Vyhľadávanie v prepise rozpravy Vytlačiť stránku / Print page

Záznamy vystúpení sú evidované v rámci systému prepisu vystúpení do textovej podoby. Tieto texty sú k dispozícii až od 5. volebného obdobia a kvôli autorizácii sú k dispozícii vždy až nejaký čas po samotnom vystúpení.

Výsledok vyhľadávania v záznamoch rozpravy NR SR

 
6. 10. 2021 14:18:11 - 14:20:11 40. schôdza NR SR - 12.deň - B. popoludní Tlač 673 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Kuffa, Štefan (-) - poslanec NR SR Vystúpenie s faktickou poznámkou  
No pokiaľ ja som informovaný a dobre to vnímam, tak aj, vážená slávna koalícia, v hodnotových témach ste sa dohodli tak, že máte slobodnú voľbu v rozhodovaní. No nedokázali ste to teraz pri tom poslednom hlasovaní, lebo 47 hlasov z koalície, podpora toho kočíkového zákona je úplne úbohé.
Viete, vy sa tuná vydávate, aká ste, aké ste vy konzervatívne krídlo alebo aký konzervatívny parlament a podobne. Predložíte tak chabý, tak slabý návrh zákona a len 47 poslancov to podporí? No tak ako to máte vy prediskutované vo vlastných kruhoch, vo vlastných radoch, keď vy očakávate tie hlasy podporné zo strany opozície? Ale my vám takúto službu donekonečna robiť nebudeme. Nebudete nás takto vydierať.
My tuná navrhujeme hodnotové otázky a pán Vašečka drzo napriek prísľubu, ktorý tuná dal, že však nechajte prepadnúť návrh zákona, my vám podporíme tento zákon, bude viacej hlasov, však ale nikto z koalície nám nedal žiadnu podporu, konkrétne tu pred chvíľou, keď sa hlasovalo o nedeli. O čom to vy rozprávate?
Viete, tu vy sa na druhej strane chválite, že ste ústavná väčšina, viac ako 90 hlasov máte, a pri hodnotových otázkach úbohých 47 hlasov? To je aký odraz vášho konzervativizmu?
No a nepovedal by som ani to tak, že konzervatívci že sa tu hádajú medzi sebou, lebo pred chvíľou sme aj boli tu svedkami toho, že liberáli si skočili do vlasov. Ale máme oveľa dôležitejšie veci, ktoré tuto treba riešiť, a to je napríklad to, že Maďari nám skupujú pôdu na Slovensku a my sa tuná o LGBTI, gebuzinách ako bavíme. Tomu sa venujte, prosím vás pekne. Rozchytajú zahraniční investori našu pôdu... (Prerušenie vystúpenia časomerom.)
5. 10. 2021 17:57:13 - 17:59:13 40. schôdza NR SR - 11.deň - B. popoludní Tlač 669 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Kuffa, Štefan (-) - poslanec NR SR Vystúpenie s faktickou poznámkou  
Myslí si, že najväčším problémom aj tejto diskusie nielen to ale celkovo vôbec v parlamente je to, že sa vzájomne nepočúvame. Lebo viete, úplný zákaz ako v nedeľu to nikto o to ako nerozpráva, že úplne všetko. Dokonca v nedeľu ty môžeš robiť aj ťažkú fyzickú prácu ak je nevyhnutná a to nielen v nedeľu ale aj v ktorýkoľvek iný sviatok keď je to pohľad ako kresťanský. Ale práca v nedeľu nie je nevyhnutná tak ako s to tu deklaruje niektorými kolegami. Tu si správne pán kolega Martin Čepček povedal, nie je nevyhnutná. Navyše to čo si ako spomenul v tej rozprave, že dnes tie záručné lehoty niektorých tovarov, ktoré tuná sú tak majú pol roka dokonca niektoré dlhšie niektoré na niekoľko týždňov a sú aj také záruky, ktoré sú aj ročné. Myslím si, že každá domácnosť je predzásobená má nejakú tú rezervu, má nejakú tú zásobu a keď by v nedeľu boli zatvorené tie obchody myslím si, že každá priemerná gazdinka vie si zabezpečiť tú domácnosť tak, aby v tej domácnosti nič nechýbalo. Ale, že ten proces sa dotkne, že tu budú sociálne opatrenia, ktoré proti ľuďom to je úplne totálny nezmysel. Naopak, tým, že práve tie ženy budú ako doma tak ako si to povedal, že väčšinou prípadov sa to týka žien, ktoré pracujú ako v zamestnaní proces socializácie v rodinách sa zvýši. Pretože tam nebude chýbať a absentovať matka no ale bude tam aj otec aj matka, ktorí sa budú venovať svojim deťom. Viete, my sme si kedysi zarábali tiež pracovnou činnosťou keď sme boli študenti ale nebola to nedeľa. V nedeľu sme nemali priestor nato ale bola to sobota cez týždeň a naše prázdniny vzácne, ktoré sme obetovali nato a tie úspory sme si ušetrili a potom sme ich postupne míňali.
5. 10. 2021 17:40:03 - 17:40:16 40. schôdza NR SR - 11.deň - B. popoludní Tlač 669 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Kuffa, Štefan (-) - poslanec NR SR Vystúpenie s faktickou poznámkou  
... bude mať vždy iný pohľad ako ten zákazník, ktorý si príde nakupovať. On má voľno, ale nechajme to voľno a prevažne ženám, aby mohli byť spolu a tráviť ten čas spolu v rodinách.
5. 10. 2021 17:38:12 - 17:40:13 40. schôdza NR SR - 11.deň - B. popoludní Tlač 669 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Kuffa, Štefan (-) - poslanec NR SR Vystúpenie s faktickou poznámkou  
Pán kolega Viskupič, keď ste tú nezamestnanosť a tú mieru už niekoľkokrát zopakovali na úrovni 7,2 %, keď ste nastupovali do vlády na akej úrovni bola miera nezamestnanosť? Veď bola 5 %. Aké opatrenia ste prijímali, že ste zvýšili nezamestnanosť o 3 %, lebo je od 7,2 až do 8 % miera nezamestnanosti. Tak neplačme tu teraz nad tým, že aké sú to opatrenia. Nerobte opatrenia, ktoré spôsobujú rast cien a zvyšujú nezamestnanosť. A čo robíte za celý ten rok a pol? Čo ste spôsobili? Však cez tie lockdowny a tieto nezmyselné všetky opatrenia ktoré ste prijali, ako stúpla miera nezamestnanosti? Nielen miera nielen miera nezamestnanosti, ale nespokojnosť ľudí v celej našej republike. Vysoká nespokojnosť ľudí. A sedem dní pracovať, však dobre, ja som to obrazne povedal a že je krátky a dlhý týždeň, že sú prevádzky, kde striedajú tí ľudia. Ale viete, keď vám príliš často aj vyjdú a hlavne lekári koľkokrát to môžu mať štyri, päť služby. Viete plakať ako nad tým, že prepáčte, že to tak poviem, ale v obchode pani predavačka musí byť na Štedrý večer do osemnástej ako v práci. Ale ten lekár musí byť do rána a sú prevádzky také. Ale nikto tieto prevádzky nespochybňuje. Lenže vy si sám si to stále takto robíte, že to v podstate, aby ste to torpédovali, tak za každú cenu nezmyselnými argumentami, ktoré tuná argumentujete. Ale veď to nikto tieto veci ako nerozpráva. A to, že sa to dotkne 13 percent. A keď takéto bludy tuná viete, to zákazníci v obchode vždy sa budú ináč správať aj keď budete robiť ako prieskum ako samotní zamestnanci. Zamestnanec, ktorý musí ísť v nedeľu do práce bude mať vždy iný pohľad ako ten zákazník, ktorý si príde nakupovať. On má voľno. Ale nechajme to voľno a prevažne ženám, aby mohli byť spolu a tráviť ten čas spolu v rodinách.
5. 10. 2021 17:20:35 - 17:22:35 40. schôdza NR SR - 11.deň - B. popoludní Tlač 669 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Kuffa, Štefan (-) - poslanec NR SR Vystúpenie s faktickou poznámkou  
Pán Viskupič, tá odpoveď je veľmi jednoduchá. My bojujeme za práva zamestnancov. Tí, ktorí sú nútení pracovať v nedeľu. My za tieto práva bojujeme. Nie za práva zamestnávateľov, to je omyl. Ste nedávali pozor.
Pán kolega Stančík, keby tu bol od začiatku, no tak by počul, že čo všetko v tej rozprave už dneska ako zaznelo, by sa tak nečudoval, ale teraz tuná takto ako odišiel. Ale typický kresťanský demokrat, ktorý sa takto správa alebo to kresťanské krídlo, ktoré v podstate za tú nedeľu už to deklaroval, že zahlasovať nezahlasuje.
Pánu Dostálovi. Pán Dostál, viete, neprekrúcajte ma a pozrite si vo faktickej čo som povedal. Ja som komunizmus nespomenul, socializmus ani slovíčkom vo faktickej. To ste otvorili tú otázku v rámci rozpravy vy. A ja som vám to teda dopovedal, že v minulosti, ale ja nejdem len do obdobia komunizmu, pán Dostál v našej krajine a na Slovensku. Ja idem 70 rokov dozadu. 70 rokov dozadu, kedy ten komunizmus tuná nebol a tie nedele mali ľudia ako voľné.
Aj pánu Viskupičovi, aj vám, aj všetkých odpovedám, že prečo nedeľa. No, preto, lebo jednoducho tak je aj človek nastavený. Už šiesty deň, keď má človek pracovať šesť dní v kuse v týždni je to veľmi náročné. Ale ak by pracoval sedem dní v týždni, a prečo je to práve siedmy deň. No, ja vám tu uvediem taký príklad, a to je francúzska revolúcia, kedy Jakobíni nastolili nie sedem dní v týždni, ale dekády tzv. a desiaty deň, ktorý ako vyšiel, tak to bol deň odpočinku. Veľmi krátke trvanie to malo, lebo zistili, že jednoducho tento systém nefunguje. Si predstavte, pán Dostál, že nefunguje. Je to jednak historicky, ale aj tradícia taká, ale aj človek aj po psychologickej stránke je takto nastavený. Viac nevládze robiť a nie jak taký otrok, že by pracoval sedem dní v týždni v kuse.
5. 10. 2021 17:03:45 - 17:13:52 40. schôdza NR SR - 11.deň - B. popoludní Tlač 669 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Kuffa, Štefan (-) - poslanec NR SR Vystúpenie  
Vážený pán predsedajúci, kolegyne, kolegovia, dovoľte mi niekoľko slov. Pán Dostál, začnem s vami. Nereagoval som faktickou, plánoval som vystúpiť v rozprave. Ak budete chcieť, môžte vystúpiť. Ale začnem takou otázkou, viete ja som sa tak nad tým zamyslel. Viete ja budem ten, ja som ten posledný, ktorý by plakal za komunizmom alebo socializmom jak ste mi to tu chceli nanútiť. Ja som bol, pán Dostál, ten posledný.
Ale opýtam sa vás na susedné Rakúsko, to máte tu blízko, ste Bratislavčan. Pre 30 rokmi aké hospodárstvo tam bolo? Socializmus tam bol, komunizmus? V susednom Nemecku bol socializmus, komunizmus, áno bolo rozdelenie na východné a západné. Časť Nemecka bola komunistická, socialistická a časť bola kapitalistická, kde bolo to trhové hospodárstvo. Susedné Švajčiarsko, trošku je to, trocha ďalej. Aká ekonomika tam fungovala v Taliansku, trhová. A teraz sa pozrime na tie krajiny, na tie štáty skrze tú nedeľu, kde je predkladaný návrh zákona. Pred 30 rokmi, pán Dostál, boli tam otvorené obchody v nedeľu, boli? Tam nebol komunizmus ani socializmus, ale to trhové hospodárstvo, ktoré ospevujete je aj u nás teraz. Boli otvorené tam obchody? No neboli. Teraz keď sa pozriete do Rakúska, do Nemecka, do Švajčiarska, do Talianska sú tam otvorené v nedeľu obchody alebo sú zatvorené.
Viete, tak potom asi slovenský národ, Slovensko ako také po 40 rokov totality sme odtrhnutý jak z reťaze, sme odtrhnutý ako z reťaze. Lebo žijeme konzumným spôsobom života. Kedykoľvek, v ktorúkoľvek hodinu si ja zmyslím no tak ja musím nakupovať ako v obchode, ale však to už sú normálne chorobnosť ako z toho nakupovania. Myslím si, že niektoré dievčatá a ženy priam tým trpia, keď nejdú ako do toho obchodu a nemíňajú ako tie peniaze tak by neprežili. Ale trošku skúsme aj tú našu spoločnosť formovať aj trochu inak, tak ako to bolo spomenuté tuná. Viete, vy tu nepriťahujte zase tak za vlasy. Kolega Viskupič on to tak aj tuná vysvetlil. Lebo dobre, týka sa to 300 tis. zamestnancov v nedeľu, hej, tak to tuná zaznelo, ktorí by nešli ako do práce. Ale niekto tu za vlasy nepriťahuje to, mám manželku lekárku, ale však máme lekárov som tu spomínal, aj tuná v zdravotníctve ktorí pracujú. Ale tam nejdete len v nedeľu, pán Dostál, ale aj na Štedrý deň, na Veľkú noc. Tí lekári sa o nás musia starať. Zdravotné sestry detto, nikto tuná o týchto prevádzkach nehovorí. Hasiči keď horí a plameň keď je teraz, či je sobota, nedeľa, či je sviatok alebo čo, prosím vás pekne, to ja vám to poviem tak biblicky. Keď to presne, to sú tie reči medzi Kristom a farizejmi, že azda keď ti padne vôl do studne a je sobota, lebo tu padla sobota. Pre Židov je sobota sviatkom, no ale však nič proti tomu, však každý národ, ktorú ako má kultúru. Viete v Svätej zemi ja som bol a tá je úplne super, hej, toto je miesto, ja by som si napríklad vedel predstaviť že by som tam žil. Lebo oni majú tri dni v podstate akoby voľna. Piatok nepracujú moslimovia, v sobotu nepracujú Židia a v nedeľu kresťania. Nie je to super, nie je to super. No a dokážu ako títo ľudia. Nepriťahujme za vlasy ako tieto veci lebo je nedeľa, lebo je to. Azda keď ti padne vôl do tej studne nevytiahneš ho preto, lebo je sobota, alebo tvojmu synovi keď sa čosi stane. A to je, to sú hasiči, policajti, ale nielen to pán Dostál, ale tam je celý rad tých ďalších v postate povolaní a zamestnaní, lebo sú povolania a zamestnania kde jednoducho tá prevádzka je nonstop a je nevyhnutná pracovať ako v nedeľu.
Jadrovú elektráreň nevieme odstaviť pán Dostál v nedeľu, lebo je nedeľa. Vysoké pece v železiarňach tiež nevieme odstaviť zo dňa na deň lebo nedeľa. Ale tu nikto o tomto nerozpráva. A je to, v podstate je to tá jedna tretina tých zamestnancov, kde zhruba okolo 40 tisíc alebo 47 tisíc zamestnancov, ktorých by sme vedeli uvoľniť.
Pán Dostál, viete, vy ste tu aj spomenuli, že keď vy by ste chceli pracovať v nedeľu, že nemôžte lebo zamest, nie. Je to zle chápané, v zmysel Zákonníka práce je to naopak. Zamestnávateľ, ktorý vám nemôže nariadiť prácu a vy keď by ste chceli celkom ako v nedeľu ako pracovať, lebo ste hovorili, keby aj dobrovoľne, alebo ako dobrovoľník. Lebo ako dobrovoľník dneska máte taký priestor úžasný, môžte ísť ako pracovať, však ísť do systému zdravotníctva. Viete, ja som bol riaditeľom hospicu. Pán Dostál, keby ste každú nedeľu prichádzali k nám pracovať a čo len šesť alebo štyri hodiny ako dobrovoľník aj v nedeľu, no ja by som to uvítal. Samozrejme adekvátnu práce, alebo tú službu by sme vám museli prideliť vášmu vzdelaniu, lebo nemôžte tiež hocičo a rovnako aj inde. Alebo keď neviem, viete aj v minulosti keď som si to, ale to máte aj v zahraničí, to nielen teraz čo trhové hospodárstvo alebo to socialistické aké bolo. Keď idete s rodinou, idete, vyberiete fakultatívny výlet a si vyberiete nejaké mesto, lebo chcete pozrieť kultúrne pamiatky a podobne. Vlastne teraz v tom meste a že tá cukráreň je otvorená, kúpite si zmrzlinu, prosím vás pekne, áno to patrí k tomuto. Prečo práve ako nedeľa ste sa tiež pýtal, prečo nie sobota. No nedeľa je to pán Dostál predovšetkým preto, lebo toto hovorí historická skúsenosť, ale aj naša tradícia na Slovensku, hej. A nebola to nikdy sobota ale vždycky to bolo nedeľa, pán Dostál. Takže v tom je podstatný rozdiel.
A teraz dotknem sa ešte aj takej inej práce alebo vy si myslíte, že my teraz zavádzame, že aby nedeľa bola voľná pre mnohých zamestnancov. Viete, kedy prvýkrát sa, pán Dostál, zaviedla nedeľa, že v nedeľu sa zakázalo pracovať? Bol to panovník
===== pán Dostál. Takže v tom je podstatný rozdiel.
A teraz dotknem sa ešte aj takej inej práce alebo vy si myslíte, že my teraz za zavádzame, že aby nedeľa bola voľná pre mnohých zamestnancov. Viete, kedy prvýkrát sa, pán Dostál, zaviedla nedeľa, že v nedeľu sa zakázalo pracovať? Bol to panovník, cisár Konštantín Veľký, bol cisárom Východorímskej ríše a v 4. storočí nariadil, že v nedeľu, nie nariadil, on zakázal práce v nedeľu. Ale bol tak múdry panovník, bol veľmi múdry panovník a skúste v tomto duchu tohto múdreho panovníka uvažovať, bol to svetský muž. Nič s kresťanstvom nemal spoločné konkrétne on, aj keď tým ediktom uvoľnil kresťanstvo a konečne ich nehádzali ako levom. Ale proste akceptoval ako aj ďalšie náboženstvo, a to bolo kresťanstvo. Ale tu urobil jednu výnimku, pán Dostál.
Veľmi múdro to urobil. Zakázaná nedeľa bola okrem prác v poľnohospodárstve. A táto výnimka, pán Dostál, si predstavte, že za celé tieto stáročia dodnes nebola zrušená.
Ja si pamätám generáciu našich starých rodičov. Nikdy si neplánovali práce v poľnohospodárstve v nedeľu, aby išli na role a teraz pracovali alebo kosili a ťažko pracovali a podobne. Okrem situácie a boli také situácie, kedy bola nepriazeň počasia. A jak bola nepriazeň počasia, no boli to aj nedele, kedy ja neviem, potrebovali pre dobytok dorobiť sena a podobne a trebalo to seno zozbierať a do stodoly uskladniť, alebo bolo to obilie, ktoré trebalo pozbierať, všetko ručne sa to robilo. To sa nerobilo, že kombajn vybehol a skosil celú rolu. Všetko tí ľudia museli ručne. Obilie, keď pokosili, museli to zviazať najprv do tých snopov, potom do tých ďalších to uskladnili. Kým to preložili na ten voz, ručne to mlátili, všetko bola ručná práca. Viete, tí ľudia si aj oveľa viac ten chlebík ako vážili.
Ale my dneska máme nedeľu, máme otvorenú preto, aby sme mali napchaté plné kontajnery, pán Dostál, potravín. No, tak toto chceme? My sme tak konzumnou spoločnosťou, my už by sme asi jeden deň nevydržali bez toho, že by boli zatvorené potraviny. Hádam toto nechcete nám nahovoriť. Ja som uviedol ten príklad, že ja som generácia taká, ktorá to zažila a jednoducho v sobotu o 12.00 sa zatvorili obchody a otvorili sa až v pondelok. Ale choďte do susedného Rakúska, do Nemecka, do Švajčiarska a pozrite si to tam, že či to oni tam nemajú. A tiež sú trhové hospodárstvo. Tam neni socializmus dnes ani komunizmus. A vedia títo ľudia žiť.
Ale choďte sa, pán Dostál, neviem či ste boli niekedy v Švajčiarsku, a keď nie, tak choďte do Álp na výlet a v nedeľu, vy v tých Alpách prežívate nedeľu. Vy vidíte, vy sa stretávate s celými rodinnými klanmi, ktorí sú na turistických chodníkoch a prechádzajú tým horským reliéfom a naozaj si užívajú tú pohodu.
My vytvorme podmienku aj skrze nedeľu aj vo vzťahu ako k rodine. Lenže nie, aj Národná rada a vôbec taký módny trend vo svete je celkovo, za každú cenu torpédovať rodinu. A nielen rodinu, ale aj inštitút manželstva, inštitút rodiny. Ale však potom, akú to generáciu my deti chceme vychovať. Ja chcem, aby naše deti boli aj užitočné pre tento štát, aj pre Slovenskú republiku. A nielen aby to boli egoisti a konzumenti, ktorí nevydržia a budú plakať, lebo jeden a pol dňa by boli zatvorené obchody. Ďakujem.
5. 10. 2021 17:03:45 - 17:13:52 40. schôdza NR SR - 11.deň - B. popoludní Tlač 669 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Kuffa, Štefan (-) - poslanec NR SR Vystúpenie  
Vážený pán predsedajúci, kolegyne, kolegovia, dovoľte mi niekoľko slov. Pán Dostál, začnem s vami. Nereagoval som faktickou, plánoval som vystúpiť v rozprave. Ak budete chcieť, môžte vystúpiť. Ale začnem takou otázkou, viete ja som sa tak nad tým zamyslel. Viete ja budem ten, ja som ten posledný, ktorý by plakal za komunizmom alebo socializmom jak ste mi to tu chceli nanútiť. Ja som bol, pán Dostál, ten posledný.
Ale opýtam sa vás na susedné Rakúsko, to máte tu blízko, ste Bratislavčan. Pre 30 rokmi aké hospodárstvo tam bolo? Socializmus tam bol, komunizmus? V susednom Nemecku bol socializmus, komunizmus, áno bolo rozdelenie na východné a západné. Časť Nemecka bola komunistická, socialistická a časť bola kapitalistická, kde bolo to trhové hospodárstvo. Susedné Švajčiarsko, trošku je to, trocha ďalej. Aká ekonomika tam fungovala v Taliansku, trhová. A teraz sa pozrime na tie krajiny, na tie štáty skrze tú nedeľu, kde je predkladaný návrh zákona. Pred 30 rokmi, pán Dostál, boli tam otvorené obchody v nedeľu, boli? Tam nebol komunizmus ani socializmus, ale to trhové hospodárstvo, ktoré ospevujete je aj u nás teraz. Boli otvorené tam obchody? No neboli. Teraz keď sa pozriete do Rakúska, do Nemecka, do Švajčiarska, do Talianska sú tam otvorené v nedeľu obchody alebo sú zatvorené.
Viete, tak potom asi slovenský národ, Slovensko ako také po 40 rokov totality sme odtrhnutý jak z reťaze, sme odtrhnutý ako z reťaze. Lebo žijeme konzumným spôsobom života. Kedykoľvek, v ktorúkoľvek hodinu si ja zmyslím no tak ja musím nakupovať ako v obchode, ale však to už sú normálne chorobnosť ako z toho nakupovania. Myslím si, že niektoré dievčatá a ženy priam tým trpia, keď nejdú ako do toho obchodu a nemíňajú ako tie peniaze tak by neprežili. Ale trošku skúsme aj tú našu spoločnosť formovať aj trochu inak, tak ako to bolo spomenuté tuná. Viete, vy tu nepriťahujte zase tak za vlasy. Kolega Viskupič on to tak aj tuná vysvetlil. Lebo dobre, týka sa to 300 tis. zamestnancov v nedeľu, hej, tak to tuná zaznelo, ktorí by nešli ako do práce. Ale niekto tu za vlasy nepriťahuje to, mám manželku lekárku, ale však máme lekárov som tu spomínal, aj tuná v zdravotníctve ktorí pracujú. Ale tam nejdete len v nedeľu, pán Dostál, ale aj na Štedrý deň, na Veľkú noc. Tí lekári sa o nás musia starať. Zdravotné sestry detto, nikto tuná o týchto prevádzkach nehovorí. Hasiči keď horí a plameň keď je teraz, či je sobota, nedeľa, či je sviatok alebo čo, prosím vás pekne, to ja vám to poviem tak biblicky. Keď to presne, to sú tie reči medzi Kristom a farizejmi, že azda keď ti padne vôl do studne a je sobota, lebo tu padla sobota. Pre Židov je sobota sviatkom, no ale však nič proti tomu, však každý národ, ktorú ako má kultúru. Viete v Svätej zemi ja som bol a tá je úplne super, hej, toto je miesto, ja by som si napríklad vedel predstaviť že by som tam žil. Lebo oni majú tri dni v podstate akoby voľna. Piatok nepracujú moslimovia, v sobotu nepracujú Židia a v nedeľu kresťania. Nie je to super, nie je to super. No a dokážu ako títo ľudia. Nepriťahujme za vlasy ako tieto veci lebo je nedeľa, lebo je to. Azda keď ti padne vôl do tej studne nevytiahneš ho preto, lebo je sobota, alebo tvojmu synovi keď sa čosi stane. A to je, to sú hasiči, policajti, ale nielen to pán Dostál, ale tam je celý rad tých ďalších v postate povolaní a zamestnaní, lebo sú povolania a zamestnania kde jednoducho tá prevádzka je nonstop a je nevyhnutná pracovať ako v nedeľu.
Jadrovú elektráreň nevieme odstaviť pán Dostál v nedeľu, lebo je nedeľa. Vysoké pece v železiarňach tiež nevieme odstaviť zo dňa na deň lebo nedeľa. Ale tu nikto o tomto nerozpráva. A je to, v podstate je to tá jedna tretina tých zamestnancov, kde zhruba okolo 40 tisíc alebo 47 tisíc zamestnancov, ktorých by sme vedeli uvoľniť.
Pán Dostál, viete, vy ste tu aj spomenuli, že keď vy by ste chceli pracovať v nedeľu, že nemôžte lebo zamest, nie. Je to zle chápané, v zmysel Zákonníka práce je to naopak. Zamestnávateľ, ktorý vám nemôže nariadiť prácu a vy keď by ste chceli celkom ako v nedeľu ako pracovať, lebo ste hovorili, keby aj dobrovoľne, alebo ako dobrovoľník. Lebo ako dobrovoľník dneska máte taký priestor úžasný, môžte ísť ako pracovať, však ísť do systému zdravotníctva. Viete, ja som bol riaditeľom hospicu. Pán Dostál, keby ste každú nedeľu prichádzali k nám pracovať a čo len šesť alebo štyri hodiny ako dobrovoľník aj v nedeľu, no ja by som to uvítal. Samozrejme adekvátnu práce, alebo tú službu by sme vám museli prideliť vášmu vzdelaniu, lebo nemôžte tiež hocičo a rovnako aj inde. Alebo keď neviem, viete aj v minulosti keď som si to, ale to máte aj v zahraničí, to nielen teraz čo trhové hospodárstvo alebo to socialistické aké bolo. Keď idete s rodinou, idete, vyberiete fakultatívny výlet a si vyberiete nejaké mesto, lebo chcete pozrieť kultúrne pamiatky a podobne. Vlastne teraz v tom meste a že tá cukráreň je otvorená, kúpite si zmrzlinu, prosím vás pekne, áno to patrí k tomuto. Prečo práve ako nedeľa ste sa tiež pýtal, prečo nie sobota. No nedeľa je to pán Dostál predovšetkým preto, lebo toto hovorí historická skúsenosť, ale aj naša tradícia na Slovensku, hej. A nebola to nikdy sobota ale vždycky to bolo nedeľa, pán Dostál. Takže v tom je podstatný rozdiel.
A teraz dotknem sa ešte aj takej inej práce alebo vy si myslíte, že my teraz zavádzame, že aby nedeľa bola voľná pre mnohých zamestnancov. Viete, kedy prvýkrát sa, pán Dostál, zaviedla nedeľa, že v nedeľu sa zakázalo pracovať? Bol to panovník
===== pán Dostál. Takže v tom je podstatný rozdiel.
A teraz dotknem sa ešte aj takej inej práce alebo vy si myslíte, že my teraz za zavádzame, že aby nedeľa bola voľná pre mnohých zamestnancov. Viete, kedy prvýkrát sa, pán Dostál, zaviedla nedeľa, že v nedeľu sa zakázalo pracovať? Bol to panovník, cisár Konštantín Veľký, bol cisárom Východorímskej ríše a v 4. storočí nariadil, že v nedeľu, nie nariadil, on zakázal práce v nedeľu. Ale bol tak múdry panovník, bol veľmi múdry panovník a skúste v tomto duchu tohto múdreho panovníka uvažovať, bol to svetský muž. Nič s kresťanstvom nemal spoločné konkrétne on, aj keď tým ediktom uvoľnil kresťanstvo a konečne ich nehádzali ako levom. Ale proste akceptoval ako aj ďalšie náboženstvo, a to bolo kresťanstvo. Ale tu urobil jednu výnimku, pán Dostál.
Veľmi múdro to urobil. Zakázaná nedeľa bola okrem prác v poľnohospodárstve. A táto výnimka, pán Dostál, si predstavte, že za celé tieto stáročia dodnes nebola zrušená.
Ja si pamätám generáciu našich starých rodičov. Nikdy si neplánovali práce v poľnohospodárstve v nedeľu, aby išli na role a teraz pracovali alebo kosili a ťažko pracovali a podobne. Okrem situácie a boli také situácie, kedy bola nepriazeň počasia. A jak bola nepriazeň počasia, no boli to aj nedele, kedy ja neviem, potrebovali pre dobytok dorobiť sena a podobne a trebalo to seno zozbierať a do stodoly uskladniť, alebo bolo to obilie, ktoré trebalo pozbierať, všetko ručne sa to robilo. To sa nerobilo, že kombajn vybehol a skosil celú rolu. Všetko tí ľudia museli ručne. Obilie, keď pokosili, museli to zviazať najprv do tých snopov, potom do tých ďalších to uskladnili. Kým to preložili na ten voz, ručne to mlátili, všetko bola ručná práca. Viete, tí ľudia si aj oveľa viac ten chlebík ako vážili.
Ale my dneska máme nedeľu, máme otvorenú preto, aby sme mali napchaté plné kontajnery, pán Dostál, potravín. No, tak toto chceme? My sme tak konzumnou spoločnosťou, my už by sme asi jeden deň nevydržali bez toho, že by boli zatvorené potraviny. Hádam toto nechcete nám nahovoriť. Ja som uviedol ten príklad, že ja som generácia taká, ktorá to zažila a jednoducho v sobotu o 12.00 sa zatvorili obchody a otvorili sa až v pondelok. Ale choďte do susedného Rakúska, do Nemecka, do Švajčiarska a pozrite si to tam, že či to oni tam nemajú. A tiež sú trhové hospodárstvo. Tam neni socializmus dnes ani komunizmus. A vedia títo ľudia žiť.
Ale choďte sa, pán Dostál, neviem či ste boli niekedy v Švajčiarsku, a keď nie, tak choďte do Álp na výlet a v nedeľu, vy v tých Alpách prežívate nedeľu. Vy vidíte, vy sa stretávate s celými rodinnými klanmi, ktorí sú na turistických chodníkoch a prechádzajú tým horským reliéfom a naozaj si užívajú tú pohodu.
My vytvorme podmienku aj skrze nedeľu aj vo vzťahu ako k rodine. Lenže nie, aj Národná rada a vôbec taký módny trend vo svete je celkovo, za každú cenu torpédovať rodinu. A nielen rodinu, ale aj inštitút manželstva, inštitút rodiny. Ale však potom, akú to generáciu my deti chceme vychovať. Ja chcem, aby naše deti boli aj užitočné pre tento štát, aj pre Slovenskú republiku. A nielen aby to boli egoisti a konzumenti, ktorí nevydržia a budú plakať, lebo jeden a pol dňa by boli zatvorené obchody. Ďakujem.
5. 10. 2021 17:03:45 - 17:13:52 40. schôdza NR SR - 11.deň - B. popoludní Tlač 669 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Kuffa, Štefan (-) - poslanec NR SR Vystúpenie  
Vážený pán predsedajúci, kolegyne, kolegovia, dovoľte mi niekoľko slov. Pán Dostál, začnem s vami. Nereagoval som faktickou, plánoval som vystúpiť v rozprave. Ak budete chcieť, môžte vystúpiť. Ale začnem takou otázkou, viete ja som sa tak nad tým zamyslel. Viete ja budem ten, ja som ten posledný, ktorý by plakal za komunizmom alebo socializmom jak ste mi to tu chceli nanútiť. Ja som bol, pán Dostál, ten posledný.
Ale opýtam sa vás na susedné Rakúsko, to máte tu blízko, ste Bratislavčan. Pre 30 rokmi aké hospodárstvo tam bolo? Socializmus tam bol, komunizmus? V susednom Nemecku bol socializmus, komunizmus, áno bolo rozdelenie na východné a západné. Časť Nemecka bola komunistická, socialistická a časť bola kapitalistická, kde bolo to trhové hospodárstvo. Susedné Švajčiarsko, trošku je to, trocha ďalej. Aká ekonomika tam fungovala v Taliansku, trhová. A teraz sa pozrime na tie krajiny, na tie štáty skrze tú nedeľu, kde je predkladaný návrh zákona. Pred 30 rokmi, pán Dostál, boli tam otvorené obchody v nedeľu, boli? Tam nebol komunizmus ani socializmus, ale to trhové hospodárstvo, ktoré ospevujete je aj u nás teraz. Boli otvorené tam obchody? No neboli. Teraz keď sa pozriete do Rakúska, do Nemecka, do Švajčiarska, do Talianska sú tam otvorené v nedeľu obchody alebo sú zatvorené.
Viete, tak potom asi slovenský národ, Slovensko ako také po 40 rokov totality sme odtrhnutý jak z reťaze, sme odtrhnutý ako z reťaze. Lebo žijeme konzumným spôsobom života. Kedykoľvek, v ktorúkoľvek hodinu si ja zmyslím no tak ja musím nakupovať ako v obchode, ale však to už sú normálne chorobnosť ako z toho nakupovania. Myslím si, že niektoré dievčatá a ženy priam tým trpia, keď nejdú ako do toho obchodu a nemíňajú ako tie peniaze tak by neprežili. Ale trošku skúsme aj tú našu spoločnosť formovať aj trochu inak, tak ako to bolo spomenuté tuná. Viete, vy tu nepriťahujte zase tak za vlasy. Kolega Viskupič on to tak aj tuná vysvetlil. Lebo dobre, týka sa to 300 tis. zamestnancov v nedeľu, hej, tak to tuná zaznelo, ktorí by nešli ako do práce. Ale niekto tu za vlasy nepriťahuje to, mám manželku lekárku, ale však máme lekárov som tu spomínal, aj tuná v zdravotníctve ktorí pracujú. Ale tam nejdete len v nedeľu, pán Dostál, ale aj na Štedrý deň, na Veľkú noc. Tí lekári sa o nás musia starať. Zdravotné sestry detto, nikto tuná o týchto prevádzkach nehovorí. Hasiči keď horí a plameň keď je teraz, či je sobota, nedeľa, či je sviatok alebo čo, prosím vás pekne, to ja vám to poviem tak biblicky. Keď to presne, to sú tie reči medzi Kristom a farizejmi, že azda keď ti padne vôl do studne a je sobota, lebo tu padla sobota. Pre Židov je sobota sviatkom, no ale však nič proti tomu, však každý národ, ktorú ako má kultúru. Viete v Svätej zemi ja som bol a tá je úplne super, hej, toto je miesto, ja by som si napríklad vedel predstaviť že by som tam žil. Lebo oni majú tri dni v podstate akoby voľna. Piatok nepracujú moslimovia, v sobotu nepracujú Židia a v nedeľu kresťania. Nie je to super, nie je to super. No a dokážu ako títo ľudia. Nepriťahujme za vlasy ako tieto veci lebo je nedeľa, lebo je to. Azda keď ti padne vôl do tej studne nevytiahneš ho preto, lebo je sobota, alebo tvojmu synovi keď sa čosi stane. A to je, to sú hasiči, policajti, ale nielen to pán Dostál, ale tam je celý rad tých ďalších v postate povolaní a zamestnaní, lebo sú povolania a zamestnania kde jednoducho tá prevádzka je nonstop a je nevyhnutná pracovať ako v nedeľu.
Jadrovú elektráreň nevieme odstaviť pán Dostál v nedeľu, lebo je nedeľa. Vysoké pece v železiarňach tiež nevieme odstaviť zo dňa na deň lebo nedeľa. Ale tu nikto o tomto nerozpráva. A je to, v podstate je to tá jedna tretina tých zamestnancov, kde zhruba okolo 40 tisíc alebo 47 tisíc zamestnancov, ktorých by sme vedeli uvoľniť.
Pán Dostál, viete, vy ste tu aj spomenuli, že keď vy by ste chceli pracovať v nedeľu, že nemôžte lebo zamest, nie. Je to zle chápané, v zmysel Zákonníka práce je to naopak. Zamestnávateľ, ktorý vám nemôže nariadiť prácu a vy keď by ste chceli celkom ako v nedeľu ako pracovať, lebo ste hovorili, keby aj dobrovoľne, alebo ako dobrovoľník. Lebo ako dobrovoľník dneska máte taký priestor úžasný, môžte ísť ako pracovať, však ísť do systému zdravotníctva. Viete, ja som bol riaditeľom hospicu. Pán Dostál, keby ste každú nedeľu prichádzali k nám pracovať a čo len šesť alebo štyri hodiny ako dobrovoľník aj v nedeľu, no ja by som to uvítal. Samozrejme adekvátnu práce, alebo tú službu by sme vám museli prideliť vášmu vzdelaniu, lebo nemôžte tiež hocičo a rovnako aj inde. Alebo keď neviem, viete aj v minulosti keď som si to, ale to máte aj v zahraničí, to nielen teraz čo trhové hospodárstvo alebo to socialistické aké bolo. Keď idete s rodinou, idete, vyberiete fakultatívny výlet a si vyberiete nejaké mesto, lebo chcete pozrieť kultúrne pamiatky a podobne. Vlastne teraz v tom meste a že tá cukráreň je otvorená, kúpite si zmrzlinu, prosím vás pekne, áno to patrí k tomuto. Prečo práve ako nedeľa ste sa tiež pýtal, prečo nie sobota. No nedeľa je to pán Dostál predovšetkým preto, lebo toto hovorí historická skúsenosť, ale aj naša tradícia na Slovensku, hej. A nebola to nikdy sobota ale vždycky to bolo nedeľa, pán Dostál. Takže v tom je podstatný rozdiel.
A teraz dotknem sa ešte aj takej inej práce alebo vy si myslíte, že my teraz zavádzame, že aby nedeľa bola voľná pre mnohých zamestnancov. Viete, kedy prvýkrát sa, pán Dostál, zaviedla nedeľa, že v nedeľu sa zakázalo pracovať? Bol to panovník
===== pán Dostál. Takže v tom je podstatný rozdiel.
A teraz dotknem sa ešte aj takej inej práce alebo vy si myslíte, že my teraz za zavádzame, že aby nedeľa bola voľná pre mnohých zamestnancov. Viete, kedy prvýkrát sa, pán Dostál, zaviedla nedeľa, že v nedeľu sa zakázalo pracovať? Bol to panovník, cisár Konštantín Veľký, bol cisárom Východorímskej ríše a v 4. storočí nariadil, že v nedeľu, nie nariadil, on zakázal práce v nedeľu. Ale bol tak múdry panovník, bol veľmi múdry panovník a skúste v tomto duchu tohto múdreho panovníka uvažovať, bol to svetský muž. Nič s kresťanstvom nemal spoločné konkrétne on, aj keď tým ediktom uvoľnil kresťanstvo a konečne ich nehádzali ako levom. Ale proste akceptoval ako aj ďalšie náboženstvo, a to bolo kresťanstvo. Ale tu urobil jednu výnimku, pán Dostál.
Veľmi múdro to urobil. Zakázaná nedeľa bola okrem prác v poľnohospodárstve. A táto výnimka, pán Dostál, si predstavte, že za celé tieto stáročia dodnes nebola zrušená.
Ja si pamätám generáciu našich starých rodičov. Nikdy si neplánovali práce v poľnohospodárstve v nedeľu, aby išli na role a teraz pracovali alebo kosili a ťažko pracovali a podobne. Okrem situácie a boli také situácie, kedy bola nepriazeň počasia. A jak bola nepriazeň počasia, no boli to aj nedele, kedy ja neviem, potrebovali pre dobytok dorobiť sena a podobne a trebalo to seno zozbierať a do stodoly uskladniť, alebo bolo to obilie, ktoré trebalo pozbierať, všetko ručne sa to robilo. To sa nerobilo, že kombajn vybehol a skosil celú rolu. Všetko tí ľudia museli ručne. Obilie, keď pokosili, museli to zviazať najprv do tých snopov, potom do tých ďalších to uskladnili. Kým to preložili na ten voz, ručne to mlátili, všetko bola ručná práca. Viete, tí ľudia si aj oveľa viac ten chlebík ako vážili.
Ale my dneska máme nedeľu, máme otvorenú preto, aby sme mali napchaté plné kontajnery, pán Dostál, potravín. No, tak toto chceme? My sme tak konzumnou spoločnosťou, my už by sme asi jeden deň nevydržali bez toho, že by boli zatvorené potraviny. Hádam toto nechcete nám nahovoriť. Ja som uviedol ten príklad, že ja som generácia taká, ktorá to zažila a jednoducho v sobotu o 12.00 sa zatvorili obchody a otvorili sa až v pondelok. Ale choďte do susedného Rakúska, do Nemecka, do Švajčiarska a pozrite si to tam, že či to oni tam nemajú. A tiež sú trhové hospodárstvo. Tam neni socializmus dnes ani komunizmus. A vedia títo ľudia žiť.
Ale choďte sa, pán Dostál, neviem či ste boli niekedy v Švajčiarsku, a keď nie, tak choďte do Álp na výlet a v nedeľu, vy v tých Alpách prežívate nedeľu. Vy vidíte, vy sa stretávate s celými rodinnými klanmi, ktorí sú na turistických chodníkoch a prechádzajú tým horským reliéfom a naozaj si užívajú tú pohodu.
My vytvorme podmienku aj skrze nedeľu aj vo vzťahu ako k rodine. Lenže nie, aj Národná rada a vôbec taký módny trend vo svete je celkovo, za každú cenu torpédovať rodinu. A nielen rodinu, ale aj inštitút manželstva, inštitút rodiny. Ale však potom, akú to generáciu my deti chceme vychovať. Ja chcem, aby naše deti boli aj užitočné pre tento štát, aj pre Slovenskú republiku. A nielen aby to boli egoisti a konzumenti, ktorí nevydržia a budú plakať, lebo jeden a pol dňa by boli zatvorené obchody. Ďakujem.
5. 10. 2021 17:03:45 - 17:13:52 40. schôdza NR SR - 11.deň - B. popoludní Tlač 669 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Kuffa, Štefan (-) - poslanec NR SR Vystúpenie  
Vážený pán predsedajúci, kolegyne, kolegovia, dovoľte mi niekoľko slov. Pán Dostál, začnem s vami. Nereagoval som faktickou, plánoval som vystúpiť v rozprave. Ak budete chcieť, môžte vystúpiť. Ale začnem takou otázkou, viete ja som sa tak nad tým zamyslel. Viete ja budem ten, ja som ten posledný, ktorý by plakal za komunizmom alebo socializmom jak ste mi to tu chceli nanútiť. Ja som bol, pán Dostál, ten posledný.
Ale opýtam sa vás na susedné Rakúsko, to máte tu blízko, ste Bratislavčan. Pre 30 rokmi aké hospodárstvo tam bolo? Socializmus tam bol, komunizmus? V susednom Nemecku bol socializmus, komunizmus, áno bolo rozdelenie na východné a západné. Časť Nemecka bola komunistická, socialistická a časť bola kapitalistická, kde bolo to trhové hospodárstvo. Susedné Švajčiarsko, trošku je to, trocha ďalej. Aká ekonomika tam fungovala v Taliansku, trhová. A teraz sa pozrime na tie krajiny, na tie štáty skrze tú nedeľu, kde je predkladaný návrh zákona. Pred 30 rokmi, pán Dostál, boli tam otvorené obchody v nedeľu, boli? Tam nebol komunizmus ani socializmus, ale to trhové hospodárstvo, ktoré ospevujete je aj u nás teraz. Boli otvorené tam obchody? No neboli. Teraz keď sa pozriete do Rakúska, do Nemecka, do Švajčiarska, do Talianska sú tam otvorené v nedeľu obchody alebo sú zatvorené.
Viete, tak potom asi slovenský národ, Slovensko ako také po 40 rokov totality sme odtrhnutý jak z reťaze, sme odtrhnutý ako z reťaze. Lebo žijeme konzumným spôsobom života. Kedykoľvek, v ktorúkoľvek hodinu si ja zmyslím no tak ja musím nakupovať ako v obchode, ale však to už sú normálne chorobnosť ako z toho nakupovania. Myslím si, že niektoré dievčatá a ženy priam tým trpia, keď nejdú ako do toho obchodu a nemíňajú ako tie peniaze tak by neprežili. Ale trošku skúsme aj tú našu spoločnosť formovať aj trochu inak, tak ako to bolo spomenuté tuná. Viete, vy tu nepriťahujte zase tak za vlasy. Kolega Viskupič on to tak aj tuná vysvetlil. Lebo dobre, týka sa to 300 tis. zamestnancov v nedeľu, hej, tak to tuná zaznelo, ktorí by nešli ako do práce. Ale niekto tu za vlasy nepriťahuje to, mám manželku lekárku, ale však máme lekárov som tu spomínal, aj tuná v zdravotníctve ktorí pracujú. Ale tam nejdete len v nedeľu, pán Dostál, ale aj na Štedrý deň, na Veľkú noc. Tí lekári sa o nás musia starať. Zdravotné sestry detto, nikto tuná o týchto prevádzkach nehovorí. Hasiči keď horí a plameň keď je teraz, či je sobota, nedeľa, či je sviatok alebo čo, prosím vás pekne, to ja vám to poviem tak biblicky. Keď to presne, to sú tie reči medzi Kristom a farizejmi, že azda keď ti padne vôl do studne a je sobota, lebo tu padla sobota. Pre Židov je sobota sviatkom, no ale však nič proti tomu, však každý národ, ktorú ako má kultúru. Viete v Svätej zemi ja som bol a tá je úplne super, hej, toto je miesto, ja by som si napríklad vedel predstaviť že by som tam žil. Lebo oni majú tri dni v podstate akoby voľna. Piatok nepracujú moslimovia, v sobotu nepracujú Židia a v nedeľu kresťania. Nie je to super, nie je to super. No a dokážu ako títo ľudia. Nepriťahujme za vlasy ako tieto veci lebo je nedeľa, lebo je to. Azda keď ti padne vôl do tej studne nevytiahneš ho preto, lebo je sobota, alebo tvojmu synovi keď sa čosi stane. A to je, to sú hasiči, policajti, ale nielen to pán Dostál, ale tam je celý rad tých ďalších v postate povolaní a zamestnaní, lebo sú povolania a zamestnania kde jednoducho tá prevádzka je nonstop a je nevyhnutná pracovať ako v nedeľu.
Jadrovú elektráreň nevieme odstaviť pán Dostál v nedeľu, lebo je nedeľa. Vysoké pece v železiarňach tiež nevieme odstaviť zo dňa na deň lebo nedeľa. Ale tu nikto o tomto nerozpráva. A je to, v podstate je to tá jedna tretina tých zamestnancov, kde zhruba okolo 40 tisíc alebo 47 tisíc zamestnancov, ktorých by sme vedeli uvoľniť.
Pán Dostál, viete, vy ste tu aj spomenuli, že keď vy by ste chceli pracovať v nedeľu, že nemôžte lebo zamest, nie. Je to zle chápané, v zmysel Zákonníka práce je to naopak. Zamestnávateľ, ktorý vám nemôže nariadiť prácu a vy keď by ste chceli celkom ako v nedeľu ako pracovať, lebo ste hovorili, keby aj dobrovoľne, alebo ako dobrovoľník. Lebo ako dobrovoľník dneska máte taký priestor úžasný, môžte ísť ako pracovať, však ísť do systému zdravotníctva. Viete, ja som bol riaditeľom hospicu. Pán Dostál, keby ste každú nedeľu prichádzali k nám pracovať a čo len šesť alebo štyri hodiny ako dobrovoľník aj v nedeľu, no ja by som to uvítal. Samozrejme adekvátnu práce, alebo tú službu by sme vám museli prideliť vášmu vzdelaniu, lebo nemôžte tiež hocičo a rovnako aj inde. Alebo keď neviem, viete aj v minulosti keď som si to, ale to máte aj v zahraničí, to nielen teraz čo trhové hospodárstvo alebo to socialistické aké bolo. Keď idete s rodinou, idete, vyberiete fakultatívny výlet a si vyberiete nejaké mesto, lebo chcete pozrieť kultúrne pamiatky a podobne. Vlastne teraz v tom meste a že tá cukráreň je otvorená, kúpite si zmrzlinu, prosím vás pekne, áno to patrí k tomuto. Prečo práve ako nedeľa ste sa tiež pýtal, prečo nie sobota. No nedeľa je to pán Dostál predovšetkým preto, lebo toto hovorí historická skúsenosť, ale aj naša tradícia na Slovensku, hej. A nebola to nikdy sobota ale vždycky to bolo nedeľa, pán Dostál. Takže v tom je podstatný rozdiel.
A teraz dotknem sa ešte aj takej inej práce alebo vy si myslíte, že my teraz zavádzame, že aby nedeľa bola voľná pre mnohých zamestnancov. Viete, kedy prvýkrát sa, pán Dostál, zaviedla nedeľa, že v nedeľu sa zakázalo pracovať? Bol to panovník
===== pán Dostál. Takže v tom je podstatný rozdiel.
A teraz dotknem sa ešte aj takej inej práce alebo vy si myslíte, že my teraz za zavádzame, že aby nedeľa bola voľná pre mnohých zamestnancov. Viete, kedy prvýkrát sa, pán Dostál, zaviedla nedeľa, že v nedeľu sa zakázalo pracovať? Bol to panovník, cisár Konštantín Veľký, bol cisárom Východorímskej ríše a v 4. storočí nariadil, že v nedeľu, nie nariadil, on zakázal práce v nedeľu. Ale bol tak múdry panovník, bol veľmi múdry panovník a skúste v tomto duchu tohto múdreho panovníka uvažovať, bol to svetský muž. Nič s kresťanstvom nemal spoločné konkrétne on, aj keď tým ediktom uvoľnil kresťanstvo a konečne ich nehádzali ako levom. Ale proste akceptoval ako aj ďalšie náboženstvo, a to bolo kresťanstvo. Ale tu urobil jednu výnimku, pán Dostál.
Veľmi múdro to urobil. Zakázaná nedeľa bola okrem prác v poľnohospodárstve. A táto výnimka, pán Dostál, si predstavte, že za celé tieto stáročia dodnes nebola zrušená.
Ja si pamätám generáciu našich starých rodičov. Nikdy si neplánovali práce v poľnohospodárstve v nedeľu, aby išli na role a teraz pracovali alebo kosili a ťažko pracovali a podobne. Okrem situácie a boli také situácie, kedy bola nepriazeň počasia. A jak bola nepriazeň počasia, no boli to aj nedele, kedy ja neviem, potrebovali pre dobytok dorobiť sena a podobne a trebalo to seno zozbierať a do stodoly uskladniť, alebo bolo to obilie, ktoré trebalo pozbierať, všetko ručne sa to robilo. To sa nerobilo, že kombajn vybehol a skosil celú rolu. Všetko tí ľudia museli ručne. Obilie, keď pokosili, museli to zviazať najprv do tých snopov, potom do tých ďalších to uskladnili. Kým to preložili na ten voz, ručne to mlátili, všetko bola ručná práca. Viete, tí ľudia si aj oveľa viac ten chlebík ako vážili.
Ale my dneska máme nedeľu, máme otvorenú preto, aby sme mali napchaté plné kontajnery, pán Dostál, potravín. No, tak toto chceme? My sme tak konzumnou spoločnosťou, my už by sme asi jeden deň nevydržali bez toho, že by boli zatvorené potraviny. Hádam toto nechcete nám nahovoriť. Ja som uviedol ten príklad, že ja som generácia taká, ktorá to zažila a jednoducho v sobotu o 12.00 sa zatvorili obchody a otvorili sa až v pondelok. Ale choďte do susedného Rakúska, do Nemecka, do Švajčiarska a pozrite si to tam, že či to oni tam nemajú. A tiež sú trhové hospodárstvo. Tam neni socializmus dnes ani komunizmus. A vedia títo ľudia žiť.
Ale choďte sa, pán Dostál, neviem či ste boli niekedy v Švajčiarsku, a keď nie, tak choďte do Álp na výlet a v nedeľu, vy v tých Alpách prežívate nedeľu. Vy vidíte, vy sa stretávate s celými rodinnými klanmi, ktorí sú na turistických chodníkoch a prechádzajú tým horským reliéfom a naozaj si užívajú tú pohodu.
My vytvorme podmienku aj skrze nedeľu aj vo vzťahu ako k rodine. Lenže nie, aj Národná rada a vôbec taký módny trend vo svete je celkovo, za každú cenu torpédovať rodinu. A nielen rodinu, ale aj inštitút manželstva, inštitút rodiny. Ale však potom, akú to generáciu my deti chceme vychovať. Ja chcem, aby naše deti boli aj užitočné pre tento štát, aj pre Slovenskú republiku. A nielen aby to boli egoisti a konzumenti, ktorí nevydržia a budú plakať, lebo jeden a pol dňa by boli zatvorené obchody. Ďakujem.
5. 10. 2021 16:34:29 - 16:36:29 40. schôdza NR SR - 11.deň - B. popoludní Tlač 669 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Kuffa, Štefan (-) - poslanec NR SR Vystúpenie s faktickou poznámkou  
Kolega Filip, keď si spomenul ten prírodný turizmus, ja si viem predstaviť, že trebárs som v Tatrách na vychádzke a podobne a zákaz predaja nedele maloobchodu, ten sa nevzťahuje predsa na to, že to, že ty si kúpiš nejaký tam predmet, či vyrezaný plesnivec z dreva alebo nejakú fotografiu a proste takto, ale ten maloobchod, v podstate tých 300 tisíc zamestnancov viac-menej sa týka hlavne v tých obchodoch. A tak ako to počúvam tuná, áno, niektorí kolegovia to veľmi zle ako chápu, že niečo ľuďom ako zakazujeme. No vôbec nič. Ľuďom sa nezakazuje týmto návrhom nič. Čo sa obmedzuje v zmysle Zákonníka práce, tak ako si to povedal v rámci ako rozpravy, zamestnávateľ bude ten, ktorý nebude môcť nariadiť svojim zamestnancom prácu v nedeľu a to je podstatný rozdiel. A už akokoľvek sa rozhodneš tráviť ako tú svoju nedeľu, či už s rodinou alebo pôjdeš na vychádzku, alebo na nejaké kultúrne podujatia, je to každého osobná vec. Zas aby sme to nedoménizovali a proste to neprekrúcali ako celý tento návrh zákona, že tuná niečo zakazujeme ľuďom, pozrite sa, ja som generácia tá, ktorá nie že si pamätá, ale my sme to zažívali. Obchody boli v sobotu do dvanástej otvorené a najbližšie sa otvorili podľa toho jak boli prevádzky nastavené, najskôr boli niektoré tie obchody, ktoré prvé otvárali v pondelok o šiestej ráno, boli také prevádzky, o siedmej, o ôsmej, väčšinou to bolo o ôsmej až o deviatej, kedy sa obchody otvárali. Vrátane potravín. Ľudia vedeli a boli tak nastavení, že v sobotu dopoludnia si urobili nákup. Vždycky si tie predzásoby zrobili v tak dostatočnom rozmere, jednoducho že im to vyšlo až do pondelka do rána, kedy si mohli urobiť ďalší nákup.
5. 10. 2021 15:50:11 - 15:52:11 40. schôdza NR SR - 11.deň - B. popoludní Tlač 669 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Kuffa, Štefan (-) - poslanec NR SR Vystúpenie s faktickou poznámkou  
Kolega Tomáš Taraba, hej, pekne si to v úvode povedal, tá moderná doba, v podstate žijeme takú. Človek, ten, ktorý žije, rozhoduje o tom, ktorý nežije. Presne tak. My, ktorí sme sa mali možnosť narodiť, mali sme veľké šťastie, lebo nás rodičia prijali. Ale tí, ktorí ešte sa majú narodiť, tak my im uzurpujeme o ich životy. Tomu sa hovorí jednoducho egoizmus hrubého zrna.
A tak ako si aj v úvode spomenul tých SaS-ov, to nie je ako náhodou. Je to strana smrti. A strana smrti vždycky bude prezentovať to, čo tuná pán Cmorej tuná aj prezentuje. A v koalícii si zrobte s tým poriadok. Presne tak, ako si to pomenoval. Však na jednej strane predkladáte návrh zákona a na druhej strane váš koaličný partner vám to systematicky torpéduje. Naposledy bolo to tak, že vlastne ani k hlasovaniu ako nedošlo a vyšli sme tu všetci na posmech.
A registrované partnerstvá s ochranou života miešať, tak ako si to tuná sa ako dotkol, tak navrhol tu pán Cmorej, tak to spomínal, lebo si to hovoril v rozprave, čo je úplne absurdné. Viete, funkciu manželstva dvaja ľudia toho istého pohlavia nikdy nebudú plniť, nikdy, pretože nikdy sa nestanú rodičmi. To, že majú nejaké dieťa, tak to majú, ale z toho možno predchádzajúceho vzťahu a podobne.
A kolegyňu tú, ktorú si spomenul (povedané s úsmevom), hej, aj s tým Otčenášom to išlo tak biednejšie, ale 250 odohraných profesionálnych zápasov, čo je to oproti večnosti, hej, alebo proste nejakým 2 500 zápasom, a ako to súvisí s touto témou? Boh nám dáva slobodnú vôľu, ale nie bez zodpovednosti, pani kolegyňa. To je blud, to je omyl. Zodpovednosť budeš niesť a tá slobodná vôľa nie je v tom, že ty môžeš vraždiť nenarodené deti. No môžeš zavraždiť aj suseda aj kolegu, ale nie bez následkov a nie bez zodpovednosti. Ak to v tomto duchu myslíš, tak máš pravdu, ale nemôžeš robiť úplne všetko.
5. 10. 2021 15:28:35 - 15:30:35 40. schôdza NR SR - 11.deň - B. popoludní Tlač 669 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Kuffa, Štefan (-) - poslanec NR SR Vystúpenie s faktickou poznámkou  
Pán kolega, zaujala ma jedna vec, ktorú si tu hovoril o tej slobode. A človeku v hlave všeličo prebehne. Vieš, menej slobody, tak to nielen nenarodené deti zomierali, ale tí, ktorí boli narodení. A to je Veľká francúzska revolúcia, ktorej heslo bolo Bratstvo, Rovnosť, Sloboda. A v mene tejto slobody tiekla ľudská krv potokmi. Ja som to už tak istého času povedal a zopakujem to tak znova, možno tí, ktorí ste to nepočuli, ale sloboda bez zodpovednosti neexistuje. Neexistuje sloboda. Viete, my tu hovoríme o plných právach žien, o slobodách a proste tieto všetky. A ja sa pýtam, kde je právo a sloboda detí, aj tých počatých a nenarodených. Tá je úplne vymazaná, ako keby neexistovala. Však už dnešná moderná medicína vie o tom, že počatý človek vždy sa narodil len človek. Nič iné. Samozrejme nikdy nevieme, aké to dieťatko sa narodí, že či bude plnohodnotne zdravé, či nebudeme mať psychické problémy, zdravotné problémy. Lebo aj to prenatálne obdobie a prenatálna diagnostika, ste tu aj lekári a viete veľmi dobre, koľko žien bolo posielaných na potrat, lebo vaše dieťatko je poškodené, bude mať problémy také a také. A ja sám poznám veľmi veľa takých rodín a matiek, kde sa rozhodli donosiť to dieťa a tie deti sú zdravé a sú šťastní. Viete, to keď sa pozerajú po rokoch na tie deti a koľkokrát to povedia, že mali byť potratené.
Na záver chcem povedať, viete, tu sa takto uhýbame vo svete aj v minulosti, práve kresťanskí demokrati boli tí, ktorí sa zaslúžili o potraty. Kedy Taliansko tu bolo spomenuté? V roku 1978, to bol Giulio Andreotti, kedy sa zaviedli práve v Taliansku potraty a kresťanskí demokrati boli tí, ktorí hlasovali za.
5. 10. 2021 15:20:55 - 15:22:55 40. schôdza NR SR - 11.deň - B. popoludní Tlač 669 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Kuffa, Štefan (-) - poslanec NR SR Vystúpenie s faktickou poznámkou  
Ďakujem za slovo. Viete pán Cmorej, keď ste čítali ten text ktorý ste držali v ruke. Položil som si takú otázku, či by ste boli schopný o tejto téme aspoň 30 sekúnd hovoriť súvislo, bez toho aby ste nahliadali do toho textu, ktorý ste tam čítal. A druhá vec bola tá a mal som taký pocit alebo teda ste na mňa tak pôsobili, že text ktorý ste čítali tak nie ste vnútorne sním stotožnený a dokonca mu nerozumiete. Viete keď sa tak pozerám ako na ten návrh zákona, ktorý je tu predložený, zamyslel som sa nad jednou konferenciou, ktorá mala medzinárodnú účasť v Trnave a rôzne také názory ktoré tam ako zazneli aj vo vzťahu k manželstvám, k rodinám a rovnako aj k interrupciám, tak jeden s účinkujúcich a vystupujúcich ako hosť vystúpil doktor Neuwirth Aničky Záborskej otec a on veľmi pekne tam hovoril o tom čase, viete a súvisí to aj s rodinou a formáciou a tu teraz keď sa bavíme, že či 24 hodín, 48 hodín, 72 hodín alebo koľko hodín pred interrupciou, aby tie ženy mali čas na rozmyslenie. To je všetko málo vážení kolegovia, kolegyne. Ten čas je v rodine kedy to dieťa a kedy tie deti prechádzajú tou formáciou a v podstate to rozhodnutie a doktor Neuwirth, tak položil takú otázku? "Urobili ste vo svojom živote rozhodnutie dopredu o niečom, čo ešte sa len má udiať? Tiež som sa nad tým zamyslel. Rovnako je to aj s interrupciou. Ak ty si nastavený vo svojom živote, že pôjdeš na tú interrupciu, žiadne čas ti nepomôže.
1. 10. 2021 9:45:56 - 9:47:56 40. schôdza NR SR - 10.deň - A. dopoludnia Tlač 669 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Kuffa, Štefan (-) - poslanec NR SR Vystúpenie s faktickou poznámkou  
Pán generálny prokurátor, tak si dovolím nadviazať tuná aj, aj doplniť niektoré tie veci. No, pod tým tlakom nie sú len policajti, generálna prokuratúra, ale samozrejme policajt, ktorý jednoducho sa bojí ako vypovedať. Tak ako som to povedal už aj v predchádzajúcej faktickej poznámke. To je veľmi zlý ukazovateľ. Tak ako majú títo ľudia slúžiť štátu. Vy ste to pekne ešte povedali, aj potvrdili tým, že takýto policajt v podstate tú službu štátu potvrdzuje prísahou, tak aký potom strach. Však dobre, ľudsky to beriem, že môže mať strach, tak ako to tu zaznelo, ale jednoducho ten strach musí prekonať.
A to, že pod tlakom je ktosi alebo niekto tak ako tu pred chvíľou to zaznelo, no to sú všetci politici pod tlakom, aj tie vyhrážky, aj, aj posmešky. Ale to jednoducho, musíš to zniesť. Ale pán generálny prokurátor, mňa tak až netrápi prepáčte, ja to tak poviem, vy ste tu tak veľmi to detailne a ste povedali, že ten únos Vietnamca už naposledy vysvetľujete, že to dokonca nevedia ani nemecké úrady a tak. Myslím si, že dať za tým bodku, lebo to je to nekonečné. Hej? A myslím si, že médiá vytvorili ten termínus technicus, že únos Vietnamca. Hej? A ako keby Slovenská republika uniesla Vietnamca.
Ale čo mňa veľmi trápi a ako občana Slovenskej republiky pán generálny prokurátor, to je Vladimír Pčolinský, ktorý bol 70, 175 dní v kolúznej väzbe vo väzbe bol. To je vlastne riaditeľ SIS-ky a nič, a mňa to trápi to táto vec. Takto mu bola pošpinená česť jeho, kto mu to vráti ten čas. To sú veci, ktoré sú už nenavrátiteľné. To, čo on bol odtrhnutý od rodiny, čo všetko tá rodina musela prežiť. Nehovoriac ten stres, ktorý prežili keď ich prepadli tí kukláči a malé dieťa tam bolo, manželka. Veď toto je tá ostuda...(Prerušenie vystúpenia časomerom.)
1. 10. 2021 9:17:00 - 9:19:00 40. schôdza NR SR - 10.deň - A. dopoludnia Tlač 669 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Kuffa, Štefan (-) - poslanec NR SR Vystúpenie s faktickou poznámkou  
Janko, mi tu skýta sa len s tebou súhlasiť, a to je dlhodobo známa vec, že prirodzená úcta k autoritám sa nielen stratila, ale ja dodám, že systematicky nabúravaná. Veď sme tuná svedkom, keď tu je pán generálny prokurátor, ktorý zastupuje tak vážnu inštitúciu ako je Generálna prokuratúra, akú úctu my, poslanci Národnej rady, vzdávame zástupcovi Generálnej prokuratúry, kde je on hlavou. To je celý ten problém. Ale to nie je len pri Generálnej prokuratúre, že táto úcta sa stratila. Ale to je vo všeobecnosti ako takom. Nič nemáme v úcte. A viete, ja vám to poviem takto a môžte sa aj zasmiať, ale tá úcta sa stratila predovšetkým tým, že sme systematicky začínali a stále aj naburávame rodinu, a to je to také, odtiaľ to pramení. Keď sú zle vychovávané tie deti. Však si zoberte, úcta k šedinám dávanom sa stratila. Dávno sa stratila. Takže to nie je len teraz ako tuná, ale vo všeobecnosti.
A tak ako si sa dotkol toho strachu, vieš, ale ja ti to takto poviem. Vládnuť demagógiou strachu je znakom totality. Strach je pochopiteľne ľudský, tak ako si to povedal, že mnohí policajti sa boja. Ale avšak, keď si v službe štátu, no tak môžeš mať ten strach. To ja sa z toho neposmievam. Ale je ten strach na to, aby si ho prekonával. To, aby si ho prekonal a slúžil naozaj štátu, to je oveľa dôležitejšie, ako je ten strach. Tak ten strach treba ako prekonávať. Ale práve aj my sme tí, ktorí ten pocit strachu tuná vzbudzujeme. A ten únos Vietnamca, to len tak v závere sa chcem. Áno, je to veľmi dôležité ako to rozprávaš, ale oveľa dôležitejší je ten únos ľudí, ktorí skončili v kolúznych väzbách a vo väzbách. A to robil štát. Čo sú tieto únosy? Tieto to netrápia, že naši občania skončili neoprávnene v base. Však tu máme aj výsledky, ovocie... (Prerušenie vystúpenia časomerom.)
30. 9. 2021 17:07:50 - 17:09:50 40. schôdza NR SR - 9.deň - B. popoludní Tlač 669 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Kuffa, Štefan (-) - poslanec NR SR Vystúpenie s faktickou poznámkou  
Ďakujem za slovo. Účelovo meniť zákon o prokuratúre a tá povestná 363, to jednoducho v právnom štáte nemôže takto fungovať a existovať. Je to čosi absurdné. Jednoducho meniť a ohýbať zákony práve podľa toho ako niekomu vyhovujú alebo nevyhovujú.
To, že generálny prokuratúra zruší rozhodnutie prokurátora alebo policajta ak bol porušený zákon, no ja na tom nič nevidím zlého. Naopak . Je to čosi to, čo je v podstate dobré. Ak to v tej v tom zákone o prokuratúre hierarchicky máme to tak uložené a je kompetencia generálneho prokurátora v danej veci ako rozhodnúť, no tak potom akú úlohu bude plniť generálny prokurátor, keď mu takto oklieštime ho právomoci. Nemôžme toto robiť.
A pán kolega Susko, ako si to povedal, že väzobné trestné stíhanie je vážnym zásahom do ľudských práv človeka a následne toho, keď naopak ešte tí ľudia sú nejak sa tam ocitnú v tej väzbe neoprávnene alebo neopodstatnene. Ten dosah je priam katastrofálny, ktorý sa nedá vyvážiť už ničím. Nijaké peniaze, nijaké odškodné nič. Lebo ak sa ti rozpadne rodina, tvoje manželstvo, stratíš prácu, stratíš morálny kredit.
Mne bolo tak ľúto, keď pán Pčolinský, Vladimír Pčolinský verejne ako povedal, že zničili mu v podstate politickú kariéru. Hej? A že tá strata dôvery je vlastne vo verejnosti nenavrátiteľná. Moju dôveru cez to všetko nestratil, a ja ho povzbudzujem aj zároveň k tomu, aby sa nevzdával a ešte sa aj dokonca aj politicky alebo aj takto pracovne angažoval.
30. 9. 2021 14:26:54 - 14:28:54 40. schôdza NR SR - 9.deň - B. popoludní Tlač 669 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Kuffa, Štefan (-) - poslanec NR SR Doplňujúca otázka / reakcia zadávajúceho  
Ďakujem za slovo. Pán minister, ďakujem za odpoveď. Veľmi rád počúvam, že ste to povedali, že personál je pripravený a preškolený, to je super. Aby sa to aj naplnili tie vaše slová, ktoré ste tu povedali, ale ja vám uvediem príklad a po prvé, bola to prvá vlna, ale musím povedať, že žiaľ, vtedy a to je tak dávno, lebo to je pred rokom, ten personál, žiaľ, nebol pripravený. Veľmi veľa a vy to viete veľmi dobre, však aj ste v zdravotníctve pracovali ako riaditeľ nemocnice, bolo hospitalizovaných pacientov, ktorí končili na pľúcnych ventilátoroch, veľakrát a často sa to stávalo hlavne kvôli tomu, že títo ľudia dostali oneskorenú pomoc. Jednoducho obvodný ošetrujúci lekári, tí riešili veľakrát ako Covid pacientov cez telefón, samozrejme tie príznaky začínali len tak postupne, nenápadne, sa to to naraz to zhoršovalo a dramaticky sa to zhoršovalo tak, že skončili na pľúcnych ventilátoroch. Ale žiaľ, veľká časť týchto pacientov práve končiacich na pľúcnych ventilátoroch zomrela. A veľa bolo takých prípadov alebo boli prípady také, žiaľ, kde personál nedokázal obsluhovať tie pľúcne ventilátory a vy to viete veľmi dobre, že to nemôže hocikto obsluhovať. Aristi to vedeli, ale bežne na týchto oddeleniach a nemocničných lôžkach personál to nevedel. Ani, stredný zdravotnícky, dokonca ani lekári to nevedeli. A ďalšia vec je taká, pán minister a skúste sa nad tým zamyslieť a urobiť aj poriadok aj s tým, keď príde pacient v dnešnej dobe na ošetrenie k svojmu lekárovi a lekár ho odmietne ošetriť len kvôli tomu, že on nemá Covid test. Ale kde sme, pre pána Jána, on môže mať veľmi vážny problém. Tak ako ste aj spomenuli tie odkladané, odkladanie tých operácii. Dobre, ak sú nevyhnutné, treba ich vykonať. Koľko zbytočne takto ľudí nám zomrelo v prvej vlne?
30. 9. 2021 14:06:55 - 14:08:56 40. schôdza NR SR - 9.deň - B. popoludní Tlač 669 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Kuffa, Štefan (-) - poslanec NR SR Vystúpenie s faktickou poznámkou  
Ďakujem za slovo. Ja to odsudzujem to napádanie zdravotníkov a lekárov, ja by som bol ten posledný, ktorý by to podporoval. A skúste to pani vicepremiérka aj tlmočiť aj našim médiám. Takúto nenávistnú kampaň ja tuná vnímam a práve aj cez médiá, a to znevažovanie lekárskeho cechu a zdravotných sestier a vôbec zdravotníckych pracovníkov v zdravotníctve. Veď to je totálna dehonestácia.
Viet, tá doplňujúca otázka je moja aj v tom, že o koľko zvýšite tie platy tým lekárom, zdravotným sestrám. Pozrite sa, keď lekár, ktorý alebo študent, ktorý skončí medicínu, tak má nižší plat ako má nejaká bežná zdravotná sestra v nemocnici. Však tu máme aj ministra zdravotníctva a môžem mu to tiež cez tú doplňujúcu otázku. Ale to je proste čosi čo je neprijateľné, neakceptovateľné. Pokiaľ tie platy lekárov pán minister počúvajte aj vy, nebudú na úrovni aspoň 5-tisíc eur, dobre ma počujete a viac, nikdy to tu nebude dobré. Dobre počujete. 5-tisíc a viac. Keď mi máme 200 miliónov na nejakú blbú očkovaciu lotériu prosím vás pekne, tak toto sú vyhodené peniaze. To sú neefektívne využívané tieto peniaze.
Ale my sa správame v štáte asi tak, že my máme taký mlynček na tie eurá ktoré sa vytláčajú však nie u nás, ale v Bruseli a proste môžme tu rozhadzovať, míňať neefektívne. Veď my tie peniaze prejeme namiesto toho, aby sme to účelne využili.
Tak ako ste to správne povedali, chýbajú nám zdravotnícke tieto pomôcky. Vy ste to hovorili, že zdravotnícke prístroje. Ale ja hovorím, zdravotnícke pomôcky. Ale tu je tá situácia zašla až tak ďaleko, že je to tak nedôstojné pre tých pacientov. Naši pacienti prepáčte za výraz, ale hnijú veľakrát zaživa v nemocniciach. To sú tie dekubity, ktoré majú a zapáchajú, to je úp...(Prerušenie vystúpenia časomerom.)
30. 9. 2021 11:58:29 - 11:58:34 40. schôdza NR SR - 9.deň - A. dopoludnia Tlač 669 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Kuffa, Štefan (-) - poslanec NR SR Vystúpenie s faktickou poznámkou  
Pán generálny prokurátor, nerobte si z toho nič, lebo ozval sa tu človek, ktorý povedal o vás, že iným spôsobom vás dá dole, ale (Reakcie v pléne. Zaznievanie gongu.) bolo to veľmi, veľmi netaktné a zaznelo to veľmi ako médiách. A tie médiá, ktoré ako vnášajú také nepokoje a nenávisť, máte pravdu, pán generálny prokurátor, a to ste to len tak v jednej vete veľmi jemne naznačili, že bola tu aj ohrozená bezpečnosť štátu. A prišli tie médiá tam, kde nemali čo hľadať. A oni odkiaľ to vedeli, že takéto stretnutie má byť a čo sa má tam o tom rozprávať. Koniec koncov vaša kompetencia je to, rozhodnete o tom, koho vy pustíte alebo nepustíte. Viete, nám sa nemusí páčiť spôsob komunikácie, možno váš alebo niekoho iný, ale každý má nejaký ten spôsob komunikácie. Ja váš spôsob komunikácie práveže nepovažujem za zlý. Vy presne ste typ človeka, ktorý ste tu takto ako spomenuli a nepatríte k tým uhladeným a arogantným ľuďom, ktorých ste len tak medzi riadkami tuná spomenuli. Lebo mnohí ľudia sú veľmi pekne uhladení, síce navonok, hej, ten imidž tuná hrajú úplne dokonalý, ale sú tak arogantní a tak drzí, že to nemá obdobu. Naopak, sú ľudia takí, ktorí povedia tú pravdu takto priamo do očí a samozrejme sú nepopulárni a na verejnosti a mnohým sa nemusia páčiť. Myslím si, že tá vaša cesta, na ktorú ste sa dali, my vám držíme palce, aby ste v tom vydržali a tých 132 hlasov, ktoré ste dostali v pléne Národnej rady vo verejnom hlasovaní. Ja so včera povedal, že v tajnom hlasovaní, ale vo verejnom hlasovaní a ja sa hlásim hrdo k tým poslancom, ktorý vám dal tento hlas a naďalej tento hlas môj máte.
29. 9. 2021 18:55:40 - 18:57:40 40. schôdza NR SR - 8.deň - B. popoludní Tlač 669 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Kuffa, Štefan (-) - poslanec NR SR Vystúpenie s faktickou poznámkou   (text neprešiel jazykovou úpravou)
140.
Inak aj ja som chcel reagovať na tú Ruskú federáciu, lebo stretnúť sa na úrovni generálnych prokurátorov a že sa stretol náš generálny prokurátor Slovenskej republiky s ruským generálnym prokurátorom pánom Krasnovom, nič nevidím zlého, naopak, vnímam to ako pozitívnu vec. A myslím si, že pán generálny prokurátor nestretol sa iba s týmto generálnym prokurátorom zahraničia, ale aj s ďalšími. A to je aj o tej výmene aj tých skúseností. Veď to je to, čo si môžme ako odovzdať, čo je ako dobré.
Pán kolega Dostál, viete, tu kladiete pánu prokurátorovi, generálnemu prokurátorovi, že či trestná činnosť mladistvých sa nejak vedie podľa nejak, podľa nejakej bližšej identity alebo podľa týchto príslušných... som sa trochu zamotal, prepáčte, etnicity, no nie je to prípustné, aby sa takáto štatistika viedla. Jednoducho tie marginalizované skupiny boli v tejto správe správne vo všeobecnosti označené. V tejto súvislosti ma napadlo to, že v podstate áno, marginalizované skupiny vo všeobecnosti sú takou časovanou bombou a to keď niektorí si myslia, že to sú rómske komunity, to je omyl. To nie je tak. To je veľmi široká škála, skupina. A práve tým, že tam sa dejú tie kriminálne činy, tak to je aj v dôsledku aj nás, aj poslancov Národnej rady, aj vôbec štátu ako takého, lebo systematicky a dlhodobo torpédujeme inštitút rodiny a tam je ten základ, kde tí mladí ľudia dostávajú tú základnú formáciu, nie tá, nie je ten štát, ale tá rodina je prioritná.
A pán generálny prokurátor nie je povinný chodiť na hodiny otázok. Môže, ale neni... (Prerušenie vystúpenia časomerom.)

Deň v parlamente

<- ->