Vyhľadávanie v prepise rozpravy Vytlačiť stránku / Print page

Záznamy vystúpení sú evidované v rámci systému prepisu vystúpení do textovej podoby. Tieto texty sú k dispozícii až od 5. volebného obdobia a kvôli autorizácii sú k dispozícii vždy až nejaký čas po samotnom vystúpení.

Výsledok vyhľadávania v záznamoch rozpravy NR SR

 
3. 5. 2022 17:56:24 - 17:58:25 65. schôdza NR SR - 5.deň - B. popoludní Tlač 1010 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Baláž, Vladimír (SMER - SD) - poslanec NR SR Vystúpenie s faktickou poznámkou   (text neprešiel jazykovou úpravou)
165.
Ďakujem veľmi pekne. To vystúpenie bolo veľmi-veľmi dobré a obsahovalo, samozrejme, za tých dvadsať minút strašne veľa tých bodov, ktoré by bolo treba, samozrejme, spomenúť, ktoré sú veľmi dôležité. Ale ja sa určitou obchádzkou, skratkou, bajpasom chcem odstať k tomu, čo považujem za naozaj dôležité. Už to tu spomenuli aj kolega Zahorčák, aj kolega Fico, a to je parlamentarizmus, to je postavenie nášho parlamentu v sústave našeho, nášho štátu a vôbec parlamentarizmu ako takého v pohľade dejín celého sveta.
Je strašná škoda, pán kolega Faič, že tvoje vystúpenie nepočúvali koaliční poslanci. Budú sa to musieť naučiť, veď aj ich priškripne ťažká chvíľa, nebude to vždy také jednoduché. Ten parlament je preto taký vyvážený, aby mohol plniť svoju funkciu, však tu sú proste zvolení ľudia, ktorých volili voliči a tí voliči majú mať svoje zastúpenie. To je moderný štát, tak vyzerá moderný štát. Nie je možné, dokonca si myslím, že je to chyba v našom ústavnom systéme, že môžme dať do väzby poslanca Národnej rady, ktorý je de jure nevinný. Čiže v tú dobu nemôže vlastne vykonávať svoj mandát. Nad tým sa tiež treba veľmi zamyslieť.
Vážení koaliční kolegovia, vážení spoluobčania, rozhodnutia v živote sú veľmi ťažké, od malých rozhodnutí každodenných po veľké, ktoré sa konajú teraz. Zamyslime sa nad nimi, raz bude trúbiť trúba v údolí Josafat.
3. 5. 2022 10:03:12 - 10:05:12 65. schôdza NR SR - 5.deň - A. dopoludnia Tlač 1010 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Baláž, Vladimír (SMER - SD) - poslanec NR SR Vystúpenie s faktickou poznámkou   (text neprešiel jazykovou úpravou)
42.
Ďakujem.
Vážený pán poslanec Pellegrini, skúsim vytiahnuť niektoré, niektoré okamihy z vášho prejavu. Prvý je asi ten, ktorý aj mňa strašne zarazil vtedy, keď sa tu čítala správa SIS. Čiže v zásade vznikla tu skupina ľudí orgánov činných v trestnom konaní, prokurátorov, policajtov, zdá sa, že aj sudcov, ktorí pracujú na politickú objednávku. Toto, čo som povedal teraz, je už tak sprofanované, že keď to teraz poviem nahlas, tak vlastne nikomu sa ani nič nezachveje vo vlastnom tele. A to je neuveriteľné. To je neuveriteľné, keď si premyslíte tie dôsledky toho, čo sa vlastne deje. Neuveriteľné! Však všetci tí, čo to budú robiť, to sú ľudia, ktorí kopírujú 50. roky a budú sa za nich celé ich rodiny hanbiť. To je neuveriteľné, naozaj.
Druhá vec, ktorú by som chcel zvýrazniť, je väzba. My sme z nejakého inštitútu väzby, ktorý mal ochraňovať, samozrejme, celé okolie a zakryť tých zločincov na dobu, kedy mohli ovplyvňovať svoje prostredie, urobili niečo ako inkvizičný súd. Bez akejkoľvek, bez akéhokoľvek odsúdenia viny zneužívame väzbu. A keď sa už ukazovalo, že ten inštitút väzby po zatvorení šéfa SIS budeme môcť upraviť na nejakú normálnu mieru, aspoň podľa Českej republiky, kde to nemôže byť viac ako tri mesiace, sme všetci tento proces znova prehrali. A väzba sa zneužíva na čisto politické ciele. To je neprijateľné. Ešte raz, neprijateľné.
Ale zdá sa, že hovoríme slepým očiam a hluchým ušiam. Snáď verejnosť pochopí, že čo sa tu deje. A dúfam, že aj poslanci, ktorí budú hlasovať, budú chápať, v akom vážnom ohrození existuje demokracia na Slovensku.
28. 4. 2022 15:44:11 - 15:46:11 65. schôdza NR SR - 3.deň - B. popoludní Tlač 1010 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Baláž, Vladimír (SMER - SD) - poslanec NR SR Vystúpenie s faktickou poznámkou  
Ďakujem pekne. Vážené dámy a páni, snáď k tomu vystúpeniu pána Blahu a tomu, čo sa deje, len dve poznámky.
Prvá poznámka je, že je bezpochybné, že história zaznamená roky po roku 2020 ako roky temna. V tomto období nás postihol COVID, bezprecedentná agresia Ruska voči Ukrajine a vojna na Ukrajine a ešte čo je najhoršie, vláda, ktorá teraz vládne. Budeme si na to pamätať. Budú si na to pamätať naše deti, ktoré sa o tom budú učiť v škole. Je to neskutočná hanba nám všetkým, že sme toto dovolili.
Druhá poznámka. Nedá sa neopakovať, nedá sa to neopakovať, aby sme si to všetci utvrdili v hlavách, lebo napriek tomu, že nikoho v tomto pléne nechcem podceňovať, zdá sa mi, ako keby tu to nebolo niekomu jasné. Pán Fico je obvinený. Nikto nezakázal nikomu, aby ho vyšetroval. Nikto. Ani my. Ani my teraz nerozhodujeme o tom, či bude vyšetrovaný alebo nebude vyšetrovaný.
My teraz rozhodujeme o tom, či pôjde do väzby. Do väzby, ktorú ste vy, táto vláda, zmenili na inkvizíciu, na temné väzenie, kde týrate ľudí len preto, aby ste dostali akékoľvek priznanie od nich. Je to naozaj neúctivé a hanebné. Je to predsa len politik opozície, treba tu troška zadržať dych, nech ste už akokoľvek nahnevaní, sklamaní alebo akokoľvek nenávidíte týchto ľudí. Zamyslite sa, prosím, nad tým, však vy sa tiež raz budeme musieť pozrieť... (Prerušenie vystúpenia časomerom.)
25. 2. 2022 15:19:51 - 15:20:57 59. schôdza NR SR - 1.deň - B. popoludní Tlač 920 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Baláž, Vladimír (SMER - SD) - poslanec NR SR Vystúpenie s faktickou poznámkou   (text neprešiel jazykovou úpravou)
80.
Ďakujem pekne. Predseda Kéry vyjadril iste svoj postoj k tomu, k týmto dňom a k týmto udalostiam, ktoré sa teraz dejú vo svete a vyjadril aj postoj poslaneckého klubu SMER. Žiaľ, čakali sme všetci dnes, keď sa prihlásili štyria do rozpravy, že tu zaznie spoločný hlas od opozície aj od koalície k udalostiam, ktoré sa nás všetkých veľmi dotýkajú. Žiaľ, musím povedať, že kolegovia z koalície zneužili vo faktických poznámkach tieto prejavy na to, aby vyliali kýble špiny znova na opozíciu. To je strašne, strašná škoda. Však možno si to zaslúžime a budete mať ešte veľa času, ale v tomto, v tomto jednotlivom okamihu, ktorý teraz zažívame, sme mohli ísť aspoň ruka v ruke v podpore ukrajinských ľudí.
Ďakujem pekne.
3. 2. 2022 10:38:12 - 10:38:15 55. schôdza NR SR - 3.deň - A. dopoludnia Tlač 853 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Baláž, Vladimír (SMER - SD) - poslanec NR SR Vystúpenie s faktickou poznámkou   (text neprešiel jazykovou úpravou)
54.
Ja sa len poďakujem, ďakujem pekne.
3. 2. 2022 10:31:30 - 10:35:30 55. schôdza NR SR - 3.deň - A. dopoludnia Tlač 872 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Baláž, Vladimír (SMER - SD) - poslanec NR SR Vystúpenie   (text neprešiel jazykovou úpravou)
48.
Ďakujem pekne, pán predsedajúci.
Vážené kolegyne a kolegovia, nebudem veľmi dlhý. Chcem plne podporiť návrh kolegu Rašiho so všetkou vážnosťou, ktorá k tomuto návrhu patrí. Je škoda, že ten návrh si vypočuje tak málo ľudí.
Situácia v zdravotníctve je veľmi-veľmi vážna. Stále všetci o tom čítame a hovoríme, ale prakticky nič sa s tým nerieši a nič sa s tým nerobí. Keď si zobereme nárast platový v okolitých štátoch, kde naši zdravotnícki pracovníci veľmi ľahko môžu ísť, pretože sú tam aj žiadne, nie sú tam žiadne rečové bariéry, ako napríklad v Čechách, ale, samozrejme, aj do Rakúska, dokonca do Maďarska či do Poľska, musíme povedať, že mám celkom vážne obavy o budúcnosť v zdravotníctve. Napriek všetkým rečiam, ktoré sa tu viedli dlhodobo o tom, ako je strašne zničené zdravotníctvo na Slovensku, zdravotníci a zdravotníctvo ukázali plnú výkonnosť za dva roky pandémie, plnú výkonnosť. Urobili všetko, čo treba pre záchranu života a zdravia našich obyvateľov. Nikto nemá ani kúsok elementárnej slušnosti, aby s tými ľuďmi rozprával.
My sme mali zdravotnícky výbor, kde prišli predstavitelia sestier a záchranárov, aby rozprávali o navýšení ich základných platov. Napriek prísľubu ministerstva financií nikto stade neprišiel. Tento tristný nezáujem je katastrofálny. Ja ani celkom dobre nerozumiem, či oni žijú v reálnej dobe, či vedia, že čo sa vlastne vôbec deje. Tí ľudia, ktorí v zdravotníctve pracujú, potrebujú mať aspoň nádej, že sa niečo zmení, ale nemení sa absolútne nič. Absolútne nič. Záchranári deklarovali, že potrebujú 12 mil. euro na to, aby splnilo všetky ich koeficienty, ktoré potrebujú z hľadiska ich navýšenia miezd. Napriek tomu, že sme minuli takmer miliardu euro, ak nie viac – kolega Raši to istotne spresní – na rôzne, prepáčte mi ten výraz, blbosti, ako bolo testovanie, lotéria, vyplácanie hocikomu peňazí len tak z brucha len kvôli nejakému piár, tak napriek tomu nemáme 12 mil. euro, aby sme pomohli záchranárom? To je predsa neuveriteľné. My potrebujeme dať do systému okolo 200 až 300 mil. euro. Tie peniaze sú odsúhlasené s Útvarom hodnoty za peniaze. Napriek tomu sa nikto nedebatuje so zdravotníkmi o tom, že čo má s nimi robiť.
Doktor Visolajský kričí ako posledný z Titanicu, potápajúcej sa lode, o pomoc, ale nikto sa možno viac ako pol roka s ním ani nechce stretnúť. Ja nerozumiem tomu.
Ak opadne tá pandémia a ľudia si uvedomia, zdravotníci uvedomia, že ako bezcitne a bezohľadne sa s nimi zaobchádzalo, tak nás čakajú naozaj veľmi ťažké časy. Preto ešte raz vravím, podporujem tento návrh a prosím všetkých, aby sa zamysleli, pretože tie peniaze tu sú a dajú sa na to minúť. Kolega Raši to povedal na výbore celkom jasne: ak vadí, že je to opozičný návrh, prijmite ho, zmeňte, urobte nejaký iný návrh, my ho istotne podporíme.
Ďakujem veľmi pekne.
3. 2. 2022 10:14:53 - 10:15:23 55. schôdza NR SR - 3.deň - A. dopoludnia Tlač 872 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Baláž, Vladimír (SMER - SD) - poslanec NR SR Vystúpenie s faktickou poznámkou   (text neprešiel jazykovou úpravou)
30.
Ďakujem pekne. Nechcem veľmi vstupovať do tej debaty kolegom iuris utriusque doktorom, ale tu opakovane zazneli nejaké informácie z toho, ako lekári pracujú dovtedy, kým nemajú atestáciu, a tu treba jednoznačne povedať, že lekári nemôžu samostatne pracovať. Nemôžu samostatne pracovať, môžu pracovať len pod dozorom, dokedy nemajú urobenú príslušnú atestačnú skúšku.
Ďakujem.
30. 11. 2021 11:21:20 - 11:21:31 51. schôdza NR SR - 5.deň - A. dopoludnia Tlač 764 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Baláž, Vladimír (SMER - SD) - poslanec NR SR Vystúpenie s procedurálnym návrhom   (text neprešiel jazykovou úpravou)
101.
Ospravedlňujem sa, že vás zdržujem, ale pri tlači 663 som sa pomýlil a hlasoval som za, chcel som sa zdržať.
Ďakujem pekne.
9. 11. 2021 10:50:37 - 10:51:28 48. schôdza NR SR - 12.deň - A. dopoludnia Tlač 665 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Baláž, Vladimír (SMER - SD) - poslanec NR SR Vystúpenie s faktickou poznámkou   (text neprešiel jazykovou úpravou)
42.
Ďakujem pekne. Ja vám teda neďakujem za vaše vystúpenie. Ja ani nechcem teraz vravieť, na ktorej strane by som bol z hľadiska zákona, ale nehnevajte sa na mňa, pán kolega, ja tomu nerozumiem, prečo tak príkro, drzo, arogantne vystupujete. Koho? Ak chcete niekoho presvedčiť, tak ho presviedčajte, ale prečo takýto tón? Ako si to vôbec dovoľujete? To je proste tak drzé a tak chrapúnske voči kolegom, ktorí tu sedia, že to je neuveriteľné pre mňa. Prosím vás pekne, ak chcete mať nejakú budúcnosť, akúkoľvek, ako politik, ako človek odborník alebo ako človek vôbec, tak troška kroťte svoj, neviem, či povedať temperament alebo čítajte viac kníh, alebo ja neviem, čo vám mám viac poradiť, ale prosím vás, niečo s tým urobte. To je naozaj neuveriteľné. Ďakujem pekne.
28. 9. 2021 17:15:02 - 17:15:02 43. schôdza NR SR - 1.deň - B. popoludní Tlač 669 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Baláž, Vladimír (SMER - SD) - poslanec NR SR Uvádzajúci uvádza bod   (text neprešiel jazykovou úpravou)
90.
Jasné, nechcem sa, samozrejme, hádať, ale ja som si to teda nevšimol, žeby to tu bolo odhlasované pri otvorení schôdzi, že budeme hlasovať po skončení rozpravy, čo si myslím, že nebolo odhlasované, takže s týmto veľmi nesúhlasím, ako mi to vysvetľujete. Práve preto sa pýtam, aby ste nám to povedali, a ja vám budem osobne vďačný. Ďakujem, pán predsedajúci.
28. 9. 2021 17:14:57 - 17:15:41 43. schôdza NR SR - 1.deň - B. popoludní Tlač 669 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Baláž, Vladimír (SMER - SD) - poslanec NR SR Vystúpenie s procedurálnym návrhom   (text neprešiel jazykovou úpravou)
88.
Ďakujem, pán predsedajúci. Prosím vás pekne, keďže to na začiatku nebolo vysvetlené, viete mi povedať, aký bude priebeh schôdze? (Reakcia z pléna a smiech v sále.)
21. 9. 2021 15:13:08 - 15:14:15 40. schôdza NR SR - 3.deň - B. popoludní Tlač 575 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Baláž, Vladimír (SMER - SD) - poslanec NR SR Vystúpenie s faktickou poznámkou   (text neprešiel jazykovou úpravou)
32.
Ďakujem. Ja chcem kolegovi Rašimu poďakovať za jeho prejav, ktorý bol veľmi fundovaný, odborný, bez nejakých zbytočných politických ťahaníc a škriepok a tak ďalej.
Ja si myslím, že je veľmi dôležité, aby si predkladatelia to možno ešte raz všetko vypočuli, lebo tie, tie poznámky sú strašne dôležité, strašne dôležité, lebo raz príde ten odpočet toho, čo sa tu vytvorilo, a raz sa pozrieme na to všetci, neni to akože nejaká, nejaké, nejaká hrozba, ale raz všetci sa budeme chcieť vidieť, aký to malo celé zmysel.
A naozaj veľmi silne cítiť, že to celé až taký veľký zmysel nemá, aspoň to v súčasnosti tak vyzerá, pretože je jednoznačné, že všetky tie úlohy, ktoré tento budúci inštitút bude mať, všetky sa už teraz robia alebo sa môžu robiť, ak ich treba rozšíriť na rôznych sekciách ministerstva zdravotníctva, ktoré boli v kope ako Inštitút zdravotnej politiky alebo Inštitút zdravotníckych analýz.
Takže ja ten príhovor ešte raz extrémne oceňujem a ďakujem.
21. 9. 2021 14:59:43 - 15:01:30 40. schôdza NR SR - 3.deň - B. popoludní Tlač 575 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Baláž, Vladimír (SMER - SD) - poslanec NR SR Vystúpenie s faktickou poznámkou   (text neprešiel jazykovou úpravou)
24.
Ďakujem veľmi pekne. Vážená pani kolegyňa, ja som naozaj rád, že si, ste v tomto, v tomto svojom pozmeňujúcom návrhu použili niektoré veci, o ktorých sme tu rozprávali v takom širšom kontexte v prvom čítaní. A to je to rozšírenie tej pozície pre všetky zdravotné poisťovne, ktoré tam majú byť. To je správna vec. To tak nemôže byť, že tam môže byť iba jedna poisťovňa. Potom je tam napríklad hodnotenie podľa výsledkov toho inštitútu. To je tiež veľmi dôležité. Tiež sme to hovorili. Žitie podľa svojej práce, to je tiež extrémne dôležité. Celkový ten návrh, ktorý ste predložili, nevyzerá zle. Budeme zvažovať, aby sme ho mohli podporiť.
Chcel by som ale upriamiť ešte jednu vec, a ktorá sa tu žiada, pretože vy ste ju spomenuli, a je to extrémne dôležité pre slovenské zdravotníctvo. A to je QOLI hodnotenie poskytovania zdravotnej starostlivosti z hľadiska toho objemu peňazí, ktorý máme. A tam si treba uvedomiť jednu vec, na ktorú naše zdravotníctvo aj dlhodobo zomiera, alebo dlhodobe ňou trpí, a to je, že život zachraňujúce výkony, život zachraňujúce výkony sú platené pod svoje náklady a liečba, ktorá vlastne len iluzórne predlžuje život, resp. iluzórne pomáha, a tie výsledky sú naozaj biedne, je platená niekoľkonásobne akoby podľa zákona o QOLI, čo znamená, je rok pridaného života, ktorý by mal stáť okolo 40-tisíc eur, platíme.
Ak nezmeníme tento neporiadok, si, dúfam, môžem povedať, tak budeme stále trpieť na to, že nebudeme mať dostatočných zdrojov na tú zdravotnú starostlivosť, ktorou naozaj vieme extréme pomôcť všetkým tým ľuďom, ktorí ju potrebujú.
Ďakujem pekne.
21. 9. 2021 14:27:17 - 14:28:52 40. schôdza NR SR - 3.deň - B. popoludní Tlač 575 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Baláž, Vladimír (SMER - SD) - poslanec NR SR Vystúpenie s faktickou poznámkou   (text neprešiel jazykovou úpravou)
8.
Ďakujem veľmi pekne, pán predsedajúci. Ako som už v prvom čítaní spomenul, ja nemám výhrady voči HTA a HTA prístupu a k všetkým technológiám a medicínskym zariadeniam a liekom a všetkým potrebám, ktoré v zdravotníctve sú, jediné, čo mi určitým spôsobom vadí na tomto zákone, je, sú možno dve, možno tri veci. Skúsim ich v rýchlosti povedať.
Prvá vec je, že nejde na to samostatná kapitola peňazí, ale peniaze sa berú znova zo zdravotných poisťovní, ktoré, kde budú chýbať v systéme, pretože systém ich má nedostatok, to je jedna vec.
Po druhé veľa ve... veľa aj v... z... v pozmeňovacom návrhu, ktorý teraz predložil pán poslanec Krajčí, je vlastne vyslovených určitých neistôt, ktoré existujú z toho, že neni celkom isté, ako dobre tento systém celý bude fungovať. A z toho dôvodu som si myslel, že by bolo výhodnejšie, keby celý systém fungoval pri ministerstve ako sekcia a potom sa pretransformoval na samostatnú jednotku.
A po tretie chcem ešte pripomenúť, že existuje slovenská spoločnosť pre HTA, je to vlastne člen Slovenskej lekárskej spoločnosti, a s ktorým bolo dobre spolupracovať blízko, pretože oni zastupujú tých odborníkov, korí sú z tej všeobecnej lekárskej praxe.
Ďakujem pekne.
1. 7. 2021 10:44:54 - 10:46:08 32. schôdza NR SR - 9.deň - A. dopoludnia Tlač 600 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Baláž, Vladimír (SMER - SD) - poslanec NR SR Vystúpenie s faktickou poznámkou   (text neprešiel jazykovou úpravou)
72.
Ďakujem. Ja v zásade ako personálne, ja Vladimír Baláž, chápem snahu o zvýšenie percentu zaočkovaných ľudí na Slovensku za cieľom zabezpečenia nejakú komunitnú imunitu. Avšak to, že sa zlyhalo počas tých dlhých mesiacov, ktoré tu žijeme už s touto infekciou, tá kampaň ktorá, ani neviem v zásade, či dobre prebieha, či vôbec neprebieha, je absolútne bezzubá, nemá žiadny, žiadny, žiadny zmysel. Bude veľmi zaujímavé zistiť aj to, že koľko vlastne kampaň stále, čo nám to vôbec prinieslo. Tak teraz do zákona, ktorý v zásade mal dobrý úmysel odškodniť cestovné kancelárie, sa usadil prílepok, ktorý sa mi zdá, ako keby partia ľudí vymyslela jeden večer. Takto by to asi nemalo celé existovať. Z toho tak či tak vznikne strašne veľké množstvo problémov, ktoré tu už mnohé boli spomenuté. V takomto stave, ako ten pozmeňovací, obidva pozmeňovacie návrhy boli prednesené, žiaľ, nebudeme môcť podporiť tento zákon. Ďakujem.
22. 6. 2021 9:42:23 - 9:42:34 32. schôdza NR SR - 3.deň - A. dopoludnia Tlač 561 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Baláž, Vladimír (SMER - SD) - poslanec NR SR Vystúpenie s faktickou poznámkou   (text neprešiel jazykovou úpravou)
44.
Ďakujem a vítam možnosť diskusie o tomto návrhu a z hľadiska financovania celého toho podniku. Nebudem tu zdržiavať nejakými detailami. Ďakujem pekne.
22. 6. 2021 9:38:08 - 9:39:58 32. schôdza NR SR - 3.deň - A. dopoludnia Tlač 561 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Baláž, Vladimír (SMER - SD) - poslanec NR SR Vystúpenie s faktickou poznámkou   (text neprešiel jazykovou úpravou)
40.
Ďakujem vám všetkým, pani kolegyňa a kolegovia, za poznámky. Skúsim len dve, dva komentáre.
Ja napriek tomu, že si myslím, že som človek, ktorý tomu rozumie aj z hľadiska toho etického a sociálneho a tak ďalej, si myslím, že v tomto prípade je ten ekonomický rozmer na prvom mieste, to nesmieme zabúdať, lebo my keď povieme, nech, nech ide ekonomika, tak si stále myslíme, že tým pádom všetkých ostatných odsúdime. Ale v tomto prípade tá ekonomika toho celého modelu nám prinesie to, že budeme môcť zachrániť viac ľudských životov, to znamená, že nevyplytváme zdroje, obmedzené zdroje, ktoré máme na niečo, čo je len fatamorgána, chiméra. Nechcem ďalej, ale rozumieme si, o čom som povedal.
Potom by som sa chcel ešte raz, ešte raz vrátiť k tomu financovaniu, z obmedzeného rozpočtu zdravotných poisťovní brať ešte peniaze na ďalšie úrady je podľa mňa naozaj hazardujúce. Keď si prečítate, nechcel som tam byť dlhý, ale keď si prečítate ešte, že na čo všetko sa tie peniaze môžu používať, tak oni sa môžu používať aj na to, že ten náš inštitút pôjde napríklad nejakých medzinárodných vedeckovýskumných podujatí a tak ďalej, kde bude rôzne peniaze musieť platiť a tak ďalej, myslím si, že ten inštitút musí zarábať na seba. Preboha, však na to to je, tam sa musia nájsť nejaké, nejaký model na to, aby bolo úplne jasné, už sa to tu spomínalo, koľko, aký je ten prínos do toho systému. To je extrémne dôležité. Ak ten, ak to bude len tak, že tam žiadny systém, nebude žiadny prínos ani nič to nebude dávať, tak sme len vytvorili znova nejaký inštitút pre to, aby sme sa niekto zahojil a mohol niekde pracovať, alebo ja neviem, ako by som to aj povedal. To je to, čo som vravel, mysleli sme to dobre, ale dopadlo to ako vždy - zle.
Ďakujem pekne všetkým ešte raz.
22. 6. 2021 9:25:56 - 9:30:12 32. schôdza NR SR - 3.deň - A. dopoludnia Tlač 561 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Baláž, Vladimír (SMER - SD) - poslanec NR SR Vystúpenie v rozprave   (text neprešiel jazykovou úpravou)
24.
Ďakujem pekne, pán predsedajúci. Vážený pán minister, kolegyne, kolegovia, niekedy ten posledný má výhodu, že môže povedať niečo zaujímavé a zaujať, niekedy takú výhodu nemá, ako mám teraz ja, lebo v zásade všetko bolo povedané, čo mám pripravené, tak ja nebudem vás veľmi dlho zdržiavať, lebo som si toho pripravil viac.
Ale chcem všetkých ešte raz upozorniť, že my naozaj potrebujeme niečo, čo bude hodnotiť technológie v tom zmysle, v akom sú myslené tie technológie tu, ten názov je dosť nešťastný, je preložený z angličtiny, samozrejme, a tie technologies, to nie sú len technológie, to znamená, ja neviem, robotický systém, angiograf alebo niečo také, ale je to aj zaraďovanie nových liekov, dietetických pomôcok a zdravotníckych pomôcok. To všetko je extrémne dôležité.
Má byť na to nový úrad? Samostatný inštitút? To je dobrá otázka. Keďže sme na Slovensku a máme tie skúsenosti, že my všeličo myslíme dobre, ale obyčajne to vždy dopadne tak, ako obvykle, to znamená, že zle, stále sa mám obavu, že to bude ďalší úrad, ktorý nebude plniť svoju úlohu. My v súčasnosti žijeme dobu, kedy život zachraňujúce operácie verzus technológie v podobe liekov s veľmi nízkym kvôli bojujú okolo... oproti sebe s tým, že operácie, ktoré vedia zachrániť život a predĺžiť tomu človeku život o niekoľko veľa rokov, nie sú doplácané v našom systéme a niektoré lieky s veľmi nízkym kvôli sú preplácané. To znamená, že, samozrejme, my ten ekonomický prínos každej technológie v tom zmysle širokom, ako som ho povedal, potrebujeme vidieť a potrebujeme hodnotiť. Ja si myslím, že aj preto navrhovatelia tam dali tie otázky sociálno-pacientske, organizačné, právne, etické a tak ďalej, lebo s týmto sa budeme musieť vysporiadať. To je tak na začiatok.
Navrhujem, aby sme využívali ten HTA Core Model, ktorý je vytvorený pri Európskej únii, tam je taký network, Health Technology Assesment, ktorý to zoraďuje do tých už spomínaných 9 modulov, a myslím si, že pre prvých 4 moduly budú aj finančné prostriedky z Európskej únie, a bolo by dobré, aby sme nemíňali finančné prostriedky naše, z našich zdrojov, keď budú, budú minuté z Európskej únii.
Čo sa týka financovania, nie celkom sa mi páči, aby bolo financované, financovaný tento inštitút z prostriedkov verejného zdravotníctva. Myslím si, že by mal byť financovaný z poplatkov, ktoré sú úradované v rozhodovaniach o žiadosti týkajúcich sa zaradenia liekov a zdravotníckych pomôcok do systému.
Mám ešte jednu pripomienku ohľadom vymenovania šéfa, riaditeľa tohto inštitútu. Je tam podmienka, ktorá ma troška zarazila, bol by som zvedavý, jak sa to dá vysvetliť, platiť to majú všetky zdravotné poisťovne, ale môže sa tam uchádzať len človek, ktorý je zo Všeobecnej zdravotnej poisťovne, teda z poisťovne, ktorá má 100 % majetkovú účasť štátu. A tí ostatní sa nemôžu tam prihlásiť? To sa mi zdá nejaké nie veľmi kóšer.
Takže ešte raz na záver, myslím si, že smer je dobrý, ako vždy (povedané so smiechom), ale, ale to naplnenie (povedané so smiechom), to naplnenie bude otázne.
Ja vám držím palce, lebo ako lekár, ktorý pravidelne sa stretáva s tým, že sú nedofinancované, ešte raz opakujem, nedofinancované život zachraňujúce operácie, lieky v tomto systéme, biosimuláry sa nevedia dostať do, do systému poriadne a tak ďalej, je potrebné tu urobiť poriadok. Či je ten poriadok nutný urobiť na báze samostatného inštitútu alebo inštitu... alebo organizácie priamo podriadenej ministerstvu zdravotníctva, bude ešte otázkou debaty.
Ďakujem veľmi pekne.
5. 5. 2021 17:22:37 - 17:23:09 28. schôdza NR SR - 2.deň - B. popoludní Tlač 444 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Baláž, Vladimír (SMER - SD) - poslanec NR SR Vystúpenie s procedurálnym návrhom   (text neprešiel jazykovou úpravou)
137.
Ďakujem pekne, pán podpredseda. Chcel by som deklarovať, že pri hlasovaní o jedenástej som sa pri tlači 504, návrh poslancov Národnej rady Slovenskej republiky Mareka Šefčíka, Evy Horváthovej, Tomáša Lehotského a tak ďalej, ktorým sa mení zákon č. 578/2004 Z. z. o poskytovaní zdravotnej starostlivosti, pomýlil, osobne sám, a hlasoval som proti, chcel som byť za a, bohužiaľ, som ešte doviedol do omylu aj dvoch mojich kolegov, tak sa ospravedlňujem. (Smiech v sále.)
17. 3. 2021 11:46:24 - 11:47:06 25. schôdza NR SR - 2.deň - A. dopoludnia Tlač 450 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Baláž, Vladimír (SMER - SD) - poslanec NR SR Vystúpenie s faktickou poznámkou   (text neprešiel jazykovou úpravou)
141.
Ďakujem pekne. Veľa z toho, čo ste povedali, s tým sa dá súhlasiť.
Samozrejme, tá realita je taká, že tento váš návrh nebude schválený, a preto ja by som chcel v tejto mojej faktickej poznámke apelovať na poslancov z koalície, aby si uvedomili, že sa jedná o zneužívanie tohto, tohto opatrenia v našom prostredí a že by bolo dobré pripraviť nejaký zákon, ktorý sa bude volať trebárs lex COVID, lex epidémia, nech sa už volá akokoľvek, ale ktorý bude slúžiť na to, na čo má, a nie na obmedzovanie ľudských práv a slobôd.
Ďakujem pekne.

Deň v parlamente

<- ->