opatrenie, ktoré by malo životnú úroveň dôchodcov nejakým zázračným spôsobom zvýšiť alebo spôsobiť nejaký šok, z ktorého by sa ten dôchodca nevedel spamätať. Jednoducho toto opatrenie je iba posunutím toho čo ten dôchodca dostane tak či tak o polroka. Systém opatrenia, ktorý by dôchodcom umožnil prežiť túto ťažkú situáciu je naozaj valorizácia dôchodkov, valorizácia primeranou sumou. Na toto by malo ministerstvo myslieť a týmto spôsobom by sme sa mali uberať. Ináč tým dôchodcom naozaj nevieme pomôcť. ...novinár si dal námahu, aby to spochybnil. Ostatní, samozrejme, nie. Ale ja by som sa naozaj rád venoval téme vecne.
16. 3. 2022 16:53:28 - 16:55:28 60. schôdza NR SR - 2.deň - B. popoludní Tlač 867 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Tomáš, Erik (-) - poslanec NR SR Vystúpenie s faktickou poznámkou  
Veľmi pekne ďakujem za slovo, pán predseda. Pán kolega Tomáš, ako ste veľmi správne poznamenali vo svojej rozprave, dôchodcovská inflácia stúpa takým závratným a takým zničujúcim tempom, že tá najzraniteľnejšia skupina obyvateľstva na Slovensku, ktorou naozaj dôchodcovia sú, pretože títo dôchodcovia po odpracovaní 40 a viac rokov žijú zo smiešnej žobračenky, nie z dôchodku. A taký brutálny a taký neúnosný nárast všetkých druhov komodít od tepla, od nájomného, od elektriny, od vodného a stočného, od gigantického nárastu cien potravín jednoducho nie je možné udržať a každý jeden dôchodca obracia to jedno euro nie trikrát ako doteraz v ruke, ale možno aj tridsaťkrát.
Každý jeden rozumný a príčetný človek, ktorý o sebe tvrdí, že má nejaké sociálne cítenie, a to pán minister financií Matovič vždy tvrdil, keď bol takým krikľúňom opozície ako on sociálne zmýšľa, ako on to sociálne vidí, práve teraz vidíme čo je to za sociálneho netvora. To, že dôchodcovia majú nárok, stále budem rozprávať na "13. dôchodok" je jednoducho holý fakt. Či ten 13. dôchodok by dostali v decembri alebo podľa tohto návrhu zákona bude vyplatený v júni je absolútne a lauter jedno. Toto nie je opatrenie, ktoré by malo životnú úroveň dôchodcov nejakým zázračným spôsobom zvýšiť alebo spôsobiť nejaký šok, z ktorého by sa ten dôchodca nevedel spamätať. Jednoducho toto opatrenie je iba posunutím toho čo ten dôchodca dostane tak či tak o polroka. Systém opatrenia, ktorý by dôchodcom umožnil prežiť túto ťažkú situáciu je naozaj valorizácia dôchodkov, valorizácia primeranou sumou. Na toto by malo ministerstvo myslieť a týmto spôsobom by sme sa mali uberať. Ináč tým dôchodcom naozaj nevieme pomôcť. ...novinár si dal námahu, aby to spochybnil. Ostatní, samozrejme, nie. Ale ja by som sa naozaj rád venoval téme vecne.
16. 3. 2022 16:53:28 - 16:55:28 60. schôdza NR SR - 2.deň - B. popoludní Tlač 867 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Tomáš, Erik (-) - poslanec NR SR Vystúpenie s faktickou poznámkou  
Veľmi pekne ďakujem za slovo, pán predseda. Pán kolega Tomáš, ako ste veľmi správne poznamenali vo svojej rozprave, dôchodcovská inflácia stúpa takým závratným a takým zničujúcim tempom, že tá najzraniteľnejšia skupina obyvateľstva na Slovensku, ktorou naozaj dôchodcovia sú, pretože títo dôchodcovia po odpracovaní 40 a viac rokov žijú zo smiešnej žobračenky, nie z dôchodku. A taký brutálny a taký neúnosný nárast všetkých druhov komodít od tepla, od nájomného, od elektriny, od vodného a stočného, od gigantického nárastu cien potravín jednoducho nie je možné udržať a každý jeden dôchodca obracia to jedno euro nie trikrát ako doteraz v ruke, ale možno aj tridsaťkrát.
Každý jeden rozumný a príčetný človek, ktorý o sebe tvrdí, že má nejaké sociálne cítenie, a to pán minister financií Matovič vždy tvrdil, keď bol takým krikľúňom opozície ako on sociálne zmýšľa, ako on to sociálne vidí, práve teraz vidíme čo je to za sociálneho netvora. To, že dôchodcovia majú nárok, stále budem rozprávať na "13. dôchodok" je jednoducho holý fakt. Či ten 13. dôchodok by dostali v decembri alebo podľa tohto návrhu zákona bude vyplatený v júni je absolútne a lauter jedno. Toto nie je opatrenie, ktoré by malo životnú úroveň dôchodcov nejakým zázračným spôsobom zvýšiť alebo spôsobiť nejaký šok, z ktorého by sa ten dôchodca nevedel spamätať. Jednoducho toto opatrenie je iba posunutím toho čo ten dôchodca dostane tak či tak o polroka. Systém opatrenia, ktorý by dôchodcom umožnil prežiť túto ťažkú situáciu je naozaj valorizácia dôchodkov, valorizácia primeranou sumou. Na toto by malo ministerstvo myslieť a týmto spôsobom by sme sa mali uberať. Ináč tým dôchodcom naozaj nevieme pomôcť. ...novinár si dal námahu, aby to spochybnil. Ostatní, samozrejme, nie. Ale ja by som sa naozaj rád venoval téme vecne.

Deň v parlamente

<- ->