Vyhľadávanie v prepise rozpravy Vytlačiť stránku / Print page

Záznamy vystúpení sú evidované v rámci systému prepisu vystúpení do textovej podoby. Tieto texty sú k dispozícii až od 5. volebného obdobia a kvôli autorizácii sú k dispozícii vždy až nejaký čas po samotnom vystúpení.

Výsledok vyhľadávania v záznamoch rozpravy NR SR

 
13. 5. 2021 18:35:45 - 18:37:38 28. schôdza NR SR - 7.deň - B. popoludní Tlač 517 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Saloň, Marián (SMER - SD) - poslanec NR SR Vystúpenie s faktickou poznámkou  
Ďakujem veľmi pekne, pán predsedajúci. Pán predseda parlamentu, veľmi oceňujem hlavne tú ľudskú emóciu vášho príhovoru a prejavu, pretože aj tým zvýšeným hlasom každý z nás si uvedomil, že ako je táto téma vážna. Vy ste mali možnosť navštíviť kolúznu väzbu, ja som mal možnosť byť členom komisie, ktorá prešetrovala nešťastnú udalosť generála Milana Lučanského. Bol to môj bývalý kolega a bolo mi veľmi ťažko, keď som ja na kamerových záznamoch videl ako vchádza živý do cely a ako ho odtiaľ vynášajú mŕtveho. Fakt, neprajem to nikomu v živote.
Aj keď pán kolega Baránik hovoril niečo o podmienkach, áno, tie podmienky v kolúznej väzbe treba zmeniť, lebo neexistuje, že tri hodiny predtým bol pri ňom psychológ a na nič neprišiel. Pani kolegyňa Hatráková dobre hovorí, že potom sa prejaví u toho človeka to čo sa prejaví a aké to má následky, nielen naňho, ale aj na jeho rodinu. Viete, pán Lučanský si žiadal, aby mu navýšili možnosť vychádzok, že chce byť dlhšie vonku. A zaujímavé bolo, že po tej žiadosti na druhý deň na tú vychádzku ani nešiel. Je to veľmi ťažké.
A presne tak ako to bolo spomenutý aj ten spôsob. Ja aj Vlada Pčolinského poznám osobne, lebo sme sa neraz striedali na ministerstve vnútra a tiež hovorím, komunikoval som s ním často, bol som jeho partner ako predseda výboru. Aj tu sa dal zvoliť iný spôsob a nie, aby na to doplácala rodina, že to čo sa udialo, lebo neverím tomu, že by utiekol alebo spravil niečo iné. Pani Pčolinská, máte môj veľký ľudský obdiv, že dokážete toto počúvať čo sa tu teraz deje a rozpráva. (Potlesk.)
12. 5. 2021 18:28:01 - 18:28:11 28. schôdza NR SR - 6.deň - B. popoludní Tlač 444 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Saloň, Marián (SMER - SD) - poslanec NR SR Vystúpenie s faktickou poznámkou   (text neprešiel jazykovou úpravou)
140.
Len veľmi úsmevne, keďže tu nebol nikto z opozičných poslancov a mal som potlesk, tak to sa bude ťažko vysvetľovať. Ďakujem. (Povedané so smiechom. Smiech v pléne.)
12. 5. 2021 18:24:09 - 18:26:31 28. schôdza NR SR - 6.deň - B. popoludní Tlač 444 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Saloň, Marián (SMER - SD) - poslanec NR SR Vystúpenie   (text neprešiel jazykovou úpravou)
134.
Ďakujem veľmi pekne. Vážený pán predsedajúci, milé kolegyne, kolegovia, predkladatelia, v prvom rade sa vám chcem, možno to bude také nezvyčajné vystúpenie z mojej strany ako opozičného politika, ale sa vám chcem poďakovať za veľmi korektný prístup z vašej strany, jedného aj druhého, pretože tak ako v prvom čítaní som vyslovil podporu tomuto návrhu zákona, pretože ten dobrý úmysel tam bol a ten dobrý úmysel sa, verím tomu, že aj naplní a tak ako povedala predo mnou pani poslankyňa, že naprieč celým politickým spektrom, pretože bola veľmi dobrá myšlienka tohto zákona, ale možno ako hovoria bratia Češi, že chybička se vloudila a nie celkom sa domyslelo to, že pri civilnom je to 75 % z hrubého, pri policajtoch je to 75 z čistého, čo by vo finále zase znamenalo nejaký rozdiel 25 %.
A preto vlastne takisto medzi prvým a druhým čítaním chodili viaceré, viaceré emaily od policajtiek, kde žiadali vlastne o takúto podporu, kde aj konfederácia odborových zväzov cez, odborový zväz polície cez konfederáciu odborových zväzov dával pripomienky. Ja som s takýmto pozmeňovákom, respektíve s takouto myšlienkou na výbore prišiel, ale po korektnej debate aj s pánom predsedom výboru, kde sme si to povedali, vysvetlili, počkali sme si na stanovisko vlády, že aké bude to stanovisko vlády, s čím prídu oni vlastne, a na základe toho vlastne dochádza k tomu, že sa zo 75 % bude navyšovať s týmto pozmeňujúcim návrhom na 100 %, plus je tam ešte, bolo doplnené to zastropovanie, tak ako je to v civilnom sektore, čo môj pôvodný pozmeňovací návrh neobsahoval.
A teraz možno bude taká jedna, taká zaujímavá paralela zo včerajška, neviem, pri ktorom bode rokovania to bolo, že sa objavili dva pozmeňujúce návrhy, jeden bol horší a jeden bol lepší a prešiel hlasovaním ten horší. Tak my vám dnes ukážeme, že ako by to mohlo fungovať medzi koalíciou a opozíciou, ak sú dva podobné návrhy a jeden je lepší a jeden je horší. Ja uznávam, že ich návrh je lepší, pozmeňujúci návrh je lepší ako môj, a preto ja svoj pozmeňujúci návrh v rozprave ani neprečítam, a teda sa o ňom sa vôbec hlasovať nebude. A tak môžem aj zagarantovať, že určite podporíme váš návrh či už pozmeňujúceho návrhu, alebo samotného zákona.
Takže ešte raz ďakujem pekne. (Potlesk.)
12. 5. 2021 17:49:34 - 17:51:31 28. schôdza NR SR - 6.deň - B. popoludní Tlač 444 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Saloň, Marián (SMER - SD) - poslanec NR SR Vystúpenie s faktickou poznámkou   (text neprešiel jazykovou úpravou)
114.
Ďakujem pekne, pán podpredseda.
Vážený pán minister, tak ako vy ste bol milý na nás, budem aj ja milý na vás. Nevenujem sa tejto problematike až tak priamo, ale neni mi poľnohospodárstvo cudzie, keďže pochádzam z regiónu, ktorý má bohatú históriu na poľnohospodárstvo a môj otec je taký zanietený poľnohospodár, že bude mať 77 rokov a stále je riaditeľom poľnohospodárskej potravinárskej komory v Starej Ľubovni, hoci len na polovičný úväzok, ale mám pocit, že už je problém nájsť človeka, ktorý by to chcel robiť v tejto dobe. Som možno to dieťa šťasteny z tej generácie, ktoré ešte naživo videlo kravu, ktoré pozná vôňu maštaľného hnoja, ktorý chodil cez prázdniny pásť kravy, ktorý chodil hrabať seno, čiže ktorý presne vie o tom, o čom hovoríte vy, o tej vôni a chuti domácich potravín. Len ma trošku mrzela jedna vec na začiatku vášho vystúpenia, že ste chválil potravinové reťazce veľké, že tam narastá počet slovenských výrobkov. Len je veľká škoda, že ste nespomenuli aj tie menšie obchodíky, tie regionálne obchodíky, ktoré sa tiež snažia tú našu domácu produkciu predávať, čiže treba si aj na nich spomenúť, lebo keby sme začali hovoriť o tých vlajočkách a srdiečkach a o tom, čo sa objavuje v tých letákoch v tých veľkých hypermarketoc,h tak sám dobre viete, že ja ako laik len z počutia čo poznám, že keď je pravda to, čo sa hovorí, že ešte aj miesto v regáli si musíte zaplatiť a ešte miesto, ešte aj tú zľavu v tom letáku, ak ju tam chcete mať, tak ešte dokonca aj to niečo stojí. Ak to neni pravda, tak sa ospravedlňujem. Tak si myslím, že tomu sa treba venovať. A fakt súhlasím s vami, čo ste povedali na záver. Vážme si to naše poľnohospodárstvo a pomáhajme tým našim poľnohospodárom.
12. 5. 2021 11:27:57 - 11:28:05 28. schôdza NR SR - 6.deň - A. dopoludnia Tlač 444 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Saloň, Marián (SMER - SD) - poslanec NR SR Vystúpenie s procedurálnym návrhom   (text neprešiel jazykovou úpravou)
89.
(Zaznievanie gongu.) Len pripomínam členom na kontrolu SIS, že dnes máme výbor 12.15. Ďakujem.
10. 5. 2021 20:27:04 - 20:29:04 29. schôdza NR SR - 1.deň - B. popoludní Tlač 444 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Saloň, Marián (SMER - SD) - poslanec NR SR Vystúpenie s faktickou poznámkou   (text neprešiel jazykovou úpravou)
261.
Ďakujem pekne. Pán kolega, ja nadviažem na vás, na tú stať, čo ste spomínali v súvislosti s generálom Lučanským, keďže aj ja som bol členom tejto komisie, a presne ste to pomenovali, že ostalo strašne veľa otvorených otázok.
Ja som to už viackrát dnes hovoril, že na začiatku rozkaz znel jasne a ten bol v menovacom dekréte, kde to bolo jasne napísané – samovražda.
Priebeh tej komisie vyzeral taký neškodný, ústretovosť, bola obrovská ústretovosť, ale akonáhle sa začali klásť otázky, ktoré ste aj vy pomenovali, akonáhle ste chceli zapracovať pripomienky, tak ústretovosť skončila. To bolo celé zvláštne.
A tak, ako som aj hovoril, že to sám, ten samotný spôsob hlasovania, že dovtedy sme sa stretávali vždy bez problémov osobne na tom istom mieste, a to bolo ministerstvo spravodlivosti. Zrazu sa niekto rozhodol, že to bude per rollam hlasovanie. Pritom ten štatút sám osebe hovorí, že ak sa komisia nezhodne ináč, vždy miesto rokovania bude ministerstvo spravodlivosti.
Akonáhle som začal na to poukazovať ja, tak sa stalo to, že kvôli tomu, že Saloň spochybnil spôsob hlasovania, res. ešte niekto iný, tak teda kvôli vám zvoláme v piatok to rokovanie, na ktorom sa bude hlasovať, a tam vlastne donútili ľudí druhýkrát hlasovať, lebo prvýkrát svoj názor už vyjadrili.
A ďalší problém, ktorý bol, 1. apríla sme dostali finálne verzie, 7. apríla bola tá správa už v médiách s počtom strán, so závermi a so všetkým, na ktoré reagoval už aj hovorca ministerstva spravodlivosti, takže ani tam nebol dodržaný štatút. Pretože pani ministerka až po schválení mala vedieť to, čo je v tej správe napísané.
Takže presne, ako ste to povedali, pán poslanec, ak by to bolo také jednoduché, tak vyšetrovanie už by dávno skončilo.
10. 5. 2021 19:54:24 - 19:56:10 29. schôdza NR SR - 1.deň - B. popoludní Tlač 444 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Saloň, Marián (SMER - SD) - poslanec NR SR Vystúpenie s faktickou poznámkou   (text neprešiel jazykovou úpravou)
233.
Pán kolega, asi, ja neviem, pol hodinu dozadu v rozprave poučovali tuná človeka, ktorý vystúpil v rozprave, pána poslanca, aby stačilo, Mariána Kéryho, áno, aby zverejnil len link, že to zbytočne zdržiava. No to, čo ste predviedol teraz vy, tak na to, toto si fakt zaslúži, zaslúži cenu roka za vystúpenie v parlamente.
A viete, schválne, koľkí z opozície sedia, pán poslanec, máte čísla. Lebo my sme, my sme všetci tu. My sme všetci v pléne, tak neviem, o čom to tu hovoríte, si to poriadne naštudujte a ja už som to dnes hovoril. 2016 – 18 sedela s nami vo vláde aj pani ministerka. Čiže keď to takto paušalizujete, že to boli naši nominanti, tak to boli aj jej nominanti. Tak prestaňte už s tým, lebo už to fakt znie smiešne.
Prečítajte si návrh, odôvodnenie návrhu na odvolanie a reagujte na to, a nie zase štýlom lebo Fico, lebo SMER, lebo neviem kto. Stačí len reagovať na to, čo je v tom návrhu, a na to odôvodnenie. Skúste vyvrátiť tieto fakty a nikto vám nepovie nič.
A vy tu nehovorte, že niekto si niečo vymýšľa alebo niekoho očierňuje. Veď keď raz je trestný rozkaz a tam je jasne napísané, že bol spáchaný trestný čin, za čo bola uložená aj príslušná sankcia, tak potom o čom tu ideme hovoriť. Veď to je čierne na bielom, že kto je spoločníkom, kto je majiteľom, kto je konateľom, kde sú podpísané zmluvy, s kým sa obchoduje. Tak ja neviem, čo sme si to vymysleli.
10. 5. 2021 18:13:05 - 18:13:30 29. schôdza NR SR - 1.deň - B. popoludní Tlač 444 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Saloň, Marián (SMER - SD) - poslanec NR SR Vystúpenie s faktickou poznámkou   (text neprešiel jazykovou úpravou)
155.
Ja len veľmi krátko zareagujem a doplním svojho kolegu, že, Laco, aj pri CT-čku v Piešťanoch, aj pri spomínanom vystúpení Mariána Kéryho, kde hovoril o ministerstve hospodárstva o ministrovi Pavlisovi, tiež bolo skonštatované, že bolo v poriadku, ale títo ľudia vyvodili politickú zodpovednosť. Takže, pán Šeliga, o to išlo.
10. 5. 2021 17:28:19 - 17:30:17 29. schôdza NR SR - 1.deň - B. popoludní Tlač 444 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Saloň, Marián (SMER - SD) - poslanec NR SR Vystúpenie s faktickou poznámkou   (text neprešiel jazykovou úpravou)
127.
Pani ministerka, je mi vás ľudsky úprimne ľúto, lebo presne to, čo povedal teraz kolega predo mnou, ako keby vedel to, čo idem povedať ja. Šesť koaličných poslancov, sedemnásť opozičných poslancov, ani jeden člen vlády, taká bola štatistika počas vášho vystúpenia v rozprave. Ľudsky mi je vás ľúto preto, že by som sa cítil asi trápne, ak by som videl okolo seba takúto podporu. A, pani ministerka, je mi vás ľudsky ľúto aj preto, že – opäť to, čo kolegovia aj spomínali – mňa rodičia učili slušnosti a vážiť si ľudí a správať sa k nim slušne. Tak zase arogantné, chladnokrvné cynické vystúpenie bez akejkoľvek pokory sa nedá ani okomentovať, lebo, lebo človek si má vážiť tých druhých. Všetkých tých, čo ste vymenovali, to neni vaša zásluha, všetkých tých, čo ste vymenovali, nech o nich rozhodne spravodlivý súd, nie vy, pani ministerka spravodlivosti, lebo to neni ani vaša zásluha, ani moja zásluha, ani nikoho z nás, čo tu sedíme, ak, tak si robia orgány činné v trestnom konaní svoju robotu.
Pani ministerka, keď tu hovoríte o nominantoch strany SMER vo vláde, v roku 2016 ste v tej vláde spolu so mnou sedeli aj vy, takže hovorte potom aj o svojej spoluzodpovednosti. A je mi vás, pani ministerka, fakt ľudský ľúto.
10. 5. 2021 14:50:25 - 14:52:25 29. schôdza NR SR - 1.deň - B. popoludní Tlač 444 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Saloň, Marián (SMER - SD) - poslanec NR SR Vystúpenie s faktickou poznámkou   (text neprešiel jazykovou úpravou)
40.
Ďakujem veľmi pekne. Vážený pán poslanec, ja sa vám chcem úprimne poďakovať za to, ako ste odôvodnili a vlastne vyvrátili všetky tie podozrenia, ktoré boli v úvodnom slove prezentované pánom Kamenickým. Však vlastne dôvody a fakty, ktoré ste dali na stôl, lebo Fico, lebo Pellegrini, lebo Kaliňák, lebo Bašternák alebo neviem kto ešte všetko, viete, to už na ľudí neplatí. Skúste si to naštudovať aspoň tak, že vyvrátite to, čo my tvrdíme, ale smerom k tým veciam, ktoré tvrdíme. A nie, že vy tu zase začnete, lebo Fico, lebo Kaliňák.
Viete, vy budete tvrdiť, že oni strácajú vplyv, no tak na spravodlivosti sú váhy, čiže miska váh. My strácame vplyv a kto ho získava? Vy? Alebo pani ministerka? Alebo kto?
A presne to, čo povedal kolega Taraba, čiže ak vy navrhnete niekoho iného do tejto funkcie, tak ten už nebude garanciou tej najspravodlivejšej spravodlivosti?
Spomínali ste, že Kaliňák odkúpil podiel vo firme Bašternáka a Bašternák sedí v base. Pani ministerka ten podiel v tej firme ani odkupovať nemusela, lebo ho mala. A jej nevlastná sestra tiež bola právoplatne odsúdená, akurát že iným trestom. Takže o čom hovoríte vlastne?
A viete, tu budete zase vyťahovať vraždu dvoch mladých ľudí, novinára Jána Kuciaka, a že my sme zodpovední, vláda je zodpovedná. Ja vám to poviem tak, ja som bol štátnym tajomníkom v tej vláde, kedy sa táto nešťastná udalosť stala. Lenže takou istou štátnou tajomníčkou a tou istou vládou vymenovaná bola aj súčasná ministerka spravodlivosti a tá skončila vo funkcii až v auguste 2018. Takže, pán kolega, keď vám niekto niečo napíše a vám to napíše štýlom, že tá vláda bola zodpovedná, tak potom sa otočte aj smerom k vašej pani ministerke, lebo ona takisto sedela na tej istej stoličke ako ja v tej vláde, ale ja sa zodpovedný za to necítim. Lebo na to je súd, aby to určil, a nie vy, aby ste kárali ľudí za to, že čo sa stalo. (Prerušenie vystúpenia časomerom.)
10. 5. 2021 14:03:41 - 14:05:42 29. schôdza NR SR - 1.deň - B. popoludní Tlač 444 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Saloň, Marián (SMER - SD) - poslanec NR SR Vystúpenie s faktickou poznámkou   (text neprešiel jazykovou úpravou)
4.
Ďakujem veľmi pekne, pán predsedajúci. Vážená pani ministerka, budem sa venovať hlavne časti komisie, ktorá bola zriadená k nebohému Milanovi Lučanskému.
Ja by som to lepšie nepovedal, ako ste to povedali vy, že ste ju zriadila neštandardne. Áno, je to pravda. Tak ako tá komisia mala zlý začiatok, tak mala ešte horší koniec, lebo už na samotný úvod sme sa dozvedeli v našich menovacích dekrétoch, kde ste skonštatovala, že to bola samovražda, čiže vlastne účel komisie už bol splnený hneď na začiatku, že to bude vlastne vaša perina, ktorou sa budete prikrývať celý čas, a dnes sme to mali možnosť už počuť od vás aj od pani podpredsedníčky vlády, takže, áno, je to pravda. S tým, že hneď na začiatku tá komisia bola prekvapená z toho, že sme všetci podpísali mlčanlivosť, vy ste prvá vybehla s úradnými záznamami vonku ešte v ten deň, ako my sme sedeli, čiže to bol krásny začiatok a ešte horší koniec tej komisie bol v tom, že celý proces ste spochybnili, pretože niekto si vymyslel per rollam hlasovanie, obišla sa rodina a až následne na základe toho, čo ja som poukázal, tak bolo vymyslené záverečné rokovanie tej komisie, a preto to bol jeden z dôvodov, prečo ja som na tejto komisii nebol a som nehlasoval.
Zaujala ma jedna veta, ktorú ste povedali, že je dôležitejšie mať aj výsledky trestného konania. No ja si myslím, ja si osobne myslím, že výsledky trestného konania sú najdôležitejšie, a ak by to bolo také jednoznačne, ako tu prezentujete vy, tak to vyšetrovanie by netrvalo, netrvalo tak dlho, ako trvá, a ostalo veľa nezodpovedaných a otvorených otázok pri tejto komisii, takže nič také jednoznačné tam, tam neni.
A viete, zaujímavé je to, že keby nebolo Fica, tak v podstate vy by ste sa ani nemali čím brániť, lebo Fico, Ficovi kamaráti. A to bolo úžasné, že keď vy nebudete, tak Ficovi kamaráti pôjdu von.
Čiže ja to mám otočiť vaším demagogickým slovníkom a povedať, keďže ste tam vy, tak Ficovi kamaráti sú preto v base? Keď to vy tvrdíte, že keď tam nebudete, že oni pôjdu von... (Prerušenie vystúpenia časomerom.)
10. 5. 2021 14:02:52 - 14:03:23 29. schôdza NR SR - 1.deň - B. popoludní Tlač 444 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Saloň, Marián (SMER - SD) - poslanec NR SR Vystúpenie s faktickou poznámkou   (text neprešiel jazykovou úpravou)
2.
Samozrejme.
6. 5. 2021 14:55:36 - 14:57:30 28. schôdza NR SR - 3.deň - B. popoludní Tlač 444 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Saloň, Marián (SMER - SD) - poslanec NR SR Vystúpenie  
Ďakujem veľmi pekne. Vážený pán predsedajúci, vážené panie poslankyne, páni poslanci. Osobitný kontrolný výbor Národnej rady Slovenskej republiky na kontrolu činnosti Slovenskej informačnej služby predkladá podľa § 9 zákona Národnej rady Slovenskej republiky č. 166/2003 Z. z. o ochrane súkromia pred neoprávneným použitím informačno- technických prostriedkov a o zmene a doplnení niektorých zákonov zákon o ochrane pred odpočúvaním. Správu výboru o stave použitia informačno-technických prostriedkov za rok 2020 (tlač 416). V súlade s § 9citovaného zákona, výbor požiadal Slovenskú informačnú službu v mesiaci december 2020 o zaslanie Správy o použití informačno-technických prostriedkov za rok 2020. Správu o použití informačno-technických prostriedkov za rok 2020 predložila Slovenská informačná služba vo verzii neobsahujúcej utajované skutočnosti. Údaje o použití informačno-technických prostriedkov neobsahujúce utajované skutočnosti, tak ako ich predložila Slovenská informačná služba, sú uvedené v predloženej správe. Osobitný kontrolný výbor Národnej rady Slovenskej republiky na kontrolu činnosti Slovenskej informačnej služby, uvedenú správu prerokoval na 7. schôdzi výboru dňa 17. marca 2021, prijal uznesenie č. 35, ktorým vzal predmetnú správu na vedomie. Vychádzajúc z oprávnení, ktoré pre mňa ako spravodajcu vyplývajú z rokovacieho poriadku Národnej rady Slovenskej republiky predkladám Národnej rade Slovenskej republiky návrh uznesenia, ktorý je súčasťou správy. Dovoľte mi prečítať návrh. Uznesenie Národnej rady Slovenskej republiky zo 6. mája 2021 k Správe Osobitného kontrolného výboru Národnej rady Slovenskej republiky na kontrolu činnosti Slovenskej informačnej služby o stave použitia informačno-technických prostriedkov za rok 2020 (tlač 416), Národná rada Slovenskej republiky berie na vedomie Správu Osobitného kontrolného výboru Národnej rady Slovenskej republiky na kontrolu činnosti Slovenskej informačnej služby o stave použitia informačno- technických prostriedkov za rok 2020 (tlač 416). Pán predsedajúci ,poprosím, otvorte rozpravu.
4. 5. 2021 13:44:38 - 13:46:27 28. schôdza NR SR - 1.deň - B. popoludní Tlač 524 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Saloň, Marián (SMER - SD) - poslanec NR SR Vystúpenie v rozprave   (text neprešiel jazykovou úpravou)
12.
Ďakujem veľmi pekne. Vážený pán predseda, vážené kolegyne, kolegovia, dovoľte mi predložiť pozmeňujúci návrh k návrhu na zmenu v zložení výborov Národnej rady Slovenskej republiky, parlamentná tlač č. 524, ktorý znie: Návrh na zmenu v zložení výborov Národnej rady Slovenskej republiky, tlač 524, sa dopĺňa nasledujúco:
Bod A (odvoláva) sa dopĺňa nasledovne:
"poslanca Petra Šucu SMER - SD z funkcie člena Osobitného kontrolného výboru Národnej rady Slovenskej republiky na kontrolu činnosti Vojenského spravodajstva,
poslanca Antona Stredáka SMER - SD z funkcie člena Osobitného kontrolného výboru Národnej rady Slovenskej republiky na kontrolu činnosti Slovenskej informačnej služby".
Bod B (volí) sa dopĺňa nasledovne:
"poslanca Petra Šucu SMER - SD za člena Osobitného kontrolného výboru Národnej rady Slovenskej republiky na kontrolu činnosti Slovenskej informačnej služby,
poslanca Antona Stredáka SMER - SD za člena Osobitného kontrolného výboru Národnej rady Slovenskej republiky na kontrolu činnosti Vojenského spravodajstva".
Ďakujem pekne.
19. 3. 2021 9:55:13 - 9:57:13 25. schôdza NR SR - 4.deň - A. dopoludnia Tlač 450 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Saloň, Marián (SMER - SD) - poslanec NR SR Vystúpenie s faktickou poznámkou   (text neprešiel jazykovou úpravou)
28.
Ďakujem pekne, pán podpredseda. Boris, ja sa ti chcem poďakovať a oceniť tvoje vystúpenie, lebo presne bolo to vystúpenie vecné. Presne boli pomenované fakty, ktoré celý čas, vlastne na ktoré poukazujeme, že akým spôsobom boli prijímané.
Ja si myslím, že to uznesenie, na to uznesenie čaká a hlavne na to vystúpenie tých troch najvyšších ústavných činiteľov čaká celý národ. Pretože v takom chaose a v takej neistote, ako dnes ľudia žijú, že nevedia, čo bude o hodinu, o dve, o tri, tak si myslím, že k upokojeniu tejto situácie by práve mali prispieť traja najvyšší ústavní činitelia.
Nadviažem na teba, čo si vystúpil k núdzovému stavu. Obidvaja a ďalší kolegovia sme pri prerokovaní tohto bodu ešte v prvom čítaní, keď bol za, nazvem to, normálnych podmienok prerokovaný tento bod, lebo v druhom čítaní a následné hlasovanie, to bola jedna katastrofa, si spomínal tie igelity, sme namietali presne na to, čo sa deje práve v tomto okamihu, že Národná rada bude len štatistom. A presne sme to mali možnosť vidieť, že v stredu na rokovaní vlády boli prijaté skrátené legislatívne konania, návrhy jednotlivých zákonov, ktoré prerokovávame dnes ráno. V ten istý deň na tom istom rokovaní bolo schválené aj predĺženie núdzového stavu. Teda ako je možné, že niekto vyselektuje body z rokovania vlády, že včera si dajú tú námahu a doručia nám zákony, ktoré sú v skrátenom legislatívnom konaní? Dnes ráno ideme o nich rokovať, ale predĺženie núdzového stavu, ktoré je tak dôležité ako tie isté zákony, tak sa do parlamentu ešte nedostalo.
Čiže presne sa vlastne ukazuje situácia, na ktorú som vám poukazoval pri obidvoch čítaniach, že parlament bude štatista. Upozorňoval som na to, že sa to bude predkladať do parlamentu na 19. deň, aby sme to len formálne schválili. Ako je to možné, že to tu neni dnes?
18. 3. 2021 16:45:19 - 16:46:54 25. schôdza NR SR - 3.deň - B. popoludní Tlač 450 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Saloň, Marián (SMER - SD) - poslanec NR SR Vystúpenie s faktickou poznámkou  
Ďakujem pekne, pán predsedajúci, viete, ono je to trošku taká podpásovka, že... (Prerušenie vystúpenia predsedajúcim.)

Saloň, Marián, poslanec NR SR
Pán poslanec, na predrečníka skúste reagovať, nie na mňa.

Saloň, Marián, poslanec NR SR
Áno, len vy ste sa do tej istej rozpravy zapájal vlastnou činnosťou, vlastnými slovami tiež, čiže budem reagovať na kolegu.
Teda, pán kolega, je mi ľúto, že pri vašom vystúpení pán podpredseda parlamentu vystúpi a vlastne vám dá najavo, že buďte radi, že ste vôbec členmi grémia, lebo nemáte na to žiadny nárok, tak na jednej strane dostanete takú možnosť a na druhej strane je to otočené proti vám. Bol som súčasťou tohto grémia, bol som iniciátor toho zvolania prvého grémia následne to zvolal pán podpredseda parlamentu, kde presne padlo to, čo ste povedali, a pán predseda parlamentu to dosvedčí, že ak nastane taká situácia, takže sa k tomu rázne postaví, lebo tam sa jasne pomenovali dôvody, že prečo sa deje to, čo sa deje, a sme sa dohodli, že to nebudeme zneužívať. Tak ma to mrzí, že sa to odvíja týmto spôsobom a fakt, ak je problém s tými zákonmi, no tak to treba pomenovať, treba to odsunúť na ďalšiu schôdzu, dajme tomu riadnu a štábnu kultúru, skončime to ako vtedy, kedy to máme, a je to vybavené. Treba nám riešiť núdzový stav, predĺženie núdzového stavu, ktorý vláda schválila včera na vláde. Kde je núdzový stav? Čo sa budeme baviť o ňom o devätnásť dní, keď teraz tu takto krkolomne bez ničoho sedíme? Tak nech pošlú nám núdzový stav a hneď rozvinieme debatu k tomu a budeme dva dni debatovať o tom, a vy budete mať čas potom si vyriešiť vlastne problémy s vašimi zákonmi.
18. 3. 2021 10:51:55 - 10:52:22 25. schôdza NR SR - 3.deň - A. dopoludnia Tlač 450 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Saloň, Marián (SMER - SD) - poslanec NR SR Vystúpenie s procedurálnym návrhom  
Ďakujem veľmi pekne. Pán predsedajúci, keďže sa opakuje situácia jednak zo včerajška, dnes to neni prvýkrát, neni to v moci opozičných klubov, pretože nás neni dosť, ale žiadame všetky štyri koaličné kluby, nech okamžite zvolajú grémium a nech sa nastavia pravidlá rokovania Národnej rady, pretože toto sa nedá nazvať ani chaosom.
17. 3. 2021 11:15:05 - 11:15:17 25. schôdza NR SR - 2.deň - A. dopoludnia Tlač 450 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Saloň, Marián (SMER - SD) - poslanec NR SR Vystúpenie s procedurálnym návrhom   (text neprešiel jazykovou úpravou)
119.
Ďakujem pekne pán podpredseda, chcem poprosiť, všetkých kolegov, ktorí sú členmi výboru na kontrolu SIS, že dnes máme o 12.15 hod. štandardné riadne rokovanie výboru. Ďakujem.
16. 3. 2021 17:55:11 - 17:56:11 25. schôdza NR SR - 1.deň - B. popoludní Tlač 450 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Saloň, Marián (SMER - SD) - poslanec NR SR Vystúpenie s faktickou poznámkou   (text neprešiel jazykovou úpravou)
176.
Ďakujem pekne. Vážený pán poslanec Hus, ja sa nebudem venovať tej vecnej, odbornej stránke vášho vystúpenia, pretože je tu dosť odborníkov, ktorí sa tejto oblasti venujú, ja sa venujem úplne inej oblasti. Ale možno taká vaša nováčikovská daň, som vám chcel poradiť, že vy ako poslanec Národnej rady, ktorý vystúpi v rozprave, má možnosť v zmysle rokovacieho poriadku podľa § 73 ods. 3, ktorý znie, že Národná rada sa uznesie tak, že buď za a) vráti návrh zákona jeho navrhovateľovi na dopracovanie, alebo za b) nebude pokračovať v rokovaní o návrhu zákona. Čiže kľudne aj vy ste mohol využiť to svoje právo poslanca Národnej rady, ktorý vystúpil v rozprave, a navrhnúť, aby tento zákon bol vrátený buď na dopracovanie, alebo aby sa v ňom nepokračovalo.
Takže toľko len. Ďakujem.
16. 3. 2021 16:10:04 - 16:11:42 25. schôdza NR SR - 1.deň - B. popoludní Tlač 444 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Saloň, Marián (SMER - SD) - poslanec NR SR Vystúpenie s faktickou poznámkou   (text neprešiel jazykovou úpravou)
114.
Ďakujem veľmi pekne, vážený pán predsedajúci.
Pani poslankyňa, chcem oceniť tento váš návrh a za stranu, za klub strany SMER – sociálna demokracia vám garantujem, že tento návrh podporíme, pretože je to dobrá myšlienka. Si myslím, že policajtky, vojačky si zaslúžia toto dorovnanie, tak ako je to vo všeobecných právnych predpisoch
A zároveň vás chcem poprosiť o jednu vec. Je to zákon číslo 328. Viete, o čom hovorím, je to strašne citlivá vec. Keď sa otvorí v parlamente zákon číslo 328, spozornejú všetci policajti, všetci hasiči, všetci vojaci, spozornejú všetci, ktorí majú nárok na výsluhový dôchodok podľa tohto zákona. V dobrom vás chcem poprosiť o verejnú garanciu, že tento návrh zákona sa bude striktne držať iba tejto materskej a že nedôjde v druhom čítaní k nejakým pozmeňovacím návrhom, ktoré by viedli k nejakému možnému či už zníženiu toho sociálneho zabezpečenia policajtov, vojakov, hasičov a všetkých v služobnom pomere. Čiže na tom mi vážne záleží.
Ja tu ten, tento návrh zákona váš podporím, lebo je to dobrá myšlienka, a zároveň vás fakt prosím o to, aby bolo zagarantované aj taká tá informácia smerom navonok, aby, lebo obrátili sa na mňa aj policajti, aj hasiči s tým, že vnímajú to, že je 328 v parlamente, takže len chcem tú garanciu, aby to bolo takto.
Ďakujem pekne.

Deň v parlamente

<- ->