Vyhľadávanie v prepise rozpravy Vytlačiť stránku / Print page

Záznamy vystúpení sú evidované v rámci systému prepisu vystúpení do textovej podoby. Tieto texty sú k dispozícii až od 5. volebného obdobia a kvôli autorizácii sú k dispozícii vždy až nejaký čas po samotnom vystúpení.

Výsledok vyhľadávania v záznamoch rozpravy NR SR

 
16. 6. 2021 14:37:46 - 14:38:34 31. schôdza NR SR - 2.deň - B. popoludní Tlač 596 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Šutaj Eštok, Matúš (-) - poslanec NR SR Vystúpenie s faktickou poznámkou   (text neprešiel jazykovou úpravou)
Ďakujem pekne kolegom za konštruktívne pripomienky. Pán poslanec Kotleba, rozumiem, že asi potrebujete si trošku zvýšiť percentá keď sledujete tie prieskumy aj keď nerozumiem tomuto útoku. Pokiaľ sa chcete baviť nejako vecne o informatizácii, ja budem veľmi rád keď budete používať nejaké fakty. Neviem o akých odpočúvaniach ministerstiev tu hovoríte, musím úprimne povedať, že som prekvapený z vášho vystúpenia, ale rozumiem rešpektujem to, robíte si svoju politiku, tie percentá sú aké sú. Mňa to mrzí, že potrebujete útočiť do opozičných kolegov, ja nebudem túto nebudem v tomto pokračovať takže beriem na vedomie a rozumiem situácii v ktorej ste. Ďakujem pekne.
16. 6. 2021 14:16:21 - 14:31:34 31. schôdza NR SR - 2.deň - B. popoludní Tlač 596 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Šutaj Eštok, Matúš (-) - poslanec NR SR Vystúpenie v rozprave   (text neprešiel jazykovou úpravou)
Vážené panie poslankyne, vážení páni poslanci, vážený pán minister, už niekoľko mesiacov sa nás táto vládna koalícia snaží presvedčiť, že žiadna vojna v bezpečnostných zložkách štátu neexistuje. Že neexistuje žiadne pochybnosti vo vyšetrovaní politicky najcitlivejších káuz, a že neexistuje žiaden zápas o spravodlivosť a právny štát. Podľa vás vládnej koalície je všetko veľmi jednoduché. Vraj len polícia a prokuratúra má konečne rozviazané ruky a tá nezávisle koná proti všetkým zločincov. Všetky výhrady opozície majú spočívať v tom, že pri svojom pátraní dosahujeme čoraz vyššie a vyššie poschodia až k súčasným opozičným politikom a tí sú preto takí nervózni. Inými slovami, všetko, čo sa deje na Slovensku, je úplne normálne a nedeje sa nič iné ako očista štátu a spoločnosti. No tento príbeh, ktorý už mesiace počúvame, je jednoducho jedna veľká lož a klam.
Po prvé. Polícia prokuratúre rozviazala ruky už vláda Petra Pellegriniho a tento fakt potvrdzuje aj niekdajší minister za KDH, pán Vladimír Palko, ktorého si myslím, nikto nespojí s nejakou podporou sociálno-demokratických vlád alebo strán. Akurát, že rozviazanie rúk alebo tiež známe heslo padni komu padni, nespôsobovalo žiadne pochybnosti o tom či nie sú mocenské zložky štátu zneužívané na politickú či osobnú pomstu. Všetko sa dialo v súlade so zákonom a princípmi právneho štátu. Napriek tomu končili za mrežami ľudia, o ktorých si to dlhé roky nikto ani len nedokázal predstaviť.
Po druhé. Toto rozviazanie rúk má byť bežný stav. Stav, ktorý nemôže si nikto privlastňovať ako svoju osobnú zásluhu a už vôbec nie predseda vlády. Z môjho pohľadu je absolútne neprijateľné, aby si Igor Matovič ako premiér vešal na sociálnu sieť statusy o jeho prvom skalpe po zatknutí štátneho úradníka. Je nepredstaviteľné, aby ten istý človek z tohto miesta odkazoval opozícii, že má iba ticho sedieť, šúchať nohami a čakať, kedy príde NAKA. A je úplne nehorázne, ak si podpredsedníčka vlády, pani Remišová, kreslí svoje pexesá s tvárami ľudí, ktorí majú byť podľa jej predstáv umiestnení v base. Toto je normálne možno podľa vás, ale v právnom a demokratickom štáte toto normálne nie je. Ak by sa toto dialo za predchádzajúcich vlád, mali by sme tu protesty pred domami všetkých členov vlády. Pouličné cirkusy s megafónmi tak ako to Igor Matovič veľmi rád robil či sťažnosti do zahraničia na autoritársky a nedemokratický režim. Noviny by vychádzali s prednými bielymi stranami a šéfredaktorovia úvodníkov vypisovali ako je na Slovensku ohrozená demokracia.
Dnes sa všetci tvárime, že vyhrážať sa opozícii trestnými stíhaniami je úplne normálne a dokonca to patrí k nejakému bontónu, ktorý ste tu zaviedli. Nie. Je úplne šialené, že vicepremiér pre ekonomiku, pán Sulík, bude rozprávať ako je rozviazanie rúk polície osobná zásluha Igora Matoviča. To je ten istý vicepremiér Sulík, ktorý pred voľbami rozprával, ako treba spolitizovat políciu a dať ministrovi vnútra viac možností k policajným zložkám, pretože veď minister nesie politickú zodpovednosť a keď dnes chceme vyvodzovať politickú zodpovednosť voči ministrovi vnútra, ktorému sa dostali podriadené zložky do otvorenej vojny, vykopávajú si navzájom dvere, SaS vyhlasuje, že ona ministra bez výhrad podrží. Absurdné.
Ale vrátim sa však ku lží, ktorou nás tu vládna koalícia už mesiace kŕmi. K tomu, že je na Slovensku všetko v poriadku a jediné čo sa deje, je skutočná očista spoločnosti. Nuž, tak si teda pripomeňme pár faktov, ktorých svedkami sme boli za posledné mesiace. Riaditeľ Slovenskej informačnej služby, pán Pčolinský, za ktorého nesie priamu zodpovednosť Igor Matovič, vterajší premiér, podá trestné oznámenie kvôli podozreniam, že vyšetrovanie viacerých citlivých prípadov je manipulované. Pár dní na to mu policajti vykopnú dvere a pred jeho manželkou a dieťaťom ho odvedú v putách. Odvedú ho za mreže, kde už niekoľko týždňov sedí jeho námestník, pán Beňa. Mať vo väzbe šéfa tajnej služby a jeho zástupcu, to je úplne, úplne normálne. Pokračujem ďalej. Odchádzajúci šéf NAKA, pán Zurian, prehovorí o niekoľkých mimoriadne závažných skutočnostiach. Napríklad aj o tom, že premiér Igor Matovič sľuboval Slovenskej informačnej službe dvadsať miliónov eur za to, ak uprace do svojich radov profesionálneho kajúcnika a udavača pána Makóoa. Čuduj sa svete počas jedného roka tých dvadsať miliónov do SIS skutočne dorazí a Matovič vyzradí utajovanú skutočnosť, že Makó je členom tajnej služby. Samozrejme voči Igorovi Matovičovi nikto nekoná, ale pre toto isté podozrenie, z toho istého činu pánovi Zurianovi vyvalili policajti dvere na byte, hoci s nimi pravidelne komunikuje a spolupracuje. To je tiež úplne, úplne normálne vo vašej džamahíriji.
Podozrenie z manipulácie tých najcitlivejších politických káuz sú natoľko závažné, že súčasný premiér Eduard Heger kvôli nim zvolá do podzemia SIS najmocnejších ľudí tohto štátu. Prosím, skúste si predstaviť, čo by sa dialo za predchádzajúcej vlády, keby sa takéto stretnutie udialo. Keby sa v pivnici SIS stretol Fico, Kaliňák, Jankovská, Kováčik, Čižnár a ďalší. Nič iné by sa z médií neozývalo iba zúrivý rev o politickom ovplyvňovaní prokuratúry. Ale vládna koalícia sa opäť tvári, že sa nič nedeje a takéto stretnutie je úplne normálne a premiér Heger úplne bezočivo vyhlási, že takéto stretnutie pokojne zvolá aj v budúcnosti. To je tiež úplne normálne. No a na tomto stretnutí sa zúčastní šéf policajnej inšpekcie, teda človek, ktorý má byť zárukou detailného preverenia všetkých podozrivých trestnoprávnych postupov a tento šéf inšpekcie je o pár týždňov na to vzaný do väzby za skutok, o ktorom jeho kolegovia vedeli už niekoľko rokov. Aj toto je zjavne normálne. Nikomu sa nezdá podozrivé, že každý kto upozorní na nelegálne praktiky polície či prokuratúry, skončí za mrežami a s vyvalenými dverami na byte. Je to úplne normálne.
Tak sa vás chcem opýtať. Poznáte niekto európsku alebo inú vyspelú krajinu, v ktorej by takéto výstrelky boli normálne? V ktorej by sa navzájom zatýkali policajti a neviditeľný pán minister vnútra, aby vykrikoval, že to len majú rozviazané ruky. To je nonsens a v každej demokratickej krajine by za toto padali celé vlády. Nie iba hlava jedného ministra, ktorý nevie, čo sa mu v rezorte deje. Zhrnuté a podčiarknuté, o rozviazaných rukách táto rozprávka je absurdná.
Ja vám dnes poviem skutočný príbeh toho, čo sa na Slovensku deje. Vy strany vládnej koalície ste vyhrali voľby so svojimi sľubmi, že budete bojovať s korupciou a uskutočníte ozajstnú očistu štátu od ľudí, ktorí vo svojich funkciách zlyhali. Zároveň však ste zbadali, že vaše silné slová nie sú podporené dostatočnými dôkazmi. Preto ste sa rozhodli uskutočniť za každú cenu kroky, po ktorých by množstvo ľudí skončilo vo väzbe a to by ste mohli prezentovať ako svoj ...
===== štátu od ľudí, ktorí vo svojich funkciách zlyhali. Zároveň však ste zbadali, že vaše silné slová nie sú podporené dostatočnými dôkazmi, preto ste sa rozhodli uskutočniť za každú cenu kroky, po ktorých by množstvo ľudí skončilo vo väzbe a to by ste mohli prezentovať ako svoj jediný politický úspech. Na tento účel vznikla podľa všetkého nelegálna skupinka vyšetrovateľov, prokurátorov, ktorí sa rozhodli dostať ľudí do väzby pomocou koordinovaných výpovedí tzv. kajúcnikov udavačov. Títo profesionálni udavači vypovedali proti mnohým ľuďom spätým z predchádzajúcimi z pred tými predchádzajúcimi vládami. Zatiaľ čo tzv. kajúcnici si lietali súkromnými lietadlami do Dubaja a dostávali za svoje vlastné zločiny smiešne sadzby, ostatní skončili v kolúznej väzbe dva krát tri metre kde im 23 hodín denne nezasvieti ani slnko v postavení právne nevinných ľudí, ktorí čkajú na spravodlivý súdny proces. Pôsobenie tejto skupinky vyšetrovateľov a prokurátorov zachytila Slovenská informačná služba a zmonitorovala ho spôsobom, ktorý môže byť použitý prd súdom. Dôkazy, ktoré zmonitorovala môžu byť použité v konaní pred súdom, to nám tu povedal šéf Slovenskej informačnej služby pán Aláč. To vám nehovorí opozícia, ale váš nominant, nominant SaS, ktorý priamo spadá nominant SME RODINA Eduardovi Hegerovi.
To čo zmonitorovala SIS boli nesmierne vážne zistenia, preto s nimi boli oboznámené špičky tohto štátu na utajovanom stretnutí v SIS a následne aj poslanci parlamentu tu na neverejnom rokovaní sme počuli čo sa v štáte deje. Všetky podozrenia voči policajtom, vyšetrovateľom či prokurátorom mala preveriť práve inšpekčná služba ministerstva vnútra. A jej šéfa, ktorý mal nato dohliadať zadržala NAKA za podozrenie, o ktorom dávno vedela o nejakom televízore, že zobral pred 15 rokmi. Je úplne očividné, že niekto si neželá vyšetrovanie a odhalenie praktík, ktoré nemajú nič spoločné so spravodlivosťou no o to viac s politickou a osobnou pomstou. Keďže pravým dôvodom na tieto postupy je v absolútnom rozpore so zásadami demokratického a právneho štátu bola politická objednávka je úplne zrejmé, že nitky tejto nelegálnej skupinky sa zbiehajú v rukách politika. Sme presvedčení, že týmto politikom bol samotný Igor Matovič váš šéf, ktorý sa osobne stretával s najväčšími kajúcnikmi a staral sa o ich ďalšie pôsobenie v štátnych zložkách. Keďže premiér alebo hovorca vlády nevime ako ho nazvať Eduard Heger o celom tomto komplote vie a zjavne ho kryje, navrhol HLAS - sociálna demokracia vyslovenie nedôvery predsedovi vlády a celej vláde načo zbierame podpisy poslancov na zvolanie mimoriadnej schôdze. Verím, že ešte tento týždeň sa nám tie podpisy podarí nazbierať. Minister vnútra bol vyzvaný, aby okamžite rezignoval zo svojej funkcie, to pán minister v sebe nenašiel dostatok slušnosti a pokory na tento krok a preto sme tu dnes, preto ho odvolávame. To je ten hlavný dôvod prečo tu sme.
Roman Mikulec nezvláda riadenie silových zložiek štátu, ktoré prerástli cez hlavu politickej kontrole a pustili sa do otvorenej vojny to je fakt, toto sa dnes na Slovensku deje. A namiesto dôkazného prešetrenia podozrení o zlyhaní orgánov činných v trestnom konaní sme svedkami ďalšieho útoku voči ľuďom, ktorí majú tieto pochybenia vyšetrovať. Pán Mikulec nedokáže vysvetliť absolútne nič, nič, bráni sa absolútne podpásovými spôsobmi vyťahovaním akých si spravodajských informácií na predstaviteľov opozície a vykrikovaním nezmyslov v spriatelených médiách. Toto je pravda čo sa dnes na Slovensku deje. A zopakujem to ešte raz to najdôležitejšie. Táto vládna koalícia zlyhala vo všetkom načo siahla. Boj s pandémiou katastrofálne prehrala a jeho výsledkom je 12 tisíc obetí. Násobné množstvá s porovnaním s podobne veľkými krajinami. Vláda nedokázala pomôcť hospodárstvu a pokojne sa prizerá ako celé jeho sektory smerujú do krachu. Kvôli infantilným hrám a sporom Igora Matoviča s Richardom Sulíkom nedokážete pomôcť podnikateľom či doráňanej kultúre, to je fakt. Vládne strany ako na bežiacom páse porušujú všetky svoje predvolebné sľuby o transparentnosti, o otvorenom vládnutí. Oklamali ste ľudí v sociálnej oblasti kde ste im nasľubovali zachovanie všetkých sociálnych istôt a dnes ich rušíte jedno za druhým. Napriek tomu, že na ekonomike aj na ľuďoch dostávate Slovensko do bezprecedentného a nebezpečného zadlžovania na tzv. grécku cestu.
Zlyhali ste kompletne, kompletne vo všetkom a jediné čo vám ostalo čím sa bezostyšne chválite ako svojimi osobnými úspechmi, bolo zatýkanie všetkých, ktorí boli spätí s predchádzajúcimi vládami. Tvrdíte nám, že nastoľujete spravodlivosť a preto sa neštítite klamať, podvádzať iba preto, aby ste zakryli zúfalý fakt, že tá spravodlivosť je manipulovaná a znásilňovaná vami. Dámy a páni, odvolávanie ministra Mikulca je len prvým krokom k nastoleniu elementárneho poriadku a skončenia vojny v polícii. Ak chcete upokojiť situáciu na Slovensku, hlasujte za jeho odvolanie, inak bude tento chaos s pištoľami za pásom iba ďalej pokračovať. Ďakujem pekne.
16. 6. 2021 14:16:21 - 14:31:34 31. schôdza NR SR - 2.deň - B. popoludní Tlač 596 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Šutaj Eštok, Matúš (-) - poslanec NR SR Vystúpenie v rozprave   (text neprešiel jazykovou úpravou)
Vážené panie poslankyne, vážení páni poslanci, vážený pán minister, už niekoľko mesiacov sa nás táto vládna koalícia snaží presvedčiť, že žiadna vojna v bezpečnostných zložkách štátu neexistuje. Že neexistuje žiadne pochybnosti vo vyšetrovaní politicky najcitlivejších káuz, a že neexistuje žiaden zápas o spravodlivosť a právny štát. Podľa vás vládnej koalície je všetko veľmi jednoduché. Vraj len polícia a prokuratúra má konečne rozviazané ruky a tá nezávisle koná proti všetkým zločincov. Všetky výhrady opozície majú spočívať v tom, že pri svojom pátraní dosahujeme čoraz vyššie a vyššie poschodia až k súčasným opozičným politikom a tí sú preto takí nervózni. Inými slovami, všetko, čo sa deje na Slovensku, je úplne normálne a nedeje sa nič iné ako očista štátu a spoločnosti. No tento príbeh, ktorý už mesiace počúvame, je jednoducho jedna veľká lož a klam.
Po prvé. Polícia prokuratúre rozviazala ruky už vláda Petra Pellegriniho a tento fakt potvrdzuje aj niekdajší minister za KDH, pán Vladimír Palko, ktorého si myslím, nikto nespojí s nejakou podporou sociálno-demokratických vlád alebo strán. Akurát, že rozviazanie rúk alebo tiež známe heslo padni komu padni, nespôsobovalo žiadne pochybnosti o tom či nie sú mocenské zložky štátu zneužívané na politickú či osobnú pomstu. Všetko sa dialo v súlade so zákonom a princípmi právneho štátu. Napriek tomu končili za mrežami ľudia, o ktorých si to dlhé roky nikto ani len nedokázal predstaviť.
Po druhé. Toto rozviazanie rúk má byť bežný stav. Stav, ktorý nemôže si nikto privlastňovať ako svoju osobnú zásluhu a už vôbec nie predseda vlády. Z môjho pohľadu je absolútne neprijateľné, aby si Igor Matovič ako premiér vešal na sociálnu sieť statusy o jeho prvom skalpe po zatknutí štátneho úradníka. Je nepredstaviteľné, aby ten istý človek z tohto miesta odkazoval opozícii, že má iba ticho sedieť, šúchať nohami a čakať, kedy príde NAKA. A je úplne nehorázne, ak si podpredsedníčka vlády, pani Remišová, kreslí svoje pexesá s tvárami ľudí, ktorí majú byť podľa jej predstáv umiestnení v base. Toto je normálne možno podľa vás, ale v právnom a demokratickom štáte toto normálne nie je. Ak by sa toto dialo za predchádzajúcich vlád, mali by sme tu protesty pred domami všetkých členov vlády. Pouličné cirkusy s megafónmi tak ako to Igor Matovič veľmi rád robil či sťažnosti do zahraničia na autoritársky a nedemokratický režim. Noviny by vychádzali s prednými bielymi stranami a šéfredaktorovia úvodníkov vypisovali ako je na Slovensku ohrozená demokracia.
Dnes sa všetci tvárime, že vyhrážať sa opozícii trestnými stíhaniami je úplne normálne a dokonca to patrí k nejakému bontónu, ktorý ste tu zaviedli. Nie. Je úplne šialené, že vicepremiér pre ekonomiku, pán Sulík, bude rozprávať ako je rozviazanie rúk polície osobná zásluha Igora Matoviča. To je ten istý vicepremiér Sulík, ktorý pred voľbami rozprával, ako treba spolitizovat políciu a dať ministrovi vnútra viac možností k policajným zložkám, pretože veď minister nesie politickú zodpovednosť a keď dnes chceme vyvodzovať politickú zodpovednosť voči ministrovi vnútra, ktorému sa dostali podriadené zložky do otvorenej vojny, vykopávajú si navzájom dvere, SaS vyhlasuje, že ona ministra bez výhrad podrží. Absurdné.
Ale vrátim sa však ku lží, ktorou nás tu vládna koalícia už mesiace kŕmi. K tomu, že je na Slovensku všetko v poriadku a jediné čo sa deje, je skutočná očista spoločnosti. Nuž, tak si teda pripomeňme pár faktov, ktorých svedkami sme boli za posledné mesiace. Riaditeľ Slovenskej informačnej služby, pán Pčolinský, za ktorého nesie priamu zodpovednosť Igor Matovič, vterajší premiér, podá trestné oznámenie kvôli podozreniam, že vyšetrovanie viacerých citlivých prípadov je manipulované. Pár dní na to mu policajti vykopnú dvere a pred jeho manželkou a dieťaťom ho odvedú v putách. Odvedú ho za mreže, kde už niekoľko týždňov sedí jeho námestník, pán Beňa. Mať vo väzbe šéfa tajnej služby a jeho zástupcu, to je úplne, úplne normálne. Pokračujem ďalej. Odchádzajúci šéf NAKA, pán Zurian, prehovorí o niekoľkých mimoriadne závažných skutočnostiach. Napríklad aj o tom, že premiér Igor Matovič sľuboval Slovenskej informačnej službe dvadsať miliónov eur za to, ak uprace do svojich radov profesionálneho kajúcnika a udavača pána Makóoa. Čuduj sa svete počas jedného roka tých dvadsať miliónov do SIS skutočne dorazí a Matovič vyzradí utajovanú skutočnosť, že Makó je členom tajnej služby. Samozrejme voči Igorovi Matovičovi nikto nekoná, ale pre toto isté podozrenie, z toho istého činu pánovi Zurianovi vyvalili policajti dvere na byte, hoci s nimi pravidelne komunikuje a spolupracuje. To je tiež úplne, úplne normálne vo vašej džamahíriji.
Podozrenie z manipulácie tých najcitlivejších politických káuz sú natoľko závažné, že súčasný premiér Eduard Heger kvôli nim zvolá do podzemia SIS najmocnejších ľudí tohto štátu. Prosím, skúste si predstaviť, čo by sa dialo za predchádzajúcej vlády, keby sa takéto stretnutie udialo. Keby sa v pivnici SIS stretol Fico, Kaliňák, Jankovská, Kováčik, Čižnár a ďalší. Nič iné by sa z médií neozývalo iba zúrivý rev o politickom ovplyvňovaní prokuratúry. Ale vládna koalícia sa opäť tvári, že sa nič nedeje a takéto stretnutie je úplne normálne a premiér Heger úplne bezočivo vyhlási, že takéto stretnutie pokojne zvolá aj v budúcnosti. To je tiež úplne normálne. No a na tomto stretnutí sa zúčastní šéf policajnej inšpekcie, teda človek, ktorý má byť zárukou detailného preverenia všetkých podozrivých trestnoprávnych postupov a tento šéf inšpekcie je o pár týždňov na to vzaný do väzby za skutok, o ktorom jeho kolegovia vedeli už niekoľko rokov. Aj toto je zjavne normálne. Nikomu sa nezdá podozrivé, že každý kto upozorní na nelegálne praktiky polície či prokuratúry, skončí za mrežami a s vyvalenými dverami na byte. Je to úplne normálne.
Tak sa vás chcem opýtať. Poznáte niekto európsku alebo inú vyspelú krajinu, v ktorej by takéto výstrelky boli normálne? V ktorej by sa navzájom zatýkali policajti a neviditeľný pán minister vnútra, aby vykrikoval, že to len majú rozviazané ruky. To je nonsens a v každej demokratickej krajine by za toto padali celé vlády. Nie iba hlava jedného ministra, ktorý nevie, čo sa mu v rezorte deje. Zhrnuté a podčiarknuté, o rozviazaných rukách táto rozprávka je absurdná.
Ja vám dnes poviem skutočný príbeh toho, čo sa na Slovensku deje. Vy strany vládnej koalície ste vyhrali voľby so svojimi sľubmi, že budete bojovať s korupciou a uskutočníte ozajstnú očistu štátu od ľudí, ktorí vo svojich funkciách zlyhali. Zároveň však ste zbadali, že vaše silné slová nie sú podporené dostatočnými dôkazmi. Preto ste sa rozhodli uskutočniť za každú cenu kroky, po ktorých by množstvo ľudí skončilo vo väzbe a to by ste mohli prezentovať ako svoj ...
===== štátu od ľudí, ktorí vo svojich funkciách zlyhali. Zároveň však ste zbadali, že vaše silné slová nie sú podporené dostatočnými dôkazmi, preto ste sa rozhodli uskutočniť za každú cenu kroky, po ktorých by množstvo ľudí skončilo vo väzbe a to by ste mohli prezentovať ako svoj jediný politický úspech. Na tento účel vznikla podľa všetkého nelegálna skupinka vyšetrovateľov, prokurátorov, ktorí sa rozhodli dostať ľudí do väzby pomocou koordinovaných výpovedí tzv. kajúcnikov udavačov. Títo profesionálni udavači vypovedali proti mnohým ľuďom spätým z predchádzajúcimi z pred tými predchádzajúcimi vládami. Zatiaľ čo tzv. kajúcnici si lietali súkromnými lietadlami do Dubaja a dostávali za svoje vlastné zločiny smiešne sadzby, ostatní skončili v kolúznej väzbe dva krát tri metre kde im 23 hodín denne nezasvieti ani slnko v postavení právne nevinných ľudí, ktorí čkajú na spravodlivý súdny proces. Pôsobenie tejto skupinky vyšetrovateľov a prokurátorov zachytila Slovenská informačná služba a zmonitorovala ho spôsobom, ktorý môže byť použitý prd súdom. Dôkazy, ktoré zmonitorovala môžu byť použité v konaní pred súdom, to nám tu povedal šéf Slovenskej informačnej služby pán Aláč. To vám nehovorí opozícia, ale váš nominant, nominant SaS, ktorý priamo spadá nominant SME RODINA Eduardovi Hegerovi.
To čo zmonitorovala SIS boli nesmierne vážne zistenia, preto s nimi boli oboznámené špičky tohto štátu na utajovanom stretnutí v SIS a následne aj poslanci parlamentu tu na neverejnom rokovaní sme počuli čo sa v štáte deje. Všetky podozrenia voči policajtom, vyšetrovateľom či prokurátorom mala preveriť práve inšpekčná služba ministerstva vnútra. A jej šéfa, ktorý mal nato dohliadať zadržala NAKA za podozrenie, o ktorom dávno vedela o nejakom televízore, že zobral pred 15 rokmi. Je úplne očividné, že niekto si neželá vyšetrovanie a odhalenie praktík, ktoré nemajú nič spoločné so spravodlivosťou no o to viac s politickou a osobnou pomstou. Keďže pravým dôvodom na tieto postupy je v absolútnom rozpore so zásadami demokratického a právneho štátu bola politická objednávka je úplne zrejmé, že nitky tejto nelegálnej skupinky sa zbiehajú v rukách politika. Sme presvedčení, že týmto politikom bol samotný Igor Matovič váš šéf, ktorý sa osobne stretával s najväčšími kajúcnikmi a staral sa o ich ďalšie pôsobenie v štátnych zložkách. Keďže premiér alebo hovorca vlády nevime ako ho nazvať Eduard Heger o celom tomto komplote vie a zjavne ho kryje, navrhol HLAS - sociálna demokracia vyslovenie nedôvery predsedovi vlády a celej vláde načo zbierame podpisy poslancov na zvolanie mimoriadnej schôdze. Verím, že ešte tento týždeň sa nám tie podpisy podarí nazbierať. Minister vnútra bol vyzvaný, aby okamžite rezignoval zo svojej funkcie, to pán minister v sebe nenašiel dostatok slušnosti a pokory na tento krok a preto sme tu dnes, preto ho odvolávame. To je ten hlavný dôvod prečo tu sme.
Roman Mikulec nezvláda riadenie silových zložiek štátu, ktoré prerástli cez hlavu politickej kontrole a pustili sa do otvorenej vojny to je fakt, toto sa dnes na Slovensku deje. A namiesto dôkazného prešetrenia podozrení o zlyhaní orgánov činných v trestnom konaní sme svedkami ďalšieho útoku voči ľuďom, ktorí majú tieto pochybenia vyšetrovať. Pán Mikulec nedokáže vysvetliť absolútne nič, nič, bráni sa absolútne podpásovými spôsobmi vyťahovaním akých si spravodajských informácií na predstaviteľov opozície a vykrikovaním nezmyslov v spriatelených médiách. Toto je pravda čo sa dnes na Slovensku deje. A zopakujem to ešte raz to najdôležitejšie. Táto vládna koalícia zlyhala vo všetkom načo siahla. Boj s pandémiou katastrofálne prehrala a jeho výsledkom je 12 tisíc obetí. Násobné množstvá s porovnaním s podobne veľkými krajinami. Vláda nedokázala pomôcť hospodárstvu a pokojne sa prizerá ako celé jeho sektory smerujú do krachu. Kvôli infantilným hrám a sporom Igora Matoviča s Richardom Sulíkom nedokážete pomôcť podnikateľom či doráňanej kultúre, to je fakt. Vládne strany ako na bežiacom páse porušujú všetky svoje predvolebné sľuby o transparentnosti, o otvorenom vládnutí. Oklamali ste ľudí v sociálnej oblasti kde ste im nasľubovali zachovanie všetkých sociálnych istôt a dnes ich rušíte jedno za druhým. Napriek tomu, že na ekonomike aj na ľuďoch dostávate Slovensko do bezprecedentného a nebezpečného zadlžovania na tzv. grécku cestu.
Zlyhali ste kompletne, kompletne vo všetkom a jediné čo vám ostalo čím sa bezostyšne chválite ako svojimi osobnými úspechmi, bolo zatýkanie všetkých, ktorí boli spätí s predchádzajúcimi vládami. Tvrdíte nám, že nastoľujete spravodlivosť a preto sa neštítite klamať, podvádzať iba preto, aby ste zakryli zúfalý fakt, že tá spravodlivosť je manipulovaná a znásilňovaná vami. Dámy a páni, odvolávanie ministra Mikulca je len prvým krokom k nastoleniu elementárneho poriadku a skončenia vojny v polícii. Ak chcete upokojiť situáciu na Slovensku, hlasujte za jeho odvolanie, inak bude tento chaos s pištoľami za pásom iba ďalej pokračovať. Ďakujem pekne.
16. 6. 2021 14:16:21 - 14:31:34 31. schôdza NR SR - 2.deň - B. popoludní Tlač 596 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Šutaj Eštok, Matúš (-) - poslanec NR SR Vystúpenie v rozprave   (text neprešiel jazykovou úpravou)
Vážené panie poslankyne, vážení páni poslanci, vážený pán minister, už niekoľko mesiacov sa nás táto vládna koalícia snaží presvedčiť, že žiadna vojna v bezpečnostných zložkách štátu neexistuje. Že neexistuje žiadne pochybnosti vo vyšetrovaní politicky najcitlivejších káuz, a že neexistuje žiaden zápas o spravodlivosť a právny štát. Podľa vás vládnej koalície je všetko veľmi jednoduché. Vraj len polícia a prokuratúra má konečne rozviazané ruky a tá nezávisle koná proti všetkým zločincov. Všetky výhrady opozície majú spočívať v tom, že pri svojom pátraní dosahujeme čoraz vyššie a vyššie poschodia až k súčasným opozičným politikom a tí sú preto takí nervózni. Inými slovami, všetko, čo sa deje na Slovensku, je úplne normálne a nedeje sa nič iné ako očista štátu a spoločnosti. No tento príbeh, ktorý už mesiace počúvame, je jednoducho jedna veľká lož a klam.
Po prvé. Polícia prokuratúre rozviazala ruky už vláda Petra Pellegriniho a tento fakt potvrdzuje aj niekdajší minister za KDH, pán Vladimír Palko, ktorého si myslím, nikto nespojí s nejakou podporou sociálno-demokratických vlád alebo strán. Akurát, že rozviazanie rúk alebo tiež známe heslo padni komu padni, nespôsobovalo žiadne pochybnosti o tom či nie sú mocenské zložky štátu zneužívané na politickú či osobnú pomstu. Všetko sa dialo v súlade so zákonom a princípmi právneho štátu. Napriek tomu končili za mrežami ľudia, o ktorých si to dlhé roky nikto ani len nedokázal predstaviť.
Po druhé. Toto rozviazanie rúk má byť bežný stav. Stav, ktorý nemôže si nikto privlastňovať ako svoju osobnú zásluhu a už vôbec nie predseda vlády. Z môjho pohľadu je absolútne neprijateľné, aby si Igor Matovič ako premiér vešal na sociálnu sieť statusy o jeho prvom skalpe po zatknutí štátneho úradníka. Je nepredstaviteľné, aby ten istý človek z tohto miesta odkazoval opozícii, že má iba ticho sedieť, šúchať nohami a čakať, kedy príde NAKA. A je úplne nehorázne, ak si podpredsedníčka vlády, pani Remišová, kreslí svoje pexesá s tvárami ľudí, ktorí majú byť podľa jej predstáv umiestnení v base. Toto je normálne možno podľa vás, ale v právnom a demokratickom štáte toto normálne nie je. Ak by sa toto dialo za predchádzajúcich vlád, mali by sme tu protesty pred domami všetkých členov vlády. Pouličné cirkusy s megafónmi tak ako to Igor Matovič veľmi rád robil či sťažnosti do zahraničia na autoritársky a nedemokratický režim. Noviny by vychádzali s prednými bielymi stranami a šéfredaktorovia úvodníkov vypisovali ako je na Slovensku ohrozená demokracia.
Dnes sa všetci tvárime, že vyhrážať sa opozícii trestnými stíhaniami je úplne normálne a dokonca to patrí k nejakému bontónu, ktorý ste tu zaviedli. Nie. Je úplne šialené, že vicepremiér pre ekonomiku, pán Sulík, bude rozprávať ako je rozviazanie rúk polície osobná zásluha Igora Matoviča. To je ten istý vicepremiér Sulík, ktorý pred voľbami rozprával, ako treba spolitizovat políciu a dať ministrovi vnútra viac možností k policajným zložkám, pretože veď minister nesie politickú zodpovednosť a keď dnes chceme vyvodzovať politickú zodpovednosť voči ministrovi vnútra, ktorému sa dostali podriadené zložky do otvorenej vojny, vykopávajú si navzájom dvere, SaS vyhlasuje, že ona ministra bez výhrad podrží. Absurdné.
Ale vrátim sa však ku lží, ktorou nás tu vládna koalícia už mesiace kŕmi. K tomu, že je na Slovensku všetko v poriadku a jediné čo sa deje, je skutočná očista spoločnosti. Nuž, tak si teda pripomeňme pár faktov, ktorých svedkami sme boli za posledné mesiace. Riaditeľ Slovenskej informačnej služby, pán Pčolinský, za ktorého nesie priamu zodpovednosť Igor Matovič, vterajší premiér, podá trestné oznámenie kvôli podozreniam, že vyšetrovanie viacerých citlivých prípadov je manipulované. Pár dní na to mu policajti vykopnú dvere a pred jeho manželkou a dieťaťom ho odvedú v putách. Odvedú ho za mreže, kde už niekoľko týždňov sedí jeho námestník, pán Beňa. Mať vo väzbe šéfa tajnej služby a jeho zástupcu, to je úplne, úplne normálne. Pokračujem ďalej. Odchádzajúci šéf NAKA, pán Zurian, prehovorí o niekoľkých mimoriadne závažných skutočnostiach. Napríklad aj o tom, že premiér Igor Matovič sľuboval Slovenskej informačnej službe dvadsať miliónov eur za to, ak uprace do svojich radov profesionálneho kajúcnika a udavača pána Makóoa. Čuduj sa svete počas jedného roka tých dvadsať miliónov do SIS skutočne dorazí a Matovič vyzradí utajovanú skutočnosť, že Makó je členom tajnej služby. Samozrejme voči Igorovi Matovičovi nikto nekoná, ale pre toto isté podozrenie, z toho istého činu pánovi Zurianovi vyvalili policajti dvere na byte, hoci s nimi pravidelne komunikuje a spolupracuje. To je tiež úplne, úplne normálne vo vašej džamahíriji.
Podozrenie z manipulácie tých najcitlivejších politických káuz sú natoľko závažné, že súčasný premiér Eduard Heger kvôli nim zvolá do podzemia SIS najmocnejších ľudí tohto štátu. Prosím, skúste si predstaviť, čo by sa dialo za predchádzajúcej vlády, keby sa takéto stretnutie udialo. Keby sa v pivnici SIS stretol Fico, Kaliňák, Jankovská, Kováčik, Čižnár a ďalší. Nič iné by sa z médií neozývalo iba zúrivý rev o politickom ovplyvňovaní prokuratúry. Ale vládna koalícia sa opäť tvári, že sa nič nedeje a takéto stretnutie je úplne normálne a premiér Heger úplne bezočivo vyhlási, že takéto stretnutie pokojne zvolá aj v budúcnosti. To je tiež úplne normálne. No a na tomto stretnutí sa zúčastní šéf policajnej inšpekcie, teda človek, ktorý má byť zárukou detailného preverenia všetkých podozrivých trestnoprávnych postupov a tento šéf inšpekcie je o pár týždňov na to vzaný do väzby za skutok, o ktorom jeho kolegovia vedeli už niekoľko rokov. Aj toto je zjavne normálne. Nikomu sa nezdá podozrivé, že každý kto upozorní na nelegálne praktiky polície či prokuratúry, skončí za mrežami a s vyvalenými dverami na byte. Je to úplne normálne.
Tak sa vás chcem opýtať. Poznáte niekto európsku alebo inú vyspelú krajinu, v ktorej by takéto výstrelky boli normálne? V ktorej by sa navzájom zatýkali policajti a neviditeľný pán minister vnútra, aby vykrikoval, že to len majú rozviazané ruky. To je nonsens a v každej demokratickej krajine by za toto padali celé vlády. Nie iba hlava jedného ministra, ktorý nevie, čo sa mu v rezorte deje. Zhrnuté a podčiarknuté, o rozviazaných rukách táto rozprávka je absurdná.
Ja vám dnes poviem skutočný príbeh toho, čo sa na Slovensku deje. Vy strany vládnej koalície ste vyhrali voľby so svojimi sľubmi, že budete bojovať s korupciou a uskutočníte ozajstnú očistu štátu od ľudí, ktorí vo svojich funkciách zlyhali. Zároveň však ste zbadali, že vaše silné slová nie sú podporené dostatočnými dôkazmi. Preto ste sa rozhodli uskutočniť za každú cenu kroky, po ktorých by množstvo ľudí skončilo vo väzbe a to by ste mohli prezentovať ako svoj ...
===== štátu od ľudí, ktorí vo svojich funkciách zlyhali. Zároveň však ste zbadali, že vaše silné slová nie sú podporené dostatočnými dôkazmi, preto ste sa rozhodli uskutočniť za každú cenu kroky, po ktorých by množstvo ľudí skončilo vo väzbe a to by ste mohli prezentovať ako svoj jediný politický úspech. Na tento účel vznikla podľa všetkého nelegálna skupinka vyšetrovateľov, prokurátorov, ktorí sa rozhodli dostať ľudí do väzby pomocou koordinovaných výpovedí tzv. kajúcnikov udavačov. Títo profesionálni udavači vypovedali proti mnohým ľuďom spätým z predchádzajúcimi z pred tými predchádzajúcimi vládami. Zatiaľ čo tzv. kajúcnici si lietali súkromnými lietadlami do Dubaja a dostávali za svoje vlastné zločiny smiešne sadzby, ostatní skončili v kolúznej väzbe dva krát tri metre kde im 23 hodín denne nezasvieti ani slnko v postavení právne nevinných ľudí, ktorí čkajú na spravodlivý súdny proces. Pôsobenie tejto skupinky vyšetrovateľov a prokurátorov zachytila Slovenská informačná služba a zmonitorovala ho spôsobom, ktorý môže byť použitý prd súdom. Dôkazy, ktoré zmonitorovala môžu byť použité v konaní pred súdom, to nám tu povedal šéf Slovenskej informačnej služby pán Aláč. To vám nehovorí opozícia, ale váš nominant, nominant SaS, ktorý priamo spadá nominant SME RODINA Eduardovi Hegerovi.
To čo zmonitorovala SIS boli nesmierne vážne zistenia, preto s nimi boli oboznámené špičky tohto štátu na utajovanom stretnutí v SIS a následne aj poslanci parlamentu tu na neverejnom rokovaní sme počuli čo sa v štáte deje. Všetky podozrenia voči policajtom, vyšetrovateľom či prokurátorom mala preveriť práve inšpekčná služba ministerstva vnútra. A jej šéfa, ktorý mal nato dohliadať zadržala NAKA za podozrenie, o ktorom dávno vedela o nejakom televízore, že zobral pred 15 rokmi. Je úplne očividné, že niekto si neželá vyšetrovanie a odhalenie praktík, ktoré nemajú nič spoločné so spravodlivosťou no o to viac s politickou a osobnou pomstou. Keďže pravým dôvodom na tieto postupy je v absolútnom rozpore so zásadami demokratického a právneho štátu bola politická objednávka je úplne zrejmé, že nitky tejto nelegálnej skupinky sa zbiehajú v rukách politika. Sme presvedčení, že týmto politikom bol samotný Igor Matovič váš šéf, ktorý sa osobne stretával s najväčšími kajúcnikmi a staral sa o ich ďalšie pôsobenie v štátnych zložkách. Keďže premiér alebo hovorca vlády nevime ako ho nazvať Eduard Heger o celom tomto komplote vie a zjavne ho kryje, navrhol HLAS - sociálna demokracia vyslovenie nedôvery predsedovi vlády a celej vláde načo zbierame podpisy poslancov na zvolanie mimoriadnej schôdze. Verím, že ešte tento týždeň sa nám tie podpisy podarí nazbierať. Minister vnútra bol vyzvaný, aby okamžite rezignoval zo svojej funkcie, to pán minister v sebe nenašiel dostatok slušnosti a pokory na tento krok a preto sme tu dnes, preto ho odvolávame. To je ten hlavný dôvod prečo tu sme.
Roman Mikulec nezvláda riadenie silových zložiek štátu, ktoré prerástli cez hlavu politickej kontrole a pustili sa do otvorenej vojny to je fakt, toto sa dnes na Slovensku deje. A namiesto dôkazného prešetrenia podozrení o zlyhaní orgánov činných v trestnom konaní sme svedkami ďalšieho útoku voči ľuďom, ktorí majú tieto pochybenia vyšetrovať. Pán Mikulec nedokáže vysvetliť absolútne nič, nič, bráni sa absolútne podpásovými spôsobmi vyťahovaním akých si spravodajských informácií na predstaviteľov opozície a vykrikovaním nezmyslov v spriatelených médiách. Toto je pravda čo sa dnes na Slovensku deje. A zopakujem to ešte raz to najdôležitejšie. Táto vládna koalícia zlyhala vo všetkom načo siahla. Boj s pandémiou katastrofálne prehrala a jeho výsledkom je 12 tisíc obetí. Násobné množstvá s porovnaním s podobne veľkými krajinami. Vláda nedokázala pomôcť hospodárstvu a pokojne sa prizerá ako celé jeho sektory smerujú do krachu. Kvôli infantilným hrám a sporom Igora Matoviča s Richardom Sulíkom nedokážete pomôcť podnikateľom či doráňanej kultúre, to je fakt. Vládne strany ako na bežiacom páse porušujú všetky svoje predvolebné sľuby o transparentnosti, o otvorenom vládnutí. Oklamali ste ľudí v sociálnej oblasti kde ste im nasľubovali zachovanie všetkých sociálnych istôt a dnes ich rušíte jedno za druhým. Napriek tomu, že na ekonomike aj na ľuďoch dostávate Slovensko do bezprecedentného a nebezpečného zadlžovania na tzv. grécku cestu.
Zlyhali ste kompletne, kompletne vo všetkom a jediné čo vám ostalo čím sa bezostyšne chválite ako svojimi osobnými úspechmi, bolo zatýkanie všetkých, ktorí boli spätí s predchádzajúcimi vládami. Tvrdíte nám, že nastoľujete spravodlivosť a preto sa neštítite klamať, podvádzať iba preto, aby ste zakryli zúfalý fakt, že tá spravodlivosť je manipulovaná a znásilňovaná vami. Dámy a páni, odvolávanie ministra Mikulca je len prvým krokom k nastoleniu elementárneho poriadku a skončenia vojny v polícii. Ak chcete upokojiť situáciu na Slovensku, hlasujte za jeho odvolanie, inak bude tento chaos s pištoľami za pásom iba ďalej pokračovať. Ďakujem pekne.
16. 6. 2021 14:16:21 - 14:31:34 31. schôdza NR SR - 2.deň - B. popoludní Tlač 596 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Šutaj Eštok, Matúš (-) - poslanec NR SR Vystúpenie v rozprave   (text neprešiel jazykovou úpravou)
Vážené panie poslankyne, vážení páni poslanci, vážený pán minister, už niekoľko mesiacov sa nás táto vládna koalícia snaží presvedčiť, že žiadna vojna v bezpečnostných zložkách štátu neexistuje. Že neexistuje žiadne pochybnosti vo vyšetrovaní politicky najcitlivejších káuz, a že neexistuje žiaden zápas o spravodlivosť a právny štát. Podľa vás vládnej koalície je všetko veľmi jednoduché. Vraj len polícia a prokuratúra má konečne rozviazané ruky a tá nezávisle koná proti všetkým zločincov. Všetky výhrady opozície majú spočívať v tom, že pri svojom pátraní dosahujeme čoraz vyššie a vyššie poschodia až k súčasným opozičným politikom a tí sú preto takí nervózni. Inými slovami, všetko, čo sa deje na Slovensku, je úplne normálne a nedeje sa nič iné ako očista štátu a spoločnosti. No tento príbeh, ktorý už mesiace počúvame, je jednoducho jedna veľká lož a klam.
Po prvé. Polícia prokuratúre rozviazala ruky už vláda Petra Pellegriniho a tento fakt potvrdzuje aj niekdajší minister za KDH, pán Vladimír Palko, ktorého si myslím, nikto nespojí s nejakou podporou sociálno-demokratických vlád alebo strán. Akurát, že rozviazanie rúk alebo tiež známe heslo padni komu padni, nespôsobovalo žiadne pochybnosti o tom či nie sú mocenské zložky štátu zneužívané na politickú či osobnú pomstu. Všetko sa dialo v súlade so zákonom a princípmi právneho štátu. Napriek tomu končili za mrežami ľudia, o ktorých si to dlhé roky nikto ani len nedokázal predstaviť.
Po druhé. Toto rozviazanie rúk má byť bežný stav. Stav, ktorý nemôže si nikto privlastňovať ako svoju osobnú zásluhu a už vôbec nie predseda vlády. Z môjho pohľadu je absolútne neprijateľné, aby si Igor Matovič ako premiér vešal na sociálnu sieť statusy o jeho prvom skalpe po zatknutí štátneho úradníka. Je nepredstaviteľné, aby ten istý človek z tohto miesta odkazoval opozícii, že má iba ticho sedieť, šúchať nohami a čakať, kedy príde NAKA. A je úplne nehorázne, ak si podpredsedníčka vlády, pani Remišová, kreslí svoje pexesá s tvárami ľudí, ktorí majú byť podľa jej predstáv umiestnení v base. Toto je normálne možno podľa vás, ale v právnom a demokratickom štáte toto normálne nie je. Ak by sa toto dialo za predchádzajúcich vlád, mali by sme tu protesty pred domami všetkých členov vlády. Pouličné cirkusy s megafónmi tak ako to Igor Matovič veľmi rád robil či sťažnosti do zahraničia na autoritársky a nedemokratický režim. Noviny by vychádzali s prednými bielymi stranami a šéfredaktorovia úvodníkov vypisovali ako je na Slovensku ohrozená demokracia.
Dnes sa všetci tvárime, že vyhrážať sa opozícii trestnými stíhaniami je úplne normálne a dokonca to patrí k nejakému bontónu, ktorý ste tu zaviedli. Nie. Je úplne šialené, že vicepremiér pre ekonomiku, pán Sulík, bude rozprávať ako je rozviazanie rúk polície osobná zásluha Igora Matoviča. To je ten istý vicepremiér Sulík, ktorý pred voľbami rozprával, ako treba spolitizovat políciu a dať ministrovi vnútra viac možností k policajným zložkám, pretože veď minister nesie politickú zodpovednosť a keď dnes chceme vyvodzovať politickú zodpovednosť voči ministrovi vnútra, ktorému sa dostali podriadené zložky do otvorenej vojny, vykopávajú si navzájom dvere, SaS vyhlasuje, že ona ministra bez výhrad podrží. Absurdné.
Ale vrátim sa však ku lží, ktorou nás tu vládna koalícia už mesiace kŕmi. K tomu, že je na Slovensku všetko v poriadku a jediné čo sa deje, je skutočná očista spoločnosti. Nuž, tak si teda pripomeňme pár faktov, ktorých svedkami sme boli za posledné mesiace. Riaditeľ Slovenskej informačnej služby, pán Pčolinský, za ktorého nesie priamu zodpovednosť Igor Matovič, vterajší premiér, podá trestné oznámenie kvôli podozreniam, že vyšetrovanie viacerých citlivých prípadov je manipulované. Pár dní na to mu policajti vykopnú dvere a pred jeho manželkou a dieťaťom ho odvedú v putách. Odvedú ho za mreže, kde už niekoľko týždňov sedí jeho námestník, pán Beňa. Mať vo väzbe šéfa tajnej služby a jeho zástupcu, to je úplne, úplne normálne. Pokračujem ďalej. Odchádzajúci šéf NAKA, pán Zurian, prehovorí o niekoľkých mimoriadne závažných skutočnostiach. Napríklad aj o tom, že premiér Igor Matovič sľuboval Slovenskej informačnej službe dvadsať miliónov eur za to, ak uprace do svojich radov profesionálneho kajúcnika a udavača pána Makóoa. Čuduj sa svete počas jedného roka tých dvadsať miliónov do SIS skutočne dorazí a Matovič vyzradí utajovanú skutočnosť, že Makó je členom tajnej služby. Samozrejme voči Igorovi Matovičovi nikto nekoná, ale pre toto isté podozrenie, z toho istého činu pánovi Zurianovi vyvalili policajti dvere na byte, hoci s nimi pravidelne komunikuje a spolupracuje. To je tiež úplne, úplne normálne vo vašej džamahíriji.
Podozrenie z manipulácie tých najcitlivejších politických káuz sú natoľko závažné, že súčasný premiér Eduard Heger kvôli nim zvolá do podzemia SIS najmocnejších ľudí tohto štátu. Prosím, skúste si predstaviť, čo by sa dialo za predchádzajúcej vlády, keby sa takéto stretnutie udialo. Keby sa v pivnici SIS stretol Fico, Kaliňák, Jankovská, Kováčik, Čižnár a ďalší. Nič iné by sa z médií neozývalo iba zúrivý rev o politickom ovplyvňovaní prokuratúry. Ale vládna koalícia sa opäť tvári, že sa nič nedeje a takéto stretnutie je úplne normálne a premiér Heger úplne bezočivo vyhlási, že takéto stretnutie pokojne zvolá aj v budúcnosti. To je tiež úplne normálne. No a na tomto stretnutí sa zúčastní šéf policajnej inšpekcie, teda človek, ktorý má byť zárukou detailného preverenia všetkých podozrivých trestnoprávnych postupov a tento šéf inšpekcie je o pár týždňov na to vzaný do väzby za skutok, o ktorom jeho kolegovia vedeli už niekoľko rokov. Aj toto je zjavne normálne. Nikomu sa nezdá podozrivé, že každý kto upozorní na nelegálne praktiky polície či prokuratúry, skončí za mrežami a s vyvalenými dverami na byte. Je to úplne normálne.
Tak sa vás chcem opýtať. Poznáte niekto európsku alebo inú vyspelú krajinu, v ktorej by takéto výstrelky boli normálne? V ktorej by sa navzájom zatýkali policajti a neviditeľný pán minister vnútra, aby vykrikoval, že to len majú rozviazané ruky. To je nonsens a v každej demokratickej krajine by za toto padali celé vlády. Nie iba hlava jedného ministra, ktorý nevie, čo sa mu v rezorte deje. Zhrnuté a podčiarknuté, o rozviazaných rukách táto rozprávka je absurdná.
Ja vám dnes poviem skutočný príbeh toho, čo sa na Slovensku deje. Vy strany vládnej koalície ste vyhrali voľby so svojimi sľubmi, že budete bojovať s korupciou a uskutočníte ozajstnú očistu štátu od ľudí, ktorí vo svojich funkciách zlyhali. Zároveň však ste zbadali, že vaše silné slová nie sú podporené dostatočnými dôkazmi. Preto ste sa rozhodli uskutočniť za každú cenu kroky, po ktorých by množstvo ľudí skončilo vo väzbe a to by ste mohli prezentovať ako svoj ...
===== štátu od ľudí, ktorí vo svojich funkciách zlyhali. Zároveň však ste zbadali, že vaše silné slová nie sú podporené dostatočnými dôkazmi, preto ste sa rozhodli uskutočniť za každú cenu kroky, po ktorých by množstvo ľudí skončilo vo väzbe a to by ste mohli prezentovať ako svoj jediný politický úspech. Na tento účel vznikla podľa všetkého nelegálna skupinka vyšetrovateľov, prokurátorov, ktorí sa rozhodli dostať ľudí do väzby pomocou koordinovaných výpovedí tzv. kajúcnikov udavačov. Títo profesionálni udavači vypovedali proti mnohým ľuďom spätým z predchádzajúcimi z pred tými predchádzajúcimi vládami. Zatiaľ čo tzv. kajúcnici si lietali súkromnými lietadlami do Dubaja a dostávali za svoje vlastné zločiny smiešne sadzby, ostatní skončili v kolúznej väzbe dva krát tri metre kde im 23 hodín denne nezasvieti ani slnko v postavení právne nevinných ľudí, ktorí čkajú na spravodlivý súdny proces. Pôsobenie tejto skupinky vyšetrovateľov a prokurátorov zachytila Slovenská informačná služba a zmonitorovala ho spôsobom, ktorý môže byť použitý prd súdom. Dôkazy, ktoré zmonitorovala môžu byť použité v konaní pred súdom, to nám tu povedal šéf Slovenskej informačnej služby pán Aláč. To vám nehovorí opozícia, ale váš nominant, nominant SaS, ktorý priamo spadá nominant SME RODINA Eduardovi Hegerovi.
To čo zmonitorovala SIS boli nesmierne vážne zistenia, preto s nimi boli oboznámené špičky tohto štátu na utajovanom stretnutí v SIS a následne aj poslanci parlamentu tu na neverejnom rokovaní sme počuli čo sa v štáte deje. Všetky podozrenia voči policajtom, vyšetrovateľom či prokurátorom mala preveriť práve inšpekčná služba ministerstva vnútra. A jej šéfa, ktorý mal nato dohliadať zadržala NAKA za podozrenie, o ktorom dávno vedela o nejakom televízore, že zobral pred 15 rokmi. Je úplne očividné, že niekto si neželá vyšetrovanie a odhalenie praktík, ktoré nemajú nič spoločné so spravodlivosťou no o to viac s politickou a osobnou pomstou. Keďže pravým dôvodom na tieto postupy je v absolútnom rozpore so zásadami demokratického a právneho štátu bola politická objednávka je úplne zrejmé, že nitky tejto nelegálnej skupinky sa zbiehajú v rukách politika. Sme presvedčení, že týmto politikom bol samotný Igor Matovič váš šéf, ktorý sa osobne stretával s najväčšími kajúcnikmi a staral sa o ich ďalšie pôsobenie v štátnych zložkách. Keďže premiér alebo hovorca vlády nevime ako ho nazvať Eduard Heger o celom tomto komplote vie a zjavne ho kryje, navrhol HLAS - sociálna demokracia vyslovenie nedôvery predsedovi vlády a celej vláde načo zbierame podpisy poslancov na zvolanie mimoriadnej schôdze. Verím, že ešte tento týždeň sa nám tie podpisy podarí nazbierať. Minister vnútra bol vyzvaný, aby okamžite rezignoval zo svojej funkcie, to pán minister v sebe nenašiel dostatok slušnosti a pokory na tento krok a preto sme tu dnes, preto ho odvolávame. To je ten hlavný dôvod prečo tu sme.
Roman Mikulec nezvláda riadenie silových zložiek štátu, ktoré prerástli cez hlavu politickej kontrole a pustili sa do otvorenej vojny to je fakt, toto sa dnes na Slovensku deje. A namiesto dôkazného prešetrenia podozrení o zlyhaní orgánov činných v trestnom konaní sme svedkami ďalšieho útoku voči ľuďom, ktorí majú tieto pochybenia vyšetrovať. Pán Mikulec nedokáže vysvetliť absolútne nič, nič, bráni sa absolútne podpásovými spôsobmi vyťahovaním akých si spravodajských informácií na predstaviteľov opozície a vykrikovaním nezmyslov v spriatelených médiách. Toto je pravda čo sa dnes na Slovensku deje. A zopakujem to ešte raz to najdôležitejšie. Táto vládna koalícia zlyhala vo všetkom načo siahla. Boj s pandémiou katastrofálne prehrala a jeho výsledkom je 12 tisíc obetí. Násobné množstvá s porovnaním s podobne veľkými krajinami. Vláda nedokázala pomôcť hospodárstvu a pokojne sa prizerá ako celé jeho sektory smerujú do krachu. Kvôli infantilným hrám a sporom Igora Matoviča s Richardom Sulíkom nedokážete pomôcť podnikateľom či doráňanej kultúre, to je fakt. Vládne strany ako na bežiacom páse porušujú všetky svoje predvolebné sľuby o transparentnosti, o otvorenom vládnutí. Oklamali ste ľudí v sociálnej oblasti kde ste im nasľubovali zachovanie všetkých sociálnych istôt a dnes ich rušíte jedno za druhým. Napriek tomu, že na ekonomike aj na ľuďoch dostávate Slovensko do bezprecedentného a nebezpečného zadlžovania na tzv. grécku cestu.
Zlyhali ste kompletne, kompletne vo všetkom a jediné čo vám ostalo čím sa bezostyšne chválite ako svojimi osobnými úspechmi, bolo zatýkanie všetkých, ktorí boli spätí s predchádzajúcimi vládami. Tvrdíte nám, že nastoľujete spravodlivosť a preto sa neštítite klamať, podvádzať iba preto, aby ste zakryli zúfalý fakt, že tá spravodlivosť je manipulovaná a znásilňovaná vami. Dámy a páni, odvolávanie ministra Mikulca je len prvým krokom k nastoleniu elementárneho poriadku a skončenia vojny v polícii. Ak chcete upokojiť situáciu na Slovensku, hlasujte za jeho odvolanie, inak bude tento chaos s pištoľami za pásom iba ďalej pokračovať. Ďakujem pekne.
15. 6. 2021 12:22:51 - 12:24:45 31. schôdza NR SR - 1.deň - A. dopoludnia Tlač 596 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Šutaj Eštok, Matúš (-) - poslanec NR SR Vystúpenie s faktickou poznámkou  
Pán premiér, v právnom štáte o vine a treste rozhoduje súd na základe spravodlivého súdneho procesu. V právnom štáte o vine a treste o tom nerozhoduje daňový podvodník Igor Matovič, ktorý odkazuje opozícii, aby šúchala nohami a čakala na NAKU. V právnom štáte o tom nerozhoduje ani vicepremiérka vlády s jej pexesom. Vy nie ste ani vyšetrovatelia ani prokurátori ani sudcovia a ani kati. Vy ako vláda ste zlyhali vo všetkom načo ste siahli, nebudem vám tu teraz pripomínať 13 tisíc obetí alebo to ako ste zdevastovali celú ekonomiku a celú krajinu. Jediné čo vám ide je odškrtávanie si toho Remišovej pexesa. Keby ste to robili tak ako sa to v právnom štáte robí na základe dôkazov a faktov, nech sa páči. Ale vy nato, aby ste toto pexeso mohli odškrtávať ste si vytvorili skupinku sudcov, prokurátorov a vyšetrovateľov, ktorí robia to čo chcete. Hovorí o tom nie opozícia ale vaša správa, správa SIS. Hovorí o tom, že zneužívate kolúznu väzbu a že vytvárate univerzálnych kajúcnikov, tých kajúcnikov, o ktorých vy pán premiér, ktorý tu teraz nie ste hovoríte, že sú to zločinci. Tak sa vás chcem takto verejne opýtať, je zločinec aj jeden z hlavných kajúcnikov pán Makó. Prečo ste preto pre tohto kajúcnika Makóa v minulosti keď ste boli v opozícii tak silno lobovali zato, aby sa mohol stať šéfom finančnej správy. Prosím, vyjadrite sa k tomu, prečo ste lobovali za zločinca Makóa, aby sa stal šéfom finančnej správy? Budem veľmi rád keď potom ako skončíte s pánom Kurzom sa k tomu vyjadríte. Ďakujem pekne.
12. 5. 2021 9:03:15 - 9:04:34 28. schôdza NR SR - 6.deň - A. dopoludnia Tlač 444 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Šutaj Eštok, Matúš (-) - poslanec NR SR Vystúpenie spoločného spravodajcu   (text neprešiel jazykovou úpravou)
4.
Ďakujem pekne za slovo. Vážený pán predsedajúci, vážené panie poslankyne, vážení páni poslanci, dovoľte mi, aby som podľa § 73 ods. 1 rokovacieho poriadku vystúpil v prvom čítaní ako spravodajca určený ústavnoprávnym výborom k uvedenému návrhu ústavného zákona.
Návrh ústavného zákona spĺňa z formálnoprávnej stránky náležitosti uvedené v rokovacom poriadku a v legislatívnych pravidlách tvorby zákonov. Predseda Národnej rady vo svojom rozhodnutí navrhol, aby návrh ústavného zákona prerokoval ústavnoprávny výbor, ktorý navrhol aj ako gestorský výbor s tým, aby gestorský výbor prerokoval návrh ústavného zákona do 14. júna 2021. Zo znenia návrhu ústavného zákona je zrejmý účel navrhovanej právnej úpravy.
Ako spravodajca určený navrhnutým gestorským výborom odporúčam, aby sa Národná rada po všeobecnej rozprave uzniesla na tom, že návrh ústavného zákona prerokuje v druhom čítaní.
Zároveň odporúčam návrh ústavného zákona prideliť ústavnoprávnemu výboru vrátane jeho určenia ako gestorského výboru a lehoty na prerokovanie návrhu ústavného zákona vo výbore v zmysle uvedeného rozhodnutia predsedu Národnej rady.
Pán predsedajúci, prosím, otvorte všeobecnú rozpravu.
11. 5. 2021 18:02:01 - 18:03:59 28. schôdza NR SR - 5.deň - B. popoludní Tlač 444 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Šutaj Eštok, Matúš (-) - poslanec NR SR Vystúpenie s faktickou poznámkou  
Ďakujem pekne za slovo. Pán poslanec Suja, ja si myslím, že ste to veľmi trefne zhodnotil, celú vládu. Jediné, čo ma mrzí, že tu nesedí dostatočný počet opozičných poslancov, koaličných poslancov, prepáčte, pretože ste im veľmi dobre nastavili zrkadlo a verím, že sa im to asi ťažko počúvalo. Ťažko sa im asi počúva, že ich minister školstva je plagiátor. Ťažko sa im počúva, že minister financií nespravuje ani vlastnú kasu, že podľa majetkového priznania je bezdomovcom, ktorý zjavne chodí MHD-éčkou a že je usvedčený, daňovým podvodníkom, jediné čo ho zachránilo pred tým, aby nesedel v base je, že jeho trestný čin bol premlčaný. Asi sa im veľmi ťažko počúva to, že ich ministerka Milanová, prepáčte, lebo už som zabudol aj to meno, rozvrátila slovenskú kultúru, že ich minister Mičovský rozvrátil celé slovenské poľnohospodárstvo, že všetci ľudia, ktorí pracovali na tomto rezorte museli po čase, veľmi krátkom čase, keď spolupracovali s ním, odísť z ministerstva. Asi sa im veľmi ťažko počúva aj o ich ministrovi Naďovi, ale k pánovi Naďovi ste zabudli povedať jedno podstatné a to, že je to človek, ktorý ako jediný minister nazval svojich občanov opicami. Tento človek, pán minister Naď nazval protestujúcich proti tejto vláde chaosu, nazval ich opicami, verejne na facebooku a ešte bol hrdý na to, že to urobil. Takže, ďakujem pekne, že ste takto nastavili zrkadlo vládnej koalícii, jediná škoda, že tých vládnych poslancov tu je takto málo, ale verím, že sa im to ťažko počúva, pretože aj oni nesú zodpovednosť na tom, v akom stave dnes Slovensko je. Ďakujem pekne.
10. 5. 2021 14:15:43 - 14:17:43 29. schôdza NR SR - 1.deň - B. popoludní Tlač 444 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Šutaj Eštok, Matúš (-) - poslanec NR SR Vystúpenie s faktickou poznámkou   (text neprešiel jazykovou úpravou)
16.
Ďakujem pekne za slovo. Pani ministerka, ja nadviažem na slová môjho predrečníka, pretože už to tu bolo niekoľkokrát spomenuté. V tej vašej obhajobe absolútne chýbala akákoľvek pokora. Naopak, tej arogancie tam bolo až-až. Koniec koncov tú aroganciu ste predviedli už v reakcii na tragickú smrť generála Lučanského, keď ste chladnokrvne vystúpili a konali ste tak, ako ste konali. Vtedy tá nová politická kultúra tu nenastala, už vtedy sme vás vyzývali, aby ste z postu ministerky spravodlivosti odstúpili.
Politickú kultúru ste nám neukázali. Až teraz pán Šeliga nám ukázal akú-takú politickú kultúru, keď sa vzdal pozície podpredsedu parlamentu, podpredsedu Národnej rady. Už vtedy sme vás vyzývali, aby ste odstúpili, pretože nemáte čo robiť na čele ministerstva spravodlivosti.
Ten dôvod ďalší je na vaše odstúpenie, že celá sudcovská samospráva sa postavila proti vám, proti vašej reforme v rámci súdnej mapy. Kauzy, ktoré tu boli spomenuté už predkladateľmi pánom Kamenickým, na ktoré ste neboli schopná adekvátne reagovať, hovoria samy za seba.
Pre mňa ako právnika je absolútne zarážajúce, že vy ministerka spravodlivosti ste sa minulý týždeň vyjadrili v rozhovore, že referendum nie je v súlade s princípmi právneho štátu. Už len toto vyjadrenie ministerky spravodlivosti a odborníčky na právo, ako sa pasujete, je pre mňa niečo absolútne nepredstaviteľné a človek, ktorý akceptuje niekoľko desiatok skrátených návrhov legislatívneho konania, aby parlament prerokovával, človek, ktorý akceptuje obmedzenia základných ľudských práv a slobôd v rámci nekonečného predlžovania núdzového stavu, sa vyjadrí proti referendu. Vtedy, keď sa tu porušovali ľudské práva a slobody, ste boli ticho. Ale keď je tu referendum, ktoré má vás odstaviť od pozície... (Prerušenie vystúpenia časomerom.)
3. 5. 2021 19:35:06 - 19:37:07 27. schôdza NR SR - 2.deň - B. popoludní Tlač 525 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Šutaj Eštok, Matúš (-) - poslanec NR SR Vystúpenie s faktickou poznámkou  
Ďakujem za faktické poznámky. Pani, panie poslankyne z OĽANO, nuž, vám to treba opakovať dookola a my vám to budeme neustále pripomínať, na to sa môžte spoľahnúť. Budeme vám pripomínať, že Igor Matovič je usvedčený daňový podvodník a jediné, čo ho zachránilo pred tým, že nesedí dnes v base, je to, že jeho trestný čin bol premlčaný. Také sú fakty. Budeme to ľuďom opakovať dookola aj to, že najazdil tých 600 kilometrov denne na tej Fábii s jeho mamkou. Budeme opakovať dookola to, že človek, ktorý dnes spravuje štátnu kasu, toho nezaujíma, že mu manželka prevedie 10 miliónov do pochybnej spoločnosti Arcy, kde sú vážne pochybenia, že bola ako prednostný veriteľ zvýhodnená na úkor ostatných veriteľov. Budeme vám pripomínať dookola, kým za to nebude niekto niesť trestnoprávnu zodpovednosť, že ste k dnešnému dňu minuli 520 miliónov na nezmyselné testovanie a pán poslanec Borguľa si tu môže kresliť akékoľvek finančné nezmysli, budeme vám to opakovať dookola, že za toto niekto bude niesť trestnoprávnu zodpovednosť, že ste nakúpili 15 miliónov testov Siemens, ktoré stoja na skladoch a sú nepoužiteľné. Môžte si ich zobrať domov. V krbe si môžte s nimi zapáliť, keď vám bude zima. Budeme vám to pripomínať dookola, že ste zrušili obedy zadarmo. Že 50- tisíc detí nemá prístup k obedu, pretože sú to tzv. Sulíkové deti. Sú to deti rodičov, ktoré sú nezamestnané a spadli do tej sociálnej siete, že nemajú prístup ani napriek tomu daňovému bonusu. Tieto všetky veci vám budeme opakovať dookola všetci poslanci za HLAS - sociálnu demokraciu a urobíme všetko pre to, aby vaša vláda diletantov a neschopných ľudí skončila čo najskôr. (Reakcia z pléna: Dobrý si bol, dobrý, dobrý.)
3. 5. 2021 19:15:37 - 19:28:26 27. schôdza NR SR - 2.deň - B. popoludní Tlač 525 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Šutaj Eštok, Matúš (-) - poslanec NR SR Vystúpenie v rozprave  
Vážené panie poslankyne, vážení páni poslanci, vážený pán minister, vážená pani podpredsedníčka vlády, ako tu už dnes bolo povedané je úplne zbytočné hodnotiť túto vládu na základe predkladaného Programového vyhlásenia, pretože je to iba zdrap papiera. Máme tu takmer rovnakú vládu a rovnaký dokument ako pred rokom. Preto jediné, čo dnes má zmysel, je posudzovať nenaplnené sľuby tejto vládnej koalície počas uplynulého roka. Ak by ich totiž vláda napĺňala, mohla by to byť aspoň poľahčujúca okolnosť za tie fatálne zlyhania, ktorých sme boli svedkami.
Táto vládna koalícia absolútne prepadla v boji s pandémiou a množstvo ľudí zomrelo, žiaľ, preto, že nebola schopná prijímať efektívne a zrozumiteľné opatrenia. Namiesto toho zaviedla na Slovensku permanentný chaos a zmätok vo všetkých oblastiach. Nebola schopná účinne pomôcť ekonomike a zo sľubovanej miliardy mesačne na pomoc hospodárstvu zostala jedna desatina. Nedokázali ste pomôcť ľuďom ani v sociálnej oblasti. Ako to už bolo povedané, zrušili ste 13. dôchodky, zrušili ste obedy zadarmo a nedokázali ste účinne pomôcť ľuďom zasiahnutých pandémiou. Nezvládnutá pandémia, nezvládnutá ekonomická pomoc a nezvládnutá pomoc ľuďom. Ale opakujem, ak by vláda napĺňala aspoň svoje predvolebné sľuby, mohli by sme snáď byť k nej trošku zhovievavejší.
Pozrime sa preto na to, ako vláda napĺňa svoje sľuby v jednej z vlajkových lodí, ktorú ste si sami určili v oblasti transparentnosti. Spomeňme si čo všetko nám jej predstavitelia nasľubovali. Bolo to rečí pred voľbami i po voľbách o hovorení pravdy, otvorenom vládnutí, informovaní verejnosti, či transparentných výberových konaniach. Z tých sľubov dnes neostalo nič. Akurát neuveriteľná bezočivá drzosť premiéra Hegera, ktorý je dnes v každej diskusii a opakuje, že hovorí ľuďom pravdu. Takže vláda nám pravdu nehovorí. Vládne netransparentne, utajuje veci, ktoré by v žiadnom prípade utajovať nemala. Vo výberových konaniach sa vybrala cestou politických výberov svojich ľudí na tie najdôležitejšie pozície v štáte. Zo najdôležitejšou postavou oboch vlád je prirodzene Igor Matovič. Pozrime sa preto, ako on prispel k transparentnému a otvorenému vládnutiu.
Je vlastne zázrakom, že tento človek presvedčil ľudí, že dokáže presadiť svoje sľuby o transparentnosti už pred voľbami. Veď si len spomeňme, čo nám Igor Matovič predviedol ešte v opozícii. Podvádzal na daniach a účtovníctvo schoval u babky na povale. Je usvedčený daňový podvodník, váš šéf. Firmu prepísal na bieleho koňa a celý svoj majetok prepísal na manželku. Tento pán, ktorý si točil videjká zo svojho nového domu a rozprával, čo všetko tam ide prerábať, dnes tvrdí, že on nevlastní nič a nič neužíva. Ešte raz. Nevlastní nič a nič neužíva. Ani dom, ani auto, proste nič. V rámci transparentnosti nám Igor Matovič tvrdí, že je bezdomovec a používa výlučne hromadnú dopravu. Ak tomuto máme veriť, tak naozaj tu tento človek chce iným nastavovať morálne štandardy a sám sa správať ako posledný podvodník. Tento človek je absolútne nekontrolovateľný. Sám vraj nemá nič. A hoci jeho manželka robí finančné transakcie v miliónových objemoch, tie už niet ako overiť. Igor Matovič nám sľuboval zavedenie hmotnej zavedenie politikov. Bol to najúspešnejší bod jeho internetovej ankety a dostal sa do Programového vyhlásenia vlády. Odhliadnime teraz od toho, že ako bezdomovec by nemal z čoho uhradiť ani len nenalepenú poštovú známku. Prečo tento zákon stále nemáme? Pán podpredseda vlády pre legislatívu pán Holý sa hádam nevenoval celý čas len boju proti korone a popri svojich cestách do Británie verím, že stihol aj na chvíľku pracovať. Prečo teda stále nie je zavedená hmotná zodpovednosť politikov, ktorú ste tak pred voľbami sľubovali. Odpoveď myslím, že všetci dobre poznáme. Ako by asi teraz bezdomovec Igor Matovič alebo skromný exminister Krajčí nahradil škodu za pol miliardy eur, ktorá vznikla štátu nezmyselným plošným testovaním. Ako by teraz pán Krajčí zaplatil 20 mil. za Sputnik v prípade, že touto vakcínou napokon nebudeme očkovať. A kto nahradí škodu za tých 15 mil. testov, ktoré sú nepoužiteľné. 15 mil. testov za celkovú sumu 60 mil. eur. Je úplne jasné, že kým nám tu vládnuť diletanti, žiadnu hmotnú zodpovednosť si nezavedú, pretože by všetci skončili v exekúcii.
Okrem hmotnej zodpovednosti politikov sa od pánov Matovič a Krajčího nedočkáme ani len vysvetlenia. Prvý z nich si zvykol na vyhlásenia, počas ktorých novinári nesmú klásť otázky. Druhý pred nimi v parlamente rovnako ušiel. Dnes tu nie je. Načo by vysvetľovali ľuďom ako prehajdákali ich peniaze. Budú tu tisíckrát vykrikovať nezmysly o prázdnej špajzy, ale keď majú porozprávať ako z nej sami prejedli neuveriteľné sumy peňazí, vtedy budú utekať a skrývať sa. Toto je tá vaša transparentnosť. Samozrejme to v prípade expremiéra a exministra zdravotníctva ani zďaleka nie je všetko. Pán Matovič množstvo oprávnených otázok jednoducho zmietol zo stola. Podivné finančné transakcie jeho manželky. On predsa Pavlínku nebude otravovať a pýtať sa jej, kde dala tých 10 mil. Zverejniť ukradnutú diplomovku. Nie, v žiadnom prípade. Zverejnenie zmluvy o Sputníku. V tom si myslím, že obaja páni, ktorí sa prevádzali na košickom letisku, môžu potriasť ruky za spoločné hanebné klamanie verejnosti. A pán Krajčí si môže za svoj bývalý rezort podpísať bonus za absolútne netransparentné obsadzovanie postov riaditeľov nemocníc či šéfa Všeobecnej zdravotnej poisťovne.
Ale aby som bol spravodlivý, ani súčasný premiér Heger sa nemá čím chváliť. Práve jeho poradca, ako tu už bolo spomenuté, na ministerstve financií bol dvorný advokát OĽANO, pán Miškovič. Pán Miškovič, ktorý na rezortoch hnutiach, aj u vás pán Mičovský, sa nabalil kontraktami, ktoré v celkovej výške predstavovali takmer milión eur. A ešte raz vám to zopakujem. Uspel pomocou akože súťaží, ktorých sa zúčastnili vždy tie isté firmy a jeho vždy bola najlacnejšia. Priam zázrak sa udial. Máme zázračného poradcu. Pán Mičovský, vy tiež. Úrad pre verejné obstarávanie tieto procesy preveruje a už postúpil svoje zistenia orgánom činných v trestnom konaní. Samozrejme, že pán Miškovič je zrejme naďalej za zásluhy členom Legislatívnej rady vlády. To je niečo absurdné. Tak pánovi Hegerovi už len dodám, že orgány v štátnej spoločnosti Tipos obsadil podľa médií po pofidérnom výberom konaní, citujem: nieslo typické znaky straníckeho klientelizmu. Rýchlo ste sa naučili.
Poďme ďalej. Zoznam transparentných borcov tejto vlády sa ani len zďaleka nekončí. Úplne osobitné postavenie v ňom má vicepremiér za SME RODINA Štefan Holý. Ten dodnes odmieta zverejniť analýzu za 300-tis. od štátu, pretože svoju analýzu dodanú štátnym Železniciam jednoducho nezverejní. Môže ho vyzývať premiér Matovič. Môže ho vyzývať jeho stranícky predseda Boris Kollár. Pán Holý, najzbytočnejší člen tejto najzbytočnejšej vlády, tu analýzu jednoducho nezverejní, lebo sa tak rozhodol a hotovo. Môžte sa postaviť všetci na hlavu. Tento prístup k transparentnosti je mu zjavne blízky, keďže tri týždne pred novinármi zatĺkal svoju papalášsku výnimku hlavného hygienika na súkromné cesty do Británie. Zvykli sme si. Papalášov tu je viac v tejto vláde. No a pán minister Mičovský, vy ste tiež hviezda, okrem iného aj v transparentnosti. Váš tender na šéfa Poľnohospodárskej platobnej agentúry vojde
===== výnimku hlavného hygienika na súkromné cesty do Británie. Zvykli sme si. Papalášov tu je viac v tejto vláde.
No a, pán minister Mičovský, vy ste tiež hviezda okrem iného aj v transparentnosti. Váš tender na šéfa Poľnohospodárskej platobnej agentúry pôjde, myslím si, že do histórie. Zorganizovali ste tri výberové konania a napriek tomu, ostáva šéfom PPA pán Jaroš, ktorý je v závažnom konflikte záujmov a nespĺňa ani základné kritériá na výberové konanie. Blahoželám! Perfektné.
Úplne osobitnou kapitolou je minister vnútra Mikulec - to už som aj zabudol, že takého máme -, pod ktorého spadajú okresné úrady. A môže sa vám to nepáčiť, pretože už to tu bolo otvorené, bol to prípad, keď už aj tí najväčší optimisti pochopili, že hnutie OĽANO nemá záujem na žiadnej odbornosti, ale na čisto politickom obsadzovaní týchto postov. Prvýkrát v histórii počas koaličnej vlády obsadila jedna jediná strana kompletne všetky posty prednostov, hoci Igor Matovič (povedané s pobavením) sa zaprisahával, že práve takéto funkcie musia ostať apolitické. Blahoželám mu.
Keď bola jeho lož odhalená, tvrdil, že tak teda prednostovia budú vybraní politicky a za nimi musí ísť hrubá čiara a všetci ostatní musia byť odborníci. Prešlo pár mesiacov, ako už tu spomínal môj kolega Erik Tomáš, vy poslanci OĽANO, konkrétne pán Kyselica, Kremský, Majorová Garstková, ak som urobil chybu v mene, tak sa ospravedlňujem, naservírovali novelu, podľa ktorej majú byť politickí nominanti aj ďalšie funkcie na úradoch, citujem a myslím, že toto stojí za citát: "Jedným zo základných pilierov zmeny fungovania okresných úradov je možnosť zmeny personálneho obsadenia vo vedúcich funkciách tak, aby dostala šancu nová generácia úradníkov s inovatívnymi myšlienkami, s chuťou zlepšovať služby poskytované štátom, ktorá rozumie zmene, ktorú táto vláda prináša a stotožňuje sa so smerovaním a cieľmi, ktoré chce vláda v tejto oblasti dosiahnuť.". Blahoželám! Myslím si, že ani Komunistický zjazd KSČ by to nenapísal krajšie ako vy. Klobúk dole pred vami, milí obyčajní ľudia. Transparentnosť ako vyšitá, doslova. Klamstvá namiesto hovorenia pravdy, politické nominácie namiesto transparentných výberových konaní, utajované namiesto otvorených. Toto je ročná vizitka tejto vlády, tejto vládnej koalície v oblasti transparentnosti. Nesplnené sľuby vrátane toho kľúčového zavedenia hmotnej zodpovednosti politikov nevidieť ani náznak, že by sa v prístupe vlády mohlo čosi zmeniť. Preto myslí, že je absolútne jasné, že táto vláda si nielen dôveru nezaslúži, ale ju v žiadnom prípade nedostane ani od jedného z poslancov za stranu HLAS - sociálna demokracia. Ďakujem pekne.
3. 5. 2021 19:15:37 - 19:28:26 27. schôdza NR SR - 2.deň - B. popoludní Tlač 525 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Šutaj Eštok, Matúš (-) - poslanec NR SR Vystúpenie v rozprave  
Vážené panie poslankyne, vážení páni poslanci, vážený pán minister, vážená pani podpredsedníčka vlády, ako tu už dnes bolo povedané je úplne zbytočné hodnotiť túto vládu na základe predkladaného Programového vyhlásenia, pretože je to iba zdrap papiera. Máme tu takmer rovnakú vládu a rovnaký dokument ako pred rokom. Preto jediné, čo dnes má zmysel, je posudzovať nenaplnené sľuby tejto vládnej koalície počas uplynulého roka. Ak by ich totiž vláda napĺňala, mohla by to byť aspoň poľahčujúca okolnosť za tie fatálne zlyhania, ktorých sme boli svedkami.
Táto vládna koalícia absolútne prepadla v boji s pandémiou a množstvo ľudí zomrelo, žiaľ, preto, že nebola schopná prijímať efektívne a zrozumiteľné opatrenia. Namiesto toho zaviedla na Slovensku permanentný chaos a zmätok vo všetkých oblastiach. Nebola schopná účinne pomôcť ekonomike a zo sľubovanej miliardy mesačne na pomoc hospodárstvu zostala jedna desatina. Nedokázali ste pomôcť ľuďom ani v sociálnej oblasti. Ako to už bolo povedané, zrušili ste 13. dôchodky, zrušili ste obedy zadarmo a nedokázali ste účinne pomôcť ľuďom zasiahnutých pandémiou. Nezvládnutá pandémia, nezvládnutá ekonomická pomoc a nezvládnutá pomoc ľuďom. Ale opakujem, ak by vláda napĺňala aspoň svoje predvolebné sľuby, mohli by sme snáď byť k nej trošku zhovievavejší.
Pozrime sa preto na to, ako vláda napĺňa svoje sľuby v jednej z vlajkových lodí, ktorú ste si sami určili v oblasti transparentnosti. Spomeňme si čo všetko nám jej predstavitelia nasľubovali. Bolo to rečí pred voľbami i po voľbách o hovorení pravdy, otvorenom vládnutí, informovaní verejnosti, či transparentných výberových konaniach. Z tých sľubov dnes neostalo nič. Akurát neuveriteľná bezočivá drzosť premiéra Hegera, ktorý je dnes v každej diskusii a opakuje, že hovorí ľuďom pravdu. Takže vláda nám pravdu nehovorí. Vládne netransparentne, utajuje veci, ktoré by v žiadnom prípade utajovať nemala. Vo výberových konaniach sa vybrala cestou politických výberov svojich ľudí na tie najdôležitejšie pozície v štáte. Zo najdôležitejšou postavou oboch vlád je prirodzene Igor Matovič. Pozrime sa preto, ako on prispel k transparentnému a otvorenému vládnutiu.
Je vlastne zázrakom, že tento človek presvedčil ľudí, že dokáže presadiť svoje sľuby o transparentnosti už pred voľbami. Veď si len spomeňme, čo nám Igor Matovič predviedol ešte v opozícii. Podvádzal na daniach a účtovníctvo schoval u babky na povale. Je usvedčený daňový podvodník, váš šéf. Firmu prepísal na bieleho koňa a celý svoj majetok prepísal na manželku. Tento pán, ktorý si točil videjká zo svojho nového domu a rozprával, čo všetko tam ide prerábať, dnes tvrdí, že on nevlastní nič a nič neužíva. Ešte raz. Nevlastní nič a nič neužíva. Ani dom, ani auto, proste nič. V rámci transparentnosti nám Igor Matovič tvrdí, že je bezdomovec a používa výlučne hromadnú dopravu. Ak tomuto máme veriť, tak naozaj tu tento človek chce iným nastavovať morálne štandardy a sám sa správať ako posledný podvodník. Tento človek je absolútne nekontrolovateľný. Sám vraj nemá nič. A hoci jeho manželka robí finančné transakcie v miliónových objemoch, tie už niet ako overiť. Igor Matovič nám sľuboval zavedenie hmotnej zavedenie politikov. Bol to najúspešnejší bod jeho internetovej ankety a dostal sa do Programového vyhlásenia vlády. Odhliadnime teraz od toho, že ako bezdomovec by nemal z čoho uhradiť ani len nenalepenú poštovú známku. Prečo tento zákon stále nemáme? Pán podpredseda vlády pre legislatívu pán Holý sa hádam nevenoval celý čas len boju proti korone a popri svojich cestách do Británie verím, že stihol aj na chvíľku pracovať. Prečo teda stále nie je zavedená hmotná zodpovednosť politikov, ktorú ste tak pred voľbami sľubovali. Odpoveď myslím, že všetci dobre poznáme. Ako by asi teraz bezdomovec Igor Matovič alebo skromný exminister Krajčí nahradil škodu za pol miliardy eur, ktorá vznikla štátu nezmyselným plošným testovaním. Ako by teraz pán Krajčí zaplatil 20 mil. za Sputnik v prípade, že touto vakcínou napokon nebudeme očkovať. A kto nahradí škodu za tých 15 mil. testov, ktoré sú nepoužiteľné. 15 mil. testov za celkovú sumu 60 mil. eur. Je úplne jasné, že kým nám tu vládnuť diletanti, žiadnu hmotnú zodpovednosť si nezavedú, pretože by všetci skončili v exekúcii.
Okrem hmotnej zodpovednosti politikov sa od pánov Matovič a Krajčího nedočkáme ani len vysvetlenia. Prvý z nich si zvykol na vyhlásenia, počas ktorých novinári nesmú klásť otázky. Druhý pred nimi v parlamente rovnako ušiel. Dnes tu nie je. Načo by vysvetľovali ľuďom ako prehajdákali ich peniaze. Budú tu tisíckrát vykrikovať nezmysly o prázdnej špajzy, ale keď majú porozprávať ako z nej sami prejedli neuveriteľné sumy peňazí, vtedy budú utekať a skrývať sa. Toto je tá vaša transparentnosť. Samozrejme to v prípade expremiéra a exministra zdravotníctva ani zďaleka nie je všetko. Pán Matovič množstvo oprávnených otázok jednoducho zmietol zo stola. Podivné finančné transakcie jeho manželky. On predsa Pavlínku nebude otravovať a pýtať sa jej, kde dala tých 10 mil. Zverejniť ukradnutú diplomovku. Nie, v žiadnom prípade. Zverejnenie zmluvy o Sputníku. V tom si myslím, že obaja páni, ktorí sa prevádzali na košickom letisku, môžu potriasť ruky za spoločné hanebné klamanie verejnosti. A pán Krajčí si môže za svoj bývalý rezort podpísať bonus za absolútne netransparentné obsadzovanie postov riaditeľov nemocníc či šéfa Všeobecnej zdravotnej poisťovne.
Ale aby som bol spravodlivý, ani súčasný premiér Heger sa nemá čím chváliť. Práve jeho poradca, ako tu už bolo spomenuté, na ministerstve financií bol dvorný advokát OĽANO, pán Miškovič. Pán Miškovič, ktorý na rezortoch hnutiach, aj u vás pán Mičovský, sa nabalil kontraktami, ktoré v celkovej výške predstavovali takmer milión eur. A ešte raz vám to zopakujem. Uspel pomocou akože súťaží, ktorých sa zúčastnili vždy tie isté firmy a jeho vždy bola najlacnejšia. Priam zázrak sa udial. Máme zázračného poradcu. Pán Mičovský, vy tiež. Úrad pre verejné obstarávanie tieto procesy preveruje a už postúpil svoje zistenia orgánom činných v trestnom konaní. Samozrejme, že pán Miškovič je zrejme naďalej za zásluhy členom Legislatívnej rady vlády. To je niečo absurdné. Tak pánovi Hegerovi už len dodám, že orgány v štátnej spoločnosti Tipos obsadil podľa médií po pofidérnom výberom konaní, citujem: nieslo typické znaky straníckeho klientelizmu. Rýchlo ste sa naučili.
Poďme ďalej. Zoznam transparentných borcov tejto vlády sa ani len zďaleka nekončí. Úplne osobitné postavenie v ňom má vicepremiér za SME RODINA Štefan Holý. Ten dodnes odmieta zverejniť analýzu za 300-tis. od štátu, pretože svoju analýzu dodanú štátnym Železniciam jednoducho nezverejní. Môže ho vyzývať premiér Matovič. Môže ho vyzývať jeho stranícky predseda Boris Kollár. Pán Holý, najzbytočnejší člen tejto najzbytočnejšej vlády, tu analýzu jednoducho nezverejní, lebo sa tak rozhodol a hotovo. Môžte sa postaviť všetci na hlavu. Tento prístup k transparentnosti je mu zjavne blízky, keďže tri týždne pred novinármi zatĺkal svoju papalášsku výnimku hlavného hygienika na súkromné cesty do Británie. Zvykli sme si. Papalášov tu je viac v tejto vláde. No a pán minister Mičovský, vy ste tiež hviezda, okrem iného aj v transparentnosti. Váš tender na šéfa Poľnohospodárskej platobnej agentúry vojde
===== výnimku hlavného hygienika na súkromné cesty do Británie. Zvykli sme si. Papalášov tu je viac v tejto vláde.
No a, pán minister Mičovský, vy ste tiež hviezda okrem iného aj v transparentnosti. Váš tender na šéfa Poľnohospodárskej platobnej agentúry pôjde, myslím si, že do histórie. Zorganizovali ste tri výberové konania a napriek tomu, ostáva šéfom PPA pán Jaroš, ktorý je v závažnom konflikte záujmov a nespĺňa ani základné kritériá na výberové konanie. Blahoželám! Perfektné.
Úplne osobitnou kapitolou je minister vnútra Mikulec - to už som aj zabudol, že takého máme -, pod ktorého spadajú okresné úrady. A môže sa vám to nepáčiť, pretože už to tu bolo otvorené, bol to prípad, keď už aj tí najväčší optimisti pochopili, že hnutie OĽANO nemá záujem na žiadnej odbornosti, ale na čisto politickom obsadzovaní týchto postov. Prvýkrát v histórii počas koaličnej vlády obsadila jedna jediná strana kompletne všetky posty prednostov, hoci Igor Matovič (povedané s pobavením) sa zaprisahával, že práve takéto funkcie musia ostať apolitické. Blahoželám mu.
Keď bola jeho lož odhalená, tvrdil, že tak teda prednostovia budú vybraní politicky a za nimi musí ísť hrubá čiara a všetci ostatní musia byť odborníci. Prešlo pár mesiacov, ako už tu spomínal môj kolega Erik Tomáš, vy poslanci OĽANO, konkrétne pán Kyselica, Kremský, Majorová Garstková, ak som urobil chybu v mene, tak sa ospravedlňujem, naservírovali novelu, podľa ktorej majú byť politickí nominanti aj ďalšie funkcie na úradoch, citujem a myslím, že toto stojí za citát: "Jedným zo základných pilierov zmeny fungovania okresných úradov je možnosť zmeny personálneho obsadenia vo vedúcich funkciách tak, aby dostala šancu nová generácia úradníkov s inovatívnymi myšlienkami, s chuťou zlepšovať služby poskytované štátom, ktorá rozumie zmene, ktorú táto vláda prináša a stotožňuje sa so smerovaním a cieľmi, ktoré chce vláda v tejto oblasti dosiahnuť.". Blahoželám! Myslím si, že ani Komunistický zjazd KSČ by to nenapísal krajšie ako vy. Klobúk dole pred vami, milí obyčajní ľudia. Transparentnosť ako vyšitá, doslova. Klamstvá namiesto hovorenia pravdy, politické nominácie namiesto transparentných výberových konaní, utajované namiesto otvorených. Toto je ročná vizitka tejto vlády, tejto vládnej koalície v oblasti transparentnosti. Nesplnené sľuby vrátane toho kľúčového zavedenia hmotnej zodpovednosti politikov nevidieť ani náznak, že by sa v prístupe vlády mohlo čosi zmeniť. Preto myslí, že je absolútne jasné, že táto vláda si nielen dôveru nezaslúži, ale ju v žiadnom prípade nedostane ani od jedného z poslancov za stranu HLAS - sociálna demokracia. Ďakujem pekne.
3. 5. 2021 19:15:37 - 19:28:26 27. schôdza NR SR - 2.deň - B. popoludní Tlač 525 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Šutaj Eštok, Matúš (-) - poslanec NR SR Vystúpenie v rozprave  
Vážené panie poslankyne, vážení páni poslanci, vážený pán minister, vážená pani podpredsedníčka vlády, ako tu už dnes bolo povedané je úplne zbytočné hodnotiť túto vládu na základe predkladaného Programového vyhlásenia, pretože je to iba zdrap papiera. Máme tu takmer rovnakú vládu a rovnaký dokument ako pred rokom. Preto jediné, čo dnes má zmysel, je posudzovať nenaplnené sľuby tejto vládnej koalície počas uplynulého roka. Ak by ich totiž vláda napĺňala, mohla by to byť aspoň poľahčujúca okolnosť za tie fatálne zlyhania, ktorých sme boli svedkami.
Táto vládna koalícia absolútne prepadla v boji s pandémiou a množstvo ľudí zomrelo, žiaľ, preto, že nebola schopná prijímať efektívne a zrozumiteľné opatrenia. Namiesto toho zaviedla na Slovensku permanentný chaos a zmätok vo všetkých oblastiach. Nebola schopná účinne pomôcť ekonomike a zo sľubovanej miliardy mesačne na pomoc hospodárstvu zostala jedna desatina. Nedokázali ste pomôcť ľuďom ani v sociálnej oblasti. Ako to už bolo povedané, zrušili ste 13. dôchodky, zrušili ste obedy zadarmo a nedokázali ste účinne pomôcť ľuďom zasiahnutých pandémiou. Nezvládnutá pandémia, nezvládnutá ekonomická pomoc a nezvládnutá pomoc ľuďom. Ale opakujem, ak by vláda napĺňala aspoň svoje predvolebné sľuby, mohli by sme snáď byť k nej trošku zhovievavejší.
Pozrime sa preto na to, ako vláda napĺňa svoje sľuby v jednej z vlajkových lodí, ktorú ste si sami určili v oblasti transparentnosti. Spomeňme si čo všetko nám jej predstavitelia nasľubovali. Bolo to rečí pred voľbami i po voľbách o hovorení pravdy, otvorenom vládnutí, informovaní verejnosti, či transparentných výberových konaniach. Z tých sľubov dnes neostalo nič. Akurát neuveriteľná bezočivá drzosť premiéra Hegera, ktorý je dnes v každej diskusii a opakuje, že hovorí ľuďom pravdu. Takže vláda nám pravdu nehovorí. Vládne netransparentne, utajuje veci, ktoré by v žiadnom prípade utajovať nemala. Vo výberových konaniach sa vybrala cestou politických výberov svojich ľudí na tie najdôležitejšie pozície v štáte. Zo najdôležitejšou postavou oboch vlád je prirodzene Igor Matovič. Pozrime sa preto, ako on prispel k transparentnému a otvorenému vládnutiu.
Je vlastne zázrakom, že tento človek presvedčil ľudí, že dokáže presadiť svoje sľuby o transparentnosti už pred voľbami. Veď si len spomeňme, čo nám Igor Matovič predviedol ešte v opozícii. Podvádzal na daniach a účtovníctvo schoval u babky na povale. Je usvedčený daňový podvodník, váš šéf. Firmu prepísal na bieleho koňa a celý svoj majetok prepísal na manželku. Tento pán, ktorý si točil videjká zo svojho nového domu a rozprával, čo všetko tam ide prerábať, dnes tvrdí, že on nevlastní nič a nič neužíva. Ešte raz. Nevlastní nič a nič neužíva. Ani dom, ani auto, proste nič. V rámci transparentnosti nám Igor Matovič tvrdí, že je bezdomovec a používa výlučne hromadnú dopravu. Ak tomuto máme veriť, tak naozaj tu tento človek chce iným nastavovať morálne štandardy a sám sa správať ako posledný podvodník. Tento človek je absolútne nekontrolovateľný. Sám vraj nemá nič. A hoci jeho manželka robí finančné transakcie v miliónových objemoch, tie už niet ako overiť. Igor Matovič nám sľuboval zavedenie hmotnej zavedenie politikov. Bol to najúspešnejší bod jeho internetovej ankety a dostal sa do Programového vyhlásenia vlády. Odhliadnime teraz od toho, že ako bezdomovec by nemal z čoho uhradiť ani len nenalepenú poštovú známku. Prečo tento zákon stále nemáme? Pán podpredseda vlády pre legislatívu pán Holý sa hádam nevenoval celý čas len boju proti korone a popri svojich cestách do Británie verím, že stihol aj na chvíľku pracovať. Prečo teda stále nie je zavedená hmotná zodpovednosť politikov, ktorú ste tak pred voľbami sľubovali. Odpoveď myslím, že všetci dobre poznáme. Ako by asi teraz bezdomovec Igor Matovič alebo skromný exminister Krajčí nahradil škodu za pol miliardy eur, ktorá vznikla štátu nezmyselným plošným testovaním. Ako by teraz pán Krajčí zaplatil 20 mil. za Sputnik v prípade, že touto vakcínou napokon nebudeme očkovať. A kto nahradí škodu za tých 15 mil. testov, ktoré sú nepoužiteľné. 15 mil. testov za celkovú sumu 60 mil. eur. Je úplne jasné, že kým nám tu vládnuť diletanti, žiadnu hmotnú zodpovednosť si nezavedú, pretože by všetci skončili v exekúcii.
Okrem hmotnej zodpovednosti politikov sa od pánov Matovič a Krajčího nedočkáme ani len vysvetlenia. Prvý z nich si zvykol na vyhlásenia, počas ktorých novinári nesmú klásť otázky. Druhý pred nimi v parlamente rovnako ušiel. Dnes tu nie je. Načo by vysvetľovali ľuďom ako prehajdákali ich peniaze. Budú tu tisíckrát vykrikovať nezmysly o prázdnej špajzy, ale keď majú porozprávať ako z nej sami prejedli neuveriteľné sumy peňazí, vtedy budú utekať a skrývať sa. Toto je tá vaša transparentnosť. Samozrejme to v prípade expremiéra a exministra zdravotníctva ani zďaleka nie je všetko. Pán Matovič množstvo oprávnených otázok jednoducho zmietol zo stola. Podivné finančné transakcie jeho manželky. On predsa Pavlínku nebude otravovať a pýtať sa jej, kde dala tých 10 mil. Zverejniť ukradnutú diplomovku. Nie, v žiadnom prípade. Zverejnenie zmluvy o Sputníku. V tom si myslím, že obaja páni, ktorí sa prevádzali na košickom letisku, môžu potriasť ruky za spoločné hanebné klamanie verejnosti. A pán Krajčí si môže za svoj bývalý rezort podpísať bonus za absolútne netransparentné obsadzovanie postov riaditeľov nemocníc či šéfa Všeobecnej zdravotnej poisťovne.
Ale aby som bol spravodlivý, ani súčasný premiér Heger sa nemá čím chváliť. Práve jeho poradca, ako tu už bolo spomenuté, na ministerstve financií bol dvorný advokát OĽANO, pán Miškovič. Pán Miškovič, ktorý na rezortoch hnutiach, aj u vás pán Mičovský, sa nabalil kontraktami, ktoré v celkovej výške predstavovali takmer milión eur. A ešte raz vám to zopakujem. Uspel pomocou akože súťaží, ktorých sa zúčastnili vždy tie isté firmy a jeho vždy bola najlacnejšia. Priam zázrak sa udial. Máme zázračného poradcu. Pán Mičovský, vy tiež. Úrad pre verejné obstarávanie tieto procesy preveruje a už postúpil svoje zistenia orgánom činných v trestnom konaní. Samozrejme, že pán Miškovič je zrejme naďalej za zásluhy členom Legislatívnej rady vlády. To je niečo absurdné. Tak pánovi Hegerovi už len dodám, že orgány v štátnej spoločnosti Tipos obsadil podľa médií po pofidérnom výberom konaní, citujem: nieslo typické znaky straníckeho klientelizmu. Rýchlo ste sa naučili.
Poďme ďalej. Zoznam transparentných borcov tejto vlády sa ani len zďaleka nekončí. Úplne osobitné postavenie v ňom má vicepremiér za SME RODINA Štefan Holý. Ten dodnes odmieta zverejniť analýzu za 300-tis. od štátu, pretože svoju analýzu dodanú štátnym Železniciam jednoducho nezverejní. Môže ho vyzývať premiér Matovič. Môže ho vyzývať jeho stranícky predseda Boris Kollár. Pán Holý, najzbytočnejší člen tejto najzbytočnejšej vlády, tu analýzu jednoducho nezverejní, lebo sa tak rozhodol a hotovo. Môžte sa postaviť všetci na hlavu. Tento prístup k transparentnosti je mu zjavne blízky, keďže tri týždne pred novinármi zatĺkal svoju papalášsku výnimku hlavného hygienika na súkromné cesty do Británie. Zvykli sme si. Papalášov tu je viac v tejto vláde. No a pán minister Mičovský, vy ste tiež hviezda, okrem iného aj v transparentnosti. Váš tender na šéfa Poľnohospodárskej platobnej agentúry vojde
===== výnimku hlavného hygienika na súkromné cesty do Británie. Zvykli sme si. Papalášov tu je viac v tejto vláde.
No a, pán minister Mičovský, vy ste tiež hviezda okrem iného aj v transparentnosti. Váš tender na šéfa Poľnohospodárskej platobnej agentúry pôjde, myslím si, že do histórie. Zorganizovali ste tri výberové konania a napriek tomu, ostáva šéfom PPA pán Jaroš, ktorý je v závažnom konflikte záujmov a nespĺňa ani základné kritériá na výberové konanie. Blahoželám! Perfektné.
Úplne osobitnou kapitolou je minister vnútra Mikulec - to už som aj zabudol, že takého máme -, pod ktorého spadajú okresné úrady. A môže sa vám to nepáčiť, pretože už to tu bolo otvorené, bol to prípad, keď už aj tí najväčší optimisti pochopili, že hnutie OĽANO nemá záujem na žiadnej odbornosti, ale na čisto politickom obsadzovaní týchto postov. Prvýkrát v histórii počas koaličnej vlády obsadila jedna jediná strana kompletne všetky posty prednostov, hoci Igor Matovič (povedané s pobavením) sa zaprisahával, že práve takéto funkcie musia ostať apolitické. Blahoželám mu.
Keď bola jeho lož odhalená, tvrdil, že tak teda prednostovia budú vybraní politicky a za nimi musí ísť hrubá čiara a všetci ostatní musia byť odborníci. Prešlo pár mesiacov, ako už tu spomínal môj kolega Erik Tomáš, vy poslanci OĽANO, konkrétne pán Kyselica, Kremský, Majorová Garstková, ak som urobil chybu v mene, tak sa ospravedlňujem, naservírovali novelu, podľa ktorej majú byť politickí nominanti aj ďalšie funkcie na úradoch, citujem a myslím, že toto stojí za citát: "Jedným zo základných pilierov zmeny fungovania okresných úradov je možnosť zmeny personálneho obsadenia vo vedúcich funkciách tak, aby dostala šancu nová generácia úradníkov s inovatívnymi myšlienkami, s chuťou zlepšovať služby poskytované štátom, ktorá rozumie zmene, ktorú táto vláda prináša a stotožňuje sa so smerovaním a cieľmi, ktoré chce vláda v tejto oblasti dosiahnuť.". Blahoželám! Myslím si, že ani Komunistický zjazd KSČ by to nenapísal krajšie ako vy. Klobúk dole pred vami, milí obyčajní ľudia. Transparentnosť ako vyšitá, doslova. Klamstvá namiesto hovorenia pravdy, politické nominácie namiesto transparentných výberových konaní, utajované namiesto otvorených. Toto je ročná vizitka tejto vlády, tejto vládnej koalície v oblasti transparentnosti. Nesplnené sľuby vrátane toho kľúčového zavedenia hmotnej zodpovednosti politikov nevidieť ani náznak, že by sa v prístupe vlády mohlo čosi zmeniť. Preto myslí, že je absolútne jasné, že táto vláda si nielen dôveru nezaslúži, ale ju v žiadnom prípade nedostane ani od jedného z poslancov za stranu HLAS - sociálna demokracia. Ďakujem pekne.
3. 5. 2021 19:15:37 - 19:28:26 27. schôdza NR SR - 2.deň - B. popoludní Tlač 525 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Šutaj Eštok, Matúš (-) - poslanec NR SR Vystúpenie v rozprave  
Vážené panie poslankyne, vážení páni poslanci, vážený pán minister, vážená pani podpredsedníčka vlády, ako tu už dnes bolo povedané je úplne zbytočné hodnotiť túto vládu na základe predkladaného Programového vyhlásenia, pretože je to iba zdrap papiera. Máme tu takmer rovnakú vládu a rovnaký dokument ako pred rokom. Preto jediné, čo dnes má zmysel, je posudzovať nenaplnené sľuby tejto vládnej koalície počas uplynulého roka. Ak by ich totiž vláda napĺňala, mohla by to byť aspoň poľahčujúca okolnosť za tie fatálne zlyhania, ktorých sme boli svedkami.
Táto vládna koalícia absolútne prepadla v boji s pandémiou a množstvo ľudí zomrelo, žiaľ, preto, že nebola schopná prijímať efektívne a zrozumiteľné opatrenia. Namiesto toho zaviedla na Slovensku permanentný chaos a zmätok vo všetkých oblastiach. Nebola schopná účinne pomôcť ekonomike a zo sľubovanej miliardy mesačne na pomoc hospodárstvu zostala jedna desatina. Nedokázali ste pomôcť ľuďom ani v sociálnej oblasti. Ako to už bolo povedané, zrušili ste 13. dôchodky, zrušili ste obedy zadarmo a nedokázali ste účinne pomôcť ľuďom zasiahnutých pandémiou. Nezvládnutá pandémia, nezvládnutá ekonomická pomoc a nezvládnutá pomoc ľuďom. Ale opakujem, ak by vláda napĺňala aspoň svoje predvolebné sľuby, mohli by sme snáď byť k nej trošku zhovievavejší.
Pozrime sa preto na to, ako vláda napĺňa svoje sľuby v jednej z vlajkových lodí, ktorú ste si sami určili v oblasti transparentnosti. Spomeňme si čo všetko nám jej predstavitelia nasľubovali. Bolo to rečí pred voľbami i po voľbách o hovorení pravdy, otvorenom vládnutí, informovaní verejnosti, či transparentných výberových konaniach. Z tých sľubov dnes neostalo nič. Akurát neuveriteľná bezočivá drzosť premiéra Hegera, ktorý je dnes v každej diskusii a opakuje, že hovorí ľuďom pravdu. Takže vláda nám pravdu nehovorí. Vládne netransparentne, utajuje veci, ktoré by v žiadnom prípade utajovať nemala. Vo výberových konaniach sa vybrala cestou politických výberov svojich ľudí na tie najdôležitejšie pozície v štáte. Zo najdôležitejšou postavou oboch vlád je prirodzene Igor Matovič. Pozrime sa preto, ako on prispel k transparentnému a otvorenému vládnutiu.
Je vlastne zázrakom, že tento človek presvedčil ľudí, že dokáže presadiť svoje sľuby o transparentnosti už pred voľbami. Veď si len spomeňme, čo nám Igor Matovič predviedol ešte v opozícii. Podvádzal na daniach a účtovníctvo schoval u babky na povale. Je usvedčený daňový podvodník, váš šéf. Firmu prepísal na bieleho koňa a celý svoj majetok prepísal na manželku. Tento pán, ktorý si točil videjká zo svojho nového domu a rozprával, čo všetko tam ide prerábať, dnes tvrdí, že on nevlastní nič a nič neužíva. Ešte raz. Nevlastní nič a nič neužíva. Ani dom, ani auto, proste nič. V rámci transparentnosti nám Igor Matovič tvrdí, že je bezdomovec a používa výlučne hromadnú dopravu. Ak tomuto máme veriť, tak naozaj tu tento človek chce iným nastavovať morálne štandardy a sám sa správať ako posledný podvodník. Tento človek je absolútne nekontrolovateľný. Sám vraj nemá nič. A hoci jeho manželka robí finančné transakcie v miliónových objemoch, tie už niet ako overiť. Igor Matovič nám sľuboval zavedenie hmotnej zavedenie politikov. Bol to najúspešnejší bod jeho internetovej ankety a dostal sa do Programového vyhlásenia vlády. Odhliadnime teraz od toho, že ako bezdomovec by nemal z čoho uhradiť ani len nenalepenú poštovú známku. Prečo tento zákon stále nemáme? Pán podpredseda vlády pre legislatívu pán Holý sa hádam nevenoval celý čas len boju proti korone a popri svojich cestách do Británie verím, že stihol aj na chvíľku pracovať. Prečo teda stále nie je zavedená hmotná zodpovednosť politikov, ktorú ste tak pred voľbami sľubovali. Odpoveď myslím, že všetci dobre poznáme. Ako by asi teraz bezdomovec Igor Matovič alebo skromný exminister Krajčí nahradil škodu za pol miliardy eur, ktorá vznikla štátu nezmyselným plošným testovaním. Ako by teraz pán Krajčí zaplatil 20 mil. za Sputnik v prípade, že touto vakcínou napokon nebudeme očkovať. A kto nahradí škodu za tých 15 mil. testov, ktoré sú nepoužiteľné. 15 mil. testov za celkovú sumu 60 mil. eur. Je úplne jasné, že kým nám tu vládnuť diletanti, žiadnu hmotnú zodpovednosť si nezavedú, pretože by všetci skončili v exekúcii.
Okrem hmotnej zodpovednosti politikov sa od pánov Matovič a Krajčího nedočkáme ani len vysvetlenia. Prvý z nich si zvykol na vyhlásenia, počas ktorých novinári nesmú klásť otázky. Druhý pred nimi v parlamente rovnako ušiel. Dnes tu nie je. Načo by vysvetľovali ľuďom ako prehajdákali ich peniaze. Budú tu tisíckrát vykrikovať nezmysly o prázdnej špajzy, ale keď majú porozprávať ako z nej sami prejedli neuveriteľné sumy peňazí, vtedy budú utekať a skrývať sa. Toto je tá vaša transparentnosť. Samozrejme to v prípade expremiéra a exministra zdravotníctva ani zďaleka nie je všetko. Pán Matovič množstvo oprávnených otázok jednoducho zmietol zo stola. Podivné finančné transakcie jeho manželky. On predsa Pavlínku nebude otravovať a pýtať sa jej, kde dala tých 10 mil. Zverejniť ukradnutú diplomovku. Nie, v žiadnom prípade. Zverejnenie zmluvy o Sputníku. V tom si myslím, že obaja páni, ktorí sa prevádzali na košickom letisku, môžu potriasť ruky za spoločné hanebné klamanie verejnosti. A pán Krajčí si môže za svoj bývalý rezort podpísať bonus za absolútne netransparentné obsadzovanie postov riaditeľov nemocníc či šéfa Všeobecnej zdravotnej poisťovne.
Ale aby som bol spravodlivý, ani súčasný premiér Heger sa nemá čím chváliť. Práve jeho poradca, ako tu už bolo spomenuté, na ministerstve financií bol dvorný advokát OĽANO, pán Miškovič. Pán Miškovič, ktorý na rezortoch hnutiach, aj u vás pán Mičovský, sa nabalil kontraktami, ktoré v celkovej výške predstavovali takmer milión eur. A ešte raz vám to zopakujem. Uspel pomocou akože súťaží, ktorých sa zúčastnili vždy tie isté firmy a jeho vždy bola najlacnejšia. Priam zázrak sa udial. Máme zázračného poradcu. Pán Mičovský, vy tiež. Úrad pre verejné obstarávanie tieto procesy preveruje a už postúpil svoje zistenia orgánom činných v trestnom konaní. Samozrejme, že pán Miškovič je zrejme naďalej za zásluhy členom Legislatívnej rady vlády. To je niečo absurdné. Tak pánovi Hegerovi už len dodám, že orgány v štátnej spoločnosti Tipos obsadil podľa médií po pofidérnom výberom konaní, citujem: nieslo typické znaky straníckeho klientelizmu. Rýchlo ste sa naučili.
Poďme ďalej. Zoznam transparentných borcov tejto vlády sa ani len zďaleka nekončí. Úplne osobitné postavenie v ňom má vicepremiér za SME RODINA Štefan Holý. Ten dodnes odmieta zverejniť analýzu za 300-tis. od štátu, pretože svoju analýzu dodanú štátnym Železniciam jednoducho nezverejní. Môže ho vyzývať premiér Matovič. Môže ho vyzývať jeho stranícky predseda Boris Kollár. Pán Holý, najzbytočnejší člen tejto najzbytočnejšej vlády, tu analýzu jednoducho nezverejní, lebo sa tak rozhodol a hotovo. Môžte sa postaviť všetci na hlavu. Tento prístup k transparentnosti je mu zjavne blízky, keďže tri týždne pred novinármi zatĺkal svoju papalášsku výnimku hlavného hygienika na súkromné cesty do Británie. Zvykli sme si. Papalášov tu je viac v tejto vláde. No a pán minister Mičovský, vy ste tiež hviezda, okrem iného aj v transparentnosti. Váš tender na šéfa Poľnohospodárskej platobnej agentúry vojde
===== výnimku hlavného hygienika na súkromné cesty do Británie. Zvykli sme si. Papalášov tu je viac v tejto vláde.
No a, pán minister Mičovský, vy ste tiež hviezda okrem iného aj v transparentnosti. Váš tender na šéfa Poľnohospodárskej platobnej agentúry pôjde, myslím si, že do histórie. Zorganizovali ste tri výberové konania a napriek tomu, ostáva šéfom PPA pán Jaroš, ktorý je v závažnom konflikte záujmov a nespĺňa ani základné kritériá na výberové konanie. Blahoželám! Perfektné.
Úplne osobitnou kapitolou je minister vnútra Mikulec - to už som aj zabudol, že takého máme -, pod ktorého spadajú okresné úrady. A môže sa vám to nepáčiť, pretože už to tu bolo otvorené, bol to prípad, keď už aj tí najväčší optimisti pochopili, že hnutie OĽANO nemá záujem na žiadnej odbornosti, ale na čisto politickom obsadzovaní týchto postov. Prvýkrát v histórii počas koaličnej vlády obsadila jedna jediná strana kompletne všetky posty prednostov, hoci Igor Matovič (povedané s pobavením) sa zaprisahával, že práve takéto funkcie musia ostať apolitické. Blahoželám mu.
Keď bola jeho lož odhalená, tvrdil, že tak teda prednostovia budú vybraní politicky a za nimi musí ísť hrubá čiara a všetci ostatní musia byť odborníci. Prešlo pár mesiacov, ako už tu spomínal môj kolega Erik Tomáš, vy poslanci OĽANO, konkrétne pán Kyselica, Kremský, Majorová Garstková, ak som urobil chybu v mene, tak sa ospravedlňujem, naservírovali novelu, podľa ktorej majú byť politickí nominanti aj ďalšie funkcie na úradoch, citujem a myslím, že toto stojí za citát: "Jedným zo základných pilierov zmeny fungovania okresných úradov je možnosť zmeny personálneho obsadenia vo vedúcich funkciách tak, aby dostala šancu nová generácia úradníkov s inovatívnymi myšlienkami, s chuťou zlepšovať služby poskytované štátom, ktorá rozumie zmene, ktorú táto vláda prináša a stotožňuje sa so smerovaním a cieľmi, ktoré chce vláda v tejto oblasti dosiahnuť.". Blahoželám! Myslím si, že ani Komunistický zjazd KSČ by to nenapísal krajšie ako vy. Klobúk dole pred vami, milí obyčajní ľudia. Transparentnosť ako vyšitá, doslova. Klamstvá namiesto hovorenia pravdy, politické nominácie namiesto transparentných výberových konaní, utajované namiesto otvorených. Toto je ročná vizitka tejto vlády, tejto vládnej koalície v oblasti transparentnosti. Nesplnené sľuby vrátane toho kľúčového zavedenia hmotnej zodpovednosti politikov nevidieť ani náznak, že by sa v prístupe vlády mohlo čosi zmeniť. Preto myslí, že je absolútne jasné, že táto vláda si nielen dôveru nezaslúži, ale ju v žiadnom prípade nedostane ani od jedného z poslancov za stranu HLAS - sociálna demokracia. Ďakujem pekne.
17. 3. 2021 11:38:38 - 11:39:57 25. schôdza NR SR - 2.deň - A. dopoludnia Tlač 450 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Šutaj Eštok, Matúš (-) - poslanec NR SR Vystúpenie spoločného spravodajcu   (text neprešiel jazykovou úpravou)
137.
Vážený pán predsedajúci, vážené panie poslankyne, vážení páni poslanci, dovoľte, aby som podľa § 73 ods. 1 rokovacieho poriadku vystúpil v prvom čítaní ako spravodajca určený ústavnoprávnym výborom k uvedenému návrhu ústavného zákona.
Vládny návrh ústavného zákona spĺňa z formálnoprávnej stránky náležitosti uvedené v rokovacom poriadku a v Legislatívnych pravidlách tvorby zákonov. Predseda Národnej rady vo svojom rozhodnutí navrhol, aby návrh ústavného zákona prerokovali ústavnoprávny výbor, výbor pre obranu a bezpečnosť a výbor pre ľudské práva a národnostné menšiny, za gestorský výbor navrhol ústavnoprávny výbor s tým, aby výbory prerokovali návrh ústavného zákona do 3. mája 2021. Zo znenia návrhu ústavného zákona je zrejmý účel navrhovanej právnej úpravy.
Ako spravodajca určený navrhnutým gestorským výborom odporúčam, aby sa Národná rada po všeobecnej rozprave uzniesla na tom, že návrh ústavného zákona prerokuje v druhom čítaní.
Odporúčam zároveň návrh ústavného zákona prideliť výborom vrátane určenia gestorského výbora, výboru a lehoty na prerokovanie návrhu ústavného zákona vo výboroch v zmysle uvedeného rozhodnutím predsedu Národnej rady.
Vážený pán predsedajúci, prosím, otvorte všeobecnú rozpravu.
25. 2. 2021 20:09:09 - 20:11:09 24. schôdza NR SR - 2.deň - B. popoludní Tlač 430 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Šutaj Eštok, Matúš (-) - poslanec NR SR Vystúpenie s faktickou poznámkou   (text neprešiel jazykovou úpravou)
163.
Ďakujem pekne za záujem. Páni poslanci Vons, pani Pleštinská, asi ste slabo počúvali, pretože ja som nazval fraškou demokracie to, že sa tu bavíme v stave, kedy 17 dní už je platný núdzový stav, lebo je opäť predĺžený, tak je toto iba fraška, pretože vy zajtra sem prídete, ak vás bude dosť, a odhlasujete si to, takže preto je to fraška a fraška je to preto. Ja žasnem, že vy tu obhajujete fóliovník. Vy ste zakázali ľuďom chodiť po Slovensku, vy sa smejete z tých, ktorí protestovali bez rúšok, idete na nich dávať trestné oznámenia a vy tu naženiete pozitívne testovaných poslancov do fóliovníka. Vy máte tú drzosť to obhajovať? Veď to je niečo absurdné. Toto je fraška demokracie a pošliapanie všetkých ústavných práv a akejkoľvek úcty k tomuto zhromaždeniu a k tomuto parlamentu, pretože namiesto toho, aby ste sa dohodli s opozíciou, tak ste sem natlačili poslancov, ktorí boli pozitívne testovaní a šírili ste tak nákazlivú chorobu. Hanbite sa! Aspoň som rád, že pán Šeliga jediný sa za to ospravedlnil, ktorý tu minule bol.
Pán Dostál, tých 60 až 80 % očkovania hovorí, vy hovoríte, že je to nešťastná formulácia. Táto nešťastná formulácia presne vystihuje váš zámer, že tu núdzový stav bude ešte ďalších ix rokov, kým tu váš premiér, váš šéf Igor Matovič bude robiť premiéra, tak tým dňom ten núdzový stav bude, to ste iba potvrdili.
Kampaň, pán poslanec, no asi ste mali rovnaký manuál, ako mal aj pán minister Krajniak, lebo ste hovorili zase to isté. Ja chápem, že idete podľa toho manuálu, chápem aj, že už je vaša strana niekde na úrovni 5,1 %, tak musíte do tej kampane ísť. Rozumiem tomu, nehnevám sa na vás ani pre toto, rozumiem tomu a iba ten stav, ktorý tu je katastrofálny, je kvôli nikomu, iba kvôli vám, Igorovi Matovičovi a tejto neschopnej vláde.
25. 2. 2021 19:51:15 - 19:58:21 24. schôdza NR SR - 2.deň - B. popoludní Tlač 430 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Šutaj Eštok, Matúš (-) - poslanec NR SR Vystúpenie v rozprave   (text neprešiel jazykovou úpravou)
149.
Ďakujem pekne za slovo. Vážené dámy, vážení páni, mnohým z vás to asi ešte nedošlo, ale už druhý deň sa tu zúčastňujeme na fraške demokracie. Diskutujeme a argumentujeme, ako by rozhodnutie, ku ktorému máme dnes dospieť, malo mať možnosť niečo zmeniť. Ale my debatujeme o predĺžení núdzového stavu, ktorý je tu už sedemnásty deň predĺžený. My nejdeme schváliť nejaké rozhodnutie vlády, ono už je sedemnásť dní realitou.
Ak by aj motyka vystrelila a vládny, parlamentný valec by sa zasekol, ako týchto sedemnásť dní núdzového stavu vrátime späť? Vieme si vôbec predstaviť dôsledky, keby v takej situácii občania začali namietať porušenie svojich ústavných práv? Kam sa chceme, prosím, posunúť na budúce? Čo chce na budúce spraviť táto vládna koalícia? Schváliť zákon, ktorý hneď začne byť platný a účinný a až po čase ho bude parlament spätne odobrovať?
Zjavne sa vám to nezdá, ale opakovane porušujete základné princípy parlamentnej demokracie. Pritom toto všetko tu vôbec nemuselo byť. Úplne by stačilo, keby ste vo vládnej koalícii prejavili aspoň elementárny záujem o dialóg s opozíciou, no vy radšej hráte túto škaredú a falošnú hru. Žasnem, ako na tlačových konferenciách vyzývate na zomknutie sa a jednotu. V televíznych diskusiách naťahujete vašu ruku akože na spoluprácu, pritom váš premiér stokrát opakuje nezmysly, ako iné krajiny zvládajú pandémiu lepšie, pretože opozícia spolupracuje s koalíciou. A potom keď príde na lámanie chleba, radšej tu vyrobíte fóliovník, do ktorého zavriete pozitívne testovaných poslancov, donútite hlavného hygienika, aby vám v rozpore so zákonom takéto konanie umožnil, len aby ste nemuseli robiť jednu jedinú vec - diskutovať a dohodnúť sa s opozíciou na kompromise, napríklad takom jednoduchom a zrozumiteľnom, že parlament nebude schvaľovať núdzový stav spätne, ale vopred, tak ako to má byť v normálnej demokratickej krajine. Ale presne toto je prístup váš, vašej vládnej koalície. Budete obviňovať opozíciu, že nechce v čase pandémie spolupracovať, ale keď vám predložíme náš návrh plánu obnovy, vyhlásite, že nemáme morálne právo niečo takéto navrhovať. Morálne totiž podľa vás je prerozdeliť si 6 miliárd z eurofondov nie podľa priorít a potrieb tejto krajiny, ale podľa vašich straníckych tričiek.
Keď chceme o boji s pandémiou diskutovať v parlamente, tak sa ani neunúvate schváliť celú schôdzu, len aby ste nemuseli odobriť akúkoľvek opozičnú iniciatívu. Keď vám navrhneme zvýšiť pandemickú OČR pre ľudí, ktorí nie z vlastnej vôle, ale z príkazu štátu ostali doma, hodíte to do koša, pretože predsa nebudete v čase krízy pomáhať ľuďom len preto, že s tým prišla opozícia. Tak sa, prosím, nabudúce, keď budete zasa vystierať ruku na spoluprácu pre opozíciu, tak sa zamyslite nad tým, ako konáte, a že tú ruku pred podaním najprv poriadne opľujete.
Na núdzový stav ste si zvykli ako na nový štandard. Nuž áno, je ľahké zvyknúť si na to, že ľudia nemôžu vyjadriť svoj odpor voči tejto vláde na uliciach či na námestiach. Ľahké je to, že zákaz vychádzania výrazne komplikuje napríklad petičnú akciu za referendum o predčasných voľbách. No budete však zdesení, pretože ľudia napriek tomu sťahujú, podpisujú a posielajú petičné hárky, pretože táto vláda je pre nich jednou obrovskou katastrofou a pohromou.
Dámy a páni, núdzový stav predsa nemôže byť štandardom. Má to byť dočasný stav v nevyhnutnej, mimoriadnej situácii a nie trvalé riešenie. Pán Krajniak, trvalé riešenie je už pre vás desať mesiacov. Vy tu rozprávate o tom, že potrebu núdzového stavu odstráni až zaočkovanie obyvateľstva na úrovni 60 až 80 % populácie. To máte v odôvodnení, pán Dostál. A to kedy a ako chcete, prosím vás, dosiahnuť, keď toľko ľudí o očkovanie záujem podľa prieskumov ani nemá? Robíte chybu za chybou, štát vám padá pred očami a denne zomierajú desiatky ľudí následkom len a len vašej neschopnosti. Prosím vás, kedy chcete pri tejto neschopnosti dosiahnuť zaočkovanosť 60 až 80 %? Váš premiér sa hlúpo chichúňa, ako obvykle, keď dostal nedávno otázku, či chce mať núdzový stav až do konca volebného obdobia. Ale je úplne zrejmé, že by na to s pokojným svedomím kývol, pretože v normálnych podmienkach tento šialenec vládnuť nevie.
Táto vláda si urobila z parlamentu svoju nedôstojnú slúžku. Spôsob, akým posiela zákony na schvaľovanie do parlamentu, jasne ukazuje, že poslanci sú pre ňu len bezzubé tlačítka, hlasovacie automaty, vy všetci, vy, ktorí tu sedíte za vládnu koalíciu, o vás hovorím, vládne automaty. Premiér sa ani neunúval prísť sem do parlamentu a požiadať ho o podporu pre svoj návrh. Hádže to raz na jedného ministra, raz na druhého ministra. Predtým sme tu mali ministra školstva, dnes pani ministerka spravodlivosti, pán minister práce a sociálnych vecí. Na budúce asi príde pán Mičovský.
Vážené panie, panie poslankyne, vážení páni poslanci vládnej koalície, pokojne si môžete túto svoju úlohu spĺňať a poslušne postláčajte všetky tlačítka, ako vaša vláda zapíska, od toho tu ste. HLAS - sociálna demokracia túto frašku v žiadnom prípade nepodporí. Je nám ľúto, že túto neschopnosť, že touto neschopnosťou, amaterizmom vlády trpia všetci ľudia na Slovensku. Žiaľ, neostáva nám nič iné, len svojím podpisom čím skôr podporiť referendum o predčasných voľbách, aby súčasná koalícia konečne prestala škodiť ľuďom na Slovensku.
Ďakujem pekne za pozornosť.
25. 2. 2021 19:22:59 - 19:24:40 24. schôdza NR SR - 2.deň - B. popoludní Tlač 430 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Šutaj Eštok, Matúš (-) - poslanec NR SR Vystúpenie s faktickou poznámkou   (text neprešiel jazykovou úpravou)
131.
Ďakujem za slovo. Pán minister, aj v tejto pokračujúcej reakcii na faktické pripomienky ste iba potvrdili to, čo som povedal, že titul vládny demagóg vám absolútne prináleží.
Iba na dve veci zareagujem, čiže za to, že máte nezamestnanosť vyššiu a tisíce nezamestnaných môže trojtýždňová vláda Petra Pellegriniho počas pandémie, nie desať mesiacov (povedané s pobavením) vašej neschopnej vlády. Veď choďte medzi tých ľudí. Pýtajte sa ich, aká je vaša pomoc. Pýtajte sa to tých podnikateľov a povedia vám, že vaša ekonomická pomoc je najslabšia, najkomplikovanejšia a najpomalšia. Nevytvárajte si vaše štatistiky, pretože takých si vyrobíte veľa. Ste tým známi, že vy si štatistiku prispôsobíte potrebe. Choďte medzi ľudí, opýtajte sa ich, zoberte si aj ochranku od Igora Matoviča.
A druhá vec, ten núdzový stav, ktorý tu tak zase opakujete. No vtedy tá situácia bola diametrálne odlišná, pretože vtedy nieže naša vláda, ale žiadne vlády na svete nevedeli, čo ich čaká, nemali žiadne dáta o tom, že čo ten koronavírus vlastne bude. Opakujem, boli to tri týždne. A tá situácia možnože je teraz rovnaká, pretože my sa dozvedáme, minulý týždeň od vedcov, ktorí boli u pani prezidentky, že po desiatich mesiacoch nemáme žiadne dáta, ani jedno jediné. Povedali to vedci, že tu máme dátové peklo. A preto rozumiem, že vyzývate ľudí k modlitbe, pretože pri tejto vláde, vašej vláde je modlitba jediné, čo nám pomôže.
Ďakujem pekne.
25. 2. 2021 18:58:57 - 19:00:57 24. schôdza NR SR - 2.deň - B. popoludní Tlač 430 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Šutaj Eštok, Matúš (-) - poslanec NR SR Vystúpenie s faktickou poznámkou   (text neprešiel jazykovou úpravou)
103.
Ďakujem pekne za slovo. Verím, že pán minister ma počúva, aj keď nie je prítomný v sále. Ja by som pánovi ministrovi pokojne udelil titul vládny demagóg, pretože toľko demagógie, ako tu bolo teraz povedané za týchto dvadsať minút, to myslím, že táto sála už dlho nepočula. Ale som rád, že v priamom prenose sa pán minister priznal k viacerým klamstvám alebo zlyhaniam tejto vlády pretože si všetci dobre pamätáme tú slávnostnú tlačovku, keď minister financií pán Heger spolu s pánom Krajniakom, neviem, kto tam vtedy ešte všetko bol, sľubovali, ako napumpujú do slovenskej ekonomiky jednu miliardu mesačne, aby zachránili podniky, zamestnancov, aby nás vyviedli takto aj ekonomicky z tejto pandémie. Teraz pán minister priznal, že k februáru je z tej miliardy mesačne 1,4 miliardy za desať mesiacov. Čiže namiesto 10 miliárd 1,4 miliardy. Bravo. Blahoželám vám. Je to úžasné, perfektné!
Rovnako gratulujem vám k tej obscesii, ktorú tak radi všetci koaliční poslanci používate, a to je také oháňanie sa tým, že Peter Pellegrini bol prvý, ktorý tu schválil núdzový stav. A ja vám to budem všetkým opakovať. Chvalabohu. Mali by ste mu ruky bozkávať, že to tak urobil, pretože vláda Petra Pellegriniho, ktorá presne tri týždne riadila koronakrízu, aj keď už, už bolo po voľbách, tak iba vďaka nej ste boli premiantami na jar, iba vďaka tomu, že ste ten núdzový stav nezrušili, pretože vy ste tu vládli ďalej. Vy ste tu vládli ďalej. Vláda Petra Pellegriniho prijala núdzový stav na nemocnice. Vy ste po troch týždňoch ten núdzový stav nezrušili. Práve naopak, ešte ste ho sprísnili.
Čiže prosím, ďakujte Petru Pellegrinimu za to, že v prvej vlne ste mohli byť premiantami, aj Slovensko mohlo byť premiantami. A teraz ďakujte šialencovi z Trnavy za to, že sme najhorší na svete. A môžete sa skrývať za akékoľvek štatistiky, vďaka šialencovi z Trnavy... (Prerušenie vystúpenia časomerom.)
3. 2. 2021 16:35:52 - 16:37:52 23. schôdza NR SR - 5.deň - B. popoludní Tlač 391 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Šutaj Eštok, Matúš (-) - poslanec NR SR Vystúpenie s faktickou poznámkou   (text neprešiel jazykovou úpravou)
72.
Ďakujem pekne za slovo. Pán podpredseda, na úvod musím oceniť váš pomerne konštruktívny prejav a slušné vystupovanie. Musím vám však povedať, že pýtate sa nás, čo ponúkame. No odpovedám vám, že akákoľvek ponuka iná od tej vašej je lepšia, pretože ponuka, ktorú ponúka vaša vláda, je ponukou chaosu, je ponukou amaterizmu, je ponukou plagiátorstva a je ponukou aj papaláša a jedného šialenca, ktorý tu prijíma rozhodnutia, ktoré vy a vaša vládna koalícia schvaľujete ako na bežiacom páse silou 95 hlasovacích automatov.
Hovoríte o tom, že celý svet súperí s krízou, s koronakrízou, áno, máte pravdu. Celý svet súperí s koronakrízou, len Slovensko súperí s Igorom Matovičom. To je vyjadrenie pani prezidentky Zuzany Čaputovej, nie moje.
Asi ste si nevšimli, že Slovensko je najhoršie na svete, čo sa týka počtu úmrtí, a môže za to vaša vláda. Vaša vláda môže za to, že tu máme už takmer 5 000 úmrtí spôsobených COVID-om a váš premiér Igor Matovič tieto slová potvrdil. Ak označujete vyjadrenia jeho k priznaniu za to, že mohol zabrániť 4 300 mŕtvym, za hlúpe slová, tak, prosím, nehovorte tu na plénu toto, ale povedzte jemu, že je hlupák a že je zodpovedný za to, že tých 4 300 mŕtvych tu máme, lebo mŕtvi nemuseli byť. Rovnako mu povedzte, že je hlupák, keď spôsobil ekonomické škody vo výške 1 mld. Nehovorte to nám, majte takú odvahu, povedzte to jemu, Igor Matovič, si hlupák, tým, čo hovoríš, si za to zodpovedný.
Ďakujem pekne.

Deň v parlamente

<- ->