Vyhľadávanie v prepise rozpravy Vytlačiť stránku / Print page

Záznamy vystúpení sú evidované v rámci systému prepisu vystúpení do textovej podoby. Tieto texty sú k dispozícii až od 5. volebného obdobia a kvôli autorizácii sú k dispozícii vždy až nejaký čas po samotnom vystúpení.

Výsledok vyhľadávania v záznamoch rozpravy NR SR

 
18. 6. 2021 11:34:06 - 11:35:06 32. schôdza NR SR - 2.deň - A. dopoludnia Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Kuffa, Štefan (-) - poslanec NR SR Vystúpenie s procedurálnym návrhom   (text neprešiel jazykovou úpravou)
Bolo to presne naopak, pán predsedajúci. Najprv sme mali dokončiť rozpravu a tak mali europoslanci tuná vystúpiť, pán predsedajúci. (Prerušenie vystúpenia predsedajúcim.)

Grendel, Gábor, podpredseda NR SR
Pán poslanec, mrzí ma to, ale máme termínovaný bod na 11.00 hodinu.

Kuffa, Štefan, poslanec NR SR
Je to presne tak a sme tu viacerí, že aj všeobecným súhlasom bolo schválené, že dokončíme rozpravu a po nej vystúpia poslanci europarlamentu (hlasy z pléna) a takto to bolo schválené. Prosím, ak to nerešpektujete, nech sa páči. Však si tu robíme holubník tuná z tejto Národnej rady aj z rokovacieho poriadku, tak potom to tak aj vyzerá táto úroveň. Je to také nedôstojné. Mohli ešte chvíľu počkať europoslanci, že by sme dokončili túto rozpravu, tento bod rozpravy a mohli vystúpiť spokojne. Bolo to takto všeobecných súhlasom, bolo to schválené. Takto to bolo schválené.
18. 6. 2021 10:57:19 - 11:00:10 32. schôdza NR SR - 2.deň - A. dopoludnia Tlač 504 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Kuffa, Štefan (-) - poslanec NR SR Vystúpenie v rozprave   (text neprešiel jazykovou úpravou)
Pán predsedajúci, sú 3 minúty do 11.00, ja nie som nejaký stíhač ani bojový pilot, že by som nejak stíhal ...

Laurenčík Milan, podpredseda NR SR
V pohode, preruším potom a budete pokračovať ďalej. Samozrejme to som sa len pýtal.

Kuffa, Štefan, poslanec NR SR
3 minúty tuná budem mať, budem rozprávať, budem pokračovať po hlasovaní. Nechajte ma hovoriť do 11.00, rešpektujte rokovací poriadok.

Laurenčík Milan, podpredseda NR SR
Teraz som vám to povedal, nech sa páči, pokračujte.

Kuffa, Štefan, poslanec NR SR
Čudujem sa, čudujem sa, pán predsedajúci, aj tebe Marek, keď tebe tuná kolega Krúpa nadáva a sa ťa pýta, že nejaký papier od psychiatra potrebuje a ty nereaguješ na to nič, tebe to nevadí, tak potom choď za pánom Krúpom, on ti asi takýto papier vystaví. Ale je tu vážna debata, ale tu sme skončili v rámci tej diskusii pri vzdelávaní a o predavačkách Tesca, pán Suja, tak to ti ja teda takto poviem. To je presne tá úroveň vzdelávania, hovoríme o vzdelávaní v zdravotníctve, ale aj celkovo u nás na Slovensku a veď to je dehonestujúce. A na čo je predavačke v Tescu vysokú školu? Veď to je to trápne, že u nás študujú medicínu mladí ľudia a ju nerobia. U nás študujú zdravotné sestry, za zdravotné sestry a ju nerobia a prečo? Lebo nie sú tu vytvorené podmienky. A ešte tých málo zdravotníkov, tých málo zdravotných sestier a lekárov, ktoré máme, ešte aj tí nám chcú ujsť a vy o tom neviete.
Vy sa tuná chvastáte tuná tým, že s akým ste vy prišli super návrhom zákona .... (Prerušenie vystúpenia predsedajúcim.)

Laurenčík Milan, podpredseda NR SR
Prepáčte, pán poslanec. Páni poslanci, prosím, ukľudnite sa a počúvajte.

Kuffa, Štefan, poslanec NR SR
Ešte mám 2 minúty, ale rešpektujte rokovací poriadok, pán predsedajúci. Rešpektujte, neskáčte mi do reči ...

Laurenčík Milan, podpredseda NR SR
Ja rešpektujem rokovací poriadok a upozorňoval som pánov poslancov, aby boli ticho, aby vás počúvali, tak neviem, čo mi tu teraz chcete naznačiť. Ďakujem.

Kuffa, Štefan, poslanec NR SR
Rešpektujte môj slobodný mandát, počúvaj ma sem, Milan. Ty si mal koľko preferenčných hlasov? Ty si dneska, ty si dneska tuná predseda parlamentu, ty sa nehanbíš, veď ty si tuná nebol pred chvíľou. Prosím ťa pekne, ty sa nehanbíš ...

Laurenčík Milan, podpredseda NR SR
Pán poslanec, pán poslanec, prosím vás rozprávajte k veci, nech sa páči.

Kuffa, Štefan, poslanec NR SR
Ty sa nehanbíš mňa napomínať, koľko máš ty preferenčných hlasov?

Laurenčík Milan, podpredseda NR SR
Ja som vás nenapomínal, ja som napomínal pánov poslancov ...

Kuffa, Štefan, poslanec NR SR
Koľko máš ty preferenčných hlasov, že ty ma budeš tuná napomínať, nehanbíš sa? Si preštuduj rokovací poriadok, čo ty mi skáčeš do reči. Neskáč mi do reči!

Laurenčík Milan, podpredseda NR SR
Ja som si dovolil upozorniť pánov poslancov, aby boli ticho, aby vás počúvali.

Kuffa, Štefan, poslanec NR SR
My máme vysokoškolsky vzdelaných ľudí, ktorí robia, prosím ťa pekne, ktorí robia v Tescu, a to je tá hanba a idú do zahraničia predávajú zmrzlinu a gofry, prosím vás pekne. Tu treba vytvárať podmienky, aby tí lekári a zdravotné sestry tu mohli dôstojne pracovať. Tie dievčatá nepotrebujú vysokú školu, ale potrebujú, aby boli zaplatené a kvalifikované zdravotné sestry, lenže vy o tom nerozh ..., vy tomu nerozumiete o čom rozprávam. A taký Krúpa mi tu bude rozprávať, čo si také. Prosím ťa pekne, ja mám sedem lekárov doma, sedem, sedem doma. Ty nevieš o tom nič.

Laurenčík Milan, podpredseda NR SR
Ďakujeme, pán poslanec. Prerušujem schôdzu je 11.00 hodín, budeme pokračovať hlasovaním, potom budete môcť dokončiť svoj príspevok. Prerušujem rokovanie o tomto bode programu.
18. 6. 2021 10:49:58 - 10:51:58 32. schôdza NR SR - 2.deň - A. dopoludnia Tlač 504 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Kuffa, Štefan (-) - poslanec NR SR Vystúpenie s faktickou poznámkou   (text neprešiel jazykovou úpravou)
18. 6. 2021 10:41:33 - 10:43:34 32. schôdza NR SR - 2.deň - A. dopoludnia Tlač 504 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Kuffa, Štefan (-) - poslanec NR SR Vystúpenie s faktickou poznámkou   (text neprešiel jazykovou úpravou)
18. 6. 2021 10:29:12 - 10:34:13 32. schôdza NR SR - 2.deň - A. dopoludnia Tlač 504 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Kuffa, Štefan (-) - poslanec NR SR Vystúpenie v rozprave   (text neprešiel jazykovou úpravou)
Vážený pán predsedajúci, kolegyne, kolegovia, dovoľte mi niekoľko slov. Oceňujem jednu skutočnosť, to že vôbec sa tu otvára téma lekárov ako takých a po dlhej dobe. A budem veľmi kritický. Viete, to je tak urážajúce, keď počúvajú lekári a zubní lekári, že mi tu riešime nejakých tri päťdesiat, dvanásť eura a podobne takéto sumy.
Teraz ma dobre počúvajte, si to zapíšte, kým nebude minimálna mzda aspoň na Slovensku lekára päťtisíc eur a viac, vždycky tu budú ako žobráci fungovať. A vy takto odôvodňujete tuná návrh zákona, že jak vás kritizuje ministerstvo financií a ministerstvo zdravotníctva, že z čoho budete financovať zubné lekáre, zubných lekárov pohotovostných, tak to bude zo ziskov prevádzkovateľov týchto pohotovostných služieb.
Prosím vás pekne, veď si zistite, že koľko ľudí, koľko lekárov chce tieto pohotovostné služby vôbec prevádzkovať. Tu nemá kto robiť tú pohotovosť lekári. Eva Horváthová je pediatrička a to je veľmi dobré. Veď tí lekári ani nechcú slúžiť. Však ale, a tí ktorí jednoducho chodia do tých služieb, tak sú unavení, sú vyčerpaní z toho všetkého.
Pokiaľ vy tu nepredložíte jeden seriózny návrh zákona, ktorý bude to riešiť, to zdravotníctvo a zvlášť lekárov a zdravotníckych pracovníkov, tak to sa o jakých drobných tuná hráme. To je tak urážajúce. To, že my tých zubných lekárov nemáme, nie že oni odchádzajú, tu už ani nemajú akí odchádzať do toho zahraničia. My máme asi, asi tak veľa tých zubných lekárov. My, nám chýbajú zubní lekári. A nielen zubní lekári nám chýbajú, ale tých zubných lekárov ani nemá kto vzdelávať. Veď my už tu pomaly nebudeme mať ani odborníkov na to, aby oni mohli pripraviť nových ďalších zubných lekárov.
Choďte si urobiť a Marek a tebe zvlášť to odporúčam, ty také prieskumy robíš, nech sa páči, teraz sú absolventi vysokých škôl medicíny. Choď medzi tých študentov, pýtaj sa koľkí zostanú na Slovensku. Opýtaj sa ich. Ja som si taký prieskum urobil pred rokmi a keď som s mladými ľuďmi rozprával, tak som bol úplne totálne zhrozený, takto držali čerstvé diplomy v rukách, jeden mi hovorí ide do Česka, do Nemecka, do Rakúska, do Švajčiarska. A ja hovorím, mládež však nebláznite, kto sa bude o nás starať. Však to je úplne strašné. My teraz odrazu zisťujeme, že my máme nedostatok zdravotných sestier. No jak má ten zubný lekár fungovať, keď on jemu chýba asistentka v ambulancii.
Aké podmienky sme to vytvorili. My vyháňame týchto mladých ľudí a odborníkov von. Von ich všetkých vyháňame. Nechcú tu byť. A tí, ktorí odišli, majú problém sa vrátiť. Majú problém s bývaním, so zamestnaním, s odmeňovaním, s platmi, to je úplne čosi strašné.
Ja som dal otázku a budem sa pýtať aj pána ministra, kedy sa bude zaoberať zvýšením komplexne zvýšením platov, zvlášť lekárov. Predsa lekár, ktorý skončil a je po atestácii, aby on mal mzdu na úrovni zdravotnej sestry? Dobre, má v tých pár drobných má vyššie, lebo má ja neviem jaké nadčasy v rámci toho čo ide do služieb. Ale tí lekári sú tak vyčerpaní, padajú dole nosom. Tá koronakríza ktorá bola a po korone, aj to si zrob Marek takýto prieskum. Zisti si to, čo sa deje v nemocniciach.
Kopec lekárov sa chystá odísť preč. Chystajú sa ďalší lekári, ďalšie zdravotné sestry, veď to sú tak otrasné podmienky, ktoré sú tuná. Ja nehovorím, že to je za posledný rok. Ale za ten posledný rok cez koronakrízu, tak to sa extrémne všetko zhoršilo. A my tu budeme riešiť tuná nejakých tri päťdesiat, dvanásť eura pre lekárov. Nehanbíte sa toto tuná vôbec takéto veci rozprávať? Dokonca nula eura. Prosím vás pekne, kde je ten spoločenský status docenení toho lekára, ktorí sa starajú o naše zdravie. A boľavý zub, keď si mal boľavý zub, tak si musel sám prežívať, že asi, asi aké je to problematické, keď ti nemá kto pomôcť.
Viete čo, tento návrh zákona hej. Že človek keď by ho nepodporil, že je jaký problém, lebo ti nezáleží na lekároch, ale ja som chcel poukázať na takúto vec, že to je dehonestujúce tuná s nejakými haliermi a s nejakými pár eurami sa baviť a o lekároch hovoriť, že jak im vychádzame my v ústrety. Prosím vás pekne to je čo. Kým nezvýšite tie platy lekárom, zdravotníckym pracovníkom, zdravotným sestrám a nevytvoria sa tu materiálno-technické zabezpečenie na ich pracoviskách, to zdravotníctvo pôjde takto strmhlav dole a kdesi takto zapichne. A sa obávam, ja sa tiež aj modlím, aby som sa neocitol v tých našich zdravotníckych zariadeniach, lebo vás spracú na druhý svet. Ďakujem.
17. 6. 2021 14:45:09 - 14:47:09 32. schôdza NR SR - 1.deň - B. popoludní Tlač 562 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Kuffa, Štefan (-) - poslanec NR SR Vystúpenie s faktickou poznámkou   (text neprešiel jazykovou úpravou)
Pán kolega Susko, presne si to tak vystihol. V podstate všetci poslanci Národnej rady alebo, alebo niektorí, nechcem zase povedať, že všetci, ale to očakávanie tuná, že pani ministerka predloží trestný poriadok zlepší tie podmienky v tej väzbe. A nie, že sa pritvrdia a ešte zhoršia. Ja nebudem môcť zahlasovať za takýto návrh zákona, kde mi teraz dlhodobo kritizujeme tie podmienky. Hlavne tej kolúznej väzbe alebo väzbe ako takej. Je, je to neakceptovateľné a neprijateľné, že by tie zlé podmienky ktoré sú a sú veľakrát takmer by som povedal, že neľudské a my ich ideme ešte zhoršiť.
Presne tak ako si to aj spomenul, to zaznelo tu to spolupáchateľstvo. V dnešnej dobe väčšinou sa dnes definuje ako organizovaná skupina, čo je istým spôsobom nejaká nadstavba a pritvrdiť to, aby sa hľadali aj zámienky a dôvod na to, ako takmer každého takého potenciálne podozrivého alebo obžalovaného zavrieť do kolúznej väzby.
Myslím si, že mal tu byť návrh zákona a hovorilo sa aj o tom kde v podstate treba zmierňovať ako tieto veci aj tie alternatívne tresty, aby boli. Myslím si, že nie je to na smiech, že ak tí ľudia ktorí sa ocitli v tej kolúznej väzba a aspoň tie komunikačné šumy, ktoré prenikajú, veď pozrite sa všetci ľudia všetko vedia a v nejakej šesť metrovej alebo štyri štvorcové metre alebo šesť štvorcové metre, títo ľudia sú tam zatvorení. Celé dni, celé týždne, celé mesiace. Myslím si, že to je ďaleko, veľmi ďaleko od ľudskosti.
Nad tým sa treba zamyslieť a pani ministerka, aby tu prišla s takým návrhom zákona, ta ktorý môžeme zahlasovať.
17. 6. 2021 10:04:35 - 10:06:36 32. schôdza NR SR - 1.deň - A. dopoludnia Tlač 560 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Kuffa, Štefan (-) - poslanec NR SR Vystúpenie s faktickou poznámkou   (text neprešiel jazykovou úpravou)
Dovolím si povedať, že znižovanie ekonomických rozdielov regiónov nevyriešia budovanie priemyselných parkov navyše násilným spôsobom vyvlastňovanie pozemkov. To vám hovorím kolegovia všetkým. Ja budem hlasovať proti tomuto návrhu zákona aj keď by to mohlo vyzerať akokoľvek.
Budovanie priemyselných parkov nebude riešiť z dlhodobého hľadiska ekonomickú situáciu na Slovensku.
Ja vám poviem takýto príklad, ktorý sa udial na Slovensku v blízkej minulosti a to je investícia Land Roveru pri Drážovciach pri Nitre, kde sa vybudoval veľký priemyselný park, firma ktorá tam vyrába automobily anglická, kto je zamestnaný ako v tejto firme. Však my nemáme dostatok pracovných síl, aby sa zamestnali tí ľudia v tých priemyselných parkoch alebo to, čo sa fabriky ktoré sa vybudovalo a my ideme likvidovať ďalšiu poľnohospodársku pôdu. Naša krajina Slovenská krajina, Slovenská republika je rurálnou krajinou. My sa zameriavajme na poľnohospodárstvo. Tu keď hovoríme, že v sebestatočnosti potravín sme na úrovni kdesi na úrovni 36 %. Tam sú rezervy.
Čo sa stalo pri Nitre. Zastavali sme jednu z najúrodnejších pôd na Slovensku. A čo ideme ďalšie likvidovať úrodné pôdy, ktoré sú na Slovensku? Tie fabriky, kto raz bude dávať ich preč. Kto ich bude likvidovať. Toto čo pán minister tu povedal, že dokonca ide to znížiť na 50 hektárov alebo 25 hektárov a nazýva to významnou investíciou.
My potrebujeme, aby sme našich domácich podnikateľov podporovali, ale nemusí to byť také megalománske, že na 100 hektárov na 25 hektárov na 100 hektárov firma. Ale nech sú to drobné podniky. Myslím, že pán minister tomu rozumie, že o čom hovorím. Ale predovšetkým, aby mali prednosť naši podnikatelia a naši ľudia. Nie v megalománskych projektoch, ale aj v drobných malých projektoch a firmách, ktoré by tu mohli vyrásť.
17. 6. 2021 9:14:00 - 9:14:57 32. schôdza NR SR - 1.deň - A. dopoludnia Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Kuffa, Štefan (-) - poslanec NR SR Vystúpenie s procedurálnym návrhom   (text neprešiel jazykovou úpravou)
Pán predsedajúci, dajte, prosím hlasovať o tom, aby Národná rada Slovenskej republiky uznesením zaviazala ministra zdravotníctva aby na septembrovú schôdzu predložil návrh zvýšenia platov lekárov a zdravotníckych pracovníkov. Odôvodňujem to tým, že tu len plačeme dlhé roky a mesiace nad tým, že mladí lekári ale aj zdravotné sestry utekajú nám do zahraničia aj v čase pandémie sme videli, že sme nedostatočne finančne ocenili a hodnotovo platov našich zdravotníkov. Boli priamej prvej línii kde boli ohrozovaní nákazlivou chorobou COVID-19. Mnohí zomreli a my si takto stále nedoceňujem tých vlastných lekárov a vlastných zdravotníkov, preto žiadam aby tento bod programu bol doplnený do programu schôdze.
=====
16. 6. 2021 17:02:36 - 17:04:37 31. schôdza NR SR - 2.deň - B. popoludní Tlač 596 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Kuffa, Štefan (-) - poslanec NR SR Vystúpenie s faktickou poznámkou   (text neprešiel jazykovou úpravou)
Ďakujem kolegom. Začnem odzadu od pána Kyselicu. Presne tak, ale ja som povedal aj inú vec. Ja som nespomenul len SIS-ku v rozprave, ale som dal rečnícku otázku pánu ministrovi. Pán minister, viete si predstaviť, že by ste tu sa postavil od ambónu a povedali, že rozpustím políciu, lebo je tam korupcia? Ja si to neviem predstaviť. A je jeden minister alebo vicepremiérka sa tu postaví a ona povie, však ja by som rozpustila SIS. Ale to neni hocikto, však ja som opozičný poslanec, skôr ja by som si to mohol dovoliť, ale nie koaličný poslanec a vicepremiérka, že ona by rozpustila SIS. A čo nastane tu anarchia? To kde žijeme, prosím vás pekne?
Tak jak to spomenula kolegyňa Vaľová Janka, viete a spojím to aj s pani Remiášovou. Vy by ste, ak pán Pčolinský je nevinne v kolúznej väzbe, však nech sa mu zaplatia. Kto mu vráti tie mesiace a dni života v kolúznej väzbe? Kto mu vráti to, že jeho dcéra musí chodiť ku psychológovi, tak ako tu kolegyňa povedala. Kto to vráti? Aké peniaze to vyvážia? Aké peniaze vyvážia ten stres, ktorý prežila táto rodina? Však, samozrejme, aj vy, aj vás sa to týka, ale nezľahčujme to. Nebuďme cynickí. Však, keď ste to prežili a prežila ste to, tak o to viac očakávam od vás, že budete citlivá k týmto témam.
Jednu vec, ktorú som pri tých vyvalených dverách nespomenul a spomeniem to ešte tuná. Na jednej strane bývalý šéf NAKA je pochválený policajným prezidentom a poďakuje mu za jeho službu a pár dní na to príde NAKA a vyvalí mu dvere, jeho vlastní kolegovia. Tak, to chcete povedať, že toto je ako normálne? Však to naozaj pôsobí veľmi anarchicky. Niečo tu nie je v poriadku. A ja vyzývam v podstate všetkých kompetentných a zvlášť vás vládnych poslancov, aby sa to všetko dôsledne vyšetrilo a dalo sa to na poriadok. Nestihnem tu na vás všetkých reagovať.
16. 6. 2021 16:35:39 - 16:45:49 31. schôdza NR SR - 2.deň - B. popoludní Tlač 596 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Kuffa, Štefan (-) - poslanec NR SR Vystúpenie v rozprave   (text neprešiel jazykovou úpravou)
Vážený pán predsedajúci, ďakujem za slovo. Nezobral som si žiadne papiere, mám voľné ruky, zatiaľ mi ich, pán minister, nikto nezviazal, ale k tým voľným rukám, ja sa ešte nejak takto dostanem, lebo to nemôže tak byť. Minister musí vedieť čo robia jeho ruky, ktoré sú v jeho rezorte riadené, musí vedieť. Nesú za to plnú politickú zodpovednosť, nielen politickú, ale aj osobnú. Prepáčte mi, ja tak som sa aj obával, aby som sa nikoho z vás tuná nedotkol, ja si vás vážim všetkých ako kolegov aj keď niekedy možno tak som aj štipľavejšie takto zareagoval, mne to tak odpusťte. Ale pán kolega Mihálik, ktorý tu povedal, že politickí väzni boli väznení za svoj názor, neni to tak, lebo boli predovšetkým za tie svoje postoje a skutky boli politickými väzňami, nie iba za svoj názor. Tvoj názor ti nikto nezoberie z hlavy, ale oni tu žili, preto boli prenasledovaní. To nie je len za názor boli politickými väzňami, aby sme si tie pojmy vysvetlili.
Pani Remiášová, odpusťte mi, že reagujem na vás, prepáčte mi a je mi z celého srdca ľúto, čo sa stalo vašej rodine, vášmu synovi. Áno aj po toľkých rokoch je to veľmi, veľmi bolestivé. Veľmi ma to mrzí toto, čo sa stalo a nedá sa to prehliadnuť aj tie, ja to poviem blízke minulé časy, ktoré sa tu diali a ktoré sa stali. Ale ste ako matka prežili tú bolesť svojho syna. Ja si pamätám jak pánu Mečiarovi ste kyticu bielych ruží hodili do tváre. Je to tak? Na mítingu, bolo to tak, lebo tá bolesť vaša bola veľmi veľká, ale zase na druhej strane tak povrchne povedať a tuná kolegyni Adriane Pčolinskej, že sa kľudne pozriete ako do očí, že s kľudným svedomím. No viete, prepáčte ale bolo to veľmi, veľmi tvrdé a veľmi cynické. Lebo ste povedali, že radšej by ste boli, aby váš syn bol v base ako keď mal takto zomrieť, ale ja vám tu uvediem takýto prípad. Takto by ste pozreli aj pánu, pani Lučanskému, pani Lučivianskej do očí, ktorý takto tragicky skončil? Nikde neni napísané, že váš syn v base by takto prežil. A ja tu chcem poukázať na to, kolúzna väzba, pán minister, netýka sa to vás, hej, ale zneužíva sa na trest, a pritom sa hovorí, že kolúzna väzba aj pani ministerka tu povedala, že nie je trestom. A čím je? Je horším trestom ako zločinci, ktorí sú odsúdení a sedia v base a sú aj na doživotie, majú lepšie podmienky ako ľudia, ktorí sú v kolúznej väzbe. To by ste sa takto tiež pozreli ako s takouto ľahkosťou. To nikto nevie ako zvládne tú situáciu v tej kolúznej väzbe, keď ste zavretý ako nejaký psík v nejakej klietke. My tu plačeme, lebo psov máme uviazaných na reťaziach, a tu celý parlament aj celá Slovenská republika je hore nohami, lebo psíkovia sú uviazaní na reťazi.
Ale, že ľudí zviažeme ako takého medveďa na reťazi, viete čo, ani pol slova nikto, nič. To je úplne všetko v pohode. To čo žijeme aké, aké hodnoty? Aké hodnotové tieto otázky? To je čosi úplne absurdné. Viete, prepáčte, ale mne je tej našej kolegyne veľmi ľúto, veľmi ľúto, lebo je to, ja som opozičný poslanec, môžte sa tuná smiať, že jak sa jej zastávam. Je mi jej veľmi ľúto, nikto nemôže dopredu povedať, že vyhral. Nikto dopredu nemôže povedať, že vyhral, kým nemá ten boj a zápas za sebou a vidíme, že čo sa deje aj keď tu veľakrát tí ľudia v tom väzení, a v tých kolúznych väzbách, vidíte siahajú si na život. Žiaľ, nebol to jediný prípad toto. Dobre, možno niektoré súviseli a neboli dokonané, ale generál Lučanský podľa toho vyšetrovania toho všetkého sa obesil, obesil sa v tej cele a my tu takto, len s takouto cynickosťou sa na toto všetko pozeráme. Mne záleží na každom jednom, pretože aj odsúdený človek je človekom a zaslúži si ľudskú dôstojnosť každý jeden, každý jeden.
Dostanem sa teraz k pánu Vladimírovi Pčolinskému. Viete, včera pani vicepremiérka tuná povie, že
===== Mne záleží na každom jednom, pretože aj odsúdený človek je človekom a zaslúži si ľudskú dôstojnosť každý jeden, každý jeden.
Dostanem sa teraz k pánu Vladimírovi Pčolinskému. Viete, včera pani vicepremiérka tuná povie, že a s takou ľahkosťou, ona by rozpustila SIS-ku. No pán minister, viete si predstaviť, že ja teraz takto vám poviem, že pán minister, keby ste počúvali, rozpustenie celú políciu. Urobíte to a postavíte sa a poviete to? Ako to môže povedať vicepremiérka. Ja by som rozpustila celú SIS-ku. To čo je, prosím vás pekne? Zaznelo to tu. Ja len opakujem veci ktorú tu zaznelo a možno nejak inak to ako rozpráva. Ale ja som sa pýtal, že či, dobre ako počujem. My sme tuná boli svedkami toho kedy tu bol riaditeľ SIS-ky, bola tuná prečítaná správa, v utajenom režime to tu bolo. Myslím si, že podľa toho obsahu, aj toho všetkého čo dostupné informácie ktoré máme, SIS-ka si robí svoju robotu, si svoju robotu. A tak isto pán minister pred nejakým časom, viete ja na tej Facebook nejak extra nechodím, na to ma druhý nejak tak upozornili na to, sám ste uviedli status, že v polícii prebieha akási vojna. Ale to sa nedá spochybňovať teraz a povedať, že tá vojna tam neprebieha.
To aj každý súdny človek to vidí, aj keby sme jak chceli zatvoriť oči pred tým všetkým. Ja nebudem žiaden zločin podporovať, žiadne trestné činy. Nech sa zrobia, nech sa zrobí poriadok. Pán minister, vy nesiete za to plnú zodpovednosť. A ja vás podporujem v tom, aby sa tie poriadky urobili, ale nech spravodlivosti zadosťučinené. To nemôžme sa tváriť, že nič sa nestalo. Pozrite sa, včera minister financií Igor Matovič, keď tuná vystúpil, jeho záverečná reč bola taká, ja som na to reagoval aj faktickou, ale pripomeniem to znova a ten záver bol taký, čo sa týka zatvorenia Vladimíra Pčolinského, riaditeľa SIS, vždy mám zmiešané pocity. Raz som tak, raz tak, zneistenie. Pozrite sa, ja som pána Pčolinského nepoznal ako predtým. Vystúpil tuná keď predkladal správu o činnosti SIS. Na mňa zapôsobil hlbokým dojmom, považujem ho za charakterného človeka, cez to všetko že je v kolúznej väzbe. Takto to otvorene sa hlásim a stále ho za takého považujem. Lenže mi sa na týchto ľudí v kolúznej väzbe dívame takto, to sú najväčší zločinci. Nielenže sa dívame, my sa k nim tak správame. Si jak také zvieratko zatvorený v tej väznici, v tej base. 23 hodín si zatvorený, možno nejaké umele svetielko ti tam svieti a raz na hodinu ťa pustia vonku.
Dotknem sa ešte veci, mám málo času pán minister, viete ale toto tuná nebolo. Nuž nechcem byť osobný, ale poviem to, nestalo sa ešte vôbec v histórii Slovenskej republiky, že by dvaja generáli, dvaja policajní prezidenti skončili v base. Viete, ja nevidím do tých vyšetrovacích spisov, aj to všetko, ale veď mali nejaký honor aj riaditeľ SIS-ky. A teraz keď ty spadneš ako takto úplne totálne na dno na zem, no ja sa ani nečudujem, že generál Lučanský skončil ako samovrah. No nečudujem sa. Ten spoločenský status, tá hanba a to všetko. Ja sa pýtam pán minister, to musí tak polícia a NAKA zasahovať takto teatrálne pod kamerami aby predviedla alebo proste zavolala si a pristupovala k dvom generálom a bývalým policajným prezidentom.
Myslíte si, že keby dostali do predvolanie, že by sa nedostavili na políciu. Z médií a toho čo človek sa dočíta tak pán generál Gašpar deň predtým, ako mu NAKA vyvalila dvere, bol na policajnom prezídiu. No ak čosi chceli však oni vedeli že tam je. Ja sa pýtam pán minister, a to je otázka na vás, ako je možné, že skôr ako polícia pri zásahu sú novinári, televízne štáby. Ale to nie je len pri tých kauzách, to bolo aj v minulosti. A že také násilie páchalo ako na ľuďoch toto tuná zaznelo a musím to povedať, chlapci mali pravdu. To nie je pán minister len že sa to deje ako za vás, ale to je dlhodobý proces a s tým treba skoncovať, s tým treba skoncovať. Nemôže to tak pokračovať. To nie je len posledný rok, posledných päť rokov, desať rokov, to je dlhodobý proces ktorý tuná takto funguje. Je mi to veľmi ľúto, že takéto veci sa dejú a tie vyhrážky a tie krížne prestrelky, ktoré tuná boli, jedni hovoria nebojte sa a druhí zase však sa, veď uvidíte a dvihnutý prst. A to čo tu počúvam, jedni druhým sa vyhrážame. To znamená, že po tie ďalšie roky, z toho dedukujem aj z celej tej diskusie, to bude ďalej pokračovať ten revanšizmus. Oko za oko, zub za zub. Prepáčte mi, viete ono za tých desať minúť je ťažko všetko ako tuná zhrnúť. Myslím si, že stále sa pozerám ako aj bývalý som bol člen výboru pre kontrolu SIS. SIS-ka moju dôveru stále má, pán minister, a je potrebné aby sa tieto veci dali naozaj na poriadok, aby tuná nebol vojna v silových zložkách. Ďakujem pekne.
16. 6. 2021 16:35:39 - 16:45:49 31. schôdza NR SR - 2.deň - B. popoludní Tlač 596 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Kuffa, Štefan (-) - poslanec NR SR Vystúpenie v rozprave   (text neprešiel jazykovou úpravou)
Vážený pán predsedajúci, ďakujem za slovo. Nezobral som si žiadne papiere, mám voľné ruky, zatiaľ mi ich, pán minister, nikto nezviazal, ale k tým voľným rukám, ja sa ešte nejak takto dostanem, lebo to nemôže tak byť. Minister musí vedieť čo robia jeho ruky, ktoré sú v jeho rezorte riadené, musí vedieť. Nesú za to plnú politickú zodpovednosť, nielen politickú, ale aj osobnú. Prepáčte mi, ja tak som sa aj obával, aby som sa nikoho z vás tuná nedotkol, ja si vás vážim všetkých ako kolegov aj keď niekedy možno tak som aj štipľavejšie takto zareagoval, mne to tak odpusťte. Ale pán kolega Mihálik, ktorý tu povedal, že politickí väzni boli väznení za svoj názor, neni to tak, lebo boli predovšetkým za tie svoje postoje a skutky boli politickými väzňami, nie iba za svoj názor. Tvoj názor ti nikto nezoberie z hlavy, ale oni tu žili, preto boli prenasledovaní. To nie je len za názor boli politickými väzňami, aby sme si tie pojmy vysvetlili.
Pani Remiášová, odpusťte mi, že reagujem na vás, prepáčte mi a je mi z celého srdca ľúto, čo sa stalo vašej rodine, vášmu synovi. Áno aj po toľkých rokoch je to veľmi, veľmi bolestivé. Veľmi ma to mrzí toto, čo sa stalo a nedá sa to prehliadnuť aj tie, ja to poviem blízke minulé časy, ktoré sa tu diali a ktoré sa stali. Ale ste ako matka prežili tú bolesť svojho syna. Ja si pamätám jak pánu Mečiarovi ste kyticu bielych ruží hodili do tváre. Je to tak? Na mítingu, bolo to tak, lebo tá bolesť vaša bola veľmi veľká, ale zase na druhej strane tak povrchne povedať a tuná kolegyni Adriane Pčolinskej, že sa kľudne pozriete ako do očí, že s kľudným svedomím. No viete, prepáčte ale bolo to veľmi, veľmi tvrdé a veľmi cynické. Lebo ste povedali, že radšej by ste boli, aby váš syn bol v base ako keď mal takto zomrieť, ale ja vám tu uvediem takýto prípad. Takto by ste pozreli aj pánu, pani Lučanskému, pani Lučivianskej do očí, ktorý takto tragicky skončil? Nikde neni napísané, že váš syn v base by takto prežil. A ja tu chcem poukázať na to, kolúzna väzba, pán minister, netýka sa to vás, hej, ale zneužíva sa na trest, a pritom sa hovorí, že kolúzna väzba aj pani ministerka tu povedala, že nie je trestom. A čím je? Je horším trestom ako zločinci, ktorí sú odsúdení a sedia v base a sú aj na doživotie, majú lepšie podmienky ako ľudia, ktorí sú v kolúznej väzbe. To by ste sa takto tiež pozreli ako s takouto ľahkosťou. To nikto nevie ako zvládne tú situáciu v tej kolúznej väzbe, keď ste zavretý ako nejaký psík v nejakej klietke. My tu plačeme, lebo psov máme uviazaných na reťaziach, a tu celý parlament aj celá Slovenská republika je hore nohami, lebo psíkovia sú uviazaní na reťazi.
Ale, že ľudí zviažeme ako takého medveďa na reťazi, viete čo, ani pol slova nikto, nič. To je úplne všetko v pohode. To čo žijeme aké, aké hodnoty? Aké hodnotové tieto otázky? To je čosi úplne absurdné. Viete, prepáčte, ale mne je tej našej kolegyne veľmi ľúto, veľmi ľúto, lebo je to, ja som opozičný poslanec, môžte sa tuná smiať, že jak sa jej zastávam. Je mi jej veľmi ľúto, nikto nemôže dopredu povedať, že vyhral. Nikto dopredu nemôže povedať, že vyhral, kým nemá ten boj a zápas za sebou a vidíme, že čo sa deje aj keď tu veľakrát tí ľudia v tom väzení, a v tých kolúznych väzbách, vidíte siahajú si na život. Žiaľ, nebol to jediný prípad toto. Dobre, možno niektoré súviseli a neboli dokonané, ale generál Lučanský podľa toho vyšetrovania toho všetkého sa obesil, obesil sa v tej cele a my tu takto, len s takouto cynickosťou sa na toto všetko pozeráme. Mne záleží na každom jednom, pretože aj odsúdený človek je človekom a zaslúži si ľudskú dôstojnosť každý jeden, každý jeden.
Dostanem sa teraz k pánu Vladimírovi Pčolinskému. Viete, včera pani vicepremiérka tuná povie, že
===== Mne záleží na každom jednom, pretože aj odsúdený človek je človekom a zaslúži si ľudskú dôstojnosť každý jeden, každý jeden.
Dostanem sa teraz k pánu Vladimírovi Pčolinskému. Viete, včera pani vicepremiérka tuná povie, že a s takou ľahkosťou, ona by rozpustila SIS-ku. No pán minister, viete si predstaviť, že ja teraz takto vám poviem, že pán minister, keby ste počúvali, rozpustenie celú políciu. Urobíte to a postavíte sa a poviete to? Ako to môže povedať vicepremiérka. Ja by som rozpustila celú SIS-ku. To čo je, prosím vás pekne? Zaznelo to tu. Ja len opakujem veci ktorú tu zaznelo a možno nejak inak to ako rozpráva. Ale ja som sa pýtal, že či, dobre ako počujem. My sme tuná boli svedkami toho kedy tu bol riaditeľ SIS-ky, bola tuná prečítaná správa, v utajenom režime to tu bolo. Myslím si, že podľa toho obsahu, aj toho všetkého čo dostupné informácie ktoré máme, SIS-ka si robí svoju robotu, si svoju robotu. A tak isto pán minister pred nejakým časom, viete ja na tej Facebook nejak extra nechodím, na to ma druhý nejak tak upozornili na to, sám ste uviedli status, že v polícii prebieha akási vojna. Ale to sa nedá spochybňovať teraz a povedať, že tá vojna tam neprebieha.
To aj každý súdny človek to vidí, aj keby sme jak chceli zatvoriť oči pred tým všetkým. Ja nebudem žiaden zločin podporovať, žiadne trestné činy. Nech sa zrobia, nech sa zrobí poriadok. Pán minister, vy nesiete za to plnú zodpovednosť. A ja vás podporujem v tom, aby sa tie poriadky urobili, ale nech spravodlivosti zadosťučinené. To nemôžme sa tváriť, že nič sa nestalo. Pozrite sa, včera minister financií Igor Matovič, keď tuná vystúpil, jeho záverečná reč bola taká, ja som na to reagoval aj faktickou, ale pripomeniem to znova a ten záver bol taký, čo sa týka zatvorenia Vladimíra Pčolinského, riaditeľa SIS, vždy mám zmiešané pocity. Raz som tak, raz tak, zneistenie. Pozrite sa, ja som pána Pčolinského nepoznal ako predtým. Vystúpil tuná keď predkladal správu o činnosti SIS. Na mňa zapôsobil hlbokým dojmom, považujem ho za charakterného človeka, cez to všetko že je v kolúznej väzbe. Takto to otvorene sa hlásim a stále ho za takého považujem. Lenže mi sa na týchto ľudí v kolúznej väzbe dívame takto, to sú najväčší zločinci. Nielenže sa dívame, my sa k nim tak správame. Si jak také zvieratko zatvorený v tej väznici, v tej base. 23 hodín si zatvorený, možno nejaké umele svetielko ti tam svieti a raz na hodinu ťa pustia vonku.
Dotknem sa ešte veci, mám málo času pán minister, viete ale toto tuná nebolo. Nuž nechcem byť osobný, ale poviem to, nestalo sa ešte vôbec v histórii Slovenskej republiky, že by dvaja generáli, dvaja policajní prezidenti skončili v base. Viete, ja nevidím do tých vyšetrovacích spisov, aj to všetko, ale veď mali nejaký honor aj riaditeľ SIS-ky. A teraz keď ty spadneš ako takto úplne totálne na dno na zem, no ja sa ani nečudujem, že generál Lučanský skončil ako samovrah. No nečudujem sa. Ten spoločenský status, tá hanba a to všetko. Ja sa pýtam pán minister, to musí tak polícia a NAKA zasahovať takto teatrálne pod kamerami aby predviedla alebo proste zavolala si a pristupovala k dvom generálom a bývalým policajným prezidentom.
Myslíte si, že keby dostali do predvolanie, že by sa nedostavili na políciu. Z médií a toho čo človek sa dočíta tak pán generál Gašpar deň predtým, ako mu NAKA vyvalila dvere, bol na policajnom prezídiu. No ak čosi chceli však oni vedeli že tam je. Ja sa pýtam pán minister, a to je otázka na vás, ako je možné, že skôr ako polícia pri zásahu sú novinári, televízne štáby. Ale to nie je len pri tých kauzách, to bolo aj v minulosti. A že také násilie páchalo ako na ľuďoch toto tuná zaznelo a musím to povedať, chlapci mali pravdu. To nie je pán minister len že sa to deje ako za vás, ale to je dlhodobý proces a s tým treba skoncovať, s tým treba skoncovať. Nemôže to tak pokračovať. To nie je len posledný rok, posledných päť rokov, desať rokov, to je dlhodobý proces ktorý tuná takto funguje. Je mi to veľmi ľúto, že takéto veci sa dejú a tie vyhrážky a tie krížne prestrelky, ktoré tuná boli, jedni hovoria nebojte sa a druhí zase však sa, veď uvidíte a dvihnutý prst. A to čo tu počúvam, jedni druhým sa vyhrážame. To znamená, že po tie ďalšie roky, z toho dedukujem aj z celej tej diskusie, to bude ďalej pokračovať ten revanšizmus. Oko za oko, zub za zub. Prepáčte mi, viete ono za tých desať minúť je ťažko všetko ako tuná zhrnúť. Myslím si, že stále sa pozerám ako aj bývalý som bol člen výboru pre kontrolu SIS. SIS-ka moju dôveru stále má, pán minister, a je potrebné aby sa tieto veci dali naozaj na poriadok, aby tuná nebol vojna v silových zložkách. Ďakujem pekne.
16. 6. 2021 16:35:39 - 16:45:49 31. schôdza NR SR - 2.deň - B. popoludní Tlač 596 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Kuffa, Štefan (-) - poslanec NR SR Vystúpenie v rozprave   (text neprešiel jazykovou úpravou)
Vážený pán predsedajúci, ďakujem za slovo. Nezobral som si žiadne papiere, mám voľné ruky, zatiaľ mi ich, pán minister, nikto nezviazal, ale k tým voľným rukám, ja sa ešte nejak takto dostanem, lebo to nemôže tak byť. Minister musí vedieť čo robia jeho ruky, ktoré sú v jeho rezorte riadené, musí vedieť. Nesú za to plnú politickú zodpovednosť, nielen politickú, ale aj osobnú. Prepáčte mi, ja tak som sa aj obával, aby som sa nikoho z vás tuná nedotkol, ja si vás vážim všetkých ako kolegov aj keď niekedy možno tak som aj štipľavejšie takto zareagoval, mne to tak odpusťte. Ale pán kolega Mihálik, ktorý tu povedal, že politickí väzni boli väznení za svoj názor, neni to tak, lebo boli predovšetkým za tie svoje postoje a skutky boli politickými väzňami, nie iba za svoj názor. Tvoj názor ti nikto nezoberie z hlavy, ale oni tu žili, preto boli prenasledovaní. To nie je len za názor boli politickými väzňami, aby sme si tie pojmy vysvetlili.
Pani Remiášová, odpusťte mi, že reagujem na vás, prepáčte mi a je mi z celého srdca ľúto, čo sa stalo vašej rodine, vášmu synovi. Áno aj po toľkých rokoch je to veľmi, veľmi bolestivé. Veľmi ma to mrzí toto, čo sa stalo a nedá sa to prehliadnuť aj tie, ja to poviem blízke minulé časy, ktoré sa tu diali a ktoré sa stali. Ale ste ako matka prežili tú bolesť svojho syna. Ja si pamätám jak pánu Mečiarovi ste kyticu bielych ruží hodili do tváre. Je to tak? Na mítingu, bolo to tak, lebo tá bolesť vaša bola veľmi veľká, ale zase na druhej strane tak povrchne povedať a tuná kolegyni Adriane Pčolinskej, že sa kľudne pozriete ako do očí, že s kľudným svedomím. No viete, prepáčte ale bolo to veľmi, veľmi tvrdé a veľmi cynické. Lebo ste povedali, že radšej by ste boli, aby váš syn bol v base ako keď mal takto zomrieť, ale ja vám tu uvediem takýto prípad. Takto by ste pozreli aj pánu, pani Lučanskému, pani Lučivianskej do očí, ktorý takto tragicky skončil? Nikde neni napísané, že váš syn v base by takto prežil. A ja tu chcem poukázať na to, kolúzna väzba, pán minister, netýka sa to vás, hej, ale zneužíva sa na trest, a pritom sa hovorí, že kolúzna väzba aj pani ministerka tu povedala, že nie je trestom. A čím je? Je horším trestom ako zločinci, ktorí sú odsúdení a sedia v base a sú aj na doživotie, majú lepšie podmienky ako ľudia, ktorí sú v kolúznej väzbe. To by ste sa takto tiež pozreli ako s takouto ľahkosťou. To nikto nevie ako zvládne tú situáciu v tej kolúznej väzbe, keď ste zavretý ako nejaký psík v nejakej klietke. My tu plačeme, lebo psov máme uviazaných na reťaziach, a tu celý parlament aj celá Slovenská republika je hore nohami, lebo psíkovia sú uviazaní na reťazi.
Ale, že ľudí zviažeme ako takého medveďa na reťazi, viete čo, ani pol slova nikto, nič. To je úplne všetko v pohode. To čo žijeme aké, aké hodnoty? Aké hodnotové tieto otázky? To je čosi úplne absurdné. Viete, prepáčte, ale mne je tej našej kolegyne veľmi ľúto, veľmi ľúto, lebo je to, ja som opozičný poslanec, môžte sa tuná smiať, že jak sa jej zastávam. Je mi jej veľmi ľúto, nikto nemôže dopredu povedať, že vyhral. Nikto dopredu nemôže povedať, že vyhral, kým nemá ten boj a zápas za sebou a vidíme, že čo sa deje aj keď tu veľakrát tí ľudia v tom väzení, a v tých kolúznych väzbách, vidíte siahajú si na život. Žiaľ, nebol to jediný prípad toto. Dobre, možno niektoré súviseli a neboli dokonané, ale generál Lučanský podľa toho vyšetrovania toho všetkého sa obesil, obesil sa v tej cele a my tu takto, len s takouto cynickosťou sa na toto všetko pozeráme. Mne záleží na každom jednom, pretože aj odsúdený človek je človekom a zaslúži si ľudskú dôstojnosť každý jeden, každý jeden.
Dostanem sa teraz k pánu Vladimírovi Pčolinskému. Viete, včera pani vicepremiérka tuná povie, že
===== Mne záleží na každom jednom, pretože aj odsúdený človek je človekom a zaslúži si ľudskú dôstojnosť každý jeden, každý jeden.
Dostanem sa teraz k pánu Vladimírovi Pčolinskému. Viete, včera pani vicepremiérka tuná povie, že a s takou ľahkosťou, ona by rozpustila SIS-ku. No pán minister, viete si predstaviť, že ja teraz takto vám poviem, že pán minister, keby ste počúvali, rozpustenie celú políciu. Urobíte to a postavíte sa a poviete to? Ako to môže povedať vicepremiérka. Ja by som rozpustila celú SIS-ku. To čo je, prosím vás pekne? Zaznelo to tu. Ja len opakujem veci ktorú tu zaznelo a možno nejak inak to ako rozpráva. Ale ja som sa pýtal, že či, dobre ako počujem. My sme tuná boli svedkami toho kedy tu bol riaditeľ SIS-ky, bola tuná prečítaná správa, v utajenom režime to tu bolo. Myslím si, že podľa toho obsahu, aj toho všetkého čo dostupné informácie ktoré máme, SIS-ka si robí svoju robotu, si svoju robotu. A tak isto pán minister pred nejakým časom, viete ja na tej Facebook nejak extra nechodím, na to ma druhý nejak tak upozornili na to, sám ste uviedli status, že v polícii prebieha akási vojna. Ale to sa nedá spochybňovať teraz a povedať, že tá vojna tam neprebieha.
To aj každý súdny človek to vidí, aj keby sme jak chceli zatvoriť oči pred tým všetkým. Ja nebudem žiaden zločin podporovať, žiadne trestné činy. Nech sa zrobia, nech sa zrobí poriadok. Pán minister, vy nesiete za to plnú zodpovednosť. A ja vás podporujem v tom, aby sa tie poriadky urobili, ale nech spravodlivosti zadosťučinené. To nemôžme sa tváriť, že nič sa nestalo. Pozrite sa, včera minister financií Igor Matovič, keď tuná vystúpil, jeho záverečná reč bola taká, ja som na to reagoval aj faktickou, ale pripomeniem to znova a ten záver bol taký, čo sa týka zatvorenia Vladimíra Pčolinského, riaditeľa SIS, vždy mám zmiešané pocity. Raz som tak, raz tak, zneistenie. Pozrite sa, ja som pána Pčolinského nepoznal ako predtým. Vystúpil tuná keď predkladal správu o činnosti SIS. Na mňa zapôsobil hlbokým dojmom, považujem ho za charakterného človeka, cez to všetko že je v kolúznej väzbe. Takto to otvorene sa hlásim a stále ho za takého považujem. Lenže mi sa na týchto ľudí v kolúznej väzbe dívame takto, to sú najväčší zločinci. Nielenže sa dívame, my sa k nim tak správame. Si jak také zvieratko zatvorený v tej väznici, v tej base. 23 hodín si zatvorený, možno nejaké umele svetielko ti tam svieti a raz na hodinu ťa pustia vonku.
Dotknem sa ešte veci, mám málo času pán minister, viete ale toto tuná nebolo. Nuž nechcem byť osobný, ale poviem to, nestalo sa ešte vôbec v histórii Slovenskej republiky, že by dvaja generáli, dvaja policajní prezidenti skončili v base. Viete, ja nevidím do tých vyšetrovacích spisov, aj to všetko, ale veď mali nejaký honor aj riaditeľ SIS-ky. A teraz keď ty spadneš ako takto úplne totálne na dno na zem, no ja sa ani nečudujem, že generál Lučanský skončil ako samovrah. No nečudujem sa. Ten spoločenský status, tá hanba a to všetko. Ja sa pýtam pán minister, to musí tak polícia a NAKA zasahovať takto teatrálne pod kamerami aby predviedla alebo proste zavolala si a pristupovala k dvom generálom a bývalým policajným prezidentom.
Myslíte si, že keby dostali do predvolanie, že by sa nedostavili na políciu. Z médií a toho čo človek sa dočíta tak pán generál Gašpar deň predtým, ako mu NAKA vyvalila dvere, bol na policajnom prezídiu. No ak čosi chceli však oni vedeli že tam je. Ja sa pýtam pán minister, a to je otázka na vás, ako je možné, že skôr ako polícia pri zásahu sú novinári, televízne štáby. Ale to nie je len pri tých kauzách, to bolo aj v minulosti. A že také násilie páchalo ako na ľuďoch toto tuná zaznelo a musím to povedať, chlapci mali pravdu. To nie je pán minister len že sa to deje ako za vás, ale to je dlhodobý proces a s tým treba skoncovať, s tým treba skoncovať. Nemôže to tak pokračovať. To nie je len posledný rok, posledných päť rokov, desať rokov, to je dlhodobý proces ktorý tuná takto funguje. Je mi to veľmi ľúto, že takéto veci sa dejú a tie vyhrážky a tie krížne prestrelky, ktoré tuná boli, jedni hovoria nebojte sa a druhí zase však sa, veď uvidíte a dvihnutý prst. A to čo tu počúvam, jedni druhým sa vyhrážame. To znamená, že po tie ďalšie roky, z toho dedukujem aj z celej tej diskusie, to bude ďalej pokračovať ten revanšizmus. Oko za oko, zub za zub. Prepáčte mi, viete ono za tých desať minúť je ťažko všetko ako tuná zhrnúť. Myslím si, že stále sa pozerám ako aj bývalý som bol člen výboru pre kontrolu SIS. SIS-ka moju dôveru stále má, pán minister, a je potrebné aby sa tieto veci dali naozaj na poriadok, aby tuná nebol vojna v silových zložkách. Ďakujem pekne.
16. 6. 2021 16:35:39 - 16:45:49 31. schôdza NR SR - 2.deň - B. popoludní Tlač 596 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Kuffa, Štefan (-) - poslanec NR SR Vystúpenie v rozprave   (text neprešiel jazykovou úpravou)
Vážený pán predsedajúci, ďakujem za slovo. Nezobral som si žiadne papiere, mám voľné ruky, zatiaľ mi ich, pán minister, nikto nezviazal, ale k tým voľným rukám, ja sa ešte nejak takto dostanem, lebo to nemôže tak byť. Minister musí vedieť čo robia jeho ruky, ktoré sú v jeho rezorte riadené, musí vedieť. Nesú za to plnú politickú zodpovednosť, nielen politickú, ale aj osobnú. Prepáčte mi, ja tak som sa aj obával, aby som sa nikoho z vás tuná nedotkol, ja si vás vážim všetkých ako kolegov aj keď niekedy možno tak som aj štipľavejšie takto zareagoval, mne to tak odpusťte. Ale pán kolega Mihálik, ktorý tu povedal, že politickí väzni boli väznení za svoj názor, neni to tak, lebo boli predovšetkým za tie svoje postoje a skutky boli politickými väzňami, nie iba za svoj názor. Tvoj názor ti nikto nezoberie z hlavy, ale oni tu žili, preto boli prenasledovaní. To nie je len za názor boli politickými väzňami, aby sme si tie pojmy vysvetlili.
Pani Remiášová, odpusťte mi, že reagujem na vás, prepáčte mi a je mi z celého srdca ľúto, čo sa stalo vašej rodine, vášmu synovi. Áno aj po toľkých rokoch je to veľmi, veľmi bolestivé. Veľmi ma to mrzí toto, čo sa stalo a nedá sa to prehliadnuť aj tie, ja to poviem blízke minulé časy, ktoré sa tu diali a ktoré sa stali. Ale ste ako matka prežili tú bolesť svojho syna. Ja si pamätám jak pánu Mečiarovi ste kyticu bielych ruží hodili do tváre. Je to tak? Na mítingu, bolo to tak, lebo tá bolesť vaša bola veľmi veľká, ale zase na druhej strane tak povrchne povedať a tuná kolegyni Adriane Pčolinskej, že sa kľudne pozriete ako do očí, že s kľudným svedomím. No viete, prepáčte ale bolo to veľmi, veľmi tvrdé a veľmi cynické. Lebo ste povedali, že radšej by ste boli, aby váš syn bol v base ako keď mal takto zomrieť, ale ja vám tu uvediem takýto prípad. Takto by ste pozreli aj pánu, pani Lučanskému, pani Lučivianskej do očí, ktorý takto tragicky skončil? Nikde neni napísané, že váš syn v base by takto prežil. A ja tu chcem poukázať na to, kolúzna väzba, pán minister, netýka sa to vás, hej, ale zneužíva sa na trest, a pritom sa hovorí, že kolúzna väzba aj pani ministerka tu povedala, že nie je trestom. A čím je? Je horším trestom ako zločinci, ktorí sú odsúdení a sedia v base a sú aj na doživotie, majú lepšie podmienky ako ľudia, ktorí sú v kolúznej väzbe. To by ste sa takto tiež pozreli ako s takouto ľahkosťou. To nikto nevie ako zvládne tú situáciu v tej kolúznej väzbe, keď ste zavretý ako nejaký psík v nejakej klietke. My tu plačeme, lebo psov máme uviazaných na reťaziach, a tu celý parlament aj celá Slovenská republika je hore nohami, lebo psíkovia sú uviazaní na reťazi.
Ale, že ľudí zviažeme ako takého medveďa na reťazi, viete čo, ani pol slova nikto, nič. To je úplne všetko v pohode. To čo žijeme aké, aké hodnoty? Aké hodnotové tieto otázky? To je čosi úplne absurdné. Viete, prepáčte, ale mne je tej našej kolegyne veľmi ľúto, veľmi ľúto, lebo je to, ja som opozičný poslanec, môžte sa tuná smiať, že jak sa jej zastávam. Je mi jej veľmi ľúto, nikto nemôže dopredu povedať, že vyhral. Nikto dopredu nemôže povedať, že vyhral, kým nemá ten boj a zápas za sebou a vidíme, že čo sa deje aj keď tu veľakrát tí ľudia v tom väzení, a v tých kolúznych väzbách, vidíte siahajú si na život. Žiaľ, nebol to jediný prípad toto. Dobre, možno niektoré súviseli a neboli dokonané, ale generál Lučanský podľa toho vyšetrovania toho všetkého sa obesil, obesil sa v tej cele a my tu takto, len s takouto cynickosťou sa na toto všetko pozeráme. Mne záleží na každom jednom, pretože aj odsúdený človek je človekom a zaslúži si ľudskú dôstojnosť každý jeden, každý jeden.
Dostanem sa teraz k pánu Vladimírovi Pčolinskému. Viete, včera pani vicepremiérka tuná povie, že
===== Mne záleží na každom jednom, pretože aj odsúdený človek je človekom a zaslúži si ľudskú dôstojnosť každý jeden, každý jeden.
Dostanem sa teraz k pánu Vladimírovi Pčolinskému. Viete, včera pani vicepremiérka tuná povie, že a s takou ľahkosťou, ona by rozpustila SIS-ku. No pán minister, viete si predstaviť, že ja teraz takto vám poviem, že pán minister, keby ste počúvali, rozpustenie celú políciu. Urobíte to a postavíte sa a poviete to? Ako to môže povedať vicepremiérka. Ja by som rozpustila celú SIS-ku. To čo je, prosím vás pekne? Zaznelo to tu. Ja len opakujem veci ktorú tu zaznelo a možno nejak inak to ako rozpráva. Ale ja som sa pýtal, že či, dobre ako počujem. My sme tuná boli svedkami toho kedy tu bol riaditeľ SIS-ky, bola tuná prečítaná správa, v utajenom režime to tu bolo. Myslím si, že podľa toho obsahu, aj toho všetkého čo dostupné informácie ktoré máme, SIS-ka si robí svoju robotu, si svoju robotu. A tak isto pán minister pred nejakým časom, viete ja na tej Facebook nejak extra nechodím, na to ma druhý nejak tak upozornili na to, sám ste uviedli status, že v polícii prebieha akási vojna. Ale to sa nedá spochybňovať teraz a povedať, že tá vojna tam neprebieha.
To aj každý súdny človek to vidí, aj keby sme jak chceli zatvoriť oči pred tým všetkým. Ja nebudem žiaden zločin podporovať, žiadne trestné činy. Nech sa zrobia, nech sa zrobí poriadok. Pán minister, vy nesiete za to plnú zodpovednosť. A ja vás podporujem v tom, aby sa tie poriadky urobili, ale nech spravodlivosti zadosťučinené. To nemôžme sa tváriť, že nič sa nestalo. Pozrite sa, včera minister financií Igor Matovič, keď tuná vystúpil, jeho záverečná reč bola taká, ja som na to reagoval aj faktickou, ale pripomeniem to znova a ten záver bol taký, čo sa týka zatvorenia Vladimíra Pčolinského, riaditeľa SIS, vždy mám zmiešané pocity. Raz som tak, raz tak, zneistenie. Pozrite sa, ja som pána Pčolinského nepoznal ako predtým. Vystúpil tuná keď predkladal správu o činnosti SIS. Na mňa zapôsobil hlbokým dojmom, považujem ho za charakterného človeka, cez to všetko že je v kolúznej väzbe. Takto to otvorene sa hlásim a stále ho za takého považujem. Lenže mi sa na týchto ľudí v kolúznej väzbe dívame takto, to sú najväčší zločinci. Nielenže sa dívame, my sa k nim tak správame. Si jak také zvieratko zatvorený v tej väznici, v tej base. 23 hodín si zatvorený, možno nejaké umele svetielko ti tam svieti a raz na hodinu ťa pustia vonku.
Dotknem sa ešte veci, mám málo času pán minister, viete ale toto tuná nebolo. Nuž nechcem byť osobný, ale poviem to, nestalo sa ešte vôbec v histórii Slovenskej republiky, že by dvaja generáli, dvaja policajní prezidenti skončili v base. Viete, ja nevidím do tých vyšetrovacích spisov, aj to všetko, ale veď mali nejaký honor aj riaditeľ SIS-ky. A teraz keď ty spadneš ako takto úplne totálne na dno na zem, no ja sa ani nečudujem, že generál Lučanský skončil ako samovrah. No nečudujem sa. Ten spoločenský status, tá hanba a to všetko. Ja sa pýtam pán minister, to musí tak polícia a NAKA zasahovať takto teatrálne pod kamerami aby predviedla alebo proste zavolala si a pristupovala k dvom generálom a bývalým policajným prezidentom.
Myslíte si, že keby dostali do predvolanie, že by sa nedostavili na políciu. Z médií a toho čo človek sa dočíta tak pán generál Gašpar deň predtým, ako mu NAKA vyvalila dvere, bol na policajnom prezídiu. No ak čosi chceli však oni vedeli že tam je. Ja sa pýtam pán minister, a to je otázka na vás, ako je možné, že skôr ako polícia pri zásahu sú novinári, televízne štáby. Ale to nie je len pri tých kauzách, to bolo aj v minulosti. A že také násilie páchalo ako na ľuďoch toto tuná zaznelo a musím to povedať, chlapci mali pravdu. To nie je pán minister len že sa to deje ako za vás, ale to je dlhodobý proces a s tým treba skoncovať, s tým treba skoncovať. Nemôže to tak pokračovať. To nie je len posledný rok, posledných päť rokov, desať rokov, to je dlhodobý proces ktorý tuná takto funguje. Je mi to veľmi ľúto, že takéto veci sa dejú a tie vyhrážky a tie krížne prestrelky, ktoré tuná boli, jedni hovoria nebojte sa a druhí zase však sa, veď uvidíte a dvihnutý prst. A to čo tu počúvam, jedni druhým sa vyhrážame. To znamená, že po tie ďalšie roky, z toho dedukujem aj z celej tej diskusie, to bude ďalej pokračovať ten revanšizmus. Oko za oko, zub za zub. Prepáčte mi, viete ono za tých desať minúť je ťažko všetko ako tuná zhrnúť. Myslím si, že stále sa pozerám ako aj bývalý som bol člen výboru pre kontrolu SIS. SIS-ka moju dôveru stále má, pán minister, a je potrebné aby sa tieto veci dali naozaj na poriadok, aby tuná nebol vojna v silových zložkách. Ďakujem pekne.
16. 6. 2021 14:11:57 - 14:13:57 31. schôdza NR SR - 2.deň - B. popoludní Tlač 596 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Kuffa, Štefan (-) - poslanec NR SR Vystúpenie s faktickou poznámkou   (text neprešiel jazykovou úpravou)
Ďakujem za slovo. Nechcel som tým začať, ale začnem Vladimírom Pčolinským, ktorý je stále v kolúznej väzbe a milí kolegovia, treba sa zamyslieť nad faktom a skutočnosťou a ošetriť to aj legislatívne a hovorím predovšetkým k nám všetkým ako poslancom, aby takáto udalosť a také čosi sa už nikdy nezopakovalo v Slovenskej republike. Je to škandál a blamáž v podstate hanba aj pre celý svet, že riaditeľ SIS-ky, Vladimír Pčolinský, zostáva alebo stále je v base. Navyše ten zákrok, ktorý tam bol, pán kolega si to spomínal ako tuná, tak je manželom našej kolegyne Adriany Pčolinskej a to je čosi neprijateľné a neakceptovateľné, aby sme poslancom Národnej rady vyvaľovali dvere a prepadali tieto rodiny. Nehovoriac o tom, aký stres zažila celá tá rodina a tie deti, ktoré žijú v spoločnej domácnosti. Ja si kladiem otázku, aj v rozprave sa prihlásim, ale kladiem si takú otázku, ak by riaditeľ SIS-ky dostal predvolanie na NAKA, no čo neprišiel by? Čo bol na úteku? Alebo čo? Určite by prišiel. Takúto teatrálnosť, ktorú sme tuná spustili, túto mašinériu, chlapi, to musí skončiť, lebo to nebude mať konca kraja a to bude taký revanšizmus, ktorý bude tu trvať potom možno aj niekoľko rokov. Ak ďalej pôjdeme touto cestou, toto nie je cesta.
A čo sa týka okresných úradov, ktoré tu boli spomínané, jednoznačne prednostovia sú politickí nominanti, nielen teraz, ale aj v minulosti boli a to sa nehrajme na to, že aké výberové konania, sú to politickí nominanti a to je čosi normálne a prirodzené. Rovnako aj v iných týchto ... (Prerušenie vystúpenia časomerom.)
15. 6. 2021 14:17:24 - 14:19:24 31. schôdza NR SR - 1.deň - B. popoludní Tlač 596 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Kuffa, Štefan (-) - poslanec NR SR Vystúpenie s faktickou poznámkou   (text neprešiel jazykovou úpravou)
Ďakujem za slovo. Vážený pán minister Igor Matovič, Igor neviem, či ma počuješ alebo či sa ti to dostane do uší, ale ja chcem reagovať na tvoj záver tej reči. Ty si sa dotkol naozaj veľmi takej citlivej otázky alebo aj témy, a sám si zapochyboval a polemizoval nad tým, či Vladimír Pčolinský, teda aký postoj voči nemu zaujať. Je opodstatnene v tej kolúznej väzbe alebo nie je. Ja musím sa priznať aj ja mám túto pochybnosť, ja mám tiež túto pochybnosť a som veľmi pohoršený z toho, že riaditeľ SIS-ky skončil v base, v kolúznej väzbe, čo je strašné.
A spomenul si tiež, aj jeho manželku, však má tu aj brata a ja v tej súvislosti dovolím si takto doplniť, zatiaľ na Slovenku nestalo sa to v histórii za 30 rokov, aby policajti a v danom prípade Národná kriminálna agentúra, ktorá bola, že by prepadla byt poslanca Národnej rady. To sa aký precedens tuná vytvára. To je čosi absurdné a čosi neprijateľné. Tuná tak málo zaznelo z týchto lavíc, aby sme sa zastali svojej vlastnej kolegyne. Ja som opozičný poslanec, ale to sa netýka len niektorého poslanca alebo opozície, alebo koalície, ale týka sa to nás všetkých. Pre mňa je to čosi, čo na pohoršenie.
Nehovoriac o tom, že ten spoločenský status jeho jak naraz sa prepadol, z riaditeľa SIS-ky je odrazu človek, ktorý je v kolúznej väzbe a v neúctivých podmienkach v nejakej uzatvorenej cele a proste to správanie, no proste to je čosi nad čím sov veľmi ako pohoršený. To jednoducho v kultivovanej krajine nemá sa také niečo diať.
15. 6. 2021 12:34:26 - 12:36:26 31. schôdza NR SR - 1.deň - A. dopoludnia Tlač 596 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Kuffa, Štefan (-) - poslanec NR SR Vystúpenie s faktickou poznámkou  
Ďakujem za slovo. Vážený pán premiér, mňa sa tak trochu dotkla taká poznámka, možno bola nenápadná, nikto to tuná zatiaľ z predrečníkov nespomenul, ale povedal si, že váš generálny prokurátor. Ja by som poprosil, aby si to najbližšie, keď tu budeš pri tom rečníckom pulte, aby si to vysvetliť, že čo si mal to na mysli, že váš prokurátor. Generálny prokurátor pokiaľ sme ho tuná volili v Národnej rade, bol zvolený tajným hlasovaním ústavnou väčšinou. Jaký váš prokurátor? To je generálny prokurátor Slovenskej republiky, ktorý v tajnom hlasovaní získal ústavnú väčšinu poslancov Národnej rady. Jaký váš? Jaký náš? A tu prehadzujeme si tieto slovíčka vaši ľudia, naši ľudia. Pán premiér tu hovorí, že nikto sa nemusí báť v krajine, ale tu čo som, tu čo tu počúvam, bojte sa, budete mať strach a zastrašovania samé. Čo to má znamenať? Však asi naozaj nikto sa už nebude báť, lebo všetci ľudia skončia v base a asi nebude pokoj v tejto krajine, kým všetkých nepozatvárame. Prečo sa nepoužívajú alternatívne tresty. Veď my tie basy máme tak nedôstojné podmienky pre tých väzňov, ktorí tam sú, že to je úplne strašné. Tá kolúzna väzba, ktorá tuná zaznela aj pán premiér, ktorú ste spomínali, skúste sa pozrieť na tie podmienky, veď aj to sú ľudia. Každý človek má právo na ľudskú dôstojnosť a to nie sú odsúdení ľudia. My už ich zavrhujeme ako najväčších zločincov a nielen verbálne, ale skutkom. Akým? Že sú zavretí v miestnosti dvakrát dva metre, svieti im nejaké umelé svetlo, raz za deň na hodinu sa prejdú po base v nejakom dvore. To sú aké ľudské podmienky? To je úplne strašné toto, čo sa v našej krajine v Slovenskej republike robí. Poprosil by som, ak no nestihnem už.
15. 6. 2021 11:40:30 - 11:42:30 31. schôdza NR SR - 1.deň - A. dopoludnia Tlač 596 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Kuffa, Štefan (-) - poslanec NR SR Vystúpenie s faktickou poznámkou  
Ďakujem za pozornosť. Pán minister, ja som celý čas vás nepočúval, ale to čo som začul, tak reagujem na to. Viete, vy ste ma zaujali aj tými budovami policajtov, že v podstate fungujú v takých nedôstojných podmienkach, hej, ešte azbesty, ktoré sú rakovinotvorné a proste tie budovy sú nevhodné. Áno, je to vážna vec, ale nemyslím si, že zrovna teraz do tejto diskusie, že by to tu patrilo, ale treba sa tým zaoberať, tak isto ako aj zdravotníctvo je vo veľmi zlom stave. A to nie je teraz, viete, za posledné roky a tak isto aj polícia, ale to je, povedzme si takto, že to je tridsať rokov a viac. Lebo tie budovy sa postavili ešte za totality. Dnes azbest v stavebníctve sa používať nemôže. Chcel som ale reagovať skôr tuná na to, a keď vás tu mám, pán minister, tak využijem túto situáciu a poprosil by som, keby ste odpovedali mi na otázku, prečo Vladimír Pčolinský, bývalý riaditeľ SIS-ky, stále nebol pozbavený mlčanlivosti. Podľa vás, pán minister, je to normálne, aby šéf SIS-ky skončil v base v kolúznej väzbe, údajne je teraz kdesi v Leopoldove alebo ja neviem, možno že kdesi inde. Ale to, že naozaj sú tu veci v neporiadku, myslím, že aj ľudia sú z toho veľmi frustrovaní a vyrušení, lebo či už sa vám to páči alebo nie, údajne ste aj na svojom statuse to hovorili, písali, že je nejaký zápas a boj medzi policajtmi. Ale v silových zložkách my to vnímame ako zápas a ľudia sú z toho veľmi, veľmi vyrušení. Skúste mi odpovedať na tú otázku, ak budete mať čas alebo v rozprave, prečo pán Pčolinský doposiaľ nebol pozbavený mlčanlivosti? Títo ľudia sú v nedôstojných podmienkach v basách.
27. 5. 2021 17:57:10 - 17:59:10 28. schôdza NR SR - 9.deň - B. popoludní - 27.05.2021 Tlač 532 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Kuffa, Štefan (-) - poslanec NR SR Vystúpenie s faktickou poznámkou   (text neprešiel jazykovou úpravou)
82.
Ďakujem za slovo. Ja k tomu úvodu sa tak vrátim. Žiaľ, musím povedať, že poľnohospodári stále ešte dnes aktuálne sú kdesi úplne na chvoste. Je mi to ľúto, že tak závažný rezort, ako je ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka, tak zaostáva. Nie náhodou má v tom názve ešte "a rozvoja vidieka". Slovensko je agrárnou krajinou a na perifériách miest v podstate tí ľudia, to sú jedinečné pracovné príležitosti pre mnohé rodiny. Skúste sa, vážení kolegovia, zamyslieť nad tým a máme tu aj pána premiéra v súčasnosti v pozícii ministra financií, Igor, zamysli sa nad tým! Vytvárajte rodinné farmy! Rodinné farmy, to sú tak jedinečné príležitosti. Keď rodina vytvorí, ja neviem, poviem, tri alebo päť pracovných miest, koľko je to pracovných miest na Slovensku? Veď naši ľudia chodia robiť sluhov a slúžky a poskokov do zahraničia, stále do západnej Európy. Veď konečne to zastavme!
Mám málo času a chcem sa ešte dostať ako k tým chráneným územiam a národným parkom. Teraz budete možno pohoršení, čo vám poviem. Naša slovenská krajina je tak malá, že pre celé územie Slovenskej republiky jeden jediný národný park stačí. Jeden jediný. A viete ktorý? Neni to vôbec TANAP ani PIENAP, ani Nízke Tatry, ale aby to bola Veľká Fatra. A nech hospodária tí ľudia. Ja si pamätám starých rodičov, hospodárili v lese. Ja toho roku nemal som veľa času, stále sme mali zasadnutie, vysadil som toho roku iba 450 stromčekov. Sadil som to pre koho? Pre budúcu generáciu, lebo tie stromčeky mali 40 cm a niektoré mali menej, 30 cm. A vlastníci sú tí, ktorí najlepšie sa postarajú o to životné prostredie.
27. 5. 2021 10:46:23 - 10:48:23 28. schôdza NR SR - 9.deň - A. dopoludnia - 27.05.2021 Tlač 532 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Kuffa, Štefan (-) - poslanec NR SR Vystúpenie s faktickou poznámkou  
Ďakujem za slovo. Áno, tá pandémia, to sme zachytili. Preto po prázdninách v podstate malo takú nábehovú krivku postupne, ale keď som pozorne počúval pána predsedu, hovorím, také vyvrcholenie - január, február, marec, s čím sa stotožňujem, lebo naozaj toto sme mali veľký problém ako v týchto mesiacoch a naozaj to stúpalo, aj to úmrtie, aj, aj tých infikovaných pacientov.
Ale, samozrejme, nedá mi, aby som nepoukázal aj na túto vec, lebo však súvisí aj s zdravím nášho obyvateľstva. Možno ste niektorí zachytili, ale v susednom Poľsku je pandémia rakoviny. U nás robil voľakto tú štatistiku? Ešte bývalý, predchádzajúci pán minister zdravotníctva Krajčí, ja som sa ho pýtal, že, pán minister, ako prebiehajú preventívne prehliadky, plánované operácie, všetky tieto veci? Nedostal som dodnes tú odpoveď. Ale tu bola zanedbaná základná elementárna zdravotná starostlivosť. Ja som zvedavý, s akým negatívnym dopadom. To nie sú len, pán predseda, reštaurácie a prevádzky a podniky. Sú, ale mnohým my už, pán predseda, dovolím si povedať, nedokážeme ani pomôcť. Prečo? Z jednoduchého triviálneho dôvodu. Preto, lebo jednoducho, prepáčte, poviem takto, nie zanikli, ale to priliehavejšie, zakapali, skončili a to už ani nijaká finančná pomoc nepomôže, lebo tieto prevádzky jednoducho nie sú schopné fungovať ďalej.
Čo mi veľmi vadí a stále zabúdame na personál v zdravotníctve. To sú lekári a zdravotné sestry. To nie sú len ich platy. Samozrejme aj to, lebo je to veľmi dôležité, ale to je aj to personálne obsadenie, ale aj materiálno-technické vybavenie. Tuná počúvam o Rázsochách, že Rázsochy jednoducho zbúrali sa, je to rároha rozostavaná už niekoľko rokov ako dozadu, teraz je zlikvidovaná a nemá sa ani dobudovať. Na zdravotníctvo... (Prerušenie vystúpenia časomerom.)
27. 5. 2021 10:24:53 - 10:26:54 28. schôdza NR SR - 9.deň - A. dopoludnia - 27.05.2021 Tlač 532 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Kuffa, Štefan (-) - poslanec NR SR Vystúpenie s faktickou poznámkou  
Ďakujem za slovo, vážený pán minister, vážený pán premiér, chcem reagovať niekoľkými slovami na teba. Spomenul si tuná tie MOM-ky, tie COVID-bunky, ja ich volám takto, lebo to sú COVID-bunky a aj súčasného štátneho tajomníka ministerstva zdravotníctva. Budem takto úprimný a poviem ti to takto, mrzí ma to, že držíte stále tohoto štátneho tajomníka na tej pozícii tak, ako je. Ja som na hodine otázok...
===== Spomenul si tuná tie MOMky, tie COVID bunky ja ich volám takto, lebo to sú COVID bunky a aj súčasného štátneho tajomníka ministra zdravotníctva. Budem takto úprimný a poviem ti to takto, mrzí ma to, že držíte stále tohoto štátneho tajomníka na tej pozícii tak ako je. Ja som na hodine otázok tuná dával otázku aj pánovi ministrovi Lengvarskému, čítal tuná aj kolegovi takú správu. Ja som povedal, nemusíte mi pán minister čítať, mne stačí, že mi poviete, že či vám to vadí alebo nevadí, že takého štátneho tajomníka stále máte ako na ministerstve, povedal, že nevadí.
Myslím si, že tá odpoveď prepáčte mi to, ale považoval som ju za dosť bezočivú nakoľko tie MOMky prevádzkoval tak, ako si to povedal 20 MOM-iek a 600-tisíc eur mesačne fakturoval štátu.
Tie peniaze, ktoré sme minuli aj na to testovanie a tak. Dobre. Ja to poviem tak kriticky. Môj pohľad, ale aj skúsenosti samozrejme môže byť to názor proti názoru, ale vyhodili sme naozaj nesmierne veľké množstvo peňazí na testovanie aj tam, kde nemuselo byť. Nechcem ho spochybniť celé, ale sú prípady v nemocniciach pred operáciou, kde príde pacient a povie, že je negatívny, že je zaočkovaný a všetko. A povedali dobre, nebudeme testovať. Príde sestrička a hneď mu robí testy, a on sa ohradí voči tomu pacient, a oni cez to všetko mu zrobia tieto testy. Teraz je po operácii, znova mu robia tieto testy.
Ja sa pýtam, testuje sa preto, aby sa míňali testy alebo testuje sa preto, aby sme zistili negatívnych a pozitívnych. Podľa štátneho tajomníka sa tu testovalo len preto, aby sa tunelovali peniaze zo štátneho rozpočtu, a toto považujem za vysoko neseriózne. Nemá tam čo hľadať tento štátny tajomník.

Deň v parlamente

<- ->