Vyhľadávanie v prepise rozpravy Vytlačiť stránku / Print page

Záznamy vystúpení sú evidované v rámci systému prepisu vystúpení do textovej podoby. Tieto texty sú k dispozícii až od 5. volebného obdobia a kvôli autorizácii sú k dispozícii vždy až nejaký čas po samotnom vystúpení.

Výsledok vyhľadávania v záznamoch rozpravy NR SR

 
23. 9. 2021 16:26:04 - 16:28:02 40. schôdza NR SR - 5.deň - B. popoludní Tlač 628 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Kéry, Marián (SMER - SD) - poslanec NR SR Vystúpenie s faktickou poznámkou   (text neprešiel jazykovou úpravou)

24. 7. 2021 11:12:22 - 11:12:36 35. schôdza NR SR - 2.deň - A. dopoludnia Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Kéry, Marián (SMER - SD) - poslanec NR SR Vystúpenie s procedurálnym návrhom   (text neprešiel jazykovou úpravou)
90.
Ďakujem za slovo. Tiež by som chcel upozorniť kolegov zo zahraničného výboru, že zasadnutie výboru je dnes o 13. hodine v miestnosti č. 149.
1. 7. 2021 11:10:25 - 11:10:37 32. schôdza NR SR - 9.deň - A. dopoludnia Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Kéry, Marián (SMER - SD) - poslanec NR SR Vystúpenie s procedurálnym návrhom  
Ďakujem za slovo pán predseda. Chcem len pripomenúť členom zahraničného výboru, že výbor sa uskutoční dnes 12.05 v miestnosti 149. Ďakujem.
30. 6. 2021 15:43:31 - 15:45:13 34. schôdza NR SR - 2.deň - A. dopoludnia - B. popoludní 1 Tlač 610 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Kéry, Marián (SMER - SD) - poslanec NR SR Vystúpenie s faktickou poznámkou   (text neprešiel jazykovou úpravou)
106.
Pán predseda, z tvojho veľmi dobrého, vecného, argumentačného vystúpenia by som chcel vyzdvihnúť jednu dôležitú vec, a to naozaj, že nápad Igora Matoviča kriminalizovať a následne dostať opozíciu za mreže je niečo neskutočné, ale, žiaľ, pravdivé. A na tento cieľ si vybral svojich najbližších spolupracovníkov – ministra vnútra Mikulca a špeciálneho prokurátora Daniela Lipšica.
Čoho sme svedkami? Zatýkania bez riadnych dôkazov, len na základe výpovede ľudí, ktorí v minulosti páchali závažnú ekonomickú trestnú činnosť, za ktorú by im v normálnom demokratickom štáte hrozili tvrdé tresty. A títo ľudia, z ktorých sa stali profesionálni udavači, sú naozaj schopní častokrát povedať čokoľvek na kohokoľvek, len aby sa vyhli trestom. A toto, toto je niečo nevídané, čo tu doteraz nebolo.
A o tom, že policajti diktovali výpovede kajúcnikom, tým kajúcnikom, ktorí sa stali profesionálni udavači, o tom svedčí aj správa Slovenskej informačnej služby. Žiaľ, koalícia a za výdatnej asistencie pani prezidentky Čaputovej a médií o tom nechce ani len počuť a všetko popiera.
24. 6. 2021 11:26:26 - 11:26:44 32. schôdza NR SR - 5.deň - A. dopoludnia Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Kéry, Marián (SMER - SD) - poslanec NR SR Vystúpenie s procedurálnym návrhom  
Ďakujem za slovo pán predsedajúci. Chcel by som upozorniť členov zahraničného výboru, že rokovanie výboru sa uskutoční dnes 12.05 h v miestnosti č. 148. Ďakujem.
24. 6. 2021 10:02:37 - 10:04:29 32. schôdza NR SR - 5.deň - A. dopoludnia Tlač 583 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Kéry, Marián (SMER - SD) - poslanec NR SR Vystúpenie s faktickou poznámkou  
Ďakujem kolegom za viacero faktických poznámok. Ja sa budem venovať najmä tým, ktoré zazneli z radov vládnej koalície, ale okrem pani poslankyne Drábikovaj a pána poslanca Kyselicu nikto nehovoril nejak meritórne k veci a začnem pánom poslancom Šudíkom. Pán poslanec Šudík, to hádam ste nemysleli vážne o tom, že súčasní prednostovia okresných úradov nie sú členmi hnutia OĽANO. Však ja som sa dozvedel nedávno, že vás je 49 členov OĽANO a prednostov okresných úradov je oveľa viacej, takže to je naozaj zábavné čo ste povedali teraz. Viete, chcem vás ešte upozorniť na to, že čo sa týka výberových konaní v štátnej správe a to nielen na pozíciu vedúcich odborov, musíte spĺňať určité kritériá a to je napríklad bezúhonnosť a vzdelanie. Takže myslím si, že zákon jasne hovorí, kto sa môže prihlásiť do výberových konaní. Pán poslanec Kyselica, nuž ja ďakujem za vecný tón, ale mne to príde strašne alibistické. Tak vy predložíte návrh zákona a potom hovoríte o tom, že poďme sa o tom rozprávať aj koalícia, aj opozícia, no to je neskoro. Pozde, milý drozde, ja k sa hovorí. Vy ste presvedčení na 100 %, že tento návrh zákona je dobrý a vládna koalícia ho príjme. Takže teraz nás voláte, príde mi to naozaj veľmi alibistické. A čo sa týka príkladu zo Senice, nuž, jedna lastovička leto nerobí, pán poslanec a možno ste to urobili naschvál, aby ste mohli dávať nejaký príklad vašej transparentnosti. Takže absolútne nesúhlasím s tým čo ste sa snažili nejakým spôsobom tento návrh zákona obhajovať.
24. 6. 2021 9:36:41 - 9:44:09 32. schôdza NR SR - 5.deň - A. dopoludnia Tlač 583 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Kéry, Marián (SMER - SD) - poslanec NR SR Vystúpenie v rozprave  
Vážený pán predsedajúci, panie poslankyne, páni poslanci, skupina poslancov Národnej rady predkladá návrh zákona, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 55/2017 Z. z. o štátnej službe a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov. Predmetom návrhu zákona je posilnenie právomoci generálneho tajomníka služobného úradu vo vzťahu k vedúcim zamestnancom s kontrolnou právomocou štatutárneho orgánu a štátneho zamestnanca vo verejnej funkcii. Začnem tým, že odpolitizovanie podľa Igora Matoviča nemožno vykonať, ak ostanú v riadiacich funkciách v štátnej správe, citujem "zabetónovaní Smeráci, Mosťáci a kto s nimi ešte vládol". Povedal to po stredajšom rokovaní vlády práve k tejto poslaneckej novele zákona o štátnej službe, ktorá má posilniť právomoci generálnych tajomníkov služobného úradu. Nuž pán minister financií takto na diaľku vám odkazujem, že nie je to prvýkrát, čo vodu kážete a víno pijete. Za rok a pol tejto vlády sme svedkami amaterizmu, prešľapov, nekorektných, či necitlivých postupov nominantov tejto vládnej koalície, aj na pozíciách generálnych tajomníkov služobných úradov, že vylúčiť vo vašich krokoch stranícky prístup pri tejto novele je priam nemožné. Nie prvýkrát ukazujete, že ste úzkoprsí a zahľadení do seba. Použijem parafrázu z kultového filmu Forrest Gump: "Pre zabetónovaných, každý zabetónovaný." Asi takýmto spôsobom rozmýšľate viacerí vo vládnej koalícii. Ak sa nemýlim, myslím, že to bol slávny ruský spisovateľ Lev Nikolajevič Tolstoj, ktorý povedal, že každý chce zmeniť svet, no nikto nechce začať od seba.
Pán Matovič a ctená vládna koalícia, čo tak začať od seba a odvolať neschopných ministrov. To by štátu pomohlo naozaj viacej ako bez udania dôvodu, počujete dobre dámy a páni, bez udania dôvodu odvolávať vedúcich zamestnancov, možno len preto, že si dovolili povedať svoj názor, ktorý nie je totožný s názorom straníckych nominantov tejto koalície. Súhlasím s tým, že treba oddeliť štátnych úradníkov od politiky. Ale ctení predkladatelia, pýtam sa vás, to takouto cestou a takýmto spôsobom? Prečo to však nerobíte a neukážete ľuďom, obyčajným ľuďom svoj úprimný úmysel? Prečo by vám mali veriť, keď ste si napríklad aj na pozície prednostov menovali priamo svojich straníckych ľudí? Častokrát bez nejakej odbornej, či morálnej spôsobilosti vykonávať takúto dôležitú funkciu. Dámy a páni z vládnej koalície, pozor na bumerangy, lebo tie sa zvyknú vrátiť späť.
Pán poslanec Kyselica, ja som vás pozorne počúval a hovorili ste o tom, že máte ambíciu týmto zákonom prinavrátiť
===== či morálnej spôsobilosti vykonávať takúto dôležitú funkciu.
Dámy a páni z vládnej koalície, pozor na bumerangy, lebo tie sa zvyknú vrátiť späť.
Pán poslanec Kyselica, ja som vás pozorne počúval, a hovoril ste o tom, že máte ambíciu týmto zákonom prinavrátiť normálne výberové konania. Povedzte mi, prosím, mne aj celej verejnosti, čo bolo normálne a transparentné na výberových konaniach na pozície prednostov okresných úradov, pretože kritizovali ste nás, ľudí, ktorí sme teraz v opozícii a ktorí sme mali možnosť spravovať a riadiť Slovenskú republiku, že v čase, keď sme mali tú moc, tak sme si do pozícii dosadzovali ľudí bez výberového konania. Ale nemáte pravdu. V roku 2012, kedy SMER - sociálna demokracia zostavil jednofarebnú vládu, tak sa rozhodlo o tom, že všetky špecializované úrady, to znamená špecializovaná štátna správa sa postupne zruší a stransformuje sa to pod okresný úrad.
Ja som zo Zlatých Moraviec a ja mám rád konkrétne príklady. Pán poslanec, vy viete o tom, že počas druhej vlády Mikuláša Dzurindu sa stala taká anomália, že okres, z ktorého pochádzate aj vy, Nové Zámky, mal dva obvodné úrady? Obvodný úrad v Nových Zámkoch a Obvodný úrad v Štúrove. A v Zlatých Moravciach sme nemali obvodný úrad. A preto som veľmi rád a z tohto miesta chcem poďakovať, že na návrh vtedajšieho ministra vnútra Roberta Kaliňáka sa rozhodlo, že každé okresné mesto bude mať svoj okresný úrad. Aj na základe toho dnes máme Okresný úrad v Zlatých Moravciach. A hovorím o tom, že mám rád prax a to, čo sa stalo, aby som mohol demonštrovať, tak viete, kto sa stal prednostom Okresného úradu v Zlatých Moravciach v roku 2013? Pán Marek Illéš, ktorý dovtedy zastával pozíciu riaditeľa správy a katastra v Zlatých Moravciach a poviem vám, že nemal legitimáciu strany SMER - sociálna demokracia.
Viete, na pozíciách vedúcich odborov na okresnom úrade, tak ako to správne povedal pán poslanec Saloň, prebehli transparentné výberové konania. Sú tam ľudia, ktorí majú štátnu definitívu. Takže chcem sa vás opýtať, prečo ich chcete dostať do neistoty? Prečo im chcete zobrať a prečo niektorí budú musieť odísť zo svojich pozícií? Len preto, že majú nejaký iný názor, alebo že subjektívny názor generálneho tajomníka služobného úradu bude taký, že jednoducho tento človek na túto pozíciu nepatrí? A tie výberové konania mali ľudí vo výberových komisiách, ktorí mali na to mandát. Ale ľudia, ktorí sedeli vo výberových komisiách a vyberali vašich prednostov okresných úradov, žiadny mandát od nikoho nemali. A to je veľmi podstatná vec.
Viete, my sme v rokoch 2019 a v roku 2020 zvýšili štátnym zamestnancom ich mzdy o 10 %. Vy ste im nepridali ani euro a práve naopak, dostávate ich do neistoty.
Takže zopakujem, podľa mňa sa jedná o veľmi zlý a necitlivý návrh zákona, s ktorým, samozrejme, ani ja, ani moji kolegovia v poslaneckom klube SMER-u - slovenská sociálna demokracia nemôžeme súhlasiť.
Ďakujem za pozornosť.
24. 6. 2021 9:36:41 - 9:44:09 32. schôdza NR SR - 5.deň - A. dopoludnia Tlač 583 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Kéry, Marián (SMER - SD) - poslanec NR SR Vystúpenie v rozprave  
Vážený pán predsedajúci, panie poslankyne, páni poslanci, skupina poslancov Národnej rady predkladá návrh zákona, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 55/2017 Z. z. o štátnej službe a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov. Predmetom návrhu zákona je posilnenie právomoci generálneho tajomníka služobného úradu vo vzťahu k vedúcim zamestnancom s kontrolnou právomocou štatutárneho orgánu a štátneho zamestnanca vo verejnej funkcii. Začnem tým, že odpolitizovanie podľa Igora Matoviča nemožno vykonať, ak ostanú v riadiacich funkciách v štátnej správe, citujem "zabetónovaní Smeráci, Mosťáci a kto s nimi ešte vládol". Povedal to po stredajšom rokovaní vlády práve k tejto poslaneckej novele zákona o štátnej službe, ktorá má posilniť právomoci generálnych tajomníkov služobného úradu. Nuž pán minister financií takto na diaľku vám odkazujem, že nie je to prvýkrát, čo vodu kážete a víno pijete. Za rok a pol tejto vlády sme svedkami amaterizmu, prešľapov, nekorektných, či necitlivých postupov nominantov tejto vládnej koalície, aj na pozíciách generálnych tajomníkov služobných úradov, že vylúčiť vo vašich krokoch stranícky prístup pri tejto novele je priam nemožné. Nie prvýkrát ukazujete, že ste úzkoprsí a zahľadení do seba. Použijem parafrázu z kultového filmu Forrest Gump: "Pre zabetónovaných, každý zabetónovaný." Asi takýmto spôsobom rozmýšľate viacerí vo vládnej koalícii. Ak sa nemýlim, myslím, že to bol slávny ruský spisovateľ Lev Nikolajevič Tolstoj, ktorý povedal, že každý chce zmeniť svet, no nikto nechce začať od seba.
Pán Matovič a ctená vládna koalícia, čo tak začať od seba a odvolať neschopných ministrov. To by štátu pomohlo naozaj viacej ako bez udania dôvodu, počujete dobre dámy a páni, bez udania dôvodu odvolávať vedúcich zamestnancov, možno len preto, že si dovolili povedať svoj názor, ktorý nie je totožný s názorom straníckych nominantov tejto koalície. Súhlasím s tým, že treba oddeliť štátnych úradníkov od politiky. Ale ctení predkladatelia, pýtam sa vás, to takouto cestou a takýmto spôsobom? Prečo to však nerobíte a neukážete ľuďom, obyčajným ľuďom svoj úprimný úmysel? Prečo by vám mali veriť, keď ste si napríklad aj na pozície prednostov menovali priamo svojich straníckych ľudí? Častokrát bez nejakej odbornej, či morálnej spôsobilosti vykonávať takúto dôležitú funkciu. Dámy a páni z vládnej koalície, pozor na bumerangy, lebo tie sa zvyknú vrátiť späť.
Pán poslanec Kyselica, ja som vás pozorne počúval a hovorili ste o tom, že máte ambíciu týmto zákonom prinavrátiť
===== či morálnej spôsobilosti vykonávať takúto dôležitú funkciu.
Dámy a páni z vládnej koalície, pozor na bumerangy, lebo tie sa zvyknú vrátiť späť.
Pán poslanec Kyselica, ja som vás pozorne počúval, a hovoril ste o tom, že máte ambíciu týmto zákonom prinavrátiť normálne výberové konania. Povedzte mi, prosím, mne aj celej verejnosti, čo bolo normálne a transparentné na výberových konaniach na pozície prednostov okresných úradov, pretože kritizovali ste nás, ľudí, ktorí sme teraz v opozícii a ktorí sme mali možnosť spravovať a riadiť Slovenskú republiku, že v čase, keď sme mali tú moc, tak sme si do pozícii dosadzovali ľudí bez výberového konania. Ale nemáte pravdu. V roku 2012, kedy SMER - sociálna demokracia zostavil jednofarebnú vládu, tak sa rozhodlo o tom, že všetky špecializované úrady, to znamená špecializovaná štátna správa sa postupne zruší a stransformuje sa to pod okresný úrad.
Ja som zo Zlatých Moraviec a ja mám rád konkrétne príklady. Pán poslanec, vy viete o tom, že počas druhej vlády Mikuláša Dzurindu sa stala taká anomália, že okres, z ktorého pochádzate aj vy, Nové Zámky, mal dva obvodné úrady? Obvodný úrad v Nových Zámkoch a Obvodný úrad v Štúrove. A v Zlatých Moravciach sme nemali obvodný úrad. A preto som veľmi rád a z tohto miesta chcem poďakovať, že na návrh vtedajšieho ministra vnútra Roberta Kaliňáka sa rozhodlo, že každé okresné mesto bude mať svoj okresný úrad. Aj na základe toho dnes máme Okresný úrad v Zlatých Moravciach. A hovorím o tom, že mám rád prax a to, čo sa stalo, aby som mohol demonštrovať, tak viete, kto sa stal prednostom Okresného úradu v Zlatých Moravciach v roku 2013? Pán Marek Illéš, ktorý dovtedy zastával pozíciu riaditeľa správy a katastra v Zlatých Moravciach a poviem vám, že nemal legitimáciu strany SMER - sociálna demokracia.
Viete, na pozíciách vedúcich odborov na okresnom úrade, tak ako to správne povedal pán poslanec Saloň, prebehli transparentné výberové konania. Sú tam ľudia, ktorí majú štátnu definitívu. Takže chcem sa vás opýtať, prečo ich chcete dostať do neistoty? Prečo im chcete zobrať a prečo niektorí budú musieť odísť zo svojich pozícií? Len preto, že majú nejaký iný názor, alebo že subjektívny názor generálneho tajomníka služobného úradu bude taký, že jednoducho tento človek na túto pozíciu nepatrí? A tie výberové konania mali ľudí vo výberových komisiách, ktorí mali na to mandát. Ale ľudia, ktorí sedeli vo výberových komisiách a vyberali vašich prednostov okresných úradov, žiadny mandát od nikoho nemali. A to je veľmi podstatná vec.
Viete, my sme v rokoch 2019 a v roku 2020 zvýšili štátnym zamestnancom ich mzdy o 10 %. Vy ste im nepridali ani euro a práve naopak, dostávate ich do neistoty.
Takže zopakujem, podľa mňa sa jedná o veľmi zlý a necitlivý návrh zákona, s ktorým, samozrejme, ani ja, ani moji kolegovia v poslaneckom klube SMER-u - slovenská sociálna demokracia nemôžeme súhlasiť.
Ďakujem za pozornosť.
24. 6. 2021 9:36:41 - 9:44:09 32. schôdza NR SR - 5.deň - A. dopoludnia Tlač 583 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Kéry, Marián (SMER - SD) - poslanec NR SR Vystúpenie v rozprave  
Vážený pán predsedajúci, panie poslankyne, páni poslanci, skupina poslancov Národnej rady predkladá návrh zákona, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 55/2017 Z. z. o štátnej službe a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov. Predmetom návrhu zákona je posilnenie právomoci generálneho tajomníka služobného úradu vo vzťahu k vedúcim zamestnancom s kontrolnou právomocou štatutárneho orgánu a štátneho zamestnanca vo verejnej funkcii. Začnem tým, že odpolitizovanie podľa Igora Matoviča nemožno vykonať, ak ostanú v riadiacich funkciách v štátnej správe, citujem "zabetónovaní Smeráci, Mosťáci a kto s nimi ešte vládol". Povedal to po stredajšom rokovaní vlády práve k tejto poslaneckej novele zákona o štátnej službe, ktorá má posilniť právomoci generálnych tajomníkov služobného úradu. Nuž pán minister financií takto na diaľku vám odkazujem, že nie je to prvýkrát, čo vodu kážete a víno pijete. Za rok a pol tejto vlády sme svedkami amaterizmu, prešľapov, nekorektných, či necitlivých postupov nominantov tejto vládnej koalície, aj na pozíciách generálnych tajomníkov služobných úradov, že vylúčiť vo vašich krokoch stranícky prístup pri tejto novele je priam nemožné. Nie prvýkrát ukazujete, že ste úzkoprsí a zahľadení do seba. Použijem parafrázu z kultového filmu Forrest Gump: "Pre zabetónovaných, každý zabetónovaný." Asi takýmto spôsobom rozmýšľate viacerí vo vládnej koalícii. Ak sa nemýlim, myslím, že to bol slávny ruský spisovateľ Lev Nikolajevič Tolstoj, ktorý povedal, že každý chce zmeniť svet, no nikto nechce začať od seba.
Pán Matovič a ctená vládna koalícia, čo tak začať od seba a odvolať neschopných ministrov. To by štátu pomohlo naozaj viacej ako bez udania dôvodu, počujete dobre dámy a páni, bez udania dôvodu odvolávať vedúcich zamestnancov, možno len preto, že si dovolili povedať svoj názor, ktorý nie je totožný s názorom straníckych nominantov tejto koalície. Súhlasím s tým, že treba oddeliť štátnych úradníkov od politiky. Ale ctení predkladatelia, pýtam sa vás, to takouto cestou a takýmto spôsobom? Prečo to však nerobíte a neukážete ľuďom, obyčajným ľuďom svoj úprimný úmysel? Prečo by vám mali veriť, keď ste si napríklad aj na pozície prednostov menovali priamo svojich straníckych ľudí? Častokrát bez nejakej odbornej, či morálnej spôsobilosti vykonávať takúto dôležitú funkciu. Dámy a páni z vládnej koalície, pozor na bumerangy, lebo tie sa zvyknú vrátiť späť.
Pán poslanec Kyselica, ja som vás pozorne počúval a hovorili ste o tom, že máte ambíciu týmto zákonom prinavrátiť
===== či morálnej spôsobilosti vykonávať takúto dôležitú funkciu.
Dámy a páni z vládnej koalície, pozor na bumerangy, lebo tie sa zvyknú vrátiť späť.
Pán poslanec Kyselica, ja som vás pozorne počúval, a hovoril ste o tom, že máte ambíciu týmto zákonom prinavrátiť normálne výberové konania. Povedzte mi, prosím, mne aj celej verejnosti, čo bolo normálne a transparentné na výberových konaniach na pozície prednostov okresných úradov, pretože kritizovali ste nás, ľudí, ktorí sme teraz v opozícii a ktorí sme mali možnosť spravovať a riadiť Slovenskú republiku, že v čase, keď sme mali tú moc, tak sme si do pozícii dosadzovali ľudí bez výberového konania. Ale nemáte pravdu. V roku 2012, kedy SMER - sociálna demokracia zostavil jednofarebnú vládu, tak sa rozhodlo o tom, že všetky špecializované úrady, to znamená špecializovaná štátna správa sa postupne zruší a stransformuje sa to pod okresný úrad.
Ja som zo Zlatých Moraviec a ja mám rád konkrétne príklady. Pán poslanec, vy viete o tom, že počas druhej vlády Mikuláša Dzurindu sa stala taká anomália, že okres, z ktorého pochádzate aj vy, Nové Zámky, mal dva obvodné úrady? Obvodný úrad v Nových Zámkoch a Obvodný úrad v Štúrove. A v Zlatých Moravciach sme nemali obvodný úrad. A preto som veľmi rád a z tohto miesta chcem poďakovať, že na návrh vtedajšieho ministra vnútra Roberta Kaliňáka sa rozhodlo, že každé okresné mesto bude mať svoj okresný úrad. Aj na základe toho dnes máme Okresný úrad v Zlatých Moravciach. A hovorím o tom, že mám rád prax a to, čo sa stalo, aby som mohol demonštrovať, tak viete, kto sa stal prednostom Okresného úradu v Zlatých Moravciach v roku 2013? Pán Marek Illéš, ktorý dovtedy zastával pozíciu riaditeľa správy a katastra v Zlatých Moravciach a poviem vám, že nemal legitimáciu strany SMER - sociálna demokracia.
Viete, na pozíciách vedúcich odborov na okresnom úrade, tak ako to správne povedal pán poslanec Saloň, prebehli transparentné výberové konania. Sú tam ľudia, ktorí majú štátnu definitívu. Takže chcem sa vás opýtať, prečo ich chcete dostať do neistoty? Prečo im chcete zobrať a prečo niektorí budú musieť odísť zo svojich pozícií? Len preto, že majú nejaký iný názor, alebo že subjektívny názor generálneho tajomníka služobného úradu bude taký, že jednoducho tento človek na túto pozíciu nepatrí? A tie výberové konania mali ľudí vo výberových komisiách, ktorí mali na to mandát. Ale ľudia, ktorí sedeli vo výberových komisiách a vyberali vašich prednostov okresných úradov, žiadny mandát od nikoho nemali. A to je veľmi podstatná vec.
Viete, my sme v rokoch 2019 a v roku 2020 zvýšili štátnym zamestnancom ich mzdy o 10 %. Vy ste im nepridali ani euro a práve naopak, dostávate ich do neistoty.
Takže zopakujem, podľa mňa sa jedná o veľmi zlý a necitlivý návrh zákona, s ktorým, samozrejme, ani ja, ani moji kolegovia v poslaneckom klube SMER-u - slovenská sociálna demokracia nemôžeme súhlasiť.
Ďakujem za pozornosť.
24. 6. 2021 9:36:41 - 9:44:09 32. schôdza NR SR - 5.deň - A. dopoludnia Tlač 583 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Kéry, Marián (SMER - SD) - poslanec NR SR Vystúpenie v rozprave  
Vážený pán predsedajúci, panie poslankyne, páni poslanci, skupina poslancov Národnej rady predkladá návrh zákona, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 55/2017 Z. z. o štátnej službe a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov. Predmetom návrhu zákona je posilnenie právomoci generálneho tajomníka služobného úradu vo vzťahu k vedúcim zamestnancom s kontrolnou právomocou štatutárneho orgánu a štátneho zamestnanca vo verejnej funkcii. Začnem tým, že odpolitizovanie podľa Igora Matoviča nemožno vykonať, ak ostanú v riadiacich funkciách v štátnej správe, citujem "zabetónovaní Smeráci, Mosťáci a kto s nimi ešte vládol". Povedal to po stredajšom rokovaní vlády práve k tejto poslaneckej novele zákona o štátnej službe, ktorá má posilniť právomoci generálnych tajomníkov služobného úradu. Nuž pán minister financií takto na diaľku vám odkazujem, že nie je to prvýkrát, čo vodu kážete a víno pijete. Za rok a pol tejto vlády sme svedkami amaterizmu, prešľapov, nekorektných, či necitlivých postupov nominantov tejto vládnej koalície, aj na pozíciách generálnych tajomníkov služobných úradov, že vylúčiť vo vašich krokoch stranícky prístup pri tejto novele je priam nemožné. Nie prvýkrát ukazujete, že ste úzkoprsí a zahľadení do seba. Použijem parafrázu z kultového filmu Forrest Gump: "Pre zabetónovaných, každý zabetónovaný." Asi takýmto spôsobom rozmýšľate viacerí vo vládnej koalícii. Ak sa nemýlim, myslím, že to bol slávny ruský spisovateľ Lev Nikolajevič Tolstoj, ktorý povedal, že každý chce zmeniť svet, no nikto nechce začať od seba.
Pán Matovič a ctená vládna koalícia, čo tak začať od seba a odvolať neschopných ministrov. To by štátu pomohlo naozaj viacej ako bez udania dôvodu, počujete dobre dámy a páni, bez udania dôvodu odvolávať vedúcich zamestnancov, možno len preto, že si dovolili povedať svoj názor, ktorý nie je totožný s názorom straníckych nominantov tejto koalície. Súhlasím s tým, že treba oddeliť štátnych úradníkov od politiky. Ale ctení predkladatelia, pýtam sa vás, to takouto cestou a takýmto spôsobom? Prečo to však nerobíte a neukážete ľuďom, obyčajným ľuďom svoj úprimný úmysel? Prečo by vám mali veriť, keď ste si napríklad aj na pozície prednostov menovali priamo svojich straníckych ľudí? Častokrát bez nejakej odbornej, či morálnej spôsobilosti vykonávať takúto dôležitú funkciu. Dámy a páni z vládnej koalície, pozor na bumerangy, lebo tie sa zvyknú vrátiť späť.
Pán poslanec Kyselica, ja som vás pozorne počúval a hovorili ste o tom, že máte ambíciu týmto zákonom prinavrátiť
===== či morálnej spôsobilosti vykonávať takúto dôležitú funkciu.
Dámy a páni z vládnej koalície, pozor na bumerangy, lebo tie sa zvyknú vrátiť späť.
Pán poslanec Kyselica, ja som vás pozorne počúval, a hovoril ste o tom, že máte ambíciu týmto zákonom prinavrátiť normálne výberové konania. Povedzte mi, prosím, mne aj celej verejnosti, čo bolo normálne a transparentné na výberových konaniach na pozície prednostov okresných úradov, pretože kritizovali ste nás, ľudí, ktorí sme teraz v opozícii a ktorí sme mali možnosť spravovať a riadiť Slovenskú republiku, že v čase, keď sme mali tú moc, tak sme si do pozícii dosadzovali ľudí bez výberového konania. Ale nemáte pravdu. V roku 2012, kedy SMER - sociálna demokracia zostavil jednofarebnú vládu, tak sa rozhodlo o tom, že všetky špecializované úrady, to znamená špecializovaná štátna správa sa postupne zruší a stransformuje sa to pod okresný úrad.
Ja som zo Zlatých Moraviec a ja mám rád konkrétne príklady. Pán poslanec, vy viete o tom, že počas druhej vlády Mikuláša Dzurindu sa stala taká anomália, že okres, z ktorého pochádzate aj vy, Nové Zámky, mal dva obvodné úrady? Obvodný úrad v Nových Zámkoch a Obvodný úrad v Štúrove. A v Zlatých Moravciach sme nemali obvodný úrad. A preto som veľmi rád a z tohto miesta chcem poďakovať, že na návrh vtedajšieho ministra vnútra Roberta Kaliňáka sa rozhodlo, že každé okresné mesto bude mať svoj okresný úrad. Aj na základe toho dnes máme Okresný úrad v Zlatých Moravciach. A hovorím o tom, že mám rád prax a to, čo sa stalo, aby som mohol demonštrovať, tak viete, kto sa stal prednostom Okresného úradu v Zlatých Moravciach v roku 2013? Pán Marek Illéš, ktorý dovtedy zastával pozíciu riaditeľa správy a katastra v Zlatých Moravciach a poviem vám, že nemal legitimáciu strany SMER - sociálna demokracia.
Viete, na pozíciách vedúcich odborov na okresnom úrade, tak ako to správne povedal pán poslanec Saloň, prebehli transparentné výberové konania. Sú tam ľudia, ktorí majú štátnu definitívu. Takže chcem sa vás opýtať, prečo ich chcete dostať do neistoty? Prečo im chcete zobrať a prečo niektorí budú musieť odísť zo svojich pozícií? Len preto, že majú nejaký iný názor, alebo že subjektívny názor generálneho tajomníka služobného úradu bude taký, že jednoducho tento človek na túto pozíciu nepatrí? A tie výberové konania mali ľudí vo výberových komisiách, ktorí mali na to mandát. Ale ľudia, ktorí sedeli vo výberových komisiách a vyberali vašich prednostov okresných úradov, žiadny mandát od nikoho nemali. A to je veľmi podstatná vec.
Viete, my sme v rokoch 2019 a v roku 2020 zvýšili štátnym zamestnancom ich mzdy o 10 %. Vy ste im nepridali ani euro a práve naopak, dostávate ich do neistoty.
Takže zopakujem, podľa mňa sa jedná o veľmi zlý a necitlivý návrh zákona, s ktorým, samozrejme, ani ja, ani moji kolegovia v poslaneckom klube SMER-u - slovenská sociálna demokracia nemôžeme súhlasiť.
Ďakujem za pozornosť.
22. 6. 2021 11:14:36 - 11:14:49 32. schôdza NR SR - 3.deň - A. dopoludnia Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Kéry, Marián (SMER - SD) - poslanec NR SR Vystúpenie s procedurálnym návrhom  
Ďakujem za slovo, pán predseda. Chcel by som upozorniť členov zahraničného výboru, že rokovanie výboru sa uskutoční dnes 12.05 v miestnosti č. 149. Ďakujem.
16. 6. 2021 15:00:07 - 15:02:07 31. schôdza NR SR - 2.deň - B. popoludní Tlač 596 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Kéry, Marián (SMER - SD) - poslanec NR SR Vystúpenie s faktickou poznámkou  
Ďakujem za slovo. Pán poslanec Šeliga, buď ste pozorne nepočúvali Roberta Fica, alebo ste ho nepochopili, pretože on hovoril, že sa nezneužívalo trestné právo politikmi v politickom súboji. Vy ste si to trošku inak interpretoval. Druhá vec, vy ste si kľudne povedali, že minister Mikulec odvolávaný za akési obstarávanie, akési obstarávanie? Však v čase keď bol najskôr riaditeľ kancelárie a potom aj samotný šéf Vojenskej spravodajskej služby tak jednoducho v tomto období dostali veľké zákazky spoločnosti v ktorých figuroval v jednej jeho otec, v druhej jeho brat, tak nechápem prečo to tak bagatelizujete ale viete ani sa nečudujem, keď ministerka spravodlivosti Kolíkova, jej brat parazituje na štátnych zákazkách, takže pre vás sa to zdá asi absolútne normálne. Čo sa týka spôsobu voľby policajného prezidenta máte pravdu, ten bol menený počas vlády SMER-u. Ale hádam vás nemusím dávať do nejakých reálií, že bolo to v čase, kedy bol zavraždený novinár Kuciak a jeho snúbenica a vy asi si neuvedomujete že to bol veľmi silný tlak najmä opozície. Vy ste to vtedy prežívali inak, na námestiach kde vás tá vlna protestov vlastne vo viedla do tej veľkej politiky a napriek tomu, že ste hovoril že zostávate apolitický tak to nebola pravda. A ďalšia vec je, pre vás je také príznačné, že vy sa skôr budete zaoberať chudákom Navaľným, že čo má, či vôbec má čo jesť akoby ste sa starali o ľudí ktorí sú nezákonne v slovenských väzniciach a vo väzbe.
16. 6. 2021 14:14:04 - 14:16:04 31. schôdza NR SR - 2.deň - B. popoludní Tlač 596 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Kéry, Marián (SMER - SD) - poslanec NR SR Vystúpenie s faktickou poznámkou  
Páni poslanci, chcem vám pekne poďakovať za vaše podporné stanoviská, ktoré ste uviedli vo faktických poznámkach. Pán poslanec Suja, zhodneme sa na tom, že každý kto sa ako ste upozornili, kto poukáže na to, že sa dejú nezákonné veci, tak skončí obvinený alebo dokonca priamo vo väzbe. Pán poslanec Kočiš, naozaj aj ja vidím veľké nebezpečenstvo v návrhu zákona, s ktorým prichádzajú poslanci vládneho OĽaNO, menovite páni Vetrák, Pročko a Kyselica, pretože ľudia, ktorí pracujú dlhé roky v štátnej správe, sa musia mať na pozore, pretože niekto subjektívne rozhodne, že tam nepatria a jednoducho prídu o prácu a tu vidím veľké nebezpečenstvo, a keď sme pri okresných úradoch, jednu vec som predsa len zabudol spomenúť a to príklad ja som zo Zlatých Moraviec, ja veľmi rád hovorím príklady z praxe. Druhá Dzurindova vláda urobila takú anomáliu, že zrušila obvodný úrad v Zlatých Moravciach, aby sa zapáčila svojmu koaličnému partnerovi z SMK a v okrese Nové Zámky sme mali dva obvodné úrady. Nové Zámky a Štúrovo a preto som veľmi rád, že v roku 2013 minister vnútra Kaliňák rozhodol o tom, že každý okres bude mať aj svoj príslušný okresný úrad a za to mu budem naozaj po celý čas svojho života vďačný, lebo aj ľudia v Zlatých Moravciach si zaslúžili, aby mali takúto inštitúciu.
A čo sa týka, pán poslanec Ďurica, ja súhlasím s vašim názorom, že Slovenská informačná služba si svoju robotu vykonávať dobre. Svedčí o tom aj tá správa, ktorú sme si mohli vypočuť tu a naozaj také nezmyselné názory o tom, že ju treba rozpustiť, to nikto svojprávny a kompetentný nemôže tvrdiť.
15. 6. 2021 16:21:05 - 16:22:34 31. schôdza NR SR - 1.deň - B. popoludní Tlač 596 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Kéry, Marián (SMER - SD) - poslanec NR SR Vystúpenie s faktickou poznámkou   (text neprešiel jazykovou úpravou)
76.
Pán minister, musím skonštatovať, že ste ma sklamali tým, že ste si zobrali za svedka človeka, ktorý sa nemôže brániť, lebo už nie je medzi živými, a ktorý, pripomínam, že zomrel v štátnom zariadení.
Vy idete vyčítať nám, že nemáme, neprechovávame ku generálovi Lučanskému príslušnú a patričnú úctu? Viete, v mojich očiach bude generál Milan Lučanský vždy ten, ktorý sa v ťažkých časoch nebál postaviť proti skutočnej mafii, mafii, ktorú sme na Slovensku mali, ktorá vraždila ľudí a ktorá vyhadzovala autá do vzduchu. Ak chcete hovoriť o ľuďoch, ktorí si nevážia generála Milana Lučanského, tak sa môžete pozrieť po svojej ľavej ruke. Sedí tam pani ministerka, ktorá aj po jeho smrti išla do relácie, nazvem to veľmi slušne, ktorá je určená menej náročnému divákovi, a na otázku, čo si myslím o Lučanskom, odpovedala: „Nebol to ani Kuciak, ani Palach.“
Toto je neslušné a toto je vrchol drzosti a neslušnosti voči generálovi Lučanskému. (Potlesk.)
15. 6. 2021 16:00:27 - 16:02:24 31. schôdza NR SR - 1.deň - B. popoludní Tlač 596 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Kéry, Marián (SMER - SD) - poslanec NR SR Vystúpenie s faktickou poznámkou   (text neprešiel jazykovou úpravou)
64.
Ďakujem za slovo. Pán minister, napriek tomu, že s mnohými vašimi názormi nesúhlasím, tak oceňujem aspoň ten váš vecný prístup až, samozrejme, na pasáž, kedy veľmi ironicky venovali nášmu kolegovi pánovi poslancovi Blahovi. Hovorili ste o neadekvátnych obvineniach, ale podľa mňa Robert Fico na začiatku jasne pomenoval mnohé zlyhania, obvinenia a ja som doteraz od pána ministra Mikulca nepočul takmer žiadnu odpoveď. Pán minister Mikulec vo svojom úvodnom vystúpení hovoril o tom, ako v roku 2012 a neskôr ´13 bol obvinený najskôr z ohovárania, potom mu do auta mali dať nejaké kompromitujúce materiály a ja som vo svojej faktickej reagoval, asi ste tu neboli, že nech mi povie, kto mu bol vykopnúť dvere na jeho obydlí, koľko dní strávil vo väzbe a tak ďalej a tak ďalej. A dávam do paralelu to, čo sa stalo napríklad advokátovi Ribárovi, pretože ten 560 dní strávil vo väzbe nezákonne, skonštatoval to Ústavný súd Slovenskej republiky. A príklad advokáta Ribára je v mojich očiach riadnym zlyhaním systému ako takého, pretože najskôr to mal na starosti operatívec, potom vyšetrovateľ, prokurátor, potom súd prvej inštancie, Najvyšší súd Slovenskej republiky. Teda nechcite mi nahovoriť, že to boli nejaké zlyhania, veď tu zlyhalo päť na sebe nezávislých inštitúcií, tak to nazvem, a opraviť to musel až Ústavný súd Slovenskej republiky. A vy sa pýtate, či máme veriť súdom. No ani súdy nie sú písmo sväté.
15. 6. 2021 14:10:07 - 14:12:03 31. schôdza NR SR - 1.deň - B. popoludní Tlač 596 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Kéry, Marián (SMER - SD) - poslanec NR SR Vystúpenie s faktickou poznámkou   (text neprešiel jazykovou úpravou)
6.
Ďakujem za slovo. Vážený pán minister, takto na diaľku vám chcem odkázať, že na vašu vládu budú ľudia chcieť čo najskôr zabudnúť a vláda Eduarda Hegera vojde do slovenských dejín ako vláda prvého apríla. To je fakt.
Vy ste hovorili veľa o obvineniach, ale obvinenie je len jedna strana mince. Človek môže byť obvinený, to bol koniec koncov aj súčasný minister vnútra Mikulec, môže byť vo väzbe, ale druhá strana mince je, či bude aj skutočne odsúdený. A Generálna prokuratúra konštatovala, že mnohé uznesenia o vznesení sú nezákonné, neopodstatnené, predčasné, vydané na základe nedostatočne zisteného skutkového stavu.
Pán minister, ja si vyprosujem, aby ste ma nazývali mafiou. Opakujem to, vyprosujem si to. Kto bol obvinený z daňových podvodov, ja alebo vy? A či sa vám to páči, alebo nie, ak mám pocit, že opozícia je kriminalizovaná, právny štát je ohrozený, mnohí ľudia sú vo väzbe nevinní, bez dôkazov, len na základe výpovedí profesionálnych svedkov, ktorí v minulosti páchali trestnú činnosť, za ktorú im hrozili tresty, tak títo ľudia sú kvôli svojej beztrestnosti ochotní povedať čokoľvek na kohokoľvek. Toto mi vadí.
A ak sú na niekoho dôkazy, nech sa páči, ale aj takíto ľudia majú nárok na spravodlivý súdny proces. Na to nezabúdajme.
15. 6. 2021 11:16:50 - 11:18:47 31. schôdza NR SR - 1.deň - A. dopoludnia Tlač 596 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Kéry, Marián (SMER - SD) - poslanec NR SR Vystúpenie s faktickou poznámkou   (text neprešiel jazykovou úpravou)
25.
Pán minister, v roku 2012 ste boli obvinený z ohovárania a v roku 2013 bol podhodený do vášho auta materiál, ktorý vás mal kompromitovať.
Tak sa vás chcem opýtať, takže na základe týchto obvinení kedy a kto vám prišiel vykopnúť dvere na vašom obydlí? Koľko dní ste na základe týchto obvinení strávili vo väzbe, v kolúznej väzbe? Koľko dní ste boli odlúčený od vašich najbližších?
Nuž poviem vám to, ani jeden deň. Boli ste na slobode, pozeralo sa na vás ako na nevinného a mohli ste sa aktívne brániť voči týmto obvineniam.
Také šťastie však nemá napríklad advokát Rybár, ktorý bol 565 dní držaný nezákonne vo väzbe. O tom aj rozhodnutie Ústavného súdu Slovenskej republike. A to už nehovorím o tom generálovi Lučanskom alebo advokátovi Krivočenkovi, ktorí väzbu neprežili, pán minister. Možno pre vás a pre ministerku Kolíkovú, ktorá je žena bez akejkoľvek empatie, sú to len čísla v štatistikách. Ale pre mňa sú to konkrétni ľudia s konkrétnymi životnými príbehmi.
A mrzí ma to, že ste vlastne ani jednou vetou nereagovali na tvrdé obvinenia Roberta Fica, ani jednou vetou. Jediná vec, ktorú môžem oceniť, že ste nepoužívali výrazy štvrtej cenovej skupiny.
Ale vy ste nepochopili to kľúčové, to, čo Robert Fico rozprával, to nie sú jeho subjektívne pocity. Veď to sú veci, o ktorých hovoril riaditeľ Slovenskej informačnej služby pán Aláč tuná pred nami v pléne Národnej rady Slovenskej republiky, tak to, prosím vás, nebagatelizujte.
28. 5. 2021 13:16:59 - 13:17:04 28. schôdza NR SR - 10.deň - A. dopoludnia - 28.05.2021 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Kéry, Marián (SMER - SD) - poslanec NR SR Vystúpenie s procedurálnym návrhom   (text neprešiel jazykovou úpravou)
139.
Ďakujem za slovo, pán podpredseda. Takisto obdobný procedurálny návrh.
27. 5. 2021 12:00:51 - 12:01:04 28. schôdza NR SR - 9.deň - A. dopoludnia - 27.05.2021 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Kéry, Marián (SMER - SD) - poslanec NR SR Vystúpenie s procedurálnym návrhom   (text neprešiel jazykovou úpravou)
96.
Ďakujem za slovo, pán predsedajúci. Chcel by som upozorniť členov Zahraničného výboru, že rokovanie začne už o chvíľu 12.05 v miestnosti č. 149. Ďakujem.
11. 5. 2021 11:23:14 - 11:23:26 28. schôdza NR SR - 5.deň - A. dopoludnia Tlač 444 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Kéry, Marián (SMER - SD) - poslanec NR SR Vystúpenie s procedurálnym návrhom   (text neprešiel jazykovou úpravou)
104.
Ďakujem za slovo, pán predsedajúci. Chcel by som upozorniť členov zahraničného výboru, že zasadnutie výboru je dnes 12.05 hod. v miestnosti č. 149. Ďakujem.

Deň v parlamente

<- ->