Vyhľadávanie v prepise rozpravy Vytlačiť stránku / Print page

Záznamy vystúpení sú evidované v rámci systému prepisu vystúpení do textovej podoby. Tieto texty sú k dispozícii až od 5. volebného obdobia a kvôli autorizácii sú k dispozícii vždy až nejaký čas po samotnom vystúpení.

Výsledok vyhľadávania v záznamoch rozpravy NR SR

 
5. 5. 2022 10:06:48 - 10:07:47 65. schôdza NR SR - 7.deň - A. dopoludnia Tlač 993 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Laššáková, Ľubica (-) - poslankyňa NR SR Vystúpenie s faktickou poznámkou  
Ďakujem pekne za slovo pán predsedajúci. Erik, musím naozaj povedať, že tie akože 13. dôchodky možno navonok dobre znejú ale pravdou je, že len pre tých, ktorých sa netýkajú pretože ten 13. dôchodok je vlastne naozaj iba sociálna dávka. A poberatelia veľmi rýchlo v peňaženke zistia, že to nie je nič iné len kôpka peňazí, ktorú by aj tak dostali. Skutočným navýšením a istou pomocou pre poberateľov dôchodkov je súčasný návrh zákona z dielne strany HLAS - sociálna demokracia a ja budem veľmi pozorne sledovať ako budú hlasovať naši koaliční poslanci kolegovia, ktorí majú teoretickej pomoci plné ústa len realita je bohužiaľ prázdna, iná a bezzubá. Ďakujem.
3. 5. 2022 10:33:27 - 10:35:02 65. schôdza NR SR - 5.deň - A. dopoludnia Tlač 1010 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Laššáková, Ľubica (-) - poslankyňa NR SR Vystúpenie s faktickou poznámkou   (text neprešiel jazykovou úpravou)
76.
Ďakujem pekne za slovo, pán predsedajúci.
Pán predseda, milý Peter, myslím, že v tvojej rozprave nebola jediná jedna veta, s ktorou by národ nesúhlasil, teda tá príčetnejšia časť národa. Každá jedna veta charakterizovala súčasnú situáciu v tejto krajine.
Ja by som možno vyzdvihla len dva momenty, ktoré si spomenul. Vládnej koalícii naozaj ide len o to, aby mala skalp, aby mala človeka v putách, najlepšie pred všetkými kamerami. No a po druhé, aj to je moment, ktorý si správne pomenoval, prekryť neschopnosť riadiť krajinu, zahmlievať skutočné problémy ľudí, pretože ak si všímame, tak v tejto krajine neexistuje odvetvie, ktoré by bolo spokojné. Ľudia sú na kolenách a, bohužiaľ, musím povedať, že pomaly im zostávajú naozaj iba oči pre plač. Tomuto sa venujte, milá koalícia, tomuto sa venujte, vážená vláda, venujte sa tomu, čo budeme jesť, čím budeme kúriť, ako zaplatíme účty, ako zachránime tie tisícky ľudí, ktorí sa vďaka vám stále viac a viac prepadávajú pod hranicu chudoby. Takže tomuto sa konečne venujte a nie bezzubým politickým skalpom.
Ďakujem.
9. 12. 2021 14:30:36 - 14:31:05 51. schôdza NR SR - 11.deň - B. popoludní Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Laššáková, Ľubica (-) - poslankyňa NR SR Doplňujúca otázka / reakcia zadávajúceho  
Ďakujem veľmi pekne, pani ministerka, vážený pán predsedajúci. Veľmi pekne vám ďakujem za informácie, ktoré mi zosumarizovali moje zahraničné pracovné cesty. Len akosi ste sa už nedostali k tomu, koľko vlastne stála tá švanda 21 ľudí z ministerstva kultúry a z okolia. Takže poprosím, keby ste mi povedali tých 21 ľudí, aké boli ich výdavky.
8. 12. 2021 16:44:37 - 16:45:29 51. schôdza NR SR - 10.deň - B. popoludní Tlač 619 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Laššáková, Ľubica (-) - poslankyňa NR SR Vystúpenie s faktickou poznámkou   (text neprešiel jazykovou úpravou)
70.
Ďakujem pekne za slovo, pán predsedajúci.
Pán Matovič, ako dlho vy tu už vlastne rozprávate o všetkom možnom, len nie o návrhu zákona. Čo ste vlastne povedali? Nič, nič a ešte raz jedno veľké nič. Osobné invektívy, dva alebo tri dni urážky. Vy sa nevenujete ekonomike a financiám, ale vy sa venujete šmírovaniu po rôznych pofidérnych informáciách, preto nemáte čas na ekonomické súvislosti. Prosím vás pekne, dobá rada. V každom väčšom meste je obchodná akadémia a predpokladám, že ešte aj dnes tam otvárajú kurzy ekonomiky, tak buďte taký dobrý, prihláste sa tam, určite vám to pomôže. A keď už tam budete, tak odporúčam aj kurz spisovnej slovenčiny.
Ďakujem.
7. 12. 2021 10:43:15 - 10:44:38 51. schôdza NR SR - 9.deň - A. dopoludnia Tlač 764 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Laššáková, Ľubica (-) - poslankyňa NR SR Vystúpenie s faktickou poznámkou   (text neprešiel jazykovou úpravou)
45.
Ďakujem pekne za slovo, pán predsedajúci. Vážený pán poslanec Matúš Šutaj Eštok, hovoril si z duše nielen mne, ale predpokladám, že aj veľkej časti, príčetnej časti slovenského národa.
Je mi smutno a zle z toho, keď vidím, kam vlastne dáva minister financií Matovič naše verejné financie. Možno by som aj bola náchylná nejaké pol promile alebo jedno promile jeho súčasného 500-miliónového nápadu uveriť, keby jeho úspech zagarantoval, tak ako pred voľbami sľuboval hmotnú zodpovednosť politikov, keby zagarantoval tento jeho 500-miliónový nápad svojím majetkom. Musím, ale povedať, že majetkom vlastne jeho manželky, pretože on nič nemá, on svoje milióny a majetky rýchlo prepísal na manželku. Tento pán neručí majetkom, neručí schopnosťami, neručí vzdelaním a o intelekte v tomto prípade nemôže byť ani reči.
Som rada, Matúš, že si jasne a stručne vyjadril, vysvetlil, čo sa stane s touto krajinou, ak jej financie bude naďalej spravovať chorý človek.
Ďakujem.
30. 11. 2021 18:24:04 - 18:25:45 51. schôdza NR SR - 5.deň - B. popoludní Tlač 764 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Laššáková, Ľubica (-) - poslankyňa NR SR Vystúpenie spoločného spravodajcu   (text neprešiel jazykovou úpravou)
206.
Ďakujem pekne za slovo.
Vážený pán predsedajúci, vážené pani poslankyne, páni poslanci, v súlade s § 73 zákona o rokovacom poriadku som bola určená predsedom výboru za spravodajkyňu k uvedenému návrhu zákona. Predkladám informáciu k predloženému návrhu zákona.
Návrh spĺňa náležitosti podľa rokovacieho poriadku a legislatívnych pravidiel tvorby zákonov. Súčasťou predloženého návrhu je aj stanovisko Ministerstva financií Slovenskej republiky. Zo znenia uvedeného návrhu zákona je zrejmý účel navrhovanej úpravy.
Vychádzajúc z oprávnení, ktoré pre mňa ako spravodajkyňu vyplývajú z § 73 zákona o rokovacom poriadku, odporúčam, aby sa Národná rada po všeobecnej rozprave uzniesla na tom, že návrh zákona prerokuje v druhom čítaní. V súlade s rozhodnutím predsedu Národnej rady navrhujem, aby návrh zákona prerokovali Ústavnoprávny výbor Národnej rady, Výbor Národnej rady Slovenskej republiky pre verejnú správu a regionálny rozvoj a Výbor Národnej rady Slovenskej republiky pre kultúru a médiá. Za gestorský výbor navrhujem Výbor Národnej rady pre kultúru a médiá. Odporúčam, aby výbory predmetný návrh zákona prerokovali do 28. januára 2022 a v gestorskom výbore do 31. januára 2022.
Vážený pán predsedajúci, ďakujem, skončila som. Otvorte, prosím, rozpravu.
30. 11. 2021 9:55:18 - 9:55:39 51. schôdza NR SR - 5.deň - A. dopoludnia Tlač 743 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Laššáková, Ľubica (-) - poslankyňa NR SR Vystúpenie s faktickou poznámkou   (text neprešiel jazykovou úpravou)
40.
Ďakujem pekne za slovo, pán predsedajúci.
Pani riaditeľka, ja by som sa chcela opýtať na prax, ako funguje tá obhliadka mŕtvol. To znamená, že toto je v povinnosť iba obvodného lekára, ktorý pôsobí v príslušnom regióne? Ďakujem.
24. 11. 2021 16:49:25 - 16:51:13 51. schôdza NR SR - 2.deň - B. popoludní Tlač 702 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Laššáková, Ľubica (-) - poslankyňa NR SR Vystúpenie s faktickou poznámkou  
Ďakujem pekne za slovo, pán predsedajúci. Juraj, aj ty si spomenul tému peňazí, naozaj koľko tých peňazí vlastne je. Koľko potrebuje Múzeum SNP? Mám obavy, že pani ministerka doteraz presne nevie aký je rozpočet Múzea Slovenského národného povstania, a tým pádom vlastne by ma zaujímalo odkiaľ pán minister Naď bude vedieť aký objem peňazí má navýšiť, keď teda chce dať naviac peniaze. Mňa veľmi mrzí aj to, ty si to tiež spomenul, že nedodržali sľub a skutočne to Múzeum Slovenského národného povstania roztrhli na tri časti, nakoniec toto je striktne uvedené aj v návrhu zákona, o ktorom hovoríme, no a tento návrh zákona, podľa mňa, prišiel do parlamentu iba preto, aby sa vlastne posvätilo presunutie Múzea SNP spod kultúry pod obranu a všetky tie ostatné veci okolo toho, aké bude funkčné obdobie riaditeľov a pod. sú len zásterkou. To, že neakceptovala pani ministerka 7 tis. podpisov, možno ich bolo aj viac, ja už som to prestala sledovať, pod petíciu za zachovanie múzea pod ministerstvom kultúry je chyba. To, že nekomunikovala s múzejnou a galerijnou radou je tiež obrovská chyba, ale myslím si, že aj v tomto prípade je najväčšou chybou to, že osud Múzea Slovenského národného povstania v tej podobe v akej múzeum fungovalo desiatky rokov, absolútne hodila cez palubu a napáchala tým naozaj obrovské morálne škody.
24. 11. 2021 16:14:25 - 16:14:51 51. schôdza NR SR - 2.deň - B. popoludní Tlač 702 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Laššáková, Ľubica (-) - poslankyňa NR SR Vystúpenie s faktickou poznámkou  
Ďakujem pekne za slovo, pán predsedajúci. Chcela som možno rozvinúť, pani poslankyňa Kozelová, debatu iným smerom, ale viete, keď ste v prvej vete povedali, že nevidíte dôvod, lebo to je vojenské múzeum, tak vlastne ja už nemám čo povedať. Ďakujem.
24. 11. 2021 16:10:04 - 16:12:38 51. schôdza NR SR - 2.deň - B. popoludní Tlač 702 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Laššáková, Ľubica (-) - poslankyňa NR SR Vystúpenie v rozprave  
pretože Múzeum SNP nie je sklad zbraní, o ktorý sa treba starať, ale je to ikonické miesto, ktoré má v našej histórii svoje miesto. No a vtedy som vyjadrila aj spochybnenie, že delimitácia pamätníka naozaj vytvára riziká, že z tohto miesta sa stane len akési detašované pracovisko vojenského múzea.
Mimoriadny výbor pre kultúru a médiá sa zišiel. My sme naše otázky tlmočili. Bol tam aj pán minister obrany, aj pani ministerka kultúry, no doteraz sme sa nedozvedeli ten pravý dôvod, pre ktorý sa tak to stalo.
Ja by som možno, pani ministerka, na vašom mieste ani nahlas nepovedala, že vás k tomu viedli, viedli možno názory, že o Múzeum SNP sa lepšie bude starať ministerstvo obrany. No to snáď nie. Ak potrebujete peniaze, samozrejme, každý pamätník na Slovensku ich potrebuje, treba tieto peniaze nejakým spôsobom zohnať a nejakým spôsobom požiadať vládu a ministerstvo financií, tak ako som to robila ja, a nie sa jednoducho svojho majetku zbaviť.
Takže neviem doteraz, aké sú dôvody. Hovorím, poprosím neuvádzať ten, že ministerstvo obrany sa bude lepšie starať o tento majetok. Zriaďovacia listina je jasná. Vy veľmi dobre viete, že ako ministerka kultúry máte povinnosť sa o svoj zverený majetok starať a nie v prípade nejakých problémov ho okamžite delimitovať na iné ministerstvá.
Mám tu toho viac, ale myslím si, že k tejto téme naozaj, ako ste, pani ministerka, povedali, už bolo toľko emócií, toľko debát, toľko rozpráv, a nakoniec to dopadlo tak, že aj vďaka tomuto zákonu, ktorý my určite nepodporíme v HLAS-e - sociálna demokracia, ale verím, že je tu dostatok rúk, ktoré vám za to zahlasujú, aj vďaka tomuto zákonu sa z Múzea Slovenského národného povstania stane naozaj len sklad zbraní.
Ďakujem. A je mi to veľmi-veľmi ľúto.
24. 11. 2021 16:08:47 - 16:12:34 51. schôdza NR SR - 2.deň - B. popoludní Tlač 702 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Laššáková, Ľubica (-) - poslankyňa NR SR Vystúpenie  
Ďakujem veľmi pekne za slovo, pán predsedajúci, ja už sem dnes za ten pult chodím ako na klavír, ale je to dôležité a som rada, že mám takúto možnosť reagovať. Predpokladám, že ani nepoviem nič prevratné a nič nové, ale musím zopakovať názor, ktorý na túto delimitáciu mám už niekoľko mesiacov a nezmením to. Veľmi retrospektívne v krátkosti poviem. Koncom mája som dávala do podateľne Národnej rady žiadosť, aby bol zvolaný mimoriadny výbor pre kultúru a médiá, na ktorom by sme dostali vysvetlenie, aký bol dôvod toho, že sa pani ministerka kultúry rozhodla toto ikonické miesto Slovákov Múzeum Slovenského národného povstania v Banskej Bystrici dať pod správu ministerstva obrany. K tejto žiadosti ma viedlo viacero dôvodov. Asi ten najdôležitejší je povedať, že mám pocit a mala som pocit, že je to absolútne nepochopenie toho duchovného a kultúrneho rozmeru tohto pamätníka, pretože Múzeum SNP nie je sklad zbraní, o ktorý sa treba starať, ale je to ikonické miesto, ktoré má v našej histórii svoje miesto. No a vtedy som vyjadrila aj spochybnenie, že delimitácia pamätníka naozaj vytvára riziká, že z tohto miesta sa stane len akési detašované ...
=====
24. 11. 2021 15:58:40 - 15:59:45 51. schôdza NR SR - 2.deň - B. popoludní Tlač 701 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Laššáková, Ľubica (-) - poslankyňa NR SR Vystúpenie s faktickou poznámkou  
Ďakujem veľmi pekne za slovo, pán predseda. V podstate Dušan Jarjabek ma predbehol, pretože chcela som poukázať na to, že ak tie fondy nebudú mať dostatok zdrojov, tam nejde len o to, že oni ich používajú na svoju réžiu, to je zanedbateľné, ale oni nemajú z čoho potom pomáhať tým umelcom. A alfa omega týchto všetkých troch spomínaných fondov je práve to, že dokážu v čase veľkej núdze pomôcť. Takže toto naozaj skúste zvážiť, pani ministerka. Ja to zdobrovoľnenie poplatkov do fondov od začiatku považujem za chybný krok, nemyslím si, že je to správne. Celý tento covidový zákon, ja už neviem, ktorý je v poradí. Tretí? Štvrtý? No nemyslím si, že rieši problémy kultúrnej obce, akurát mám za to, že ich len posúva. Tie problémy si tú kultúrnu obec nájdu. Možno to bude v oveľa nevhodnejšom čase, ako teraz. Takže iba sa tie ich problémy odsúvajú.
Ďakujem.
24. 11. 2021 15:29:44 - 15:31:25 51. schôdza NR SR - 2.deň - B. popoludní Tlač 762 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Laššáková, Ľubica (-) - poslankyňa NR SR Vystúpenie s faktickou poznámkou  
Ďakujem pekne za slovo, pán predsedajúci. Pán poslanec Čekovský, no ja mám pocit, že vy ste si včera niečo napísali a dnes ste to prečítali bez ohľadu na to, čo sa tu dnes preberá. Totižto. Nikto nespochybnil ani transparentnosť financovania, ani transparentnosť vlastníckych vzťahov, dokonca ak ste počúvali, tak ste určite počuli, že sme ocenili paragrafy, ktoré zahrňujú povinnosť priať opatrenia na ochranu verejnosti, najmä detí, pred násilím, pred šírením pornografie alebo podnecovanie nenávisti. Ani jediným slovom ste nezareagovali na kontroverzné témy, ktoré v zákone vlastne sú a ktorým sme sa my najmä venovali a ja mám taký pocit, že vy ste si vlastne zobrali úlohu pani ministerky a vlastne ste tak dovysvetľovali to, čo možno by sme mali počuť od nej. Pokiaľ ide o zvýšené náklady RTVS-ky, prosím, obráťte sa na Radu RTVS, pretože Rada RTVS, my to máme takisto odtiaľ, predpokladám, že aj pán Jarjabek, je to verejné, je to verejne dostupné. Rada RTVS tých 21 miliónov vyrátala presne podľa sekcií, presne podľa relácií na päť rokov dopredu a ešte podotýkam, že my dnes iste ste si všimli, neriešime zákon na ochranu novinárov, ten tu ešte nie je, dúfam, že príde, ale my hovorím o ochrane zdroja informácií, to sú dve veci. Ďakujem.
24. 11. 2021 14:37:10 - 14:38:02 51. schôdza NR SR - 2.deň - B. popoludní Tlač 762 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Laššáková, Ľubica (-) - poslankyňa NR SR Vystúpenie s faktickou poznámkou  
Ďakujem pekne. Pán kolega, ak ste pozorne počúvali, tak ja som upozornila na to, že tie náklady vzrastú RTVS-ke a je to fakt. Ja som upozornila na to, že 21 mil. za päť rokov bude stáť RTVS-ku práve toto titulkovanie a služby s tým spojené. To znamená, že apelujem, aj keď NKÚ povedalo pri kontrole RTVS, že je poddimenzovaná finančne. Veď vy ste sedeli spolu so mnou na tom výbore. To znamená, že skúsme sa týmto smerom obrátiť a nie ešte jednoducho zaväzovať ich k zákonu, ktorý im zoberie 21 mil., ale žiadnu kompenzáciu nedostanú. Takže len na toto som ja chcela poukázať. Ďakujem.
24. 11. 2021 14:28:24 - 14:35:55 51. schôdza NR SR - 2.deň - B. popoludní Tlač 762 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Laššáková, Ľubica (-) - poslankyňa NR SR Vystúpenie v rozprave  
Ďakujem pekne za slovo, pán predsedajúci. Vážená pani ministerka, vážení kolegovia, kolegyne, opäť v úvode poviem tak ako aj pri tom predchádzajúcom návrhu zákona, že tento návrh zákona je na mieste, pretože skutočne je nutné kráčať s dobou a zákonne upraviť aj mediálny priestor a služby v ňom.
Tu ale treba povedať, že síce píšete, pani ministerka, tento materiál ako iniciatívny materiál ministerstva kultúry, týmto vás ale zaviazala ešte predchádzajúca vláda svojím uznesením v roku 2019. Vychádza z európskych smerníc a hovorí sa tam, že do konca tohto roka musíte prijať zákon o mediálnych službách, pretože jeho neprijatím hrozia státisícové pokuty. Je to viac ako 600 000 eur, takže dosť veľa peňazí.
Takže, áno, iniciatívne povinne bolo treba tento zákon pripraviť a kto sa prelúskal tými stovkami strán tohto návrhu zákona a jeho dôvodovej správy si možno všimol niekoľko nezrovnalostí, na ktoré poukážem a hlavne chcem na ne aj odpovede. V § 17 o ochrane zdroja informácií a právo na informácie sa v bode 4 píše, citujem: "Osoba zachovávajúca mlčanlivosť má právo odmietnuť súdu inému orgánu verejnej moci poskytnutie informácie o pôvode informácie, dokonca aj odoprieť vydať veci, z ktorých by mohol byť zistený pôvod alebo obsah takýchto informácií". Podobne je to aj v bode 5 tohto istého paragrafu. To sa mi zdá nie celkom korektné.
Ďalej v návrhu zákona sa hovorí o vytvorení tzv. Rady pre mediálne služby alebo regulátora v počte 17 ľudí. A sú tam dokonca už stanovené aj tabuľkové platy týchto ľudí. Takže mňa len zarazilo, že váš stranícky šéf likviduje jedným zákonom časť štátnej služby a vy ju druhým zákonom posilňujete v podobe vytvorenia nového úradu.
Jedna z dôležitých oblastí, pre ktorú predpokladám tento zákon bol prijatý alebo, aj pre ktorú bol tento zákon vytvorený, pardon, bolo aj zabezpečiť plnú dostupnosť a prístup programov pre nepočujúcich, tak ako káže aj Dohovor Organizácie spojených národov osôb o právach, teda pardon, o právach osôb so zdravotným postihnutím.
Vy ste ale s predstaviteľmi Slovenského zväzu posunkujúcich nekomunikovali a dovolím si zacitovať z listu predsedu tohto zväzu Jaroslava Cehlárika, ktorým sa obrátil na výbor pre kultúru a médiá. Takže, hneď to bude. Citujem: "Zapojili sme sa do medzirezortného pripomienkového konania tohto zákona a získali sme podporu viac ako 500 podpisov v rámci pripomienky k § 2228 a 229 a mali sme sa vďaka tejto aktivite dostať na rozporové konanie, kde by sme chceli nájsť spoločne znenie zákona. Čakali sme na toto rozporové konanie, avšak sme sa dozvedeli, že celé pripomienkové konanie už bolo uzatvorené bez nášho rozporového konania a zákon sa už aj dal na schválenie vláde Slovenskej republiky. Sme nemilo prekvapení, píše pán Cehlárik, pretože takúto cestu zákona sme nečakali a v skutočnosti len verejnoprávny vysielateľ zvyšuje titulky o 5 %, ostatné súkromné televízie v tomto volebnom období zvyšujú o 3 %. Najhorší prípad sú súkromné televízie. Po desiatich rokoch majú iba 22 % pokrytia titulkami s tlmočením do slovenského posunkového jazyka."
Ešte si vyberiem jeden odsek z listu pána Cehlárika, kde sa pýta: "Prečo my vyjadrujeme nesúhlas je ten dôvod, že osoby so sluchovým postihnutím doteraz v tak nízkom pokrytí titulkami nemajú možnosť sledovať plnohodnotne televíziu ako počujúca majoritná spoločnosť a zároveň ma toto dopad aj na nepočujúce deti, ktoré by si vďaka titulkovaniu rozšírili slovnú zásobu, rozvíjala by sa im schopnosť používať slovenský jazyk v správnej gramatickej forme. Treba myslieť na budúcnosť našich detí", toľko z listu pána Cehlárika.
A ja budem pokračovať, ak dovolíte. Pri čítaní návrhu tohto zákona o mediálnych službách ma zarazil aj fakt, že stála pracovná komisia na posudzovanie vybraných vplyvov, ktorá dáva odporúčania, resp. neodporúčania k zákonom pri tomto zákone vyjadrila nesúhlasné stanovisko, takže asi tiež má na to svoj dôvod. Žiadam vysvetlenie týchto častí zákona, pretože v opačnom prípade mám pochybnosti, či tento návrh zákona a takýto zákon, ak ho prijmeme, má vôbec s týmito nedostatkami opodstatnenie.
Jedným odsekom by som sa vrátila aj k RTVS, pretože sa na nás obrátila v súvislosti s návrhom zákona Rada RTVS. RTVS vznikla a funguje na základe vlastného zákona, takže je nelogické, ak v návrhu tohto zákona požadujete od RTVS povinnosť o uvádzaní údajov o vlastníckej štruktúre a konečnom užívateľovi výhod. Mám za to, že to nemá logiku, pretože týmto ich zaväzuje ich vlastný zákon, ktorý bol prijatý tu v Národnej rade.
V nedávnej minulosti vás NKÚ vám vytkol finančnú poddimenzovanosť RTVS, tak sa pýtam, ako si vlastne má plniť svoju funkciu a produkovať kvalitu, ktorú od nej, samozrejme, požadujeme navyše bez zvyšovania koncesionárskych poplatkov, ak nemá požadované zdroje. A vy ešte v tomto návrhu zákona pripravíte RTVS o 21 mil. eur, pri ich rozpočte to určite pochopíte, že bude likvidačná záležitosť.
Ja som si verejnoprávnosť tohto média ctila a poskytla som v rámci možnosti aspoň zdroje na zmluvu so štátom. A urobila som to aj preto, aby sme vyhli zvyšovaniu koncesionárskych poplatkov. A toto vám v zákone úplne vypadlo. Naopak, zdroje im beriete a požadujete uzákoniť niečo čo máte jasne dané iným zákonom.
Takže vás prosím, pani ministerka, začnite sa týmito nedostatkami vážne zaoberať a potom nám predložte kompletný a kompetentný návrh zákona o mediálnych službách, pretože zákon v takejto podobe určite za kolegov zo strany HLAS - sociálna demokracia nemôžeme podporiť. Ďakujem pekne.
24. 11. 2021 11:52:13 - 11:53:33 51. schôdza NR SR - 2.deň - A. dopoludnia Tlač 753 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Laššáková, Ľubica (-) - poslankyňa NR SR Vystúpenie s faktickou poznámkou  
Áno, ďakujem pekne. Naozaj len veľmi kratučko, pretože zdá sa, že tí, čo reagovali, tak všimli si v podstate to isté. Áno, všimli sme si to financovanie cez tie obce, aby to nedopadlo tak, ako Národný cintorín v Martine, že niekedy majú peniaze a ak mesto nie je v kondícii, tak peniaze nemajú. Takže verím, že toto sa dotiahne, pani ministerka.
Pán poslanec Fecko, no áno, sú to technikálie, ktoré predpokladám, keď Jurkovič začal navrhovať a pripravovať a stavať túto mohylu, tak nikto nerátal s tým, že bude ju treba aj ošetrovať a bude možno s tým problém. Takže toto už ale, bohužiaľ, my tu nevyriešime. Takže tiež asi otázka na ministerku kultúry.
No a tam, pán poslanec Mičovský, ja si myslím, že to je záležitosť jednej diplomatickej debaty s naším zastupiteľstvom v Ríme. Z mojich skúseností viem, že oni boli mimoriadne vždy ústretoví, takže verím, že aj toto sa podarí a urobiť ten slovenský preklad, samozrejme bude to chcieť novú tabuľu, ale nepredpokladám, že by to boli nejaké horibilné sumy. Takže myslím si, že všetko je riešiteľné.
Ďakujem.
24. 11. 2021 11:40:44 - 11:45:22 51. schôdza NR SR - 2.deň - A. dopoludnia Tlač 753 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Laššáková, Ľubica (-) - poslankyňa NR SR Vystúpenie v rozprave  
Vážený pán predsedajúci, vážená pani ministerka, vážené kolegyne, kolegovia, keď som v roku 2018 predkladala vláde Slovenskej republiky návrh vyhlásiť Rok Milana Rastislava Štefánika, malo to svoje opodstatnenie, malo to svoj význam a doteraz som hrdá na to, že som tak urobila. Osobnosť Milana Rastislava Štefánika si to zaslúži, zaslúžila, a som veľmi rada, že v našich intenciách pokračuje teraz aj pani ministerka.
Pietna mohyla na Bradle si naozaj vyžaduje neustálu pozornosť a veľa peňazí a rovnako aj historická budova Strážnice, ktorá je národnou kultúrnou (zaznievanie gongu) pamiatkou, ale možno mnohí ani netušia, kde táto národná kultúrna pamiatka je. Ak idete na Bradlo, tak po ľavej ruke dolu pod kopcom. Je to naozaj skvost a taký trošku zabudnutý... (Prerušenie vystúpenia predsedajúcim.)

Grendel, Gábor, podpredseda NR SR
Prepáčte, pani poslankyňa, ale takto sa nepočujeme. Čiže, kolegovia, poprosím vás, aby ste debatovali mimo rokovacej sály.
Nech sa páči, pani poslankyňa.

Laššáková, Ľubica, poslankyňa NR SR
Takže národná kultúrna pamiatka Strážnica takisto si pozornosť vyžaduje rodný dom Milana Rastislava Štefánika v Košariskách a v katastri Priepastného takisto veľká časť, ktorá práve spadá pod Mohylu na Bradle. Iniciovali sme vtedy aj výjazdové rokovanie vlády v Brezovej pod Bradlom, aby sme demonštrovali význam celej tejto lokality, význam mohyly, význam Milana Rastislava Štefánika. Vtedy sme vyčlenili pol milióna eur na revitalizáciu mohyly a celého jej okolia. Takisto okolo 250-tisíc eur na rekonštrukciu Strážnice a ďalšie zdroje na zveľadenie fary v Košariskách, aj časti Priepastného.
Podľa mojich informácií aj obce, aj mesto Brezová pod Bradlom častokrát žiadali prostriedky na zveľadenie spomínaných lokalít aj zo zdrojov dotačného systému ministerstva kultúry, ale ako tu už odznelo, to sú peniaze, ktoré môžu a nemusia byť, pretože nie je naň žiadny nárok. Tak sme teda uvažovali, akým spôsobom vyčleniť systematicky každý rok nejaké zdroje a teraz som to v tom návrhu zákona našla, čo ma veľmi potešilo a z toho dôvodu teda chcem povedať, že poslanci za stranu HLAS - sociálna demokracia určite podporia tento návrh zákona, pretože pokračuje v dobrej myšlienke pravidelne zabezpečiť zdroje na údržbu mohyly celého areálu pamätníka, vrátane teda tej spomínanej Strážnice. Našla som tam mechanizmus, ktorý by mal zabezpečiť podobné financovanie, ako je to v prípade Národného cintorína v Martine, teda predpokladám, a to, dúfam, že pani ministerka vysvetlí, či je to tak, alebo nie je to tak. Teda predpokladám, že v rámci samotného dotačného systému ministerstva kultúry bude uvedená samostatná podkapitola, a tou bude pamätník alebo Mohyla na Bradle, to už neviem ako, ako urobíte, pani ministerka zrejme vysvetlí, ale je tu jedno ale a hovorí sa, že vždy to podstatné príde po tom ale.
Takže chcem sa opýtať aj na základe skúseností s Národným cintorínom v Martine, ktorý síce má napísané v dotačnom systéme, že každý rok by mal dostať 50-tisíc eur. Sú ale roky, keď dostane len 25 alebo 30, a súvisí to práve s kondíciou mesta. Tu som takisto našla, možno to je pravda, možno to nie je pravda, skúste vysvetliť, pani ministerka, či v tomto návrhu zákona je to naozaj tak, že to súvisí s finančnou kondíciou spomínaných obcí a mesta Brezová pod Bradlom.
Toto je momentálne za mňa všetko.
Ďakujem za pozornosť.
24. 11. 2021 10:50:38 - 10:51:51 51. schôdza NR SR - 2.deň - A. dopoludnia Tlač 753 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Laššáková, Ľubica (-) - poslankyňa NR SR Vystúpenie s faktickou poznámkou  
Ďakujem pekne za slovo pán predsedajúci. Ja by som pán kolega Taraba len nadviazala na to čo si povedal, je to výborný nápad spravovanie pamätníkov našich významných dejateľov napríklad aj pod gesciou Matice slovenskej.. ja som dokonca vyčlenila práve pre tento účel, práve Matici slovenskej zdroje, aby sa mohli obnovovať, opravovať prípadne inštalovať a vyrábať nové tabule našich významných dejateľov. Nebolo to veľa peňazí ale stačilo to nato, aby sme systematicky tiet, tieto záležitosti riešil. Ja viem o tom, že napríklad Matica slovenská mala vypracovaný harmonogram tento rok urobíme toto, na budúci rok sa budeme venovať tým a tým dejateľom v takej a v takej podobe. No bohužiaľ keď sledujem financovanie Matice slovenskej ako prichádza pravidelne o príspevok 400 tisíc eur vlani aj tento rok, tak myslím si, že aj táto iniciatíva už je minulosťou. Ďakujem.
4. 11. 2021 14:13:17 - 14:14:15 48. schôdza NR SR - 10.deň - B. popoludní Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Laššáková, Ľubica (-) - poslankyňa NR SR Vystúpenie s faktickou poznámkou  
Ďakujem pekne za slovo pán predsedajúci. Len na dovysvetlenie pani ministerka, prečo Betliar. Betliar preto, že štátny kultúrny majetok Betliar má v gescii aj Krásnu Hôrku, to znamená Krásna Hôrka, Betliar je jedno riaditeľstvo. A to sídli v Betliari. Takže preto Betliar.
No tú zmluvu s obcou som zabezpečovala ešte ja s pánom starostom, takže toto všetko vieme, ale zareagovala by som na tie prekvapenia o ktorých ste hovorili. Tým sa proste nevyhnete akokoľvek budete mať veci pripravené, pretože ani my sme sa nevedeli vyhnúť tomu, že pri rekonštrukcii Slovenskej národnej galérie sa jedného dňa prepadol bager do podzemia, o ktorom nikto netušil, že tam je. To znamená, že toto sú veci s ktorými budete musieť sa vysporiadať za pochodu.
2. 11. 2021 14:29:22 - 14:30:24 48. schôdza NR SR - 8.deň - B. popoludní Tlač 734 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Laššáková, Ľubica (-) - poslankyňa NR SR Vystúpenie s faktickou poznámkou   (text neprešiel jazykovou úpravou)
22.
Ďakujem pekne za slovo, pán predsedajúci.
V podstate sme sa asi na 90 % všetci diskutujúci vo faktických zhodli v tom, že treba proporčne rozdeliť finančné zdroje medzi všetkých 13 národnostných menšín, ktoré na Slovensku fungujú. Takže ja by som len dodala, že teším sa teda na novembrovú schôdzu, na ktorej budeme hovoriť o tom, ako sa budú finančné zdroje rozdeľovať ďalej.
Nepostrehla som, či bude na novembrovej schôdzi, pán poslanec, zakomponované aj nejaké proporčné rozdelenie finančných zdrojov zo štátu pre Maticu slovenskú, lebo ak hovoríme o proporčnom rozdelení, tak určite Matica slovenská by potrebovala posilniť. No a budem teda čakať, ako sa vysporiadate napríklad aj s úlohou transformácie Fondu na podporu kultúry národnostných menšín.
Ďakujem.

Deň v parlamente

<- ->