Vyhľadávanie v prepise rozpravy Vytlačiť stránku / Print page

Záznamy vystúpení sú evidované v rámci systému prepisu vystúpení do textovej podoby. Tieto texty sú k dispozícii až od 5. volebného obdobia a kvôli autorizácii sú k dispozícii vždy až nejaký čas po samotnom vystúpení.

Výsledok vyhľadávania v záznamoch rozpravy NR SR

 
6. 10. 2021 18:35:12 - 18:49:22 40. schôdza NR SR - 12.deň - B. popoludní Tlač 583 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Šutaj Eštok, Matúš (-) - poslanec NR SR Vystúpenie v rozprave  
Vážené panie poslankyne, vážení páni poslanci, a si 500-krát pred voľbami a 500-krát po voľbách minimálne opakoval Igor Matovič základný princíp, ktorý má podľa neho platiť v štátnej správe, že nesmie mať prednosť človek len preto, lebo má tú správu stranícku knižku.
Princíp je to síce pekný a rozdiel od Igora Matoviča, predchádzajúce vlády uplatňovali aj v praxi. Postupnými legislatívnymi zmenami sa v zmysle európskych odporúčaní snažili štátnu správu odpolitizovať a dať základné garancie štátnym úradníkom, že nemôžu byť svojvoľne odvolaní, premiestnení alebo rovno vyhodení z práce. Ak si chce niekto pozrieť v priamom prenose schizofréniu tejto vládnej koalície a podrobne si naštudovať spôsob, akým si robiť z úst inú časť tela, nech sa pozrie na aktuálnu tému výberu policajného prezidenta.
To bolo v roku 2018 na námestiach, kričal nahlas vo všetkých médiách, že treba túto tému odpolitizovať, túto voľbu, aby nebola politická. Boli ste vy, dámy a páni z vládnej koalície, česť niektorým výnimkám. Vy ste kričali o stošesť, že policajného prezidenta si nesmie vyberať minister. Bolo to práve vláda Petra Pellegriniho, ktorá si ako jednu z kľúčových priorít stanovila zmierenie napätia v spoločnosti. Preto v rámci upokojenia celospoločenskej situácie túto zmenu aj podporila a presadila.
No, a keď sa pozrieme čo sa deje dnes, zrazu, milé dámy a páni z koalície, ste zistili, že svojimi vlastnými návrhmi si musíte v praxi skutočne zmeniť všetko čo ste pred voľbami chceli. Dnes vám to už, samozrejme, nevyhovuje. Preto šup, šup, poďme veľmi rýchlo zmeniť spôsob voľby tak, aby si ho vyberal priamo minister. Dámy a páni, to je čistá schizofrénia alebo ešte presnejšie, je to sprosté oklamanie voličov, ako už tu bolo povedané za týmto rečníckym pultom. V opozícii sme niečo nahlas žiadali, sľubovali a dnes vo vláde robíte úplný opak novely zákona o štátnej službe sú navlas rovnakým príbehom. Opakuje sa ten najzásadnejší postoj Igora Matoviča. Prednosť štátnej správe nesmie mať človek len preto, lebo má tu správnu stranícku knižku.
No, ale to by nebol Igor Matovič, aby sa jeho zásadný postoj nezmenil o 180 stupňov. Veď si len spomeňme o nám vládna koalícia narobila s okresnými úradmi. Nielen pred voľbami, ale ešte mesiace po nich nám Igor Matovič ako premiér sľuboval, že okresné úrady treba odpolitizovať a že je neprijateľné, aby sa posty prednostov menili politicky. Čo sa stalo pár týždňov na to. Zrazu ste si posty, zrazu sa tie posty stali tými najpolitickejšími v histórii Slovenskej republiky. Za žiadnej vlády na Slovensku sa nestalo, aby si posty okresných prednostov sprivatizovala jedna jediná koaličná strana OĽANO. A vo svojej fraške ste pokračovali ďalej.
Namiesto otvorených výberových konaní pred voľbami sľubovala, táto vláda sľubovala pred voľbami ako zázračné riešenie na všetko sa niekde v utajení schádzali stranícke úderky OĽANO na čele s Jozefom Pročkom a za takýchto tajných konkurzoch zrazu vyskočili ako zajace z klobúka desiatky nových prednostov okresných úradov.
No, a čo na to váš stranícky šéf Igor Matovič? Nič. Len nakreslil jeden infantilný, prihlúply plagátik typicky v jeho štýle, aby sa priznal, že ako on teda bude prednosta okresného úradu politickou funkciou, ale pozor, za ňu už bude hrubá čiara, no a nižší panáčikovia tí už budú nedotknuteľní. Lenže čo sa nestalo. Privatizácia okresných prednostov hnutím OĽANO sa vládnej koalícii ukázala ako nedostačujúca. Na všetky úrovne predsa treba dosadiť svojich strýkov, tety, bratrancov, či kamarátov. A to vám odpolitizovaná štátna správa jednoducho neumožňovala. A tak hybaj rýchlo prišiel na pomoc bývalý štátny tajomník, predkladateľ tohto návrhu pán Kyselica so svojimi pozmeňujúcimi návrhmi, ktoré obracajú princípy štátnej služby naruby a robia z nej politické odkladisko súčasnej vládnej koalície.
Nech byť za každú cenu osobný, pán Kyselica, no musím na chvíľku sa pristaviť aj pri vás osobne. Boli ste to práve vy
===== ... pán Kyselica so svojimi pozmeňujúcimi návrhmi, ktoré obracajú princípy štátnej služby naruby a robia z nej politické odkladisko súčasnej vládnej koalície.
Nechcem byť za každú cenu osobný, pán Kyselica, no musím na chvíľku sa pristaviť aj pri vás osobne. Boli ste to práve vy, kto z postu štátneho tajomníka musel odísť pretože sa prejavilo, že celú predvolebnú kampaň v drese OĽANO ste absolvovali v pozícii agenta Vojenského spravodajstva. Dodnes nevieme koho a komu ste vynášal, pán Kyselica, informácie, dodnes sa za to klamanie voličov ste sa neospravedlnili. Za to ste výrazne aktívny, ak ide o čistky v štátnej správe, ako už tu bolo povedané. A slovo čistky nepoužívam náhodne. Je to totiž váš obľúbený výraz, ako tu už odznelo. O obsadzovaní funkcií v Policajnom zbore totiž pred troma týždňami ste povedali presne toto. Citujem: "Nerobili sa čistky na vrcholových pozíciách, ktoré každý očakával, že sa po nástupe urobia." Ako vidíme, nastal čas na čistky. Zjavne pán Kyselica, presvedčený, že nastal čas na tie čistky v štátnej správe. Svoje zmeny ničiace stabilitu a profesionalizáciu štátnej správy totiž ako predkladateľ ste v júni odôvodnili takto. A teraz citujem: "Jedným zo základných pilierov zmeny fungovania okresných úradov je možnosť zmeny personálneho obsadenia vo vedúcich funkciách tak, aby dostala šancu nová generácia úradníkov s inovantnými myšlienkami, s chuťou zlepšovať služby poskytované štátom, ktorá rozumie zmene, ktorú túto vláda prináša a stotožňuje sa so smerovaním a cieľmi, ktoré chce vláda v tejto oblasti dosiahnuť." Koniec citátu. Myslím si, že dramaturgovia žurnálov z päťdesiatych rokov minulého storočia by z tohto odôvodnenia mali ozajstnú radosť. Tam by ste sa hodili ako niečo na niečo.
Kým ale prejdem ku konkrétnym nezmyslom v predkladanom návrhu, ešte jeden jasný dôkaz pokrytectva a klamania voličov hnutím OĽANO. Pred troma rokmi sa toto hnutie obrátilo na Ústavný súd, aby zakázal takzvané prílepky v zákonoch, teda zmenu jedného zákona prostredníctvom iného pozmeňovacieho návrhu, ktorý úplne nesúvisí s predkladaným návrhom zákona. Čo myslíte, čo dnes obsahuje návrh skupiny poslancov vedeným pánom Kyselicom? Presne tak. Prílepok, ktorým sa mení zákon o štátnej službe príslušníkov Policajného zboru, ako tu už bolo povedané. Poslanci OĽANO pred troma rokmi tvrdili, že takýto postup obchádzania štandardného legislatívneho procesu je neprijateľný. Mimochodom v mene OĽANO sa takto rozhorčovala ešte aj vtedy poslankyňa, dnes najlepšia ministerka sveta, odborníčka na DPH pani Veronika Remišová. Nečudujem sa preto, že ani zvyšku strany Za ľudí, ktorí tu štandardne nie je, tento postup neprekáža. Inak by totiž nesúhlasili ani s tým, aby takéto zásadné zmeny o aké dnes sa pokúšate, pán Kyselica, išli formou poslaneckého a nie vládneho návrhu zákona. Cieľ je totiž presne rovnaký ako pri prílepkoch, teda vyhnúť sa štandardnému legislatívnemu procesu. A ja osobne sa nečudujem, že predkladateľom sa zachcelo takýto paškvil predložiť, pretože v živote by neprešiel štandardnou oponentúrou v rámci medzirezortného pripomienkového konania. A len vám pripomínam, že legislatívna rada vlády, váš poradný orgán, kde máte aj vášho dvorného advokáta Miškoviča, vám v septembri dala nesúhlasné stanovisko k tomuto návrhu zákona. To odôvodnenie si, prosím, prečítajte, rozbili vás tam ako sa povie na mraky.
Tak teraz sa pozrime, prosím, bližšie na zmeny, ktorými chce vládna koalícia ešte viac spolitizovať štátnu správu. Predkladatelia nám navrhujú možnosť odvolať vedúceho zamestnanca bez udania dôvodu. To znamená, že ide proti základným princípom zákona. Navrhujete totiž spolitizovať štátnu službu, dosadzovať vedúcich zamestnancov podľa známosti a nie podľa odbornosti. To je absolútne neprijateľné a bude to pôsobiť tak výrazne demotivujúcim faktorom pre štátnych zamestnancov, pretože tí čestní si nebudú môcť bez známostí budovať svoju kariéru a udržať si svoju pozíciu. Dnes je štátny zamestnanec vďaka princípu stability chránený pred skončením štátnozamestnaneckého pomeru z iných ako zákonom ustanovených dôvodov. Princíp stability, ktorý tu bol niekoľkokrát spomenutý, sa uplatňuje najmä prostredníctvom troch inštitútov. A to je inštitút stálej štátnej služby, inštitút odvolávania z funkcie vedúceho štátneho zamestnanca len z dôvodov ustanovených zákonom a prostredníctvom inštitútu nadbytočného štátneho zamestnanca. Podstata tohto princípu stability spočíva v snahe o elimináciu prepúšťania štátnych zamestnancov z osobných či politických dôvodov tak, ako to idete urobiť teraz vy. V tomto konkrétnom prípade oslabenie princípu stability ovplyvňuje priamo aj princíp politickej neutrality, nestrannosti a profesionality. Vedúci zamestnanci, ktorých bude možné odvolať z riadiacej funkcie bez uvedenia dôvodu budú vystavení pokušeniu vykonávať štátnu službu v prospech aktuálneho politického vedenia príslušného štátneho orgánu. Teda nie politicky neutrálne, nestranne a profesionálne, ale presne naopak, tak ako to chcete.
No a teraz ten slávny policajný prílepok, pretože toto ustanovenie podriaďuje vedúcich policajných funkcionárov absolútnemu politickému vplyvu a bude tak možné manipulovať akékoľvek trestné stíhanie. Už to nebude iba čurillovská mafia, ako povedal predseda parlamentu Boris Kollár, ktorá si bude vymýšľať za jedným vyšetrovacím stolom koho zobrať do basy a koho nie. Ale už otvoríte takto priestor aj legislatívne, aby to možné bolo. Pri tomto prílepku sa porušujú základné princípy na ktorých stojí ustanovenie § 35 zákona o štátnej službe príslušníkov Policajného zboru. A tento paragraf hovorí, že policajt v služobnom pomere sa prevedie na inú funkciu iba v zákonom stanovených prípadoch, ktoré sú v tomto ustanovení taxatívne vymenované. Za žiadny iný, nie takouto svojvôľou ako navrhujete vy. Keď to zjednoduším, koalícia opäť hľadá spôsob ako umožniť ministrovi vnútra zasahovať do činnosti akýchkoľvek policajných zložiek.
Vážené panie poslankyne, páni poslanci, Slovenská republika nepotrebuje štátnu službu, ktorá bude nadšená z aktuálnej vlády. Ak by to tak bolo, tak pri dnešnej rekordne najnedôveryhodnejšej vláde voči súčasnej moci by už pre štát nemal kto pracovať. Štát potrebuje profesionálnu a odpolitizovanú štátnu službu v ktorej majú priestor odborníci a nie synovci, strýkovia a kamaráti poslancov OĽANO. A je úplne evidentné, že snahou vládnej koalície, vás všetkých, je urobiť zo štátnej služby odkladisko pre svojich známych a zbaviť sa ich bez udania dôvodu všetkých tých, ktorí majú dnes iný názor, pretože nesúhlasia s tým čo na Slovensku predvádzate. Bude tu platiť slogan Igora Matoviča len v úplne opačnom znení ako to bolo pôvodne myslené. Prednosť v štátnej službe musí mať človek len preto, lebo má tú správnu stranícku knižku. Toto teraz idete urobiť. Preto vás vyzývam, aby ste odmietli takéto krágľovacie praktiky, tak sú to správne pomenované, krágragľovacie, pani poslankyňa, a ponechali štátnej službe aspoň náznak apolitickosti a odbornosti. Inak sa nám ľahko stane, že aj tí poslední odborníci v službách štátu odídu do súkromného sektora, aj tí poslední, ktorí ešte dnes neodišli alebo do zahraničia a správa štátu zostane na obraz vašej vlády v rukách amatérov a zmätkárov takými ako ste aj vy. A ich jedinou vlastnosťou bude, že nadšene olajkujú každý jeden status Igora Matoviča. Ak sa však Slovensko má pozviechať z tohto marazmu, ktorý ste tu priviedli za rok a pol, bude potrebné na Slovensko dostať nielen odborníkov, ale aj profesionálov a bude to nevyhnutné, ak sa táto krajina má pohnúť tým správnym smerom. Ďakujem pekne za vašu pozornosť.
6. 10. 2021 18:35:12 - 18:49:22 40. schôdza NR SR - 12.deň - B. popoludní Tlač 583 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Šutaj Eštok, Matúš (-) - poslanec NR SR Vystúpenie v rozprave  
Vážené panie poslankyne, vážení páni poslanci, a si 500-krát pred voľbami a 500-krát po voľbách minimálne opakoval Igor Matovič základný princíp, ktorý má podľa neho platiť v štátnej správe, že nesmie mať prednosť človek len preto, lebo má tú správu stranícku knižku.
Princíp je to síce pekný a rozdiel od Igora Matoviča, predchádzajúce vlády uplatňovali aj v praxi. Postupnými legislatívnymi zmenami sa v zmysle európskych odporúčaní snažili štátnu správu odpolitizovať a dať základné garancie štátnym úradníkom, že nemôžu byť svojvoľne odvolaní, premiestnení alebo rovno vyhodení z práce. Ak si chce niekto pozrieť v priamom prenose schizofréniu tejto vládnej koalície a podrobne si naštudovať spôsob, akým si robiť z úst inú časť tela, nech sa pozrie na aktuálnu tému výberu policajného prezidenta.
To bolo v roku 2018 na námestiach, kričal nahlas vo všetkých médiách, že treba túto tému odpolitizovať, túto voľbu, aby nebola politická. Boli ste vy, dámy a páni z vládnej koalície, česť niektorým výnimkám. Vy ste kričali o stošesť, že policajného prezidenta si nesmie vyberať minister. Bolo to práve vláda Petra Pellegriniho, ktorá si ako jednu z kľúčových priorít stanovila zmierenie napätia v spoločnosti. Preto v rámci upokojenia celospoločenskej situácie túto zmenu aj podporila a presadila.
No, a keď sa pozrieme čo sa deje dnes, zrazu, milé dámy a páni z koalície, ste zistili, že svojimi vlastnými návrhmi si musíte v praxi skutočne zmeniť všetko čo ste pred voľbami chceli. Dnes vám to už, samozrejme, nevyhovuje. Preto šup, šup, poďme veľmi rýchlo zmeniť spôsob voľby tak, aby si ho vyberal priamo minister. Dámy a páni, to je čistá schizofrénia alebo ešte presnejšie, je to sprosté oklamanie voličov, ako už tu bolo povedané za týmto rečníckym pultom. V opozícii sme niečo nahlas žiadali, sľubovali a dnes vo vláde robíte úplný opak novely zákona o štátnej službe sú navlas rovnakým príbehom. Opakuje sa ten najzásadnejší postoj Igora Matoviča. Prednosť štátnej správe nesmie mať človek len preto, lebo má tu správnu stranícku knižku.
No, ale to by nebol Igor Matovič, aby sa jeho zásadný postoj nezmenil o 180 stupňov. Veď si len spomeňme o nám vládna koalícia narobila s okresnými úradmi. Nielen pred voľbami, ale ešte mesiace po nich nám Igor Matovič ako premiér sľuboval, že okresné úrady treba odpolitizovať a že je neprijateľné, aby sa posty prednostov menili politicky. Čo sa stalo pár týždňov na to. Zrazu ste si posty, zrazu sa tie posty stali tými najpolitickejšími v histórii Slovenskej republiky. Za žiadnej vlády na Slovensku sa nestalo, aby si posty okresných prednostov sprivatizovala jedna jediná koaličná strana OĽANO. A vo svojej fraške ste pokračovali ďalej.
Namiesto otvorených výberových konaní pred voľbami sľubovala, táto vláda sľubovala pred voľbami ako zázračné riešenie na všetko sa niekde v utajení schádzali stranícke úderky OĽANO na čele s Jozefom Pročkom a za takýchto tajných konkurzoch zrazu vyskočili ako zajace z klobúka desiatky nových prednostov okresných úradov.
No, a čo na to váš stranícky šéf Igor Matovič? Nič. Len nakreslil jeden infantilný, prihlúply plagátik typicky v jeho štýle, aby sa priznal, že ako on teda bude prednosta okresného úradu politickou funkciou, ale pozor, za ňu už bude hrubá čiara, no a nižší panáčikovia tí už budú nedotknuteľní. Lenže čo sa nestalo. Privatizácia okresných prednostov hnutím OĽANO sa vládnej koalícii ukázala ako nedostačujúca. Na všetky úrovne predsa treba dosadiť svojich strýkov, tety, bratrancov, či kamarátov. A to vám odpolitizovaná štátna správa jednoducho neumožňovala. A tak hybaj rýchlo prišiel na pomoc bývalý štátny tajomník, predkladateľ tohto návrhu pán Kyselica so svojimi pozmeňujúcimi návrhmi, ktoré obracajú princípy štátnej služby naruby a robia z nej politické odkladisko súčasnej vládnej koalície.
Nech byť za každú cenu osobný, pán Kyselica, no musím na chvíľku sa pristaviť aj pri vás osobne. Boli ste to práve vy
===== ... pán Kyselica so svojimi pozmeňujúcimi návrhmi, ktoré obracajú princípy štátnej služby naruby a robia z nej politické odkladisko súčasnej vládnej koalície.
Nechcem byť za každú cenu osobný, pán Kyselica, no musím na chvíľku sa pristaviť aj pri vás osobne. Boli ste to práve vy, kto z postu štátneho tajomníka musel odísť pretože sa prejavilo, že celú predvolebnú kampaň v drese OĽANO ste absolvovali v pozícii agenta Vojenského spravodajstva. Dodnes nevieme koho a komu ste vynášal, pán Kyselica, informácie, dodnes sa za to klamanie voličov ste sa neospravedlnili. Za to ste výrazne aktívny, ak ide o čistky v štátnej správe, ako už tu bolo povedané. A slovo čistky nepoužívam náhodne. Je to totiž váš obľúbený výraz, ako tu už odznelo. O obsadzovaní funkcií v Policajnom zbore totiž pred troma týždňami ste povedali presne toto. Citujem: "Nerobili sa čistky na vrcholových pozíciách, ktoré každý očakával, že sa po nástupe urobia." Ako vidíme, nastal čas na čistky. Zjavne pán Kyselica, presvedčený, že nastal čas na tie čistky v štátnej správe. Svoje zmeny ničiace stabilitu a profesionalizáciu štátnej správy totiž ako predkladateľ ste v júni odôvodnili takto. A teraz citujem: "Jedným zo základných pilierov zmeny fungovania okresných úradov je možnosť zmeny personálneho obsadenia vo vedúcich funkciách tak, aby dostala šancu nová generácia úradníkov s inovantnými myšlienkami, s chuťou zlepšovať služby poskytované štátom, ktorá rozumie zmene, ktorú túto vláda prináša a stotožňuje sa so smerovaním a cieľmi, ktoré chce vláda v tejto oblasti dosiahnuť." Koniec citátu. Myslím si, že dramaturgovia žurnálov z päťdesiatych rokov minulého storočia by z tohto odôvodnenia mali ozajstnú radosť. Tam by ste sa hodili ako niečo na niečo.
Kým ale prejdem ku konkrétnym nezmyslom v predkladanom návrhu, ešte jeden jasný dôkaz pokrytectva a klamania voličov hnutím OĽANO. Pred troma rokmi sa toto hnutie obrátilo na Ústavný súd, aby zakázal takzvané prílepky v zákonoch, teda zmenu jedného zákona prostredníctvom iného pozmeňovacieho návrhu, ktorý úplne nesúvisí s predkladaným návrhom zákona. Čo myslíte, čo dnes obsahuje návrh skupiny poslancov vedeným pánom Kyselicom? Presne tak. Prílepok, ktorým sa mení zákon o štátnej službe príslušníkov Policajného zboru, ako tu už bolo povedané. Poslanci OĽANO pred troma rokmi tvrdili, že takýto postup obchádzania štandardného legislatívneho procesu je neprijateľný. Mimochodom v mene OĽANO sa takto rozhorčovala ešte aj vtedy poslankyňa, dnes najlepšia ministerka sveta, odborníčka na DPH pani Veronika Remišová. Nečudujem sa preto, že ani zvyšku strany Za ľudí, ktorí tu štandardne nie je, tento postup neprekáža. Inak by totiž nesúhlasili ani s tým, aby takéto zásadné zmeny o aké dnes sa pokúšate, pán Kyselica, išli formou poslaneckého a nie vládneho návrhu zákona. Cieľ je totiž presne rovnaký ako pri prílepkoch, teda vyhnúť sa štandardnému legislatívnemu procesu. A ja osobne sa nečudujem, že predkladateľom sa zachcelo takýto paškvil predložiť, pretože v živote by neprešiel štandardnou oponentúrou v rámci medzirezortného pripomienkového konania. A len vám pripomínam, že legislatívna rada vlády, váš poradný orgán, kde máte aj vášho dvorného advokáta Miškoviča, vám v septembri dala nesúhlasné stanovisko k tomuto návrhu zákona. To odôvodnenie si, prosím, prečítajte, rozbili vás tam ako sa povie na mraky.
Tak teraz sa pozrime, prosím, bližšie na zmeny, ktorými chce vládna koalícia ešte viac spolitizovať štátnu správu. Predkladatelia nám navrhujú možnosť odvolať vedúceho zamestnanca bez udania dôvodu. To znamená, že ide proti základným princípom zákona. Navrhujete totiž spolitizovať štátnu službu, dosadzovať vedúcich zamestnancov podľa známosti a nie podľa odbornosti. To je absolútne neprijateľné a bude to pôsobiť tak výrazne demotivujúcim faktorom pre štátnych zamestnancov, pretože tí čestní si nebudú môcť bez známostí budovať svoju kariéru a udržať si svoju pozíciu. Dnes je štátny zamestnanec vďaka princípu stability chránený pred skončením štátnozamestnaneckého pomeru z iných ako zákonom ustanovených dôvodov. Princíp stability, ktorý tu bol niekoľkokrát spomenutý, sa uplatňuje najmä prostredníctvom troch inštitútov. A to je inštitút stálej štátnej služby, inštitút odvolávania z funkcie vedúceho štátneho zamestnanca len z dôvodov ustanovených zákonom a prostredníctvom inštitútu nadbytočného štátneho zamestnanca. Podstata tohto princípu stability spočíva v snahe o elimináciu prepúšťania štátnych zamestnancov z osobných či politických dôvodov tak, ako to idete urobiť teraz vy. V tomto konkrétnom prípade oslabenie princípu stability ovplyvňuje priamo aj princíp politickej neutrality, nestrannosti a profesionality. Vedúci zamestnanci, ktorých bude možné odvolať z riadiacej funkcie bez uvedenia dôvodu budú vystavení pokušeniu vykonávať štátnu službu v prospech aktuálneho politického vedenia príslušného štátneho orgánu. Teda nie politicky neutrálne, nestranne a profesionálne, ale presne naopak, tak ako to chcete.
No a teraz ten slávny policajný prílepok, pretože toto ustanovenie podriaďuje vedúcich policajných funkcionárov absolútnemu politickému vplyvu a bude tak možné manipulovať akékoľvek trestné stíhanie. Už to nebude iba čurillovská mafia, ako povedal predseda parlamentu Boris Kollár, ktorá si bude vymýšľať za jedným vyšetrovacím stolom koho zobrať do basy a koho nie. Ale už otvoríte takto priestor aj legislatívne, aby to možné bolo. Pri tomto prílepku sa porušujú základné princípy na ktorých stojí ustanovenie § 35 zákona o štátnej službe príslušníkov Policajného zboru. A tento paragraf hovorí, že policajt v služobnom pomere sa prevedie na inú funkciu iba v zákonom stanovených prípadoch, ktoré sú v tomto ustanovení taxatívne vymenované. Za žiadny iný, nie takouto svojvôľou ako navrhujete vy. Keď to zjednoduším, koalícia opäť hľadá spôsob ako umožniť ministrovi vnútra zasahovať do činnosti akýchkoľvek policajných zložiek.
Vážené panie poslankyne, páni poslanci, Slovenská republika nepotrebuje štátnu službu, ktorá bude nadšená z aktuálnej vlády. Ak by to tak bolo, tak pri dnešnej rekordne najnedôveryhodnejšej vláde voči súčasnej moci by už pre štát nemal kto pracovať. Štát potrebuje profesionálnu a odpolitizovanú štátnu službu v ktorej majú priestor odborníci a nie synovci, strýkovia a kamaráti poslancov OĽANO. A je úplne evidentné, že snahou vládnej koalície, vás všetkých, je urobiť zo štátnej služby odkladisko pre svojich známych a zbaviť sa ich bez udania dôvodu všetkých tých, ktorí majú dnes iný názor, pretože nesúhlasia s tým čo na Slovensku predvádzate. Bude tu platiť slogan Igora Matoviča len v úplne opačnom znení ako to bolo pôvodne myslené. Prednosť v štátnej službe musí mať človek len preto, lebo má tú správnu stranícku knižku. Toto teraz idete urobiť. Preto vás vyzývam, aby ste odmietli takéto krágľovacie praktiky, tak sú to správne pomenované, krágragľovacie, pani poslankyňa, a ponechali štátnej službe aspoň náznak apolitickosti a odbornosti. Inak sa nám ľahko stane, že aj tí poslední odborníci v službách štátu odídu do súkromného sektora, aj tí poslední, ktorí ešte dnes neodišli alebo do zahraničia a správa štátu zostane na obraz vašej vlády v rukách amatérov a zmätkárov takými ako ste aj vy. A ich jedinou vlastnosťou bude, že nadšene olajkujú každý jeden status Igora Matoviča. Ak sa však Slovensko má pozviechať z tohto marazmu, ktorý ste tu priviedli za rok a pol, bude potrebné na Slovensko dostať nielen odborníkov, ale aj profesionálov a bude to nevyhnutné, ak sa táto krajina má pohnúť tým správnym smerom. Ďakujem pekne za vašu pozornosť.
6. 10. 2021 18:35:12 - 18:49:22 40. schôdza NR SR - 12.deň - B. popoludní Tlač 583 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Šutaj Eštok, Matúš (-) - poslanec NR SR Vystúpenie v rozprave  
Vážené panie poslankyne, vážení páni poslanci, a si 500-krát pred voľbami a 500-krát po voľbách minimálne opakoval Igor Matovič základný princíp, ktorý má podľa neho platiť v štátnej správe, že nesmie mať prednosť človek len preto, lebo má tú správu stranícku knižku.
Princíp je to síce pekný a rozdiel od Igora Matoviča, predchádzajúce vlády uplatňovali aj v praxi. Postupnými legislatívnymi zmenami sa v zmysle európskych odporúčaní snažili štátnu správu odpolitizovať a dať základné garancie štátnym úradníkom, že nemôžu byť svojvoľne odvolaní, premiestnení alebo rovno vyhodení z práce. Ak si chce niekto pozrieť v priamom prenose schizofréniu tejto vládnej koalície a podrobne si naštudovať spôsob, akým si robiť z úst inú časť tela, nech sa pozrie na aktuálnu tému výberu policajného prezidenta.
To bolo v roku 2018 na námestiach, kričal nahlas vo všetkých médiách, že treba túto tému odpolitizovať, túto voľbu, aby nebola politická. Boli ste vy, dámy a páni z vládnej koalície, česť niektorým výnimkám. Vy ste kričali o stošesť, že policajného prezidenta si nesmie vyberať minister. Bolo to práve vláda Petra Pellegriniho, ktorá si ako jednu z kľúčových priorít stanovila zmierenie napätia v spoločnosti. Preto v rámci upokojenia celospoločenskej situácie túto zmenu aj podporila a presadila.
No, a keď sa pozrieme čo sa deje dnes, zrazu, milé dámy a páni z koalície, ste zistili, že svojimi vlastnými návrhmi si musíte v praxi skutočne zmeniť všetko čo ste pred voľbami chceli. Dnes vám to už, samozrejme, nevyhovuje. Preto šup, šup, poďme veľmi rýchlo zmeniť spôsob voľby tak, aby si ho vyberal priamo minister. Dámy a páni, to je čistá schizofrénia alebo ešte presnejšie, je to sprosté oklamanie voličov, ako už tu bolo povedané za týmto rečníckym pultom. V opozícii sme niečo nahlas žiadali, sľubovali a dnes vo vláde robíte úplný opak novely zákona o štátnej službe sú navlas rovnakým príbehom. Opakuje sa ten najzásadnejší postoj Igora Matoviča. Prednosť štátnej správe nesmie mať človek len preto, lebo má tu správnu stranícku knižku.
No, ale to by nebol Igor Matovič, aby sa jeho zásadný postoj nezmenil o 180 stupňov. Veď si len spomeňme o nám vládna koalícia narobila s okresnými úradmi. Nielen pred voľbami, ale ešte mesiace po nich nám Igor Matovič ako premiér sľuboval, že okresné úrady treba odpolitizovať a že je neprijateľné, aby sa posty prednostov menili politicky. Čo sa stalo pár týždňov na to. Zrazu ste si posty, zrazu sa tie posty stali tými najpolitickejšími v histórii Slovenskej republiky. Za žiadnej vlády na Slovensku sa nestalo, aby si posty okresných prednostov sprivatizovala jedna jediná koaličná strana OĽANO. A vo svojej fraške ste pokračovali ďalej.
Namiesto otvorených výberových konaní pred voľbami sľubovala, táto vláda sľubovala pred voľbami ako zázračné riešenie na všetko sa niekde v utajení schádzali stranícke úderky OĽANO na čele s Jozefom Pročkom a za takýchto tajných konkurzoch zrazu vyskočili ako zajace z klobúka desiatky nových prednostov okresných úradov.
No, a čo na to váš stranícky šéf Igor Matovič? Nič. Len nakreslil jeden infantilný, prihlúply plagátik typicky v jeho štýle, aby sa priznal, že ako on teda bude prednosta okresného úradu politickou funkciou, ale pozor, za ňu už bude hrubá čiara, no a nižší panáčikovia tí už budú nedotknuteľní. Lenže čo sa nestalo. Privatizácia okresných prednostov hnutím OĽANO sa vládnej koalícii ukázala ako nedostačujúca. Na všetky úrovne predsa treba dosadiť svojich strýkov, tety, bratrancov, či kamarátov. A to vám odpolitizovaná štátna správa jednoducho neumožňovala. A tak hybaj rýchlo prišiel na pomoc bývalý štátny tajomník, predkladateľ tohto návrhu pán Kyselica so svojimi pozmeňujúcimi návrhmi, ktoré obracajú princípy štátnej služby naruby a robia z nej politické odkladisko súčasnej vládnej koalície.
Nech byť za každú cenu osobný, pán Kyselica, no musím na chvíľku sa pristaviť aj pri vás osobne. Boli ste to práve vy
===== ... pán Kyselica so svojimi pozmeňujúcimi návrhmi, ktoré obracajú princípy štátnej služby naruby a robia z nej politické odkladisko súčasnej vládnej koalície.
Nechcem byť za každú cenu osobný, pán Kyselica, no musím na chvíľku sa pristaviť aj pri vás osobne. Boli ste to práve vy, kto z postu štátneho tajomníka musel odísť pretože sa prejavilo, že celú predvolebnú kampaň v drese OĽANO ste absolvovali v pozícii agenta Vojenského spravodajstva. Dodnes nevieme koho a komu ste vynášal, pán Kyselica, informácie, dodnes sa za to klamanie voličov ste sa neospravedlnili. Za to ste výrazne aktívny, ak ide o čistky v štátnej správe, ako už tu bolo povedané. A slovo čistky nepoužívam náhodne. Je to totiž váš obľúbený výraz, ako tu už odznelo. O obsadzovaní funkcií v Policajnom zbore totiž pred troma týždňami ste povedali presne toto. Citujem: "Nerobili sa čistky na vrcholových pozíciách, ktoré každý očakával, že sa po nástupe urobia." Ako vidíme, nastal čas na čistky. Zjavne pán Kyselica, presvedčený, že nastal čas na tie čistky v štátnej správe. Svoje zmeny ničiace stabilitu a profesionalizáciu štátnej správy totiž ako predkladateľ ste v júni odôvodnili takto. A teraz citujem: "Jedným zo základných pilierov zmeny fungovania okresných úradov je možnosť zmeny personálneho obsadenia vo vedúcich funkciách tak, aby dostala šancu nová generácia úradníkov s inovantnými myšlienkami, s chuťou zlepšovať služby poskytované štátom, ktorá rozumie zmene, ktorú túto vláda prináša a stotožňuje sa so smerovaním a cieľmi, ktoré chce vláda v tejto oblasti dosiahnuť." Koniec citátu. Myslím si, že dramaturgovia žurnálov z päťdesiatych rokov minulého storočia by z tohto odôvodnenia mali ozajstnú radosť. Tam by ste sa hodili ako niečo na niečo.
Kým ale prejdem ku konkrétnym nezmyslom v predkladanom návrhu, ešte jeden jasný dôkaz pokrytectva a klamania voličov hnutím OĽANO. Pred troma rokmi sa toto hnutie obrátilo na Ústavný súd, aby zakázal takzvané prílepky v zákonoch, teda zmenu jedného zákona prostredníctvom iného pozmeňovacieho návrhu, ktorý úplne nesúvisí s predkladaným návrhom zákona. Čo myslíte, čo dnes obsahuje návrh skupiny poslancov vedeným pánom Kyselicom? Presne tak. Prílepok, ktorým sa mení zákon o štátnej službe príslušníkov Policajného zboru, ako tu už bolo povedané. Poslanci OĽANO pred troma rokmi tvrdili, že takýto postup obchádzania štandardného legislatívneho procesu je neprijateľný. Mimochodom v mene OĽANO sa takto rozhorčovala ešte aj vtedy poslankyňa, dnes najlepšia ministerka sveta, odborníčka na DPH pani Veronika Remišová. Nečudujem sa preto, že ani zvyšku strany Za ľudí, ktorí tu štandardne nie je, tento postup neprekáža. Inak by totiž nesúhlasili ani s tým, aby takéto zásadné zmeny o aké dnes sa pokúšate, pán Kyselica, išli formou poslaneckého a nie vládneho návrhu zákona. Cieľ je totiž presne rovnaký ako pri prílepkoch, teda vyhnúť sa štandardnému legislatívnemu procesu. A ja osobne sa nečudujem, že predkladateľom sa zachcelo takýto paškvil predložiť, pretože v živote by neprešiel štandardnou oponentúrou v rámci medzirezortného pripomienkového konania. A len vám pripomínam, že legislatívna rada vlády, váš poradný orgán, kde máte aj vášho dvorného advokáta Miškoviča, vám v septembri dala nesúhlasné stanovisko k tomuto návrhu zákona. To odôvodnenie si, prosím, prečítajte, rozbili vás tam ako sa povie na mraky.
Tak teraz sa pozrime, prosím, bližšie na zmeny, ktorými chce vládna koalícia ešte viac spolitizovať štátnu správu. Predkladatelia nám navrhujú možnosť odvolať vedúceho zamestnanca bez udania dôvodu. To znamená, že ide proti základným princípom zákona. Navrhujete totiž spolitizovať štátnu službu, dosadzovať vedúcich zamestnancov podľa známosti a nie podľa odbornosti. To je absolútne neprijateľné a bude to pôsobiť tak výrazne demotivujúcim faktorom pre štátnych zamestnancov, pretože tí čestní si nebudú môcť bez známostí budovať svoju kariéru a udržať si svoju pozíciu. Dnes je štátny zamestnanec vďaka princípu stability chránený pred skončením štátnozamestnaneckého pomeru z iných ako zákonom ustanovených dôvodov. Princíp stability, ktorý tu bol niekoľkokrát spomenutý, sa uplatňuje najmä prostredníctvom troch inštitútov. A to je inštitút stálej štátnej služby, inštitút odvolávania z funkcie vedúceho štátneho zamestnanca len z dôvodov ustanovených zákonom a prostredníctvom inštitútu nadbytočného štátneho zamestnanca. Podstata tohto princípu stability spočíva v snahe o elimináciu prepúšťania štátnych zamestnancov z osobných či politických dôvodov tak, ako to idete urobiť teraz vy. V tomto konkrétnom prípade oslabenie princípu stability ovplyvňuje priamo aj princíp politickej neutrality, nestrannosti a profesionality. Vedúci zamestnanci, ktorých bude možné odvolať z riadiacej funkcie bez uvedenia dôvodu budú vystavení pokušeniu vykonávať štátnu službu v prospech aktuálneho politického vedenia príslušného štátneho orgánu. Teda nie politicky neutrálne, nestranne a profesionálne, ale presne naopak, tak ako to chcete.
No a teraz ten slávny policajný prílepok, pretože toto ustanovenie podriaďuje vedúcich policajných funkcionárov absolútnemu politickému vplyvu a bude tak možné manipulovať akékoľvek trestné stíhanie. Už to nebude iba čurillovská mafia, ako povedal predseda parlamentu Boris Kollár, ktorá si bude vymýšľať za jedným vyšetrovacím stolom koho zobrať do basy a koho nie. Ale už otvoríte takto priestor aj legislatívne, aby to možné bolo. Pri tomto prílepku sa porušujú základné princípy na ktorých stojí ustanovenie § 35 zákona o štátnej službe príslušníkov Policajného zboru. A tento paragraf hovorí, že policajt v služobnom pomere sa prevedie na inú funkciu iba v zákonom stanovených prípadoch, ktoré sú v tomto ustanovení taxatívne vymenované. Za žiadny iný, nie takouto svojvôľou ako navrhujete vy. Keď to zjednoduším, koalícia opäť hľadá spôsob ako umožniť ministrovi vnútra zasahovať do činnosti akýchkoľvek policajných zložiek.
Vážené panie poslankyne, páni poslanci, Slovenská republika nepotrebuje štátnu službu, ktorá bude nadšená z aktuálnej vlády. Ak by to tak bolo, tak pri dnešnej rekordne najnedôveryhodnejšej vláde voči súčasnej moci by už pre štát nemal kto pracovať. Štát potrebuje profesionálnu a odpolitizovanú štátnu službu v ktorej majú priestor odborníci a nie synovci, strýkovia a kamaráti poslancov OĽANO. A je úplne evidentné, že snahou vládnej koalície, vás všetkých, je urobiť zo štátnej služby odkladisko pre svojich známych a zbaviť sa ich bez udania dôvodu všetkých tých, ktorí majú dnes iný názor, pretože nesúhlasia s tým čo na Slovensku predvádzate. Bude tu platiť slogan Igora Matoviča len v úplne opačnom znení ako to bolo pôvodne myslené. Prednosť v štátnej službe musí mať človek len preto, lebo má tú správnu stranícku knižku. Toto teraz idete urobiť. Preto vás vyzývam, aby ste odmietli takéto krágľovacie praktiky, tak sú to správne pomenované, krágragľovacie, pani poslankyňa, a ponechali štátnej službe aspoň náznak apolitickosti a odbornosti. Inak sa nám ľahko stane, že aj tí poslední odborníci v službách štátu odídu do súkromného sektora, aj tí poslední, ktorí ešte dnes neodišli alebo do zahraničia a správa štátu zostane na obraz vašej vlády v rukách amatérov a zmätkárov takými ako ste aj vy. A ich jedinou vlastnosťou bude, že nadšene olajkujú každý jeden status Igora Matoviča. Ak sa však Slovensko má pozviechať z tohto marazmu, ktorý ste tu priviedli za rok a pol, bude potrebné na Slovensko dostať nielen odborníkov, ale aj profesionálov a bude to nevyhnutné, ak sa táto krajina má pohnúť tým správnym smerom. Ďakujem pekne za vašu pozornosť.
6. 10. 2021 18:35:12 - 18:49:22 40. schôdza NR SR - 12.deň - B. popoludní Tlač 583 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Šutaj Eštok, Matúš (-) - poslanec NR SR Vystúpenie v rozprave  
Vážené panie poslankyne, vážení páni poslanci, a si 500-krát pred voľbami a 500-krát po voľbách minimálne opakoval Igor Matovič základný princíp, ktorý má podľa neho platiť v štátnej správe, že nesmie mať prednosť človek len preto, lebo má tú správu stranícku knižku.
Princíp je to síce pekný a rozdiel od Igora Matoviča, predchádzajúce vlády uplatňovali aj v praxi. Postupnými legislatívnymi zmenami sa v zmysle európskych odporúčaní snažili štátnu správu odpolitizovať a dať základné garancie štátnym úradníkom, že nemôžu byť svojvoľne odvolaní, premiestnení alebo rovno vyhodení z práce. Ak si chce niekto pozrieť v priamom prenose schizofréniu tejto vládnej koalície a podrobne si naštudovať spôsob, akým si robiť z úst inú časť tela, nech sa pozrie na aktuálnu tému výberu policajného prezidenta.
To bolo v roku 2018 na námestiach, kričal nahlas vo všetkých médiách, že treba túto tému odpolitizovať, túto voľbu, aby nebola politická. Boli ste vy, dámy a páni z vládnej koalície, česť niektorým výnimkám. Vy ste kričali o stošesť, že policajného prezidenta si nesmie vyberať minister. Bolo to práve vláda Petra Pellegriniho, ktorá si ako jednu z kľúčových priorít stanovila zmierenie napätia v spoločnosti. Preto v rámci upokojenia celospoločenskej situácie túto zmenu aj podporila a presadila.
No, a keď sa pozrieme čo sa deje dnes, zrazu, milé dámy a páni z koalície, ste zistili, že svojimi vlastnými návrhmi si musíte v praxi skutočne zmeniť všetko čo ste pred voľbami chceli. Dnes vám to už, samozrejme, nevyhovuje. Preto šup, šup, poďme veľmi rýchlo zmeniť spôsob voľby tak, aby si ho vyberal priamo minister. Dámy a páni, to je čistá schizofrénia alebo ešte presnejšie, je to sprosté oklamanie voličov, ako už tu bolo povedané za týmto rečníckym pultom. V opozícii sme niečo nahlas žiadali, sľubovali a dnes vo vláde robíte úplný opak novely zákona o štátnej službe sú navlas rovnakým príbehom. Opakuje sa ten najzásadnejší postoj Igora Matoviča. Prednosť štátnej správe nesmie mať človek len preto, lebo má tu správnu stranícku knižku.
No, ale to by nebol Igor Matovič, aby sa jeho zásadný postoj nezmenil o 180 stupňov. Veď si len spomeňme o nám vládna koalícia narobila s okresnými úradmi. Nielen pred voľbami, ale ešte mesiace po nich nám Igor Matovič ako premiér sľuboval, že okresné úrady treba odpolitizovať a že je neprijateľné, aby sa posty prednostov menili politicky. Čo sa stalo pár týždňov na to. Zrazu ste si posty, zrazu sa tie posty stali tými najpolitickejšími v histórii Slovenskej republiky. Za žiadnej vlády na Slovensku sa nestalo, aby si posty okresných prednostov sprivatizovala jedna jediná koaličná strana OĽANO. A vo svojej fraške ste pokračovali ďalej.
Namiesto otvorených výberových konaní pred voľbami sľubovala, táto vláda sľubovala pred voľbami ako zázračné riešenie na všetko sa niekde v utajení schádzali stranícke úderky OĽANO na čele s Jozefom Pročkom a za takýchto tajných konkurzoch zrazu vyskočili ako zajace z klobúka desiatky nových prednostov okresných úradov.
No, a čo na to váš stranícky šéf Igor Matovič? Nič. Len nakreslil jeden infantilný, prihlúply plagátik typicky v jeho štýle, aby sa priznal, že ako on teda bude prednosta okresného úradu politickou funkciou, ale pozor, za ňu už bude hrubá čiara, no a nižší panáčikovia tí už budú nedotknuteľní. Lenže čo sa nestalo. Privatizácia okresných prednostov hnutím OĽANO sa vládnej koalícii ukázala ako nedostačujúca. Na všetky úrovne predsa treba dosadiť svojich strýkov, tety, bratrancov, či kamarátov. A to vám odpolitizovaná štátna správa jednoducho neumožňovala. A tak hybaj rýchlo prišiel na pomoc bývalý štátny tajomník, predkladateľ tohto návrhu pán Kyselica so svojimi pozmeňujúcimi návrhmi, ktoré obracajú princípy štátnej služby naruby a robia z nej politické odkladisko súčasnej vládnej koalície.
Nech byť za každú cenu osobný, pán Kyselica, no musím na chvíľku sa pristaviť aj pri vás osobne. Boli ste to práve vy
===== ... pán Kyselica so svojimi pozmeňujúcimi návrhmi, ktoré obracajú princípy štátnej služby naruby a robia z nej politické odkladisko súčasnej vládnej koalície.
Nechcem byť za každú cenu osobný, pán Kyselica, no musím na chvíľku sa pristaviť aj pri vás osobne. Boli ste to práve vy, kto z postu štátneho tajomníka musel odísť pretože sa prejavilo, že celú predvolebnú kampaň v drese OĽANO ste absolvovali v pozícii agenta Vojenského spravodajstva. Dodnes nevieme koho a komu ste vynášal, pán Kyselica, informácie, dodnes sa za to klamanie voličov ste sa neospravedlnili. Za to ste výrazne aktívny, ak ide o čistky v štátnej správe, ako už tu bolo povedané. A slovo čistky nepoužívam náhodne. Je to totiž váš obľúbený výraz, ako tu už odznelo. O obsadzovaní funkcií v Policajnom zbore totiž pred troma týždňami ste povedali presne toto. Citujem: "Nerobili sa čistky na vrcholových pozíciách, ktoré každý očakával, že sa po nástupe urobia." Ako vidíme, nastal čas na čistky. Zjavne pán Kyselica, presvedčený, že nastal čas na tie čistky v štátnej správe. Svoje zmeny ničiace stabilitu a profesionalizáciu štátnej správy totiž ako predkladateľ ste v júni odôvodnili takto. A teraz citujem: "Jedným zo základných pilierov zmeny fungovania okresných úradov je možnosť zmeny personálneho obsadenia vo vedúcich funkciách tak, aby dostala šancu nová generácia úradníkov s inovantnými myšlienkami, s chuťou zlepšovať služby poskytované štátom, ktorá rozumie zmene, ktorú túto vláda prináša a stotožňuje sa so smerovaním a cieľmi, ktoré chce vláda v tejto oblasti dosiahnuť." Koniec citátu. Myslím si, že dramaturgovia žurnálov z päťdesiatych rokov minulého storočia by z tohto odôvodnenia mali ozajstnú radosť. Tam by ste sa hodili ako niečo na niečo.
Kým ale prejdem ku konkrétnym nezmyslom v predkladanom návrhu, ešte jeden jasný dôkaz pokrytectva a klamania voličov hnutím OĽANO. Pred troma rokmi sa toto hnutie obrátilo na Ústavný súd, aby zakázal takzvané prílepky v zákonoch, teda zmenu jedného zákona prostredníctvom iného pozmeňovacieho návrhu, ktorý úplne nesúvisí s predkladaným návrhom zákona. Čo myslíte, čo dnes obsahuje návrh skupiny poslancov vedeným pánom Kyselicom? Presne tak. Prílepok, ktorým sa mení zákon o štátnej službe príslušníkov Policajného zboru, ako tu už bolo povedané. Poslanci OĽANO pred troma rokmi tvrdili, že takýto postup obchádzania štandardného legislatívneho procesu je neprijateľný. Mimochodom v mene OĽANO sa takto rozhorčovala ešte aj vtedy poslankyňa, dnes najlepšia ministerka sveta, odborníčka na DPH pani Veronika Remišová. Nečudujem sa preto, že ani zvyšku strany Za ľudí, ktorí tu štandardne nie je, tento postup neprekáža. Inak by totiž nesúhlasili ani s tým, aby takéto zásadné zmeny o aké dnes sa pokúšate, pán Kyselica, išli formou poslaneckého a nie vládneho návrhu zákona. Cieľ je totiž presne rovnaký ako pri prílepkoch, teda vyhnúť sa štandardnému legislatívnemu procesu. A ja osobne sa nečudujem, že predkladateľom sa zachcelo takýto paškvil predložiť, pretože v živote by neprešiel štandardnou oponentúrou v rámci medzirezortného pripomienkového konania. A len vám pripomínam, že legislatívna rada vlády, váš poradný orgán, kde máte aj vášho dvorného advokáta Miškoviča, vám v septembri dala nesúhlasné stanovisko k tomuto návrhu zákona. To odôvodnenie si, prosím, prečítajte, rozbili vás tam ako sa povie na mraky.
Tak teraz sa pozrime, prosím, bližšie na zmeny, ktorými chce vládna koalícia ešte viac spolitizovať štátnu správu. Predkladatelia nám navrhujú možnosť odvolať vedúceho zamestnanca bez udania dôvodu. To znamená, že ide proti základným princípom zákona. Navrhujete totiž spolitizovať štátnu službu, dosadzovať vedúcich zamestnancov podľa známosti a nie podľa odbornosti. To je absolútne neprijateľné a bude to pôsobiť tak výrazne demotivujúcim faktorom pre štátnych zamestnancov, pretože tí čestní si nebudú môcť bez známostí budovať svoju kariéru a udržať si svoju pozíciu. Dnes je štátny zamestnanec vďaka princípu stability chránený pred skončením štátnozamestnaneckého pomeru z iných ako zákonom ustanovených dôvodov. Princíp stability, ktorý tu bol niekoľkokrát spomenutý, sa uplatňuje najmä prostredníctvom troch inštitútov. A to je inštitút stálej štátnej služby, inštitút odvolávania z funkcie vedúceho štátneho zamestnanca len z dôvodov ustanovených zákonom a prostredníctvom inštitútu nadbytočného štátneho zamestnanca. Podstata tohto princípu stability spočíva v snahe o elimináciu prepúšťania štátnych zamestnancov z osobných či politických dôvodov tak, ako to idete urobiť teraz vy. V tomto konkrétnom prípade oslabenie princípu stability ovplyvňuje priamo aj princíp politickej neutrality, nestrannosti a profesionality. Vedúci zamestnanci, ktorých bude možné odvolať z riadiacej funkcie bez uvedenia dôvodu budú vystavení pokušeniu vykonávať štátnu službu v prospech aktuálneho politického vedenia príslušného štátneho orgánu. Teda nie politicky neutrálne, nestranne a profesionálne, ale presne naopak, tak ako to chcete.
No a teraz ten slávny policajný prílepok, pretože toto ustanovenie podriaďuje vedúcich policajných funkcionárov absolútnemu politickému vplyvu a bude tak možné manipulovať akékoľvek trestné stíhanie. Už to nebude iba čurillovská mafia, ako povedal predseda parlamentu Boris Kollár, ktorá si bude vymýšľať za jedným vyšetrovacím stolom koho zobrať do basy a koho nie. Ale už otvoríte takto priestor aj legislatívne, aby to možné bolo. Pri tomto prílepku sa porušujú základné princípy na ktorých stojí ustanovenie § 35 zákona o štátnej službe príslušníkov Policajného zboru. A tento paragraf hovorí, že policajt v služobnom pomere sa prevedie na inú funkciu iba v zákonom stanovených prípadoch, ktoré sú v tomto ustanovení taxatívne vymenované. Za žiadny iný, nie takouto svojvôľou ako navrhujete vy. Keď to zjednoduším, koalícia opäť hľadá spôsob ako umožniť ministrovi vnútra zasahovať do činnosti akýchkoľvek policajných zložiek.
Vážené panie poslankyne, páni poslanci, Slovenská republika nepotrebuje štátnu službu, ktorá bude nadšená z aktuálnej vlády. Ak by to tak bolo, tak pri dnešnej rekordne najnedôveryhodnejšej vláde voči súčasnej moci by už pre štát nemal kto pracovať. Štát potrebuje profesionálnu a odpolitizovanú štátnu službu v ktorej majú priestor odborníci a nie synovci, strýkovia a kamaráti poslancov OĽANO. A je úplne evidentné, že snahou vládnej koalície, vás všetkých, je urobiť zo štátnej služby odkladisko pre svojich známych a zbaviť sa ich bez udania dôvodu všetkých tých, ktorí majú dnes iný názor, pretože nesúhlasia s tým čo na Slovensku predvádzate. Bude tu platiť slogan Igora Matoviča len v úplne opačnom znení ako to bolo pôvodne myslené. Prednosť v štátnej službe musí mať človek len preto, lebo má tú správnu stranícku knižku. Toto teraz idete urobiť. Preto vás vyzývam, aby ste odmietli takéto krágľovacie praktiky, tak sú to správne pomenované, krágragľovacie, pani poslankyňa, a ponechali štátnej službe aspoň náznak apolitickosti a odbornosti. Inak sa nám ľahko stane, že aj tí poslední odborníci v službách štátu odídu do súkromného sektora, aj tí poslední, ktorí ešte dnes neodišli alebo do zahraničia a správa štátu zostane na obraz vašej vlády v rukách amatérov a zmätkárov takými ako ste aj vy. A ich jedinou vlastnosťou bude, že nadšene olajkujú každý jeden status Igora Matoviča. Ak sa však Slovensko má pozviechať z tohto marazmu, ktorý ste tu priviedli za rok a pol, bude potrebné na Slovensko dostať nielen odborníkov, ale aj profesionálov a bude to nevyhnutné, ak sa táto krajina má pohnúť tým správnym smerom. Ďakujem pekne za vašu pozornosť.
29. 9. 2021 16:34:35 - 16:36:30 40. schôdza NR SR - 8.deň - B. popoludní Tlač 669 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Šutaj Eštok, Matúš (-) - poslanec NR SR Vystúpenie s faktickou poznámkou   (text neprešiel jazykovou úpravou)
40.
Pán Šeliga, vy tu hovoríte o vojne medzi Generálnou prokuratúrou a špeciálnou prokuratúrou a vyzývate, aby ťahali za jeden koniec, ale tam už vám dal odpoveď, že prečo to tak je, prečo tá vojna prebieha., dal vám odpoveď, našepkal vám predseda parlamentu Boris Kollár, že sa máte opýtať pána Lipšica, prečo tá vojna prebieha.
Keď hovoríte o tom, že komu, kto tú dôveru má a kto ju nemá, tak generálnemu prokurátorovi, ktorý dnes predniesol správu, vyjadrilo podporu 600 prokurátorov. Vášmu mentorovi pánovi Lipšicovi vyjadrilo podporu 50 prokurátorov. Tak sa zamyslite nad tým, že kto tú vojnu vyvoláva. Pretože generálny prokurátor, ktorý tu dnes odprezentoval správu, sa nikdy verejne nevyjadroval v prospech či neprospech akéhokoľvek obvineného. Váš mentor pán Lipšic sa verejne vyjadroval k veciam, kde, ktoré nedozoruje a dokonca nemá ani prístup k spisom.
Generálnemu prokurátorovi dôveruje 42 % obyvateľov Slovenska, vášmu mentorovi Lipšicovi dôveruje 29 % obyvateľov Slovenska a nedôveruje 65 %. To už je takmer ako vašej vláde, už sa to blíži k tej osemdesiatke.
A na záver, keď vyzývate, že všetkým nám ide o spravodlivosť, tak áno, ja si myslím, že veľkej časti slovenskej spoločnosti o tú spravodlivosť ide a tým posledným garantom spravodlivosti je dnes práve Generálna prokuratúra, ktorú chcete tak mocensky ovládnuť, pretože rozhoduje na základe zákona. Tá spravodlivosť, o ktorú ide vám, tejto vládnej koalícii Igora Matoviča, je tá čurillovská spravodlivosť. Tá, ktorá sa vytvára za jedným vyšetrovacím stolom a je ovládaná práve vaším mentorom Danielom Lipšicom. O túto spravodlivosť ide vám, o tú čurillovskú.
23. 9. 2021 16:24:04 - 16:26:03 40. schôdza NR SR - 5.deň - B. popoludní Tlač 575 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Šutaj Eštok, Matúš (-) - poslanec NR SR Vystúpenie s faktickou poznámkou  
Pán minister, veľmi nervózne vystúpenie ale nečudujem sa vám koniec koncov o sebe ste nepovedali nič ani o tých dôvodoch prečo vás tu odvolávame. Tak ja sa teda k tomu vrátim a pár citácií z tých odposluchov, ktoré sú uvedené v obvinení tej Čiurilllovskej mafii ako ich nazval predseda parlamentu Boris Kollár, ktorú riadite vy, Lipšic a Matovič. Takže teda budem citovať. Čurilla sa pýta: Že čo pán minister, vy pán Mikulec, neznámy muž odpovedá: Dobre, ide za ním riaditeľ úradu inšpekčnej služby a idú vymyslieť, že či sa im podarí zastaviť tú pani Santusovú a že máme robiť. Čurilla na to so smiechom: Však keď nech keď nie, nech dá echo, my ju zastavíme do pi.. Ďalej, nestotožnený muž citujem: Kokos dneska už dneska už neviem či ste registrovali ale nám hovorí minister vy Mikulec, že, že ich treba zastaviť. No a ešte čerešnička na torte. Peter Scholtz váš zadržaný šéf inšpekčnej služby, mám s ňou pekne točiť. Ďurka, jeden z členov Čurillovskej mafie vyšetrovateľ sa ho pýta: Čo? Scholtz sa ho pýta:
===== ... Mikulec, že, že ich treba zastaviť. No a ešte čerešnička na torte, Peter Šolc, váš zadržaný šéf inšpekčnej služby mám z neho pekne točiť. Ďurka, jeden z členov čurilovskej mafie, vyšetrovateľ sa ho pýta. Čo? Šolc, šéf inšpekcie, že ju mám pekne točiť, tak slušne. Ďurka. Povedal kto? Tak bolo povedané? Šolc mu odpovedá. Tak bolo povedané, máme získavať čas. Tak ste im povedali takto? Pán minister. Po tomto, iba po tomto, čo sme si teraz vypočuli, ste už mali mať dávno zbalené kufre a keď nie je na to, aby ste abdikovali zo svojej pozície ministra vnútra, tak na to, aby ste sa dobrovoľne, tak ako Miki Černák sa prihlásil na polícii, že tu ma máte, keď ste ma hľadali, tak vy ste tak mali ísť, vy ako prvý a potom vaši ďalší kumpáni. Igor Matovič a Daniel Lipšic. Tak by to malo byť, keď Slovensko má byť právny štát.
23. 9. 2021 16:24:04 - 16:26:03 40. schôdza NR SR - 5.deň - B. popoludní Tlač 575 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Šutaj Eštok, Matúš (-) - poslanec NR SR Vystúpenie s faktickou poznámkou  
Pán minister, veľmi nervózne vystúpenie ale nečudujem sa vám koniec koncov o sebe ste nepovedali nič ani o tých dôvodoch prečo vás tu odvolávame. Tak ja sa teda k tomu vrátim a pár citácií z tých odposluchov, ktoré sú uvedené v obvinení tej Čiurilllovskej mafii ako ich nazval predseda parlamentu Boris Kollár, ktorú riadite vy, Lipšic a Matovič. Takže teda budem citovať. Čurilla sa pýta: Že čo pán minister, vy pán Mikulec, neznámy muž odpovedá: Dobre, ide za ním riaditeľ úradu inšpekčnej služby a idú vymyslieť, že či sa im podarí zastaviť tú pani Santusovú a že máme robiť. Čurilla na to so smiechom: Však keď nech keď nie, nech dá echo, my ju zastavíme do pi.. Ďalej, nestotožnený muž citujem: Kokos dneska už dneska už neviem či ste registrovali ale nám hovorí minister vy Mikulec, že, že ich treba zastaviť. No a ešte čerešnička na torte. Peter Scholtz váš zadržaný šéf inšpekčnej služby, mám s ňou pekne točiť. Ďurka, jeden z členov Čurillovskej mafie vyšetrovateľ sa ho pýta: Čo? Scholtz sa ho pýta:
===== ... Mikulec, že, že ich treba zastaviť. No a ešte čerešnička na torte, Peter Šolc, váš zadržaný šéf inšpekčnej služby mám z neho pekne točiť. Ďurka, jeden z členov čurilovskej mafie, vyšetrovateľ sa ho pýta. Čo? Šolc, šéf inšpekcie, že ju mám pekne točiť, tak slušne. Ďurka. Povedal kto? Tak bolo povedané? Šolc mu odpovedá. Tak bolo povedané, máme získavať čas. Tak ste im povedali takto? Pán minister. Po tomto, iba po tomto, čo sme si teraz vypočuli, ste už mali mať dávno zbalené kufre a keď nie je na to, aby ste abdikovali zo svojej pozície ministra vnútra, tak na to, aby ste sa dobrovoľne, tak ako Miki Černák sa prihlásil na polícii, že tu ma máte, keď ste ma hľadali, tak vy ste tak mali ísť, vy ako prvý a potom vaši ďalší kumpáni. Igor Matovič a Daniel Lipšic. Tak by to malo byť, keď Slovensko má byť právny štát.
23. 9. 2021 16:24:04 - 16:26:03 40. schôdza NR SR - 5.deň - B. popoludní Tlač 575 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Šutaj Eštok, Matúš (-) - poslanec NR SR Vystúpenie s faktickou poznámkou  
Pán minister, veľmi nervózne vystúpenie ale nečudujem sa vám koniec koncov o sebe ste nepovedali nič ani o tých dôvodoch prečo vás tu odvolávame. Tak ja sa teda k tomu vrátim a pár citácií z tých odposluchov, ktoré sú uvedené v obvinení tej Čiurilllovskej mafii ako ich nazval predseda parlamentu Boris Kollár, ktorú riadite vy, Lipšic a Matovič. Takže teda budem citovať. Čurilla sa pýta: Že čo pán minister, vy pán Mikulec, neznámy muž odpovedá: Dobre, ide za ním riaditeľ úradu inšpekčnej služby a idú vymyslieť, že či sa im podarí zastaviť tú pani Santusovú a že máme robiť. Čurilla na to so smiechom: Však keď nech keď nie, nech dá echo, my ju zastavíme do pi.. Ďalej, nestotožnený muž citujem: Kokos dneska už dneska už neviem či ste registrovali ale nám hovorí minister vy Mikulec, že, že ich treba zastaviť. No a ešte čerešnička na torte. Peter Scholtz váš zadržaný šéf inšpekčnej služby, mám s ňou pekne točiť. Ďurka, jeden z členov Čurillovskej mafie vyšetrovateľ sa ho pýta: Čo? Scholtz sa ho pýta:
===== ... Mikulec, že, že ich treba zastaviť. No a ešte čerešnička na torte, Peter Šolc, váš zadržaný šéf inšpekčnej služby mám z neho pekne točiť. Ďurka, jeden z členov čurilovskej mafie, vyšetrovateľ sa ho pýta. Čo? Šolc, šéf inšpekcie, že ju mám pekne točiť, tak slušne. Ďurka. Povedal kto? Tak bolo povedané? Šolc mu odpovedá. Tak bolo povedané, máme získavať čas. Tak ste im povedali takto? Pán minister. Po tomto, iba po tomto, čo sme si teraz vypočuli, ste už mali mať dávno zbalené kufre a keď nie je na to, aby ste abdikovali zo svojej pozície ministra vnútra, tak na to, aby ste sa dobrovoľne, tak ako Miki Černák sa prihlásil na polícii, že tu ma máte, keď ste ma hľadali, tak vy ste tak mali ísť, vy ako prvý a potom vaši ďalší kumpáni. Igor Matovič a Daniel Lipšic. Tak by to malo byť, keď Slovensko má byť právny štát.
23. 9. 2021 16:24:04 - 16:26:03 40. schôdza NR SR - 5.deň - B. popoludní Tlač 575 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Šutaj Eštok, Matúš (-) - poslanec NR SR Vystúpenie s faktickou poznámkou  
Pán minister, veľmi nervózne vystúpenie ale nečudujem sa vám koniec koncov o sebe ste nepovedali nič ani o tých dôvodoch prečo vás tu odvolávame. Tak ja sa teda k tomu vrátim a pár citácií z tých odposluchov, ktoré sú uvedené v obvinení tej Čiurilllovskej mafii ako ich nazval predseda parlamentu Boris Kollár, ktorú riadite vy, Lipšic a Matovič. Takže teda budem citovať. Čurilla sa pýta: Že čo pán minister, vy pán Mikulec, neznámy muž odpovedá: Dobre, ide za ním riaditeľ úradu inšpekčnej služby a idú vymyslieť, že či sa im podarí zastaviť tú pani Santusovú a že máme robiť. Čurilla na to so smiechom: Však keď nech keď nie, nech dá echo, my ju zastavíme do pi.. Ďalej, nestotožnený muž citujem: Kokos dneska už dneska už neviem či ste registrovali ale nám hovorí minister vy Mikulec, že, že ich treba zastaviť. No a ešte čerešnička na torte. Peter Scholtz váš zadržaný šéf inšpekčnej služby, mám s ňou pekne točiť. Ďurka, jeden z členov Čurillovskej mafie vyšetrovateľ sa ho pýta: Čo? Scholtz sa ho pýta:
===== ... Mikulec, že, že ich treba zastaviť. No a ešte čerešnička na torte, Peter Šolc, váš zadržaný šéf inšpekčnej služby mám z neho pekne točiť. Ďurka, jeden z členov čurilovskej mafie, vyšetrovateľ sa ho pýta. Čo? Šolc, šéf inšpekcie, že ju mám pekne točiť, tak slušne. Ďurka. Povedal kto? Tak bolo povedané? Šolc mu odpovedá. Tak bolo povedané, máme získavať čas. Tak ste im povedali takto? Pán minister. Po tomto, iba po tomto, čo sme si teraz vypočuli, ste už mali mať dávno zbalené kufre a keď nie je na to, aby ste abdikovali zo svojej pozície ministra vnútra, tak na to, aby ste sa dobrovoľne, tak ako Miki Černák sa prihlásil na polícii, že tu ma máte, keď ste ma hľadali, tak vy ste tak mali ísť, vy ako prvý a potom vaši ďalší kumpáni. Igor Matovič a Daniel Lipšic. Tak by to malo byť, keď Slovensko má byť právny štát.
22. 9. 2021 17:07:28 - 17:08:15 40. schôdza NR SR - 4.deň - B. popoludní Tlač 575 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Šutaj Eštok, Matúš (-) - poslanec NR SR Vystúpenie s procedurálnym návrhom   (text neprešiel jazykovou úpravou)
137.
Ďakujem za slovo. Vážený pán predseda, vzhľadom na to, že hlasovanie o tlači č. 680 sa uskutoční zajtra o jedenástej hodine, žiadame presunúť aj hlasovanie o tlači č. 662 rovnako na zajtra o jedenástej hodine.
Zdôvodnenie: Obe tlače spolu priamo súvisia a tlač č. 680, o ktorej sa hlasuje zajtra, je deklarácia k referendu a tlač č. 662 je zmena rokovacieho poriadku, ktorá by mala umožniť zrýchlenie procesu v rámci umožnenia referenda, preto vás chcem poprosiť, aby ste toto hlasovanie presunuli aj vzhľadom na neúčasť viacerých poslancov, ktorí deklarovali podporu tomuto návrhu.
Ďakujem pekne.
22. 9. 2021 15:22:38 - 15:24:38 40. schôdza NR SR - 4.deň - B. popoludní Tlač 575 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Šutaj Eštok, Matúš (-) - poslanec NR SR Vystúpenie s faktickou poznámkou   (text neprešiel jazykovou úpravou)
54.
Pán poslanec, ja s vami musím do poslednej bodky súhlasiť vo všetkom, čo ste povedali, ale vypichnem jednu vec. Vy vravíte o tom, že táto vláda nemá s demokraciou nič spoločné, absolútne súhlasím, oni sú iba takí demokrati, ktorí predstierajú, že sú tí správni. Ich hovorca Heger povedal, že to je tá najlepšia vláda, aká vstúpi do histórie Slovenskej republiky. Tak iba štvrtýkrát to tu dnes poviem, tejto najlepšej vláde na svete nedôveruje 80
% ľudí na Slovensku, takí ste perfektní, milí vládni poslanci, že 80 % ľudí vám nedôveruje, pretože všetko na čo ste siahli, na čo siahol Igor Matovič, Eduard Heger a Mikulec a ďalší, sa vám rozsypalo pod rukami od toho, že neviete riadiť pandémiu, neviete riadiť štát. Čo ste urobili pre tých ľudí, čo ste pre nich urobili? Prečo neriešite ceny energií, ceny potravín, ale jedine, čo riešite, je vaša inkvizičná komisia a najnovšie, čo ste ešte prišli vyriešiť, je, že teda pani Zuzana zo Solivaru bude mať vyplatených 400-tisíc. Gratulujem, toto jediné viete urobiť, divadlo, cirkus, inkvizície. A keď je najvyšší čas, aby ste sa pozreli do zrkadla a minimálne do očí tých 600-tisíc ľuďom a umožnili im, aby sa mohlo konať referendum, tak tak neurobíte.
A ako tu už boli odcitované výroky troch lídrov koalície, Sulíka, Matoviča aj Kollára o tom, ako podporujú referendum, ako im na tom záleží, tak to sme teda videli v priamom prenose, videli sme to aj na ústavnoprávnom výbore, kedy ešte aj členovia ústavnoprávneho výboru mali problém podporiť túto deklaráciu, ktorá hovorí iba o tom, že tak ako volič moc politikom dáva, má aj absolútnu moc a právo im zobrať túto moc. Takže už dnes vieme, ako hlasovanie dopadne, a ja osobne sa za vás hanbím.
22. 9. 2021 14:56:06 - 14:57:46 40. schôdza NR SR - 4.deň - B. popoludní Tlač 575 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Šutaj Eštok, Matúš (-) - poslanec NR SR Vystúpenie s faktickou poznámkou   (text neprešiel jazykovou úpravou)
40.
Ďakujem za slovo. Erik, ty si v svojom príhovore spomenul slovíčko strach, ktorý tu už bol spomínaný. Áno, súčasná vládna koalícia má strach, bojí sa a bojí sa, v prvom rade sa bojí ľudí, pretože im neverí 80 % voličov. A bojí sa toho, že ak by referendum bolo, bolo by úspešné a oni by skončili. A vedia, že toto je ich labutia pieseň, že toto je poslednýkrát, kedy drvivá väčšina z týchto hlasovacích automatov sedí v tomto parlamente a berú ten kráľovský plat. Toto je ich strach. Preto sa boja. Z toho sa boja, že skončia v parlamente. Pretože tak ako sa sem dostali klamstvom, keď Igor Matovič oklamal viac ako 26 % voličov, tak vedia, že toto klamstvo sa im už nepodarí zopakovať. Pretože keby chceli tak veľmi podporiť túto iniciatívu referenda, tak ako to hovoril Igor Matovič ešte pred niekoľkými rokmi, kedy sám organizoval referendum, tak už to dávno urobia. Tak ako vedia bleskovo zvolať totalitnú komisiu na zriadenie akejsi inkvizície, tak takisto rýchlo by vedeli zvolať aj komisiu na to, aby bleskovo vyriešila otázku referenda, aby sa referendum vedelo konať na druhý deň. Takúto silu majú, 90 poslancov vládnej koalície. Tu už dnes vieme povedať, že to nechcú, pretože sa boja a boja sa toho, čo by im občania aký účet vystavili v prípadných predčasných voľbách, a vedia, že veľká časť z nich tu už sedí naposledy.
22. 9. 2021 11:55:14 - 11:57:10 40. schôdza NR SR - 4.deň - A. dopoludnia Tlač 575 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Šutaj Eštok, Matúš (-) - poslanec NR SR Vystúpenie s faktickou poznámkou   (text neprešiel jazykovou úpravou)
126.
Pán poslanec Dostál, po tom, čo tu už bolo povedané, mne je vás až normálne ľúto. Myslím, že ste to schytali asi zo všetkých strán. Okrem toho, že vo vašom vystúpení ste vôbec nereagovali na náš návrh, reagovali ste tu na to, ako to bolo, ako to je, ale nie na to, ako to ideme zmeniť. K tomu ste sa nevyjadrili vôbec. A ja žasnem, že vy ste takýto právny purista a striktne vám záleží na tom, aby boli dodržiavané pravidlá, to si pamätám, ešte keď ste boli v opozícii, tak ste to vždy vykrikovali. Tak sa vás chcem opýtať, koľkokrát ste porušili vy tie legislatívne pravidlá tu celá koalícia, keď ste tu predkladali návrhy len taký fukot. Vtedy ste boli ticho ako taká voš pod chrastou. Prečo ste nekričali, keď ste tu natiahli tú plentu a sem ste priviezli pozitívne nakazených, chorých poslancov? Vtedy ste boli ticho. Ja si nepamätám, že by ste vtedy robili nejakú protestáciu, nejaký protest ako za Tibet alebo za neviem koho. Vtedy ste boli klasicky farizejsky ticho. Ako voš pod chrastou.
A keď si neuvedomujete tú situáciu, áno, však ľudia vo voľbách rozhodli, ale prečo takto rozhodli? Lebo ste ich oklamali. Dnes to už vedia. Vy všetci tu, pročkovci, ste oklamali, oklamali ste voličov. A preto vám dnes nedôveruje 80 % voličov. Pán Dostál, pán Pročko, ostatní, choďte medzi ľudí, veď by vás zbili ako také psy. (Výkriky z pléna.) Takže sa spamätajte! (Výkriky z pléna.) Tých 600-tisíc podpisov, ktoré ľudia vyzbierali v rekordnom krátkom čase, verte mi, že keby to bolo referendum dnes spustené, tých 600-tisíc podpisov je za tri dni. Ale preto sa bojíte, preto sa bojíte zmeniť pravidlá, pretože viete, že by vás stade vyhnali a hlasovacie automaty, ako ste tu vy, ste tu poslednýkrát. Tak ja rozumiem, že si tu potrebujete ešte zobrať tie poslanecké platy, ostať tu čo najdlhšie, a preto sa bojíte toho, že kam by vás ľudia poslali. Na smetisko dejín. Všetkých vás. (Reakcia z pléna.)
22. 9. 2021 11:19:34 - 11:30:28 40. schôdza NR SR - 4.deň - A. dopoludnia Tlač 575 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Šutaj Eštok, Matúš (-) - poslanec NR SR Uvádzajúci uvádza bod   (text neprešiel jazykovou úpravou)
112.
Ďakujem pekne za slovo. Vážené pani poslankyne, vážení páni poslanci, na začiatku tohto roka zažilo Slovensko historicky najrýchlejšie vyzbieranú petíciu za konanie referenda o predčasných voľbách v histórii Slovenskej republiky, a to je dôvod na to, aby sme dnes predložili tento, tento zákon.
Obrovská nedôvera a oprávnená nespokojnosť ľudí s oboma vládami Igora Matoviča, ktoré fatálne zlyhali v boji s pandémiou, zaviedli chaos a zmätok ako trvalý stav na Slovensku a absolútne nie sú schopné spravovať krajinu v prospech jej občanov, to boli hlavné dôvody, prečo 600-tisíc ľudí podpísalo petíciu. Vôľa týchto ľudí garantovaná Ústavou Slovenskej republiky však bola bezprecedentne pošliapaná. Najprv sa totiž pani prezidentka obrátila na Ústavný súd, aby posúdila ústavnosť navrhovanej otázky. Napriek tomu, že bola v podstate identická s otázkou, o ktorej sa v minulosti referendum bez akýchkoľvek problémov konalo. Ústavný súd konanie referenda zamietol.
Je pritom úplne evidentné, že zákonodarný zbor pri schvaľovaní ústavy mal zrejmý úmysel dať do rúk ľuďom moc rozhodovať v referende aj o otázke predčasných volieb. Toto právo ľuďom jednoznačne patrí. Ak s ním v iných častiach nie je text ústavy v plnom súlade, treba tento text, prirodzene, zmeniť, a to je úloha nás politikov, zabezpečiť, aby vôľa ľudí mohla byť uplatnená, aby referendum bolo nespochybniteľným demokratickým nástrojom občanov Slovenskej republiky. Pretože ak má občan právo poslanecký mandát udeliť, má právo ho za prísne špecifikovaných okolností aj odobrať. Ak by to takto nebolo, každá jedna vláda by dostávala bianco šek na štyri roky, počas ktorých by mohla urobiť z krajiny aj kôlničku na drevo, tak ako to robí táto súčasná vláda Igora Matoviča, a nikto by s tým nemohol nič urobiť. Takýto stav je absolútne neprijateľný, pretože občan má právo brániť sa proti vláde, ktorá koná proti jeho záujmom tak ako táto.
Našou najväčšou výhradou voči celému procesu je skutočnosť, že v konečnom dôsledku nie Ústavný súd, nie pani prezidentka, ale osem koaličných poslancov, členov ústavnoprávneho výboru rozhodlo o tom, že sa referendum odkladá minimálne o pol roka. Tvrdia totiž, že pol roka nie je možné hlasovať o zmene ústavy kvôli referendu, pretože sa tejto istej oblasti týkal jeden z opozičných návrhov zamietnutý parlamentom ešte v júni tohto roka. Tento návrh pritom vôbec neriešil výhrady Ústavného súdu voči konaniu referenda, pretože Ústavný súd rozhodol o svojom postoji až v júli, mesiac po tom, ako bol predložený zákon pána poslanca Tarabu.
Nech mi teda dotyční páni poslanci odpustia, ale osem bezmenných tvárí svojou vlastnou interpeláciou rokovacieho poriadku spôsobilo, že požiadavka 600-tisíc ľudí bola hodená do koša. Preto HLAS – sociálna demokracia považuje za svoju politickú povinnosť urobiť všetko pre to, aby sa moc v Slovenskej republike v podobe práva na referendum vrátila naspäť do rúk ľuďom. Chceme, aby mohla byť naplnená vôľa 600-tisíc občanov, aby mohla byť naplnená ústava, aby ľudia mali možnosť moc nielen dať, ale ju za presne vymedzených podmienok aj odobrať.
Postoj vládnej koalície k referendu vnímame ako obyčajnú a nechutnú obštrukciu. Keď je treba zjednodušiť zatýkanie a urobiť zo špeciálneho prokurátora politického inkvizítora, vtedy sa zrazu zvolávajú komisie, ktorých jedinou úlohou je pokriviť zákony a spravodlivosť. Igor Matovič zrazu nemusí sedieť na ministerstve financií, hoci jeho rezort je v absolútnom rozklade a absolútne škandalózne do dnešného dňa nepredstavil ani len východiská budúcoročného štátneho rozpočtu, nieto jeho konkrétny návrh. Zrazu Igor Matovič nemusí uvažovať, ako bojovať s astronomickým dlhom, do ktorého nás uvrhli jeho dve vlády. Nemusí riešiť Slovensko, nemusí riešiť problémy, ktoré tu ľudia majú, a ako dostať Slovensko za jedného najhoršieho štátu v Európe z hľadiska udržateľnosti verejných financií. Nemusí si robiť prácu, za ktorú ho platia slovenskí daňoví poplatníci, lebo sedí v inkvizičnej komisii.
Rovnako Veronika Remišová zrazu nemusí riešiť fatálne zlyhávanie pri regionálnom rozvoji, nemusí chodiť do regiónov, v ktorých nikdy nebola, nezaujíma sa o to, aké trápenie ľudia majú v ich denno-dennom živote, už nemusí riešiť čerpanie eurofondov, už predsa sedí v inkvizičnej komisii.
No a títo dvaja, nech mi pán minister Mikulec odpustí, najslabší ministri vlády nám ešte s prihlúplym úsmevom oznámia, že výsledky bude mať táto komisia do týždňa.
Vážení občania Slovenskej republiky, keď treba napĺňať vôľu a vaše ústavné právo, má vládna koalícia pol roka času a je vďačná za akúkoľvek obštrukciu, ktorú môže vykonanie referenda oddialiť.
Ak treba pošliapať ústavnosť a právo a dať možnosť vybraným ľuďom zatýkať bez akéhokoľvek dôkazu, vtedy všetko hodia za hlavu a výsledky prinesú do týždňa, tak ako to má urobiť inkvizičná komisia Igora Matoviča.
Vládna koalícia sa v prípade referenda hrá na bezmocného hlupáčika, veď ona by chcela to referendum, ale nemôže, lebo rokovací poriadok a jeho účelovo široký výklad v ústavnoprávnom výbore parlamentu je viac ako požiadavka 600-tisíc ľudí. Je to, samozrejme, lož. No, ale v poriadku. Tak teda poďme upraviť rokovací poriadok tak, aby vykonaniu vôle ľudí nestálo nič v ceste. Právo preto dnes HLAS – sociálna demokracia predkladá návrh rokovacieho poriadku v parlamente. Chceme napraviť súčasný stav, ktorý je zvrátený, a dať možnosť parlamentnému plénu a predsedovi parlamentu, aby posúdili, či predkladaný návrh zákona je naozaj totožný alebo v obrovskej miere rovnaký ako už predtým neschválený návrh. Inak je vytvorený obrovský precedens do budúcnosti, že akákoľvek legislatívna iniciatíva sa označí nálepkou, že už v tej istej veci bolo rozhodnuté, a nedostane sa tak ani len na rokovanie parlamentu.
Pripomínam, že sama vládna koalícia musela viackrát po sebe opraviť svoje vlastné zákony, keďže v praxi sa ukázali ako chybné alebo nerealizovateľné. Sama vládna koalícia teda viackrát konala v tej istej veci, hoci s iným textom zákona, a presne to je prípad aj referenda.
Žiadame preto parlament a predsedu parlamentu, aby dostal právo predložiť na rokovanie pléna aj taký návrh, o ktorom sa už v predchádzajúcich šiestich mesiacoch hlasovalo. Poslanci parlamentu následne v hlasovaní rozhodnú, či takýmto návrhom sa zaoberať budú alebo nie. Ak ho odmietnu, tak potom bude platiť predpísaná polročná lehota, počas ktorej nebude môcť zákon v snemovni byť predložený. Toto riešenie je vyvážené, pretože dáva možnosť tak predsedovi parlamentu, ako aj všetkým poslancom posúdiť a rozhodnúť, či skutočne ide o identický návrh zákona, ktorý v najbližšom polroku do parlamentu nepatrí, alebo nejde o rovnaký návrh a vtedy o ňom snemovňa rokovať môže.
Som presvedčený, že naše riešenie je jednoznačne cestou, ako priblížiť konanie referenda, o ktoré ústavnými prostriedkami požiadalo 600-tisíc ľudí v rekordne krátkom čase. Títo ľudia splnili všetky podmienky, ktoré predpokladá ústava, a preto majú plné právo rozhodnúť v referende o tom, či si na Slovensku ďalej želajú druhú vládu Igora Matoviča, alebo dajú dôveru niekomu inému, kto vyvedie krajinu zo súčasného marazmu.
Samozrejme, naše riešenie by malo podstatne väčšiu účinnosť, ak by ho parlament prijal ešte v skrátenom legislatívnom konaní. Napriek našej výzve predsedovi vlády i predsedovi parlamentu ho však minulý týždeň koalícia zamietla. Neostáva nám tak nič iné, iba veriť, že aspoň samotný návrh vládni poslanci podporia aj bez skráteného legislatívneho konania totiž výrazne urýchli možnosť prijať zmenu ústavy a to čo, a tým pádom čo najskôr vypísať toľko želané referendum. Tri mesiace, ktoré by týmto Slovensko získalo, znamenajú o tri mesiace menej tohto marazmu, zmätku, chaosu, ktorého sme svedkami každý jeden deň.
Chcem iba na záver pripomenúť, že po výroku Ústavného súdu sme počúvali dojemné reči Igora Matoviča, ako boli slovenskí občania ukrátení o referendum, na ktoré mali svoje ústavné právo. Počúvali sme od pána predsedu Borisa Kollára, ako ide spraviť všetko pre to, aby sa ešte v júli mohlo hlasovať o príslušnej zmene ústavy. A počuli sme aj Richarda Sulíka, že on by sa na takomto referende osobne zúčastnil. Tak mu dajme tú možnosť.
Vážení koaliční lídri, dnes máte možnosť ukázať svojimi skutkami, že ste netárali do vetra a že ste naozaj pripravení akceptovať žiadosť 600-tisíc občanov na referendum. Ak náš návrh neprijmete, dáte jasne najavo, že slovenskými občanmi pohŕdate a sú vám dobrí akurát vtedy, keď potrebujete ich hlas vo voľbách. Ľudia majú právo prehovoriť nielen vo voľbách, ale aj vtedy, keď chcú vysloviť svoju zásadnú nespokojnosť s tým, ako krajinu spravujete, pretože občan je v Slovenskej republiky nositeľom moci, ak ju dáva, má aj právo ju zobrať. Preto vás chcem poprosiť, vážené panie poslankyne, páni poslanci, pevne verím, že ste pripravení akceptovať vôľu ľudu a náš návrh podporíte.
Ďakujem pekne.
16. 9. 2021 13:19:46 - 13:19:51 40. schôdza NR SR - 1.deň - B. popoludní Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Šutaj Eštok, Matúš (-) - poslanec NR SR Vystúpenie s procedurálnym návrhom   (text neprešiel jazykovou úpravou)
Ďakujem pekne za slovo, pán predseda. Chcem vás poprosiť, aby ste dali hlasovať o tom, Národná rada žiada predsedu vlády Slovenskej republiky Eduarda Hegera, aby prišiel bezodkladne informovať Národnú radu o aktuálnej, na túto aktuálnu schôdzu o výsledkoch rokovania Bezpečnostnej rady v súvislosti so situáciou v Národnej kriminálnej agentúre, na Úrade inšpekčnej služby a rovnako na Úrade špeciálnej prokuratúry. Myslím si, že odôvodnenie k tomuto návrhu ani nie je potrebné, nakoľko všetci vidíme čo sa aktuálne v bezpečnostných zložkách na Slovensku deje. Ďakujem pekne.
30. 6. 2021 17:30:05 - 17:31:23 34. schôdza NR SR - 2.deň - A. dopoludnia - B. popoludní 1 Tlač 610 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Šutaj Eštok, Matúš (-) - poslanec NR SR Vystúpenie s faktickou poznámkou   (text neprešiel jazykovou úpravou)
200.
Ďakujem pekne všetkých kolegom za konštruktívne pripomienky.
Richard, súhlasím s tebou, na to som zabudol, že Igor Matovič je v prvom rade šašo.
Pán poslanec Kuriak, tak sa, dúfam, voláte, že som nepovedal zle. No viete, z čoho mne je zle? Mne je zle z usvedčeného daňového podvodníka, mne je zle z klamára, mne je zle z plagiátora, mne je zle z vášho šéfa, mne je zle z tohto klauna.
A viete, z čoho mi je ešte zle? Ešte raz vám to prečítam, lebo asi ste si sedeli na ušiach, keď som to čítal, z rozhovoru pána Zuriana: „Jeden z operatívcov mi poslal screenshot obrazovky, ako si policajti, ktorí robili na Lučanského prípade, cez aplikáciu WhatsApp zvestujú správu o jeho smrti. Bolo tam samé yes, yes, palec hore. Tešili sa, oslavovali. To bolo strašné.“
Z toho mi je zle. Z vás všetkých, ktorí ste za to priamo či nepriamo zodpovední, aj z vás, pán Kuriak, je mi z vás zle.
A k tomu poslancovi, ktorý tu čosi vykrikoval, ten bol dvojička s pánom Herákom. Pán Herák už tu dnes nie je, ten už rieši iné, myslím, že nejaké detské problémy. Čakal som nejakú infantilnú reakciu, ale, pán Pollák, vám môžem povedať iba jedno: Blahoslavený chudobný duchom, lebo ich je nebeské kráľovstvo. (Smiech v sále a potlesk.)
30. 6. 2021 16:49:47 - 17:15:38 34. schôdza NR SR - 2.deň - A. dopoludnia - B. popoludní 1 Tlač 610 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Šutaj Eštok, Matúš (-) - poslanec NR SR Vystúpenie v rozprave   (text neprešiel jazykovou úpravou)
164.
Vážené panie poslankyne, vážení páni poslanci, už tu dnes odznelo toľko dôvodov na odvolanie Igora Matoviča z funkcie ministra financií, že súdnemu človeku by stačilo aj na tri vlastné demisie. Igor Matovič však súdny človek nie je, na to sme už videli priveľa jeho tlačových konferencií. A preto mi dnes neostáva nič iné, iba vrátiť sa k jednému z kľúčových bodov jeho politických zlyhaní.
Mohol by som tu dnes veľa a dlho rečniť o neexistujúcej transparentnosti, pochybnom boji proti korupcii či sľubovanej očiste štátu. Argumenty na tieto témy tu už odzneli: rekordný zisk malej trnavskej firmičky dodávajúcej antigénové testy na prianie Igora Matoviča a klamstvo Igora Matoviča v priamom prenose, že nepozná šéfa tejto malej trnavskej firmičky napriek tomu, že jeho Pavlínka je v dozornej rade školy, kde je šéf tejto trnavskej firmy. Desiatky odberových miest spravovaných firmami vášho štátneho tajomníka ministerstva zdravotníctva, ktorý zarobil milión eur na MOM-kách. Alebo invázia dvorného advokáta OĽANO pána Miškoviča na rezortoch vašich. Všetky tieto úplne a zrejmé prejavy korupcie a politiky „našich ľudí“ dávajú jasný obraz o tom, že vláda a zvlášť hnutie OĽANO nie je žiadnym bojovníkom proti korupcii a už vôbec nie je bojovníkom za transparentnosť. To je totálna chiméra.
Transparentná strana by musela začať sama od seba a prestať byť schránkovou firmou, na ktorej účet už slovenskí daňoví poplatníci poslali viac ako 20 mil. eur za volebné výsledky. Vôbec sa preto nemôžeme čudovať, že okresné úrady ste obsadili vašimi nominantmi, že práve toto akože hnutie najviac bojuje za to, aby mohli priamo krágľovať ďalších štátnych funkcionárov. Toto je priamy výsledok vládnutia Igora Matoviča, vládnutia OĽANO, ktorého predsedom je tento človek, o ktorom už tu bolo povedané aj zo strany kolegov pred chvíľočkou, kam asi patrí.
Tieto prejavy korupcie, netransparentnosti a zaplavenie štátnej správy rôznymi pochybnými indivíduami však majú jedného spoločného menovateľa a je ním otvorené vysmiatie sa vlastným predvolebným sľubom.
Spomeňte si, občania Slovenskej republiky, na predvolebné internetové akože referendum OĽANO. Viete, Igor Matovič sa zaprisahával, že jeho výsledky sa stanú kostrou programového vyhlásenia vlády. Pani poslankyňa a predsedníčka klubu OĽANO, teraz ste tu pred chvíľočkou vystúpili, tak koľko tých sľubov z toho referenda ste už splnili? Mám pocit, že ani jeden jediný.
Preto sa pýtam, kde je sľubovaná hmotná zodpovednosť politikov? Kde je pravidlo, že zmeny v podnikateľskej legislatíve budú platiť len raz ročne, a to vždy od 1. januára? Kde je elektronické hlasovanie vo voľbách? Kde je sľubovaných 50 % odmeny z úplatku, ak občan úplatok nahlási?
Mohol by som postupovať otázku po otázke a výsledok by bol rovnaký, pretože Igor Matovič mal jednoduchý cieľ – dostať sa k moci. Akými prostriedkami, mu už bolo úplne ukradnuté, a preto oklamal všetkých voličov. Preto sa dnes nemôžme čudovať, že mu ako osobe dôveruje 11 % obyvateľov Slovenska. Igorovi Matovičovi dôveruje 11 % voličov Slovenska. Deväť z desiatich ľudí, ktorých stretnem na ulici, neverí Igorovi Matovičovi. Neviem si predstaviť, čo by tých deväť z desiatich ľudí Igorovi Matovičovi urobiť chcelo. Chvála Bohu, že má ešte ďalej štátnu ochranku, asi mu aj bude predĺžená napriek tomu, že tak veľmi mu to vadilo, keď sa tak stalo predsedovi SMER-u pánovi Ficovi.
Toto všetko má mnoho dôvodov, ale jeden je úplne zrejmý: sprostý podvod na voličoch a roztrhanie všetkých predvolebných sľubov. Preto sa OĽANO tak bojí referenda, hoci kedysi samo chcelo nie jedno organizovať a dokonca znižovať kvórum, aby jeho účasť nerozhodovala o tom, či bude úspešné, alebo nie. Veľmi dobre viete, že v predčasných voľbách by vás ľudia vyhnali navždy do zabudnutia a vyhnanstva, dali by prednosť niekomu inému, niekomu, kto to vie robiť, niekomu kompetentnejšiemu, zodpovednejšiemu a štátnickejšiemu. Nie vám.
Ak však hovorím o nesplnených sľuboch, musím sa špeciálne pristaviť pri najväčšom podvode hnutia OĽANO. Pri jeho iných sľuboch táto schránka už ani nepredstiera, že na ľudí sa vykašľala. O to zákernejšie však je, že pri tomto jednom sa stále tvárite, že ho plníte. Táto pretvárka však má hroznú cenu pre celú Slovenskú republiku: pošliapanie spravodlivosti, popretie základných demokratických princípov deľby moci a pokrivenie zákona vo svojich, vo svoj politický prospech.
Áno, hovorím o tom sľube, ktorý síce pred voľbami nezaznel takto jasne, ale všetci ho aj tak pochopili, ten sľub znel: Budeme zatvárať nominanti bývalých vlád, skončia v base. Možno ste si naozaj mysleli, že príde do úradov a dovtedy nemohúca polícia zrazu začne stíhať rad radom každého. Čakalo však vás, milí koaliční poslanci a predstavitelia vlády, nepríjemné precitnutie. Polícia a prokuratúra mala rozviazané ruky už od obdobia vlády Petra Pellegriniho. A bolo rozbehnutých viacero veľkých akcií, ktoré smerovali proti dovtedy nepostihnuteľným ľudom. Sú to akcie Búrka, Víchrica a ďalšie.
A zistili ste, že to s plnením ich vyhrážok opozícii nebude také jednoduché. Síce sme tu počúvali silné slová o šúchaní nožičkami, prvom skalpe či škrtaní šialeného ľudského pexesa pani Remišovej. Ale faktom je, že proti množstvu ľudí, na ktorých ste si brúsili zuby, jednoducho neexistovali a neexistujú žiadne dôkazy. A vtedy ste prišli so šialeným nápadom a plánom, ako obísť spravodlivosť, ako dôkazy získať. Stačí predsa pár svedkov, ktorí poudávajú všetkých okolo seba, ak bude treba, aj vlastnú matku. Zato im sľúbia smiešne nízke tresty, keď namiesto doživotia vyviazne kajúcnik s trestom peňažným a s podmienkou. Za upratanie týchto ľudí do bezpečnostných zložiek štátu ste dostali, čo, čo ste chceli.
A tak sa spustilo súkolie, ktoré už celé Slovensko pozná z tajnej správy SIS. Vznikla utajená skupinka vyšetrovateľov a prokurátorov špeciálnej prokuratúry, ktorá bola pripravená plniť politické zadania a pred objektívmi kamier okázalo zatýkať všetkých nominantov bývalých vlád. A rýchlo sa objavili aj kajúcnici, ktorí ako univerzálni udavači začali koordinovať svoje výpovede a obviňovať všetkých svojich kolegov a priateľov, len aby vyviazli, s holým zadkom asi nie, ako pán Makó, ktorý lieta do Dubaja a dostáva od štátu miliónové zákazky na Slovenskej pošte. Pretože zatiaľ čo kajúcnici si lietali súkromnými lietadlami do Dubaja a dostávajú za svoje vlastné zločiny smiešne nízke podmienečné tresty, obvinené osoby žili v kolúznej väzbe na troch metroch štvorcových 23 hodín denne a dodnes v právnom postavení nevinných zbytočne čakajú na spravodlivý súdny proces. Pretože ste z kolúznej väzby urobili mučiaci nástroj. Zneužívate aj tento legitímny nástroj trestného práva.
Pôsobenie tejto skupinky, o ktorej hovorí správa SIS, vyšetrovateľov a prokurátorov však zachytila práve Slovenská informačná služba a zmonitorovala ho spôsobom tak, že všetky dôkazy sú použiteľné v konaní pred súdom. Boli to tak nesmierne vážne zistenia, že boli oboznámené špičky štátu na tom utajenom stretnutí SIS a následne aj poslanci parlamentu, tu sme počúvali z úst predsedu Národnej rady o tom, čo sa deje, že tu prebieha vojna v polícii. Všetky podozrenia voči policajtom, vyšetrovateľom či prokurátorom mala preveriť práve Inšpekčná služba ministerstva vnútra. Jej šéf bol jedným z ľudí, ktorí sedeli na utajenom stretnutí v podzemí SIS. A zrazu ho NAKA zadržala za podozrenia, o ktorých dávno vedela. Je úplne očividné, že niekto si veľmi neželá vyšetrovanie a odhalenie praktík, ktoré nemajú nič so spravodlivosťou a o to viac majú spoločné s politickou a osobnou pomstou človeka, ktorého dnes odvolávame.
Pôsobenie tejto skupinky prerástlo do otvorenej vojny policajtov. Inšpekcia ministerstva vnútra zabavila kolegom živé spisy, vrátane spisu exriaditeľa Vladimíra Pčolinského. A včera vyhlásil bratislavský krajský prokurátor, že tento postup bol zákonný a správny. To len potvrdzuje indície, že vyšetrovanie politicky najcitlivejších káuz rozhodne nie je v poriadku, ak bol potrebný takýto krok inšpektorov.
Vážené dámy a páni, mrzí ma, že najmä z radov koalície je vás tu fakt málo, pretože dnes vyšiel rozhovor v týždenníku Plus 7 dní s bývalým riaditeľom NAKA pánom, pánom Zurianom. A je to strašný rozhovor. No napriek tomu by mal byť povinným čítaním pre všetkých občanov Slovenskej republiky. A som presvedčený, že aj verejnoprávna televízia by mala oboznámiť svojich divákov v hlavnom vysielaní. Pretože šéf NAKY priamo, bez obalu potvrdzuje skutočnosti, ktoré tu vládna koalícia tak intenzívne spochybňuje a bezprecedentne o nich klame. Vy všetci o nich klamete.
Dovolím si preto z tohto miesta odcitovať niekoľko pasáží z tohto rozhovoru, aby tu aspoň sprostredkovane prehovoril človek, ktorý v bezpečnostných zložkách priamo pôsobil na vysokom mieste a je dnes obeťou vášho chorého systému. Spochybňujte pokojne naše tvrdenia, že v polícii zúri vojna. Nech sa páči. Tak niečo z rozhovoru pána Zurian.
Otázka redaktorky: „Je teraz vojna v polícii?“
Odpoveď pána Zuriana: „Ťažko sa mi to hovorí, ale, áno, je.“
Otázka redaktorky: „Kto stojí proti komu?“
Odpoveď pána Zuriana: „Len v NAKA stojí proti sebe viac skupín. Jedna skupina NAKA objasňuje podozrenia spájané s inou skupinkou NAKA.“
Otázka redaktorky: „Ako sa môžem s dôverou obrátiť na políciu, keď policajti bojujú medzi sebou a na stole sú indície, že elitná NAKA manipuluje s dôkazmi?“
Odpoveď exšéfa NAKY pána Zuriana: „Podozrivé sú len tie veci, ktoré dozoruje Úrad špeciálnej prokuratúry. Z toho som najviac prekvapený, až zaskočený. V prípadoch NAKA, ktoré dozorujú iné prokuratúry, žiadne podozrenia nie sú.“
Ešte raz pre všetkých pročkovcov, aby ste to počuli. „Podozrivé sú len tie veci, ktoré dozoruje Úrad špeciálnej prokuratúry. Z toho som najviac prekvapený, až zaskočený. V prípadoch NAKA, ktoré dozorujú iné prokuratúry, žiadne podozrenia nie sú.“
A sa vás pýtam, akú úlohu plní v súčasnej policajnej vojne Úrad špeciálnej prokuratúry? Už pri voľbe absolútne nevhodného človeka, kandidáta na špeciálneho prokurátora Daniela Lipšica sme upozorňovali na jeho priame politické väzby na najvyšších predstaviteľov vládnej koalície vrátane človeka, ktorého tu dnes odvolávame, vrátane Igora Matoviča. Som presvedčený, že práve okolo špeciálnej prokuratúry a niektorých jeho prokurátorov, i jej prokurátorov, ako tu sú pán Kysel, pán Repa, pán Šurek, sa vytvorilo jadro skupinky, ktorá tu dnes manipuluje vyšetrovania. Máte aj pocit, že táto manipulácia tu neexistuje?
Nech sa páči, dajme opäť slovo pánovi Zurianovi, kde odcitujem: „Prvýkrát som to začal vnímať pri zabezpečovaní ochrany vyšetrovateľa Jána Čurillu. Doniesli mi informáciu, že sa pripravuje jeho vražda a hneď som zabezpečil pre neho i celú jeho rodinu úkryt. Keď som vydal opatrenie, aby okolie Čurillu monitorovali aj hliadky NAKA, prešiel jediný deň a hlásili mi, že Čurillovi už nič nehrozí. Vtedy som zbystril. Zrazu netreba? O nejaký čas prišiel za mnou šéf operatívy Jano Kaľavský a rozprával mi, ako Čurillov tím ovplyvňoval ľudí, aby vypovedali tým istým spôsobom. Mal som pocit, akoby mi rozprával obsah nejakého filmu. Vravím, Jano, to nemyslíš vážne! Ak to bude pokračovať, chcem o tom vedieť. V marci prišiel zase za mnou s tým, ako operatívci skrivili ďalší prípad. Presviedčali človeka, aby vypovedal inak, než vypovedal predtým. Poslal som Jana, nech to ide nahlásiť a on nechcel, že nikto nepotvrdí a on skončí.“
Toto je šialené. Tak sa vás ešte raz pýtam, existuje či neexistuje na Slovensku manipulácia s vyšetrovaním citlivých káuz? Pretože podľa pána Zuriana existuje. Teraz som vám to tu prečítal. Ďalší elitný pán vyšetrovateľ, pán Čurilla. To je ten, ktorý s tými špeciálnymi prokurátormi dohaduje, ako budú kajúcnici vypovedať, a kriví celý spravodlivý proces vyšetrovania.
Máte pocit, že polícia má naozaj rozviazané ruky a napĺňa spravodlivosť a nie politickú objednávku? Máte taký ten pocit?
Toto hovorí pán Zurian, ešte raz: „Dozvedel sa o osemmesačnej nečinnosti v trestnej veci, ktorá sa týka podozrenia z daňových trestných činov súčasných vládnych politikov.“ Ešte raz, „podozrenia z daňových trestných činov súčasných vládnych politikov“. To ste vy, vaši kolegovia, ktorí tu nesedia.
Otázka redaktorky: „Naznačujete, že podozrenia voči súčasnej vláde sa vyšetrujú inak?“ (Zaznievanie gongu.)
Odpoveď exšéfa NAKY: „Áno. Akosi ticho je aj v ďalšej veci. Dano Čech, to je bývalý generálny riaditeľ sekcie daní a finančnej správy a dnes kajúcnik, mi hovoril, že Mikulec vraj zobral niekoľko tisíc eur za nejaký IT systém, ešte keď pôsobil vo Vojenskom spravodajstve. Čechovi to vraj povedal Imrecze.“
Otázka redaktorky: „Vyšetruje niekto prípad súčasného ministra vnútra Romana Mikulca?“
Odpoveď exšéfa NAKY: „To by som aj ja chcel vedieť. Ja som tú informáciu oznámil vyšetrovateľovi.“
Takže sa týmto pýtam pána ministra Mikulca aspoň takto na diaľku, lebo nikto z vlády si neunúval sadnúť sem, to je tá vaša politická kultúra, ako budete iní: Zobrali alebo nezobrali ste úplatok za IT systém Vo vojenskom spravodajstve?
Pretože ak áno, patríte do kolúznej väzby, pán minister. A ak nie, je to jasný dôkaz toho, že kajúcnici klamú a rozprávajú, čo im slina na jazyk prinesie.
Musím napokon ešte odcitovať jednu pasáž z rozhovoru s pánom Zurianom, pretože tá sa priamo súvisí, síce nesúvisí s manipuláciou vyšetrovaní, ale dokresľuje obraz toho, čo sa dnes deje v slovenskej polícii, a je mi z toho zle.
Hovorí pán Zurian: „Jeden z operatívcov mi poslal screenshot obrazovky, ako si policajti, ktorí robili na Lučanského prípade, cez aplikáciu WhatsApp zvestujú správu o jeho smrti. Bolo tam samé – Yes! Yes! Yes! Palec hore. Tešili sa, oslavovali. To bolo strašné.“
Dámy a páni, to je nie že strašné, to je na vracanie. Je mi na vracanie. Je to obrovská hanba pre všetkých, ktorí takéto správanie tolerujú a kryjú, pre všetkých vás, čo tu sedíte. Hanbite sa. Hanbite sa.
Vrátim sa však k existencii skupinky vyšetrovateľov a prokurátorov, ktorí namiesto spravodlivosti sa stali nástrojom politickej manipulácie a osobnej pomsty. Pravým dôvodom na postupy tejto skupinky bola politická objednávka. A je dnes úplne zrejmé, že nitky tejto nelegálnej skupinky sa zbiehali v rukách politika. A ja som to tu už viackrát povedal, som presvedčený, že týmto politikom nie je nik iný ako samotný Igor Matovič, ktorý sa osobne stretával s najväčším kajúcnikom a staral sa o jeho ďalšie pôsobenie v štátnych službách.
Pýtam sa toho zbabelého ministra financií, ktorý tu nesedí, ešte aj ten Mikulec tu sedel, keď sme ho odvolávali, ale tento frajer s klaunovskými topánkami tu dnes nie je. Tak sa ho pýtam aspoň takto verejne: Koľkokrát a o čom ste hovorili na stretnutiach s najväčším kajúcnikom Makóom? Odmietol to aj na tlačovej konferencii objasniť a odpovedať, čo i len to, či išlo o pracovné alebo súkromné stretnutie.
Chcem sa opýtať, ako je môže mať súkromné stretnutia, keď si opozičný politik, so šéfom kriminálneho úradu, so šéfom kriminálnej správy? Ako sa môže stretávať opozičný politik pracovne so šéfom kriminálnej správy, finančnej správy?
Nešlo náhodou o vyšetrovanie vašich preukázaných daňových podvodov, pri ktorých ste sa vyhli trestu len z dôvodov premlčania, pán Matovič?
Pán Zurian totiž jasne vypovedal, že ako premiér mal sľúbiť pánovi Makóovi 20 miliónov, ak ho zoberie za profesionálneho udavača do radov SIS. A ako na potvoru počas jedného roka sa to naozaj aj stalo a SIS dostala 20 miliónov.
Pýtam sa vás, pán Matovič, angažovali ste sa osobne... (Prerušenie vystúpenia predsedajúcim.)

Grendel, Gábor, podpredseda NR SR
165.
Pán poslanec, mrzí ma to, ale vypršal čas určený na vaše vystúpenie.

Šutaj Eštok, Matúš, poslanec NR SR
166.
Tak môžem vystúpiť ako predkladateľ, navrhovateľ ešte zákona.

Grendel, Gábor, podpredseda NR SR
167.
Navrhovateľ? Môžte. Ak nikto iný z navrhovateľov...

Šutaj Eštok, Matúš, poslanec NR SR
168.
Áno, tak vystúpim ja.

Grendel, Gábor, podpredseda NR SR
169.
... z tých, čo teda si tam sadli, ak nikto iný nebol.

Šutaj Eštok, Matúš, poslanec NR SR
170.
Budem to ja.

Grendel, Gábor, podpredseda NR SR
171.
Tak môžte a v tom prípade pán Tomáš ani nemusí, prísne vzaté, sedieť tam. Môže, ale nemusí. Dobre, ale potom nemôžte ísť ako navrhovateľ, pán poslanec Tomáš.
Nech sa páči.

Šutaj Eštok, Matúš, poslanec NR SR
172.
Tak aby som dokončil, pretože tých vecí, s ktorých mi je zle z Igora Matoviča, je viac ako na dvadsať minút.
Tak sa ešte raz opýtam, pán Matovič, angažovali ste sa osobne v tom, aby sa Makó stal agentom SIS?
Kedy sa dozvieme tú odpoveď? Budete sa vy pýtať vášho šéfa? Pýtali ste sa to? Čo vám povedal? Jasné.
Ako často ste sa stretávali s ďalším hlavným kajúcnikom Bernardom Slobodníkom, pán Matovič?
Hovorím teraz prázdnej stoličke aj prázdnej vláde. Pretože to je tá kultúra nová politická.
Ešte raz to zopakujem. Chcem sa opýtať, aký má vzťah Igor Matovič s ďalším kajúcnikom, spolužiakom z vysokej školy Michalom Suchobom, ktorý si dnes takisto užíva slobodu a vypovedá proti všetkým, ktorých pozná.
Roberta Fica ste išli všetci roztrhať, lebo generálnym prokurátorom bol jeden z jeho tristopäťdesiatich spolužiakov na vysokej škole, pán Čižnár. Tu je úplne v pohode, že Igor Matovič je spolužiakom pána Suchobu. Bol jeden z deväťdesiatich v ročníku. To je super náhoda, určite áno.
A hlavne sa chcem opýtať, majú si ľudia na Slovensku naozaj myslieť, že intenzívne kontakty s kľúčovými kajúcnikmi sú náhodou? Že nijako nesúvisia s ich výpoveďami? To si ozaj myslíte, že tu všetci žerieme seno? Možnože tak vy, ale určite rozumní ľudia si to nemyslia.
Samozrejme, že Igor Matovič a jeho schránková firma veľmi dobre vie, že nesmú za žiadnych okolností dopustiť, aby verejnosť tento ich kolosálny podvod so spravodlivosťou prekukla. Preto tu budú blúzniť o rozviazaných rukách, o strachu opozičných politikov.
Strach tu majú všetci, ktorí naivne uverili, že Igor Matovič bude vládnuť na základe práva a demokracie. Pretože tieto slová sú Igorovi Matovičovi cudzie a vaším vládnutím ich dennodenne porušujete. A vy všetci si za spoluzodpovední, aj tí, čo tu sedíte, aj tí, čo tu nesedíte.
Zopakujem na záver veľmi stručne, čo sa na Slovensku deje v oblasti spravodlivosti.
Táto vládna koalícia zlyhala vo všetkom, na čo siahla. Boj s pandémiou ste katastrofálne prehrali a jeho výsledkom je 12 a pol tisíca obetí. Zlyhávate pri prípravách na tretiu vlnu, opakujete chyby z minulosti, nedokážete pomôcť ekonomike, porušuje vlastné predvolebné sľuby ako na bežiacom páse a postupne pripravuje ľudí o ďalšie a ďalšie sociálne istoty. To je fakt. Napriek tomu, že šetríte na ľuďoch a ekonomike, ľudia dost... dostávate Slovensko do bezprecedentného a nebezpečného zadlženia, vedúceho na grécku cestu.
Jediné, jediné, čím sa vám v tomto marazme stále darí vychvaľovať, boli zatýkania všetkých, ktorí boli spätí s predchádzajúcimi vládami. Klamali ste, že nastoľujete spravodlivosť. A budete klamať ďalej, o tom som presvedčený, a podvádzať, aby ste zakryli zúfalý fakt, že tá spravodlivosť je manipulovaná a znásilňovaná. Pretože namiesto faktov a dôkazov tu máme výpovede univerzálnych udavačov. Namiesto dôveryhodnej polície tu máme bezprecedentnú vojnu v bezpečnostných zložkách. A namiesto nestranného vyšetrovania tu máme politickú objednávku, podľa všetkého priamo riadenú Igorom Matovičom.
Dámy a páni, Igor Matovič chce vždy byť prvý a vždy niečím výnimočný. Namiesto výnimočných skutkov sme sa však dočkali len výnimočných zlyhaní. Igor Matovič je jednoznačne najhorší premiér v histórii Slovenska. A som presvedčený, že aj najhorší minister financií, akého táto krajina mala.
Z najväčšieho skokana vo voľbách sa stalo najväčšie sklamanie. Z najväčšieho bojovníka proti korupcii, ako sám seba veľmi rád pred voľbami prezentoval, sa stal najväčší podozrivý s netransparentnými kšeftami. Z usvedčeného daňového podvodníka sa stal najnekompetentnejší minister financií. Z opozičného poslanca sa stala hlava policajno-zločineckej skupiny, ktorá likviduje nepohodlných.
Igorovi Matovičovi dnes nedôveruje deväť ľudí z desiatich. Aj vám, vám všetkým. Ak budeme rešpektovať názor ľudí, je priam nemožné, aby sa nenašla polovica hlasov v tejto sále, ktorá ho konečne pošle do histórie.
Vyzývam vás, majte pri dnešnom hlasovaní na pamäti Slovensko. Ak chcete naozaj pomôcť ľuďom, skončite so zlom, ktoré Igor Matovič reprezentuje.
Ďakujem pekne za vašu pozornosť.
30. 6. 2021 16:17:45 - 16:19:39 34. schôdza NR SR - 2.deň - A. dopoludnia - B. popoludní 1 Tlač 610 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Šutaj Eštok, Matúš (-) - poslanec NR SR Vystúpenie s faktickou poznámkou   (text neprešiel jazykovou úpravou)
142.
Vážená pani poslankyňa, nabudúce možno skúste poslať vystúpiť za klub takého Joža Pročka, to bude aspoň lepšie charakterizovať tú duševnú a mentálnu úroveň klubu OĽANO, lebo ten váš príspevok bol taký, no ja neviem. Mne je vás, až bolo ľúto, že tam musíte stáť a obhajovať tohto človeka, ktorému neveria ani koaliční partneri, ktorí tu ani nie sú. Fakt mi vás bolo ľúto.
Ale tak vy sa toľko odvolávate na tých 12 rokov, tak ja vám len pripomeniem, že to nebolo 12 rokov, pretože dva roky tu bola vláda Ivety Radičovej, tak aspoň buďte v tomto korektná.
A chcem sa teda vás opýtať, čo ste za ten rok a pol tu urobili vy? Nie vy konkrétne, to asi už povedal pán poslanec Suja, naznačil, že čo asi robíte, ale chcem sa opýtať vás, že čo táto vaša vláda urobila? Koľko tých bytov ste postavili za rok a pol, koľko tých informačných systémov ste vybudovali? Veď pani Remišová nie je schopná urobiť aplikáciu, ktorú robia študenti stredných škôl za rok a pol.
Chcem sa opýtať vás, že čím tak vy vstúpite do pamäti slovenského národa? Okrem toho Slovenského národného povstania druhého, ktoré ohlásil pán Krajniak, ten tu aspoň jediný bol z vlády, čím ešte vstúpite do pamäti slovenského národa? Tým, že ste tu nechali 13-tisíc mŕtvych, za ktorých veľkú časť nesiete zodpovednosť vy vaším amatérskym riadením krajiny, či tým, že ste tu nechali najvyšší deficit v histórii krajiny alebo najvyšší dlh voči HDP, tým vstúpite, táto vláda vaša, do histórie Slovenskej republiky alebo tým, že na jej čele stál rok a pol daňový podvodník? Tým vstúpi vaša vláda do histórie, či čím?
Tak už konečne sa venujte sebe a vyvoďte zodpovednosť za vášho ministra a za človeka, ktorý vás riadi.
30. 6. 2021 15:49:12 - 15:50:52 34. schôdza NR SR - 2.deň - A. dopoludnia - B. popoludní 1 Tlač 610 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Šutaj Eštok, Matúš (-) - poslanec NR SR Vystúpenie s faktickou poznámkou   (text neprešiel jazykovou úpravou)
116.
Pán predseda Fico, škoda, že ste váš prejav museli adresovať prázdnym poslaneckým laviciam, najmä tým koaličným a najmä tým napravo odo mňa, pretože všetci títo pročkovci by si to mali vypočuť a mali by si povinne aj prečítať ten rozhovor bývalého šéfa NAKY pána Zuriana, ktorý len potvrdzuje to, čo tu už bolo povedané, že ich šéf Igor Matovič je hlava organizovanej skupiny a je zodpovedný za tieto politické čistky a za tieto politické objednávky.
Pretože Igor Matovič a celá táto vláda zlyhala vo všetkom, na čo siahli. Vy ste absolútne nezvládli pandémiu, boli sme najhorší na svete. Nedokázali ste pomôcť ľuďom, nedokázali ste pomôcť ekonomike. Jediné, čo po vás zostalo, je spálená zem. A tak jediné, čo viete robiť, je plniť to pexeso Remišovej. Ale nie na základe dôkazov a faktov, nie na základe práva na spravodlivý proces súdny, na základe skupinky vyšetrovateľov a prokurátorov špeciálnej prokuratúry. A to vám hovorí bývalý šéf NAKY, ktorý pri tom bol, ktorý to všetko videl.
A ja sa pýtam, keď má platiť, padni, komu padni, prečo tu dnes nie je pán Mikulec, prečo nie je na NAKE, prečo už nevypovedá, keď sú to také vážne obvinenia ďalšieho kajúcnika pána Čecha? To vám dnes nevadí? Dnes nejdete protestovať pred ministerstvo vnútra? Hlasovacie automaty Igora Matoviča, to jediné ste.
Ďakujem pekne.
30. 6. 2021 14:31:46 - 14:33:46 34. schôdza NR SR - 2.deň - A. dopoludnia - B. popoludní 1 Tlač 610 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Šutaj Eštok, Matúš (-) - poslanec NR SR Vystúpenie s faktickou poznámkou   (text neprešiel jazykovou úpravou)
50.
Milý Igor, keďže sme si už potykali, tak ti budem hovoriť Igor. Musím povedať, že to dnes bolo veľmi slabé. Ani standing ovation od pročkovcov, ani slzička, dnes to ozaj, mal si aj lepšie dni.
Zabudol si, že toto odvolávanie je o tebe. O tom, že ty si zlyhal ako predseda vlády, ako minister financií. To nie je odvolávanie Petra Pellegriniho. A ty keď sa s ním ideš merať, tak ja ešte raz ti pripomeniem, že kto ty si.
Ty si bezdomovec, lebo podľa tvojho daňového priznania nevlastníš nič, majetkového priznania nevlastníš nič, nič nevyužívaš, ani to, chodíš MHD-čkou do roboty, nikde nebývaš, ani u ženy.
Si usvedčený daňový podvodník. Usvedčený! A len preto nie si v base, lebo ten skutok, ktorý si spáchal, bol premlčaný.
Si klamár, falošný a zákerný. To nehovorím ja, to hovorí tvoj najbližší koaličný partner Richard Sulík, ktorý ťa najlepšie pozná, pretože ťa vytiahol na kandidátke sem do parlamentu.
Si plagiátor! Ty si ukradol diplomovú prácu. Tu sme ťa odvolávali. Na Danka si kričal, že je niečo na poličke. Tak ty si čo? Ty si to niekoľkokrát na poličke.
Ale to najhoršie je, že ty si hlava organizovaného zločinu. Ty si hlava organizovanej skupinky špeciálnych prokurátorov, vyšetrovateľov, ty si tá hlava. Ti si tá hlava a ja verím, že raz za to ponesieš trestnoprávnu zodpovednosť. Ponesieš trestnoprávnu zodpovednosť nielen za to, že si tou hlavou, ale za to, že si tu spôsobil úmrtia stovky ľudí, o ktorých si tak rád hovoril, keď si pálil sviečky ešte v minulom volebnom období.
A to, že si zlyhal, to si nemyslíme iba my. To si myslí 90 % ľudí na Slovensku. Choď sa prejsť po ulici, keď si taký frajer. Choď sa prejsť po ulici, choď sa prejsť po Bratislave, nedošiel by si domov, pretože by ťa ľudia zbili ako posledného psa.
Tam si sa dostal za svojej vlády. Za rok a pol. (Potlesk.)

Deň v parlamente

<- ->