Vyhľadávanie v prepise rozpravy Vytlačiť stránku / Print page

Záznamy vystúpení sú evidované v rámci systému prepisu vystúpení do textovej podoby. Tieto texty sú k dispozícii až od 5. volebného obdobia a kvôli autorizácii sú k dispozícii vždy až nejaký čas po samotnom vystúpení.

Výsledok vyhľadávania v záznamoch rozpravy NR SR

 
21. 3. 2023 15:11:18 - 15:12:17 88. schôdza NR SR - 5.deň - B. popoludní Tlač 1393 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Šutaj Eštok, Matúš (-) - poslanec NR SR Vystúpenie spoločného spravodajcu   (text neprešiel jazykovou úpravou)
54.
Vážený pán predsedajúci, dovoľte, aby som podľa § 73 ods. 1 rokovacieho poriadku vystúpil v prvom čítaní ako spravodajca určený ústavnoprávnym výborom k uvedenému návrhu zákona.
Návrh zákona spĺňa z formálnoprávnej stránky náležitosti uvedené v rokovacom poriadku a v legislatívnych pravidlách tvorby zákonov.
Predseda Národnej rady vo svojom rozhodnutí navrhol, aby návrh zákona prerokovali ústavnoprávny výbor a výbor pre verejnú správu a regionálny rozvoj. Za gestorský výbor navrhol ústavnoprávny výbor s tým, aby výbory prerokovali návrh zákona do 30 dní a gestorský výbor do 32 dní od jeho prerokovania v prvom čítaní.
Zo znenia návrhu zákona je zrejmý účel navrhovanej právnej úpravy. Ako spravodajca určený navrhnutým gestorským výborom odporúčam, aby sa Národná rada po všeobecnej rozprave uzniesla na tom, že návrh zákona prerokuje v druhom čítaní.
Odporúčam zároveň návrh zákona prideliť výborom vrátane určenia gestorského výboru a lehoty na prerokovanie návrhu zákona vo výboroch v zmysle uvedeného rozhodnutia predsedu Národnej rady.
Vážený pán predsedajúci, prosím, otvorte všeobecnú rozpravu.
26. 1. 2023 15:12:27 - 15:14:28 78. schôdza NR SR - 18.deň - B. popoludní Tlač 1429 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Šutaj Eštok, Matúš (-) - poslanec NR SR Vystúpenie s faktickou poznámkou   (text neprešiel jazykovou úpravou)
24.
Ja navrhujem, vážení, aby sme si skúsili urobiť test opozíciou. V tomto prípade urobme si test Pellegrini. Predstavte si, že vláde Petra Pellegriniho je vyslovená nedôvera v tomto parlamente a premiér Pellegrini sa postaví, tak ako to verejne urobil premiér Heger a tieto postavičky, ktoré tu dnes tvoria vládnu koalíciu a povie, že on musí ešte dovládnuť 9 mesiacov, pretože musí urobiť všetko pre to, aby zavrel napríklad daňového podvodníka Igora Matoviča. Predstavte si tie protesty, ktoré by sa tu spustili. Nielen v médiách, ale ktoré by tu organizovala sekta obyčajných ľudí. Toto sa práve dnes deje. Dnes verejne ľudia ako Matovič či Sulík hovoria, že oni musia byť ešte 9 mesiacov prilepení na stoličke, pretože musia pozatvárať svojich politických oponentov, pretože oni s nimi nevedia súperiť na základe myšlienok, ideí a pomoci pre ľudí. Jedine, čo vedia, je zneužívať úrady činné v trestnom konaní, klamať a vyhrážať sa. Toto je ich politika.
A ty si sa pýtal, že prečo SaS zrazu otočila. No oni už otočili niekoľkokrát, ale pripomínam, že to bol Igor Matovič, ktorý na tlačovke, resp. plačovke, ktorú mal, hovoril o tom, že má nezvrátiteľné dôkazy, ktoré použije na Richarda Sulíka v kampani, ktoré majú trestnoprávny charakter, a aj Richard Sulík skončí v base. Čiže ja sa verejne pýtam, či toto je to vydieranie. Pani Zemanová, tak vás dovydieral Igor Matovič. Drží vás niekde, že musíte jemu asistovať v tom, ako ešte 9 mesiacov tu bude robiť zo Slovenska peklo.
Vážení, garantujem vám, že tých 9 mesiacov vám nepomôže, pretože ľudia vám to tak spočítajú, že budete utekať a ani tá ochranka, ktorú Matovičovi môžete predlžovať až do konca jeho života, mu nebude dosť, tak tých ľudí nahneváte. Preto jediné riešenie je - voľby čo najskôr a HLAS navrhuje voľby 24. júna.
24. 1. 2023 15:18:26 - 15:20:26 78. schôdza NR SR - 16.deň - B. popoludní Tlač 1163 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Šutaj Eštok, Matúš (-) - poslanec NR SR Vystúpenie s faktickou poznámkou   (text neprešiel jazykovou úpravou)
93.
Ja si nemôžem pomôcť, ale mne táto situácia pripomína futbalový zápas, keď v 60. minúte dostane hráč jedného mužstva červenú kartu, a on si povie, že on ešte teda ostáva aspoň do 85. minúty, pretože pre vás pravidlá neplatia. Vy ste ten hráč, ktorý si povedal, boli ste odvolaný, stratili ste akúkoľvek dôveru a namiesto toho, aby sa tu čo najskôr presadila všeobecná zhoda na tom, že ústavu treba zmeniť, tak ako tu bude zhoda väčšiny parlamentu, tak si kladiete nezmyselné podmienky.
Tí, ktorí majú v názve slobodu, tak upierajú ľuďom slobodu v referende rozhodnúť o tom, ako chcú. Tí, ktorí ešte pred niekoľkými rokmi sľubovali zmenu volebného systému, dnes strašia zmenou volebného systému. Tí bezvýznamní poslanci, ktorí tu plnia úlohy ľudí, ktorí krivia spravodlivosť, sa budú snažiť týchto ľudí zabetónovať. Toto ste vy, toto ste vy demokrati. Za žiadnu cenu nechcete pustiť svoje poslanecké stoličky. Ja chápem, pretože drvivá väčšina koaličných poslancov tu už v živote sa nedostane.
Ja verím, že ľudia na Slovensku nie sú takí hlúpi a nenechajú sa oklamať ľuďmi, ako je Igor Matovič a ďalší, preto vám záleží na tom, aby si tie poslanecké platy tu ešte mali aspoň do toho septembra. Záleží vám na to, aby ste tu mali peniaze pre vaše politické strany, pretože politická schránka Igora Matoviča môže dostať ešte ďalší milión, ktorý padne presne Igorovi a jeho Paulínke.
Záleží vám na tom, aby ste tu mohli ďalej zatvárať ľudí z opozície. Záleží vám na to, aby ste mohli využívať vaše papalášske maniere, tak ako váš Igor Matovič využíva ochranku napriek tomu, že už dávno nie je ministrom, a kritizoval vtedajšieho šéfa koalície Roberta Fica. Záleží vám na to, aby ste tu ešte niečo vedeli ukradnúť, tak ako kradnú vaši nominanti, to... (Prerušenie vystúpenia časomerom.)
6. 12. 2022 16:41:16 - 16:41:16 78. schôdza NR SR - 6.deň - B. popoludní Tlač 1232 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Šutaj Eštok, Matúš (-) - poslanec NR SR -   (text neprešiel jazykovou úpravou)
102.
Bohužiaľ, boli sme zase svedkami desiatich minút nezmyslov právnej veličiny strany SaS. Pýtam sa, priatelia, ak toto je to vaše právne vedomie, ktoré tu vy prezentujete, ak toto je to najviac, čo strana Sloboda a Solidarita nám dáva v rámci oblasti právneho štátu, tak to je niečo tragické. Máte v názve sloboda a solidarita, ale vaším cieľom je ovládnuť ešte aj posledné zložky mocenské, ktoré v štáte sú. Ak sa vám nepáči, ako koná generálny prokurátor, vaše jediné riešenie, pán Baránik, je hneď ho odvolať. Ak sa vám nepáči, ako sa vyjadruje generálny prokurátor na sociálnej sieti, zakázať mu vyjadrovať sa na sociálnych sieťach. To je tá vaša sloboda, ktorú máte v názve?! To je tá vaša solidarita?! To je niečo neuveriteľné!
A, pán Baránik, vy keď tu chcete hovoriť, a na vašom mieste by som veľmi vážil slová, pretože vo vašom prípade už raz súd aj disciplinárny senát Slovenskej advokátskej komory rozhodol o tom, že sa máte ospravedlniť sudkyni a máte zaplatiť podľa prvostupňového rozhodnutia súdu pokutu 200-tisíc eur, pretože ste natrepali nezmysly, tak ako trepete tu v Národnej rade už dva a pol roka, čo tu sedím ja, a trepete ich opäť. Takže na vašom mieste jediné, čo vás tu chráni, je to, že máte výrokovú imunitu. Ináč by ste boli opäť žalovaný a opäť by súd rozhodol o tom, že sa máte ospravedlniť za slová, ktoré tu hovoríte.
A keď tu je ešte reč o nejakej dôveryhodnosti, tak ja si myslím, že ani vaši vlastní voliči strany SaS neveria tomu, čo tu vravíte, pretože podľa posledného prieskumu má generálny prokurátor medzi voličmi SaS dôveryhodnosť 54 %. Pán Baránik, ani vaši vlastní voliči neveria tým bludom, ktoré vy tu trepete. Možno tak v Kanade v taxíku, keby ste to niekomu hovorili, by tomu veril. Ale tu v Národnej rade ani vaši vlastní vám neveria.
6. 12. 2022 15:26:16 - 15:29:15 78. schôdza NR SR - 6.deň - B. popoludní Tlač 1232 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Šutaj Eštok, Matúš (-) - poslanec NR SR Vystúpenie s faktickou poznámkou   (text neprešiel jazykovou úpravou)
50.
Na pána Baránika platí ozaj iba, že blahoslavený chudobný v duchu, v jeho prípade dvojnásobne... (Prerušenie vystúpenia predsedajúcim.)

Pčolinský, Peter, podpredseda NR SR
Pán poslanec, vyjadrujte sa k predrečníkovi!

Šutaj Eštok, Matúš, poslanec NR SR
Čo sa týka pani bývalej ministerky Kolíkovej. Pani ministerka, ja sa vám čudujem, že tu kritizujete ako exministerka generálneho prokurátora, vy, ktorá ste v rozhodnutí na vami podané dovolanie vo veci Haščák na Najvyšší súd, doslova vás vysmial. V tej istej veci, v ktorej generálny prokurátor zákonne použil inštitút 363, tak vy ste využila voči Haščákovi mimoriadny opravný prostriedok a senát Najvyššieho súdu, päť sudcov, ktorí tvoria senát, rozhodol a respektíve vás označil v tomto rozhodnutí za lajdáka, keďže ste ako ministerka spracovali nekvalifikované do-vo-la-nie. Tento postup označil Najvyšší súd za ne-ak-cep-to-va-teľ-ný. To nehovorím ja, to hovorí Najvyšší súd. A viete veľmi dobre, ako to dopadlo, že tuná najvyšší moralista, najvyššia právna entita hneď po pánovi docentovi profesorovi Baránikovi pán Dostál, vtedajší štátny tajomník, sa musel za vás ospravedlňovať oligarchovi Haščákovi, pretože keby sa neospravedlnil vo vašom mene, tak Slovensko musí platiť milióny eur. Takí vy ste právni experti!
A tu kritizujete generálneho prokurátora za používanie § 363. Veď vy ste mu mali ďakovať, že v tejto veci rozhodol, ako rozhodol, pretože keby tak nerozhodol, tak asi budeme musieť žalovať vás za uplatnenie škody, ktorú ste spôsobili Slovenskej republike. Vy sa spamätajte! To, čo tu predvádzate celá SaS s vaším, v úvodzovkách, bojom za spravodlivosť, toto je právny štát?! Toto ste vy?! Pani Kolíková, pán Baránik čo tu predvádza, to je morálne dno. A nehovorím o bývalom štátnom tajomníkovi, ktorý musel podpisovať ospravedlnenie hlavnému aktérovi kauzy Gorila pánovi Haščákovi. Gratulujem vám, vy ste tí právni experti! Klobúk dole! A vy máte tú odvahu generálneho prokurátora kritizovať. Neuveriteľné!
6. 12. 2022 14:56:16 - 14:56:56 78. schôdza NR SR - 6.deň - B. popoludní Tlač 1232 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Šutaj Eštok, Matúš (-) - poslanec NR SR Vystúpenie s faktickou poznámkou   (text neprešiel jazykovou úpravou)
34.
Pán poslanec Šeliga, dnes ste mali možnosť ukázať, že ste chlap. Bohužiaľ, ukázali ste, že ste zbabelec, pretože ak by ste svoj úvod začali ospravedlnením pánovi Žilinkovi za to, ako ste sa vyjadrili dehonestujúco smerom na jeho adresu minulý týždeň v rozhovore pre jeden portál a povedali by ste, prepáčte, pán generálny prokurátor, ospravedlňujem sa, tak by som povedal, že ste chlap. Bohužiaľ, vy ste jeden zbabelec, ktorý sa tu zaštiťuje slušným Slovenskom. Vy ste tí slušní, vy ste tí slušní... viete čo.
A ak tu hovoríte o akejsi dôvere v právny štát, ste súčasťou vlády, ktorá právny štát za dva a pol roka rozobrala na súčiastky, na posledné šrúbky. Vy ste garanciou toho, že tu právny štát na Slovensku nikdy nebude. Ľudia, ako ste vy, pán Baránik, pán Lipšic a ďalší. A ak tu urážate človeka, ktorý je tu poslednou garanciou právneho štátu, to je tu sediaci generálny prokurátor Maroš Žilinka. A vidí to aj verejnosť, pretože vo verejnosti má Maroš Žilinka dôveryhodnosť 48 %. Váš mentor, pán Šeliga, má dôveryhodnosť 29 % a jeho nohsled pán Hamran má dôveryhodnosť 30 %. Čiže sa spamätajte, buďte konečne chlap, dávam vám tú príležitosť, v reakcii na moju faktickú poznámku sa môžete ospravedlniť Marošovi Žilinkovi za tie vaše "slušné" slová, ktoré ste na jeho adresu vo verejnom priestore použili.
Ďakujem pekne.
6. 12. 2022 14:26:16 - 14:26:16 78. schôdza NR SR - 6.deň - B. popoludní Tlač 1232 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Šutaj Eštok, Matúš (-) - poslanec NR SR -   (text neprešiel jazykovou úpravou)
10.
Pán generálny prokurátor, dovoľte mi, aby som sa na úvod ospravedlnil v mene Národnej rady za to, že ste tu museli počúvať táraniny tohto človeka. A to, čo sme tu počuli, nejde o nič iné iba o jeho osobnú posadnutosť vami a jeho neskrývanú ambíciu zbaviť sa vás, koniec koncov už sme to počúvali dosť dlho, že cieľom pána Baránika je nemať nezávislú generálnu prokuratúru, ale politicky ovládateľnú generálnu prokuratúru, tak ako majú ovládanú koniec koncov aj špeciálnu prokuratúru.
A vám, pán Baránik, by som pripomenul, že dnes sa všetkých osem krajských prokurátorov zastalo generálneho prokurátora pána Žilinku vo veci používania § 363 a, naopak, odsúdilo takých politikov, ako ste vy, ktorí urážajú generálneho prokurátora aj celú Generálnu prokuratúru, pretože si z toho robíte iba svoju vlastnú politiku.
A čo mňa dostalo vo vašom infantilnom príhovore najviac, je to, ako požadujete, aby sa.... a vyčítate generálnemu prokurátorovi, že sa nezastal slušných vy-šet-ro-va-te-ľov. Vy asi myslíte tých slušných vyšetrovateľov, tú čurillovskú mafiu. Tak sa chcem opýtať, čo je na týchto vyšetrovateľoch slušné, či to, že išli prepichnúť autá ich kolegyni policajtke Santusovej, prepichnúť pneumatiky, či je slušné to, že jej išli podpáliť auto, či je slušné to, že chceli urobiť raziu, na ktorej chceli zastreliť deti tomu, komu išli urobiť raziu. To sú tí slušní vyšetrovatelia, ktorých sa mal generálny prokurátor zastať? Vy ste si asi ozaj pomýlili ustanovizeň, v ktorej ste, dneska by ste mali byť úplne inde, v inom ústave prednášať, možnože tam by vás nejako počúvali, ale toto, čo ste predniesli tu, to nie je hodné Národnej rady, tobôž poslanca Národnej rady.
15. 11. 2022 16:31:07 - 16:33:49 77. schôdza NR SR - 1.deň - A. dopoludnia Tlač 1293 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Šutaj Eštok, Matúš (-) - poslanec NR SR Vystúpenie s faktickou poznámkou   (text neprešiel jazykovou úpravou)
158.
Pán poslanec Šeliga, nikto nie je, sa neháda, že pri ilegálnej migrácii je nutné spoločné celoeurópske riešenie. Koniec koncov už keď tá kríza prepukla s nelegálnymi migrantami v roku 2015, tak to bola vtedajšia vláda, ktorá tlačila na to, že to riešenie musí prísť tam, kde ten konflikt prepukol, a musíme chrániť spoločné hranice. Ale popierate to celé tým, že tvrdíte, že čo by tak pomohlo pri ochrane slovenského územia, že teda majú byť hliadky na maďarskej hranici.
Áno, majú byť, riešenie je veľmi jednoduché a to je to, ktoré bolo prijaté v roku 2015 za vtedajšej vlády. Vtedy ste tu videli jedného migranta? Vtedy tu nebol ani jeden, pretože sa robilo všetko preto, aby nedošlo k takej situácii, ako tu máme situáciu dnes, že to je prvýkrát za 15 rokov existencie schengenu, kedy máme zatvorené hranice so susednými našimi krajinami. Je to zlyhanie ministra Mikulca. A vy tu útočíte na Českú republiku za to, že si chráni svoje územie? Za to, že v prvom rade pozerá na záujmy Českej republiky? Veď by to malo byť pre vás príkladom a pre celú túto vládu, že berte si príklad od Čechov, že si chránia svoje územie, nie ako my, že sme tu urobili z južnej hranice promenádu. A tí samotní migranti vám hovoria v tých všetkých rozhovoroch, prečo išli cez Slovensko, pretože to je najjednoduchšie. A obdivujem vás, že dokážete obhajovať neobhájiteľné a už ôsmykrát pri ôsmom odvolávaní obhajujete najneschopnejšieho ministra Mikulca, zase tu obhajujete mafiánske praktiky Daniela Lipšica.
Ale asi to bude tým, že vy už ste poprel aj samého seba, keď ste hovoril o tom, že najprv nebudete v jednej koalícii s konzervatívnymi poslancami, to vám teda nejako prešlo. A potom ste hovorili, že nebudete v jednej koalícii tuná s kolegovcami od Kotlebov. Ale minulý týždeň ste sa v tej koalícii objavili a ja vám gratulujem, ste v koalícii s fašistami.
15. 11. 2022 15:16:07 - 15:18:47 77. schôdza NR SR - 1.deň - A. dopoludnia Tlač 1293 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Šutaj Eštok, Matúš (-) - poslanec NR SR Vystúpenie s faktickou poznámkou   (text neprešiel jazykovou úpravou)
112.
Ďakujem kolegom z opozície za konštruktívne faktické poznámky.
No a, pán Šefčík, už tu zmizol ako taký gáfor, tak sa vás chcem aspoň takto na diaľku opýtať (povedané so smiechom), hovoríte tu o tom, že tie citácie z tých nahrávok sú vytrhnuté z kontextu. Vitajte! Pán Šefčík, na vás hovorím. Ktorá citácia z tohto, čo vám teraz prečítam, je vytrhnutá z kontextu a ako? Že ju idú kopnú do p... (Reakcie z pléna.) Hneď ako to pôjde, že ju ide odstaviť od roboty. Čo je tu vytrhnuté z kontextu? Čo je vytrhnuté na ďalšej citácii: "Zapálime jej auto kanistrom," Tam je čo vytrhnuté z kontextu?! A ďalej, čo je vytrhnuté z kontextu: "Toto bude rodeo, akože to nám povedal aj minister, že ja viem, že to bude masaker, ale že musíme ich zastaviť. Robte, čo treba."
Buď ste taký naivný, buď ste taký hlúpy, alebo teda si zatvárate pred tým oči, pretože ste taký poslušný voči Igorovi Matovičovi. Áno, ja som vám tu povedal, že vy ste sa inšpirovali tým heslom, že vyhraj voľby a môžeš všetko. Tak sa presne vy správate! To, čo ste vy kritizovali, keď ste boli v opozícii, toto presne robíte. Vy ste tak uverili v seba, že vy ste tí vyvolení, ktorí vyvedú ten národ z krízy. Igor Matovič uveril, že on je ten Mesiáš. Tak vy sa správate v duchu hesla vyhraj voľby a môžeš všetko.
A keď tu hovoríte, ešte raz, o tom, že kto tu je klamár (povedané so smiechom), ľudia na Slovensku veľmi dobre vedia, kto je klamár. Vedia, kto klame ráno, klame na obed a klame aj večer. Je to šéf vašej sekty, vášho schránkového hnutia Igor Matovič, ktorému neverí 90 % ľudí. Ste to vy, ktorí ste vyhrali voľby na základe klamstva s 26 % a dnes podľa posledného pokusu, pán, podľa posledného prieskumu máte 3,8 %. Ľudia veľmi dobre vedia, kto ich vo voľbách oklamal a komu, verím, už nikdy svoj hlas nedajú a už ich neoklame. Je to Igor Matovič.
15. 11. 2022 14:31:07 - 14:34:09 77. schôdza NR SR - 1.deň - A. dopoludnia Tlač 1293 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Šutaj Eštok, Matúš (-) - poslanec NR SR Vystúpenie v rozprave   (text neprešiel jazykovou úpravou)
94.
Vážené panie poslankyne, vážení páni poslanci, dnešná rozprava sa vezie v duchu hesla čo minister Mikulec pri migračnej kríze neurobil. Myslím, že máte úplnú pravdu, pretože by to bolo pokojne stačilo nie na jedno odvolávanie, ale tento môj príspevok v rozprave sa bude niesť v duchu hesla opakovanie je matka múdrosti. A verte mi, že to, čo minister Mikulec už zatiaľ urobil vo svojej kariére ministerskej, by pokojne stačilo na jeho päť ďalších odvolávaní. A pôjdem chronologicky.
Spomeňme si na to, čo sme tu mali na jar, keď minister Mikulec na priamo bez riadnej súťaže pridelil zákazku na poskytovanie stravy pre utečencov firme Globalgastro plus za 1,7 mil. eur. Bratislavská firma, ktorá v čase, kedy bola podpísaná zmluva, mala dokonca stratu a mala dlh voči svojim veriteľom, išla na ukrajinskú hranicu vyprážať rezne za nekresťanské ceny. Dodnes netušíme, podľa čoho si minister Mikulec vybral práve túto stravovaciu bratislavskú firmičku, ktorá iste zhodou okolností má aj bufet na ministerstve práce, sociálnych vecí a varí tam pre ministerských zamestnancov. Už vtedy sme podozrievali ministra Mikulca, že ide o netransparentný výber firmy. A naše podozrenia boli potvrdené, keď došlo k porušeniu zákona o verejnom obstarávaní, a potvrdilo to aj ÚVO, ktoré konštatovalo, že podľa úradu neexistoval žiaden dôvod na to, aby ministerstvo obišlo zákon, a narýchlo zadalo tučnú zákazku malej stravovacej firmičke z Bratislavy, aby išla, ešte raz, smažiť rezne na ukrajinskú hranicu.
Ale Roman Mikulec sa predsa nenechá rozhádzať nejakými zákonmi, nebodaj rozhodnutiami Úradu pre verejné obstarávanie. Totiž čím menej škrupúľ, tým lepší biznis. A tak s tou istou firmou Globalgastro plus uzatvorilo ministerstvo vnútra 13. októbra ďalšiu zmluvu, tentokrát v hodnote 2,3 mil. eur.
Ale nielen stravovanie bolo zabezpečené v rozpore so zákonom. Určite si všetci pamätáte na parádnu svadobnú agentúru Dustream. Tú ministrovi odporučil priamo osobný priateľ premiéra Hegera podnikateľ Július Slovák. Tento podnikateľ zabezpečoval volebnú kampaň OĽANO a aj osobnú kampaň Eduardovi Hegerovi. A keďže so svojimi odporúčaniami uspel, pohotovo sa stal subdodávateľom víťaznej firme, svadobnej agentúre Dustream. Vtedy Mikulec, minister vnútra. verejne klamal, že firmu vybral bez riadneho verejného obstarávania, pretože mu to odporučili skalti... skauti, maltézski rytieri, možno aj Majka z Gurunu, prípadne mimozemšťan Alf. A napokon sa priznal, že klamal a že hodnota subdodávky bude presne ním uhradená, keďže z nej profitoval priateľ pána Hegera, podnikateľ Slovák, a že minister vnútra zaplatí všetko, čo išlo Slovákovi, z vlastného vrecka.
Ja som sa aj dnes chcel opýtať tohto najneschopnejšieho ministra vnútra v histórii Slovenskej republiky, koľko už uhradil peňazí pánovi Slovákovi. Bohužiaľ, odletel do Rumunska. Ja by som si želal, aby tam ostal, aby sa na Slovensko nevrátil. Myslím, že by to bola veľká výhra pre Slovensko. A tento príbeh spomínam preto, lebo aj on sa udial v rozpore so zákonom o verejnom obstarávaní. A opäť Úrad pre verejné obstarávanie konštatoval, že ministerstvo vnútra porušilo zákon pri tejto zákazke a prihralo 2,5 mil. eur do vrecka súkromnej firmy odporúčanej Hegerovým osobným priateľom. Iba si prestavte, že by takéto niečo sa stalo za minulej vlády. Že by zákazku za 2,5 mil. na priamo odporučil niekto, kto je priateľom či už bývalej ministerky Sakovej, bývalého ministra Kaliňáka alebo nebodaj premiérov Fica či Pellegriniho. Už by sa tu médiá išli roztrhať. A dnes minister Mikulec si povie, že je to všetko v poriadku napriek tomu, že ÚVO konštatovalo opak. A len v týchto dvoch kauzách ministerstvo vnútra protizákonne zo štátnej kasy do súkromných vreciek odlifrovalo 4,2 mil. eur.
Tak sa chcem opýtať, neviem koľko kolegov z OĽANO tu je, že či to je to vaše nekradnete, či to je to vaše nekrytie korupcie, vážení kolegovia z hnutia OĽANO alebo z tejto schránkovej firmy. Chcem sa opýtať, kde je teraz pán Matovič, kde je pán Heger. Prečo nevykrikuje, že padni komu padni a že zlodeji patria do basy? Ak by to tak bolo, tak veľká časť z vás už v tej base sedí. Ak by Igor Matovič splnil svoj hlavný predvolebný sľub o zavedení hmotnej zodpovednosti politikov, päť ďalších generácií ministra Mikulca by muselo splácať dlhy po jeho neschopnom dedičovi Mikulcovi.
A poďme ďalej, vážené panie poslankyne, vážení páni poslanci, Roman Mikulec si svojimi kauzami už zarobil aspoň na desať odvolávaní. Po každom z nich zrejme v poslednom čase prežíva najmä vďaka hlasom tej tvrdej opozície, kolegom z SaS a zázračným prútikom pre médiá ako keby po neúspešnom odvolávaní tieto kauzy neexistovali, zmažú sa z povrchu zemského a Mikulec začína odznova s čistým štítom - rytier, bojovník. To je tá jeho, jeho unikátna schopnosť, pána Mikulca a celého OĽANO a, žiaľ, aj mnohých médií. Veď neodvolali ho, takže kauza neexistuje. Vybavené, dovidenia.
Ak by som tu mal správny súhrn toho, prečo tento človek nie že má byť odvolaný, ale prečo sa nikdy nemal stať ministrom vnútra, potreboval by som niekoľkohodinové vystúpenie, ale to si tu nemôžem dovoliť. Nie som ani Igor Matovič, ani minister Mikulec a môj čas je krátky, preto zdôrazním aspoň to najhoršie z tragickej kariéry tohto neschopného ministra.
Igor Matovič sa pred poslednými voľbami, podaril sa mu husársky kúsok. Za tri mesiace oklamal komplet celé Slovensko a veľkú časť svojich voličov a vďaka týmto lžiam sa chopil moci. Bolo to pred dva a trištvrte rokom. Ibaže vedel to už samotný Abraham Lincoln a ten povedal: „Môžete chvíľku klamať veľa ľudí alebo môžete dlho klamať malú skupinu občanov, ale nemôžete klamať veľa ľudí dlhý čas.“ Pravda vás totižto dobehne. A tak postupne dobieha pravda Igora Matoviča a všetkých jeho nominantov.
Ústredný slogan Igora Matoviča a celej jeho schránkovej firmy OĽANO pred voľbami bol jasný - spravodlivosť pre všetkých rovnako. Už vtedy sme však viacerí tušili, že toto ľúbivé gesto má aj svoj skrytý podtitul a ten znie: „Zatvoríme všetkých svojich politických oponentov, nech to stojí, čo to stojí, aj bez toho, aby sme sa tu kafrali s nejakými zásadami právneho štátu, tie nepotrebujeme, vyhrajte voľby, môžete všetko!“ Týmto heslom sa inšpirovali kolegovia z OĽANO.
A veľmi rýchlo po voľbách začal Igor Matovič strácať všetky zábrany. Verejne nám do... od tohto pultu odkazoval, aby sme všetci v opozícii šúchali nohami a čakali, kým pre nás nepríde NAKA. Toto odkázal z tohto pultíka vtedajší premiér Igor Matovič. Pamätáte si, ako Veronika Remišová strihala svoje povestné pexeso s nepohodlnými ľuďmi a škrtala tam jednu tvár za druhou. A pamätáte si aj na vyjadrenia Richarda Sulíka, krorý trval na svojom predvolebnom sľube, že policajný prezident sa musí voliť politicky a tak sa aj stalo. Máme tu zvoleného najneschopnejšieho policajného prezidenta, akého táto krajina mala. Človeka, ktorý sa hanbí obliecť si policajnú uniformu. Jediné, na čom mu záleží, je poriadna limuzína, retiazka na krku a výlety s kolegyňami. Gratulujem!
Ale najväčšia práca, samozrejme, ostala na tých najvernejších nohsledoch Igora Matoviča, a to na ministrovi vnútra, ktorý dnes tu nie je, a na špeciálnom prokurátorovi Danielovi Lipšicovi, ktorý verím, že sleduje dnes toto odvolávanie, budem sa mu osobitne venovať, nášmu geniálnemu špeciálnemu prokurátorovi, pretože oni sa stali hlavnými vykonávateľmi Matovičovej krvilačnej pomstychtivosti a rozhodli sa naplniť ju presne v duchu jej objednávateľa, a to akýmkoľvek spôsobom, akýmikoľvek prostriedkami a za akúkoľvek cenu.
Namiesto dôkazov a usvedčenia obvineného bez akýchkoľvek pochybností zaviedla táto vláda doslova stredoveké spôsoby vyšetrovania. Strčíte obvineného do väzby, kým sa neprizná, psychicky nezrúti a nezačne vypovedať všetko, čo sa od neho žiada na objednávku vyšetrovateľov, ako napríklad naši chlapci, ako ich volá policajný prezident, čurillovci. Chýbajúce dôkazy sa začali nahrádzať výpoveďami kajúcnikov, ktorí udávali jeden druhého, aj vlastnú matku by udali. Robili všetko pre to, aby sa dostali von z väzby, v ktorej hnili niekoľko mesiacov, dodnes nás tuná pročkovci z OĽANO pokúšajú sa presvedčiť, že to všetko je obyčajná ľudská ľútosť a že sa uvedomili nad svojimi skutkami.
Tak aby som vám vysvetlil, o akú ľudskú ľútosť a pokánie ide, páni schránkového hnutia OĽANO. Pripomeniem, že minulý týždeň som podal trestné oznámenie na Generálnu prokuratúru. Bolo to trestné oznámenie kvôli podozreniu z prania špinavých peňazí prominentnými kajúcnikmi, ako sú páni Imrecze, Suchoba a ďalší. Išlo o kauzu Daniari, v ktorej štát prišiel o vyše 18 mil. eur. A tých 18 mil. eur ostalo k dispozícii týmto prominentným kajúcnikom za to, že nabonzovali, koho bolo treba, a z týchto peňazí si žijú, oprali si ich, a to je to, čo im sľúbil Igor Matovič, Daniel Lipšic a minister Mikulec, ktorý tu dnes mal sedieť, ak budete svedčiť tak, ako treba, týchto 18 mil. sú vám k dispozícii, môžete si užívať svoj blahoslavený život kajúcnika.
A preto sa tu opäť verejne pýtam, opäť sa prihováram k Špeciálnej prokuratúre a k Danielovi Lipšicovi, prečo v tejto kauze nestíha podozrenia z trestného činu legalizácie príjmov z trestnej činnosti? Špeciálny prokurátor je povinný začať konanie, ak sa dozvedel o spáchaní trestného činu. Ale čudujte sa svete, stíha sa iba ukradnutie tých 18 mil., ale to, že ich títo kajúcnici zlegalizovali cez čínske banky, to Daniela Lipšica vôbec nezaujíma. Veľmi, veľmi zaujímavé. A toto je tá organizovaná skupina, ktorej súčasťou je aj ten človek, ktorý mal sedieť tu a dnes je v Rumunsku, pretože sa bojí, akého... a čo by si tu dnes od opozície vypočul.
Trestný čin legalizácie z prania špinavých peňazí je pritom jeden z najzávažnejších zločinov. A pýtam sa, či toto nie je forma odmeny pre prominentných kajúcnikov, aby si mohli užívať svoje peniaze v čínskych bankách alebo v hotovosti až do konca svojho prominentného kajúcnického života.
A poďme ďalej, vážené dámy, vážení páni! Výpovede kajúcnikov sú len jednou časťou zneužívania orgánov v trestnom čin... v trestnom konaní na politické účely. Vybraní vyšetrovatelia totiž v mnohých kauzách do... po dopĺňaní výpovede kajúcnikov aj výpoveďami spolupracujúcich skutočných mafiánov, počujete dobre, táto vláda spolupracuje so skutočnými mafiánmi a na plnenie Matovičových krvavých snov neváhali jeho nohsledi v polícii a na Špeciálnej prokuratúre spolupracovať so skutočnými mafiánmi. Matovič, Heger, šipošovci, pročkovci, šeligovci, vetrákovci a podobní jednotlivci majú vyhlásenú asi internú súťaž, kto viac v televíznej debate alebo v relácii, či tu v pléne vysloví slovo mafia.
Počujete, dámy a páni, vaši elitní vyšetrovatelia, vaši chlapci spolu spolupracovali s naozajstnou výpalníckou mafiou! Radili im, ako sa zbaviť legálnej sledovačky. Dohovárali sa, kedy a ako budú vypovedať, len aby splnili politické želania Igora Matoviča, Daniela Lipšica a ministra Mikulca. Ale ani výpovede mafiánov a kajúcnikov nestačili. Vtedy tzv. elitní vyšetrovatelia, vaši chlapci, prekročili rubikon, a ja to tu musím opäť prečítať, pretože opakovanie je matka múdrosti: „Začali si vymýšľať obvinenie priamo vo svojej kancelárii. Obvinenia z tých najzávažnejších skutkov, ako je korupcia či založenie zločineckej skupiny. A čo je najhoršie, o všetkých týchto bezbrehých skutkoch vedel aj minister Mikulec a aj sám špeciálny prokurátor Daniel Lipšic.“
A je už len trpkou čerešničkou na torte, aké kultivované a inteligentné rozhovory vedeli pri týchto falšovaných obvineniach viesť títo elitní, priam intelektuálni titani hodní poslaneckého klubu OĽANO.
A ja vám to pripomeniem, čo tí vaši chlapci teda pri tom, ako sa snažili pomaly zabiť vlastnú kolegyňu, aký mali kultivovaný rozhovor. Citujem čurillovcov, vašich chlapcov, že ju idú kopnúť do pi... hneď ako to pôjde, že ju idú odstaviť od roboty. Krásne! Druhý citát: „Zapálime jej auto kanistrom,“ to je tiež jeden citát vašich chlapcov. „To bude rodeo, akože nám to povedal aj minister,“ tento tu, ušatý, že: „ja viem, že tu bude masaker, ale že musíme ich zastaviť, robte, robte čo treba,“ odkazuje minister. Bravó! Posledný citát: „Fica treba robiť, Kaliňáka treba robiť, Pellegriniho.“
Kedysi tu bola nahrávka šéfa SIS Ivana Lexu a ministra vnútra pána Hudeka, ako išli kopať vyšetrovateľa do gúľ. A dnes tu tzv. elitní vyšetrovatelia išli o 25 rokov neskôr s vedomím ministra vnútra kopnúť niekam do rozkroku vlastnú kolegyňu. Ja sa vám čudujem, že, že vám z toho nie je zle, čo vaši nominanti išli predviesť. Sa tu hájite akými kresťansko-konzervatívnymi hodnotami a pre mňa je to jedno obyčajné farizejstvo, pretože každý, kto si musel prečítať už len toto, to je len časť mozaiky, za ktorú tu dnes odvolávame opäť ministra vnútra, tak sa musel, prepáčte, ale musel sa povracať z toho. A vy to idete ešte obhajovať. Presne pre rovnaký dôvod ako pred dvadsiatimi rokmi, tu bola obrovská vzbura, išli odvolať šéfa SIS, ministra vnútra presne pre rovnaký dôvod, lebo vyšetrovateľ, vyšetrovanie sa nebezpečne priblížilo k štátnej moci k vládnej koalícii a k ministrovi vnútra. To sa presne udialo, keď pani Santusová s jej tímom zistili, aké zverstvá tu robia vaši nominanti.
A na záver to najhoršie, čo o policajných praktikách Matovičovej, Hegerovej a Mikulcovej vlády verejne zaznelo, nebudem hovoriť ja, ale zase, aby sme si povedali v duchu, opakovanie je matka múdrosti, hovorí to bývalý šéf operatívcov NAKA pán Kaľavský a v nasledujúcej citácii, som tu už raz čítal, ale musím to urobiť opäť, pretože všetci ste na nich zabudli, celé hnutie OĽANO, celá koalícia, tvárite sa, všetci tí, čo hlasujete za Mikulca, že toto neexistuje. A čo je horšie, ešte aj médiá na to zabudli a kašlú na to. Keby sa niečo stalo podobné za predchádzajúcich vlád, tak tu médiá idú roztrhať úrad vlády aj parlament, aj všetkých.
Čiže páru citácií zo skutočného hororu, ktorý v policajných kruhoch na Slovensku vládne. Toto je, počas vašej vlády sa toto tu deje, čo teraz idem prečítať. Pán Kaľavský hovorí: „Nezačali na Slovensku zomierať aktéri káuz, ktoré vyšetruje NAKA? Balvan sa obesil, Polóni zastrelil, Böhm sa zastrelil, Mikulca našli mŕtveho akože na úteku, kvôli nemu sme falšovali úradné záznamy. Mikulcova žena potom obviňovala z jeho smrti NAKA. Nuž a nejaký chlap prerazil bránu a zastrelil ju. Advokát takáčovcov Almáši náhle zomrel cestou na súd. Mne ide o život.“
Jak sa vám to počúva? Dúfam, že aj pani Záborská to počúva, že sa pomodlí dnes ruženec za týchto ľudí, ktorí toto robia. To sú vaši nominanti.
Ďalšie: „Vyrábali sme vymyslené úradné záznamy. Že niekto má zbrane, že sa vyhráža susedovi, že je nebezpečný. V skutočnosti to bola hlúposť, ale papier veľa znesie. Úradný záznam vložil vyšetrovateľ do spisu a na jeho základe požiadal o nasadenie Lynx komanda. Ráno o piatej sme vďaka tomu s veľkým krikom vtrhli k niekomu do domu, nad strechou hučal vrtuľník, len aby človek bol od začiatku zlomený, aby sme ho váľali po zemi, aby bol na neho nátlak.“ To je tá vláda a jej praktiky, ktorá tu vojde do histórie Slovenskej republiky, ako povedal vtedajší premiér Igor Matovič. Vy ste tá vláda, ktorá vojde do histórie slovenských dejín za toto, čo ste tu predviedli.
A posledná citácia, pána Kaľavského, počúvajte, najmä pročkovci: „Volal som Čurillovi“, to je jeden z tých elitných obvinených vyšetrovateľov, vašich chlapcov, „v súvislosti s neskôr obvineným kolegom Kučerkom a Čurilla mi povedal, neboj sa, čoskoro budeš mať možnosť ísť k nám domov a môžeš mu zastreliť deti.“ (Rečník zatlieskal rukami.) Blahoželám. Vaše metódy, idete strieľať deti. Už ste sa mali dávno pobaliť všetci a odísť.
A ten, kto bude po tomto všetkom ešte ochotný hlasovať za zotrvanie pána ministra ministra vo funkcii, aj vy, pán Klus, ktorý tu sedíte, počúvajte dobre, za akého človeka budete hlasovať. Za tohto človeka, ktorý má takéto praktiky. Verím, že to vaše liberálne krídlo a liberálne svedomie sa pohne aspoň trošku vo vás a vyvodíte zodpovednosť voči pánovi Mikulcovi. Ale keď ste už pridaný do klubu OĽANO, tak vám potom gratulujem, žite s vlastným svedomím ďalej.
A, vážení, dámy a páni, toto bol taký krátky exkurz do podoby právneho štátu na Slovensku. Toto je vaša spravodlivosť, toto je tá vaša očista. Matovič, Heger, Lipšic, Mikulec, Hamran urobili zo Slovenska jednu právnu stoku, v ktorej tu my, budeme musieť žiť ešte rok a pol, kým vás stade nevyženú ľudia palicami vo voľbách.
Jediné, čo dokážete, je trepať nonstop nezmysly o mafii. Dnes však ľudia vidia na veľmi vlastné oči, kto je tu ozajstná mafia. Nebudem hovoriť, kto to je, ale oni ho vedia. A je niekedy také ťažké pochopiť či uveriť, že po všetkých týchto sladkých predvolebných sľuboch, ktoré ste ľuďom ponúkali, by mohol ktokoľvek z OĽANA vrátane ministra Mikulca klamať či kradnúť, preto o tom budem hovoriť znova a znova, aby sa ľuďom aj v týchto veciach otvorili oči.
Ďakujem pekne.
15. 11. 2022 12:46:07 - 12:46:07 77. schôdza NR SR - 1.deň - A. dopoludnia Tlač 1293 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Šutaj Eštok, Matúš (-) - poslanec NR SR -   (text neprešiel jazykovou úpravou)
36.
Pán minister vnútra, dovoľte mi na úvod poďakovať vášmu straníckemu šéfovi Igorovi Matovičovi za to, že dnes nakombinoval tú správnu kombináciu liekov na rozdiel od predchádzajúcej schôdze a nemuseli sme tu tak počúvať na úvod hneď mentálne splašky tejto chorej hlavy.
A rovnako ďakujem aj vám, pán minister Mikulec, pretože ste vysvetlili všetkým tým ľuďom, ktorí stoja na tých hraniciach s Českou republikou alebo s Rakúskom, v tých kilometrových radoch, že v podstate tam stoja s radosťou a láskou, pretože to to ste pre nich vybavili vy.
Ďakujem vám aj v mene autodopravcov a ČESMAD-u, že ste pre nich vybavili takýto parádny prístup na hraniciach, že prvýkrát v histórii za 15 rokov, odkedy sme v schengene, tak máme zatvorené hranice so susednými krajinami.
A rovnako ďakujem vám aj v mene obyvateľov Kútov, že ste im tam vytvorili takúto parádnu, rezervačnú usadlosť, kde budú mať stovky, možno tisícky migrantov, určite sa potešia najmä rodičia s deťmi. Je to paráda, mať takýto pocit, že večer nemôžete ísť ani nikde vonku, pretože sa bojíte, že stretnete nejakú skupinu štyridsiatich migrantov. Nedajbože, že sa toto raz na Slovensku stane, verím, že nie, ale za toto všetko budete niesť zodpovednosť vy.
A teraz vážne, v normálnej demokratickej krajine, ktorou dnes Slovensko za vlády Igora Matoviča a Eduarda Hegera nie je, by takýto minister vnútra už dávno nesedel na svojej stoličke, už osemkrát by sme ho nemuseli odvolávať, ale po prvom odvolávaní by sám podal demisiu. A ani na jednom odvolávaní nevysvetlil tie príčiny, za ktoré bol odvolávaný, a tie sa len množia a množia. A on s tou drzosťou a s kožou na krku tu príde a hovorí nám tu nezmysly, bludy starej matere, ktorým na Slovensku dnes nikto neverí.
Ja verím, že už konečne precitli aj kolegovia zo strany SME RODINA, kolegovia zo strany SaS a že konečne tohto neschopného človeka, ktorý je prilepený na svojej ministerskej školičke, budeme môcť odvolať, už včera bolo neskoro.
19. 10. 2022 15:40:25 - 15:40:25 72. schôdza NR SR - 16.deň - B. popoludní Tlač 1183 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Šutaj Eštok, Matúš (-) - poslanec NR SR Vystúpenie s faktickou poznámkou   (text neprešiel jazykovou úpravou)
35.
Pán poslanec, chcem sa opýtať, čo bolo odborné na tejto vašej faktickej pozván... po... po... poznámke (povedané so smiechom), pretože o.. odbo... pri odbornosti ani len nešla. Že vy práve máte odvahu a tú drzosť hovoriť o odbornej debate? Veď ste to práve vy, za čo som vás kritizoval, že namiesto toho, aby ste takýto dôležitý zákon dali ako vládny návrh zákona do štandardného medzirezortného pripomienkového konania, kde by ho všetky dotknuté subjekty rozniesli na rohoch, pretože to je taký nezmysel a taký paškvil, že by mal asi najväčší počet zásadných pripomienok v histórii legislatívneho procesu na Slovensku, tak ste ho tu dali potajne, len aby sa presadil ďalší šialený nápad vášho vodcu Igora Matoviča. To je celé, čo som vám povedal, preto tu žiadna odborná debata nemá zmysel, pretože vy, ste ju odignorovali. Keď sa chcete baviť odborne, nech sa páči, tam sú všetky dotknuté subjekty. Môžete sa s nimi baviť.
A čo sa týka... (Reakcia z pléna.) Neskáčte mi do rečí a nevykrikujte tu v parlamente. (Ruch v sále a zaznenievanie gongu.) Pán podpredseda, poprosím vás, ukľudnite kolegu poslaneckého.
Čo sa týka týchto vašich bájok, tak ja vám môžem priniesť rozhovor v novinách policajných, kde šé... podpredseda policajných odborov hovorí o tom, že od začiatku vašej vlády odišlo do civilu 4-tisíc policajtov. Váš poslušný sluha pán Hamran, ktorý už má politické ambície, si môže hovoriť, čo len chce, to sú fakty, o ktorých hovorí podpredseda policajných odborov, že 4-tisíc policajtov odišlo do civilu, pretože odmietajú plniť politické rozkazy, ktoré vy im tu dávate, aby ničili opozíciu, pretože odbornými zbraňami bojovať neviete. Všetko, čo je odborné, dokašlete, ako je tento návrh zákona, ktorý je vidno, že pripravoval Igor Matovič na ministerstve financií, a poslušní lokaji ho tu pekne prišli odprezentovať ako také biele kone.
Ešte raz vás vyzývam, keď chcete nejakú odbornosť, stiahnite návrh, podajte ho do medzirezortného pripomienkového konania, tak aby sa všetci odborníci k tomu mohli vyjadriť.
19. 10. 2022 15:40:25 - 15:40:25 72. schôdza NR SR - 16.deň - B. popoludní Tlač 1183 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Šutaj Eštok, Matúš (-) - poslanec NR SR Vystúpenie v rozprave   (text neprešiel jazykovou úpravou)
31.
Ďakujem pekne za slovo. Vážené panie poslankyne, vážení páni poslanci, sľubujem, že budem stručnejší, ako boli moji predrečníci, pretože už zo samotnej podstaty tohto návrhu, o ktorom dnes rokujeme, je jasné, že je to typický produkt schránkovej firmy OĽANO, je v skratke zlý, nedostatočný a netransparentný.
A je na smiech, keď si spomenieme, ako podľa Igora Matoviča mala byť jeho vláda tou najlepšou v slovenskej histórii, na ktorú si budú pamätať učebnice dejepisu. Je do plaču, keď si uvedomíme, že takéto nepodarky nám predkladá najsilnejšia vládna strana, ktorej predseda je prilepený k svojej stoličke tým najsilnejším, najmocnejším lepidlom na svete a ktorá nesie hlavnú zodpovednosť za dnešný marazmus, ktorý tu na Slovensku máme.
A je strašné, že po ixtýkrát tu hovorím na tomto mieste o netransparentnosti pri strane, ktorá týmto sľubom vyhrala voľby. Dobre si to, prosím, zapamätajte, občania Slovenskej republiky, teraz hovorím k vám, a nedajte sa viac tejto schránkovej firme OĽANO oklamať. Táto najtransparentnejšia - v úvodzovkách - strana, ktorej lídri sa idú roztrhať od toho, ako nekradnú a od rána až do noci pomáhajú ľuďom, nám nachystala zákon s ďalekosiahlymi dôsledkami na slovenské hospodárstvo. A tento zákon, ako je dobrým zvykom, predložila - v úvodzovkách - tajne ako poslanecký návrh tuná kolegu poslanca Vetráka bez akejkoľvek diskusie s tými, ktorých sa má najviac dotýkať.
Keď sa ho začali, pána Vetráka, pýtať novinári, prečo zrazu prichádza s niečím takýmto, priznal sa, že v podstate je iba takým bielym koňom Igora Matoviča, a zároveň, že mu to odobril aj premiér Heger, ktorý je iba ďalším zamestnancom Igora Matoviča.
Chcem sa opýtať z tohto miesta, či toto je to vaše otvorené vládnutie. Či toto je tá vaša transparentnosť, ktorou sa v OĽANO tak oháňate. Bojíte sa podať kvalifikovaný návrh zákona do riadneho medzirezortného pripomienkového konania, bojíte sa viesť riadnu diskusiu s dotknutými subjektami. Áno, bojíte sa. To je jasná odpoveď. Bojíte sa urobiť oboje. Jediné, čo viete, je pretláčať bagrom šialené nápady svojho duševne narošené... narušeného vodcu, majiteľa, ktorý si myslí, že spasí Slovensko, a keď si niečo vymyslí o pol druhej ráno na sociálnych sieťach, tak to ide silou mocou pretlačiť.
Igor Matovič sa pri akýchkoľvek svojich návrhoch dôsledne drží politiky tri P: populizmus, primitivizmus a pomstychtivosť. Toto je zásada jeho politiky. A návrh tuná pána Vetráka, jeho verného bieleho koňa, všetky tieto tri P spĺňa. Ešte raz zopakujem: populizmus, primitivizmus a pomstychtivosť. OĽANO sa chce populisticky hrať na spravodlivých, ktorí bohatým berú a chudobným dávajú. Ibaže oni chudobným nedávajú nič. Ani cent. Každé peniaze v štátnom rozpočte, peniaze nás všetkých, sú pre ministra financií iba nástrojom na uskutočnenie svojich vlastných atómoviek. Nič iné. Návrh je primitívny, ako som povedal, pretože ani len sa nepokúša predstierať odbornosť. Žiadne rokovanie s dotknutými subjektami, žiadne rokovanie s podnikmi, žiadna diskusia, žiadna logika. Proste príde Matovičov bager a začne bagrovať, kde sa mu práve zapáči. Má tu verných lokajov a pri bagrovaní zoberú lopaty a pomôžu mu.
A za tretie návrh je pomstychtivý, pretože bez toho by sa predsa nemohlo stať to, že dostane pečiatku od samotného vášho vodcu Igora Matoviča. Má totiž trestať slovenské podniky, ktorých si rovnako ako mnohú... mnohú inú skupinu ostatných vybrala táto vláda za nepriateľov. A práve má pocit, že je najvyšší čas ich už v týchto ťažkých časoch doraziť úplne na kolená.
Poďme však ďalej. Pán Vetrák sa ešte predtým, ako priznal, že tento návrh mu odporučil Igor Matovič, vyhováral, že šéf OSN vyzval na solidaritu, a preto chce Matovič so svojimi lokajmi, pánmi poslancami z OĽANO (povedané so smiechom) tuná sediacimi, vyrúbiť slovenským firmám dodatočnú daň. Pravdou však je, a vy to veľmi dobre viete, pán poslanec Vetrák, že zavádzate, pretože generálny tajomník OSN hovoril na o energofirmách.
Tak sa teda pýtam, už je tu? Zdanenie Slovnaftu? Už je tu mimoriadny odvod pre Slovnaft? Ide iba o ďalšie klamstvo, ktoré tu šírite. Idete šliapať po iných, úspešnejších od vás. To je typické pre vás.
Pýtam sa, kde je projekcia dosahov. Kde máte výpočty? Nemáte nič. Nič sme nevideli, nikto nič neprepočítal. Výsledkom je, že tí, ktorých by sa dot... odvod dotkol, sa o tom dozvedeli z novín. To je to vaše otvorené vládnutie, pretože sa bojíte, aby to prešlo štandardnou diskusiou, takýto zákon. Tak ste to tu hodili ako poslušní otroci Igora Matoviča.
V reakcii hneď telekomunikační operátori povedali, už to tu viackrát bolo zopakované, že tak teda dobre, nebudeme investovať do rýchlejšieho internetu, keď nám štát zoberie ďalšie peniaze. To je výsledok bačovania Matoviča a jeho sekty verných. Ako keby nestačilo, čo spravili covidy, lockdowny so slovenskými firmami, čo s nimi robia vysoké ceny energií, tak OĽANO, táto schránková firma, sa asi rozhodlo definitívne slovenské spoločnosti doraziť na kolená.
Aby bolo jasné, v HLAS-e sme sociálni demokrati a nemáme žiadny problém so solidaritou silnejších voči tým slabším. Áno, a mimoriadny odvod by sme bez problémov podporili a sme pripravení tak urobiť vtedy, keď bude mať logiku. A nebudú tu ostávať po vás, po vašich neodborných návrhoch zákona iba spálené púšte, ktoré tu ostanú po tých slovenských priemyselných parkoch.
Pýtam sa verejne Igora Matoviča a Hegera, dvoch premiérov a dvoch ministrov financií, ktorí raz za svoje výkony isto dostanú Nobelovu cenu za ekonomiku, to som o tom úplne presvedčený. Určite aj vy všetci, ktorí tu sedíte.
Čo vám dali banky za to, že pre vás neexistujú? Čo vám dali banky, že ste zrušili bankový odvod zavedený vládami práve sociálnej demokracie, ktoré tu na Slovensku boli. Čo vám dali banky dosahujúce rekordné zisky za to, že ani tento paškvil, ktorý ste predviedli a poslali do parlamentu, si s ich mimoriadnym zdanením vôbec nepočíta?
Je to jednoducho blamáž a je veľmi smutné, že sa niečo také dá, na takéto niečo dá zneužiť práve predseda Ústavnoprávneho výboru. Mne je vás úprimne, pán poslanec, ľúto, a preto vás aj vyzývam, aby ste neboli ďalej bielym koňom Igora Matoviča, aby ste nenapĺňali jeho predstavy o ďalších šialených atomovkách, ktoré tu idete hádzať, aby ste stiahli tento nezmyselný návrh zákona späť, aby ste prešli štandardným medzirezortným pripomienkovým konaním, aby to bol návrh vlády, ku ktorému sa vyjadria všetci dotknutí, všetky dotknuté subjekty, o ktorých sa idete baviť, keď tak sa hrdíte otvoreným vládnutím. Vašou úlohou ako predsedu výboru je predsa kultivovať legislatívny proces. A toto, čo ste predviedli teraz, že tu prinášate ďalšiu atómovku Igora Matoviča ako taký poslušný žiačik, je urážkou samotnej funkcie predsedu ústavnoprávneho výboru.
Ešte raz zopakujem, že toto je návrh plný chýb s dopadmi na bežných ľudí, ktorých môže vo finále pripraviť o prácu.
Príďte, prosím, s návrhom, ktorý neobíde banky, dajte ho do riadneho medzirezortného pripomienkového konania, vypočujte si názory odborníkov, ktorými tak pohŕdate, nielen vášho vyšinutého predsedu. A ak váš návrh bude mať hlavu a pätu, sociálni demokrati, minimálne v HLAS-e - sociálna demokracia, nebudú mať so zdanením skutočne bohatých firiem a bánk žiadny problém.
Ďakujem pekne.
6. 10. 2022 16:46:05 - 16:46:05 74. schôdza NR SR - 1.deň - B. popoludní Tlač 1234 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Šutaj Eštok, Matúš (-) - poslanec NR SR -   (text neprešiel jazykovou úpravou)
24.
Pán poslanec Šeliga, vy ste tu už v tomto pléne, odhliadnuc od hlasovacích automatov OĽANO, ostali jediný, kto si myslí že Slovensko je ešte naďalej právny a demokratický štát. Ste jediný, kto tu obhajuje zverstvá, ktoré sa dejú na pokyn vášho mentora pána Lipšica, pána Matoviča a neschopného Mikulca.
Hovoríte tu o tom, že prečo tu niekto spochybňuje vyšetrovanie, veď nikto nespochybňuje vyšetrovanie, nech sa vyšetruje na základe dôkazov a faktov, nie na základe vymyslených výpovedí kajúcnikov a podobných nezmyslov a o tom, že tu Slovensko už nie je právny štát, o tom nehovorí Robert Fico. Veď keď ste tu v tomto pléne sedeli, tak to čítal Boris Kollár, predseda parlamentu, správu SIS, kde sme sa dozvedeli, že tu existuje skupinka vyšetrovateľov, sudcov a prokurátorov Špeciálnej prokuratúry, ktorí si zo Slovenska urobili svoje vlastné eldorádo a so správnym štátom to nemá nič spoločné.
Ak hovoríte o tých nahrávkach, tak verím, že ste čítali aj výpoveď jedného z operatívcov NAKA, pána Kaľavského, ktorý okrem iného, hovorí v rozhovore, kde sa sám pýta: „Nezačali na Slovensku zomierať aktéri káuz, ktoré vyšetruje NAKA? Balvan sa obesil, Polóny zastrelil, Böhm sa zastrelil. Mikulca našli mŕtveho akože na úteku, kvôli nemu sme falšovali úradné záznamy. Mikulcova žena potom obviňovala z jeho smrti NAKA, nuž a nejaký chlap prerazil bránu a zastrelil ju. Advokát takáčovcov Almásy náhle zomrel cestou na súd. Mne ide o život,“ dopĺňa Kaľavský.
A ešte, keď tu obhajujete tak verejne čurillovcov, čurillovskú mafiu, ako tu už bolo viackrát povedané, zase Kaľavský hovorí o tom, že volal Čurillovi, tomu vášmu blahoslavenému, elitnému vyšetrovateľovi, jedného, jedným z vašich chlapcov spolu s pánom Hamranom, ktorý hovorí, že v súvislosti s neskôr obvineným kolegom Kučerkom a Čurilla mi povedal: „Neboj sa, čoskoro budeš mať možnosť ísť k ním domov a môžeš mu zastreliť deti.“
Tých tu obhajujete, hanbite sa!
28. 9. 2022 17:55:03 - 17:55:03 73. schôdza NR SR - 1.deň - B. popoludní Tlač 1201 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Šutaj Eštok, Matúš (-) - poslanec NR SR -   (text neprešiel jazykovou úpravou)
106.
Myslím, že dnes už celé Slovensko vie, že toto je vláda Igora Matoviča, nie vláda toho infantilného človeka, ktorý tu prišiel obhajovať človeka, ktorý tu dnes... ktorého tu dnes odvolávame. Toto je vláda Igora Matoviča a je dnes na Slovensku každému jasné, že keď padne Igor Matovič, táto vláda nemá dlhú existenciu, treba si to povedať takto rovno, otvorenie, priamo a prestať hrať tieto politické hry na svojich voličov.
Mňa mrzí, že opozícia v tom prípade nie je jednotná, pretože už to tu bolo povedané niekoľkokrát, zajtra si obliekame dresy. Je to na každom poslancovi, aké dresy si oblečie. Kolegovia zo strany OĽANO tie dresy majú. Majú tam napísané: „Chránim Igora Matoviča.“ Tie dresy si zajtra oblečie aj Boris Kollár a celá SME RODINA, oni budú v tričkách „Chránime Igora Matoviča.“ Rovnako kolegovia ZA ĽUDÍ budú mať tričká - „Chránime Igora Matoviča.“ A je na vás, zvyšní páni kolegovia, či chcete mať aj vy tie tričká, že „Chránime Igora Matoviča,“ a s ním celú túto neschopnú vládu so všetkými neschopnými ministrami, ktorí tu sú. Igorovi Matovičovi na Slovensku dnes nedôveruje takmer 90 % ľudí.
A keď sme tu už odvolávali niekoľko ministrov, nikdy tu nebol (povedané so smiechom) problém s tým, aby sa opozícia jasne postavila a povedala dosť, stačilo, odíďte, lebo ste zlyhali. Ako zlyhal Mikulec a ďalší. Zajtra máte priestor na to, ako tu už bolo povedané, aby ste povedali dosť tomu najväčšiemu zlu, aké v politike vzniklo.
Bohužiaľ, vzniklo aj zadosťučinením a s pomocou SaS, ktorá pred niekoľkými rokmi priniesla do politiky Igora Matoviča na svojej kandidátke, ale zajtra máme možnosť tomuto človekovi uštedriť aspoň jednu... pozaucho od všetkých občanov, keď bude teatrálne odchádzať z ministerstva financií, keď teatrálne odovzdá svoju pancierovanú limuzínu a teatrálne sa vráti bez ochranky späť do týchto lavíc.
28. 9. 2022 9:55:04 - 9:55:04 72. schôdza NR SR - 7.deň - A. dopoludnia Tlač 1138 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Šutaj Eštok, Matúš (-) - poslanec NR SR -   (text neprešiel jazykovou úpravou)
40.
Vážený pán predsedajúci, ďakujem za slovo.
Vážené panie poslankyne, vážení páni poslanci, Slovenský zväz protifašistických bojovníkov je organizácia, ktorá plní zaslúžené úlohy presadzovania demokratických princípov, humanizmu a zároveň vyzdvihuje pronárodný odkaz, avšak bez uznávania fašizmu, nacizmu či iných totalitných ideológií. Slovenská republika zákonom uznala toto postavenie zväzu a zaviazala sa mu poskytovať pomoc a súčinnosť pri napĺňaní jeho úloh. O to viac je odkaz a úloha zväzu aktuálna v tomto období, kedy sa vytráca priama skúsenosť s totalitnými režimami a na sociálnych sieťach sa šíria dezinterpretácie histórie a obdiv k rôznym súčasným i minulým autokratom.
Zväz má byť síce podporovaný štátom i materiálne, avšak jedná sa o pomerne symbolickú pomoc, ktorá navyše závisí od dobrej vôle aj jednotlivých rezortov. Ekonomicky ho pritom výrazne zasiahla pandémia, ktorá obmedzila možné aktivity zväzu a vzápätí zdražovanie energií a celkové zvyšovanie spotrebiteľských cien spôsobené infláciou. Štát by tak mal v súlade s jeho záväzkom podporovať činnosť Zväzu protifašistických bojovníkov, poskytnúť dostatočné materiálne zázemie, aby zväz mohol naďalej napĺňať svoje poslanie, a preto v tomto návrhu zákona navrhujeme, aby na jeho činnosť bol vyčlenený príspevok zo štátneho rozpočtu. V rámci tohto ustanovenia sa vymedzuje, že minimálna výška takéhoto príspevku je 500-tisíc eur ročne, pričom štát by mal každoročne túto sumu navyšovať o výšku inflácie za I. polrok predchádzajúceho roka.
Chcem vás všetkých poprosiť o podporu aj v mene Zväzu protifašistických bojovníkov o to, aby sme im pomohli prežiť, aby vedeli existovať, pretože toto zdražovanie sa dotýka aj ich. Takže prosím celý parlament o podporu aj v mene Zväzu protifašistických bojovníkov.
Ďakujem pekne za slovo.
28. 9. 2022 9:25:04 - 9:25:04 72. schôdza NR SR - 7.deň - A. dopoludnia Tlač 1071 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Šutaj Eštok, Matúš (-) - poslanec NR SR Vystúpenie v rozprave   (text neprešiel jazykovou úpravou)
18.
Vážený pán predsedajúci, vážené panie poslankyne, vážení páni poslanci, dovoľte, aby som podľa § 73 ods. 1 rokovacieho poriadku vystúpil v prvom čítaní ako spravodajca určený ústavnoprávnym výborom k uvedenému návrhu zákona. Návrh zákona spĺňa formálno-právne náležitosti uvedené v rokovacom poriadku a v legislatívnych pravidlách tvorby zákonov.
Predseda Národnej rady vo svojom rozhodnutí navrhol, aby návrh zákona prerokovali ústavnoprávny výbor a výbor pre verejnú správu a regionálny rozvoj. Za gestorský výbor navrhol ústavnoprávny výbor s tým, aby výbory prerokovali návrh zákona do 30 dní a gestorský výbor do 32 dní od jeho prerokovania v prvom čítaní.
Zo znenia návrhu zákona je zrejmý účel navrhovanej právnej úpravy. Ako spravodajca určený navrhnutým gestorským výborom odporúčam, aby sa Národná rada po všeobecnej rozprave uzniesla na tom, že návrh zákona prerokuje v druhom čítaní. Odporúčam zároveň návrh zákona prideliť výborom, vrátane určenia gestorského výboru a lehoty na prerokovanie návrhu zákona vo výboroch v zmysle uvedeného rozhodnutia predsedu Národnej rady.
Vážený pán predsedajúci, prosím, otvorte všeobecnú rozpravu.
13. 9. 2022 16:10:03 - 16:25:23 71. schôdza NR SR - 1.deň - B. popoludní Tlač 1191 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Šutaj Eštok, Matúš (-) - poslanec NR SR Vystúpenie s faktickou poznámkou   (text neprešiel jazykovou úpravou)
100.
Pán Kyselica, a vy ste boli kde, keď tu bol váš šéf, váš vodca sekty sám veľký Igor Matovič? Vy ste počúvali, čo tu on predviedol? Asi vám nechám zostrihať tie nadávky, tie klamstvá, ktoré tu v parlamente vyhodil zo seba. Ja už neviem, ako to slušnejšie mám povedať. Prečo ste nedali faktickú reakciu vtedy? Na vášho vodcu? Prečo ste nereagovali na to, aby váš vodca tu slušne vystupoval? Ja som iba zhrnul jeho vystúpenie, ktoré bolo hodné piatej cenovej skupiny a mrzí ma aj vy, aj ten váš kolega z hospodárskeho výboru, že ste neboli schopní jednou jedinou vetou brániť či už odvolávaného Mikulca, alebo človeka, ktorému som sa venoval, tomu chorému človeku, že ste neboli schopní sa postaviť na jeho obhajobu, ale niečo tu pán Kremský splietal o mafii.
Pán Kremský, keby ste dobre počúvali, tak som povedal, že kto je tu jediná mafia - Matovič, Heger, Mikulec, Hamran a Lipšic a vy tým, že ich kryjete, tak ste asi súčasťou organizované zločinu na Slovensku. Bohužiaľ, to takto je. Ste ich hovorcom. Ale ja rozumiem. Už som to povedal viacerým vašim kolegom, myslím, že to je paušálne pre celý klub OĽANO, že blahoslavení sú chudobní duchu, lebo ich je nebeské kráľovstvo a pre vás to platí. Vy ste také presne poslušné hlasovacie automaty, ktoré nevidia nič zlé na konaní vašich šéfov, na konaní vášho lídra vašej sekty. Takže asi toľko k reakcii na faktické poznámky týchto dvoch pánov.
Ďakujem pekne.
13. 9. 2022 15:55:03 - 16:10:22 71. schôdza NR SR - 1.deň - B. popoludní Tlač 1191 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Šutaj Eštok, Matúš (-) - poslanec NR SR Vystúpenie v rozprave   (text neprešiel jazykovou úpravou)
84.
Vážené panie poslankyne, vážení páni poslanci, ale aj, vážení páni noví ministri, ktorí tu už dnes nie ste, Káčer, Hirman a najviac mi je ľúto pána Karasa. Chcem sa vás opýtať takto na diaľku, ako sa vám sedí v novej vláde? Či ste pyšní na svojho kolegu Igora Matoviča, ktorý tu dnes predniesol svoje mentálne splašky a uviedol stanovisko vlády Slovenskej republiky, v ktorej aj vy sedíte, aj vy, pán Káčer, aj Hirman, aj pán Karas. Hovoril aj za vás. Už ste hrdí, s akou bandou ste sa to spolčili? A ste hrdí na Matovičovu bábku, toho neviditeľného vraj premiéra Eduarda Hegera? Karikatúru premiéra, ktorá vám vraj garantuje politickú podporu. To akože ten Heger, ktorý dnes ani nemal tú odvahu, aby vystúpil za týmto pultom a poslušne prenechal miesto svojmu chlebodarcovi a šéfovi Igorovi Matovičovi alebo psychovi, ako ho už zvykne volať slovenský národ.
Už ste pochopili, vážení páni noví ministri, v koho vláde sedíte? Tak ešte raz vám to zopakujem. Ako sa cítite vo vláde Igora Matoviča? Ste pripravení zakrývať svojím odborným a dlhými rokmi budovaným menom tieto zvratky, ktoré tu predniesol a zanechal jeden vážne psychicky chorý, narušený jedinec?
A čo vaši ďalší kolegovia? Ten zbabelec, ktorý tu dnes ani nie je, keď ho dnes odvolávame, alebo jeho druhý kolega, ku ktorému má evidentne blízko pán Naď. Aj na ich vystúpenie ste boli hrdí? Aj pod to sa chcete podpísať? Pretože dnes ste tomu ešte ušli, ale nabudúce budete aj vy musieť v parlamente poslušne obhajovať svojich kolegov, svojich nových kamošov, týchto neschopných ministrov, ku ktorým ste si prisadli. Neviem, či ste to domysleli do dôsledkov, ale prajem vám veľa psychických síl. Aj takto na diaľku, keďže tu nie ste. A prajem vám ich aj preto, že psychické sily dnes definitívne došli skutočnému premiérovi Igorovi Matovičovi. Pretože to, čo tu dnes predviedol za týmto pultíkom, si vyžadovalo okamžitý zásah mobilnej záchranárskej jednotky. Pán Matovič tak zúfalo kričal o pomoc pri svojom narušenom zdraví, ale, žiaľ, nebol vyslyšený pánom predsedom parlamentu. Mrzí ma to aj zaňho.
Dámy a páni, musím sa vrátiť k tomuto, čo tu dnes Igor Matovič predviedol. Dnes sme videli priamy dôkaz, kam sa dostala na Slovensku demokracia. Jeden psychicky chorý, vyšinutý a narušený človek narozprával v parlamente toľko lží a urážok, že sa to naozaj nedalo spočítať. Samozrejme, že nemal odvahu, pretože je zbabelec, vystúpiť v rámci rozpravy, kde by sa naňho dalo reagovať. Ale ako posledný zbabelec zneužil právo predniesť stanovisko vlády namiesto svojej bábky Hegera. A namiesto stanoviska vystúpil s výplodmi svojho chorého mozgu, ktoré mu jeho kolegovia pročkovci tak nadšene tlieskali v stoji. Že sa nehanbíte.
Tento zbabelec sa skrýva za parlamentný pult a za svoju imunitu, vďaka ktorej nemusí čeliť trestnoprávnej zodpovednosti za svoje choré výroky. Ale my vieme, že nemá zmysel ho žalovať, pretože nebudeme robiť zbytočnú prácu vyšetrovateľom na NAKA, on potrebuje péč a zodpovednosť od vyšetrovateľov na psychiatrickej jednotke.
Každého normálneho človeka musela obchádzať hrôza, keď dnes Matovičov prejav v parlamente sledoval, pretože táto krajina je v rukách šialenca a nemá žiaden nástroj, aby sa ho konečne zbavila. Slovenskí občania sú rukojemníci jedného chorého človeka, ktorý nás každý jeden deň presviedča o svojom pokračujúcom duševnom úpadku. Nestačí, že musel pred rokom a pol odstúpiť z postu premiéra, pretože nezvládal svoju funkciu. Nestačí, že z ústavnej väčšiny 95 poslancov sa dopracoval k 70 poslancom a musí teraz kupčiť aj s fašistami, aby bol, získal podporu pre jeho menšinovú vládu.
Najhoršie na tom je, že je nedotknuteľný. Pýtam sa, zaznel dnes v tejto Matovičovej stoke aspoň jeden jediný argument na obhajobu jeho neschopného ministerského kolegu pána Mikulca? Zaznelo niečo iné ako vedrá špiny a nenávisti? Skúste si to pozrieť sami a sami si odpovedajte, či to tak bolo. Je to strašné, že 5,5 mil. občanov Slovenskej republiky je rukojemníkom jedného, zopakujem to zase, šialenca, ktorý nezvláda ani vládu nad vlastnou psychikou, nieto ešte vládu nad Slovenskom. Igor Matovič dobre vie, prečo tu dnes vypustil tieto obludné splašky. Potrebuje hocičo, čím prekryje svoju zúfalú neschopnosť pomáhať ľuďom na Slovensku. Potrebuje hocičo, čo vykonávateľa jeho príkazov Romana Mikulca udrží vo funkcii. A potrebuje hocičo, čím by pošpinil najsilnejšiu opozičnú stranu, ktorá tento spôsob politiky absolútne odmieta a ponúka namiesto toho jasnú alternatívu voči týmto bláznom.
Namiesto reakcií na tieto odporné lži, naopak, vyzývam ľudí, pozrite si, prosím, dnešné vystúpenie ministra financií Matoviča a majte stále na pamäti, že tento chorý človek dnes má v rukách celé Slovensko. A my nemáme žiadnu možnosť, ako sa voči tomu brániť.
A teraz sa môžme venovať predmetu dnešnej schôdze, ktorú tu Igor Matovič tak úspešne zahmlil a o nič iné mu ani nešlo.
Určite si spomeniete, ako sme tu odvolávali ministra Mikulca pred pol rokom. Odvolali sme ho, lebo fatálne nezvládol utečeneckú krízu a za svoje zlyhanie, ako obyčajne, prehadzoval zodpovednosť na iných svojou aroganciou voči tým, ktorí na rozdiel od neho urobili maximum pre to, aby pomohli utečencom. Ale pánovi Mikulcovi nestačilo brýzgať na samosprávy a na dobrovoľníkov. On sa rozhodol, že si z vlastného prúseru spraví dobrý stranícky biznis. Namiesto štátu poveril manažovaním utečeneckej krízy súkromnú firmu, o ktorej sme tu už viackrát počuli, firmu Dustream. Ale k tejto firme neprišiel v nejakom transparentnom výberovom konaní alebo verejnom obstarávaní. Ako nám títo tzv. bojovníci proti korupcii, ktorí tu dnes sú priamo traja, pred voľbami sľubovali. Kdeže! Túto firmu odporučil ministrovi Mikulcovi podnikateľ Július Slovák priamo spojený so schránkovou firmou OĽANO. Tento pán Slovák je osobný priateľ Igora Matoviča a Eduarda Hegera, ktorému dokonca pred voľbami v roku 2020 robil tento pán Slovák osobnú kampaň. Osobnú kampaň v schránkovej firme OĽANO mu z peňazí, ktoré mal od štátu, teda od nás všetkých, zaplatili oľaňáci vo výške 100-tisíc eur za politickú kampaň. A tento pán zrazu sa zjavil na ministerstve vnútra a priateľsky poradil tomuto neborákovi, ktorý tu dnes mal sedieť, Mikulcovi, aby na manažovanie utečeneckej krízy zazmluvnil eventovú a svadobnú agentúru Dustream, no a, samozrejme, pohotovo potom nakráčal do firmy Dustream a robil tam subdodávku, aby tie peniaze prišli priamo k nemu, k Eduardovi Hegerovi a k Igorovi Matovičovi. Pekná zlodejina, ale dosť lacná.
Minister Mikulec skrátka zabil dve muchy jednou ranou, svoju zodpovednosť hodil na súkromnú firmu a za milióny eur z našich spoločných peňazí a ešte aj nakŕmil kamaráta podnikateľa totálne prepojeného so schránkovou firmou OĽANO Hegerom a priamo Matovičom. Korupčníci. Ministrovi však predsa len po tomto škandále tieklo do topánok, a tak klamal ostošesť, všetci si to pamätáme, čo tu v parlamente prednášal, ako mu firmu odporučil, odporučili skauti, maltézski rytieri, Mickey Mouse, Včielka Maja a podobné lži v priamom prenose. A verejne sľuboval, že peniaze pre podnikateľa Slováka zaplatí osobne z vlastného vrecka. Tak sa teda pýtam tuná v Národnej rade, pán minister, koľko ste do dnešného dňa z vlastného vrecka zaplatili pánovi Slovákovi priamo naviazanému na Matoviča a Hegera? Ukážte nám, prosím, faktúru, dôkaz, hocičo, len sa netvárte, že o tom neviete.
Ale ako som už spomenul, minister vďaka celej koalícii aj vďaka SaS-ke, aj vďaka SME RODINA, aj vďaka tej neexistujúcej strane ZA ĽUDÍ prežil a na všetko sa zabudlo. Ale čo sa zrazu nestalo? Úrad pre verejné obstarávanie po kontrole tejto škandalóznej a bez verejného obstarávania uskutočnenej zákazky konštatoval, že ministerstvo vnútra porušilo zákon a chce mu uložiť pokutu. Pán Mikulec, samozrejme, reagoval podľa komunikačného manuálu schránkovej firmy OĽANO. Obvinil úrad z protizákonného rozhodnutia a odvolal sa. To odvolanie bude posudzovať Rada ÚVO, v ktorej priamo sedia zhodou okolností dvaja zamestnanci ministerstva vnútra, ktorí budú aj pozerať na toto verejné obstarávanie. Skúsim si teraz tipnúť, ako to len môže dopadnúť, keď tam máte vašich ľudí.
Tak si to teda skúsme ešte zhrnúť. Podnikateľ Slovák je priateľom Hegera a Matoviča. Dodal OĽANO predvolebné práce za 100-tisíc eur, ním dodaná firma Dustream, ktorej robil subdodávateľa, zinkasovala už za tú, v pochybnej zákazke takmer 900-tisíc eur. A nielen Mikulec, ale aj Matovič a Heger čušia ako také vši pod chrastou. Počuli ste ich, že by tu niečo povedal Matovič, Mikulec alebo ich podržtaška Naď? Ani pol slova. A preto, vážení pročkovci, to je to "ne-krad-ne-me"? Ako hovorí váš Igor? To je tá kultúra úcty, ako hovorí kazateľ Eda? To je presne rovnaký "boj proti korupcii", ako bola trnavská firmička Igora Matoviča pri plošnom testovaní za jednu miliardu, dotácia na jednu sviňu 4 500 eur, na jednu sviňu, upozorňujem ešte raz, či milión eur zo štátnych peňazí do vrecka dvorného advokáta Miškoviča. Ak by OĽANO myslelo svoj boj proti korupcii vážne, Mikulec by dávno odstúpil a nemohol by sedieť na svojej stoličke. Ale je tam prilepený rovnako ako všetci ministri, ako Heger, Matovič a ďalší, pretože sa boja.
Dámy a páni, celá táto kauza by úplne stačila nie na demisiu jedného ministra, ale na odvolanie ministra priamo nekompetentným premiérom, ktorého dnes máme. Pravdaže to by nemohol byť spolupáchateľ. A dnes ten premiér je jeho spolupáchateľom. A dôvody v každom jednom z doterajších štyroch odvolávaní pána Mikulca by boli absolútne dostačujúce. No pán minister vnútra má zvláštny a zvrátený talent, poviem to takto, vždy dokáže pridať ďalšie dôvody, ktoré opäť stačia aj na tri demisie. A ja dnes spomeniem len jeden dôvod, ktorý však bohato stačí. Rozhovor s bývalým šéfom operatívcov NAKA Jánom Kaľavským, ktorý vyšiel minulý týždeň, a po prečítaní tohto článku nielenže mi behal mráz po chrbte, ale bolo mi z neho na zvracanie. Na zvracanie z praktík, ktoré pročkovci a vy tu všetci, ktorí sa usmievate, aj tento právny elév pán Baránik podporujete. A ak je len polovica pravdy toho, čo hovorí pán Kaľavský, tak nežijeme v demokracii, ale v čistej diktatúre a v policajnom štáte. A vy, Matovičove ovce, to veselo tolerujete a z tohto miesta vám hovorím, že ste spoluzodpovední za všetky tie svinstvá, ktoré vám teraz prečítam.
Je to z rozhovoru pána Kaľavského, ktorý vyšiel minulý týždeň, citujem: "Nezačali na Slovensku zomierať aktéri káuz, ktoré vyšetruje NAKA? Balvan sa obesil, Polóny zastrelil, Böhm sa zastreli, Mikulca našli mŕtveho, akože na úteku, kvôli nemu sme falšovali úradné záznamy. Mikulcova žena potom obviňovala z jeho smrti NAKA, nuž a nejaký chlap prerazil bránu a zastrelil ju." Počúvajte dobre, zastrelil ju. "Advokát takáčovcov Almáši náhle zomrel cestou na súd. Mne ide o život." Končí Kaľavský.
Ďalšia citácia: "Vybrali sme vymyslené úradné záznamy, že niekto má zbrane, že sa vyhráža susedovi, že je nebezpečný. V skutočnosti to bola hlúposť, ale papier znesie veľa. Úradný záznam vložil vyšetrovateľ do spisu a na jeho základe požiadal o nasadenie Lynx Commanda. Ráno o piatej sme vďaka tomu s veľkým krikom vtrhli k niekomu do domu, nad strechou hučal vrtuľník, len aby človek bol od začiatku zlomený, aby sme ho váľali po zemi, aby bol na neho nátlak." Počúvajte dobre, Matovičove ovce, toto ste spoluzodpovední za toto všetko.
Posledná citácia, hovorí Kaľavský: "Volal som Čurillovi v súvislosti s neskôr obvineným kolegom Kučerkom a Čurilla mi povedal: Neboj sa, čoskoro budeš mať možnosť ísť k nim domov a môžeš mu zastreliť deti."
Že sa nehanbíte! Vy ste konzervatívci?! Vy ste kresťania?! Toto všetko tolerujete. Pani Záborská je kde?! Čítala tento rozhovor?! Odporúčam jej to.
Tak ešte raz, Matovič, Heger, Mikulec, Lipšic, Hamran a všetci vaši sluhovia, ktorí tu sú. Toto je tá vaša spravodlivosť? Pýtam sa. Toto je tá spravodlivosť, ktorú ste na Slovensku chceli? Toto je tá vaša očista? Toto je ten váš právny štát? Aj z tohto rozhovoru budete tak citovať na všetkých vašich tlačovkách a vo vystúpeniach, ako tak radi citujete všetkých tých kajúcnikov? Vy ste urobili zo Slovenska jeden policajný štát, ak nie niečo horšie. A jediné, čo dokážete, je trepať nonstop nezmysli o mafii, tak ako tu predo mnou trepal ten chorý človek Igor Matovič. A keď si tento rozhovor, ktorý vyšiel minulý týždeň, prečítajú ľudia, pochopia, kto je na Slovensku skutočná mafia a ja to tu poviem veľmi otvorene. Skutočná mafia na Slovensku je Igor Matovič, Roman Mikulec, jeho asistent Heger, ich poskok Hamran a ich šéf Lipšic. Toto je skutočná mafia na Slovensku a dôvody na odvolávanie ministra vnútra sú dokonalým obrazom podvodu, ktoré sa OĽANO - schránková firma dopustilo pred voľbami. Pretože pred voľbami sľubovali boj proti mafii, sľubovali boj proti korupcii, sľubovali transparentnosť. Dnes nedokážu poslať zo stoličky jedného neschopného ministra, ktorý kryje korupciu, netransparentne rozhoduje o štátnych peniazoch a nesie plnú zodpovednosť za vyčíňanie skutočnej mafie, ktorú vy všetci, ktorí nebudete hlasovať za odvolanie ministra Mikulca, podporujete. A preto vám posielam jeden odkaz od ľudí. Že stačilo, dosť, pobaľte sa a zmiznite.
13. 9. 2022 15:40:03 - 15:55:22 71. schôdza NR SR - 1.deň - B. popoludní Tlač 1191 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Šutaj Eštok, Matúš (-) - poslanec NR SR Vystúpenie s faktickou poznámkou   (text neprešiel jazykovou úpravou)
62.
Pani poslankyňa, myslím si, že k tvojmu vystúpeniu je ťažké niečo dodať. Mrzí ma len, že ho počúvala prázdna sála, pretože tu nie sú ani tí verní uctievači kultu Igora Matoviča, ale nie je tu ani veľký frajer Mikulec, ktorého dnes odvolávame. On to nemusí dneska počúvať. Nie je tu ani psychicky narušený človek, ktorý on sám sa ho ako jediný zastával a je tu iba pár intelektuálnych titanov, ako je Jožo Pročko, ktorý asi budú obhajovať túto geniálnu vládu. Takže škoda, že ich je tu takto málo, ale chápem. Už sa vyvracali, už mohli ísť preč.

Deň v parlamente

<- ->