Vyhľadávanie v prepise rozpravy Vytlačiť stránku / Print page

Záznamy vystúpení sú evidované v rámci systému prepisu vystúpení do textovej podoby. Tieto texty sú k dispozícii až od 5. volebného obdobia a kvôli autorizácii sú k dispozícii vždy až nejaký čas po samotnom vystúpení.

Výsledok vyhľadávania v záznamoch rozpravy NR SR

 
22. 6. 2023 12:05:59 - 12:07:59 94. schôdza NR SR - 7.deň - A. dopoludnia Tlač 1649 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Matovič, Igor (OĽANO) - poslanec NR SR Vystúpenie s faktickou poznámkou   (text neprešiel jazykovou úpravou)
94.
Ďakujem pekne za všetky faktické poznámky. Dovolím si ale teda kandido... kandidovať (povedané so smiechom), reagovať len na pár zo strany teda SaS. Pána poslanca Benčíka mi je v podstate tak trošku ľúto. Akože človek, ktorý mal nejaký imidž, akože bojoval proti zlu, zrazu sa stal v podstate kolaborantom tejto strany, ktorá bojuje len za mafiánov a oligarchov v politike, za bohatých ľudí a myslím si, že asi tým, že som povedal, že mi je ho ľúto, asi aj stačí k nemu.
Ku Karolovi Galekovi by som chcel povedať, on hovoril o tom, že považuje moje vystúpenie za nejakú psychotickú epizódu. Ale ja považujem za doslova takú psychotickú, možno takú trvalú vadu, či Karola Galeka alebo celej SaS strany, že tak systematicky, vytrvalo robia politiku pre možno 10 najbohatších ľudí na Slovensku a tak vytrvalo a psychoticky bojujú proti pomoci rodinám, jako bojovali proti 200 eurám, v podstate kvôli tomu rozbili vládu, kvôli tomu sú predčasné voľby, že toto si myslím, že je taká skorej psychotická trvalá vada, že nechrániť záujmy obyčajných ľudí, ale robiť všetko pre Sláva Hačšáka, osobného priateľa Cigánikovej alebo Sulíka, a nerobiť, alebo teda robiť, doslova ubližovať týmito krokmi aj chorým ľuďom. Hanbil by som sa na vašom mieste a keď teda Karol sa tu ozýva, tak by som sa jeho chcel opýtať, že ako je teda hrdý na to, čo tu spáchal v podstate presne pred rokom, kedy cez ich kolegu Kazdu predložili vtedy taký pozmeňováčik, všetkých nás oklamali v koalícii, to sú iba technické zmeny a bác, zrazu toho bolo, z toho bolo, že 60 miliónov eur mali oligarchovia ročne ušetriť a mali to zaplatiť obyčajní ľudia na distribučných poplatkoch za plyn. Že sa vy nehanbíte.
A, pani poslankyňa Zemanová, žena, ktorá povie, že dôchodcov netreba uprednostniť pri očkovaní, lebo už oni nie sú produktívni pre spoločnosť, ktorá vlastne hlása takýto fašizmus... (Prerušenie vystúpenia časomerom.)
22. 6. 2023 10:29:45 - 10:51:09 94. schôdza NR SR - 7.deň - A. dopoludnia Tlač 1466 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Matovič, Igor (OĽANO) - poslanec NR SR Vystúpenie v rozprave   (text neprešiel jazykovou úpravou)
44.
Dobrý deň, kolegovia, kolegyne, rád by som videl tú predkladateľku vedľa mňa, ale asi má strach si sem sadnúť, tak bude sedieť oproti mne, ale nevadí, možno lepšie sa bude pozerať pravde do očí. Stále som dúfal, že aj dnes v podstate nebudem vystupovať lebo sa ráno dozviem od svojho asistenta, že Janka Penta Cigániková tento nehorázny návrh v prospech Haščáka, finančnej skupiny Penta stiahne a uvedomí si, že toto je veľmi zlý štart do predvolebnej kampane pre jej stranu, ktorú zastupuje, teda strana SaS. Prísť s touto drzovkou, kde potom ako Haščák jej osobný priateľ a osobný priateľ Richarda Sulíka, čiže Haščák, ten Haščák, o ktorom máme 39 hodín záznamov o tom, ako korumpoval politikov, ako rozkrádal naše verejné zdroje, kde si kupoval pozornosť alebo teda priazeň politikov a ľudí, ktorí rozhodovali o privatizácii, kde sa líškal Ficovi o tom a dohadoval s ním biznis, ako môže rozkrádať zdravotníctvo a Fico mu hovor: tieto veci má na starosti Pali Paška, na neho sa môžete vždy spoľahnúť, o všetkom ma Pali bude informovať. Čiže tomuto vagabundovi, ktorý za desiatky rokov, vlastne kde ovplyvňuje politiku z pozadia, kde presne takéto strany ako SaS financuje a robí si z nich doslova svojich vojačikov v politike na to, aby rozkrádali naše verejné zdroje, kde tomuto vagabundovi sa podarilo vytunelovať z peňazí určených na liečbu chorých ľudí viac ako 700 miliónov eur, tak ona, Janka Penta Cigániková na drzovku, na drzovku na poslednú schôdzu Národnej rady v tomto volebnom období na drzovku príde s návrhom, že treba mu zvýšiť o 100 % zisk. A treba mu zrušiť obmedzenie, ktoré mu prikazuje cez jeho poisťovňu Dôvera, že koľko z peňazí určených na liečbu chorých ľudí, čo sú zdravotné odvody, koľko minimálne musí naozaj reálne poskytnúť na liečbu chorých ľudí. Presne tieto zmeny ako zisku na jedno percento a to, aby tri zdravotné poisťovne mali prikázané zákonom, že koľko musia z toho, čo vyberú od ľudí na liečbu chorých ľudí cez zdravotné odvody, koľko musia poskytnúť na zdravotnú starostlivosť, presne tie to zmeny presadil Marek Krajčí a som na to naozaj hrdý a môžme povedať, že hosana, že takéhoto človeka tu po tej dlhej dobe máme. Lebo presne takýto sluhovia, čo teraz tuto cupitá, takýto sluhovia mafie, Penty a Haščáka tu roky rozkrádajú peniaze určené na liečbu chorých ľudí. Jasné, oni sem prídu nachystaní, nachystané, napísané však teda Slávko ešte asi včera večer, večer písal, alebo predvčerom, aby Janka potom tu mohla vystúpiť a prezentovať sa, ako jej strašne na tom zdravotníctve záleží. V skutočnosti viete, na čom je záleží, viete, ako tento biznis, čo tu Janka Penta Cigániková s Haščákom roky robí, viete, ako funguje?
Dávajte pozor a zapamätajte si jeden dátum. 14. apríla 2023. Viete, čo sa 14. apríla 2023 stalo? Janka Penta Cigániková predkladá tento obludný zákon, aby mal Haščák so svojou Pentou dvojnásobný zisk na okrádaní chorých ľudí. Dvojnásobný zisk. Janka Penta Cigániková, ešte raz vás upozorňujem na dátum 14. apríla 2023, prichádza do podateľne a podáva zákon ako teda môže Slávko Haščák, ktorý medzičasom aj za Gorilu bol v base a oskúšal si, čo to čo to znamená, keď sa k nemu spravodlivosť približuje, predkladá zákon, ktorý má tomuto vagabundovi skorumpovanému, o ktorom máme 39 hodín záznamov, zvukových záznamov, o ktorých môže stokrát hovoriť, že nie sú pravdivé, vieme, že sú pravdivé, tak tomuto vagabundovi predkladá zákon, aby mohol okrádať chorých ľudí ešte viac, dvojnásobne viac ako doteraz.
A viete, čo sa deje v ten istý deň 14. apríla 2023 v médiách Slávka Haščáka? Lebo vlastní vydavateľstvo News and Media Holding. Kľúčový denník tohto vydavateľstva je Plus 1 deň. Viete, čo teda v ten deň za odmenu, za to, že Janka Penta Cigániková predloží do podateľne zákon, aby Haščák mohol dvakrát viac okrádať ľudí, chorých ľudí, podotýkam, čo je najväčšie svinstvo v politike, tak viete čo za odmenu píše Haščák v ten istý deň 14. apríla o Janke Penta Cigánikovej? Tak si to užite, ja vám to odcitujem, nadpis je „Wow, Bittó Cigániková vytasila vnady: To je ale telo! Poslankyňa prezradila, prečo to urobila". To je nadpis. A počúvajte ďalej.
Na začiatok hovorím, toto nie je zadarmo, takéto svinstvá, takéto obludnosti, takéto výmysly, takéto piár články nie sú zadarmo. Počúvajte teda ďalej, ešte vám zopakujem, aby ste si užili ten nadpis, lebo je naozaj úžasný a teda podotýkam nie je jediný za tie roky, čo tu Janka Penta Cigániková veľmi poslušne Pente a Haščákovi slúži. Čiže nadpis, užite si to: „Wow, Bittó Cigániková vytasila vnady: To je ale telo! Poslankyňa prezradila, prečo to urobila" Čítam ďalej: „Poslankyňa SaS Janka Bittó Cigániková je doslova ako živé striebro. Len málo poslancov je pri svojej politickej práci tak aktívnych ako ona. Popritom študuje zdravotníctvo, chodí na prax, venuje sa rodine a je vídaná aj na spoločenských akciách. No to stále nie je všetko, najnovšie sa rozhodla zdokonaliť už i tak slušnú postavu." To bol Perex. A pokračujeme ďalej: „Bittó Cigániková ešte včera v parlamente bojovala za to, aby Slovensko neprišlo o milióny z plánu obnovy. Dosť ostro pritom kritizovala bývalého koaličného partnera OĽANO. No dnes už hodila celospoločenské problémy za hlavu a venuje sa tým svojim. Nezaprie pritom ženu a venuje sa teda svojej postave. „Príprava na leto v plnom prúde. Dúfam, že makáte aj vy,“ napísala poslankyňa na sociálnej sieti ku snímke, na ktorej je s činkami. Okrem posilňovacích pomôcok ale na fotke zaujali aj krivdy Bittó Cigánikovej. Na druhej strane, jej postava nie je až takým prekvapením, o poslankyni sa vie, že sa venuje rôznym športovým aktivitám. Okrem posilňovania je to plávanie či beh. Minulé leto dokonca všetko natrénované zúročila na ťažkom preteku Tvrďák neďaleko Bratislavy. Poslankyňa je známa aj tým, že v lete rada zájde na dovolenku, kde vypne hlavu a užíva si slnko a more. Je viac ako pravdepodobné, že napriek septembrovým voľbám tomu nebude inak ani tento rok. Možno práve práve preto sa v posilňovni pripravuje na leto." Končíme: „Pozrite si v galérii najnovšiu fotku Bittó Cigánikovej z posilňovne, ako aj tie najzaujímavejšie v plavkách z minulých dovoleniek."
Potrebuje vari toto vystúpenie inú bodku? Potrebuje, aby som pokračoval o tejto slúžke Penty, o tejto slúžke Haščáka, ktorá sa nehanbí predkladať zákon, ktorý má okrádať chorých ľudí. Janka Penta Cigániková, sem sa mi pozri do očí, keď už sa hanbíš tuto teraz sedieť. Teraz mi ukázala toto (rečník ukázal prostredník) tuto naša kolegynka, aby sme vedeli, že ako teda ona pristupuje. A toto, čo si teraz ukázala (rečník ukázal prostredník) si neukázala, Janka Penta Cigániková, mne, ukázala si tým chorým ľuďom, ktorým chceš ukradnúť peniaze určených na ich liečbu, že sa nehanbíš! 14. apríla predložíš tuto zlodejinu do podateľne a v ten istý deň ti takýto hnoj uverejní tvoj Slávko Haščák v jeho Plus 1. Skús mi nájsť jeden jediný článok takéhoto riťolezectva o Matovičovi. Skús mi nájsť jeden jediný pozitívny článok za tri roky môjho boja proti Haščákovi a proti Pente, proti týmto zlodejom, ktorí okrádajú chorých ľudí. Skús mi ho nájsť jediný v médiách Haščáka. Že sa nehanbíš, ty si ich tam mala desiatky.
Však mne vybilo poistky, keď som si raz tento plátok otvoril teda niekde v Lidli. A vidím tam veľký nadpis o tom: Neuveríte, čo si dnes, čo si včera obliekla jedna z najkrajších poslankýň parlamentu! No chcel som sa dozvedieť, kto to je teda, aký teda má vkus ten redaktor. Otvorím, bác, Cigániková. Normálne mi to vybíja poistky toto, že sa ty nehanbíš takto to robiť. Jednoducho toto je korupcia, Janka Penta Cigániková, toto je korupcia. Ty robíš špinavú robotu pre Haščáka, ty robíš špinavú robotu pre Pentu a nehanbíš sa za to brať prachy, lebo keď ti niekto dá takéto piár za tisícky eur v jednom vydaní, ty bereš jednoducho úplatky za to, že robíš špinavú robotu pre Haščáka a Pentu! Sa môžte hanbiť aj vy všetci ostatní kolegovia v SaS, v Haščákovej strane. Je pravda to, že vám na začiatku dal, vašemu predsedovi päť miliónov korún istý pán Špirko. Ja tomu dnes už verím, lebo toto sú dôkazy, vy ste nikdy nič nerobili v politike, čo by neišlo po ruke Pente a Haščákovi, a môžete sa hanbiť. A táto ženská, táto doslova, prepáčte, že to poviem, prostitútka so svedomím, lebo predávať svoje svedomie, svedomie predávať za prachy ako poslankyňa Národnej rady sa nedá nazvať inak ako prostitútka so svedomím. A táto ženská sa tu nehanbí včera postaviť, že Marek Krajčí by sa mal hanbiť. On sa má hanbiť, ktorý bojoval proti tomuto zlodejovi Haščákovi? Ktorý sekal rad radom každé jedno chápadlo chobotnice penťáckej? (Reakcia z pléna.) On sa má hanbiť alebo ty sa máš hanbiť... (Prerušenie vystúpenia predsedajúcim.)

Blanár, Juraj, podpredseda NR SR
Pani poslankyňa.

Matovič, Igor, poslanec NR SR
... aj s tým tvojim poskokom Sulíkom, či ako sa volá.

Blanár, Juraj, podpredseda NR SR
Pani poslankyňa, budete môcť reagovať na vystúpenie pána Matoviča.

Matovič, Igor, poslanec NR SR
... obyčajné prostitútky so svedomím ste v SaS (reakcia z pléna), keď vy takto ste schopní predať chorých ľudí, že sa nehanbíte. Vy si idete žiadať o podporu znova vo voľbách, idete znova oblbnúť ľudí, aby ste ti tretíkrát predali mafii? Či štvrtýkrát, pardon. Tri demokratické protikorupčné vlády ste povalili. Ja som hlboko presvedčený, že Slávko platil, že to Sulík nerobil zadarmo, normálny človek, však on je inteligentný, nemá síce EQ, ale IQ má. Normálny človek nemôže urobiť to, že ľudia tu vytúžia si po prvej Ficovej vláde konečne demokratickú protikorupčnú vládu Ivety Radičovej, tesne to vyjde, lebo tí štyria obyčajní blázni z konca SaS to preklopia, aby Radičová mala väčšinu a on tú vládu predá, on ju povalí, vymyslí si nejakú hračkársku tému euroval a tvári sa joj, tu áno, musíme zablokovať euroval, hoci veľmi dobre vie v čase, kedy sa o ňom hlasuje, že za dva dni bude tak či tak schválený, že ničomu nepomôže. A ja som presvedčený o tom, že Sulík za to bral od Haščáka prachy a možno aj s touto slúžkou.
Čo iné je ako korupcia, keď táto žena tu roky robí slúžku Haščákovi a Pente a Haščák jej potom takéto drísty, takéto drísty vypisuje v jeho médiách, čo normálne, ak by ste chceli, stojí tisícky, desiatky, stovky tisíc eur. Čo to je iné? Aké oni majú morálne právo hovoriť niečo o korupcii, o boji proti korupcii, aké majú oni morálne právo vyčítať niečo Ficovi, že sa tváril, že platí 2 400 eur nájom niekde u Baštrnáka v byte v Bonaparte, ktorý normálne stál 7-tisíc, či jednoznačne, že Fico bral úplatok takto od Baštrnáka, ale aké oni majú morálne právo mu to vyčítať, Ficovi. Však vy ste na jeho úrovni. Však vy berete normálne úplatky od Haščáka za vašu špinavú prácu. Čo vy tu hovoríte o boji proti korupcii. Skorumpovaní politici, skorumpovaní poslanci, skorumpovaná Janka Penta Cigániková. Máme explicitný dôkaz. V ten istý deň jako podá tento nehorázny návrh na okrádanie chorých ľudí v zdravotníctve, jej Haščák platí krásnym piár článkom v Plus 1 deň. A ešte raz, aby sme si to užili, lebo ja si to užívam, tento nadpis: „Wow, Bittó Cigániková vytasila vnady: To je ale telo! Poslankyňa prezradila, prečo to urobila". A takýchto nájdete v Haščákových médiách, ktorých má desiatky a, bohužiaľ, najčítanejších na Slovensku, nájdete desiatky až stovky za posledné roky za vernú službu mafii z pozície poslankyne Národnej rady.
Že sa, Janka Penta Cigániková, ty nehanbíš. Toto je služba verejnému záujmu? Toto je služba ľuďom? Však ty slúžiš jednému jedinému človeku, aj celá vaša strana. Jednému jedinému skorumpovanému vagabundovi, o ktorom máme dôkazy o tom, ako majetok za miliardy korún rozkrádal v spise Gorila. A ty s týmto vagabundom ešte sa stretáš a on sa ešte aj vyjadruje o tom, jak si medzičasom s Jankou Penta Cigánikovou potykal. No bodaj by si nepotykal za takéto službičky. Však zákon, ktorý predkladá, je schopný ukradnúť chorým ľuďom len tak takto lusknutím prsta 100 miliónov eur. Sto miliónov eur a ona bez hanby sem príde a ešte tu hovorí o tom, jako ona sleduje najlepší záujem pacienta. Odborníčka na zdravotníctvo. Odborníčka na korupciu s Haščákom. Že sa nehanbíš. Na tvojom mieste by som dnes odišiel z parlamentu a v živote by som sa mu nepriblížil na päť kilometrov. Po takomto dôkaze môžeš mi tisíc pusy posielať, láska. Tisíc pusy. Skorumpovaná poslankyňa, ktorá bere úplatky od Haščáka, a tu máš krásny dôkaz. Môžeš sa tváriť teraz áno, však ty sa z toho nejako vykecáš, však, však Slávko v tých svojich médiách zase napíše niečo. Okydá Matoviča, okydá OĽANO, to, čo tu robí tri roky. Ale vieš, čo to je pre mňa, keď mafián ako je Slavo Haščák alebo Jaroslav Haščák, jak sa oficiálne volá, keď Penta v svojich médiách útočí len do OĽANO, útočí do Mareka Krajčího, útočí do mňa, útočí do každého jedného našeho poslanca. Vieš, čo to je pre mňa? Záruka kvality. Že sme jediní bojovníci proti mafii v tomto parlamente. A ty sa môžeš hanbiť, že si korunovaná slúžka mafie, ale nehanbíš sa ešte predložiť takýto zákon, ktorý má okrádať chorých ľudí.
Chcem z tohto miesta aj na základe tohto zverejneného dôkazu, ako to táto prostitútka so svedomím robí s Haščákom, že urobí službičku a on jej zaplatí, lebo dať jej piár článok, ktorý má hodnotu tisícky až desiatky tisíc eur, je korupcia, je to platba, služba za službu, že po tomto dôkaze sa politické strany SMER, HLAS, SME RODINA a tí, ktorí majú svedomie v SaS, ktorí podporili tento návrh, stiahnu a uvedomia si, že by slúžili mafii ako slúži Janka Penta Cigániková.
Roberta Fica z tohto miesta chcem vyzvať, aby zadosťučinil svojim slovám, keď hovoril, aj keď to pravda nie je, ale aspoň pri tejto veci, lebo to je okrádanie chorých ľudí, aby zadosťučinil tomu, ako povedal, že má finančné skupiny rád ako koza nôž. Jasné, že svojím pobytom v politike a skutkami dokázal, že je to presný opak. Ale chcem ho vyzvať pri tejto konkrétnej veci, pri okrádaní chorých ľudí aj vzhľadom na to, že zlodeja CT-čkárskeho Blanára dal na druhé miesto kandidátky, aby si uvedomil, čomu slúži a aby tento návrh nepodporil. Rovnako aj Pellegriniho a spol., od ktorých tu nie je nikto, ale dúfam, že počúvajú alebo si to vypočujú zo záznamu, aby tento návrh nepodporili. Nepomáhajte nám v kampani viac, ako ste nám doteraz pomohli a neslúžte ako Janka Penta Cigániková, teraz si zrejme so Slávkom píše, že čo má teda povedať vo faktickej, ale však Slávko poradí a Janka, keď povie, to, čo povie, tak zase bude mať nejaké piár-ka. Hovoria mu Slavo že vraj. Tuto Janka mu hovorí Slavo, aj Riško mu hovoria Slavo. Asi nechce sa im hovoriť také dlhé meno, tak to už je na nich.
Ale každopádne chcem každého, kto poslúžil ako užitočný idiot pri tomto návrhu z dielne najväčšej odborníčky to na zdravotníctvo, za ktorú sa zdravotníci hanbia, aby si uvedomil, že ak podporí tento návrh, tak slúži mafii menom Jaroslav Haščák, Slavo Haščák, Penta, akokoľvek to nazveme. Je to človek, ktorý bez hanby a s pomoci Fica a Pellegriniho vytuneloval z peňazí určených na liečbu chorých ľudí len obyčajnou účtovnou operáciou. Čiže žiadna snaha, žiadna liečba, žiadna operácia, žiadne vyšetrenie, žiadne preventívne vyšetrenie, žiaden liek, len obyčajnou účtovnou operáciou vytuneloval, doslova ukradol chorým ľuďom 460 miliónov eur v roku 2009 pri zlučovaní poisťovní Dôvera a Apollo. Tomuto človeku ona slúži a tomuto človeku slúžia všetci, čo tento návrh podporia. Tento človek medzičasom cez svoju zdravotnú poisťovňu Dôvera ukradol chorým ľuďom viac jako trištvrte miliardy eur. Viac jako 700 miliónov eur. Tomuto človeku, prosím vás, vy, čo ste to podporili v prvom čítaní, neslúžte. Vidím tam pána Baláža, myslím, že bol jediný zo SMER-u, ktorý tento návrh nepodporil v prvom čítaní. Keď sa mýlim, tak ma opravte, ale myslím, že bol jediný, možno jediný si uvedomoval ako lekár, že akú zhubnú robotu robí nejaký Haščák so svojou Pentou v zdravotníctve a ako je zhubné zvyšovať okrádanie chorých ľudí len tak zo dňa na deň na dvojnásobok.
Som veľmi rád odbornému vystúpeniu, ktorý mal, ktoré mal Marek Krajčí ako bývalý minister zdravotníctva a doslova mi bolo na vracanie, keď tu Janka Penta Cigániková hovorila Marekovi Krajčímu vyčítala Lengvarského, ktorého ona nosila na rukách, ktorého Penta v svojich médiách nosila na rukách a bránila ho vlastným telom, po večeroch na ministerstve zdravotníctva koňakové opiáše zrejme za štátne, tak ako to oni nám ukázali, že to vedeli aj v Dubaji robiť, a Lengvarský neurobil nič, čo by Cigánikovej nevidel na očiach. A ona sa teraz nehanbí po dvoch rokoch ako tohoto človeka tam držala vlastným telom hovoriť niečo, že však vy OĽANO ste mali zdravotníctvo. My sme ho mali, alebo Penta prostredníctvom tejto slúžky mafie Janky Penta Cigánikovej? Že sa nehanbíš, Janka. Si žena a nechcem, aby si bola niekedy v živote chorá, ale bol by som veľmi rád, aby si neokrádala chorých ľudí len preto, lebo chceš mať nejaké piár články od mafiána Haščáka v jeho médiách. Je to trápne, je to nízke, je to v rozpore s morálkou, so svedomím a verejným záujmom. Môžeš sa hanbiť. (Potlesk.)
21. 6. 2023 12:42:51 - 12:44:51 94. schôdza NR SR - 6.deň - A. dopoludnia Tlač 1554 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Matovič, Igor (OĽANO) - poslanec NR SR Vystúpenie s faktickou poznámkou   (text neprešiel jazykovou úpravou)
178.
Ja som do určitého momentu dokázal počúvať túto lobistku Penty, ale potom som si aj prestal robiť poznámky, lebo mi bolo trápne až za ňu. Ako po tých rokoch, kedy de facto nedokázala vysloviť ani myšlienku, alebo predstaviť niečo, čo by len trošičku okresalo chápadlá chobotnice Penty a Jaroslava Haščáka, jej priateľa, medzičasom, s ktorým si už tyká, takisto osobného priateľa Richarda Sulíka, tak som si myslel, že po tých rokoch, čo tu sa správa ako lobistka Penty, že konečne naberie odvahu a prizná sa a povie, že na základe toho odstupuje z kandidátky a ona na drzovku sem predloží zákon, že len tak chce Haščákovi zvýšiť o 100 % zisk, len tak. Haščákovi, skorumpovanému mafiánovi, o ktorom máme dôkazy, 39 hodín záznamu, zvukového, z kauzy Gorila, ako on teda tu spravoval v dobrom naše verejné financie, kde uplácal politikov a kupoval si takto za bagateľ sprivatizované podniky, manipuloval privatizáciou. Človek, ktorý mal byť dávno v base a ktorého táto lobistka Penty neúnavne do posledného dychu stále chráni a snaží sa urobiť všetko, čo mu vidí na očiach. Je to obrovská hanba a použijem jednu teda parafrázu, keď tu povedala, že bývalý minister Krajčí by mal ticho sedieť niekde v kúte a hanbiť sa.
Toto by si, Janka Penta Cigániková, mala robiť ty, za túto službu Pente, čo ty dlhoročne robíš, a potom za to dostávaš piár články v médiách Haščáka, ktoré patria pod News and Media Holding. Mala by si sa hanbiť za takto skorumpovaný prístup k verejnému zdravotníctvu, kde ty slúžiš absolútnemu zlu menom Slávo Haščák, a potom od neho prijímaš službičky cez primitívne piár články.
15. 6. 2023 17:35:32 - 17:36:24 94. schôdza NR SR - 3.deň - B. popoludní Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Matovič, Igor (OĽANO) - poslanec NR SR Vystúpenie s procedurálnym návrhom   (text neprešiel jazykovou úpravou)
146.
Pán predseda, ja mám pocit, akoby tu niektorí poslanci trpeli dvojakou morálkou, že presne takto pred tromi týždňami tí istí poslanci doslova proti duchu ústavy zahlasovali, že o prerokovaných zákonoch sa nemôže hlasovať, a zobrali takto právo časti poslancov na to, aby boli, mali uplatnené svoju, aby mali uplatnenú svoju zákonodarnú iniciatívu. Zrazu dnes tí istí poslanci, ktorí šliapali po ústavnom práve svojich kolegov pred tromi týždňami, dnes sú z nich právni puritáni a odvolávajú sa na istý duch ústavy. Tak, prosím vás, skúste si sami sebe to nejako upratať, teda že či budete právni puritáni iba vtedy, keď sa to týka vás, alebo aj teda vašich kolegov. (Potlesk.)
13. 6. 2023 16:57:19 - 16:58:09 94. schôdza NR SR - 1.deň - B. popoludní Tlač 1748 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Matovič, Igor (OĽANO) - poslanec NR SR Vystúpenie s faktickou poznámkou   (text neprešiel jazykovou úpravou)
113.
Ďakujem pekne.
No vidíte, ako to dobre funguje, keď dáte saskárskeho poslanca za vedúceho Úradu vlády, saskári vám potom zobú z ruky. Už vám hovoria, vás tu obhajujú, ako vám teda vyslovia podporu. Ale treba to priznať, netreba sa za to hanbiť. Nemôžete kritizovať nás, že mali sme tam politického nominanta. Vy ste tam dali človeka na základe politického obchodu z SaS, aby vám podporili vládu.
A teda chcem reagovať k pánovi ministrovi financií. Ste povedali, že neviete, ako skončí tento rok. No, vy to máte v rukách. Mňa však mrzí, že pred tým tromi-štyrmi týždňami, keď ste tu mali byť, kedy sa prijímali stámiliónové výdavky, že vy ste vôbec nerokovali s parlamentom. Ako keby že ste chceli byť takí nezaujatí pozorovatelia.
A potom, potom, potom, potom... Ďakujem veľmi pekne, prepáčte, musím ísť.
13. 6. 2023 16:31:33 - 16:33:33 94. schôdza NR SR - 1.deň - B. popoludní Tlač 1748 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Matovič, Igor (OĽANO) - poslanec NR SR Vystúpenie s faktickou poznámkou   (text neprešiel jazykovou úpravou)
93.
Ďakujem pekne.
Pán premiér, povedali ste, že ako analytik sa držíme faktov. Práve o tom bolo moje vystúpenie, že sa tých faktov nedržíte. Potom ste tam povedali, že teda používate napríklad argument vysokého rizika dlhodobej udržateľnosti. To by bolo fér, možno vy to použijete, ale váš minister financií povie na hulváta, že sú v najhoršom stave, je dlhodobá udržateľnosť, a odstrihne z grafu, oficiálneho grafu Rady pre rozpočtovú zodpovednosť roky, ktoré hovoria o tom, že boli roky za Radičovej vlády, kde parameter dlhodobej udržateľnosti bol horší ako v tomto roku. Vtedy to bolo 7 % teraz 5,9. Však to je naozaj, to je na úrovni Kažimírových grafov. Ja viem, že vy ste dlhodobo robili dvojku Kažimírovi v NBS, ale však tu on manipuloval s verejnou mienkou, tak nemusíte si to zobrať na seba kryť takéto, takéto konanie.
Ďakujem veľmi pekne, že ste i v podstate teraz prvýkrát oficiálne oznámili po desiatich dňoch, že vlastne naše požiadavky teda nie je možné splniť. Myslím si, že trošku tá štábna kultúra by vyžadovala trošku iný proces, a očakával som tú odpoveď aj inou formu, aj teda výrazne skôr. Mrzí ma teda, že 500 eur alebo 200 eur zagarantovať rodinám, že o ne neprídu, že považujete za volebnú kampaň. To neni volebná kampaň, to je základná spravodlivosť voči tým rodinám. A mrzí ma, že v 500 eurách vidíte kampaň politickej strany a nevidíte to snahu zachrániť demokraciu na Slovensku vo voľbách na konci septembra.
Potom ma veľmi teda prekvapilo, keď ste povedali, že teda áno, na pozícii vedúceho úradu vlády ste našli politického nominanta. A kým ste ho, prosím vás, nahradili? To naozaj z 5,4 milióna ľudí na Slovensku, zo 4,4 milióna dospelých ľudí vy ste museli teda toľko hľadať toho nepolitického nominanta, ktorým nahradíte nášho politického nominanta, že ste ho akurát našli medzi poslancami strany SaS. Neschopného chlapca ste urobili, postavili za šéfa Úradu vlády, neschopáka. Podľa mňa jednoznačný politický obchod medzi vami a stranou SaS za to, že podporia... (Prerušenie vystúpenia časomerom.)
13. 6. 2023 16:19:48 - 16:21:38 94. schôdza NR SR - 1.deň - B. popoludní Tlač 1748 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Matovič, Igor (OĽANO) - poslanec NR SR Vystúpenie s faktickou poznámkou   (text neprešiel jazykovou úpravou)
83.
Ďakujem pekne za všetky faktické, ktoré zazneli, a naozaj by som chcel ešte raz aj z tohto miesta požiadať vládu aj pána premiéra, aby zabezpečil, aby ste nepodľahli pokušeniu robiť v podstate z pozície úradníckej vlády kampaň Progresívnemu Slovensku, lebo keď takýmto spôsobom, najmä manipuláciou faktov a pravdy, budete sa snažiť vykresľovať predošlé vlády v horšom svetle, ako, ako by si to zaslúžili, tak síce pomôžete možno pol percentíčkom Progresívnemu Slovensku, ale piatimi pomôžete mafii, aby sa dostala k moci. Lebo tí to budú využívať, ako to využívajú a zneužívajú. Práve vaše slová o stave verejných financií dnes títo skorumpovaní zlodeji neustále kvákajú a opakujú a za vás sa skrývajú. Takže máte obrovskú zodpovednosť, lebo vôbec nám nepomôže to, že bude mať Progresívne Slovensko viac, keď v skutočnosti nám tu s ústavnou väčšinou bude vládnuť mafia. Takže ste nominanti predsedníčky alebo podpredsedníčky Progresívneho Slovenska, viacerí ľudia máte veľmi blízko k tejto politickej strane. Ste, aj priznali ste to tým, že ste za vedúceho Úradu vlády vybrali človeka, aktívneho politika – a vôbec si nemyslím, že tak schopného – zo strany SaS. Takže máte blízko aj k tejto politickej strane. Máte dvoch ľudí, ktorí kandidovali na kandidátke KDH, čiže máte blízko aj s touto politickou stranou. A ja si myslím, že naozaj mali by ste odolať pokušeniu manipulovať s verejnou mienkou tým, že budete šíriť akékoľvek bludy, a teda verím, že sa nám nebudete chcieť pomstiť len preto, lebo sme vám nevyjadrili dôveru.
Ďakujem pekne.
13. 6. 2023 15:41:22 - 16:11:31 94. schôdza NR SR - 1.deň - B. popoludní Tlač 1748 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Matovič, Igor (OĽANO) - poslanec NR SR Vystúpenie v rozprave   (text neprešiel jazykovou úpravou)
73.
Zrušte Viskupiča, prosím vás.
Ďakujem veľmi pekne, kolegovia, kolegyne, pán premiér, členovia vlády, dovoľte mi, aby som teda vystúpil za náš poslanecký klub. Myslel som si, že to bude trošku dlhšie trvať aj vystúpenie bývalého pána ministra Krajniaka, aj potom, že sa tam zhrnie aspoň 30 faktických na neho, tak som predpokladal, že niekedy okolo piatej pôjdem na rad (povedané so smiechom). Nevadí. Každopádne teda, čo som chcel povedať, veľmi-veľmi jednoducho, ale Viskupič vyrušuje, takže počkám si, kým prestane.
Čo som chcel povedať, hlavne teda sa chcem prihovárať, samozrejme, pánovi premiérovi, lebo predkladá toto programové, alebo návrh tohto programového vyhlásenia vlády on a on je zodpovedný za vedenie tejto vlády. Vopred jedno, taký disclaimer alebo teda takú, takú, takú poznámku na úvod bez ohľadu na to teda, že či podporíme, nepodporíme, alebo teda skôr nepodporíme programové vyhlásenie vlády, s čímkoľvek rozumným, s čím do parlamentu prídete, samozrejme, podporíme, lebo nepozeráme na to, kto návrh predkladá, ale čo ním rieši a aký teda cieľ, legitímny cieľ sleduje.
Priznám sa, že bol som sklamaný, keď som si prečítal programové vyhlásenie vlády, lebo ja mám taký pocit takého budovania svetového mieru a príliš veľa vaty na môj vkus. Očakával som, a duplom, keď si sami sebe hovoríte, aj pani prezidentka silou-mocou chce, aby sa hovorilo o tejto vláde že vláda odborníkov, že odborník keď príde, tak od druhého dňa buchne klinček po hlavičke. Že sa nepotrebuje zoznamovať mesiace s tým a hľadať, v akom stave sa ktorý rezort nachádza, jednoducho keď je raz niekto odborník, predpokladám, že odborník na ten daný rezort prichádza na ministerstvo s obrovskou výhodou, že pozná presne, v akom stave sú jednotlivé politiky na danom ministerstve, aké sú problémy, aké sú riešenia a od prvého dňa začne búchať tie klinčeky rad radom po hlavičke, a teda najmä keď ste dostali k dispozícii 30 luxusných dní. 30 dní s, by som povedal, s veľmi prívetivou komunikáciou médií, to chcem porovnať to, ako vás privítali médiá a ako privítali nás počas covidu, keď sme vyhrali voľby, tak za trest voči nám všetci progresívni novinári sa postavili na barikády a začali do nás biť od prvého dňa hlava-nehlava, neboli schopní napísať nič pozitívne, o vás ja čítam len 30 dní hosana.
A očakával som teda, že, hovorím, duplom, keď aj pani prezidentka, aj vy hovoríte sami o sebe, že ste vláda odborníkov, tak prídete a po tých 30 dňoch že donesiete takú bukslu problémov Slovenska z každého jedného rezortu a rad radom napísaný konkrétny problém, konkrétne riešenie a dokedy a čo to bude stáť. A ja som toto tam nenašiel. Či som hľadal jeden problém, druhý problém, tretí problém, ktoré ja dokážem identifikovať jako človek napríklad z, ktorý pôsobil na ministerstve financií, ale aj z tých druhých rezortov, strašne málo konkrétností. Strašne veľa vaty, strašne veľa svetového mieru a veľmi veľa výhovoriek typu, no, máme príliš málo času, tak budeme analyzovať, posudzovať a odporučíme a navrhneme riešenia a podobne.
Mám trošku taký pocit, ako keby ste ako vláda stále nepochopili, že ste najvyšší výkonný orgán v štáte. Nie analytický, vy dnes nie ste analytici v Národnej banke Slovenska, vy dnes nie ste analytici niekde na Inštitúte finančnej politiky alebo Útvare hodnoty za peniaze, alebo akomkoľvek inom analytickom útvare, inštitúcii, Rady pre rozpočtovú zodpovednosť, alebo možno nejaké neziskovky, INEKO, INESS a podobne. Vy dnes ste výkonný orgán. Vašou úlohou dnes nie je tu mesiace analyzovať, tápať a navrhnúť riešenia pre ďalšie voľby. Vašou úlohou, duplom, ešte raz hovorím, keď o sebe hovoríte, že ste vláda odborníkov, je prísť a v tom veľmi krátkom období práveže vyriešiť obrovskú kopu konkrétnych problémov, ktoré máte. A verte tomu, že ak by ste s tými riešeniami tých konkrétnych problémov, ktoré ako odborníci úplne normálne, teda legitímne môžme od vás očakávať, že musíte byť schopní identifikovať, že my by sme vám s riešením tých kopu problémov veľmi radi pomohli.
Predo mnou keď vystupoval bývalý pán minister práce, rodiny a sociálnych vecí, alebo rodiny, práce, sociálnych vecí, už teraz neviem, v akom poradí, tak, práce, sociálnych vecí a rodiny, tak takisto hovoril, že sú ochotní podporiť dobré veci. Čiže SME RODINA, my sme tu k dispozícii podporovať dobré veci, riešení problémov legitímnych, ktoré Slovensko má. Len vy ste sa zmohli len na také, prepáčte, blá-blá-blá, Slovensko má veľa problémov a budeme riešiť a budeme strednodobé a dlhodobé a horizonty a lego skladačky a podobne. Toto mi na tom vadí. Úprimne vadí, toto je pre mňa osobne sklamanie, že konkrétnostiam ste sa vyhli, a bojím sa, že to bude premrhaný čas. A veľmi sa bojím z pohľadu čerpania napríklad eurofondov, že vy budete tých päť mesiacov len hovoriť o tom, že jój, tento rok teda ešte musím vyčerpať štyri miliardy a na konci nám práve kvôli tomu prepadnú tie miliardy, lebo vy keď teda hovoríte, že ste odborníci, tak vy ste od prvého dňa mali makať jak šrouby, aby nám tie eurofondy neprepadli. Vy ste doteraz už mali prísť s kopou riešení, lebo odborník, už tu hovorím piatykrát, odborník už nemusí tápať, hľadať, analyzovať, ten už to má v hlave, ten už to má dávno zanalyzované.
Takže bojím sa, aby ste sa nezacyklili do tej pozície vlády analytikov alebo že si naďalej budete mysleť, že de facto chodíte do Národnej banky robiť analytikov a zabudnete, alebo budete sa ako kebyže báť realizovať úlohu, ktorú máte, a to je to, že ste najvyššia výkonná moc v štáte. Nie je nikto mocnejší na Slovensku dnes ako ste, pán premiér, vy, vy môžete buchnúť po stole, a tu je problém a takto ho vyriešime.
A my vám hovoríme za nás, že keď prídete s tým riešením do parlamentu, tak v pohode za neho hlasujeme. Keď potrebujete schôdze počas leta, chcete, aby zasadal parlament dvakrát, trikrát, päťkrát, celé leto, my si nepotrebujeme robiť kampaň, my si robíme kampaň tromi rokmi našej práce, čiže my sme tu k dispozícii, kedykoľvek parlament môže počas leta zasadať a sme vám k dispozícii na riešenie problémov ľudí, ktoré ako, ako odborníci určite identifikujete. Čiže to je také to sklamanie.
Druhé sklamanie je, že pred desiatimi dňami sme sa stretli a sme vám tam za náš poslanecký klub, za najväčší poslanecký klub tlmočili dve konkrétne podmienky, požiadavky, za ktorých sme ochotní podporiť programové vyhlásenie vlády. A v tejto súvislosti sme zase v dvoch veciach sklamaní z vašeho prístupu. Jedna vec je, že ste ani nemali ten chochmes nám poslať programové vyhlásenie vlády pred tým, ako sa to stal materiál verejný na dispozícii každému jednému človeku na Slovensku cez google.com. Čiže museli sme si programové vyhlásenie vlády de facto vygúgliť a trochu podľa mňa to svedčí o tom, aký ste mali skutočný záujem získať podporu najväčšieho poslaneckého klubu v tejto sále.
Druhý problém, ktorý máme, je to, že pred desiatimi dňami sme mali nejaké stretnutie v špeciálny deň, zvyčajne nie úplne pracovný v politike, v sobotu, stretli sme sa spoločne v trojici, povedali sme vám, že toto sú naše dve podmienky, a vy ste nám dodnes nedoručili odpoveď. Ja som si pozeral, či ju mám niekde v maili, odpoveď od vás, či ju mám niekde v správe, či ju mám v Signáli alebo niekde, žiadna odpoveď. Ani verejná, ani osobná, tiež mi to pripadá veľmi zvláštne, a teda mám, kladiem si otázku, či teda ten záujem z vašej strany získať podporu najväčšieho poslaneckého klubu bola, bol reálny, alebo nie, nebol reálny. Takže toto sú tie problémy, ktoré máme s programovým vyhlásením vlády, čo sa týka textácie a prístupu možno k rokovaniam, ktoré sme spoločne mali.
A teraz sa skúsme pozrieť na jeden teda, jeden, jeden prístup vlády, ktorý ja by som považoval za takú eminentnú súčasť aj, aj tejto vašej snahy získať podporu pre programové vyhlásenie vlády, a to je komunikáciu vašej vlády a najmä ministra financií, alebo ministra financií o tom, v akom stave preberáte vlastne verejné financie. Mám pocit, že vám vyhovuje doslova šíriť lži o tom, v akom stave ste prebrali verejné financie, a dosť ma to mrzí, lebo akože aj vašou pozíciou, ktorú ste robili v Národnej banke Slovenska, si myslím, že tieto analytické pozície sú naozaj, vždy by mali byť postavené na faktoch, naozaj na tvrdých dátach a nie na nejakých, nejakom politikárčení a nadbiehaní možno niekomu v opozícii, aby ste sa im zapáčili možno, aby vám dali, dali nejaké hlasy. Najlepšie, si myslím, že by bolo, aby som pri tejto, alebo týchto vašich zlyhaniach možno použil aj komunikáciu bývalého štátneho tajomníka Marcela Klimeka, na ktorého pleciach de facto stál chod ministerstva financií za posledné tri roky od posledných volieb.
Teraz poviem ešte jednu takú personálnu vsuvku. Veľmi ma mrzí aj prístup, ktorý ste zvolili prostredníctvom pána ministra financií, že ste s ľuďmi, ktorí si to odmakali na ministerstve financií, doslova vytreli podlahu. Správali ste sa k nim ako k handrám. Napríklad k bývalej GTSU Veronike Gmiterko, ktorá len svojou aktivitou dokázala ušetriť znova otvorenými rokovaniami s dodávateľmi informačných systémov okolo 105 miliónov eur v horizonte v podstate tejto vlády od teda, alebo teda ako sme počítali na obdobie štyroch rokov, postaviť sa k nej alebo zachovať sa k nej ako k handre a vyhodiť ju na ulicu, je nedôstojné. Lebo potom si kladiem otázku, že či teda novému vedeniu ministerstva financií vadí, vadia práve ľudia, ktorí išli po krku mafiám, zlodejom, ktorí zvykli na ministerstve financií práve prostredníctvom týchto rôznych informačnotechnologických zákaziek, obstarávaní softvérov a podobne tunelovať verejné zdroje, že či teda novému vedeniu ministerstva financií práve takíto čestní ľudia, bojovníci proti korupcii vadia a vlastne potrebujú tam dosadzovať svojich ľudí.
Je tiež zaujímavé, že ste včera schválili napríklad teplý biznis pre pravú ruku medzičasom odsúdeného guvernéra Národnej banky, ktorému vy ste robili pobočníka. Ten teplý biznis je plus-mínus za jeden milión eur. Lebo keď ste včera si schválili konkrétneho pána za člena bankovej rady NBS a keď som si pozrel majetkové priznania iných členov NBS, tak je to o tom, že plus-mínus 75-tisíc ročne majú z výkonu tej funkcie, ďalších pár, vyše 100-tisíc eur, okolo 130- je ročne tam z iných nejakých funkcií typu, že sú v nejakej rade Fondu na ochranu vkladov a podobne, čiže jednoducho takýto biznis dohodiť si kamarátovi a pravej ruke, podotýkam, pravej ruke odsúdeného, prvostupňovo odsúdeného za korupciu, guvernéra Národnej banky, nesvedčí príliš o tom, že máte dobrý vkus, že máte vkus na ľudí, ktorí bojovali proti korupcii, ale skorej sa tam snažíte vytvárať teplé miesta pre ľudí, ktorí majú vzťah k verejným financiám alebo k ochrane verejných financií úplne iný, ako by sa patrilo. Takže je to tiež taká bokom trošku otázka, že ako teda čestne to myslíte s tými personálnymi nomináciami.
Ale teda aby som išiel k tým dátam, faktom a klamstvám, ktoré šíri, bohužiaľ, súčasný minister financií, a vy ste v jeho prípade ticho a to znamená, že s tým ticho súhlasíte, čo nás veľmi mrzí. Skúsme si porovnať realitu. My keď sme dostali od toho skorumpovaného zlodeja, čo sa tu ozýval, ako prvý vystupoval, Roberta Fica alebo teda jeho pobočníka 19-ročného Petra Pellegriniho, keď sme od neho preberali vládu v čase covidu, mali sme v štátnej pokladnici 1,5 miliardy eur. Jeden a pol miliardy eur. Mali sme taký problém, že v čase covidu práveže nastal veľký stres na, na finančných trhoch, aj teda inštitúcie, ktoré zvyknú teda požičiavať peniaze štátom, boli veľmi opatrné, zaujali obranné pozície a my sme sa báli pomenovať, sme nemohli ani verejne pomenovať, že my máme de facto vybrakovanú štátnu pokladnicu a máme peniaze tak na jeden mesiac chodu štátu. Za tejto situácie na konci sme teda boli veľmi radi, že sme dokázali zabezpečiť financovanie štátu, a chcem to porovnať s komfortnou pozíciou, s akou preberáte verejné financie vy. My sme od Pellegriniho po období vlády, kedy nemali absolútne žiadne krízy, že osem rokov žiadna kríza od Radičovej vlády, dostali kasu s 1,5 miliardou v štátnej pokladnici. Vy ste od nás dostali 8,5 miliardy v štátnej pokladnici. 1,5 miliardy, 8,5 miliardy je sakra rozdiel. Ani raz som od vás nepočul, ani od ministra financií, ani od vás jedno malé sladké ďakujem. Nič. Ani ťukes. Miesto toho reči typu, že verejné financie sú v historicky najhoršom stave, púšťať do prostredia, kde viete o tom, že stavu verejných financií sa rozumie tak maximálne jedno percento slovenskej populácie, považujem za číro čistý nezodpovedný, podotýkam, populizmus.
Lebo viete, že pohľady na verejné financie sú rôzne a hovoriť o verejných financiách, mysleť na dlhodobú udržateľnosť verejných financií, ale použiť výraz, ako použil pán minister, verejné financie sú v historicky najhoršom stave, je sakra rozdiel. Lebo áno, z pohľadu dlhodobej udržateľnosti verejných financií sa môžme baviť o tom teda, že teoreticky sú nie v dobrom stave. Na druhej strane to, čo použil pán minister financií, že si odrezal časť grafu, ktorý zverejnil, zverejnila Rada pre rozpočtovú zodpovednosť, aby mu to jeho vyjadrenie sedelo, kde odrezal vlastne údaje, ktoré boli pred rokom 2013, lebo jednoducho tie boli horšie, považujem na úrovni manipulácie tzv. toho Kažimírového grafu, keď si ho pamätáte, kde presviedčal celé Slovensko, že SMER zabezpečil 90 % pokles cien plynu a jednoducho ani po prvé nerozumel tomu grafu a po druhé snažil sa manipulovať s verejnou mienkou, zrejme v domnení, že ľudia sú hlúpi.
A teda ešte raz hovorím. Pustiť takýto výrok, že verejné financie sú v najhoršom stave, historicky najhoršom stave, zároveň myslieť na to, že dlhodobá udržateľnosť je historicky v najhoršom stave, ale v skutočnosti tú dlhodobú udržateľnosť manipulovať s tým, že odstrihnúť z grafu, ktorý zverejnila Rada pre rozpočtovú zodpovednosť, roky 2012, 2011 napríklad, kde v roku 2011 teda dlhodobý ukaz.. alebo teda ukazovateľ vývoja dlhodobej udržateľnosti vzhľadom k HDP, teda vyjadrený v percentách HDP bol 7 % v tom odstrihnutom roku 2011, ale odstrihnúť tento rok, aby teda súčasných 5,9 vyzeralo, že je najhorší historicky, tak považujem za manipuláciu par excellence a la práve ten Kažimír, ktorého som spomenul. Je to obrovská hanba ministra financií, že k takémuto niečomu poklesol, že utrhnúť vlastne z dát, ktoré zverejňuje Rada pre rozpočtovú zodpovednosť roky, ktoré mi nevyhovujú, aby ten môj výrok vyzeral teda nejako vieryhodne, je naozaj obrovská, obrovská hanba.
Ďalšia vec a lož, ktorá teda sa podsúva tým výrokom, že preberáte vlastne verejné financie v historicky najhoršom stave, je korigovaná našťastie aj teda svetovými agentúrami a myslím teda v tomto prípade ratingovými agentúrami. Ratingové agentúry tiež posudzujú a v podstate majú úlohu, aby hovorili investorom, ako je bezpečné investovať do dlhodobého alebo do financovania toho-ktorého štátu do teda dlhopisov, ktoré vydávajú tie-ktoré štáty, a ratingové agentúry v podstate robia tú prácu za tých investorov, lebo jednoducho majú, majú prienik do kompletnej sady dát a vedia posúdiť, aká je teda rizikovosť financovania toho-ktorého štátu. V tom prípade môžme si teda posúdiť hodnovernosť slov pána ministra financií, keď teda on povie jeden deň, že verejné financie sú v historicky najhoršom stave, a v ten istý deň pred polnocou zverejní najväčšia svetová a najrenomovanejšia svetová ratingová agentúra Standard & Poor´s hodnotenie, kde de facto zlepšuje výhľad slovenského ratingu, to znamená, hovorí investorom, ktorí by zvažovali nákup slovenského štátneho dlhu, že áno, na Slovensku je medzičasom ešte bezpečnejšie. A hovorí to aj na základe toho, ako sme spravovali tie verejné financie za posledné roky. Čiže tam vás krásne túto lož, ktorú ste šírili z prostredia ministerstva financií, krásne vás s touto lžou skonfrontovali nie minister bývalý, nie bývalý štátny tajomník, ale priamo svetové ratingové agentúry. Na vašom mieste by som sa rovnako za túto, za toto šírenie lži hanbil.
Ďalšia konfrontácia vašich lží s realitou je prostredníctvom úrokov, ktoré nám práve sú ochotní alebo ktoré si pýtajú finančné trhy za financovanie nášho dlhu. Financovanie nášho dlhu, posledná, posledná emisia, keď si zobereme, tak úrok 3,66 % je niekde v priemere eurozóny, kde eurozóna sa pohybuje od 2,36 % do 4,23 %, čiže sme bez najmenších problémov niekde v strede. Celková Európska únia vzhľadom na to teda, že sú aj súčasťou Európskej únie aj krajiny, ktoré majú svoju vlastnú menu a úročenie, sa pohybuje od 2,36 do 8,35 %. Úročenie našich dlhopisov, ešte raz, 3,66 %. Čiže finančné trhy, ako aj renomované ratingové agentúry udeľujúce kvalitný rating A pre Slovensko výrok o zlom či najhoršom stave našich verejných financií jednoznačne opäť vyvracajú.
Potom sa môžme pozreť na takú lož o minulosti, ktorú tak isto ste šírili ústami ministra financií, a to je lož, kde citujem: "Vlády v rokoch 2020 až 2022 zle hospodárili, až spôsobili rozvrat verejných financií." Takže to je opäť v príkrom rozpore s dátami a faktami. Viete, aké sú dáta a fakty? Je to totiž presne naopak. Vlády, počas ktorých som pôsobil na ministerstve financií a počas ktorých teda pôsobil aj štátny tajomník Marcel Klimek, môžme povedať teda vlády od posledných volieb, boli totižto prvé a doteraz jediné, ktoré hospodárili lepšie ako priemer krajín Európskej únie a aj eurozóny. Tvrdiť za tejto situácie to, čo ste povedali, čo, poviem ešte raz, vlády v rokoch ´20 až ´22 zle hospodárili až spôsobili rozvrat verejných financií, je bohapustá lož hodná goebbelsa Erika Tomáša a Roberta Fica, Roberta Kaliňáka a podobných exotov, ktorí okolo pravdy ani len nikdy nechodili.
Takže ešte si povedzme nejaké fakty. Takže za tie vlády, za ukončené fiškálne roky 2020, 2021 a 2022, roky, v ktorých sme zažili najťachšie krízy v histórii Slovenskej republiky, roky, v ktorých sme zažili najťachšiu zdravotnícku krízu od roku 1920, od čias španielskej chrípky, tak počas týchto rokov, počas týchto troch ukončených fiškálnych rokov sme mali na Slovensku priemerný deficit 4,3 % a priemerný deficit v Európskej únii bol 5 % HDP. Priemerný deficit v eurozóne bol 5,3 %, my 4,3. Čiže boli sme lepší od eurozóny o jeden percentuálny bod. Viete, ako teda hospodárili ostatné vlády, ktoré tu boli? Či už teda to bol Fico, Pellegrini, volebné obdobie od 2016 – 2020? Kým priemer eurozóny bol –0,9, oni hospodárili –1,5 %. Fico II: –2,9, on hospodáril –3,3. Zase horšie. Radičová? –5,3 eurozóna, Radičová –5,9. Fico I? Eurozóna 2,4, Fico I 4,1. Zase horšie. Dzurinda II? Eurozóna 2,9 %, Dzurinda 4,1. Dzurinda I? Eurozóna –1,8 %, Dzurinda 8,1.
Čiže zo siedmich, alebo teda to siedme volebné obdobie, kde ani v jednom predošlých, ani v jednom predošlých volebných obdobiach vláda nedokázala hospodáriť lepšie z pohľadu deficitu priemerného za to obdobie, ako hospodárila priemerná európska krajina alebo teda priemerná krajina, členská krajina EÚ alebo priemerná členská krajina eurozóny, čiže krajín, ktoré platia eurom. Až prvýkrát počas obdobia, kedy Marcel Klimek práve bol štátnym tajomníkom za roky 2020, 2021 a 2022, kedy najprv bol Edo Heger a potom dva roky ja ministrom financií, Slovenská republika napriek všetkým krízam dosiahla prvýkrát lepšie hospodárenie ako priemerné európske krajiny, či už v eurozóne, alebo v Európskej únii.
Pán premiér, obrovská hanba za lži, ktoré šírite prostredníctvom, vy predsa musíte preberať priamu zodpovednosť, lebo minister financií patrí pod vás, za lži, ktoré šírite o stave verejných financií, v akom ste ich prebrali.
Takže ešte raz si to zopakujme z pohľadu deficitu. Z pohľadu deficitu historicky prvýkrát sme dosiahli lepšie hospodárenie ako priemerná krajina eurozóny a Európskej únie. Z pohľadu štrukturálneho deficitu najnižší štrukturálny deficit za, historicky od vzniku Slovenskej republiky práve v rokoch 2021 a 2022. Z pohľadu financovania alebo úrokov, ktoré si pýtajú investori pri pôžičkách štátu na financovanie, ktoré potrebujeme, ktoré emitujeme, máme úroky v priemere niekde v rámci, v rámci eurozóny.
Z pohľadu ratingových agentúr ratingové agentúry nám výhľad zlepšujú, a nie zhoršujú. Z pohľadu, z pohľadu, z pohľadu, čo som ešte zabudol, z pohľadu dlhodobej udržateľnosti, bohužiaľ, minister financií oklamal tým, že odstrihol z grafu, ktorý zverejnila Rada pre rozpočtovú zodpovednosť roky, v ktorých bola, bol parameter dlhodobej udržateľnosti horší, a takýmto spôsobom sa snažil zmanipulovať to, že vlastne dlhodobá udržateľnosť dnes je najhoršia. A čo je ešte pri tejto veci veľmi dôležité, zabudol povedať, že chýbajú Slovensku dáta. Od vzniku Slovenskej republiky až do roku 2010 sa vôbec nemerala a nepočítala dlhodobá udržateľnosť. To znamená, že to máme dokopy, osemnásť rokov dát nemáme. Od roku 2011 tieto dáta k dispozícii máme a vy miesto toho, aby ste zverejnili celú sadu dát za roky, ktoré máme, odstrihnete roky, ktoré vám nevyhovujú, aby ste mohli komunikovať, že ste prebrali stav teda v najhoršej dlhodobej udržateľnosti verejných financií. Hanba, hanba, hanba, hanba!
A ja si myslím, že by ste sa mali poučiť a tak ako som vám aj hovoril vo faktickej poznámke nie je podľa mňa vašou nevýhodou, že nekomunikujete nahlas, a ja, mne sa to celkom páči. Možno na niekoho to pôsobí ako uspávač hadov, ja to mám celkom rád. Možno vy ste skorej premiér do takého fungujúceho štátu, do takého Dánska, kde ľudia ani nemusia vedieť, že kto je premiérom, lebo jednoducho je natoľko nenápadný, že všetko funguje a ľudia sa ani o politiku nezaujímajú. Ale nemusíte ísť teraz sa vydať cestou buranstva a hurónstva a klamstiev skorumpovaného zlodeja Roberta Fica alebo Petra Pellegriniho, ale veľmi rád by som bol a duplom, keďže pochádzate z Národnej banky Slovenska, aby ste vaše vystúpenia, vašu komunikáciu postavili vždy a zásadne len a len na faktoch, na pravde a nenadbiehali týmto skorumpovaným zlodejom, ktorí tu dvanásť rokov vo veľkom Slovensko rozkrádali a dnes sa už nevedia dočkať, ako sa prvého októbra zmocnia moci a spoločne zo Slovenska, z demokratickej krajiny, urobia nejakú novodobú diktatúru, totalitu v strede Európskej únie. Ak vy im budete nadbiehať tým, že budete šíriť bludy o stave napríklad verejných financií len preto, lebo budete vy chcieť vyzerať, alebo minister financií bude chcieť vyzerať za pekného, tak budete pomáhať len mafii, ktorá tu dvanásť rokov systematicky Slovensko rozkrádala a ktorá chce urobiť všetko pre to, aby sa vrátila späť k moci.
Čiže ešte raz, na záver. Neberte to v zlom, ale vzhľadom na to, čo sme našli v programovom vyhlásení vlády, že veľmi málo naozaj tej reálnej odbornosti tam vidíme, lebo odborník by napísal, pomenoval možno na tých dvadsiatich ôsmich stranách dvesto konkrétnych problémov a dvesto konkrétnych riešení. Tak po prvé nevidíme tu odbornosť, po druhé príliš veľa vaty, príliš veľa toho alibizmu, máme málo času, tak budeme len analyzovať a nachystáme nejaké piškvorky či lego kocky budúcej vláde.
A po tretie to je možno tak technicky, že ak raz chcete podporu, tak mali sme nejaké rokovanie, tak by ste nám aspoň po desiatich dňoch mohli oznámiť, aký je výstup voči tým našim požiadavkám, ktoré za náš poslanecký klub sme vám komunikovali, či to je teda jednoznačná garancia zachovania 200 eur na dieťa, lebo ja tu skôr medzi riadkami vidím, že by ste chceli prichádzať s riešeniami, že dáte tých 200 eur na dieťa len naozaj tým chudobným komunitám a podobne. To si nemyslím, že je správna cesta, lebo znížiť dane pracujúcim aj strednej triede je správna vec a tuto napríklad saskári o tom roky hovorili a keď to mali podporiť, tak proti tomu bojovali. Takže chceli by sme jednoznačnú garanciu, že dvesto eur na dieťa napríklad s nimi sa nebudete pokúšať zrušiť.
A druhú garanciu, že si uvedomujete, že 30. septembra Slovensku ide o život. Ja tu neregistrujem žiaden nápad, nejakú invenciu, nejakú atómovku, neutrónku alebo aj obyčajnú konvenčnú zbraň, s ktorou by niekto prišiel, ktorá by dokázala zabezpečiť vybičovanie účasti v nasledujúcich voľbách. Fico a spol. tou demagógiou, ktorú tu šíri, tými klamstvami chce dosiahnuť, aby účasť bola čo najnižšia. My týmto ľuďom práve tú hru musíme pokaziť, a preto tá naša druhá podmienka bola 500 eur pre každého, kto príde voliť bez ohľadu na to, koho príde voliť, lebo jednoducho len tento krok dnes vidím, ktorý môže Slovensko pred doslova zmenou režimu a vytrhnutia Slovenska z demokratickej Európy zachrániť. To mi tu chýba. Bohužiaľ, som to tu nenašiel.
A chcel som síce ešte hovoriť a prehovoriť do duše tomu skorumpovanému zlodejovi Ficovi, poviem aspoň takto pár na záver, že sa ten vagabund, trúfne si ešte sa sem postaviť a tu hovoriť niečo, že koľko vychádza dôchodcom na deň, že 18 eur. On, ten skorumpovaný zlodej, ktorý zvyšoval dôchodcom v čase, kedy nemal absolútne žiadnu krízu, dôchodok o 1,90 eur! Počujete, o 1,90! My v tomto roku dôchodcom zvýšime o viac ako 60 eur. Už sme v priemere zvýšili od 1. januára a teraz druhýkrát o 60 eur. Čiže keď si porovnáme, že čo zvýšime dôchodky medzi júlom a decembrom minulého roku, tak je to viac ako 120 eur, 120 eur! A ten skorumpovaný zlodej, keď nemal žiadnu krízu, im dal 1,90 a on nemá ešte Boha pri sebe sem prísť a skrývať sa tu za dôchodcov a tvrdiť, že jak mu strašne na nich záleží.
Ďakujem veľmi pekne. (Potlesk.)
13. 6. 2023 15:24:50 - 15:26:40 94. schôdza NR SR - 1.deň - B. popoludní Tlač 1748 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Matovič, Igor (OĽANO) - poslanec NR SR Vystúpenie s faktickou poznámkou   (text neprešiel jazykovou úpravou)
63.
Pán premiér, možno dve poznámky. To, čo ste končili, to vaše vystúpenie, že postupne chápete, že treba hovoriť čím hlasnejšie v politike, že tak ten má pravdu, ale teda že budete hovoriť naďalej pokojne, ja si myslím, že netreba sa meniť, že treba byť úprimný, úplne v pohode na vašom mieste by som hovoril pokojne, ale treba najmä hovoriť fakty a povedať aj svojim ministrom, aby sa nesnažili prikrášľovať realitu nejakými klamstvami. Teraz hovorím najmä o pánovi ministrovi financií, o ktorom budem hovoriť aj vo vystúpení, že naozaj, keď budete hovoriť pokojne a fakty, tak je to úplne v pohode a práve s takýmito buranmi ako Fico pokojné fakty je najlepšia zbraň.
Ale je mi zároveň aj tak smiešne a ono však, však vlastne tá vaša reakcia, reagujem na vás a zároveň teda vlastne na to, ako ste reagovali aj na Fica, že v akej sú vlastne oni panike, že teraz bojujú proti vám, snažia sa teda vás dostať do nejakej pozície, že de facto ste nejaké pokračovanie tých vlád, ktoré tu boli predtým, lebo oni až potom, ako to spáchali, pochopili, že si strelili sami sebe do kolena, lebo im vyhovovalo aby 30. 9. tie svoje nabudené ovečky motivovali, že poďte voliť a ideme bojovať proti tej hnusnej Hegerovej vláde, ktorá je de facto Matovičova vláda. Ale tým, že povalili Hegerovu vládu spolu so Sulíkom, tak zrazu potom zistili, že hops, že ten terč si zobrali sami sebe a spáchali v podstate rovnaké harakiri, ako spáchali pred voľbami v roku 2010, kedy odpálili Dzurindu z kandidátky SDKÚ a potom kvôli tomu prehrali voľby. A ja si myslím osobne, že oni si to veľmi dobre uvedomujú, že teraz ich prehrajú znova.
Takže ja iba také odporúčanie, pokojná komunikácia s faktami na toho skorumpovaného zlodeja je úplne najlepšia.
13. 6. 2023 14:41:17 - 14:43:15 94. schôdza NR SR - 1.deň - B. popoludní Tlač 1748 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Matovič, Igor (OĽANO) - poslanec NR SR Vystúpenie s faktickou poznámkou   (text neprešiel jazykovou úpravou)
25.
Pozorne som, hoci som nebol na obede, som si povedal, že vypočujem si toto vystúpenie, lebo bol som zvedavý, ako bude reagovať ten skorumpovaný zlodej, ktorý tu dvanásť rokov vládol, a potom jako začal počítať, prepočítavať dôchodok na jeden deň a vypočítal teda, že dôchodci, chudáci, žijú z osemnástich eur denne, tak som myslel, že prestane rozprávať. Myslel som si, že po tomto prepočte mu zdrevenie jazyk a už prestane rozprávať. Lebo nám sa tu prihováral človek, tu prepočítaval, z čoho denne žijú dôchodci, človek, ktorý zvyšoval dôchodky o euro deväťdesiat! Bez hanby o euro deväťdesiat zvyšoval dôchodky a on nemá toho Boha pri sebe, aby teraz sa tu tváril, jako jemu strašne záleží na dôchodcoch. Človek, ktorý v roku 2010 oblepil celé Slovensko s bilbordami, že im dá trináste dôchodky, dôchodcom, od roku 2012 do roku 2016 tu vládol sám, nemal žiadneho Sulíka v koalícii, sám vládol (reakcie z pléna), mal 83 poslancov, mohol naplniť svoj verejný sľub voči tým dôchodcom, ktorých zblbol v tých voľbách 2012 so sľubom trinástych dôchodkov, a nedal im nič, on im dal, euro deväťdesiat im zvýšil dôchodky, a on bez hanby tu takéto drísty teraz rozpráva, jako mu záleží na dôchodcoch.
A potom jedna ma otázka tam zaujala, ktorú teda vyslovil tento skorumpovaný zlodej, že prečo nemohli teraz lietať migy-29 ešte ďalšie roky. No preto, aby ten jeho kamarát Výboh, ktorého skrýva v Dubaji, nemal ročne biznis 40 miliónov eur. Preto nemohli lietať migy. Takto ich máme zadarmo. (Potlesk.)
24. 5. 2023 15:25:11 - 15:26:46 90. schôdza NR SR - 14.deň - B. popoludní Tlač 1724 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Matovič, Igor (OĽANO) - poslanec NR SR Vystúpenie s faktickou poznámkou  
Ďakujem pekne. Keďže som v tom vystúpení tak nemohol zosumarizovať a kolega Viskupič sa tu snažil zadefinovať, že kedy, kedy sa politik správa ako psychopat, ja by som ti povedal ako kedy sa politik správa ako psychopat. To je vtedy keď istý Viskupič predseda finančného výboru na 14. stretnutí o pomoci rodinám povie, že netreba robiť nič lebo však ono sa to podá inflácia raz klesne. To je vtedy keď istý politik Sulík povie, že keď, že ten covid má v podstate aj výhodu, že keď umrie dôchodca tak vlastne
===== ... štrnástom stretnutí o pomoci rodinám povie, že netreba robiť nič, lebo však ono sa to poddá, inflácia raz klesne. To je vtedy, keď istý politik Sulík povie, že keď, že ten COVID má v podstate aj výhodu, že keď umrie dôchodca, tak vlastne štát ušetrí na dôchodkoch. To je vtedy, keď istá politička Zemanová povie, že dôchodcov alebo starých ľudí už netreba uprednostňovávať pred pri očkovaní, lebo oni už nie sú produktívni pre spoločnosť. Ja si myslím, že toto sú znaky psychopatie a my sme to zažívali. To je vtedy, keď istí politici zo strany SaS chodia na rokovanie pri pomoci, o pomoci rodinám s deťmi a na štrnástom rokovaní povedia, že netreba robiť nič, lebo ono sa to poddá. Toto je psychopatia, skús si to naštudovať a možno potom pochopíš a zistíš, keď sa ráno pozrieš do zrkadla, kto v politike psychopatom naozaj je a o kom sa to len hovorí.
24. 5. 2023 15:25:11 - 15:26:46 90. schôdza NR SR - 14.deň - B. popoludní Tlač 1724 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Matovič, Igor (OĽANO) - poslanec NR SR Vystúpenie s faktickou poznámkou  
Ďakujem pekne. Keďže som v tom vystúpení tak nemohol zosumarizovať a kolega Viskupič sa tu snažil zadefinovať, že kedy, kedy sa politik správa ako psychopat, ja by som ti povedal ako kedy sa politik správa ako psychopat. To je vtedy keď istý Viskupič predseda finančného výboru na 14. stretnutí o pomoci rodinám povie, že netreba robiť nič lebo však ono sa to podá inflácia raz klesne. To je vtedy keď istý politik Sulík povie, že keď, že ten covid má v podstate aj výhodu, že keď umrie dôchodca tak vlastne
===== ... štrnástom stretnutí o pomoci rodinám povie, že netreba robiť nič, lebo však ono sa to poddá, inflácia raz klesne. To je vtedy, keď istý politik Sulík povie, že keď, že ten COVID má v podstate aj výhodu, že keď umrie dôchodca, tak vlastne štát ušetrí na dôchodkoch. To je vtedy, keď istá politička Zemanová povie, že dôchodcov alebo starých ľudí už netreba uprednostňovávať pred pri očkovaní, lebo oni už nie sú produktívni pre spoločnosť. Ja si myslím, že toto sú znaky psychopatie a my sme to zažívali. To je vtedy, keď istí politici zo strany SaS chodia na rokovanie pri pomoci, o pomoci rodinám s deťmi a na štrnástom rokovaní povedia, že netreba robiť nič, lebo ono sa to poddá. Toto je psychopatia, skús si to naštudovať a možno potom pochopíš a zistíš, keď sa ráno pozrieš do zrkadla, kto v politike psychopatom naozaj je a o kom sa to len hovorí.
24. 5. 2023 15:25:11 - 15:26:46 90. schôdza NR SR - 14.deň - B. popoludní Tlač 1724 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Matovič, Igor (OĽANO) - poslanec NR SR Vystúpenie s faktickou poznámkou  
Ďakujem pekne. Keďže som v tom vystúpení tak nemohol zosumarizovať a kolega Viskupič sa tu snažil zadefinovať, že kedy, kedy sa politik správa ako psychopat, ja by som ti povedal ako kedy sa politik správa ako psychopat. To je vtedy keď istý Viskupič predseda finančného výboru na 14. stretnutí o pomoci rodinám povie, že netreba robiť nič lebo však ono sa to podá inflácia raz klesne. To je vtedy keď istý politik Sulík povie, že keď, že ten covid má v podstate aj výhodu, že keď umrie dôchodca tak vlastne
===== ... štrnástom stretnutí o pomoci rodinám povie, že netreba robiť nič, lebo však ono sa to poddá, inflácia raz klesne. To je vtedy, keď istý politik Sulík povie, že keď, že ten COVID má v podstate aj výhodu, že keď umrie dôchodca, tak vlastne štát ušetrí na dôchodkoch. To je vtedy, keď istá politička Zemanová povie, že dôchodcov alebo starých ľudí už netreba uprednostňovávať pred pri očkovaní, lebo oni už nie sú produktívni pre spoločnosť. Ja si myslím, že toto sú znaky psychopatie a my sme to zažívali. To je vtedy, keď istí politici zo strany SaS chodia na rokovanie pri pomoci, o pomoci rodinám s deťmi a na štrnástom rokovaní povedia, že netreba robiť nič, lebo ono sa to poddá. Toto je psychopatia, skús si to naštudovať a možno potom pochopíš a zistíš, keď sa ráno pozrieš do zrkadla, kto v politike psychopatom naozaj je a o kom sa to len hovorí.
24. 5. 2023 15:25:11 - 15:26:46 90. schôdza NR SR - 14.deň - B. popoludní Tlač 1724 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Matovič, Igor (OĽANO) - poslanec NR SR Vystúpenie s faktickou poznámkou  
Ďakujem pekne. Keďže som v tom vystúpení tak nemohol zosumarizovať a kolega Viskupič sa tu snažil zadefinovať, že kedy, kedy sa politik správa ako psychopat, ja by som ti povedal ako kedy sa politik správa ako psychopat. To je vtedy keď istý Viskupič predseda finančného výboru na 14. stretnutí o pomoci rodinám povie, že netreba robiť nič lebo však ono sa to podá inflácia raz klesne. To je vtedy keď istý politik Sulík povie, že keď, že ten covid má v podstate aj výhodu, že keď umrie dôchodca tak vlastne
===== ... štrnástom stretnutí o pomoci rodinám povie, že netreba robiť nič, lebo však ono sa to poddá, inflácia raz klesne. To je vtedy, keď istý politik Sulík povie, že keď, že ten COVID má v podstate aj výhodu, že keď umrie dôchodca, tak vlastne štát ušetrí na dôchodkoch. To je vtedy, keď istá politička Zemanová povie, že dôchodcov alebo starých ľudí už netreba uprednostňovávať pred pri očkovaní, lebo oni už nie sú produktívni pre spoločnosť. Ja si myslím, že toto sú znaky psychopatie a my sme to zažívali. To je vtedy, keď istí politici zo strany SaS chodia na rokovanie pri pomoci, o pomoci rodinám s deťmi a na štrnástom rokovaní povedia, že netreba robiť nič, lebo ono sa to poddá. Toto je psychopatia, skús si to naštudovať a možno potom pochopíš a zistíš, keď sa ráno pozrieš do zrkadla, kto v politike psychopatom naozaj je a o kom sa to len hovorí.
24. 5. 2023 14:56:28 - 15:18:53 90. schôdza NR SR - 14.deň - B. popoludní Tlač 1724 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Matovič, Igor (OĽANO) - poslanec NR SR Vystúpenie v rozprave  
Fakt, už to tam odbúda. Dobre, no. Zaujímavá debata sa celkom rozprúdila a myslím si, že veľmi dobre vystúpenie pána navrhovateľa Krajniaka a doslova sa môžem pod neho podpísať od A do Z s odôvodnením, s noblesou, s argumentami a ja to poviem teraz trošku zase inými slovami. Ale pred tým si teda dovolím ešte zareagovať na predrečníka Viskupiča z SaS, ktorý tu teda mudroval o tom, jako teda sme mohli toto, toto, jako sme prebrali verejné financie so 48-percentným dlhom a jej, teraz je to 50, ani nevedel koľko. Dobre, 58 povedzme, že sme ukončili minulý rok 58,7 percenta. Ale presne tak manipulatívne jako, jako aj Fico s Pellegrinim, s Mazurekom a spol a tými alebo ako tí ľudia, ktorí potrebujú vyvolávať dojem rozvratu verejných financií. Ani raz nepovedal, že ten rozdiel medzi tým, že 48 % zadĺženie sme prebrali a odovzdali sme 58, že je zároveň to, že sme natlačili do kasičky v hotovosti navyše sedem miliárd eur, lebo sme si požičali ako dobrí hospodári v čase kedy sme si mohli požičať za nula percentné úroky. A keď sme za Fica preberali síce krajinu s hrubým zadĺžením, to znamená, že aj s reálnym dlhom, aj s tým čo máte v kasičke štátnej, s hotovosťou v štátnej kase jeden a pol miliardy, že sme mali dva týždne na financovanie štátu, ale radšej sme mlčali pred finančnými trhmi, aby teda náhodou nebola z toho na finančných trhoch paseka a teraz odovzdávame síce s 58 - percentným zadĺžením voči, voči HDP, ale navyše sedem miliárd eur nafutrovaných do štátnej kasičky, ktoré sme požičali počas toho ako som bol ministrom financií za nula percentný úrok. To už nepovie, lebo to by mu nepasovalo do toho obrazu, ktorý potrebuje vytvárať. Takže pravda je taká, že síce sme zvýšili zadĺženie a zároveň sme dramatickým až skoro šesťnásobným spôsobom zvýšili hotovostnú rezervu v štátnej kase za nula percentný úrok v priemere požičané peniaze na desať rokov na splátky, ktoré sa použijú na splátky starých dlhov. Zároveň ale platí, že medzi tým ako sme prebrali spravovanie štátu a medzitým ako sme, povedzme si k ultimu minulého roku, ako sme odovzdávali alebo teraz, keď sa menila vláda, tak medzičasom sa sakra teda ale udiali nejaké krízy, ktoré bolo treba financovať či už teda v súvislosti s covidom alebo s Ukrajinou. Dokopy celkové financovanie dopadov kríz aj vrátane tohto roku 20 miliárd eur. Takže nemáme sa za čo hanbiť. Vysvedčenie nám vystavila najlepšia svetová ratingová agentúra Standard & Poors v piatok pred polnocou, kde nám zlepšili rating práve na základe toho ako zodpovedne sme hospodárili. Druhé vysvedčenie nám vystavil Európsky štatistický úrad alias Eurostat, ktorý povedal, že nikdy v histórii existencie samostatnej Slovenskej republiky nebol nižší štrukturálny deficit pri správe verejných financií ako akurát zhodou okolností za ministra Matoviča. Čiže za roky 2021 a 2022. Ale to by tuto manipulátorom z SaS nevyhovovalo, lebo jednoducho by tie ich drísty a klamstvá vyzerali trošku inak, ak by to sme k tomu nadstavili skutočné pravdivé informácie. Zároveň však platí, že teraz síce mudrujú o tom, že zákon o rozpočtovej zodpovednosti a možno ja som to dnes už cítil aj od novinárov, keď sa ma dvaja pýtali, že či by sme to a tak nezávisle, jeden inde a druhý na tlačovej konferencii, že či by sme teda neboli ochotní zmeniť zákon o rozpočtovej zodpovednosti. Aha, teraz Saska zrazu je už zmeniť zákon o rozpočtovej zodpovednosti. A nie je to tá istá Saska, ktorá viac ako dva a pol roka túto zmenu blokuje priamo v rozpore s koaličnou zmluvou, priamo v rozpore s programovým vyhlásením vlády? Nie je to náhodou tá istá Saska, vraj zodpovedná Saska voči verejným financiám, ktorá včera len tak, bác, šesťsto miliónov bez akéhokoľvek krytia. To je to zodpovedné spravovanie verejných financií? Áno, pán Viskupič, takto sa to robí? Na hulváta? Bez akýchkoľvek zdrojov? Ja keď som prišiel s nejakou atómovkou, či už pre rodiny alebo akoukoľvek inou, vždy som povedal z čoho to zaplatíme. Vy nič, vy nič. Jednoducho niečo kážeme, iné konáme. Ale podľa ovocia ich spoznáte. Takže môžete sa hanbiť za to, ako ste podsekávali nohy vládnej koalícii, ako ste blokovali zodpovednú zmenu zákona, ústavného zákona o rozpočtovej zodpovednosti, lebo ste začali vydierať s nejakou vašou kravinkou o daňovej brzde. Lebo ste si nakreslili, dodatočne ste si kúpili, zrejme ste išli okolo papiernictva, na výklade mali akciu, že predávajú alebo výpredaj kriedy alebo farbičky, špeciálna akcia, deväťdesiatpercentná zľava na červené farbičky. Kúpili ste si červené farbičky a potom ste kreslili si svoje červené čiarky a vymysleli ste si daňovú brzdu o ktorej nikto nepočul pred tým. Nikto v koalícii nepočul, ani v koaličnej zmluve nič také neni, ani nikde počas rokovania o vzniku koalície a vlády také nič nepadlo od vás, ani v programovom vyhlásení vlády. A zrazu ste začali vydierať pri zásadnej veci, pri ústavnom zákone o rozpočtovej zodpovednosti s vymyslenou doslova kravinou, lebo daňová brzdička. A vy ste zablokovali zmenu zákona, aby dnes nestála vláda pred tým, že musí predložiť vyrovnaný rozpočet alebo návrh zákona o vyrovnanom rozpočte. Čiže je to vaše maslo. A teraz to bude duplicitne vaše maslo, lebo podľa toho čo som pochopil, tak vy idete hlasovať za podporu úradníckej vlády. Okej, ja vám gratulujem. Čiže nebude to vláda prezidentky, bude to vláda prezidentky, Progresívneho Slovenska, SaS, možno Demokrati sa pridajú, neviem, či tu ešte bude iný samovrah v pléne. Okej, dobre, stačí nám v tomto liberálno-progresívnom zoskupení. Jednoducho áno, Slovensko si zaslúži vidieť a poznať ako teda tí liberáli a progresívci by spravovali republiku po tých voľbách. Však to je úplne geniálne podľa mňa, mesiac pred voľbami im predstaviť tú vašu víziu, kde sa teda dá zrazu len tak z roka na rok zobrať v zdravotníctve miliarda. Komu zoberete? Ako teda znížite sestričkám platy o 30 %, doktorom o 50 %? Asi potom fáš budete strihať, namiesto metrového dáte polmetrový, namiesto leukoplastu budete ho lepiť dvakrát, jednému pacientovi, potom oblížete nalepíte druhému. Fakt som na to zvedavý, lebo takto vy ste sa k nám správali, vy ste nám tri roky iba vyprávali o tom, netreba ľuďom pomáhať, inflácia - to sa poddá, to samé nejako to klesne. Ako neblbnime. Keď dôchodci umierajú počas kovidu, aspoň ušetríme na dôchodkoch. Psychopati, sorry, psychopati, že to hovorím. A my sme toto zažívali v koalícii. A vyzývam každého rozumného človeka, aby vo voľbách, tak ako som trikrát vyzýval pred voľbami dvanásť, šestnásť, dvadsať, aby to dali Saske, keď teda nedokážu voliť nás, tak prosím ľudí, keď majú Boha pri sebe, keď si vážia starých ľudí, tak aby nevolili tých cynikov, ktorí hovorili, že však, keď starí ľudia počas covidu umrú, aspoň ušetríme na dôchodkoch. Takíto odpad bohužiaľ sme mali v koalícii. Mňa to mrzí. Štrnásť stretnutí sme s nimi mali akože s koaličným partnerom o tom, že treba pomôcť rodinám s deťmi, že z Ficového budovania sociálneho štátu alebo Pellegriniho, ktorý sa teda spolu s ním na tom podieľal, zrazu vyšlo to, že najviac ohrozených chudobou sú rodiny s deťmi. Štrnásť stretnutí som mal s týmito ľuďmi z SaS o tom, pane bože, na rodiny s deťmi sa valí katastrofa, cunami, dajme im pomocnú ruku, bude inflácia, energie rastú, pomôžme im. Oni? Vyložené nohy, počúvajú a po hodine tento človek vypotí, že, nie Sulík povie, to netreba, inflácia klesne. Načo? najhoršia smrť je z oplašenia. Načo by sme pomáhali? Tá inflácia klesne, tie ceny klesnú. Tuto tento človek, keď sme povedali, že tak nejaké peniaze, niekde niečo teda zožeňte pri tvorbe štátneho rozpočtu, on povedal, však prepustíme štátnych zamestnancov. A ktorých, sa pýtame. No, to je úloha pre Ministerstvo financií. No však ty si taký debilný návrh dal, tak ty povedz koho máme prepustiť. Povedz či teda učiteľov, či lekárov, či policajtov, či vojakov, či teda úradníkov a ktorých. Nič. Jednoducho štrnásť stretnutí o pomoci rodinám, nič, x stretnutí o tvorbe rozpočtu, iba vyložené nohy, prepustiť štátnych zamestnancov. Keď prepustíme jedného ušetríme dvadsať tisíc. Ktorých? Povedz ktorých? Nič. Prosím, ľudia, keď máte Boha pri sebe, keď to myslíte dobre so Slovenskom, táto strana potom ako povalila tri demokratické a protikorupčné vlády si nezaslúži, aby znova povalila štvrtú. Však nebláznime. Čo už trpíme štokholmským syndrómom, že budeme voliť neustále ľudí, ktorí potom v správnej chvíli urobia to čo oligarchom uvidia na očiach. A podľa môjho hlbokého presvedčenia za to zinkasujú veľmi slušnú odmenu. Na čo to je dobré? A títo tu teraz budú mudrovať o tom, jako to máme tuto my teraz robiť inak, ako teda zrazu máme, keď dva aj trištvrte roka blokujú zmenu zákona o rozpočtovej zodpovednosti, jako teda zrazu by sme mali teda ju zmeniť. No samozrejme, že zase potom prídu, keď sa s nimi stretnete a zase budú hovoriť a daňovú brzdičku by sme tam chceli, lebo Riško si nakreslil s červenou farbičkou červenú čiaričku, že bez daňovej brzdičky on teda nezahlasuje za to. Však jak malé deti sa správate. Tri roky mudrujete tu o rozpočtovej zodpovednosti, joj, Matovič, atómovky, on si dovolil pomôcť rodinám s deťmi. A potom vy len tak sa pridáte k Smeru, len tak, bez akejkoľvek zodpovednosti a 600 miliónov šup, zrazu je, lebo kto, lebo si to Haščák prial, napísal Riškovi esemesku? Rišo, zahlasuj, Robko ma poprosil, aby som u teba vybavil. Tak to funguje u vás? Vieš veľmi dobre, Marián, že tak to funguje.
Takže k návrhu, lebo mi čas plynie. A toľko som si ušetril? Takže návrh, ktorý predkladá pán predkladateľ má hlavu, pätu, logiku, je spravodlivý a v podstate voči vláde veľmi ústretový. Lebo ja som zaregistroval, keď pán premiér odchádzal od pani prezidentky alebo spolu tuším vtedy odchádzali, tak keď sa ho tam novinár opýtal, že teda ale to znamená, že možno budete aj predkladať návrh štátneho rozpočtu, vyrovnaného štátneho rozpočtu, tak on povedal, že áno, je to pravda a on sa na to teší. Tak keď sa na to teší, prečo by sme mu to neumožnili, aby sa tešil o to viac. Tešiť sa dva týždne po voľbách, čo to je za tešenie, keď potom budú iba stresy a rýchlo, rýchlo, rýchlo spraviť, zistíme zrazu, že sa nevyskladala vláda, že tie voľby nejako inak dopadli a zrazu on bude v strese robiť to svoje dieťa, však nech ho opatruje o tie dva mesiace viac alebo jeden a pol mesiaca. Ja by som bol za to aj posunúť to možno na 15. august, nech má o dva mesiace viac, v kľude, nech sa s tým zžije. On si to vysníval, on si to napísal, on si to presadil, minister financií Horváth mu pri tom asistoval, jeden je autor, druhý je spoluautor tejto kuchárskej knižky v ktorej je napísaný krásny ľúbivý recept o tom, ako krajina, ktorá si prežila najväčšie krízy v histórii, najväčšiu zdravotnícku krízu od prvej svetovej vojny, potom ktorá si prežíva situáciu, že za rohom má vojnu, kde má utečeneckú krízu, extrémny nárast cien energií, extrémny nárast cien potravín, všetkého možného. Normálne krajina v zúfalom stave, tak v tom receptári od pána Ódora a pána Horvátha v tej kuchárskej knihe ktorú napísali sa píše, to je jedno, že nejaké krízy boli a že nejaké krízy sú. Jednoducho vyrovnaný rozpočet, z roka na rok ušetriť päť miliárd eur, tak sa patrí, lebo tak to náš analytický mozog kapacít v Národnej banke Slovenska hovorí. Ale to sa ľahko mudruje pánom analytikom z Národnej banky Slovenska. Ale teraz tí analytici z Národnej banky Slovenska zhodou okolností už sú medzičasom premiér a minister financií. A tak ako povedal predkladateľ, čo ste si, páni, upiekli, to si budete musieť zjesť. A preto je tento návrh spravodlivý. A to nie je že zlomyseľnosť, to je normálna vec. Ministerstvo financií vždy sa chystá v svojich predpokladoch pri spravovaní verejných financií na najhorší scenár. A najhorší scenár je, že po voľbách z pohľadu rozpočtovej zodpovednosti alebo zákona o štátnom rozpočte nevznikne žiadna vláda. A v prípade, ak vznikne, predpokladajme, že má väčšinu v parlamente, schváli si programové vyhlásenie vlády a tým dňom na dva roky sa vypína trest, sankcia voči, voči vláde. Takže my sa musíme nachystať na najhorší scenár z pohľadu zákona o rozpočte alebo o tvorbe štátneho rozpočtu a to znamená, že po voľbách nevznikne koalícia, to znamená, že budeme sa chystať na ďalšie voľby a pán Ódor, či sa mu to páči alebo nepáči, bude naďalej premiérom a bude nadsluhovať možno pol roka kým prebehnú ďalšie predčasné voľby. Bulharom sa to stalo päťkrát za sebou za posledné dva roky. A furt a furt nevedia porodiť vládu, ktorá by dokázala zabezpečiť vládnu väčšinu. Takže my na základe tohoto super receptu od analytikov z NBS pána Ódora a Horvátha máme v čase veľkých kríz predkladať vyrovnaný rozpočet a mirnix-dirnix sekať miliardy, zo zdravotníctva miliardu, zo školstva pol miliardy...
===== takže my na základe tohoto super receptu od analytikov z NBS pána Ódora a Horvátha máme v čase veľkých kríz predkladať vyrovnaný rozpočet a mirnix-dirnix sekať miliardy zo zdravotníctva miliardu, zo školstva pol miliardy určite z obrany miliardu a tuto keď si zoberú Viskupiča za poradcu tak ten to zoseká všade. A ja sa nato naozaj teším, že konečne celému Slovensku ukážu, že kde teda sme robili chyby všetci, ktorí sme teda spravovali tie verejné financie počas ťažkých rokov kríz. Mudrovali z NBS analytici ako ten Matovič rozhadzuje ako ten Klimek rozhadzuje ako ten Heger rozhadzuje, Viskupič furt vyprával plnú hubu toho, že čo tu ako nezodpovedne ako sa dá šetriť. Teraz bude musieť ukázať bude to ich vláda, idú hlasovať za jej podporu, bude to ich vláda už to zo seba nezmyjú, bude to vláda Progresívneho Slovenska pani prezidentka je odtiaľ, väčšina nominantov je de facto odtiaľ. To, že to dali tam dvoch KDH-ákov tak to iba preto, aby výnimka potvrdila pravidlo nič iné tam nevidím, a bude to vláda tých strán, ktoré tu vládu podporia. Áno, SaS, Demokrati ak teda budú chcieť spáchať harakiri ďalšie tak tú vládu podporia dobre podporia Demokrati a predpokladám, že ten jeden statočný zástupca Progresívneho Slovenska pán Valašek tak isto podporí svoju vlastnú vládu. Ale potom 1. septembra sa všetci dozvieme ako si to predstavujete po voľbách, ako je podľa vás ako bude vyzerať zodpovedná správa verejných financií, kde podľa vás sú peniaze navyše, kde sa dá škrtať, aké dane zvýšite, aké poplatky zvýšite, aké pokuty zvýšite. Naozaj treba, aby konečne ste ukázali čo je vo vás a aby ste pomohli aj pánovi premiérovi aj ministrovi financií, aby teda spoločne s tými stranami odborníkov alebo akokoľvek si budete hovoriť a stranami zdravého rozumu, aby ste teda tie rozumy dali dokopy počas tej volebnej kampani alebo počas teda leta sa stretali a predložili všetkým mesiac pred voľbami tú úžasnú predstavu ako by ste štát spravovali.
Pani prezidentka hovorila, že tá úradnícka vláda jej úradnícka vláda jej úlohou je predložiť zásadný návrh rozpočtu. my si zase myslíme, že keď teda chce predložiť zásadný návrh rozpočtu patrí sa ho predkladať nie dva týždne po voľbách do 15. októbra ako bolo zvykom, ale podľa termínu aký navrhuje aj pán predkladateľ k tomu prvému septembru si myslím, že to je v celku dobré alebo k 30. augustu, aby, aby som bol teda presný. Takže nie je to zlomyseľnosť, je to len dostatočne vytvorenie dostatočného priestoru pre ľudí, ktorí doteraz mudrovali z pozícií analytikov ako sa to dá, napísali si zákon presadili si ho cez politikov. Zároveň tu mali ľudí, ktorých teraz podporujú, ktorí blokovali zmenu tohto zákona podľa môjho názoru paškvilu ale O.K. keď si za tým stoja nech si za ním stoja, že to je dobrý zákon. A keď teraz títo ľudia ich podporujú, ktorí blokovali zmenu tej toho ich receptu na stvorenie vyrovnaného rozpočtu tak všetci budeme s otvorenými sánkami čakať s pukancami a s nejakou už tou colou v ruke nato ako toho 1. septembra sa dozvieme ako sa to celé tie dlhé roky malo robiť. Takže ja si myslím, že je to veľmi dobrý návrh zákona, je veľmi ústretový lebo vytvára viacej priestoru nato, aby sa ľudia na Slovensku, ktorých sa toto sekanie používania verejných zdrojov dotkne, aby sa s tým zoznámili, tak isto to je veľmi ústretový krok voči Tripartite alebo teda členom Tripartity, ktorí vždy kritizovali, že na poslednú chvíľu sa dozvedajú o návrhu rozpočte, rozpočtu, takto sa dozvedia skoro o dva mesiace skôr. Myslím teda, že aj tým pádom oni to privítajú a hlavne je to zodpovedné urobiť to skôr. Lebo spoliehať sa a klamať tu ľudí o tom, že však po voľbách vznikne nová vláda vlastne ani netreba chystať návrh vyrovnaného rozpočtu tak to je bohapustá lož, bohapusté klamstvo lebo naozaj po voľbách sa môže stať, že žiadna vláda nevznikne, žiadna žiadne programové vyhlásenie vlády tým pádom tu nebude schválené a tým pádom sa trest alebo sankcia vo forme vyrovnaného rozpočtu nevypne a jednoducho na budúci rok budeme musieť fungovať s vyrovnaným rozpočtom.
Takže ešte raz, považujem tento návrh za veľmi dobrý a predpokladám, že naši poslanci ho na základe toho aj podporia. Nemyslím si, že má zmysel čakať do obdobia kedy sa vysloví alebo nevysloví dôvera vlády, jednoducho treba makať koniec augusta je čoskoro a takto zásadné zmeny pri správe verejných financií treba presadiť čím skôr. Myslím si, že to na ministerstve financií ich čkajú stovky rokovaní a poviem možno, že konečne začnú makať lebo z posledných dvoch týždňov alebo odkedy vláda bola vytvorená ja som nemal pocit, žeby pán minister alebo pán premiér mali pocit, že oni sú premiérom a ministrom. Naďalej som mal pocit, že oni si myslia, že oni si myslia, že sú asi analytici niekde v Národnej banke a, že oni tu budú len komentovať dianie. Ale oni sú dnes už výkonná moc, oni nie sú len taká nejaká záskočná vláda nejaké rezervné koleso a všetky ostatné sú normálne plnohodnotné, oni sú regulárna vláda majú regulérne vládnuť a nehovoriť tu drísty o tom, že oni nachystajú len nejaké meny pre ďalšie vlády. že oni nachystajú len nejaké lego kocky a ďalšia vláda si to vyskladá, to kde je prosím vás, napísané v ústave alebo kde to je v zákone o rozpočtovej zodpovednosti, v zákone o štátnom rozpočte, kde to je v zákone o financovaní alebo teda v zákonoch, ktoré sa zaoberajú financovaním štátu, že tu má byť nejaká nedokonalá vláda prechodná, ktorá bude chystať lego kocky pre ďalšie vlády.
Nie má zodpovednosť vláda predložiť normálny návrh zákona v tomto prípade vyrovnaného zákona, zákona o vyrovnanom rozpočte a kto iný by to dokázal lepšie predsa ako autor a prvý spoluautor zákona lebo tohto nápadu, že napriek tomu, že štát si prešiel veľmi ťažkými krízami sekneme ho pro krížoch a treba nasadiť takýto trest vo forme vyrovnaného rozpočtu lebo takto analytickej kalkulačke vyšlo. Ja osobne si myslím, že to je konina. Ale keď si pán premiér a minister financií myslia, že to je správna vec, že treba takto trestať krajinu napriek krízam, ktoré si, ktoré si prežila bez zohľadnenia toho, že to bolo naozaj z vyššej moci a to nebola naša kríza ktorú sme si sami spôsobili a napriek tomu treba, treba seknúť štátu po krížoch, nech sa páči. Nech ukážu ako sa to dá, nech si zjedia kašu, ktorú navarili. My všetci sa veľmi radi poučíme a v podstate z tohto pohľadu som rád, že tí čo doteraz len kritizovali z boku z pozície analytikov, dnes vládnu a môžu tým ostatným, ktorí sa dovtedy snažili vládnuť najlepšie ako vedeli a spravovať verejné financie najlepšie ako vedeli, ukázať teda ako sa to má robiť. Z tohto dôvodu ja osobne určite tento návrh zákona alebo teda tohto uznesenia podporím lebo si myslím, že je v súlade s verejným záujmom a naozaj ľudia sa môžu tešiť, že 1. septembra sa dozvieme ako by po voľbách spravovali štát ako by vyzeral štátny rozpočet ak by vám vládli strany ako Progresívne Slovensko, SaS možno teda tí Demokrati, ktorí sa chystajú podporiť túto vládu. Sám som zvedavý, ďakujem veľmi pekne. (Potlesk.)
24. 5. 2023 14:56:28 - 15:18:53 90. schôdza NR SR - 14.deň - B. popoludní Tlač 1724 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Matovič, Igor (OĽANO) - poslanec NR SR Vystúpenie v rozprave  
Fakt, už to tam odbúda. Dobre, no. Zaujímavá debata sa celkom rozprúdila a myslím si, že veľmi dobre vystúpenie pána navrhovateľa Krajniaka a doslova sa môžem pod neho podpísať od A do Z s odôvodnením, s noblesou, s argumentami a ja to poviem teraz trošku zase inými slovami. Ale pred tým si teda dovolím ešte zareagovať na predrečníka Viskupiča z SaS, ktorý tu teda mudroval o tom, jako teda sme mohli toto, toto, jako sme prebrali verejné financie so 48-percentným dlhom a jej, teraz je to 50, ani nevedel koľko. Dobre, 58 povedzme, že sme ukončili minulý rok 58,7 percenta. Ale presne tak manipulatívne jako, jako aj Fico s Pellegrinim, s Mazurekom a spol a tými alebo ako tí ľudia, ktorí potrebujú vyvolávať dojem rozvratu verejných financií. Ani raz nepovedal, že ten rozdiel medzi tým, že 48 % zadĺženie sme prebrali a odovzdali sme 58, že je zároveň to, že sme natlačili do kasičky v hotovosti navyše sedem miliárd eur, lebo sme si požičali ako dobrí hospodári v čase kedy sme si mohli požičať za nula percentné úroky. A keď sme za Fica preberali síce krajinu s hrubým zadĺžením, to znamená, že aj s reálnym dlhom, aj s tým čo máte v kasičke štátnej, s hotovosťou v štátnej kase jeden a pol miliardy, že sme mali dva týždne na financovanie štátu, ale radšej sme mlčali pred finančnými trhmi, aby teda náhodou nebola z toho na finančných trhoch paseka a teraz odovzdávame síce s 58 - percentným zadĺžením voči, voči HDP, ale navyše sedem miliárd eur nafutrovaných do štátnej kasičky, ktoré sme požičali počas toho ako som bol ministrom financií za nula percentný úrok. To už nepovie, lebo to by mu nepasovalo do toho obrazu, ktorý potrebuje vytvárať. Takže pravda je taká, že síce sme zvýšili zadĺženie a zároveň sme dramatickým až skoro šesťnásobným spôsobom zvýšili hotovostnú rezervu v štátnej kase za nula percentný úrok v priemere požičané peniaze na desať rokov na splátky, ktoré sa použijú na splátky starých dlhov. Zároveň ale platí, že medzi tým ako sme prebrali spravovanie štátu a medzitým ako sme, povedzme si k ultimu minulého roku, ako sme odovzdávali alebo teraz, keď sa menila vláda, tak medzičasom sa sakra teda ale udiali nejaké krízy, ktoré bolo treba financovať či už teda v súvislosti s covidom alebo s Ukrajinou. Dokopy celkové financovanie dopadov kríz aj vrátane tohto roku 20 miliárd eur. Takže nemáme sa za čo hanbiť. Vysvedčenie nám vystavila najlepšia svetová ratingová agentúra Standard & Poors v piatok pred polnocou, kde nám zlepšili rating práve na základe toho ako zodpovedne sme hospodárili. Druhé vysvedčenie nám vystavil Európsky štatistický úrad alias Eurostat, ktorý povedal, že nikdy v histórii existencie samostatnej Slovenskej republiky nebol nižší štrukturálny deficit pri správe verejných financií ako akurát zhodou okolností za ministra Matoviča. Čiže za roky 2021 a 2022. Ale to by tuto manipulátorom z SaS nevyhovovalo, lebo jednoducho by tie ich drísty a klamstvá vyzerali trošku inak, ak by to sme k tomu nadstavili skutočné pravdivé informácie. Zároveň však platí, že teraz síce mudrujú o tom, že zákon o rozpočtovej zodpovednosti a možno ja som to dnes už cítil aj od novinárov, keď sa ma dvaja pýtali, že či by sme to a tak nezávisle, jeden inde a druhý na tlačovej konferencii, že či by sme teda neboli ochotní zmeniť zákon o rozpočtovej zodpovednosti. Aha, teraz Saska zrazu je už zmeniť zákon o rozpočtovej zodpovednosti. A nie je to tá istá Saska, ktorá viac ako dva a pol roka túto zmenu blokuje priamo v rozpore s koaličnou zmluvou, priamo v rozpore s programovým vyhlásením vlády? Nie je to náhodou tá istá Saska, vraj zodpovedná Saska voči verejným financiám, ktorá včera len tak, bác, šesťsto miliónov bez akéhokoľvek krytia. To je to zodpovedné spravovanie verejných financií? Áno, pán Viskupič, takto sa to robí? Na hulváta? Bez akýchkoľvek zdrojov? Ja keď som prišiel s nejakou atómovkou, či už pre rodiny alebo akoukoľvek inou, vždy som povedal z čoho to zaplatíme. Vy nič, vy nič. Jednoducho niečo kážeme, iné konáme. Ale podľa ovocia ich spoznáte. Takže môžete sa hanbiť za to, ako ste podsekávali nohy vládnej koalícii, ako ste blokovali zodpovednú zmenu zákona, ústavného zákona o rozpočtovej zodpovednosti, lebo ste začali vydierať s nejakou vašou kravinkou o daňovej brzde. Lebo ste si nakreslili, dodatočne ste si kúpili, zrejme ste išli okolo papiernictva, na výklade mali akciu, že predávajú alebo výpredaj kriedy alebo farbičky, špeciálna akcia, deväťdesiatpercentná zľava na červené farbičky. Kúpili ste si červené farbičky a potom ste kreslili si svoje červené čiarky a vymysleli ste si daňovú brzdu o ktorej nikto nepočul pred tým. Nikto v koalícii nepočul, ani v koaličnej zmluve nič také neni, ani nikde počas rokovania o vzniku koalície a vlády také nič nepadlo od vás, ani v programovom vyhlásení vlády. A zrazu ste začali vydierať pri zásadnej veci, pri ústavnom zákone o rozpočtovej zodpovednosti s vymyslenou doslova kravinou, lebo daňová brzdička. A vy ste zablokovali zmenu zákona, aby dnes nestála vláda pred tým, že musí predložiť vyrovnaný rozpočet alebo návrh zákona o vyrovnanom rozpočte. Čiže je to vaše maslo. A teraz to bude duplicitne vaše maslo, lebo podľa toho čo som pochopil, tak vy idete hlasovať za podporu úradníckej vlády. Okej, ja vám gratulujem. Čiže nebude to vláda prezidentky, bude to vláda prezidentky, Progresívneho Slovenska, SaS, možno Demokrati sa pridajú, neviem, či tu ešte bude iný samovrah v pléne. Okej, dobre, stačí nám v tomto liberálno-progresívnom zoskupení. Jednoducho áno, Slovensko si zaslúži vidieť a poznať ako teda tí liberáli a progresívci by spravovali republiku po tých voľbách. Však to je úplne geniálne podľa mňa, mesiac pred voľbami im predstaviť tú vašu víziu, kde sa teda dá zrazu len tak z roka na rok zobrať v zdravotníctve miliarda. Komu zoberete? Ako teda znížite sestričkám platy o 30 %, doktorom o 50 %? Asi potom fáš budete strihať, namiesto metrového dáte polmetrový, namiesto leukoplastu budete ho lepiť dvakrát, jednému pacientovi, potom oblížete nalepíte druhému. Fakt som na to zvedavý, lebo takto vy ste sa k nám správali, vy ste nám tri roky iba vyprávali o tom, netreba ľuďom pomáhať, inflácia - to sa poddá, to samé nejako to klesne. Ako neblbnime. Keď dôchodci umierajú počas kovidu, aspoň ušetríme na dôchodkoch. Psychopati, sorry, psychopati, že to hovorím. A my sme toto zažívali v koalícii. A vyzývam každého rozumného človeka, aby vo voľbách, tak ako som trikrát vyzýval pred voľbami dvanásť, šestnásť, dvadsať, aby to dali Saske, keď teda nedokážu voliť nás, tak prosím ľudí, keď majú Boha pri sebe, keď si vážia starých ľudí, tak aby nevolili tých cynikov, ktorí hovorili, že však, keď starí ľudia počas covidu umrú, aspoň ušetríme na dôchodkoch. Takíto odpad bohužiaľ sme mali v koalícii. Mňa to mrzí. Štrnásť stretnutí sme s nimi mali akože s koaličným partnerom o tom, že treba pomôcť rodinám s deťmi, že z Ficového budovania sociálneho štátu alebo Pellegriniho, ktorý sa teda spolu s ním na tom podieľal, zrazu vyšlo to, že najviac ohrozených chudobou sú rodiny s deťmi. Štrnásť stretnutí som mal s týmito ľuďmi z SaS o tom, pane bože, na rodiny s deťmi sa valí katastrofa, cunami, dajme im pomocnú ruku, bude inflácia, energie rastú, pomôžme im. Oni? Vyložené nohy, počúvajú a po hodine tento človek vypotí, že, nie Sulík povie, to netreba, inflácia klesne. Načo? najhoršia smrť je z oplašenia. Načo by sme pomáhali? Tá inflácia klesne, tie ceny klesnú. Tuto tento človek, keď sme povedali, že tak nejaké peniaze, niekde niečo teda zožeňte pri tvorbe štátneho rozpočtu, on povedal, však prepustíme štátnych zamestnancov. A ktorých, sa pýtame. No, to je úloha pre Ministerstvo financií. No však ty si taký debilný návrh dal, tak ty povedz koho máme prepustiť. Povedz či teda učiteľov, či lekárov, či policajtov, či vojakov, či teda úradníkov a ktorých. Nič. Jednoducho štrnásť stretnutí o pomoci rodinám, nič, x stretnutí o tvorbe rozpočtu, iba vyložené nohy, prepustiť štátnych zamestnancov. Keď prepustíme jedného ušetríme dvadsať tisíc. Ktorých? Povedz ktorých? Nič. Prosím, ľudia, keď máte Boha pri sebe, keď to myslíte dobre so Slovenskom, táto strana potom ako povalila tri demokratické a protikorupčné vlády si nezaslúži, aby znova povalila štvrtú. Však nebláznime. Čo už trpíme štokholmským syndrómom, že budeme voliť neustále ľudí, ktorí potom v správnej chvíli urobia to čo oligarchom uvidia na očiach. A podľa môjho hlbokého presvedčenia za to zinkasujú veľmi slušnú odmenu. Na čo to je dobré? A títo tu teraz budú mudrovať o tom, jako to máme tuto my teraz robiť inak, ako teda zrazu máme, keď dva aj trištvrte roka blokujú zmenu zákona o rozpočtovej zodpovednosti, jako teda zrazu by sme mali teda ju zmeniť. No samozrejme, že zase potom prídu, keď sa s nimi stretnete a zase budú hovoriť a daňovú brzdičku by sme tam chceli, lebo Riško si nakreslil s červenou farbičkou červenú čiaričku, že bez daňovej brzdičky on teda nezahlasuje za to. Však jak malé deti sa správate. Tri roky mudrujete tu o rozpočtovej zodpovednosti, joj, Matovič, atómovky, on si dovolil pomôcť rodinám s deťmi. A potom vy len tak sa pridáte k Smeru, len tak, bez akejkoľvek zodpovednosti a 600 miliónov šup, zrazu je, lebo kto, lebo si to Haščák prial, napísal Riškovi esemesku? Rišo, zahlasuj, Robko ma poprosil, aby som u teba vybavil. Tak to funguje u vás? Vieš veľmi dobre, Marián, že tak to funguje.
Takže k návrhu, lebo mi čas plynie. A toľko som si ušetril? Takže návrh, ktorý predkladá pán predkladateľ má hlavu, pätu, logiku, je spravodlivý a v podstate voči vláde veľmi ústretový. Lebo ja som zaregistroval, keď pán premiér odchádzal od pani prezidentky alebo spolu tuším vtedy odchádzali, tak keď sa ho tam novinár opýtal, že teda ale to znamená, že možno budete aj predkladať návrh štátneho rozpočtu, vyrovnaného štátneho rozpočtu, tak on povedal, že áno, je to pravda a on sa na to teší. Tak keď sa na to teší, prečo by sme mu to neumožnili, aby sa tešil o to viac. Tešiť sa dva týždne po voľbách, čo to je za tešenie, keď potom budú iba stresy a rýchlo, rýchlo, rýchlo spraviť, zistíme zrazu, že sa nevyskladala vláda, že tie voľby nejako inak dopadli a zrazu on bude v strese robiť to svoje dieťa, však nech ho opatruje o tie dva mesiace viac alebo jeden a pol mesiaca. Ja by som bol za to aj posunúť to možno na 15. august, nech má o dva mesiace viac, v kľude, nech sa s tým zžije. On si to vysníval, on si to napísal, on si to presadil, minister financií Horváth mu pri tom asistoval, jeden je autor, druhý je spoluautor tejto kuchárskej knižky v ktorej je napísaný krásny ľúbivý recept o tom, ako krajina, ktorá si prežila najväčšie krízy v histórii, najväčšiu zdravotnícku krízu od prvej svetovej vojny, potom ktorá si prežíva situáciu, že za rohom má vojnu, kde má utečeneckú krízu, extrémny nárast cien energií, extrémny nárast cien potravín, všetkého možného. Normálne krajina v zúfalom stave, tak v tom receptári od pána Ódora a pána Horvátha v tej kuchárskej knihe ktorú napísali sa píše, to je jedno, že nejaké krízy boli a že nejaké krízy sú. Jednoducho vyrovnaný rozpočet, z roka na rok ušetriť päť miliárd eur, tak sa patrí, lebo tak to náš analytický mozog kapacít v Národnej banke Slovenska hovorí. Ale to sa ľahko mudruje pánom analytikom z Národnej banky Slovenska. Ale teraz tí analytici z Národnej banky Slovenska zhodou okolností už sú medzičasom premiér a minister financií. A tak ako povedal predkladateľ, čo ste si, páni, upiekli, to si budete musieť zjesť. A preto je tento návrh spravodlivý. A to nie je že zlomyseľnosť, to je normálna vec. Ministerstvo financií vždy sa chystá v svojich predpokladoch pri spravovaní verejných financií na najhorší scenár. A najhorší scenár je, že po voľbách z pohľadu rozpočtovej zodpovednosti alebo zákona o štátnom rozpočte nevznikne žiadna vláda. A v prípade, ak vznikne, predpokladajme, že má väčšinu v parlamente, schváli si programové vyhlásenie vlády a tým dňom na dva roky sa vypína trest, sankcia voči, voči vláde. Takže my sa musíme nachystať na najhorší scenár z pohľadu zákona o rozpočte alebo o tvorbe štátneho rozpočtu a to znamená, že po voľbách nevznikne koalícia, to znamená, že budeme sa chystať na ďalšie voľby a pán Ódor, či sa mu to páči alebo nepáči, bude naďalej premiérom a bude nadsluhovať možno pol roka kým prebehnú ďalšie predčasné voľby. Bulharom sa to stalo päťkrát za sebou za posledné dva roky. A furt a furt nevedia porodiť vládu, ktorá by dokázala zabezpečiť vládnu väčšinu. Takže my na základe tohoto super receptu od analytikov z NBS pána Ódora a Horvátha máme v čase veľkých kríz predkladať vyrovnaný rozpočet a mirnix-dirnix sekať miliardy, zo zdravotníctva miliardu, zo školstva pol miliardy...
===== takže my na základe tohoto super receptu od analytikov z NBS pána Ódora a Horvátha máme v čase veľkých kríz predkladať vyrovnaný rozpočet a mirnix-dirnix sekať miliardy zo zdravotníctva miliardu, zo školstva pol miliardy určite z obrany miliardu a tuto keď si zoberú Viskupiča za poradcu tak ten to zoseká všade. A ja sa nato naozaj teším, že konečne celému Slovensku ukážu, že kde teda sme robili chyby všetci, ktorí sme teda spravovali tie verejné financie počas ťažkých rokov kríz. Mudrovali z NBS analytici ako ten Matovič rozhadzuje ako ten Klimek rozhadzuje ako ten Heger rozhadzuje, Viskupič furt vyprával plnú hubu toho, že čo tu ako nezodpovedne ako sa dá šetriť. Teraz bude musieť ukázať bude to ich vláda, idú hlasovať za jej podporu, bude to ich vláda už to zo seba nezmyjú, bude to vláda Progresívneho Slovenska pani prezidentka je odtiaľ, väčšina nominantov je de facto odtiaľ. To, že to dali tam dvoch KDH-ákov tak to iba preto, aby výnimka potvrdila pravidlo nič iné tam nevidím, a bude to vláda tých strán, ktoré tu vládu podporia. Áno, SaS, Demokrati ak teda budú chcieť spáchať harakiri ďalšie tak tú vládu podporia dobre podporia Demokrati a predpokladám, že ten jeden statočný zástupca Progresívneho Slovenska pán Valašek tak isto podporí svoju vlastnú vládu. Ale potom 1. septembra sa všetci dozvieme ako si to predstavujete po voľbách, ako je podľa vás ako bude vyzerať zodpovedná správa verejných financií, kde podľa vás sú peniaze navyše, kde sa dá škrtať, aké dane zvýšite, aké poplatky zvýšite, aké pokuty zvýšite. Naozaj treba, aby konečne ste ukázali čo je vo vás a aby ste pomohli aj pánovi premiérovi aj ministrovi financií, aby teda spoločne s tými stranami odborníkov alebo akokoľvek si budete hovoriť a stranami zdravého rozumu, aby ste teda tie rozumy dali dokopy počas tej volebnej kampani alebo počas teda leta sa stretali a predložili všetkým mesiac pred voľbami tú úžasnú predstavu ako by ste štát spravovali.
Pani prezidentka hovorila, že tá úradnícka vláda jej úradnícka vláda jej úlohou je predložiť zásadný návrh rozpočtu. my si zase myslíme, že keď teda chce predložiť zásadný návrh rozpočtu patrí sa ho predkladať nie dva týždne po voľbách do 15. októbra ako bolo zvykom, ale podľa termínu aký navrhuje aj pán predkladateľ k tomu prvému septembru si myslím, že to je v celku dobré alebo k 30. augustu, aby, aby som bol teda presný. Takže nie je to zlomyseľnosť, je to len dostatočne vytvorenie dostatočného priestoru pre ľudí, ktorí doteraz mudrovali z pozícií analytikov ako sa to dá, napísali si zákon presadili si ho cez politikov. Zároveň tu mali ľudí, ktorých teraz podporujú, ktorí blokovali zmenu tohto zákona podľa môjho názoru paškvilu ale O.K. keď si za tým stoja nech si za ním stoja, že to je dobrý zákon. A keď teraz títo ľudia ich podporujú, ktorí blokovali zmenu tej toho ich receptu na stvorenie vyrovnaného rozpočtu tak všetci budeme s otvorenými sánkami čakať s pukancami a s nejakou už tou colou v ruke nato ako toho 1. septembra sa dozvieme ako sa to celé tie dlhé roky malo robiť. Takže ja si myslím, že je to veľmi dobrý návrh zákona, je veľmi ústretový lebo vytvára viacej priestoru nato, aby sa ľudia na Slovensku, ktorých sa toto sekanie používania verejných zdrojov dotkne, aby sa s tým zoznámili, tak isto to je veľmi ústretový krok voči Tripartite alebo teda členom Tripartity, ktorí vždy kritizovali, že na poslednú chvíľu sa dozvedajú o návrhu rozpočte, rozpočtu, takto sa dozvedia skoro o dva mesiace skôr. Myslím teda, že aj tým pádom oni to privítajú a hlavne je to zodpovedné urobiť to skôr. Lebo spoliehať sa a klamať tu ľudí o tom, že však po voľbách vznikne nová vláda vlastne ani netreba chystať návrh vyrovnaného rozpočtu tak to je bohapustá lož, bohapusté klamstvo lebo naozaj po voľbách sa môže stať, že žiadna vláda nevznikne, žiadna žiadne programové vyhlásenie vlády tým pádom tu nebude schválené a tým pádom sa trest alebo sankcia vo forme vyrovnaného rozpočtu nevypne a jednoducho na budúci rok budeme musieť fungovať s vyrovnaným rozpočtom.
Takže ešte raz, považujem tento návrh za veľmi dobrý a predpokladám, že naši poslanci ho na základe toho aj podporia. Nemyslím si, že má zmysel čakať do obdobia kedy sa vysloví alebo nevysloví dôvera vlády, jednoducho treba makať koniec augusta je čoskoro a takto zásadné zmeny pri správe verejných financií treba presadiť čím skôr. Myslím si, že to na ministerstve financií ich čkajú stovky rokovaní a poviem možno, že konečne začnú makať lebo z posledných dvoch týždňov alebo odkedy vláda bola vytvorená ja som nemal pocit, žeby pán minister alebo pán premiér mali pocit, že oni sú premiérom a ministrom. Naďalej som mal pocit, že oni si myslia, že oni si myslia, že sú asi analytici niekde v Národnej banke a, že oni tu budú len komentovať dianie. Ale oni sú dnes už výkonná moc, oni nie sú len taká nejaká záskočná vláda nejaké rezervné koleso a všetky ostatné sú normálne plnohodnotné, oni sú regulárna vláda majú regulérne vládnuť a nehovoriť tu drísty o tom, že oni nachystajú len nejaké meny pre ďalšie vlády. že oni nachystajú len nejaké lego kocky a ďalšia vláda si to vyskladá, to kde je prosím vás, napísané v ústave alebo kde to je v zákone o rozpočtovej zodpovednosti, v zákone o štátnom rozpočte, kde to je v zákone o financovaní alebo teda v zákonoch, ktoré sa zaoberajú financovaním štátu, že tu má byť nejaká nedokonalá vláda prechodná, ktorá bude chystať lego kocky pre ďalšie vlády.
Nie má zodpovednosť vláda predložiť normálny návrh zákona v tomto prípade vyrovnaného zákona, zákona o vyrovnanom rozpočte a kto iný by to dokázal lepšie predsa ako autor a prvý spoluautor zákona lebo tohto nápadu, že napriek tomu, že štát si prešiel veľmi ťažkými krízami sekneme ho pro krížoch a treba nasadiť takýto trest vo forme vyrovnaného rozpočtu lebo takto analytickej kalkulačke vyšlo. Ja osobne si myslím, že to je konina. Ale keď si pán premiér a minister financií myslia, že to je správna vec, že treba takto trestať krajinu napriek krízam, ktoré si, ktoré si prežila bez zohľadnenia toho, že to bolo naozaj z vyššej moci a to nebola naša kríza ktorú sme si sami spôsobili a napriek tomu treba, treba seknúť štátu po krížoch, nech sa páči. Nech ukážu ako sa to dá, nech si zjedia kašu, ktorú navarili. My všetci sa veľmi radi poučíme a v podstate z tohto pohľadu som rád, že tí čo doteraz len kritizovali z boku z pozície analytikov, dnes vládnu a môžu tým ostatným, ktorí sa dovtedy snažili vládnuť najlepšie ako vedeli a spravovať verejné financie najlepšie ako vedeli, ukázať teda ako sa to má robiť. Z tohto dôvodu ja osobne určite tento návrh zákona alebo teda tohto uznesenia podporím lebo si myslím, že je v súlade s verejným záujmom a naozaj ľudia sa môžu tešiť, že 1. septembra sa dozvieme ako by po voľbách spravovali štát ako by vyzeral štátny rozpočet ak by vám vládli strany ako Progresívne Slovensko, SaS možno teda tí Demokrati, ktorí sa chystajú podporiť túto vládu. Sám som zvedavý, ďakujem veľmi pekne. (Potlesk.)
24. 5. 2023 14:56:28 - 15:18:53 90. schôdza NR SR - 14.deň - B. popoludní Tlač 1724 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Matovič, Igor (OĽANO) - poslanec NR SR Vystúpenie v rozprave  
Fakt, už to tam odbúda. Dobre, no. Zaujímavá debata sa celkom rozprúdila a myslím si, že veľmi dobre vystúpenie pána navrhovateľa Krajniaka a doslova sa môžem pod neho podpísať od A do Z s odôvodnením, s noblesou, s argumentami a ja to poviem teraz trošku zase inými slovami. Ale pred tým si teda dovolím ešte zareagovať na predrečníka Viskupiča z SaS, ktorý tu teda mudroval o tom, jako teda sme mohli toto, toto, jako sme prebrali verejné financie so 48-percentným dlhom a jej, teraz je to 50, ani nevedel koľko. Dobre, 58 povedzme, že sme ukončili minulý rok 58,7 percenta. Ale presne tak manipulatívne jako, jako aj Fico s Pellegrinim, s Mazurekom a spol a tými alebo ako tí ľudia, ktorí potrebujú vyvolávať dojem rozvratu verejných financií. Ani raz nepovedal, že ten rozdiel medzi tým, že 48 % zadĺženie sme prebrali a odovzdali sme 58, že je zároveň to, že sme natlačili do kasičky v hotovosti navyše sedem miliárd eur, lebo sme si požičali ako dobrí hospodári v čase kedy sme si mohli požičať za nula percentné úroky. A keď sme za Fica preberali síce krajinu s hrubým zadĺžením, to znamená, že aj s reálnym dlhom, aj s tým čo máte v kasičke štátnej, s hotovosťou v štátnej kase jeden a pol miliardy, že sme mali dva týždne na financovanie štátu, ale radšej sme mlčali pred finančnými trhmi, aby teda náhodou nebola z toho na finančných trhoch paseka a teraz odovzdávame síce s 58 - percentným zadĺžením voči, voči HDP, ale navyše sedem miliárd eur nafutrovaných do štátnej kasičky, ktoré sme požičali počas toho ako som bol ministrom financií za nula percentný úrok. To už nepovie, lebo to by mu nepasovalo do toho obrazu, ktorý potrebuje vytvárať. Takže pravda je taká, že síce sme zvýšili zadĺženie a zároveň sme dramatickým až skoro šesťnásobným spôsobom zvýšili hotovostnú rezervu v štátnej kase za nula percentný úrok v priemere požičané peniaze na desať rokov na splátky, ktoré sa použijú na splátky starých dlhov. Zároveň ale platí, že medzi tým ako sme prebrali spravovanie štátu a medzitým ako sme, povedzme si k ultimu minulého roku, ako sme odovzdávali alebo teraz, keď sa menila vláda, tak medzičasom sa sakra teda ale udiali nejaké krízy, ktoré bolo treba financovať či už teda v súvislosti s covidom alebo s Ukrajinou. Dokopy celkové financovanie dopadov kríz aj vrátane tohto roku 20 miliárd eur. Takže nemáme sa za čo hanbiť. Vysvedčenie nám vystavila najlepšia svetová ratingová agentúra Standard & Poors v piatok pred polnocou, kde nám zlepšili rating práve na základe toho ako zodpovedne sme hospodárili. Druhé vysvedčenie nám vystavil Európsky štatistický úrad alias Eurostat, ktorý povedal, že nikdy v histórii existencie samostatnej Slovenskej republiky nebol nižší štrukturálny deficit pri správe verejných financií ako akurát zhodou okolností za ministra Matoviča. Čiže za roky 2021 a 2022. Ale to by tuto manipulátorom z SaS nevyhovovalo, lebo jednoducho by tie ich drísty a klamstvá vyzerali trošku inak, ak by to sme k tomu nadstavili skutočné pravdivé informácie. Zároveň však platí, že teraz síce mudrujú o tom, že zákon o rozpočtovej zodpovednosti a možno ja som to dnes už cítil aj od novinárov, keď sa ma dvaja pýtali, že či by sme to a tak nezávisle, jeden inde a druhý na tlačovej konferencii, že či by sme teda neboli ochotní zmeniť zákon o rozpočtovej zodpovednosti. Aha, teraz Saska zrazu je už zmeniť zákon o rozpočtovej zodpovednosti. A nie je to tá istá Saska, ktorá viac ako dva a pol roka túto zmenu blokuje priamo v rozpore s koaličnou zmluvou, priamo v rozpore s programovým vyhlásením vlády? Nie je to náhodou tá istá Saska, vraj zodpovedná Saska voči verejným financiám, ktorá včera len tak, bác, šesťsto miliónov bez akéhokoľvek krytia. To je to zodpovedné spravovanie verejných financií? Áno, pán Viskupič, takto sa to robí? Na hulváta? Bez akýchkoľvek zdrojov? Ja keď som prišiel s nejakou atómovkou, či už pre rodiny alebo akoukoľvek inou, vždy som povedal z čoho to zaplatíme. Vy nič, vy nič. Jednoducho niečo kážeme, iné konáme. Ale podľa ovocia ich spoznáte. Takže môžete sa hanbiť za to, ako ste podsekávali nohy vládnej koalícii, ako ste blokovali zodpovednú zmenu zákona, ústavného zákona o rozpočtovej zodpovednosti, lebo ste začali vydierať s nejakou vašou kravinkou o daňovej brzde. Lebo ste si nakreslili, dodatočne ste si kúpili, zrejme ste išli okolo papiernictva, na výklade mali akciu, že predávajú alebo výpredaj kriedy alebo farbičky, špeciálna akcia, deväťdesiatpercentná zľava na červené farbičky. Kúpili ste si červené farbičky a potom ste kreslili si svoje červené čiarky a vymysleli ste si daňovú brzdu o ktorej nikto nepočul pred tým. Nikto v koalícii nepočul, ani v koaličnej zmluve nič také neni, ani nikde počas rokovania o vzniku koalície a vlády také nič nepadlo od vás, ani v programovom vyhlásení vlády. A zrazu ste začali vydierať pri zásadnej veci, pri ústavnom zákone o rozpočtovej zodpovednosti s vymyslenou doslova kravinou, lebo daňová brzdička. A vy ste zablokovali zmenu zákona, aby dnes nestála vláda pred tým, že musí predložiť vyrovnaný rozpočet alebo návrh zákona o vyrovnanom rozpočte. Čiže je to vaše maslo. A teraz to bude duplicitne vaše maslo, lebo podľa toho čo som pochopil, tak vy idete hlasovať za podporu úradníckej vlády. Okej, ja vám gratulujem. Čiže nebude to vláda prezidentky, bude to vláda prezidentky, Progresívneho Slovenska, SaS, možno Demokrati sa pridajú, neviem, či tu ešte bude iný samovrah v pléne. Okej, dobre, stačí nám v tomto liberálno-progresívnom zoskupení. Jednoducho áno, Slovensko si zaslúži vidieť a poznať ako teda tí liberáli a progresívci by spravovali republiku po tých voľbách. Však to je úplne geniálne podľa mňa, mesiac pred voľbami im predstaviť tú vašu víziu, kde sa teda dá zrazu len tak z roka na rok zobrať v zdravotníctve miliarda. Komu zoberete? Ako teda znížite sestričkám platy o 30 %, doktorom o 50 %? Asi potom fáš budete strihať, namiesto metrového dáte polmetrový, namiesto leukoplastu budete ho lepiť dvakrát, jednému pacientovi, potom oblížete nalepíte druhému. Fakt som na to zvedavý, lebo takto vy ste sa k nám správali, vy ste nám tri roky iba vyprávali o tom, netreba ľuďom pomáhať, inflácia - to sa poddá, to samé nejako to klesne. Ako neblbnime. Keď dôchodci umierajú počas kovidu, aspoň ušetríme na dôchodkoch. Psychopati, sorry, psychopati, že to hovorím. A my sme toto zažívali v koalícii. A vyzývam každého rozumného človeka, aby vo voľbách, tak ako som trikrát vyzýval pred voľbami dvanásť, šestnásť, dvadsať, aby to dali Saske, keď teda nedokážu voliť nás, tak prosím ľudí, keď majú Boha pri sebe, keď si vážia starých ľudí, tak aby nevolili tých cynikov, ktorí hovorili, že však, keď starí ľudia počas covidu umrú, aspoň ušetríme na dôchodkoch. Takíto odpad bohužiaľ sme mali v koalícii. Mňa to mrzí. Štrnásť stretnutí sme s nimi mali akože s koaličným partnerom o tom, že treba pomôcť rodinám s deťmi, že z Ficového budovania sociálneho štátu alebo Pellegriniho, ktorý sa teda spolu s ním na tom podieľal, zrazu vyšlo to, že najviac ohrozených chudobou sú rodiny s deťmi. Štrnásť stretnutí som mal s týmito ľuďmi z SaS o tom, pane bože, na rodiny s deťmi sa valí katastrofa, cunami, dajme im pomocnú ruku, bude inflácia, energie rastú, pomôžme im. Oni? Vyložené nohy, počúvajú a po hodine tento človek vypotí, že, nie Sulík povie, to netreba, inflácia klesne. Načo? najhoršia smrť je z oplašenia. Načo by sme pomáhali? Tá inflácia klesne, tie ceny klesnú. Tuto tento človek, keď sme povedali, že tak nejaké peniaze, niekde niečo teda zožeňte pri tvorbe štátneho rozpočtu, on povedal, však prepustíme štátnych zamestnancov. A ktorých, sa pýtame. No, to je úloha pre Ministerstvo financií. No však ty si taký debilný návrh dal, tak ty povedz koho máme prepustiť. Povedz či teda učiteľov, či lekárov, či policajtov, či vojakov, či teda úradníkov a ktorých. Nič. Jednoducho štrnásť stretnutí o pomoci rodinám, nič, x stretnutí o tvorbe rozpočtu, iba vyložené nohy, prepustiť štátnych zamestnancov. Keď prepustíme jedného ušetríme dvadsať tisíc. Ktorých? Povedz ktorých? Nič. Prosím, ľudia, keď máte Boha pri sebe, keď to myslíte dobre so Slovenskom, táto strana potom ako povalila tri demokratické a protikorupčné vlády si nezaslúži, aby znova povalila štvrtú. Však nebláznime. Čo už trpíme štokholmským syndrómom, že budeme voliť neustále ľudí, ktorí potom v správnej chvíli urobia to čo oligarchom uvidia na očiach. A podľa môjho hlbokého presvedčenia za to zinkasujú veľmi slušnú odmenu. Na čo to je dobré? A títo tu teraz budú mudrovať o tom, jako to máme tuto my teraz robiť inak, ako teda zrazu máme, keď dva aj trištvrte roka blokujú zmenu zákona o rozpočtovej zodpovednosti, jako teda zrazu by sme mali teda ju zmeniť. No samozrejme, že zase potom prídu, keď sa s nimi stretnete a zase budú hovoriť a daňovú brzdičku by sme tam chceli, lebo Riško si nakreslil s červenou farbičkou červenú čiaričku, že bez daňovej brzdičky on teda nezahlasuje za to. Však jak malé deti sa správate. Tri roky mudrujete tu o rozpočtovej zodpovednosti, joj, Matovič, atómovky, on si dovolil pomôcť rodinám s deťmi. A potom vy len tak sa pridáte k Smeru, len tak, bez akejkoľvek zodpovednosti a 600 miliónov šup, zrazu je, lebo kto, lebo si to Haščák prial, napísal Riškovi esemesku? Rišo, zahlasuj, Robko ma poprosil, aby som u teba vybavil. Tak to funguje u vás? Vieš veľmi dobre, Marián, že tak to funguje.
Takže k návrhu, lebo mi čas plynie. A toľko som si ušetril? Takže návrh, ktorý predkladá pán predkladateľ má hlavu, pätu, logiku, je spravodlivý a v podstate voči vláde veľmi ústretový. Lebo ja som zaregistroval, keď pán premiér odchádzal od pani prezidentky alebo spolu tuším vtedy odchádzali, tak keď sa ho tam novinár opýtal, že teda ale to znamená, že možno budete aj predkladať návrh štátneho rozpočtu, vyrovnaného štátneho rozpočtu, tak on povedal, že áno, je to pravda a on sa na to teší. Tak keď sa na to teší, prečo by sme mu to neumožnili, aby sa tešil o to viac. Tešiť sa dva týždne po voľbách, čo to je za tešenie, keď potom budú iba stresy a rýchlo, rýchlo, rýchlo spraviť, zistíme zrazu, že sa nevyskladala vláda, že tie voľby nejako inak dopadli a zrazu on bude v strese robiť to svoje dieťa, však nech ho opatruje o tie dva mesiace viac alebo jeden a pol mesiaca. Ja by som bol za to aj posunúť to možno na 15. august, nech má o dva mesiace viac, v kľude, nech sa s tým zžije. On si to vysníval, on si to napísal, on si to presadil, minister financií Horváth mu pri tom asistoval, jeden je autor, druhý je spoluautor tejto kuchárskej knižky v ktorej je napísaný krásny ľúbivý recept o tom, ako krajina, ktorá si prežila najväčšie krízy v histórii, najväčšiu zdravotnícku krízu od prvej svetovej vojny, potom ktorá si prežíva situáciu, že za rohom má vojnu, kde má utečeneckú krízu, extrémny nárast cien energií, extrémny nárast cien potravín, všetkého možného. Normálne krajina v zúfalom stave, tak v tom receptári od pána Ódora a pána Horvátha v tej kuchárskej knihe ktorú napísali sa píše, to je jedno, že nejaké krízy boli a že nejaké krízy sú. Jednoducho vyrovnaný rozpočet, z roka na rok ušetriť päť miliárd eur, tak sa patrí, lebo tak to náš analytický mozog kapacít v Národnej banke Slovenska hovorí. Ale to sa ľahko mudruje pánom analytikom z Národnej banky Slovenska. Ale teraz tí analytici z Národnej banky Slovenska zhodou okolností už sú medzičasom premiér a minister financií. A tak ako povedal predkladateľ, čo ste si, páni, upiekli, to si budete musieť zjesť. A preto je tento návrh spravodlivý. A to nie je že zlomyseľnosť, to je normálna vec. Ministerstvo financií vždy sa chystá v svojich predpokladoch pri spravovaní verejných financií na najhorší scenár. A najhorší scenár je, že po voľbách z pohľadu rozpočtovej zodpovednosti alebo zákona o štátnom rozpočte nevznikne žiadna vláda. A v prípade, ak vznikne, predpokladajme, že má väčšinu v parlamente, schváli si programové vyhlásenie vlády a tým dňom na dva roky sa vypína trest, sankcia voči, voči vláde. Takže my sa musíme nachystať na najhorší scenár z pohľadu zákona o rozpočte alebo o tvorbe štátneho rozpočtu a to znamená, že po voľbách nevznikne koalícia, to znamená, že budeme sa chystať na ďalšie voľby a pán Ódor, či sa mu to páči alebo nepáči, bude naďalej premiérom a bude nadsluhovať možno pol roka kým prebehnú ďalšie predčasné voľby. Bulharom sa to stalo päťkrát za sebou za posledné dva roky. A furt a furt nevedia porodiť vládu, ktorá by dokázala zabezpečiť vládnu väčšinu. Takže my na základe tohoto super receptu od analytikov z NBS pána Ódora a Horvátha máme v čase veľkých kríz predkladať vyrovnaný rozpočet a mirnix-dirnix sekať miliardy, zo zdravotníctva miliardu, zo školstva pol miliardy...
===== takže my na základe tohoto super receptu od analytikov z NBS pána Ódora a Horvátha máme v čase veľkých kríz predkladať vyrovnaný rozpočet a mirnix-dirnix sekať miliardy zo zdravotníctva miliardu, zo školstva pol miliardy určite z obrany miliardu a tuto keď si zoberú Viskupiča za poradcu tak ten to zoseká všade. A ja sa nato naozaj teším, že konečne celému Slovensku ukážu, že kde teda sme robili chyby všetci, ktorí sme teda spravovali tie verejné financie počas ťažkých rokov kríz. Mudrovali z NBS analytici ako ten Matovič rozhadzuje ako ten Klimek rozhadzuje ako ten Heger rozhadzuje, Viskupič furt vyprával plnú hubu toho, že čo tu ako nezodpovedne ako sa dá šetriť. Teraz bude musieť ukázať bude to ich vláda, idú hlasovať za jej podporu, bude to ich vláda už to zo seba nezmyjú, bude to vláda Progresívneho Slovenska pani prezidentka je odtiaľ, väčšina nominantov je de facto odtiaľ. To, že to dali tam dvoch KDH-ákov tak to iba preto, aby výnimka potvrdila pravidlo nič iné tam nevidím, a bude to vláda tých strán, ktoré tu vládu podporia. Áno, SaS, Demokrati ak teda budú chcieť spáchať harakiri ďalšie tak tú vládu podporia dobre podporia Demokrati a predpokladám, že ten jeden statočný zástupca Progresívneho Slovenska pán Valašek tak isto podporí svoju vlastnú vládu. Ale potom 1. septembra sa všetci dozvieme ako si to predstavujete po voľbách, ako je podľa vás ako bude vyzerať zodpovedná správa verejných financií, kde podľa vás sú peniaze navyše, kde sa dá škrtať, aké dane zvýšite, aké poplatky zvýšite, aké pokuty zvýšite. Naozaj treba, aby konečne ste ukázali čo je vo vás a aby ste pomohli aj pánovi premiérovi aj ministrovi financií, aby teda spoločne s tými stranami odborníkov alebo akokoľvek si budete hovoriť a stranami zdravého rozumu, aby ste teda tie rozumy dali dokopy počas tej volebnej kampani alebo počas teda leta sa stretali a predložili všetkým mesiac pred voľbami tú úžasnú predstavu ako by ste štát spravovali.
Pani prezidentka hovorila, že tá úradnícka vláda jej úradnícka vláda jej úlohou je predložiť zásadný návrh rozpočtu. my si zase myslíme, že keď teda chce predložiť zásadný návrh rozpočtu patrí sa ho predkladať nie dva týždne po voľbách do 15. októbra ako bolo zvykom, ale podľa termínu aký navrhuje aj pán predkladateľ k tomu prvému septembru si myslím, že to je v celku dobré alebo k 30. augustu, aby, aby som bol teda presný. Takže nie je to zlomyseľnosť, je to len dostatočne vytvorenie dostatočného priestoru pre ľudí, ktorí doteraz mudrovali z pozícií analytikov ako sa to dá, napísali si zákon presadili si ho cez politikov. Zároveň tu mali ľudí, ktorých teraz podporujú, ktorí blokovali zmenu tohto zákona podľa môjho názoru paškvilu ale O.K. keď si za tým stoja nech si za ním stoja, že to je dobrý zákon. A keď teraz títo ľudia ich podporujú, ktorí blokovali zmenu tej toho ich receptu na stvorenie vyrovnaného rozpočtu tak všetci budeme s otvorenými sánkami čakať s pukancami a s nejakou už tou colou v ruke nato ako toho 1. septembra sa dozvieme ako sa to celé tie dlhé roky malo robiť. Takže ja si myslím, že je to veľmi dobrý návrh zákona, je veľmi ústretový lebo vytvára viacej priestoru nato, aby sa ľudia na Slovensku, ktorých sa toto sekanie používania verejných zdrojov dotkne, aby sa s tým zoznámili, tak isto to je veľmi ústretový krok voči Tripartite alebo teda členom Tripartity, ktorí vždy kritizovali, že na poslednú chvíľu sa dozvedajú o návrhu rozpočte, rozpočtu, takto sa dozvedia skoro o dva mesiace skôr. Myslím teda, že aj tým pádom oni to privítajú a hlavne je to zodpovedné urobiť to skôr. Lebo spoliehať sa a klamať tu ľudí o tom, že však po voľbách vznikne nová vláda vlastne ani netreba chystať návrh vyrovnaného rozpočtu tak to je bohapustá lož, bohapusté klamstvo lebo naozaj po voľbách sa môže stať, že žiadna vláda nevznikne, žiadna žiadne programové vyhlásenie vlády tým pádom tu nebude schválené a tým pádom sa trest alebo sankcia vo forme vyrovnaného rozpočtu nevypne a jednoducho na budúci rok budeme musieť fungovať s vyrovnaným rozpočtom.
Takže ešte raz, považujem tento návrh za veľmi dobrý a predpokladám, že naši poslanci ho na základe toho aj podporia. Nemyslím si, že má zmysel čakať do obdobia kedy sa vysloví alebo nevysloví dôvera vlády, jednoducho treba makať koniec augusta je čoskoro a takto zásadné zmeny pri správe verejných financií treba presadiť čím skôr. Myslím si, že to na ministerstve financií ich čkajú stovky rokovaní a poviem možno, že konečne začnú makať lebo z posledných dvoch týždňov alebo odkedy vláda bola vytvorená ja som nemal pocit, žeby pán minister alebo pán premiér mali pocit, že oni sú premiérom a ministrom. Naďalej som mal pocit, že oni si myslia, že oni si myslia, že sú asi analytici niekde v Národnej banke a, že oni tu budú len komentovať dianie. Ale oni sú dnes už výkonná moc, oni nie sú len taká nejaká záskočná vláda nejaké rezervné koleso a všetky ostatné sú normálne plnohodnotné, oni sú regulárna vláda majú regulérne vládnuť a nehovoriť tu drísty o tom, že oni nachystajú len nejaké meny pre ďalšie vlády. že oni nachystajú len nejaké lego kocky a ďalšia vláda si to vyskladá, to kde je prosím vás, napísané v ústave alebo kde to je v zákone o rozpočtovej zodpovednosti, v zákone o štátnom rozpočte, kde to je v zákone o financovaní alebo teda v zákonoch, ktoré sa zaoberajú financovaním štátu, že tu má byť nejaká nedokonalá vláda prechodná, ktorá bude chystať lego kocky pre ďalšie vlády.
Nie má zodpovednosť vláda predložiť normálny návrh zákona v tomto prípade vyrovnaného zákona, zákona o vyrovnanom rozpočte a kto iný by to dokázal lepšie predsa ako autor a prvý spoluautor zákona lebo tohto nápadu, že napriek tomu, že štát si prešiel veľmi ťažkými krízami sekneme ho pro krížoch a treba nasadiť takýto trest vo forme vyrovnaného rozpočtu lebo takto analytickej kalkulačke vyšlo. Ja osobne si myslím, že to je konina. Ale keď si pán premiér a minister financií myslia, že to je správna vec, že treba takto trestať krajinu napriek krízam, ktoré si, ktoré si prežila bez zohľadnenia toho, že to bolo naozaj z vyššej moci a to nebola naša kríza ktorú sme si sami spôsobili a napriek tomu treba, treba seknúť štátu po krížoch, nech sa páči. Nech ukážu ako sa to dá, nech si zjedia kašu, ktorú navarili. My všetci sa veľmi radi poučíme a v podstate z tohto pohľadu som rád, že tí čo doteraz len kritizovali z boku z pozície analytikov, dnes vládnu a môžu tým ostatným, ktorí sa dovtedy snažili vládnuť najlepšie ako vedeli a spravovať verejné financie najlepšie ako vedeli, ukázať teda ako sa to má robiť. Z tohto dôvodu ja osobne určite tento návrh zákona alebo teda tohto uznesenia podporím lebo si myslím, že je v súlade s verejným záujmom a naozaj ľudia sa môžu tešiť, že 1. septembra sa dozvieme ako by po voľbách spravovali štát ako by vyzeral štátny rozpočet ak by vám vládli strany ako Progresívne Slovensko, SaS možno teda tí Demokrati, ktorí sa chystajú podporiť túto vládu. Sám som zvedavý, ďakujem veľmi pekne. (Potlesk.)
24. 5. 2023 14:56:28 - 15:18:53 90. schôdza NR SR - 14.deň - B. popoludní Tlač 1724 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Matovič, Igor (OĽANO) - poslanec NR SR Vystúpenie v rozprave  
Fakt, už to tam odbúda. Dobre, no. Zaujímavá debata sa celkom rozprúdila a myslím si, že veľmi dobre vystúpenie pána navrhovateľa Krajniaka a doslova sa môžem pod neho podpísať od A do Z s odôvodnením, s noblesou, s argumentami a ja to poviem teraz trošku zase inými slovami. Ale pred tým si teda dovolím ešte zareagovať na predrečníka Viskupiča z SaS, ktorý tu teda mudroval o tom, jako teda sme mohli toto, toto, jako sme prebrali verejné financie so 48-percentným dlhom a jej, teraz je to 50, ani nevedel koľko. Dobre, 58 povedzme, že sme ukončili minulý rok 58,7 percenta. Ale presne tak manipulatívne jako, jako aj Fico s Pellegrinim, s Mazurekom a spol a tými alebo ako tí ľudia, ktorí potrebujú vyvolávať dojem rozvratu verejných financií. Ani raz nepovedal, že ten rozdiel medzi tým, že 48 % zadĺženie sme prebrali a odovzdali sme 58, že je zároveň to, že sme natlačili do kasičky v hotovosti navyše sedem miliárd eur, lebo sme si požičali ako dobrí hospodári v čase kedy sme si mohli požičať za nula percentné úroky. A keď sme za Fica preberali síce krajinu s hrubým zadĺžením, to znamená, že aj s reálnym dlhom, aj s tým čo máte v kasičke štátnej, s hotovosťou v štátnej kase jeden a pol miliardy, že sme mali dva týždne na financovanie štátu, ale radšej sme mlčali pred finančnými trhmi, aby teda náhodou nebola z toho na finančných trhoch paseka a teraz odovzdávame síce s 58 - percentným zadĺžením voči, voči HDP, ale navyše sedem miliárd eur nafutrovaných do štátnej kasičky, ktoré sme požičali počas toho ako som bol ministrom financií za nula percentný úrok. To už nepovie, lebo to by mu nepasovalo do toho obrazu, ktorý potrebuje vytvárať. Takže pravda je taká, že síce sme zvýšili zadĺženie a zároveň sme dramatickým až skoro šesťnásobným spôsobom zvýšili hotovostnú rezervu v štátnej kase za nula percentný úrok v priemere požičané peniaze na desať rokov na splátky, ktoré sa použijú na splátky starých dlhov. Zároveň ale platí, že medzi tým ako sme prebrali spravovanie štátu a medzitým ako sme, povedzme si k ultimu minulého roku, ako sme odovzdávali alebo teraz, keď sa menila vláda, tak medzičasom sa sakra teda ale udiali nejaké krízy, ktoré bolo treba financovať či už teda v súvislosti s covidom alebo s Ukrajinou. Dokopy celkové financovanie dopadov kríz aj vrátane tohto roku 20 miliárd eur. Takže nemáme sa za čo hanbiť. Vysvedčenie nám vystavila najlepšia svetová ratingová agentúra Standard & Poors v piatok pred polnocou, kde nám zlepšili rating práve na základe toho ako zodpovedne sme hospodárili. Druhé vysvedčenie nám vystavil Európsky štatistický úrad alias Eurostat, ktorý povedal, že nikdy v histórii existencie samostatnej Slovenskej republiky nebol nižší štrukturálny deficit pri správe verejných financií ako akurát zhodou okolností za ministra Matoviča. Čiže za roky 2021 a 2022. Ale to by tuto manipulátorom z SaS nevyhovovalo, lebo jednoducho by tie ich drísty a klamstvá vyzerali trošku inak, ak by to sme k tomu nadstavili skutočné pravdivé informácie. Zároveň však platí, že teraz síce mudrujú o tom, že zákon o rozpočtovej zodpovednosti a možno ja som to dnes už cítil aj od novinárov, keď sa ma dvaja pýtali, že či by sme to a tak nezávisle, jeden inde a druhý na tlačovej konferencii, že či by sme teda neboli ochotní zmeniť zákon o rozpočtovej zodpovednosti. Aha, teraz Saska zrazu je už zmeniť zákon o rozpočtovej zodpovednosti. A nie je to tá istá Saska, ktorá viac ako dva a pol roka túto zmenu blokuje priamo v rozpore s koaličnou zmluvou, priamo v rozpore s programovým vyhlásením vlády? Nie je to náhodou tá istá Saska, vraj zodpovedná Saska voči verejným financiám, ktorá včera len tak, bác, šesťsto miliónov bez akéhokoľvek krytia. To je to zodpovedné spravovanie verejných financií? Áno, pán Viskupič, takto sa to robí? Na hulváta? Bez akýchkoľvek zdrojov? Ja keď som prišiel s nejakou atómovkou, či už pre rodiny alebo akoukoľvek inou, vždy som povedal z čoho to zaplatíme. Vy nič, vy nič. Jednoducho niečo kážeme, iné konáme. Ale podľa ovocia ich spoznáte. Takže môžete sa hanbiť za to, ako ste podsekávali nohy vládnej koalícii, ako ste blokovali zodpovednú zmenu zákona, ústavného zákona o rozpočtovej zodpovednosti, lebo ste začali vydierať s nejakou vašou kravinkou o daňovej brzde. Lebo ste si nakreslili, dodatočne ste si kúpili, zrejme ste išli okolo papiernictva, na výklade mali akciu, že predávajú alebo výpredaj kriedy alebo farbičky, špeciálna akcia, deväťdesiatpercentná zľava na červené farbičky. Kúpili ste si červené farbičky a potom ste kreslili si svoje červené čiarky a vymysleli ste si daňovú brzdu o ktorej nikto nepočul pred tým. Nikto v koalícii nepočul, ani v koaličnej zmluve nič také neni, ani nikde počas rokovania o vzniku koalície a vlády také nič nepadlo od vás, ani v programovom vyhlásení vlády. A zrazu ste začali vydierať pri zásadnej veci, pri ústavnom zákone o rozpočtovej zodpovednosti s vymyslenou doslova kravinou, lebo daňová brzdička. A vy ste zablokovali zmenu zákona, aby dnes nestála vláda pred tým, že musí predložiť vyrovnaný rozpočet alebo návrh zákona o vyrovnanom rozpočte. Čiže je to vaše maslo. A teraz to bude duplicitne vaše maslo, lebo podľa toho čo som pochopil, tak vy idete hlasovať za podporu úradníckej vlády. Okej, ja vám gratulujem. Čiže nebude to vláda prezidentky, bude to vláda prezidentky, Progresívneho Slovenska, SaS, možno Demokrati sa pridajú, neviem, či tu ešte bude iný samovrah v pléne. Okej, dobre, stačí nám v tomto liberálno-progresívnom zoskupení. Jednoducho áno, Slovensko si zaslúži vidieť a poznať ako teda tí liberáli a progresívci by spravovali republiku po tých voľbách. Však to je úplne geniálne podľa mňa, mesiac pred voľbami im predstaviť tú vašu víziu, kde sa teda dá zrazu len tak z roka na rok zobrať v zdravotníctve miliarda. Komu zoberete? Ako teda znížite sestričkám platy o 30 %, doktorom o 50 %? Asi potom fáš budete strihať, namiesto metrového dáte polmetrový, namiesto leukoplastu budete ho lepiť dvakrát, jednému pacientovi, potom oblížete nalepíte druhému. Fakt som na to zvedavý, lebo takto vy ste sa k nám správali, vy ste nám tri roky iba vyprávali o tom, netreba ľuďom pomáhať, inflácia - to sa poddá, to samé nejako to klesne. Ako neblbnime. Keď dôchodci umierajú počas kovidu, aspoň ušetríme na dôchodkoch. Psychopati, sorry, psychopati, že to hovorím. A my sme toto zažívali v koalícii. A vyzývam každého rozumného človeka, aby vo voľbách, tak ako som trikrát vyzýval pred voľbami dvanásť, šestnásť, dvadsať, aby to dali Saske, keď teda nedokážu voliť nás, tak prosím ľudí, keď majú Boha pri sebe, keď si vážia starých ľudí, tak aby nevolili tých cynikov, ktorí hovorili, že však, keď starí ľudia počas covidu umrú, aspoň ušetríme na dôchodkoch. Takíto odpad bohužiaľ sme mali v koalícii. Mňa to mrzí. Štrnásť stretnutí sme s nimi mali akože s koaličným partnerom o tom, že treba pomôcť rodinám s deťmi, že z Ficového budovania sociálneho štátu alebo Pellegriniho, ktorý sa teda spolu s ním na tom podieľal, zrazu vyšlo to, že najviac ohrozených chudobou sú rodiny s deťmi. Štrnásť stretnutí som mal s týmito ľuďmi z SaS o tom, pane bože, na rodiny s deťmi sa valí katastrofa, cunami, dajme im pomocnú ruku, bude inflácia, energie rastú, pomôžme im. Oni? Vyložené nohy, počúvajú a po hodine tento človek vypotí, že, nie Sulík povie, to netreba, inflácia klesne. Načo? najhoršia smrť je z oplašenia. Načo by sme pomáhali? Tá inflácia klesne, tie ceny klesnú. Tuto tento človek, keď sme povedali, že tak nejaké peniaze, niekde niečo teda zožeňte pri tvorbe štátneho rozpočtu, on povedal, však prepustíme štátnych zamestnancov. A ktorých, sa pýtame. No, to je úloha pre Ministerstvo financií. No však ty si taký debilný návrh dal, tak ty povedz koho máme prepustiť. Povedz či teda učiteľov, či lekárov, či policajtov, či vojakov, či teda úradníkov a ktorých. Nič. Jednoducho štrnásť stretnutí o pomoci rodinám, nič, x stretnutí o tvorbe rozpočtu, iba vyložené nohy, prepustiť štátnych zamestnancov. Keď prepustíme jedného ušetríme dvadsať tisíc. Ktorých? Povedz ktorých? Nič. Prosím, ľudia, keď máte Boha pri sebe, keď to myslíte dobre so Slovenskom, táto strana potom ako povalila tri demokratické a protikorupčné vlády si nezaslúži, aby znova povalila štvrtú. Však nebláznime. Čo už trpíme štokholmským syndrómom, že budeme voliť neustále ľudí, ktorí potom v správnej chvíli urobia to čo oligarchom uvidia na očiach. A podľa môjho hlbokého presvedčenia za to zinkasujú veľmi slušnú odmenu. Na čo to je dobré? A títo tu teraz budú mudrovať o tom, jako to máme tuto my teraz robiť inak, ako teda zrazu máme, keď dva aj trištvrte roka blokujú zmenu zákona o rozpočtovej zodpovednosti, jako teda zrazu by sme mali teda ju zmeniť. No samozrejme, že zase potom prídu, keď sa s nimi stretnete a zase budú hovoriť a daňovú brzdičku by sme tam chceli, lebo Riško si nakreslil s červenou farbičkou červenú čiaričku, že bez daňovej brzdičky on teda nezahlasuje za to. Však jak malé deti sa správate. Tri roky mudrujete tu o rozpočtovej zodpovednosti, joj, Matovič, atómovky, on si dovolil pomôcť rodinám s deťmi. A potom vy len tak sa pridáte k Smeru, len tak, bez akejkoľvek zodpovednosti a 600 miliónov šup, zrazu je, lebo kto, lebo si to Haščák prial, napísal Riškovi esemesku? Rišo, zahlasuj, Robko ma poprosil, aby som u teba vybavil. Tak to funguje u vás? Vieš veľmi dobre, Marián, že tak to funguje.
Takže k návrhu, lebo mi čas plynie. A toľko som si ušetril? Takže návrh, ktorý predkladá pán predkladateľ má hlavu, pätu, logiku, je spravodlivý a v podstate voči vláde veľmi ústretový. Lebo ja som zaregistroval, keď pán premiér odchádzal od pani prezidentky alebo spolu tuším vtedy odchádzali, tak keď sa ho tam novinár opýtal, že teda ale to znamená, že možno budete aj predkladať návrh štátneho rozpočtu, vyrovnaného štátneho rozpočtu, tak on povedal, že áno, je to pravda a on sa na to teší. Tak keď sa na to teší, prečo by sme mu to neumožnili, aby sa tešil o to viac. Tešiť sa dva týždne po voľbách, čo to je za tešenie, keď potom budú iba stresy a rýchlo, rýchlo, rýchlo spraviť, zistíme zrazu, že sa nevyskladala vláda, že tie voľby nejako inak dopadli a zrazu on bude v strese robiť to svoje dieťa, však nech ho opatruje o tie dva mesiace viac alebo jeden a pol mesiaca. Ja by som bol za to aj posunúť to možno na 15. august, nech má o dva mesiace viac, v kľude, nech sa s tým zžije. On si to vysníval, on si to napísal, on si to presadil, minister financií Horváth mu pri tom asistoval, jeden je autor, druhý je spoluautor tejto kuchárskej knižky v ktorej je napísaný krásny ľúbivý recept o tom, ako krajina, ktorá si prežila najväčšie krízy v histórii, najväčšiu zdravotnícku krízu od prvej svetovej vojny, potom ktorá si prežíva situáciu, že za rohom má vojnu, kde má utečeneckú krízu, extrémny nárast cien energií, extrémny nárast cien potravín, všetkého možného. Normálne krajina v zúfalom stave, tak v tom receptári od pána Ódora a pána Horvátha v tej kuchárskej knihe ktorú napísali sa píše, to je jedno, že nejaké krízy boli a že nejaké krízy sú. Jednoducho vyrovnaný rozpočet, z roka na rok ušetriť päť miliárd eur, tak sa patrí, lebo tak to náš analytický mozog kapacít v Národnej banke Slovenska hovorí. Ale to sa ľahko mudruje pánom analytikom z Národnej banky Slovenska. Ale teraz tí analytici z Národnej banky Slovenska zhodou okolností už sú medzičasom premiér a minister financií. A tak ako povedal predkladateľ, čo ste si, páni, upiekli, to si budete musieť zjesť. A preto je tento návrh spravodlivý. A to nie je že zlomyseľnosť, to je normálna vec. Ministerstvo financií vždy sa chystá v svojich predpokladoch pri spravovaní verejných financií na najhorší scenár. A najhorší scenár je, že po voľbách z pohľadu rozpočtovej zodpovednosti alebo zákona o štátnom rozpočte nevznikne žiadna vláda. A v prípade, ak vznikne, predpokladajme, že má väčšinu v parlamente, schváli si programové vyhlásenie vlády a tým dňom na dva roky sa vypína trest, sankcia voči, voči vláde. Takže my sa musíme nachystať na najhorší scenár z pohľadu zákona o rozpočte alebo o tvorbe štátneho rozpočtu a to znamená, že po voľbách nevznikne koalícia, to znamená, že budeme sa chystať na ďalšie voľby a pán Ódor, či sa mu to páči alebo nepáči, bude naďalej premiérom a bude nadsluhovať možno pol roka kým prebehnú ďalšie predčasné voľby. Bulharom sa to stalo päťkrát za sebou za posledné dva roky. A furt a furt nevedia porodiť vládu, ktorá by dokázala zabezpečiť vládnu väčšinu. Takže my na základe tohoto super receptu od analytikov z NBS pána Ódora a Horvátha máme v čase veľkých kríz predkladať vyrovnaný rozpočet a mirnix-dirnix sekať miliardy, zo zdravotníctva miliardu, zo školstva pol miliardy...
===== takže my na základe tohoto super receptu od analytikov z NBS pána Ódora a Horvátha máme v čase veľkých kríz predkladať vyrovnaný rozpočet a mirnix-dirnix sekať miliardy zo zdravotníctva miliardu, zo školstva pol miliardy určite z obrany miliardu a tuto keď si zoberú Viskupiča za poradcu tak ten to zoseká všade. A ja sa nato naozaj teším, že konečne celému Slovensku ukážu, že kde teda sme robili chyby všetci, ktorí sme teda spravovali tie verejné financie počas ťažkých rokov kríz. Mudrovali z NBS analytici ako ten Matovič rozhadzuje ako ten Klimek rozhadzuje ako ten Heger rozhadzuje, Viskupič furt vyprával plnú hubu toho, že čo tu ako nezodpovedne ako sa dá šetriť. Teraz bude musieť ukázať bude to ich vláda, idú hlasovať za jej podporu, bude to ich vláda už to zo seba nezmyjú, bude to vláda Progresívneho Slovenska pani prezidentka je odtiaľ, väčšina nominantov je de facto odtiaľ. To, že to dali tam dvoch KDH-ákov tak to iba preto, aby výnimka potvrdila pravidlo nič iné tam nevidím, a bude to vláda tých strán, ktoré tu vládu podporia. Áno, SaS, Demokrati ak teda budú chcieť spáchať harakiri ďalšie tak tú vládu podporia dobre podporia Demokrati a predpokladám, že ten jeden statočný zástupca Progresívneho Slovenska pán Valašek tak isto podporí svoju vlastnú vládu. Ale potom 1. septembra sa všetci dozvieme ako si to predstavujete po voľbách, ako je podľa vás ako bude vyzerať zodpovedná správa verejných financií, kde podľa vás sú peniaze navyše, kde sa dá škrtať, aké dane zvýšite, aké poplatky zvýšite, aké pokuty zvýšite. Naozaj treba, aby konečne ste ukázali čo je vo vás a aby ste pomohli aj pánovi premiérovi aj ministrovi financií, aby teda spoločne s tými stranami odborníkov alebo akokoľvek si budete hovoriť a stranami zdravého rozumu, aby ste teda tie rozumy dali dokopy počas tej volebnej kampani alebo počas teda leta sa stretali a predložili všetkým mesiac pred voľbami tú úžasnú predstavu ako by ste štát spravovali.
Pani prezidentka hovorila, že tá úradnícka vláda jej úradnícka vláda jej úlohou je predložiť zásadný návrh rozpočtu. my si zase myslíme, že keď teda chce predložiť zásadný návrh rozpočtu patrí sa ho predkladať nie dva týždne po voľbách do 15. októbra ako bolo zvykom, ale podľa termínu aký navrhuje aj pán predkladateľ k tomu prvému septembru si myslím, že to je v celku dobré alebo k 30. augustu, aby, aby som bol teda presný. Takže nie je to zlomyseľnosť, je to len dostatočne vytvorenie dostatočného priestoru pre ľudí, ktorí doteraz mudrovali z pozícií analytikov ako sa to dá, napísali si zákon presadili si ho cez politikov. Zároveň tu mali ľudí, ktorých teraz podporujú, ktorí blokovali zmenu tohto zákona podľa môjho názoru paškvilu ale O.K. keď si za tým stoja nech si za ním stoja, že to je dobrý zákon. A keď teraz títo ľudia ich podporujú, ktorí blokovali zmenu tej toho ich receptu na stvorenie vyrovnaného rozpočtu tak všetci budeme s otvorenými sánkami čakať s pukancami a s nejakou už tou colou v ruke nato ako toho 1. septembra sa dozvieme ako sa to celé tie dlhé roky malo robiť. Takže ja si myslím, že je to veľmi dobrý návrh zákona, je veľmi ústretový lebo vytvára viacej priestoru nato, aby sa ľudia na Slovensku, ktorých sa toto sekanie používania verejných zdrojov dotkne, aby sa s tým zoznámili, tak isto to je veľmi ústretový krok voči Tripartite alebo teda členom Tripartity, ktorí vždy kritizovali, že na poslednú chvíľu sa dozvedajú o návrhu rozpočte, rozpočtu, takto sa dozvedia skoro o dva mesiace skôr. Myslím teda, že aj tým pádom oni to privítajú a hlavne je to zodpovedné urobiť to skôr. Lebo spoliehať sa a klamať tu ľudí o tom, že však po voľbách vznikne nová vláda vlastne ani netreba chystať návrh vyrovnaného rozpočtu tak to je bohapustá lož, bohapusté klamstvo lebo naozaj po voľbách sa môže stať, že žiadna vláda nevznikne, žiadna žiadne programové vyhlásenie vlády tým pádom tu nebude schválené a tým pádom sa trest alebo sankcia vo forme vyrovnaného rozpočtu nevypne a jednoducho na budúci rok budeme musieť fungovať s vyrovnaným rozpočtom.
Takže ešte raz, považujem tento návrh za veľmi dobrý a predpokladám, že naši poslanci ho na základe toho aj podporia. Nemyslím si, že má zmysel čakať do obdobia kedy sa vysloví alebo nevysloví dôvera vlády, jednoducho treba makať koniec augusta je čoskoro a takto zásadné zmeny pri správe verejných financií treba presadiť čím skôr. Myslím si, že to na ministerstve financií ich čkajú stovky rokovaní a poviem možno, že konečne začnú makať lebo z posledných dvoch týždňov alebo odkedy vláda bola vytvorená ja som nemal pocit, žeby pán minister alebo pán premiér mali pocit, že oni sú premiérom a ministrom. Naďalej som mal pocit, že oni si myslia, že oni si myslia, že sú asi analytici niekde v Národnej banke a, že oni tu budú len komentovať dianie. Ale oni sú dnes už výkonná moc, oni nie sú len taká nejaká záskočná vláda nejaké rezervné koleso a všetky ostatné sú normálne plnohodnotné, oni sú regulárna vláda majú regulérne vládnuť a nehovoriť tu drísty o tom, že oni nachystajú len nejaké meny pre ďalšie vlády. že oni nachystajú len nejaké lego kocky a ďalšia vláda si to vyskladá, to kde je prosím vás, napísané v ústave alebo kde to je v zákone o rozpočtovej zodpovednosti, v zákone o štátnom rozpočte, kde to je v zákone o financovaní alebo teda v zákonoch, ktoré sa zaoberajú financovaním štátu, že tu má byť nejaká nedokonalá vláda prechodná, ktorá bude chystať lego kocky pre ďalšie vlády.
Nie má zodpovednosť vláda predložiť normálny návrh zákona v tomto prípade vyrovnaného zákona, zákona o vyrovnanom rozpočte a kto iný by to dokázal lepšie predsa ako autor a prvý spoluautor zákona lebo tohto nápadu, že napriek tomu, že štát si prešiel veľmi ťažkými krízami sekneme ho pro krížoch a treba nasadiť takýto trest vo forme vyrovnaného rozpočtu lebo takto analytickej kalkulačke vyšlo. Ja osobne si myslím, že to je konina. Ale keď si pán premiér a minister financií myslia, že to je správna vec, že treba takto trestať krajinu napriek krízam, ktoré si, ktoré si prežila bez zohľadnenia toho, že to bolo naozaj z vyššej moci a to nebola naša kríza ktorú sme si sami spôsobili a napriek tomu treba, treba seknúť štátu po krížoch, nech sa páči. Nech ukážu ako sa to dá, nech si zjedia kašu, ktorú navarili. My všetci sa veľmi radi poučíme a v podstate z tohto pohľadu som rád, že tí čo doteraz len kritizovali z boku z pozície analytikov, dnes vládnu a môžu tým ostatným, ktorí sa dovtedy snažili vládnuť najlepšie ako vedeli a spravovať verejné financie najlepšie ako vedeli, ukázať teda ako sa to má robiť. Z tohto dôvodu ja osobne určite tento návrh zákona alebo teda tohto uznesenia podporím lebo si myslím, že je v súlade s verejným záujmom a naozaj ľudia sa môžu tešiť, že 1. septembra sa dozvieme ako by po voľbách spravovali štát ako by vyzeral štátny rozpočet ak by vám vládli strany ako Progresívne Slovensko, SaS možno teda tí Demokrati, ktorí sa chystajú podporiť túto vládu. Sám som zvedavý, ďakujem veľmi pekne. (Potlesk.)
23. 5. 2023 18:07:13 - 18:15:54 90. schôdza NR SR - 13.deň - B. popoludní Tlač 1534 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Matovič, Igor (OĽANO) - poslanec NR SR -  
Chcem sa vyjadriť, neviem, či tu (rečník sa obzrel za seba), škoda, že tu už nie je ten predstaviteľ tej strany zdravého rozumu, ako si hovoria, ale v podstate sú to profesionálni povaľači každej demokratickej protikorupčnej vlády, hovorím teda o Mariánovi Viskupičovi zo strany Sloboda a Solidarita. Je naozaj príznačné, že týmto ľuďom ochrana demokracie v skutočnosti nič nehovorí. Keď si pozriete, čo vlastne oni dnes, aké majú svoje ciele vo voľbách, tak ich cieľ je, aby si ich zobrala mafia spolu do vlády a aby mafia zo SMER-u, ktorá síce teraz je premaľovaná na ružovo či na dúhovo z HLAS-u, tak tá je pre nich v poriadku mafia. Hoci sú to tí najskorumpovanejší zo SMER-u, ktorých oddelili, založili si akože novú stranu, ale to je bez problémov. Jasne, že oni nevylučujú, aby išli so SMER-om alebo teda s mafiou po voľbách.
Čiže očakávať od kolaborantov s mafiou, že oni budú vymýšľať niečo, aby mafia sa nedostala k moci, je, je úplne zbytočné a práve toto je to najväčšie riziko v našich voľbách, že keď tu budú strany ako SaS, ktorí hovoria, že s mafiou v pohode pôjdu po voľbách, keď tu bude strana ako Progresívne Slovensko, ktorí hovoria, že s mafiou v pohode zradia svojich voličov, keď tu budú strany ako KDH, ktoré hovorí, že nemá problém s tým, aby predalo svojich voličov HLAS-u, to znamená SMER-u, to znamená mafii. Keď tieto strany tu majú ako teda rozhodovať a na ne sa máme spoliehať, že ony pôjdu zviesť teraz štyria... štvormesačný zápas o demokraciu, tak ony žiaden zápas nezvedú. Ony sa budú len večer modlikať, aj keď sa možno modliť nevedia, len aby si ich ten Pelle zobral do tej budúcej vlády, len aby sa ony nejako pretlačili do toho parlamentu, len aby mohli pekne kolaborovať a podieľať sa potom na zločinoch, lebo ak si teda myslia, že Pelle, Žiga, Saková, Tomáš a podobní vagabundi, že oni potom zrazu budú demokrati, oni budú protikorupční bojovníci, aktivisti, tak teda to sú na veľkom omyle. Ale títo páni vôbec si to nemyslia. Oni jednoducho chcú byť kolaborantami. Chcú zradiť odkaz Jána a Martiny na hulváta napľuť pozostalým po Jánovi a Martine do očí a bez problémov ísť s mafiou, ktorá spôsobila smrť Jána a Martiny, do jedného spolku, kolaborovať so zlom a takýmto spôsobom priviesť Slovensko do nešťastia.
Čiže od týchto ľudí od Mariána Viskupiča alebo strany SaS neočakávam, že teda oni by to cítili, že oni by rozumeli vlastne o čo naozaj tu dnes ide, oni to necítili vtedy, keď povalili Radičovej vládu, lebo pre nich bol dôležitejší boj proti slamenému panákovi eurovalu, o ktorom vedeli, že za dva dni bude schválený. A jednoducho bolo treba povaliť tú Radičovej vládu. Lebo jednoducho ja som dnes, potom čo som zbadal, že ako povalili Radičovej, Matovičovu a Hegerovu vládu, presvedčený, že keď som to dodnes nepochopil alebo pred pár mesiacmi, keď som to nechápal, tak už som to pochopil. Jednoducho oligarchovia dobre platili a sluhovia z SaS vykonali, čo oligarchovia zaplatili. Inak to nemôže byť. Inak by nemohli predsa povaliť tri demokratické...
===== ...Matovičovu a Hegerovu vládu presvedčený, že keď som to dodnes nepochopil alebo pred pár mesiacmi, keď som to nechápal, tak už som to pochopil. Jednoducho oligarchovia dobre platili a sluhovia z SaS vykonali čo oligarchovia zaplatili. Inak to nemôže byť. Inak by nemohli predsa povaliť tri demokratické protikorupčné vlády a nikto nechápe prečo to spravili. Ale keď sa v skutočnosti pozrieme do minulosti, že ich predseda nemal problém trinásťkrát raňajkovať s mafiánom Kočnerom, ktorý teda je podozrivý z toho, že si objednal vraždu Jána a Martiny a keď tomuto človeku vynášal informácie v čase, keď sa volil generálny prokurátor napriek tomu, že vedel, že jeho premiérka Radičová si veľmi teda nepraje, aby, aby takéto niečo sa dialo. Tak jednoducho, keď má niekto raz chybu charakteru, tak bez najmenších problémov zradí aj ďalší krát a predá svojich voličov mafii, ktorá zaplatí za to, že niekto povalí vládu. Takže mrzí ma to, predpokladám aj zo stanoviska Mariána Viskupiča z SaS, že si vôbec neuvedomuje čoho je súčasťou, komu slúži, že oligarchovia platia, šéfinko sa s oligarchami veľmi dobre pozná, veľmi často sa s nimi stretá a nechápe, že naozaj Slovensku 30. septembra ide o život, že demokracii ide o život a je našou psou povinnosťou zahlasovať za takýto návrh, ktorý tú demokraciu má šancu, šancu zachrániť. Dnes títo páni a dámy bez najmenších problémov, bez akéhokoľvek krytia, bez akejkoľvek zodpovednosti voči verejným financiám hlasovali za valorizáciu dôchodkov, päťsto miliónov len tak v pohode, bez toho, aby niekde skladali účty, kde hovorili, že teda kde na to zoberieme. Ale keď máme zachrániť demokraciu, to už vám nevyhovuje, hoci je to len trojnásobok tej sumy. A úplne všetci by to dostali, všetci ľudia, ktorí by prišli voliť a tie peniaze by sa nestratili. Čiže vtedy kedy vy chcete rozdávať žiadna zodpovednosť na mieste nie je, ale keď chceme zachrániť demokraciu, vtedy vám zrazu vadí, že by sme nejaké financie na to použili a použili hlavne zo svojho. Tak ako povedala aj pani spravodajkyňa počas svojej faktickej poznámky, veľmi dobrú otázku dala. Koľko stojí demokracia? Ak by Nemci po druhej svetovej vojne si dali spätne otázku, že ak by pomohlo veci, že by nabudili ľudí a zahojili tie rany, ktoré v tridsiatych rokoch minulého storočia nemecký národ zažil počas veľkej hospodárskej krízy, ak by tou možno tisícmarkovkou alebo neviem koľko vtedy to malo hodnotu, ak by zahojili rany ľudí a na konci by takto možno zobrali vietor plachiet tomu malému fúzkatému zlu, tak verte tomu, že všetci by povedali, že nie tisíc, aj desaťtisíc, aj stotisíc keby že sme tým ľuďom dali, len aby sa nám to zlo nepredralo k moci, tak to stálo za to. Len už bolo neskoro plakať nad rozliatym mliekom, neskoro si uvedomiť čo znamená v správnej chvíli neurobiť správny krok, v tomto prípade na ochranu demokracie. Ešte raz použijem ten príklad alebo obraz. Tak ako predo mňou tu pani predkladateľka Šofranko predkladala návrh, ktorý môže zachrániť život človeku, ktorý má problém so svojim srdiečkom, ten defibrilátor, tak isto tento návrh je defibrilátor pre záchranu našej demokracie. Ak nič neurobíme, ak naďalej sa budeme správať tak nezodpovedne ako sa správame, ak sa tu budeme tváriť na to iba a viesť reči o spájaní a v skutočnosti nič sa nepospája a pôjdu štyri - päť strán v priemere možno získajú po dve, dve a pol percentách a tieto hlasy prepadnú, mafia bude mať ústavnú väčšinu a zo Slovenska sa stane v horizonte dvadsať-tridsať rokov len skanzen. Zostanú tu žiť naši rodičia a starí rodičia, ktorí už nebudú mať tú silu a energiu zo Slovenska odísť a zostanú tu žiť kolaboranti mafie. Normálny človek tu nebude chcieť žiť. Prosím vás, zachráňme Slovensko, urobme krok, ktorý tomu môže zásadným spôsobom pomôcť. Neberme do úvahy hlúposti, ktoré samozrejme, že oligarchovia v pozadí, ktorí chcú, aby mafia vyhrala, aby znova tu mali svoj raj, ktoré tu podsúvajú svojim sluhom v parlamente, ale zahlasujme za opatrenie, ktoré demokracii dá šancu. Je to posledná šanca na to, aby sme tu nejaký zákon v tomto duchu mohli prijať. Už žiaden nový zákon sa tu neobjaví, lebo už to neprejde cez dvoje čítania. A žiadne nejaké holuby na streche a medové motúzy a sľuby o neviem čom po voľbách, raj na zemi, keď vás budú voliť, už nezabere. My buď tých ľudí, ktorí sú systematicky tri roky frustrovaní získame k tomu, aby k voľbám prišli a oni nám pomôžu demokraciu zachrániť, alebo na to rezignujeme a vopred sme tie voľby prehrali všetci. Ale nie my, ale demokracia, naše deti, naše vnúčatá, lebo zo Slovenska urobíme peklo na zemi. Prosím vás, majme zdravý rozum. Ďakujem pekne.
23. 5. 2023 18:07:13 - 18:15:54 90. schôdza NR SR - 13.deň - B. popoludní Tlač 1534 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Matovič, Igor (OĽANO) - poslanec NR SR -  
Chcem sa vyjadriť, neviem, či tu (rečník sa obzrel za seba), škoda, že tu už nie je ten predstaviteľ tej strany zdravého rozumu, ako si hovoria, ale v podstate sú to profesionálni povaľači každej demokratickej protikorupčnej vlády, hovorím teda o Mariánovi Viskupičovi zo strany Sloboda a Solidarita. Je naozaj príznačné, že týmto ľuďom ochrana demokracie v skutočnosti nič nehovorí. Keď si pozriete, čo vlastne oni dnes, aké majú svoje ciele vo voľbách, tak ich cieľ je, aby si ich zobrala mafia spolu do vlády a aby mafia zo SMER-u, ktorá síce teraz je premaľovaná na ružovo či na dúhovo z HLAS-u, tak tá je pre nich v poriadku mafia. Hoci sú to tí najskorumpovanejší zo SMER-u, ktorých oddelili, založili si akože novú stranu, ale to je bez problémov. Jasne, že oni nevylučujú, aby išli so SMER-om alebo teda s mafiou po voľbách.
Čiže očakávať od kolaborantov s mafiou, že oni budú vymýšľať niečo, aby mafia sa nedostala k moci, je, je úplne zbytočné a práve toto je to najväčšie riziko v našich voľbách, že keď tu budú strany ako SaS, ktorí hovoria, že s mafiou v pohode pôjdu po voľbách, keď tu bude strana ako Progresívne Slovensko, ktorí hovoria, že s mafiou v pohode zradia svojich voličov, keď tu budú strany ako KDH, ktoré hovorí, že nemá problém s tým, aby predalo svojich voličov HLAS-u, to znamená SMER-u, to znamená mafii. Keď tieto strany tu majú ako teda rozhodovať a na ne sa máme spoliehať, že ony pôjdu zviesť teraz štyria... štvormesačný zápas o demokraciu, tak ony žiaden zápas nezvedú. Ony sa budú len večer modlikať, aj keď sa možno modliť nevedia, len aby si ich ten Pelle zobral do tej budúcej vlády, len aby sa ony nejako pretlačili do toho parlamentu, len aby mohli pekne kolaborovať a podieľať sa potom na zločinoch, lebo ak si teda myslia, že Pelle, Žiga, Saková, Tomáš a podobní vagabundi, že oni potom zrazu budú demokrati, oni budú protikorupční bojovníci, aktivisti, tak teda to sú na veľkom omyle. Ale títo páni vôbec si to nemyslia. Oni jednoducho chcú byť kolaborantami. Chcú zradiť odkaz Jána a Martiny na hulváta napľuť pozostalým po Jánovi a Martine do očí a bez problémov ísť s mafiou, ktorá spôsobila smrť Jána a Martiny, do jedného spolku, kolaborovať so zlom a takýmto spôsobom priviesť Slovensko do nešťastia.
Čiže od týchto ľudí od Mariána Viskupiča alebo strany SaS neočakávam, že teda oni by to cítili, že oni by rozumeli vlastne o čo naozaj tu dnes ide, oni to necítili vtedy, keď povalili Radičovej vládu, lebo pre nich bol dôležitejší boj proti slamenému panákovi eurovalu, o ktorom vedeli, že za dva dni bude schválený. A jednoducho bolo treba povaliť tú Radičovej vládu. Lebo jednoducho ja som dnes, potom čo som zbadal, že ako povalili Radičovej, Matovičovu a Hegerovu vládu, presvedčený, že keď som to dodnes nepochopil alebo pred pár mesiacmi, keď som to nechápal, tak už som to pochopil. Jednoducho oligarchovia dobre platili a sluhovia z SaS vykonali, čo oligarchovia zaplatili. Inak to nemôže byť. Inak by nemohli predsa povaliť tri demokratické...
===== ...Matovičovu a Hegerovu vládu presvedčený, že keď som to dodnes nepochopil alebo pred pár mesiacmi, keď som to nechápal, tak už som to pochopil. Jednoducho oligarchovia dobre platili a sluhovia z SaS vykonali čo oligarchovia zaplatili. Inak to nemôže byť. Inak by nemohli predsa povaliť tri demokratické protikorupčné vlády a nikto nechápe prečo to spravili. Ale keď sa v skutočnosti pozrieme do minulosti, že ich predseda nemal problém trinásťkrát raňajkovať s mafiánom Kočnerom, ktorý teda je podozrivý z toho, že si objednal vraždu Jána a Martiny a keď tomuto človeku vynášal informácie v čase, keď sa volil generálny prokurátor napriek tomu, že vedel, že jeho premiérka Radičová si veľmi teda nepraje, aby, aby takéto niečo sa dialo. Tak jednoducho, keď má niekto raz chybu charakteru, tak bez najmenších problémov zradí aj ďalší krát a predá svojich voličov mafii, ktorá zaplatí za to, že niekto povalí vládu. Takže mrzí ma to, predpokladám aj zo stanoviska Mariána Viskupiča z SaS, že si vôbec neuvedomuje čoho je súčasťou, komu slúži, že oligarchovia platia, šéfinko sa s oligarchami veľmi dobre pozná, veľmi často sa s nimi stretá a nechápe, že naozaj Slovensku 30. septembra ide o život, že demokracii ide o život a je našou psou povinnosťou zahlasovať za takýto návrh, ktorý tú demokraciu má šancu, šancu zachrániť. Dnes títo páni a dámy bez najmenších problémov, bez akéhokoľvek krytia, bez akejkoľvek zodpovednosti voči verejným financiám hlasovali za valorizáciu dôchodkov, päťsto miliónov len tak v pohode, bez toho, aby niekde skladali účty, kde hovorili, že teda kde na to zoberieme. Ale keď máme zachrániť demokraciu, to už vám nevyhovuje, hoci je to len trojnásobok tej sumy. A úplne všetci by to dostali, všetci ľudia, ktorí by prišli voliť a tie peniaze by sa nestratili. Čiže vtedy kedy vy chcete rozdávať žiadna zodpovednosť na mieste nie je, ale keď chceme zachrániť demokraciu, vtedy vám zrazu vadí, že by sme nejaké financie na to použili a použili hlavne zo svojho. Tak ako povedala aj pani spravodajkyňa počas svojej faktickej poznámky, veľmi dobrú otázku dala. Koľko stojí demokracia? Ak by Nemci po druhej svetovej vojne si dali spätne otázku, že ak by pomohlo veci, že by nabudili ľudí a zahojili tie rany, ktoré v tridsiatych rokoch minulého storočia nemecký národ zažil počas veľkej hospodárskej krízy, ak by tou možno tisícmarkovkou alebo neviem koľko vtedy to malo hodnotu, ak by zahojili rany ľudí a na konci by takto možno zobrali vietor plachiet tomu malému fúzkatému zlu, tak verte tomu, že všetci by povedali, že nie tisíc, aj desaťtisíc, aj stotisíc keby že sme tým ľuďom dali, len aby sa nám to zlo nepredralo k moci, tak to stálo za to. Len už bolo neskoro plakať nad rozliatym mliekom, neskoro si uvedomiť čo znamená v správnej chvíli neurobiť správny krok, v tomto prípade na ochranu demokracie. Ešte raz použijem ten príklad alebo obraz. Tak ako predo mňou tu pani predkladateľka Šofranko predkladala návrh, ktorý môže zachrániť život človeku, ktorý má problém so svojim srdiečkom, ten defibrilátor, tak isto tento návrh je defibrilátor pre záchranu našej demokracie. Ak nič neurobíme, ak naďalej sa budeme správať tak nezodpovedne ako sa správame, ak sa tu budeme tváriť na to iba a viesť reči o spájaní a v skutočnosti nič sa nepospája a pôjdu štyri - päť strán v priemere možno získajú po dve, dve a pol percentách a tieto hlasy prepadnú, mafia bude mať ústavnú väčšinu a zo Slovenska sa stane v horizonte dvadsať-tridsať rokov len skanzen. Zostanú tu žiť naši rodičia a starí rodičia, ktorí už nebudú mať tú silu a energiu zo Slovenska odísť a zostanú tu žiť kolaboranti mafie. Normálny človek tu nebude chcieť žiť. Prosím vás, zachráňme Slovensko, urobme krok, ktorý tomu môže zásadným spôsobom pomôcť. Neberme do úvahy hlúposti, ktoré samozrejme, že oligarchovia v pozadí, ktorí chcú, aby mafia vyhrala, aby znova tu mali svoj raj, ktoré tu podsúvajú svojim sluhom v parlamente, ale zahlasujme za opatrenie, ktoré demokracii dá šancu. Je to posledná šanca na to, aby sme tu nejaký zákon v tomto duchu mohli prijať. Už žiaden nový zákon sa tu neobjaví, lebo už to neprejde cez dvoje čítania. A žiadne nejaké holuby na streche a medové motúzy a sľuby o neviem čom po voľbách, raj na zemi, keď vás budú voliť, už nezabere. My buď tých ľudí, ktorí sú systematicky tri roky frustrovaní získame k tomu, aby k voľbám prišli a oni nám pomôžu demokraciu zachrániť, alebo na to rezignujeme a vopred sme tie voľby prehrali všetci. Ale nie my, ale demokracia, naše deti, naše vnúčatá, lebo zo Slovenska urobíme peklo na zemi. Prosím vás, majme zdravý rozum. Ďakujem pekne.

Deň v parlamente

<- ->