Vyhľadávanie v prepise rozpravy Vytlačiť stránku / Print page

Záznamy vystúpení sú evidované v rámci systému prepisu vystúpení do textovej podoby. Tieto texty sú k dispozícii až od 5. volebného obdobia a kvôli autorizácii sú k dispozícii vždy až nejaký čas po samotnom vystúpení.

Výsledok vyhľadávania v záznamoch rozpravy NR SR

 
5. 5. 2021 17:22:37 - 17:23:09 28. schôdza NR SR - 2.deň - B. popoludní Tlač 444 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Baláž, Vladimír (SMER - SD) - poslanec NR SR Vystúpenie s procedurálnym návrhom   (text neprešiel jazykovou úpravou)
137.
Ďakujem pekne, pán podpredseda. Chcel by som deklarovať, že pri hlasovaní o jedenástej som sa pri tlači 504, návrh poslancov Národnej rady Slovenskej republiky Mareka Šefčíka, Evy Horváthovej, Tomáša Lehotského a tak ďalej, ktorým sa mení zákon č. 578/2004 Z. z. o poskytovaní zdravotnej starostlivosti, pomýlil, osobne sám, a hlasoval som proti, chcel som byť za a, bohužiaľ, som ešte doviedol do omylu aj dvoch mojich kolegov, tak sa ospravedlňujem. (Smiech v sále.)
17. 3. 2021 11:46:24 - 11:47:06 25. schôdza NR SR - 2.deň - A. dopoludnia Tlač 450 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Baláž, Vladimír (SMER - SD) - poslanec NR SR Vystúpenie s faktickou poznámkou   (text neprešiel jazykovou úpravou)
141.
Ďakujem pekne. Veľa z toho, čo ste povedali s tým sa dá súhlasiť.
Samozrejme, tá realita je taká, že tento váš návrh nebude schválený, a preto ja by som chcel v tejto mojej faktickej poznámke apelovať na poslancov z koalície, aby si uvedomili, že sa jedná o zneužívanie tohto, tohto opatrenia v našom prostredí a že by bolo dobré pripraviť nejaký zákon, ktorý sa bude volať trebárs lex COVID, lex epidémia, nech sa už volá akokoľvek, ale ktorý bude slúžiť na to, na čo má a nie na obmedzovanie ľudských práv a slobôd.
Ďakujem pekne.
24. 11. 2020 14:46:15 - 14:48:14 18. schôdza NR SR - 1.deň - B. popoludní Tlač 275 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Baláž, Vladimír (SMER - SD) - poslanec NR SR Vystúpenie s faktickou poznámkou   (text neprešiel jazykovou úpravou)
40.
Ďakujem za slovo. Nadviažem na pani kolegyňu Bittó Cigánikovú s tým, že by som tiež chcel poďakovať ministrovi za naozaj ústretové kroky v prijímaní určitých pozmeňujúcich návrhov k tomuto zákonu. To naozaj je hlboká vďaka.
Troška s vtipom by som chcel poznamenať, že znížiť stav diabetikov na Slovensku len tak, že si povieme, že takto to bude, tak to asi tak nejde. To je také stalinistické. To tak sa nedá urobiť. (Povedané so smiechom.) A so zdravotníctvom to asi má veľmi málo spoločné. Dobre.
Regulátor, organizátor, to je správna pripomienka. Ja som za to, aby regulátor, aby ministerstvo zdravotníctva bol oveľa silnejší regulátor, ako bol. To jednoznačne je treba hodnotiť priaznivo, pozitívne. Samozrejme, nemal by byť organizátor. S tým tiež súhlasím.
Programové rozpočtovanie. Programové rozpočtovanie je moderný prvok. Ten sme zaviedli my v poslednom roku. Žiaľ, tento rok sa to ukázalo, ako nie dobrá celkom záležitosť, pretože programové rozpočtovanie vyžaduje extrémne vyspelý celý systém, extrémne vyspelých ľudí, ktorí ho robia a tak ďalej a tak ďalej. Ale programové rozpočtovanie v zásade existuje.
Ak som dobre rozumel, pani predsedkyni, predsedníčke Cigánikovej vadí viac ten fond, ktorý tam je zriadený. My sme sa o tom rozprávali na výbore, ale podľa môjho chápania celej tej veci ten fond je určitým spôsobom flexibilný. A ja napríklad – na rozdiel od pani predsedníčky – chápem, prečo vznikol. Vznikol práve preto, že ministerstvo chce regulovať, kde tie prostriedky, ktoré má, pôjdu. Pretože, a keď to nechá len na samotné poisťovne, tak tie poisťovne, bohužiaľ, tá prax je taká, zneužili tie peniaze a dávali si ich tam, kde to vyhovovalo im a nie celému systému.
Ďakujem veľmi pekne.
24. 11. 2020 14:30:54 - 14:31:54 18. schôdza NR SR - 1.deň - B. popoludní Tlač 275 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Baláž, Vladimír (SMER - SD) - poslanec NR SR Vystúpenie s faktickou poznámkou   (text neprešiel jazykovou úpravou)
34.
Ďakujem pekne, pán podpredseda. Vytrhnúť úrad pre dohľad na zdravotnú starostlivosť z celého balíku zdravotníckych zákonov sa nedá jednoducho. To posilnenie úradu pre dohľad musí, samozrejme, ísť ruka v ruke s celou, celým pohľadom na koncepciu tých zákonov, ktoré sú v zdravotníctve. Neni možné dávať extrémne silné kompetencie úradu pre dohľad hlavne v dohľade na zdravotnou starostlivosťou a nemať štandardy v zdravotnej starostlivosti vypracované, nemať základný balík, nemať jasné, jasné personálne a materiálno-technické limity, ktoré, aké majú mať jednotliví zdravotnícki poskytovatelia. Takže vo veľa veciach sa dá súhlasiť, ale úrad pre dohľad by mal byť až tou poslednou, ktorú budeme alebo ktorú budete meniť v budúcnosti.
Ďakujem pekne.
5. 11. 2020 10:10:01 - 10:25:21 16. schôdza NR SR - 8.deň - A. dopoludnia Tlač 275 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Baláž, Vladimír (SMER - SD) - poslanec NR SR -   (text neprešiel jazykovou úpravou)
47.
Dobrý deň, vážené dámy a páni, vážený pán podpredseda, pán minister, dovoľte len v krátkosti. V zásade uvedený návrh zákona vítam. Moje vystúpenie bude krátke. Chcem len upozorniť na niektoré možno nedostatky v tomto zákone, ktoré sa budeme snažiť riešiť potom v druhom čítaní, teraz je to skôr len pre takú informáciu.
Mne ako lekárovi troška vadí podľa mňa nevyvážený stav medzi dohľadom nad zdravotnou starostlivosťou a právami poskytovateľov zdravotnej starostlivosti a troška mi vadia vysoké pokuty, ktoré sa zvýšili niekoľkonásobne, ale snáď ešte o tom budeme niekedy hovoriť.
Ďalej by som chcel upozorniť, že, že, že finančné zúčtovanie, to je, myslím, že § 11, sa má dávať do 31. 12., čo je nereálne, možnože by to bolo dobré do druhého, druhého čítania upraviť.
A v zásade, v zásade možnože mi ešte tam vadí a treba sa nad tým zamyslieť, že má sa stanoviť, ministerstvo zdravotníctva zriadi pre účely stanovenia úhradových mechanizmov a regulácie cien riadiaci výbor a zástupcovia zdravotnej starostlivosti sú tam len traja, podobne ako traja z ministerstva a tak ďalej, čo považujem za zdravotnú starostlivosť málo vzhľadom na to, koľko je poskytovateľov zdravotnej starostlivosti. Nehnevajte sa, že som vám pokazil deň.
Ďakujem veľmi pekne.
13. 10. 2020 14:46:28 - 14:47:39 15. schôdza NR SR - 1.deň - B. popoludní Tlač 306 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Baláž, Vladimír (SMER - SD) - poslanec NR SR Vystúpenie s faktickou poznámkou   (text neprešiel jazykovou úpravou)
77.
Ďakujem. No, vrátim sa k vecnej téme nejakej. Myslím si, že ten prejav bol veľmi dobrý a bol veľmi zásadný, a dúfam, že ho všetci veľmi dobre počúvali, lebo to vravím od začiatku, čo povedal predseda Fico, že ten zákon sa nedá jednoducho opraviť. To proste sa nedá za noc urobiť. Ten zákon je zlý, opakujem vám, zlý. A, samozrejme, na tejto strane to všetci teda rozumejú, ale rozumiem, že v tom je politika, ale proste vojdite do toho zákona, porozmýšľajte. Predsa my sme tu od toho, aby sme prijímali právne zákony, právne čisté. Teda nielen také, že hala-bala, lebo si tak cítime. Takže ešte raz, nedá sa napraviť ten zákon len tak jednoducho, že si večer sadneme a niečo z neho vypustíme.
Mne je troška ľúto ministra zdravotníctva. Ja ako zdravotník to cítim, pretože on je v tomto dosť nešťastne namočený a bol by som radšej, keby takýto zákon predkladal niekto iný, napríklad ministerka spravodlivosti, do ktorej by sa dalo po právnej stránke viac obuť, pretože my doktori medicíny, samozrejme, nevieme argumentovať tak ako Ďakujem veľmi pekne.
13. 10. 2020 13:51:25 - 13:52:33 15. schôdza NR SR - 1.deň - B. popoludní Tlač 305 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Baláž, Vladimír (SMER - SD) - poslanec NR SR Vystúpenie s faktickou poznámkou   (text neprešiel jazykovou úpravou)
34.
Ďakujem. No ak som tomu dobre celkom rozumel, tak v zásade ste, no dobre, na mojej strane, dobre. Venovali ste sa troška aj zákonu, takže využijem to, že budem na vás reagovať, hoci to nebolo celkom o skrátenom legislatívnom postupe.
Áno, je to presne tak, ten zákon je proste, jednoducho zlý, zlý, zlý. To je ten problém celý, čert ber ešte celé skrátené konanie. Dobre, bude sa robiť skrátené konanie, keby to bolo tak, ako to spomenula pani ministerka vo svojom príhovore, že sa upravia tie, tie náležitosti, ktoré má Úrad verejného zdravotníctva, čert to ber. Ale ten zákon je proste zlý, manipulatívny, ohrozuje základné ľudské práva a slobody, veď si to uvedomte, jednoducho si to uvedomte! Pozrite sa na to ešte lepšie, nedá sa napraviť behom nejakej jednej noci, nedá sa. Zákon je kompletne zlý a všetko to, čo teraz treba urobiť, to súčasná legislatíva umožňuje, aby sa urobilo. To neni tak, že nám niečo hrozí, ak tento zákon neprijmeme, tak sa tu všetci zbláznime, to proste nie je pravda, netreba si klamať.
13. 10. 2020 13:42:14 - 13:43:25 15. schôdza NR SR - 1.deň - B. popoludní Tlač 305 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Baláž, Vladimír (SMER - SD) - poslanec NR SR Vystúpenie s faktickou poznámkou   (text neprešiel jazykovou úpravou)
26.
Vážená pani ministerka, iste sa dá akceptovať tá pripomienka, ktorú ste povedali, že treba napraviť ten právny stav, ktorý nie je teraz dobrý. Nehnevajte sa, musím povedať, že ste mali na to pol roka, aby ste to urobili, takže tam to istotne niekde zaspalo. A keď už pol roka ste to neurobili, tak teraz keby ste pripravili skrátené legislatívne konania na nápravu toho problému tak, že by ste urobili len to, čo ste spomínali, že by ste dali tie kompetencie Úradu verejného zdravotníctva, ešte povedzme dobre. Ale vy ste ich podstatne rozšírili, zmenili, dali ste tam neurčité vyhlásenia. To proste nie je možné takto urobiť, to nie je možné, to nie je celkom pravda, čo ste povedali. Pretože tu nejdeme iba napraviť tú jednu vec, tu ideme meniť kompetencie v tom zákone a ten zákon je proste súčasťou toho skráteného legislatívneho konania. To je jednoducho tak. Tú prax poznáme, aká je, to proste takto nejde. Ten zákon, ktorý bude nasledovať po tomto skrátenom konaní, je jednoducho zlý, neprípustný. Porušuje základné práva a slobody, proste je to tak, to sa nedá napraviť za jednu noc, proste s tým sa nedá súhlasiť, prepánajána, však ste právnička, to musíte cítiť.
13. 10. 2020 13:27:33 - 13:29:13 15. schôdza NR SR - 1.deň - B. popoludní Tlač 305 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Baláž, Vladimír (SMER - SD) - poslanec NR SR Vystúpenie s faktickou poznámkou   (text neprešiel jazykovou úpravou)
14.
Ďakujem pekne. Vážený pán kolega, vy ste veľmi zjemnili svoju rétoriku ohľadom skrátených konaní a ešte tým pádom, že toto skrátené konanie sa bude dotýkať vlastne ochrany práv a slobôd, ktoré týmto zákonom budú extrémne porušené. Je veľká škoda, že napriek upozorneniu na právne problémy, ktoré zazneli z opozície, hlavne zo strany SMER – sociálna demokracia, neboli tieto korigované až dovtedy, kým generálny prokurátor na tieto výzvy neupozornil, a ešte všetky tie výzvy boli, bohužiaľ, ešte aj uštipačne komentované.
Mám tomu rozumieť asi tak, že všetko to, čo bolo doteraz vydané od hlavného hygienika, bolo protiprávne? A teraz si myslíme, že dáme tomu nejaký generálny dišpenz alebo jak tomu mám vôbec rozumieť? Generálnu omluvu alebo presne, ja neviem, ako to treba rozumieť. Jednoducho tu treba povedať, že celé leto vláda úplne prehýrila. Je to teda extrémna škoda.
A ešte raz zopakujem. Skrátené konanie v tomto prípade, ak zákon bude ohrozovať práva a slobody občanov, je nonsens. Preto, pán Dostál, by som čakal, že budete viac orodovať za to, aby to proste nepokračovalo týmto spôsobom, pretože ten zákon budúci, o ktorom budeme potom rozprávať, treba kompletne celý prerobiť, pretože je úplne zlý. To sa nedá za jednu noc tu niekde v pléne pri káve urobiť.
Ďakujem.

Deň v parlamente

<- ->