Vyhľadávanie v prepise rozpravy Vytlačiť stránku / Print page

Záznamy vystúpení sú evidované v rámci systému prepisu vystúpení do textovej podoby. Tieto texty sú k dispozícii až od 5. volebného obdobia a kvôli autorizácii sú k dispozícii vždy až nejaký čas po samotnom vystúpení.

Výsledok vyhľadávania v záznamoch rozpravy NR SR

 
29. 9. 2021 10:15:03 - 10:16:47 43. schôdza NR SR - 2.deň - A. dopoludnia Tlač 669 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Muňko, Dušan (SMER - SD) - poslanec NR SR Vystúpenie s faktickou poznámkou   (text neprešiel jazykovou úpravou)
Pán poslanec dobre si vystihol, pokiaľ sa týka Hornej Nitry, pretože ministerstvo hospodárstva ani podpredsedníčka vlády nič nespravila za dva roky na to, sa blíži koniec a Horná Nitra bude mať, možno, respektíve, okres Prievidza bude mať možno o tri tisíc ľudí nezamestnaných v tomto regióne. Samozrejmá vec, pri energetike, zlá privatizácia Slovenských elektrárni aj distribučných sieti proste má teraz dopad na celkové na energiu a zvyšovanie cien. Dobre si tiež uviedol, že tieto zvyšovanie cien budú mať dopad nielen na ostatné výrobky ale hlavne poľnohospodárstve, kde naše poľnohospodárstvo prakticky živorí a pasívna je pasívna bilancia zhruba 800 miliárd, pričom keď sa pozrieme na Čechoch tak Česi majú úplne inú bilanciu z hľadiska aj poľnohospodárstva ale z hľadiska aj pokiaľ sa týka energetiky. Čakal som od podpredsedu vlády, že zadefinuje veci, ako pomôže tej Hornej Nitre, či už proste, to čo tam bolo pripravené tie projekty pre strojárske firmy, pretože firma, ktorá získala zákazku pre Indiu tak je predpoklad, žeby tam mohla tá strojárska výroba sa rozbehnúť a že možno nejakých dvesto, tristo zamestnancov by sa v Hornej Nitre uplatnili v tejto strojárskej firme. Zatiaľ pani Remišová, ale ani pán Sulík ako minister hospodárstva nespravil nič. Sú to len bohapusté reči, ktoré jak budú pomáhať ale z toho neni nič.
28. 9. 2021 17:04:28 - 17:06:13 43. schôdza NR SR - 1.deň - B. popoludní Tlač 669 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Muňko, Dušan (SMER - SD) - poslanec NR SR Vystúpenie s faktickou poznámkou   (text neprešiel jazykovou úpravou)
Pán podpredseda, som rád, že si upozornil ešte jak prebiehala vôbec privatizácia, pretože za všetko môže SMER, ale nikto nepovedal, že privatizácia Slovenských elektrární bola spackaná pre jej, pán Mikloš podpísal zmluvu, nielenže predal pod cenu Slovenské elektrárne, ale ešte aj dividendy, ktoré Slovenské elektrárne mali, tak z toho mali stavať tretí, štvrtý blok a tretí, štvrtý blok mal byť dostavaný do roku 2012. Čo v skutočnosti nebol. Pokiaľ sa týkalo ... (Nezrozumiteľne vyslovené.) bol taký, tak isto bola, keď berete ceny, ktoré Brusel stanovil, u nás boli ceny nižšie stanovené ako boli v Čechách, v Nemecku a nakoniec pán Miškov, ktorý bol ministrom od roku 2010 až 2012 za Radičovej vláde mohol veškerú zmeniť namiesto toho zo 120 megavoltov proste zvýšil to ešte na 500. Čiže to mali v rukách. Pán Sulík bol predsa predsedom parlamentu. Pán Miškov bol jeho nominant. Keď toto celé bereme, tak za tým vôbec nie je strana SMER, ale jednotlivé vlády tak ako to proste bežalo a pokiaľ sa týka pána Sulíka, keby bol prišiel a povedal otvorene čo chce riešiť, ako chce riešiť ceny energie, ale aj ceny plynu. Potom by som bral to, že to na to je pripravený. Ale to uznesenie je postavené tak, že dúfam, že to do 15. októbra môže presne povedať a podať odpočet Národnej rady, čo chce robiť.
24. 7. 2021 17:42:27 - 17:43:39 35. schôdza NR SR - 2.deň - B. popoludní 2 Tlač 614 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Muňko, Dušan (SMER - SD) - poslanec NR SR Vystúpenie s faktickou poznámkou  
Pán poslanec, veľmi dobre vystúpenie až na ten začiatok samozrejmá celá opozícia bude hlasovať proti tomuto zákonu. tento zákon vôbec nemal čo dneska byť tak ako to povedali dvaja z dvoch strán koaličných, že načo tento zákon vôbec bol daný. No vráti sa to pánovi ministrovi a poviem prečo. Pán minister keď nastúpil za ministra keby bol očkoval čínskou alebo či je to ruskou vakcínou alebo akýmkoľvek spôsobom, tak dneska nemá tento prúser, ktorý tu má. Povedzme si na rovinu, tá nejednotnosť klubu OĽANO je väčšia ako je nejednotnosť v ostatných kluboch. Takže berme do úvahy dneska sa dohadujeme, dneska sa dohadujú, že kto zahlasuje alebo kto tu vôbec nebude. Predpokladám, že viac poslancov z OĽANO tu nebude, ktorí b y mali hlasovať čiže situácia ten zákon neprejde. Je každý z nás čo sme tuná aj u nás sú očkovaní dobrovoľne kto sa chce dať zaočkovať nech sa dá zaočkovať, kto nechce sa dať je to jeho slobodné rozhodnutie. Nerozumiem keď to doteraz fungovalo prečo ste s týmto teraz došli a došli ste na poslednú chvíľu. Vypomstí sa to, je to na škodu veci.
1. 7. 2021 17:01:08 - 17:02:42 32. schôdza NR SR - 9.deň - B. popoludní Tlač 591 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Muňko, Dušan (SMER - SD) - poslanec NR SR Vystúpenie s faktickou poznámkou  
Pán poslanec, som veľmi rád, že ste svojou odbornou odbornosťou vniesli do tejto problematiky to, čo ste tu povedali. Ja by som sa páni poslanci vás niečo spýtal, ktorí ste prišli s týmto návrhom.
48% je v súkromných rukách. Nemáte od žiadneho urbariátu alebo od súkromných vlastníkov žiaden súhlas na pozemky, ktoré sme dali do Natury 2000. Nevyplácate tú vyhlášku podľa ktorej sa vyplácajú náhrady za to, že nemôžu podnikať v lesnom hospodárstve som tvoril ešte ja v roku 2008.
Prečo to hovorím. Otvárate Pandorinu skrinku páni. Pokiaľ to dajú na Ústavný súd, zaplatíte tri roky dozadu urbariátom a súkromným vlastníkom to, čo ste do dnešného dňa neplatili. Čo štát neplatí. Jedna časť sú štátne lesy, ktoré takisto nedostávajú nič, kde ktoré sú na a ďalšia vec páni, chcem sa vás spýtať odborne, keď to otvárate. Máme vôbec jeden Národný park, ktorý spĺňa kritériá? Tak by som poprosil, keby sme sa vysporiadali s vecami, vysporiadali sa to, čo bolo dané do Natury 2000. Požiadali súkromných vlastníkov, aby s tým súhlasili a zároveň samozrejme aj každý je za ochranu prírody, ale potom im musíme tým súkromným vlastníkom aj zaplatiť.
30. 6. 2021 9:53:31 - 9:54:59 32. schôdza NR SR - 8.deň - A. dopoludnia Tlač 522 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Muňko, Dušan (SMER - SD) - poslanec NR SR Vystúpenie s faktickou poznámkou  
Pán poslanec, som rád, že si na niektoré veci upozornil, pretože niektorí ľudia nemajú úplne, vôbec nevedia o čom hovoria v tomto parlamente. Pretože tie zmluvy nájomné, ktoré boli podpísané za čias v období 90. rokov 2000 sa nedali pohnúť. Aj pán minister bývalý asi nevie, že tie zmluvy boli nie na päť rokov, na pätnásť, dlhšie. Čiže čo ste s tými zmluvami. Až Matečná začala, že sa znížil ten nájom z tých rokov, ktoré boli. A mohol by som vám vysvetľovať ďalšie veci, ktoré sa sa vôbec nedali na pozemkovom fonde pohnúť. Nemá žiaden význam, napríklad držať to, čo povedal pán, kde má 5 hektárov a nemá vysporiadaných trebárs 150 metrov alebo 200 metrov. Je pravda, že vlády predchádzajúce mali spraviť ďaleko viac pokiaľ sa týkalo sceľovania pozemkov. Pokiaľ nespravíme sceľovanie pozemkov, nemáme žiadne šance. Druhá vec. Ťažko sa hovorí, keď niektorí obrábajú tú pôdu desať rokov a pätnásť a potom majú prísť o ňu starajú. Veď hŕba ľudí na vidieku a ešte inú vec musím povedať. Je pravda, že nájmy boli rozdielne. Ale musím vám povedať, že tí, čo mali od súkromníkov nájmy prenajaté sme to museli takisto riešiť, pretože tí, ktorí ju mali prenajatú vôbec tým súkromníkom nič neplatili. Hlavne na strednom a východnom Slovensku. Ale pán Pročko, nechcem, nemôžem na vás reagovať. By som vám povedal, že vôbec tomu nerozumiete.
15. 6. 2021 17:12:23 - 17:14:14 31. schôdza NR SR - 1.deň - B. popoludní Tlač 596 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Muňko, Dušan (SMER - SD) - poslanec NR SR Vystúpenie s faktickou poznámkou   (text neprešiel jazykovou úpravou)
100.
Pán poslanec Blanár, som rád, že si upozornil na niektoré veci, ale pripomeniem to aj ja, pán minister, vám. Keď ste na zasadnutie SIS-ky, kde ste sa zúčastnili všetci, zobrali policajného prezidenta a šéfa inšpekcie, museli ste vedieť niektoré veci, ktoré sa nakoniec potvrdili, keď šéfa inšpekcie dneska zobrali do väzby. Čiže vedeli ste o niektorých veciach to, čo upozorňovala SIS-ka už v novembri. Nespravili ste nič.
Ďalšie upozornenie bolo v januári, kedy dal trestné oznámenie riaditeľ SIS-ky. Bol by som, nemohol by som vám vytknúť, keby ste neboli začali konať a neboli by ste poverili policajného prezidenta, aby začal konať a tých ľudí, ktorým, ktorí boli v tej správe uvedení, dali na vedľajšiu koľaj. Nechali ste ten priebeh ďalej bežať tak, ako bežal. Takže nemôžte hovoriť, že opozícia vás nemá právo odvolávať.
Nechcem tu sa vracať k tým veciam, to už bolo viackrát spomenuté. Veci, ktoré ste nechali a ktoré nakoniec dozreli, čo mne sa tiež nepáčilo, keď odvolávate riaditeľa SIS-ky takým systémom, ako ste ho odvolali. Že vykopnete dvere, prídete, nehovoriac o tom, že tam mohlo prísť k prestrelke a ďalších vecí.
Nepáči sa mi ani to, keď riaditeľa NAKA, keď končí, policajný prezident povie, že je to vynikajúci človek a že mal ostať ďalej, nakoniec za dva týždne mu vykopnete dvere. Neni tam. Viete, nevidel som žiadne veci, aby ste boli začali konať, že začínate ten rezort riadiť a spravíte si tam poriadok.
Takže nedivte sa, že dneska tu sedíte a čelíte svojmu odvolávaniu.
13. 5. 2021 9:40:14 - 9:41:36 28. schôdza NR SR - 7.deň - A. dopoludnia Tlač 531 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Muňko, Dušan (SMER - SD) - poslanec NR SR Vystúpenie s faktickou poznámkou  
Páni z koalície, prosím vás, nešaškujte a nerobte čo tu robíte. Štátny rozpočet je zákon roka.
===== Páni z koalície, prosím vás, nešaškujte a nerobte čo tu robíte. Štátny rozpočet je zákon roka. Vlani, keď sme vás upozorňovali na zdravotníctvo, že to máte poddimenzované, ste nebrali vážne. Teraz pripravíte v skrátenom legislatívnom konaní zmenu zákona o 3,5 mld., uvedomujete si aj vo vláde, aj na ministerstve financií, ktoré to zostavujete, že akonáhle tento zákon by prešiel, zhoršia sa vám predaje dlhopisy a prakticky nabúravate verejné financie. Veď tu treba spraviť serióznu analýzu, to čo ste nám aj dneska predložili vo finančnom výbore, že Sociálna poisťovňa. Sociálna poisťovňa už ju budete musieť dotovať, lebo Sociálna poisťovňa skončila vlani, čo som čakal, že bude ďaleko viac, s 330 mil. schodkom. To čo bolo dneska aj prednesené nám na finančnom výbore, to sú, to sú, žiadne relevantné čísla ste nám nedali. Ja vítam, že pán predseda strany pán Sulík berie to vážne a proste chce diskutovať o rozpočte a predložiť nám relevantný rozpočet na čo budú tieto peniaze finančné použité.
13. 5. 2021 9:40:14 - 9:41:36 28. schôdza NR SR - 7.deň - A. dopoludnia Tlač 531 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Muňko, Dušan (SMER - SD) - poslanec NR SR Vystúpenie s faktickou poznámkou  
Páni z koalície, prosím vás, nešaškujte a nerobte čo tu robíte. Štátny rozpočet je zákon roka.
===== Páni z koalície, prosím vás, nešaškujte a nerobte čo tu robíte. Štátny rozpočet je zákon roka. Vlani, keď sme vás upozorňovali na zdravotníctvo, že to máte poddimenzované, ste nebrali vážne. Teraz pripravíte v skrátenom legislatívnom konaní zmenu zákona o 3,5 mld., uvedomujete si aj vo vláde, aj na ministerstve financií, ktoré to zostavujete, že akonáhle tento zákon by prešiel, zhoršia sa vám predaje dlhopisy a prakticky nabúravate verejné financie. Veď tu treba spraviť serióznu analýzu, to čo ste nám aj dneska predložili vo finančnom výbore, že Sociálna poisťovňa. Sociálna poisťovňa už ju budete musieť dotovať, lebo Sociálna poisťovňa skončila vlani, čo som čakal, že bude ďaleko viac, s 330 mil. schodkom. To čo bolo dneska aj prednesené nám na finančnom výbore, to sú, to sú, žiadne relevantné čísla ste nám nedali. Ja vítam, že pán predseda strany pán Sulík berie to vážne a proste chce diskutovať o rozpočte a predložiť nám relevantný rozpočet na čo budú tieto peniaze finančné použité.
13. 5. 2021 9:40:14 - 9:41:36 28. schôdza NR SR - 7.deň - A. dopoludnia Tlač 531 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Muňko, Dušan (SMER - SD) - poslanec NR SR Vystúpenie s faktickou poznámkou  
Páni z koalície, prosím vás, nešaškujte a nerobte čo tu robíte. Štátny rozpočet je zákon roka.
===== Páni z koalície, prosím vás, nešaškujte a nerobte čo tu robíte. Štátny rozpočet je zákon roka. Vlani, keď sme vás upozorňovali na zdravotníctvo, že to máte poddimenzované, ste nebrali vážne. Teraz pripravíte v skrátenom legislatívnom konaní zmenu zákona o 3,5 mld., uvedomujete si aj vo vláde, aj na ministerstve financií, ktoré to zostavujete, že akonáhle tento zákon by prešiel, zhoršia sa vám predaje dlhopisy a prakticky nabúravate verejné financie. Veď tu treba spraviť serióznu analýzu, to čo ste nám aj dneska predložili vo finančnom výbore, že Sociálna poisťovňa. Sociálna poisťovňa už ju budete musieť dotovať, lebo Sociálna poisťovňa skončila vlani, čo som čakal, že bude ďaleko viac, s 330 mil. schodkom. To čo bolo dneska aj prednesené nám na finančnom výbore, to sú, to sú, žiadne relevantné čísla ste nám nedali. Ja vítam, že pán predseda strany pán Sulík berie to vážne a proste chce diskutovať o rozpočte a predložiť nám relevantný rozpočet na čo budú tieto peniaze finančné použité.
13. 5. 2021 9:40:14 - 9:41:36 28. schôdza NR SR - 7.deň - A. dopoludnia Tlač 531 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Muňko, Dušan (SMER - SD) - poslanec NR SR Vystúpenie s faktickou poznámkou  
Páni z koalície, prosím vás, nešaškujte a nerobte čo tu robíte. Štátny rozpočet je zákon roka.
===== Páni z koalície, prosím vás, nešaškujte a nerobte čo tu robíte. Štátny rozpočet je zákon roka. Vlani, keď sme vás upozorňovali na zdravotníctvo, že to máte poddimenzované, ste nebrali vážne. Teraz pripravíte v skrátenom legislatívnom konaní zmenu zákona o 3,5 mld., uvedomujete si aj vo vláde, aj na ministerstve financií, ktoré to zostavujete, že akonáhle tento zákon by prešiel, zhoršia sa vám predaje dlhopisy a prakticky nabúravate verejné financie. Veď tu treba spraviť serióznu analýzu, to čo ste nám aj dneska predložili vo finančnom výbore, že Sociálna poisťovňa. Sociálna poisťovňa už ju budete musieť dotovať, lebo Sociálna poisťovňa skončila vlani, čo som čakal, že bude ďaleko viac, s 330 mil. schodkom. To čo bolo dneska aj prednesené nám na finančnom výbore, to sú, to sú, žiadne relevantné čísla ste nám nedali. Ja vítam, že pán predseda strany pán Sulík berie to vážne a proste chce diskutovať o rozpočte a predložiť nám relevantný rozpočet na čo budú tieto peniaze finančné použité.
12. 5. 2021 10:35:41 - 10:37:05 28. schôdza NR SR - 6.deň - A. dopoludnia Tlač 444 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Muňko, Dušan (SMER - SD) - poslanec NR SR Vystúpenie s faktickou poznámkou   (text neprešiel jazykovou úpravou)
62.
Pán poslanec, dobre ste povedali, pán Blanár, že tie veci, ktoré boli zavinené hlavne COVID-om u chudobnejších rodín, u slobodných matiek, ktoré museli kúpiť počítače, tak aby sa ich deti mohli pripojiť na online, už aj to svedčí, že 53-tisíc detí na Slovensku sa vôbec neza... nepostavilo a nešlo proste na online, lebo nemali na to finančné prostriedky. Takže podporujem tento návrh zákona. Keď ste vedeli vrátiť bankám 360 miliónov, keď ste vedeli minúť tie peniaze na testovanie, ktoré nepriniesli tak tento, tak som presvedčený, že nájdete finančné prostriedky na to, aby tých 300 euro tie rodiny dostali na to dieťa. Takže plne budem podporovať túto, tento zákon.
Ja sa chcem vrátiť ešte k ďalším veciam, ktoré, kde by mal prísť, mala by prísť podpora proste, ktorá do dnešného dňa nedošla, či to je gastrocentrum, gastronomické prevádzky, cestovný ruch, ale aj živnostníci. Bolo tu povedané, že padlo 11-tisíc živnostníkov za minulý rok. Padlo ich nie jedenásť, padajú, už tento rok ďalších 5-tisíc už zložilo živnosti, pretože jednoducho jednak nemajú prácu. Takže zamyslime sa nad túto záležitosť a podporme tento zákon.
7. 5. 2021 11:29:14 - 11:30:06 28. schôdza NR SR - 4.deň - A. dopoludnia Tlač 444 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Muňko, Dušan (SMER - SD) - poslanec NR SR Vystúpenie s faktickou poznámkou   (text neprešiel jazykovou úpravou)
67.
Pán poslanec Pročko, vy ste ma vôbec nepochopili. Ja nekritizujem vládu, nekritizujem nikoho, prosím vás, že je to, lebo nikto nevedel, aké opatrenia tie, ktoré boli prijaté, či budú dobré, alebo nebudú. Moje vystúpenie bolo preto také, aby sme sa zamysleli nad tým, že čo ideme robiť, čo sa bude robiť ďalej. Pretože dostať tie deti, ktoré začnú teraz chodiť do školy, umravniť ich a vôbec dostať, aby sa začali normálne vyučovať a nevieme, či znova pandémia neprepukne.
Ja nekritizujem a to vám hovorím otvorene, ja som vám dával len do pozornosti môj názor na to, čo by bolo treba robiť s deťmi. Mrzí ma, že ste pochopili, nekritizoval som ani očkovanie, ani nekritizujem, ani proste ja som nepochopil, že ste to pochopili tak.
7. 5. 2021 11:21:24 - 11:23:03 28. schôdza NR SR - 4.deň - A. dopoludnia Tlač 444 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Muňko, Dušan (SMER - SD) - poslanec NR SR Vystúpenie v rozprave   (text neprešiel jazykovou úpravou)
59.
No horšie je, že za 1 rok sme stratili, stratili deti učebné návyky, študijnú disciplínu, naučili sa podvádzať pri previerkach vedomosti. Ešte horšie je to, že strácajú sociálne zručnosti, zručnosti komunikovať s okolitým svetom a mnohé deti sa uzatvárajú do akejsi ulity virtuálneho sveta, že im už ani nechýba živý človek, s ktorým by si vymieňali pocity a myšlienky. V týchto súvislostiach nemôžem opomenúť zistenia časti správy o duševnom zdraví detí, ktoré sa uvádzajú priame dôsledky na psychike detí spôsobené dôsledkami zatvorených škôl. Ak nám na klinike detskej psychiatrie stúpol počet ošetrovaných detí takmer o dvojnásobok, ak samotní detskí psychiatri uvádzajú priamu spojitosť medzi nárastom duševných chorôb a zatvorením škôl, tak by sme mali brať to naozaj vážne.
Výpadky zo zmeškaného učiva sa úplne nebudú dať nahradiť. Ale o to najzávažnejšie my tým deťom zobrali kus detstva, raz to budú deti, raz to budú hodnotiť ako stratenú generáciu. Preto, pani komisárka, chcem vám ešte raz poďakovať, že tie fakty, ktoré ste predložili aj s právnymi analýzami, majú pomerne vysokú vypovedaciu schopnosť. Žiaľ, obsahujú aj fakty, ktoré nás netešia. No všimol som si, že po zverejnení vašej správy sa konečne vo verejnom priestore začala vážnejšia diskusia o dopadoch pandémie na školské deti, čo možno len privítať.
Chcem sa omluviť za moje roztržité čítanie, ale veľmi ťažko sa mi dýcha cez...
7. 5. 2021 10:51:50 - 11:02:00 28. schôdza NR SR - 4.deň - A. dopoludnia Tlač 444 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Muňko, Dušan (SMER - SD) - poslanec NR SR Vystúpenie   (text neprešiel jazykovou úpravou)
42.
Vážený pán podpredseda, vážené dámy, vážení páni, vopred poviem, predtým ako prednesiem ten môj príspevok, že chcem poďakovať pani komisárke za to, že nieže kritizovala, ale že poukázala na skutočnosť, v akej sa nachádza, nachádzame a hovorím, prečo som sa rozhodol vystúpiť. Pretože mám doma päť, štyroch vnukov a vnučku a rozmýšľam, akým spôsobom im vôbec pomôcť a dokonca poviem kacírsku myšlienku, že som rozmýšľal, že či nenavrhnem, alebo či nebudem presviedčať, aby sa opakoval ročník.
Tie deti sú prakticky, ešte ktoré ako-tak sú pod kontrolou, tak je to v poriadku, ale väčšinou detí prakticky sú samé a sú vystavené tomu tlaku, ktoré sú.
Správa, ktorú pani komisárka predložila, obsahuje veľmi závažné skutočnosti a nie je možné, aby sme my poslanci nad nimi nepozastavili a nezamysleli nad tým, ako sa naša spoločnosť stavia k deťom. Verím, že sa zhodneme, že sú to práve deti, ktoré v budúcnosti možno budú sedieť v týchto laviciach, v ktorých odovzdávame riadenie našej spoločnosti, ktorí budú pracovať vo fabrikách, a chcem veriť, že to bude práve táto mladá generácia, ktorá bude už iná ako sme my.
Idem k veci. Hneď sme nemohli vedieť, čo prinesie COVID, lebo je to, sa to nevyskytlo v 20. storočí. My sme prakticky zatvorili školy na 37 týždňov, spolu s prázdninami je to prakticky celý školský rok. Podľa UNESCO patríme medzi tých, ktorí mali najviac zatvorené školstvo. Popritom sme zaviedli náhradnú formu dištančné vzdelávanie ako modernú formu vzdelávania s tretinovou redukciou obsahu a rozsahu učiva a to ako aj s odporúčaním ministerstva školstva. Znova nevyčítam ministerstvu školstva nič.
Pán minister školstva vydal v júni minulého roka dodatok k štátnemu vzdelávaciemu programu, ktorý prakticky zaviedol možnosť redukcie obsahu a rozsahu štátneho vzdelávacieho programu na základných školách. Týmto dodatkom predefinoval podstatu vzdelávacích štandardov určených štátom a to tak, že vypustila sa veta vzdelávacie štandardy vymedzujú požiadavky, ktoré majú žiaci splniť v rámci konkrétneho časového intervalu ročníka, stupňa. Rozdelenie štandardov do ročníkov v štátnom vzdelávacom programe už nie je záväzné a má len charakter odporúčania. Škola ich do ročníkov rozdelí tak, aby ich rozsah zodpovedal časovej dotácii podľa učebného plánu školy. Inými slovami, ako sa jej to hodí. Doslova sa uvádza, že škola má možnosť pre každú vzdelávaciu oblasť jednotlivo vybrať a bude postupovať podľa doterajších štandardov alebo podľa spravených vzdelávacích štandardov.
Dámy a páni, uvedomujem si to, čo to znamená, takže úroveň získaných vedomostí na jednotlivých školách nemôže byť identická ale ani aporovnateľná. A to nie je všetko. Na žiadnu z foriem dištančného vzdelávania neboli školy, učitelia, žiaci ani rodičia ani len minimálne pripravení, čo samozrejmá vec, ministerstvo školstva vie, ale nemohlo nič s tým robiť.
Ako správa, ako sa správa odvoláva na prieskum uskutočnený samotným ministerstvom školstva aj samotní učitelia uvádzajú svoju nedostatočnú pripravenosť na dištančný spôsob výučby. Je alarmujúce, že až 128-tisíc žiakov nemalo možnosť zapojiť sa do online vzdelávania, lebo nemali na to materiálno-technické podmienky. Ak sú v rodine tri alebo štyri deti a rodina nie je dobre finančne situovaná, nemá financie pre zakúpenie notebookov alebo tabletov pre každé dieťa a s jedným počítačom sa všetky deti učiť naraz nemôžu.
Rovnako vznikol problém, ak viacdetná rodina, ak by mala mať pre každé dieťa PC, nemá dostatok miestností na izolovanú výučbu pre dieťa.
Pýtam sa, tento systém, ktorý bol nastavený, proste hŕba detí, hŕba deťom nevyhovovala a preto ani sa nedivím, že proste dostávali sa do tej situácie, do ktorej sa dostali. A už vôbec nehovorím o deťoch žijúcich v lokalitách, ktoré nie sú prekryté signálom mobilnej siete.
Pani poslankyne, páni poslanci, sme naozaj presvedčení, že náhradný spôsob výučby prostredníctvom pracovných listov bez názorného vysvetlenia učiva, bez akéhokoľvek priameho kontaktu učiteľov si každý žiak základnej školy mohol osvojiť? No pre mňa absolútne neprijateľný fakt, že až 52-tisíc nebolo vôbec, vôbec zdôrazňujem, zapojených do dištančného vyučovania. To znamená, že 52-tisíc žiakom bolo brutálnym spôsobom odoprené ústavné právo vzdelávania.
Keď vezmem, že tých 52-tisíc detí len preto, že sme prijali fikciu, že každý žiak je nakazený COVID-om, prenáša sa na ostatné deti alebo sa nám vidí, že týchto 52-tisíc je primeraná obeť, ktorú sme priniesli z dôvodu pandémie? Ak aj niekto prijal kurióznu tézu renomovaného profesora práva, že v čase núdzového štátu (stavu, pozn. red.) ústava neplatí, čo je mimochodom od profesora práva mimoriadne inter... (pozn. red.: nezrozumiteľne vyslovené) tvrdenie, ako sa vysporiadavajú s príkazom zakotveným v čl. II Dohovoru o ľudských práv (zaznievanie gongu), podľa ktorého záujmy a blaho človeka bude mať prednosť pred výhradným záujmom spoločnosti. Ako chceme tým 52-tisíc žiakom vysvetliť, že vzdelávanie bolo obetované v prospech fiktívnej ochrany zdravia ostatných žiakov? Ako im chceme na hodinách občianskej náuky vysvetliť, čo znamená prednosť práva jednotlivca pred právami skupiny, ak ide o základné ľudské práva? Ako chceme tiež vysvetliť týmto deťom, že pre ne neplatí právo vzdelávania podľa čl. II dodatkov protokolu z roku 1952 z dohovoru o ochrane ľudských práv a základných slobôd, podľa ktorého nikomu zdôrazňovať, nemožno odoprieť právo na vzdelávanie a tak na jeden celý deň sme, jeden rok sme vylúčili zo vzdelávania.
Alebo ak žiak na hodine trebárs občianskej náuky sa spýta, ako je možné, že vyhláška úradu špeciálnej štátnej správy alebo administratívneho rozhodnutia ministra nie sú, sú len všeobecne záväznými právnymi predpismi a zakazuje uplatniť právo zakotvené v medzinárodných zmluvách, ktoré majú prednosť pred zákonmi, nielen pred administratívnymi riadiacimi aktami. Keď ústava stanovuje, že medzinárodné, medzinárodná zmluva o ľudských právach a o základných slobodách má prednosť pred zákonmi. Ako to žiakom vysvetlí učiteľ? Pozrime sa, že v čase núdzového stavu ani tieto medzinárodné zmluvy neplatia, ako to falošne vyhlásil pán profesor o Ústave Slovenskej republiky.
Dámy a páni, táto vec má aj výchovno-vzdelávací rozmer. Ako môže dieťa vyučené z práva pre vzdelanie uveriť v spravodlivosť právneho poriadku a získať dôveru v právny štát. Uveriť, že je ono právnym poriadkom chránené? Samozrejme, s poznámkou, že chcem veriť, že ešte stále sme právnym štátom sme.
Dotknem sa aj žiakov na odborných školách, ktorí mali pripravovať sa na, pre budúce povolanie. Páni poslanci (zaznievanie gongu), panie poslankyne, dokážeme sa u niektorých presvedčiť, že výpadok odbornej praxe nebude týmto žiakom chýbať? Že študent strednej zdravotnej školy nepotrebuje prax v nemocnici? Alebo dáte sa ošetrovať takej zdravotnej sestre, ktorá proste prakticky tú školskú... (Prerušenie vystúpenia predsedajúcim.)

Grendel, Gábor, podpredseda NR SR
43.
Kolegovia, poprosím vás, aby ste sa utíšili. Pán poslanec má ešte vystúpenie v rozprave.

Muňko, Dušan, poslanec NR SR
44.
Nebude vám vadiť, keď príde k vám do bytu trebárs fušovať inštalatér alebo iný remeselník? No to nie je všetko. Dôsledky nepremyslených pandemických opatrení majú ďalšie nedozierne následky, ktorými sa budeme musieť ťažko vysporiadať. Deti boli zatvorené v domácich klietkach často bez dozoru. Stratili hygienické a základné životné návyky, čo potvrdzujú rodičia na viacerých fórach. (Prerušenie vystúpenia predsedajúcim.)

Grendel, Gábor, podpredseda NR SR
45.
Prepáčte, pán poslanec, že vás prerušujem. Je jedenásť hodín. V zmysle rokováku by sme mali teraz hlasovať. Chcem sa opýtať, či máte ten prejav ešte na dlhšie...

Muňko, Dušan, poslanec NR SR
46.
Dobre. (Povedané súbežne s predsedajúcim.)

Grendel, Gábor, podpredseda NR SR
47.
... alebo počkáme, kým dokončíte. (Povedané súbežne s rečníkom.)

Muňko, Dušan, poslanec NR SR
48.
Nie. Mám to dlhšie.
5. 5. 2021 16:49:03 - 16:51:04 28. schôdza NR SR - 2.deň - B. popoludní Tlač 444 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Muňko, Dušan (SMER - SD) - poslanec NR SR Vystúpenie s faktickou poznámkou   (text neprešiel jazykovou úpravou)
122.
Vážený poslanec ..., nechcem k tomuto zákonu vystupovať, len vás prosím, neotvárajte Pandorinu skrinku. Absolvoval som v období 2002 – 2006, kde v roku 2004 prišla zmena dôchodkového systému štyristošesťdesiat jednička a tridsiatka. Absolvoval som asi tridsať rokovaní so sudkyňou Najvyššieho súdu pani Hanzelovou v Bruseli. My máme výsluhové dôchodky, ktoré vyplácame a ktoré by sme nemali vyplácať tak, ako ich vyplácame, ale mali by sme ich vyplácať začať vtedy, keď dovŕši príslušník, či je to vojak, keď dovŕši dôchodkový vek. Tie žaloby, ktoré sme, ktoré stálo Sociálnu poisťovňu asi 70 miliónov, ktoré boli podané, od obdobia pred rokom 2004 som musel potom vyplácať, pretože Najvyšší súd rozhodol na základe toho, čo sme nakoniec uhrali v Bruseli, a Brusel tlačí na nás, aby sme zrušili výsluhové dôchodky a výsluhové dôchodky vyplácali až po dovŕšení dôchodkového veku. Ale máte možnosť znova to otvoriť, nakoniec pomáhal mi vtedy minister zahraničných vecí Kukan, pomáhali mi ľudia, ktorí boli v Bruseli, pretože Brusel nám chcel dať nótu, aby sme proste riešili dôchodky.
Nechcem hovoriť, čo bolo na ministerstve vnútra, tie rokovania, ktoré boli, ktoré boli na ministerstve národnej obrany a proste ten celý cirkus, ktorý vtedy nastal. Neviem si ani predstaviť, pretože tie dôchodky sú nie to, čo vy tu hovoríte, výsluhové, tie boli už postihnuté v roku 2004, ktorý keď sa zmenil, hŕba, dve generácie ľudí tam bolo postihnutých.
Druhá vec, koľko ľudí žije z tých, to sú mladí ľudia, ktorí slúžili ďalej, to je či v SIS-ke, či v polícii, veď od osemdesiateho deviateho je 30 rokov... (Prerušenie vystúpenia časomerom.)
3. 5. 2021 11:13:18 - 11:15:18 27. schôdza NR SR - 2.deň - A. dopoludnia Tlač 525 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Muňko, Dušan (SMER - SD) - poslanec NR SR Vystúpenie s faktickou poznámkou   (text neprešiel jazykovou úpravou)
66.
Pán poslanec, som rád, že si rozobral podrobne program vládny. Nakoniec SMER nebol ten alebo opozícia nebola tá, prečo ste vymenili premiéra. Pretože ste si nadávali do idiotov a všetko možné, čo bolo za ten rok.
Hovoríte o transparentnosti. To, čo je? Transparentnosť výberu prednostov, transparentnosť výberu jednotlivých riaditeľov. Odmeny na konci roka to ste si dali. Ale pokiaľ sa týka lekárov, zdravotníkov ste asi nezaplatili. To isté pokiaľ sa týka pomoc, to, čo tu bolo povedané už viackrát, nedostal žiadny či gastrocentrum, gastronómia alebo či cestovný ruch, alebo živnostníci. Keď sa pozriete na čísla Sociálnej poisťovni, výpadok za minulý rok je len 330 mil. Čo ste pomohli tým živnostníkom, ktorí padli, ale aj malým firmám? Nič dohromady. A budem menovať ďalšie veci, ktoré tu ste vôbec a nieže ste dali do programového vyhlásenia, veď tu sedí minister poľnohospodárstva.
Poľnohospodárstvo je v zúfalej situácii, v akej nikdy nebolo. Čakal som aspoň, že na sceľovanie pozemkov dostane nejaké peniaze. Že podporíte závlahový systém, že podporíte ovocinárstvo, zeleninu, ktorá na Slovensku bola. Veď naše poľnohospodárstvo nám robí pasívnu bilanciu. V poľnohospodárstve klesá počet zamestnancov a priemerný vek je tam nad 55 rokov. A nič ste pre to nespravili. To isté ani pokiaľ sa týka obnovy, takisto s tým vôbec nepočítate. Nerozumiem tomu, prečo sa staviate k tomuto rezortu tak, ako sa staviate.
Pomenujem ďalšie veci. Štyristopäťdesiatpäť miliónov ste dostali navyše, čakal som z toho, že dáte tomu poľnohospodárstvu z hľadiska obnovy niečo. No nedali ste, nedal ste nič. Naopak, bankové obnovy ste upustili. Tak... (Prerušenie vystúpenia časomerom.)
30. 4. 2021 13:10:50 - 13:12:34 27. schôdza NR SR - 1.deň - B. popoludní Tlač 525 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Muňko, Dušan (SMER - SD) - poslanec NR SR Vystúpenie s faktickou poznámkou   (text neprešiel jazykovou úpravou)
12.
Pán podpredseda, chcel by som ti poďakovať za podrobný rozbor, prečo tu dneska sedíme. Čakal som predsa len, že vláda, ktorá predstupuje teraz so svojím vládnym programom, po roku zmení niektoré veci, a vrátim sa len k dvom oblastiam.
Jedna oblasť je gastrocentrum, gastroprevádzky a cestovný ruch. Čakal som, že v tej situácii katastrofálnej a kde sa tieto podniky nachádzajú, že vláda prijme opatrenia a že dá nejaké prostriedky finančné, obrazne, aspoň 100 mil. na to, aby sa infraštruktúra v jednotlivých regiónoch, ktoré sú zaujímavé, rozvinula, aby tam naši domáci cestovatelia mohli ísť, pretože do zahraničia cestovať nebude, a zároveň, že vytvoríme podmienky pre zahraničných hostí, aby sem mohli prísť. Vy, naopak, chcete zvýšiť dépeháčku. Nerozumiem vám, z 20 % ešte vyššiu, pričom dneska na cestovný ruch, pozrite si v jednotlivých krajinách, aká je.
Druhá vec, pokiaľ sa týka poľnohospodárstva. Máme pasívnu bilanciu s Českou republikou, skoro s každou. Nepodporili ste vo vládnom programe, ale ani v obnove tie peniaze, ktoré ste, ktoré tam potrebujú aspoň na sceľovanie pozemkov, to, čo tam bolo, tých 100 mil., napriek tomu, že ste plán obnovy zvýšili zhruba o 600 miliónov.
Zápasí s problémami ovocinárstvo, zelenina. Prakticky naše poľnohospodárstvo je na kolenách a napriek tomu ministerstvo poľnohospodárstva nedostáva žiadnu podporu k veci. Pričom keď zoberete priame platby v západnej Európe, čiže v starej desiatke, sú úplne iní. Jak majú naši poľnohospodári proste prežiť toto ťažké obdobie? Nehovoriac o tom, pokiaľ sa týka aspoň, keby ste boli dali nejaké prostriedky na závlahové sústavy, ktoré sú. Veď suchota je 20 % vyššia oproti minulému roku. A môžem vám povedať ďalšie veci, ktoré poľnohospodárstvo dneska zápasí.
24. 2. 2021 19:00:23 - 19:02:11 24. schôdza NR SR - 1.deň - B. popoludní Tlač 430 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Muňko, Dušan (SMER - SD) - poslanec NR SR Vystúpenie s faktickou poznámkou   (text neprešiel jazykovou úpravou)
153.
Pán podpredseda, som rád, že ste podrobne vysvetlili veci, ktoré mala spraviť vládna koalícia. Ja nemám, možno ako jeden z poslancov z opozície, že by mal byť vyhlásený núdzový stav, pretože situácia je skutočne vážna. A nemám ani výhrady voči pani ministerke, ktorá to tu predkladá, pretože môj osobný názor, tento materiál mal predkladať alebo mal ho dopracovať pre pani ministerku minister zdravotníctva, ktorý mal to, čo tu už bolo povedané, povedať, jak pomôže nemocniciam, jak pomôže samosprávam, koľko bude očkovacích miest, ako má zabezpečené očkovacie látky, proste ako sa bude ďalej testovať. Nič tam nie je.
Nehnevajte sa, pani ministerka, ja, keď predkladáte váš, predkladali ste tento materiál, tak ste pánovi ministrovi mali povedať zdravotníctva, ale aj pánovi ministrovi vnútra, aby tú jeho časť dopracoval. Nespokojnosť ministerstva, nespokojnosť samosprávy, nespokojnosť jednotlivých nemocníc, nie sú zatiahnutí do tejto, do tejto veci, aby pomohli všeobecní lekári. Toto celé treba dopracovať a keď ste to už do dnešného dňa nedopracovali, poprosím vás, dopracujte to. Zamyslite sa nad tým, čo sme vám tu dneska povedali, pretože tá situácia je skutočne vážna.
A nehovoriac o tom, že samoreflexia keby bola u pána ministra, by to bolo na prospech veci. Nechcem menovať, sú tu ľudia, ktorí povedali, že by mal pán minister odísť. Nebudem, nemá význam sa k tomu vracať. Ale pokiaľ to pôjde tak, ako to ide, bude to mať nedosledné následky.
17. 12. 2020 10:03:56 - 10:04:03 18. schôdza NR SR - 12.deň - A. dopoludnia Tlač 360 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Muňko, Dušan (SMER - SD) - poslanec NR SR Vystúpenie s faktickou poznámkou   (text neprešiel jazykovou úpravou)
45.
Páni poslanci, my sme od začiatku tvrdili, že tento zákon je zlý. Ale keď ho už vráti naspäť pani prezidentka, zamyslite sa, že prečo ho vrátila naspäť. To nie je len tých 47-tisíc detí, ktoré budú postihnutých. Tým, že podnikateľské prostredie sa dostáva do problémov, bude rásť nezamestnanosť. Tým, že bude rásť nezamestnanosť, budú prepúšťať hlavne najslabšie vrstvy, ktoré sú. Čiže tam odhadujeme, že tých detí môže byť až 70-tisíc.
Nerozumiem ani tým veciam, že pokiaľ sa týka obedov, nerozumiem 13. dôchodkom, ktoré ste takisto zobrali. Na druhej strane dáte bankovému, bankové odvody bankám, ktoré dneska zarábajú a ešte budú zarábať ďaleko viac, pretože tí ľudia nebudú platiť.
Vôbec vám nerozumiem, prečo zasahujete a idete proti vlastným voličom.
9. 12. 2020 15:31:26 - 15:33:09 18. schôdza NR SR - 10.deň - B. popoludní Tlač 357 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Muňko, Dušan (SMER - SD) - poslanec NR SR Vystúpenie s faktickou poznámkou   (text neprešiel jazykovou úpravou)
60.
Pán poslanec, obhajujete koalíciu, to je v poriadku. Pán Saloň, ale aj ďalší tu povedali, že proste vláda sa rozhodla predĺžiť, čiže obísť zákon. Aj to berem, vláda, že je v zložitej situácii, v tej, ale dostala sa do tejto situácii sama, pretože nemôže byť, že premiér hovorí niečo iné, podpredseda vlády a minister hospodárstva hovorí niečo iné, keď zoberete, či to je školstvo, alebo je to ktorékoľvek odvetvie, trpí.
Ja sa, ja vám ale položím otázku, pán Dostál, lebo vás považujem, to ,čo ste tu povedali, že čo budete, čo bude robiť, keď Ústavný súd rozhodn,e lebo tu bude hŕba žalôb. Tu sa dostávajú ľudia, nakoniec neviem, ktorý poslanec to povedal, či je to poľnohospodárstvo, či je to cestovný ruch, či sú to stravovacie služby, ale aj iné odvetvia úplne do situácií, kde tento núdzový stav, ktorý ste dneska sprav..., ktorý dneska a ďalších 45 dní má byť, alebo keď bude 20 dní alebo neviem koľko, ešte viacej zhorší ekonomiku na Slovensku. Vy ste neprišli s logickým riešením, ako pomôcť ekonomickej situácii na Slovensku. Ja berem, že to je zložitá situácia a táto vláda sa dostala do tejto, do tejto situácii. Ale táto vláda mala dosť času, aby si sadli odborníci a riešili veci tak k spokojnosti, ale nie tak ako je, že premiér niečo povie, dostane sa do konfliktu s pani prezidentkou, pani prezidentka nereaguje, tento...
Teraz o 12.00 hod. bol v nemocnici, potreboval som niečo vyriešiť, páni, tam je situácia taká, že ma..., že som mal strach, či nedostanem po hube ako poslanec.

Deň v parlamente

<- ->