Vyhľadávanie v prepise rozpravy Vytlačiť stránku / Print page

Záznamy vystúpení sú evidované v rámci systému prepisu vystúpení do textovej podoby. Tieto texty sú k dispozícii až od 5. volebného obdobia a kvôli autorizácii sú k dispozícii vždy až nejaký čas po samotnom vystúpení.

Výsledok vyhľadávania v záznamoch rozpravy NR SR

 
3. 2. 2023 9:59:04 - 10:00:22 83. schôdza NR SR - 3.deň - A. dopoludnia Tlač 1349 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Muňko, Dušan (SMER - SD) - poslanec NR SR Vystúpenie s faktickou poznámkou   (text neprešiel jazykovou úpravou)

2. 2. 2023 16:23:14 - 16:24:59 83. schôdza NR SR - 2.deň - B. popoludní Tlač 1398 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Muňko, Dušan (SMER - SD) - poslanec NR SR Vystúpenie s faktickou poznámkou   (text neprešiel jazykovou úpravou)
Pán poslanec, tento zákon je veľmi dobrý. Ja chcem práve povedať, že to čo ste povedať hlavne, byť projektové dokumentácie. A druhá vec je, padli tu aj niektoré veci, že pokiaľ sa týka ekonomické vyhodnotenie. Ja vám chcem ale povedať jednu vec, že samozrejme ak by to podporujem. A druhá vec je, povedzme si na rovinu, či to bude PPP projekt, keby nebol Fígeľ vtedy zastavil tie projekty ktoré sú, tak sú dneska za tie ceny postavené ktoré tam boli. Každá vec, ktorá sa postaví tento rok bude lacnejšia ako tá, ktorá sa postaví za desať rokov. To si, to vieme, zbytočne si nám tu o tomto presviedčať, lebo vieme aká, aký ekonomický vývoj.
Ale ja ťa chcel pán poslanec poprosiť o jednu, to čo sme sa bavili, E-čkové parcely, pretože to sa nejedná len o diaľnice, to sa jedná o cesty prvej triedy, kde sú neni vysporiadané, kde trebárs je vodovod tak, alebo je tam kanalizácia. A sú tam jednotlivci, ktorí špekulujú a ktorí aj pri výstavbe diaľnic, alebo pri aj výstavbe ciest prvej triedy dohodnúť sa s pozemkovým fondom, čiže s katastrálnym úradom a poroste jednoducho komu tie E-čkové parcely patria na základe súdneho znalca to vyvla.., proste musí to musí to odpredať. Či to už samospráve, diaľničnej alebo ten kto ide tú cestu robiť. Ale pokiaľ toto nevysporiadame, tak máme s tým obrovské, vieš veľmi dobre obrovské problémy.
Tak by som ťa chcel poprosiť keby si pri druhom čítaní sme sa dohodli a vložili túto celú záležitosť. Ja by som poprosil keby si osloviť aj katastrálny úrad, lebo ten s tým má problémy. Aspoň sa zbaví E-čkových parciel ktoré tam má, ktorú mu nič neprinášajú lebo mu neplatia, aby si ma rozumel jednu vec. To sú zostatky staré, ktoré jednoducho sú. Preto sa k tomuto ešte raz vraciam a hovorím vítam ten zákon.
24. 1. 2023 16:11:04 - 16:12:49 78. schôdza NR SR - 16.deň - B. popoludní Tlač 1163 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Muňko, Dušan (SMER - SD) - poslanec NR SR Vystúpenie s faktickou poznámkou  
Pán kolega, kvitujem to čo ste povedali o referendu, že ho uznávate, proste to berem ako vaše pozitívum. Na druhej strane dneska sa nebavíme o špeciálnom súde, ani o Špeciálnej prokuratúre. Za tie tri roky ste mali dostatok času, mali ste aj ústavnú väčšinu. Dneska sa bavíme, aby nevypadlo to, čo spravila pani Kolíková, nakoniec nedivím sa, lebo to viete veľmi dobre v akom stave sa nachádza súdnictvo, jak je rozhádané to, čo navrhla a čo ste aj schválili. Dneska odkladáte reformy, proste jednoducho neviem ako budete čerpať štrukturálne fondy, ale nechcem sa k tomuto vracať. Táto schôdza je zvolaná preto, aby ostalo v ústave referendum, aby boli predčasné voľby. Neviem si predstaviť a to vám hovorím otvorene o to čo teraz sa bavíme, ako chce Edo Heger predseda vlády vládnuť teraz, keď nebol doteraz schopný za tie tri roky čo tu robili. Veď, keď už sa dennodenne ste sa hádali. To čo bolo veď váš koaličný, koaličná strana SaS-ka ste vedeli veľmi dobre, keď ste ju do koalícii brali. Vedeli ste aký má názor pán Sulík. Proste jednoducho ale to tie rozdiel alebo medzi Matovičom a Sulíkom boli vždycky nezhody. To čo tu predviedol váš koaličný partner jeden Matovič voči SaS-ke a opačne, páni, to nemá v histórii slovenského parlamentarizmu čo robiť. Ja nechcem teraz proste polemizovať, jednoducho my za ten zákon nemôžme zahlasovať. Ale proste jednoducho veciam sa môžme vrátiť inokedy, ale nie dneska. Dneska potrebujeme ukončiť tento zákon a spraviť čo najkratšie voľby. A tie by mali byť najneskoršie do 30.06.
24. 1. 2023 14:38:30 - 14:40:15 78. schôdza NR SR - 16.deň - B. popoludní Tlač 1163 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Muňko, Dušan (SMER - SD) - poslanec NR SR Vystúpenie s faktickou poznámkou  
Pán poslanec Blaha, čo čakáš od vlády, ktorá za dva a pol roka respektíve nič nespravila. Čo sa dalo rozvrátiť, rozvrátila. Hneď jak nastúpil covid, prosím vás, to, čo začala predvádzať, zruinovala samosprávu. Povedzte mi, čo spravila v školstve? Povedzte mi, čo spravila v zdravotníctve? Povedzte mi, čo spravila v sociálnych veciach? Vymenujte mi jednu pozitívnu vec, ktorú za to obdobie táto vláda spravila. Je v jednosmerke, vie, jak skončí. Skončí najhoršie v dejinách, ako ktorá vláda dostala sa. Ja sa divím pánovi Hegerovi, že ešte nepochopil, že jeho éra skončila. A divím sa aj pani prezidentke, že ešte chce poveriť ďalej pána Hegera, aby vládol deväť mesiacov.
Páni, nechcete proste sa dostať, veď si zoberte, v jakom stave sa naše hospodárstvo nachádza. Z hľadiska energií, ktorých sme vás deväťkrát žiadali, aby bola zvolaná mimoriadna schôdza, nič ste nespravili. Do dnešného dňa ste nestanovili limity. Prakticky samospráva nevie, čo ďalej. Školy nevedia, čo ďalej. Zdravotníctvo nevie, čo spraviť. Kategorizácia nemocníc. Čo ste chceli, to ste všetko rozoštvali. Povedzte mi, čo bude ďalej? Takisto sa budete hádať, ako ste sa tu, ako sa tu hádali koaliční partneri, keď Matovič naložil pánovi Sulíkovi? Alebo povedzte mi, ktorá vláda, ktorá tu bola doteraz, predvádzala to, čo vy predvádzate. Ani jedna.
Prosím vás, zbaľte sa a choďte odtiaľto čo najskôr preč!
24. 1. 2023 14:21:13 - 14:22:39 78. schôdza NR SR - 16.deň - B. popoludní Tlač 1163 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Muňko, Dušan (SMER - SD) - poslanec NR SR Vystúpenie s faktickou poznámkou  
Janko prepáč. Pán poslanec Fico, čo môžeš čakať od pani Kolíkovej, keď ignorovala 400-tisíc ľudí, ktorí sa podpísalo pod referendom.
Čo môžeš čakať s akým návrhom dôjde, keď traja najvyšší ústavní činitelia povedia, že nechoďte na referendum. Povedzte mi v Európe, kde je štát, kde prezidentka republiky, predseda parlamentu a predseda vlády povie, že netreba ísť na referendum. Povedzte mi jeden štát v Európskej únii.
Stretol som sa s jedným veľvyslancom, nevedel pochopiť a povedal, že keby sa to stalo v ich štáte, tak do 48 hodín odstúpi prezidentka, odstúpi predseda parlamentu aj predseda vlády.
Viete, ja som sa dostal niekoľkokrát do konfliktu s mojim kolegom to s Ľubošom Blahom pokiaľ sa týka pani prezidentky. Ale dneska sa nedivím. Má úplnú pravdu. Pretože čelný predstaviteľ tohto štátu vyzýva, aby sa ľudia nezúčastnili na referende? A potom prídete s týmto návrhom? Páni čo chcete čakať od tejto dámy, keď to súdnictvo nikdy nebolo rozhádané, keď robila reformu ako je dneska. Keď jej vlastný kolega Matovič povedal to, čo jej povedal. To nechcem hovoriť ďalej. Veď jej predseda včera povedal, že nie je žiaden problém. To je taký problém, ako keď pani Radičová povedala Sulíkovi, že podrž balónik.
Páni spamätajte sa v opozícii. Choďte už od toho preč.
8. 11. 2022 9:40:00 - 9:40:00 75. schôdza NR SR - 7.deň - A. dopoludnia Tlač 1268 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Muňko, Dušan (SMER - SD) - poslanec NR SR Vystúpenie s faktickou poznámkou   (text neprešiel jazykovou úpravou)
25.
Pán poslanec, veľmi správne si povedal, že táto petícia mala byť zaradená prvý bod tejto schôdzi, pretože tá situácia u seniorov je veľmi zlá. Veľmi zlá tým, že tá inflácia, tak jak hovorí guvernér Národnej banky, povedal, aká je k dnešnému dňu a aká bude do konca roka, sa blíži k 20 %. Česi riešili už vopred a dali svojim seniorom čiastku, ktorú naši dôchodcovia môžu len snívať. To isté spravili rakúski, Rakúšania. Rakúšania dali na každú rodinu 300 euro.
A ďalšia vec, ktorá tam je, samozrejme, ktorá sa dotýka nielen minimálneho dôchodku, ale je hlavne veľmi ohrozené – invalidní dôchodcovia. Keď si zoberiete priemerný dôchodok invalidný, aký je, a keď si zoberiete tí, čo majú 50 %, a tí sú najviac ohrození, a hlavne tí, ktorí sú ťažko postihnutí. Preto doporučujem, aby proste vláda zaujala čo najskôr k tejto problematike a k tejto petícii jasné stanovisko a povedala, jakým spôsobom bude riešiť seniorov.
6. 10. 2022 17:46:05 - 17:48:30 74. schôdza NR SR - 1.deň - B. popoludní Tlač 1234 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Muňko, Dušan (SMER - SD) - poslanec NR SR Vystúpenie s faktickou poznámkou  
Pán podpredseda, ja ťa len doplním. Prekvapuje ma na tej ľavej strane, že ste sa ešte páni nezobudili. Veď Slovenská informačná služba dala relevantnú správu, ktorá tu bola prečítaná. Po nej sa zišli najvyšší čelní predstavitelia tohto štátu. Prezidentka republiky, predseda parlamentu, predseda vlády, aby prijali opatrenia na to, aby sa to, čo Slovenská informačná služba dala, aby sa ďalej nepokračovalo a čo sa stalo páni. No pokračuje sa ďalej. Vy si vôbec uvedomujete, že to je rozklad právneho štátu. Vy si uvedomujete ty z tých odpisov, ktoré tuná sú. Páni, veď sa zobuďte. Vy hovoríte o ministerke spravodlivosti. Pani ministerka spravodlivosti dávno nemala tam, čo robiť. Veď ešte nikdy v živote Slovenskej republiky nebolo ministerstvo spravodlivosti v takom stave v akom je dneska. Veď to pozastavil už nový minister spravodlivosti, ktorý tam je a vy ste sa stále nezobudili. Sedemkrát tu odvolávame ministra vnútra, vy ste sa nezobudili páni. Veď tie veci, ktoré dneska vychádzajú z ministerstva vnútra páni to je strach a hrúza. Ja sa vám divím páni, ak si vy myslíte, že vláda, ktorá príde po vás, nemusí to byť vláda akákoľvek, dôjde mladých ľudí. Páni, zráta vám to aj s číslom topánok a nemôže iné nič spraviť, lebo by páchala trestný čin, tak ako ich páchate vy dneska. Veď sa už zobuďte, čo sa tu deje. Veď príde tu minister financií a poobviňuje proste svojho koaličného partnera. Hovorí, že kradol. To isté povedal proste k Pellegrinimu poslancovi. Veď páni zobuďte sa konečne, že sme čelní, sme ústavní činitelia. Jak sa ten národ slovenský má pozerať na nás a vy tu obhajujete neobhájiteľné... (Prerušenie vystúpenia časomerom.)
4. 10. 2022 15:25:50 - 15:25:50 72. schôdza NR SR - 10.deň - B. popoludní Tlač 1205 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Muňko, Dušan (SMER - SD) - poslanec NR SR Vystúpenie s faktickou poznámkou   (text neprešiel jazykovou úpravou)
36.
Pán poslanec, veľmi podrobne si rozobral a veľmi dobre, v akom stave je dôchodkový systém. A ja kvitujem, že, a podporíme, samozrejmá vec, 14. dôchodok. Chcem, samozrejmá vec, v druhom čítaní doplniť, ale chcem poprosiť, pán minister, napriek tomu, že situácia je taká, aká je, aby ste sa pozreli na invalidných dôchodcov. Pretože tí prakticky sú najviac postihnutí. Nakoniec aj výška invalidného dôchodku je najnižšia, keď to zoberiete z tej skupiny ľudí, ktorí sú najviac postihnutí. To je tak, ako tí, čo postihnutí, ktorí sú na dávkach hmotnej núdzi, tak proste invalidní dôchodcovia a ešte najhoršie sú tam dve kategórie tých invalidných dôchodcov. I keď tá prvá je už veľmi malá, ale proste sú tam. K tým by sa, aj prídeme s pozmeňovacím návrhom asi k tým invalidným dôchodkom, proste, aby sa zvýšili. Pretože tá čiastka je.
A to isté sa chcem vrátiť k valorizácii tých 2 %. Viete, tých krikľúňov, ktorých je tu k I. pilieru a vôbec k valorizácii, že veď zoberte si jednu vec. Že zvýšime dôchodky nie za päť rokov, ale za desať rokov o 20 %. Zoberme priemerný dôchodok, ktorý dneska vieme, aký je, a zvýši sa ten dôchodok o 20 %. Viete, aká je to čiastka dôchodku? A skúste si tí, čo tu hovoríte, čo stále hovoria k I. pilieru, že to treba zmeniť, skúste si pozrieť, a to teraz hovorím, aj my sa máme za niektoré veci čo hanbiť, od roku 2004, čiže od 1. 1. 2005, kedy bola dôchodková reforma 461, tridsiatka, o koľko sa zvýšil priemerný dôchodok, proste veci. Samozrejmá vec, bolo to poznačené určitými výkyvmi, to, čo sme tu hovorili, že deflácia, ale proste jednoducho títo ľudia, starí ľudia, hlavne penzisti sú najviac ohrození. Čiže vítam to. A proste podporíme to a prídeme aj s návrhmi... (Prerušenie vystúpenia časomerom.)
4. 10. 2022 14:10:50 - 14:10:50 72. schôdza NR SR - 10.deň - B. popoludní Tlač 1200 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Muňko, Dušan (SMER - SD) - poslanec NR SR Vystúpenie s faktickou poznámkou   (text neprešiel jazykovou úpravou)
12.
Pán poslanec, veľmi dobrý tvoj príhovor, respektíve tvoja vyčerpávajúca správa, tak ako to vidíš zdravotníctvo. Ja som rád, že si spomenul všeobecných lekárov, ja spomeniem okrem všeobecných lekárov aj zubných lekárov a vrátim sa hlavne k zdravotníckemu personálu, hlavne k zdravotníckym sestrám a poviem prečo.
Povedal si veľmi správne, že pokiaľ sa týka, že treba tu robiť so zdravotníckymi školami, ale keď vezmete, a to hovorím teraz to, čo poznám zo Sociálnej poisťovne, koľko zdravotných sestier za rok je, tak vyštuduje a koľko ešte ostane za tie peniaze tam, tak tento problém neni vyriešený. A čím ho neskoršie budeme riešiť, tým bude horší. Ja som povedal, to, čo sa snažia robiť Česi, že proste dávajú zelené karty a riešia to proste s Ukrajincami, riešia to s ľuďmi z východnej Európy, treba spraviť tu. A druhá vec je, ten materiál, ktorý som ja voľakedy predložil, to vychádzalo zhruba, aby sme vôbec, aby sme posilnili veci a riešili zdravotné sestry, to bolo okolo 210 miliónov.
Ja vychádzam napriek tomu, že tá situácia v zdravotníctve je taká, aká je, ale poznám veci, pretože moje dcéry podnikajú v cestovnom ruchu a vieme, koľko zdravotných sestier je zhruba dneska vonku. Vieme a za aké peniaze. Pokiaľ tie sestry naše, ktoré sú v Rakúsku, v Česku, proste nedostanú sa aspoň na tú úroveň, pán minister, budete mať problémy. Čiže ja som, keď prídete s akýmkoľvek návrhom, pokiaľ sa týka zdravotných sestier, proste riešenia tých vecí napriek tomu, že tých peňazí tam nie je, máme inú možnosť, kde je ďaleko viac peňazí, a to je pokiaľ sa týka liekov, kde treba spraviť skutočne poriadok, ale treba riešiť zdravotné, lebo tie zdravotné sestry, skutočne budeme mať s nimi problém.
28. 9. 2022 17:40:03 - 17:40:03 73. schôdza NR SR - 1.deň - B. popoludní Tlač 1201 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Muňko, Dušan (SMER - SD) - poslanec NR SR -  
Pán poslanec, máme nadštandardné vzťahy, sme prakticky obaja vo finančnom výbore. Pripadalo mi to ako plač nad rozliatym mliekom. Dva a pol roka s malými výnimkami ste ho podporoval či už ako predsedu vlády, ktorý predkladal, alebo potom ako ministra financií jednotlivé zákony. Sám si povedal, že zajtra predložil znova ničím nepodložené 1,3 miliardy. Tak isto ako z večera do rána, večer bolo o 400 miliónov menej, na druhý deň ráno bolo o 400 miliónov viac. nehovoriac o tom, že tento človek, môže si to dovoliť len preto, že na čele vlády stojí bábka. A tá bábka bude sedieť ďalej, páni, vy ste ho tam dali, tak si uvedomte čo získate, keby ste sa znova vrátili do vlády. Znova to bude riadiť zozadu pán Matovič. Tak jak dneska sedí na úrade vlády a riadi. Páni, veď sa zobuďte. Zobuďte, kde túto krajinu vediete. Táto, títo ľudia vám to raz zrátajú. A zrátajú vám to aj ďalšie politické strany, ktoré sa do parlamentu dostanú, lebo s vami nemôžu ísť do koalície. Pretože vy ste jednoznačne rozvrátili, tí, čo prídu po vás, tých 17 miliárd budú musieť splácať, páni, a to nie je 17 miliárd. To bude ešte viac, pretože táto koalícia vydrží ďalej, voľby budú najskorej možno v druhej polovici budúceho roku. Takže páni, uvedomte si a zvážte, že či chcete sa vrátiť do tejto koalícii a zachovajte si aspoň trocha tvár.
28. 9. 2022 17:10:03 - 17:12:37 73. schôdza NR SR - 1.deň - B. popoludní Tlač 1201 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Muňko, Dušan (SMER - SD) - poslanec NR SR Vystúpenie s faktickou poznámkou  
Pán poslanec Sulík, je ťažko vôbec veriť, to čo ste tu všetko povedali a teraz ste sa rozhodli odvolať bývalého koaličného partnera, bývalého predsedu vlády a ministra financií.
Keby ste toto boli spravili po deväťdesiatich dňoch, keď ste stúpili do koalícii, beriem a pochopím vás, že ste sa mýlili, pretože ste vedeli, že 10 rokov tento človek vyvádzal to isté, čo vyvádza dneska. No je ešte horšie, že vy ste sa rozhodli proste znova vstúpiť do koalícii, kde ste prakticky dva a pol roka robili rozvrat tejto spoločnosti. Zdravotníctvo v dezolátnom stave 1 500 lekárov dáva výpoveď, školstvo v dezolátnom stave, nevykryté veci váš minister mal, mám menovať všetky ďalšie veci, ktoré jednoducho ste sa dostali. A to nechcem povedať, čo tu povedal pán Viskupič, že verejné financie za dva a pol roka 17 miliárd deficit.
To je to ozdravenie tých verejných financií. A stále hovoríte o mafii smeráckej a neviem o fašistov tu jednoznačne...( Nezrozumiteľne vyslovené.) Po 28 rokoch ani ja už som bol presvedčený, že po vláde kelňu, respektívne pána Ľuptáka HZDS sa nemôže dostať situácia na Slovensku to, do čoho ste sa vy dneska ste túto republiku dostali.
Veď my kdekoľvek dojdeme, to je jedno teraz či ste z koalície alebo opozícii, tí ľudia nemôžu nájsť slušného slova. A po dneskajšej schôdzi, ktor, čo tu predvádzate, už ďalší nemusia ani vystúpiť. Lebo keď si to ľudia pozrú na televíznych obrazovkách, tak túto bandu treba vyhnať.
Páni, nehnevajte sa na mňa, či ste, či je to taká strana alebo aká strana. Jednoducho ľudia sú znechutení. Znechutení nielen tie, že majú ekonomické problémy, ale znechutenia, že po 28 rokoch zvolili takúto vládu. Páni spamätajte sa. Nehovoriac o tom nech...(Prerušenie vystúpenia časomerom.)
27. 9. 2022 15:10:00 - 15:10:00 72. schôdza NR SR - 6.deň - B. popoludní Tlač 1198 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Muňko, Dušan (SMER - SD) - poslanec NR SR Vystúpenie s faktickou poznámkou   (text neprešiel jazykovou úpravou)
34.
Pán minister, viem, že ste v zložitej situácii, ale vrátim sa k jednej veci, čo ste povedali. V roku, z hľadiska kúpy akcií naspäť. Nešlo to, pretože 800 mil. tam bola pohľadávka Sberbanky, kde bolo, 750 mil. z Enelu požičala Sberbanka, 50 dala, bola to Dexia, naša banka, to bolo 800 miliónov. Keď sme to chceli kúpiť, konzorcium bánk vyprovokovalo to, že nielen zaplatiť 800-miliónovú pohľadávku, ale prakticky riešiť celú reštrukturalizáciu vtedy Slovenských elektrární. Preto sa ti kúpiť nedalo. Nechcem sa vracať k tej veci, pretože my sme od prvej chvíli, tak ja som bol ten, ktorý som podal žalobu voči Slovenským elektrárňam za vrátenie Gabčíkova naspäť, na 30 rokov to bolo, že to bola zlá privatizácia. Mám zmluvu od rakúskej právnickej firmy, kde povedali, že privatizácia Slovenských elektrární sa prieči dobrým mravom a že môžme do toho ísť. Nemohli sme do toho ísť, pretože jednoducho my by sme cez Brusel neboli prešli. Nechcem sa vracať k veciam, to, čo nám dávate za to, ale my vám len chceme pomôcť a čakáme proste, aby ste si vyjasnili veci. Ale keď je, že to chcete dneska, dneska ja, tá situácia, čo prijmeme, je zlá a každé riešenie je zlé a horšie. To je, bohužiaľ, tvrdá realita, a preto sme chceli vedieť a chceli sme vám dať čas, nič iné proste, aby sme si to vyblýskali. Lebo nič sa nezmení. Či ešte príde niečo, Európska únia, alebo nie. Európska únia na celej čiare zlyhala. To si darmo budeme hovoriť.
27. 9. 2022 14:40:00 - 14:40:00 72. schôdza NR SR - 6.deň - B. popoludní Tlač 1198 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Muňko, Dušan (SMER - SD) - poslanec NR SR -   (text neprešiel jazykovou úpravou)
16.
Pán predseda, čiastočne ste mali pravdu, ale treba povedať jednu vec, že od novembra minule... respektíve od septembra minulého roku sme vás upozorňovali, že bude problém. Prišiel minister hospodárstva a povedal, že proste má memorandum. Jako mohlo podpísať Slovenské elektrárne memorandum na rok ´23, ´24, keď proste jednoducho mali elektrinu predanú? Čiže memorandum nebolo podpísané.
Ďalšia vec, pokiaľ sa týka, kto nechce zachraňovať, my aspoň nevieme zachrániť Slovenské elektrárne, pretože tie sú zadlžené 4,2 mld. Nehovoriac o tom, že tam treba dať ďalšie peniaze na to, aby to mohlo fungovať. Tam je konzorcium bánk, ktoré bude rozhodovať. Nie Křetínský ani slovenské, ani slovenský štát, alebo Slovenská republika nebude rozhodovať o Slovenských elektrárňach. Konzorcium bánk, ak to dajú do konkurzu proste, tak jednoducho si tam dajú aj svojho správcu. Jakonáhle sme to znárodnili, resp. to, čo navrhujete, sa nedoplatíme, pretože máme jednak na krku Enel a druhého veri... druhého majiteľa a máme ďalej podpísané zmluvy na burze v Lipsku.
Čiže prakticky je tu každé riešenie, ktoré je, je zlé a horšie. Preto sme navrhovali, aby sme získali všetky informácie, ktoré jednoducho potrebujeme k tomu, aby sme sa správne mohli rozhodnúť. Ale k tomu musí povedať zásadné stanovisko regulačný úrad. Musí povedať proste, čo nás čaká, čo sme schopní spraviť s našima vodnými elektrárňami, s Gabčíkovom, pokiaľ sa týka a veci, ktoré sú. Veď my vieme od prvej chvíli a poznáme to dôverne, pokiaľ sa týkalo, že keď sme aj Gabčíkovo chceli dostať naspäť, ktoré bolo za 1 euro predané na 30 rokov do prenájmu. Takže vieme, ako sa, v akom stave sú Slovenské elektrárne. Ale táto situácia, ktorá bola vyvolaná, tú treba riešiť pomaly a proste rozumne.
22. 9. 2022 16:25:04 - 16:40:24 72. schôdza NR SR - 4.deň - B. popoludní Tlač 1198 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Muňko, Dušan (SMER - SD) - poslanec NR SR -   (text neprešiel jazykovou úpravou)
122.
Ďakujem pekne, pán poslanec, že ste nás uviedli, tie veci, ktoré dávno sme upozorňovali od minulého roku, že táto kríza dôjde. Samozrejme, že zlyhal trh. Veď keď si zobereme, nielen s elektrickou energiou, ale aj pokiaľ sa týka plynu. Zastavovanie jadrových elektrární a zastavovanie, proste alternatívne zdroje sú ďaleko, desaťnásobne drahšie, ako je jadrová elektráreň, ako je voda, ako je fotovoltaika. Čiže proste tieto všetky veci, ktoré Európska únia absolútne zlyhala, to si treba povedať na rovinu.
Upozorňovali sme, my od vás, pán minister, nič nechceme, chceme, aby ste sa stretli takisto s tripartitou, aby ste s nima prerokovali, lebo tí jednoducho budú vedieť, čo vedia ušetriť tie podniky. Povedia to isté, vedia povedať ZMOS, to isté vedia povedať odborári, čiže dostať kompletnú informáciu, aj keď nemusí to byť budúci týždeň v utorok. Dať to dohromady, máme budúci týždeň schôdzu, aby sme proste dostali podrobné informácie, akým spôsobom bude, aká je maximálna, čo môžme z hľadiska regulácie, čo treba dať proste ľuďom, čo treba za jednotlivé firmy.
Táto situácia je veľmi zložitá. Prekvapuje ma od niektorých poslancov z koalície, že sa ešte nezobudili. A ešte sa asi nezobudia, pretože tá kríza, ktorá dojde, bude ďaleko horšia, nielen pokiaľ sa týka plynu, energie, ale aj iných surovín, ktoré z Ruska sú dodávané. My si povedzme, že Mendelejova tabuľka je tam a veškeré firmy, hlavne v západnej Európe, čerpajú a vozia všetko stadiaľ. Ja si neviem niektoré veci predstaviť. Už sa konečne, a to ešte ma ďalej, viacej irituje to, že Amerika zvýšila vývoz z Ruska ropy z 12 % na 18. Pokračuje s nima vo vývoji, pokiaľ sa týka celej atómovej energii bez... (Reakcia z pléna.) Druhá vec, Američania idú prijímať 14 vodných elektrární, 4 jadrové elektrárne. Tak mi povedzte... (Prerušenie vystúpenia časomerom.)
13. 9. 2022 17:40:03 - 17:55:23 71. schôdza NR SR - 1.deň - B. popoludní Tlač 1191 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Muňko, Dušan (SMER - SD) - poslanec NR SR -  
Pán poslanec, ďakujem za veľmi korektný, slušný prejav k tejto celej veci. Viete, prekvapuje ma, že koalícia nedospela ešte k slušnému názoru napriek tomu, to čo si tu povedal a ďalšie nahrávky, ktoré sú, kde je nahratý znova pán premiér Heger, ktorý sa zúčastnil rokovania na Dunajskej s pánom Makom. Sú nahraté ďalšie veci, ktoré nechcem hovoriť, pretože to, len to chcem pripomenúť a doplniť ťa, že správa Slovenskej informačnej služby, ktorá bola prečítaná v parlamente je natoľko vážna, že by sa páni z koalície mali skutočne zamyslieť, je to štátna organizácia, ktorá je platená z našich daní. To čo dala na papier a čo je v skutočnosti, iste či to bude vláda akákoľvek, ktorá príde, bude sa s tým zaoberať. A budú z toho padať aj hlavy, som o tom presvedčený, pretože ak sa má budovať právny štát, tak sa musí budovať na serióznom základe, ale nie to čo sa tu predvádza. Nebudem, lebo tu už bolo dosť povedané, proste jednu vec, ja len chcem povedať, že páni, skutočne spamätajme sa, lebo to, čo aj tu dneska bolo, to nesvedčí o slušnej úrovni tohto parlamentu.
28. 6. 2022 10:10:48 - 10:26:07 67. schôdza NR SR - 3.deň - A. dopoludnia Tlač 1068 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Muňko, Dušan (SMER - SD) - poslanec NR SR Vystúpenie s faktickou poznámkou   (text neprešiel jazykovou úpravou)
38.
Veľmi podrobne si rozobral vo svojom príspevku, že táto vláda nerobí nič. Povedal si aj to, čo Európska únia prijala reguláciu jednotlivých cien či plynu, energií. Pozrime sa, čo spravili susedné štáty, či je to Maďarsko, Belgicko, Cyprus alebo ďalšie. Jednoducho okrem hádania sa medzi Sulíkom a medzi Matovičom nič iné nerobia. Nehovoriac o tom, že inflácia rastie. Aj to, čo ešte mala riešiť naopak samosprávam, ktoré sú v krízovej situácii, to, čo tu povedal aj pred chvíľočkou kolega, zobrala ďalších 500 miliónov na balíček pre rodiny. Nehovoriac o tom, že keby chcela dať priamu podporu, to, čo som tu už povedal x-krát, v Sociálnej poisťovni máte všetko. Zistite od dôchodcov, od všetky skupiny ľudí, ktorí ten balíček potrebujú. Nie vy ho nasmerujete tak, aby prakticky, teraz som zvedavý, čo spraví Ústavný súd, ale nehovoriac o tom, že trpí slovenský ľud, slovenský národ, ale hlavne dôchodcovia a rodiny slabé, ktoré sú. Ale to je takisto, ako viete, koľko je, ako je slobodných matiek, vieme, koľko je ľudí s minimálnou mzdou, to všetko v Sociálnej poisťovni máte. Všetky rodiny. Ak ešte máte aj to v Sociálnej poisťovni, ktorá rodina aký príjem ročný má. Len to bolo treba nasmerovať, pohrať sa s tým, proste vytvoriť pracovnú skupinu a vyriešiť túto záležitosť. A to isté bolo treba znížiť spotrebné dane, dane DPH-čky. To isté. Do dnešného dňa ste to, čo bola vláda prijala, ste nevyrovnali veci poľnohospodárom. Majú problémy s mliekom, majú problémy cukrári, majú problémy proste pekári. Nerozumiem vám, dokedy chcete tieto veci ťahať. Alebo chcete, aby tí ľudia išli do ulíc? Ja vám vôbec nerozumiem. A to isté. Proste idú komunálne voľby a vy samospráve zoberiete peniaze. Veď to je samovražda. Nehovoriac o tom, že jednoducho tí nemajú dneska na elektriku, vypínajú, proste pomaličky nebudú mať na platenie... (Prerušenie vystúpenia časomerom.)
28. 6. 2022 9:25:48 - 9:41:08 67. schôdza NR SR - 3.deň - A. dopoludnia Tlač 1068 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Muňko, Dušan (SMER - SD) - poslanec NR SR Vystúpenie s faktickou poznámkou   (text neprešiel jazykovou úpravou)
12.
Pán poslanec, veľmi dobre aj podrobne si rozobral nielen ceny jednotlivých potravín, ale aj pokiaľ sa týka energií a pokiaľ sa týka aj plynu. Mňa hlboko prekvapujú kolegovia z koalície, ktorí si vôbec neuvedomujú, že na Slovensku je 700-tisíc dôchodcov, ktorí nemajú priemerný dôchodok. Keď zoberieme dávky v hmotnej núdzi, keď zobereme životné minimum, keď zobereme invalidných dôchodcov, ktorých je takisto okolo 130-tisíc, keď zobereme minimálnu mzdu, ktorá sa pohybuje okolo 600-tisíc, keď zobereme nezamestnaných a keď zobereme ešte etnikum, ktoré tuná je, to je zhruba dva milióny ľudí, ktorí sú ohrození na hranici chudoby pri jestvujúcom stave. Nie pre zvyšovaní energií, ktoré dneska dojde, či je to plyn, či je to elektrina, alebo sú to proste všetky výrobky, ktoré jednoducho idú. Tak Nemecko príjme stav núdzi, pokiaľ sa týka plynu. Dobre tu neviem ktorý kolega povedal, že jednoducho nie, že plyn budeme dovážať, plyn si nebudeme vedieť zaplatiť. Počúvam tu v tejto sále, že naši ľudia na to majú, na skvapalnený plyn. To je a nehovoriac od, neviem odkiaľ by sme ho dovážali? Z Chorvátska alebo z Poľska? Proste jednoducho ten plyn je dvojnásobne drahší. Ale my si vôbec neuvedomujeme, neuvedomujú si priatelia z koalície, že čo proste vôbec nastane v ďalšom období. Ľudia, tí, ktorí sú na hranici chudoby, som zvedavý, čo budú robiť. Páni, zobuďte sa. My nie nadarmo vám hovoríme tu už pol roka, že proste situácia je vonku vážna. Vy si stále, tvárite sa, ako keby sa nič nechumelilo. Jeden balíček, druhý, háda sa Sulík s ministrom financií, nerieši školstvo, neriešite proste zdravotníctvo, neriešite nič. Si uvedomte napríklad čo spravila Česká republika, kde aj vy ste na domácnosti presne mali prijať rovnaký meter, že toľko dáte na energie, toľko dáte proste, ten balíček priamo platbami. Čo ste spravili? Dohromady nič.
23. 6. 2022 16:55:01 - 16:55:01 66. schôdza NR SR - 7.deň - B. popoludní Tlač 1050 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Muňko, Dušan (SMER - SD) - poslanec NR SR -  
ľudia, ktorí podnikajú v cestovnom ruchu, ale hlavne v hotelierstve, chodia nakupovať nie do Metra, ale mäso chodia nakupovať do Čiech, do Poľska a olej, cestoviny chodia nakupovať do Talianska. Tak mi vysvetlite, že prečo v Taliansku, potraviny, nákup je lacnejší niekde o 20, o 30 % pokiaľ sa týka cestovín, pokiaľ sa týka múky a ďalších výrobkov, ktoré dovážajú sem. Stretol som sa s podnikateľmi, ktorí sú, tvrdia, že väčšinou chodia všetci nakupovať mäso do Jablonky do Poľska. Cez internet. Takže a to isté je pokiaľ sa týka celé, celá oblasť okolo Skalice a hore Trenčína chodí do Čiech. Takže bolo by na zamyslenie sa, keby konečne vláda začala riešiť, ale hlavne minister poľnohospodárstva tieto problémy, ktoré sú tuná.
23. 6. 2022 16:40:01 - 16:55:21 66. schôdza NR SR - 7.deň - B. popoludní Tlač 1050 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Muňko, Dušan (SMER - SD) - poslanec NR SR Vystúpenie s faktickou poznámkou  
Richard, veľmi dobre si to rozobral, pokiaľ sa týka jednotlivých reťazcov. Ja len chcem podotknúť, že slovenskí ľudia, ktorí podnikajú v cestovnom ruchu, ale hlavne hotelierstvo, chodia nakupovať nie do Metra, ale mäso chodia nakupovať do Čiech, do Poľska a olej, cestoviny chodia nakupovať do Talianska. Tak mi vysvetlite...
=====
10. 5. 2022 9:22:37 - 9:24:25 65. schôdza NR SR - 9.deň - A. dopoludnia Tlač 987 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Muňko, Dušan (SMER - SD) - poslanec NR SR Vystúpenie   (text neprešiel jazykovou úpravou)
6.
Vážený pán podpredseda, ako určenému spravodajcovi dovoľte mi podať informáciu o výsledku prerokovania vo finančnom výbore návrhu poslancov Národnej rady Ladislava Kamenického, Vladimíra Faiča a Richarda Takáča o prijatie uznesenia k prerokovaniu verejnej cenovej politiky a opatrení na zamedzenie cenového vývoja.
Predseda Národnej rady svojím rozhodnutím 1026 z 11. apríla 2022 udelil návrh poslancov na prerokovanie vo výbore finančnom a to sa uskutočnilo 25. apríla 2022. Predseda Národnej rady zároveň určil, aby výbor pre financie a rozpočet ako gestorský výbor pripravil na schôdzu Národnej rady správu o výsledku prerokovaného návrhu vo výbore.
Výbor Národnej rady pre financie a rozpočet prerokoval návrh na svojom rozhodnutí 21. apríla 2022 a prijal, neprijal platné uznesenie, nakoľko predložený návrh nezískal potrebný súhlas nadpolovičnej väčšiny prítomných poslancov.
Predseda výboru pre financie a rozpočet ma poveril, aby som na schôdzi Národnej rady informoval prerokovanie návrhu poslancov Národnej rady vo finančnom výbore, a súčasne ma poveril predniesť informáciu výboru na schôdzi Národnej rady a ďalej navrhnúť Národnej rade postup pri hlasovaní podľa príslušných ustanovení zákona 350/1996 rokovacieho poriadku.
Prosím, otvorte rozpravu.

Deň v parlamente

<- ->